BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. RECHTZAKEN. SPREEKCEL sehen Hout gegeven en hij heeft getoond te zijn, wat ook van zijn voortreffelijken vader gezegd mocht worden, dat hij een burger van Leiden is, waarop de geheele gemeenschap trotsch mag zijn. Metter daad toonen zulke mannen wat voor deze stad over te hebben. Het Bestuur wil dan nu den Hout open stellen, openstellen voor het publiek. Het is ons een groote voldoening dit te kunnen doen, maar die voldoening gaat gepaard met overpeinzingen, die het Bestuur zeer sterk doen gevoelen, dat in veel opzichten zijn taak nu zwaarder gaat worden. De aanleg is klaar. Onderhoud en Be- beer vragen nu onze aandacht en nu zien wij eerst dat aan de openstelling ook ge varen verbonden zijn. Het enthousiasme voor de natuur is ook bij hen. die met de beste en edelste bedoe lingen bezield zijn soms zoo groot, dat een jong plantsoen die niet verdragen kan. Er zullen dus nog wel eens oogenblikken zijn dat deze jeugd bijzondere zorgen, ja voor zorgen vereischt, die naar deskundige meening altijd in bescherming, soms in tijdelijke afzondering dus sluiting moeten hsstciciri We hebben den Hout gemaakt voor het publiek en we wenschen niets liever dan het publiek daarvan te zien genieten, maar dat wil zeggen, dat wij op 't publiek moeten kunnen vertrouwen, en dat het medewerkt om aanplant en aanleg te be schermen. We hebben het publiek noodig voor meer, want de Leidsche Hout is wel vol tooid, maar hij is ook onvoltooid, welke parkaanleg is dat ooit, en er blijven veel, heel veel wenschen nog onvervuld, thee huisje, speeltuin voor de kinderen weg verhardingen en tal van andere zaken vallen nog te maken of te verbeteren. De kas moet dus gevuld blijven en ik doe een beroep op alle leden om hun bijdragen voort te zetten. De Leidsche Hout heeft nog zeer verstrekkende plannen en ver langens. Doch nu genoeg. Niet Gij alleen verlangt dat nu de twee toegangen tot den Hout, die voorlooplg kunnen worden openge steld, nJ. een aan den Maredijk en een aan den Warmonderweg nu ook opengaan, het Bestuur heeft niet minder gesnakt naar dit oogenbllk waarop zijn doel be reikt, zijn wensch vervuld ls. Burgerzin heeft dit park doen ontstaan. Burgerzin houde het in stand. Burgerzin doe het in hoogte en breedte groeien! De heer B. F. Krantz nam vervolgens het woord en bracht in hartelijke be woordingen zijn dank over voor de on dervonden medewerking van de Overheid, die eenerzijds merkwaardig, anderzijds aangenaam en bijzonder was. Als burger is hij tot de overtuiging gekomen, hoe de overheid, ondanks de tegenstrevende in vloeden van het publiek en de verschil lende meeningen der politieke partijen, in zaken als deze het algemeen belang kan dienen. Hij verklaarde onder vroolljke in stemming, dat de betoonde medewerking hem „razend", Ja „daverend" was meege vallen! Rede burgemeester van Gerrevink. De heer A. J. v. Gerrevink, burgemeester van Oegstgeest, sprak hierop als volgt: Mijnheer de Burgemeester, heeren leden van net bestuur van het Fonds voor aan leg, onderhoud en beheer van wendel- parken te Leiden. Het zij mij vergund in de eerste plaats namens het gemeentebestuur van Oegst geest, onzen welgemeenden dank te betui gen aan het Bestuur van het Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van wandel parken te Leiden voor de ultnoodiglng, die ons gedaan werd, om met onze dames de plechtige opnening van den Leidschen Hout bij te wonen en den hier geschapen zeer schoooen aanleg te bewonderen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het gemeentebestuur van Oegstgeest zich in de totstandkoming van dit kostbare en naar mij voorkomt goed opgezette werk, om meer dan een reden ten zeerste verheugt. Het gemeentebestuur van Oegstgeest nog steeds hopend, dat een goede nabuurschap en een vlotte samenwerking tusschen Leiden en zijn belangrijkste buitenge meente zullen ontstaan en van meening, dat deze geenszins onbereikbaar zijn en tot heil zouden strekken van belde gemeen ten en van de geheele streek verblijdt zich werkelijk in het feit, dat de naburige stad een schoon aangelegd en voor de toekomst veelbelovend plantsoen rijker is geworden. In de tweede plaats wil ik noemen het belang, dat een deel der Inwoners van Oegstgeest bij de totstandkoming van dit werk heeft. Ongetwijfeld zullen de bewo ners van de Geversstraat, de Burgemeester de Kempenaerstraat en de langs den Warmonderweg liggende parkbebouwingen van de totstandkoming van dit werk pro- fiteeren. Het gemeentebestuur van Oegst geest is daarom dankbaar gestemd, dat juist deze plaats voor het Leidsche plant soen is gekozen. Maar de totstandkoming van dit belang rijke werk is toch, naar ons voorkomt van breeder dan plaatselijke beteekenis. Er wordt tegenwoordig veel getheoreti seerd over hetgeen moet geschieden, om vooral in belangrijke vestlglngsgebieden. gelegenheden te scheppen tot verpoozing in de natuur voor de menschen, aan wier zenuwgestel door de mechaniseering en de intensiveering van den arbeid steeds zwaardere elschen worden gesteld. Algemeen wordt de noodzakelijkheid erkend van het behoud van Grundflachen. van open terreinen, die niet voor bebou wing mogen worden gebruikt, maar moe ten worden bestemd tot doeleinden van landbouw of wandelparken ter voorko ming. dat de groote bevolkingscentra eln- delooze huizenzeeën worden zonder schoon heid. zonder mogelijkheid tot rustige ont spanning. Er geschiedt in die richting wel wat. maar nog steeds heeft men o.m. ver zuimd, de gelegenheid te scheppen tot con stitutie van lntercorporatieve organen, die het gezag en de bevoegdheid hebben bin dende bepalingen op dit gebied te maken en uit te voeren. Toch zal men hiertoe moeten komen. Want de belangen, die ik hier op het oog heb. zijn reeds lang aan de grenzen der afzonderlijke gemeenten ontgroeid. Er wordt over deze dingen te vee! ge praat. te vee! geschreven, en er wordt te weinig gedaan. Leerlingen wekken, voor beelden strekken. Het is dus zeer verblijdend, dat verschil lende ingezetenen van Lelden zich hebben opgemaakt om te komen tot een daad. Een initiatief, dat getuigd van opgewek- ten burgerzin, dat immers aan de betrok kenen ongetwijfeld op belangrijke offers van arbeid en tijd, en ongetwijfeld ook op tlnancleele offers ls komen te staan. Ook het gemeentebestuur van Leiden heeft zich door beschikbaarstelling van den grond in hooge mate voor de totstand koming van dit werk geintresseerd. Ik moog dus het gemeentebestuur van Oegstgeest, de ingezetenen van Lelden In het algemeen en het gemeentebestuur ln het bijzonder, maar zeker niet in de laat ste plaats ook de Leidsche burgers, aan wier initiatief dit werk zijn voltooiing te danken heeft, mijne welgemeende geluk- wenschen aanbieden met de gebeurtenis, die ons heeft samengebracht en ik spreek de hoop uit dat het jonge plantsoen goed moge aanslaan en snel moge groeien en dat spoedig duizenden daarin verpoo zing zullen vinden en rust na vermoeiende arbeid. Dat het schoone initiatief hier geno men, in de belangrijke en belangwekken de streek, die wij het voorrecht hebben te bewonen, waardeering en navolging moge vinden. Nog voerde het woord de heer Ballego, namens de afd. Lelden van de Kon. Ned. Mijij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Ook deze bracht zijn hartelijke geluk- wenschen over en roemde het Bestuur alsmede den architect van Nes voor de schitterende uitvoering. Hij had reeds op een rustigen Zondagmorgen den Hout doorgewandeld en was hier getroffen door de schoonheid en de atmosfeer der prachtige kijkjes. Door den tuinkunste naar is hier baanbrekend werk verricht, de Leidsche Hout kan als een unicum beschouwd worden! Na afloop der toespraken werd nog een rondgang door den voor het publiek opengestelden Leidschen Hout gemaakt en men bewonderde algemeen deze verwon derlijk schoone en rustige omgeving, welke gelegen is tusschen twee gemeenten, waarvan de bewoners ongetwijfeld ln breede scharen zullen optrekken om te genieten van de pracht, die er nu op zulk een rijke wijze geboden wordt! Hiermede was een dag besloten, die ongetwijfeld als een mijlpaal beschouwd mag worden in de ontwikkeling van het Leidsche schoon! Moge het nageslacht in nog overvloedige mate genieten van deze heerlijke omgeving, dan zulks nu reeds geschieden kan! Tijdgenooten en zij die na ons komen, zullen steeds met intense dankbaarheid de genen herdenken, die voor de totstand koming van den,, Leidschen Hout" hun beste krachten gegeven hebben! Ter kennis van het publiek wordt alsnog gebracht, dat fietsen in den Leidschen Hout verboden is: de fietsen mogen echter wel aan de hand worden meegevoerd. WERKTIJDENBESLUIT VOOR APOTHEKEN. Voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft een voorontwerp van een alg. maatregel van bestuur, als bedoeld in de artikelen 57, 68 elfde en 91 der arbeids wet 1919 aan den Hoogen Raad van Ar beid voorgelegd. Aan den inhoud en de toelichting ont- leenen we het volgende: Bij de regeling van de arbeids- en rust tijden in apotheken moest rekening ge houden worden met de omstandigheid, dat de wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening der artsenljbereidkunst, aan de apothekers de verplichting oplegt dag en nacht gelegenheid te geven tot het verkrijgen van geneesmiddelen. Is het eenerzijds noodig de werktijden der arbeiders ln apotheken binnen rede lijke grenzen te beperken, anderzhds moet rekening worden gehouden met het algemeene belang van een goede hulpver leening door apotheken. In dit voorontwerp is getracht beide be langen te dienen door, als regel, den werktijd overdag te beperken tot acht en een half uur per dag en acht en veertig uren per week en den wachtdienst op Zondag en 's nachts niet als werktijd te rekenen Ter toelichting van de artikelen strekke het navolgende: Het eerste lid van artikel 2 stelt den werktijd van assistenten en jeugdige per sonen op 8uur per dag en 48 uur per week. Het tweede lid verbiedt den arbeid van assistenten op "ondag en tusschen 8 uur des namiddags en 8 uur des voormiddags. De artikelen 47 stellen op dit verbod de noodige uitzonderingen voor den wacht dienst. De regeling van de arbeids- en rusttijden die aldus wordt verkregen is in overeenstemming met de reeds gevolgde praktijk in de meeste apotheken. Voor jeugdige personen bevatten de ar tikelen 55 en 56 der Arbeidswet reeds een verbod van arbeid op Zondag en tusschen 8 uur des namiddags en 8 uur des voor middags. Daar het niet mogelijk ls allen arbeid op Zondag voor niet-asslstenten te ver bieden, maar deze wel kan worden be perkt tot enkele uren is in het eerste lid van artikel 3 bepaald dat deze categorie op Zondag niet langer arbeid mag ver richten dan 2 uren In het tweede Ud is ook voor deze hulp- arbeiders de werktijd tot 8'/i uur per dag en 48 uur per week beperkt, behalve voor loopknechts, voor wie in het derde lid een werktijd van 10 uren per dag en 55 uren per week is toegestaan. Het belang van een goede hulpverlee ning door apotheken vordert, dat ook tus schen 8 uur 's avonds en 8 uur 's morgens en des Zondags geneesmiddelen te verkrij gen zijn Dit doel kan slechts bereikt worden wanneer voor de assistenten niet een absoluut verbod geldt om op die tijden arbeid te verrichten. Om anderzijds bij de regeling van den wachtdienst zooveel mo gelijk met de belangen van het personeel rekening te kunnen houden, zijn in dit verband de apotheken in vier groepen te onderscheiden, te weten: 1. apotheken, aangesloten bij een slui tingsregeling (artikel 4); 2. apotheken, gelegen binnen het ge bied. waarvoor een slultingsregeling geldt, maar bij die regeling niet aangesloten (artikel 5); 3. apotheken, gelegen binnen het ge bied. waarvoor een slultingsregeling geldt, maar voor welke verlof tot sluiten ls ge geven (artikel 6); 4. apotheken, niet gelegen binnen het gebied, waarvoor een sluitingsregeling geldt, voor welke geen verlof tot sluiten gegeven ls (artikel 7.) Volgens artikel 4 is het bepaalde in de artikelen, 2, 11, eerste lid, en 12 van hot ontworpen besluit en in artikel 68, achtste lid, der Arbeidswet niet van toepassing op arbeid van een assistent, bestaande in het voldoen van aanvragen om geneesmid delen gedurende den wachtdienst (van 8 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en des Zondags) in een bij een sluitings regeling aangesloten apotheek. Hierbij zijn intusschen eenige voorwaarden in acht te nemen o.a. dat een assistent hoogstens gedurende één van vier achtereenvolgende weken wachtdienst mag hebben en dat na een Zondagswacht van meer dan vier uren een vrijen middag gegeven moet worden. Voor apotheken in kleine plaatsen, waar slechts één apotheek is en in welke apo theek slechts één assistent werkzaam is, scheen het billijk, dat in die gevallen de apotheker en de assistent elkaar weke lijks in den wachtdienst kunnen afwis selen Het verleenen van compensatie voor Zondagswacht brengt in deze apotheken practische moeilijkheden met zich. Waar overigens de arbeid in die apotheken op Zondag zeer weinig pleegt te beteekenen, kon van het voorschrijven van een ver- vangenden vrijen middag worden afge zien. Voor de apotheken, die niet binnen het gebied eener slultingsregeling liggen en die ook geen verlof tot sluiten hebben, wordt toegestaan, dat de adsistenten in twee van vier achtereenvolgende weken wachtdienst hebben en ook hier behoeft geen compensatie voor den Zondag gege ven te worden. Artikel 7 beperkt den arbeid tijdens den wachtdienst tot ten hoogste vijf uren per week. o CONGRES VAN DEN KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Rede van den Bondsvoorzitter. Gisteren is te Zandvoort het 28ste Na tionaal Middenstandscongres begonnen, dat heden en morgen zal worden voort gezet. Te halfzes werd ten Stadhuize het Congres officieel ontvangen. Nadat vrien delijke woorden waren gewisseld, werd een thé aangeboden. Om halfnegen begon in de Concertzaal van het „Groot Badhuis" de vergadering die een huishoudelijk karakter droeg. Het jaarverslag dat daar werd uitgebracht ver meldt o.m. dat in het afgeloopen jaar vijf nieuwe vereenigingen zich bij den Bond aansloten met 338 leden en dat twee or ganisaties met 138 leden werden afge voerd. Openingsrede v. d. Bondsvoorzitter. De Bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Scnürmann, sprak heden de openingsrede uit, waarin hij o.m. er op wees, dat de zoo verlangde opleving van het bedrijfsleven niet heeft plaats gehad. Integendeel is de toestand nog slechter geworden in het afgeloopen jaar. De koop kracht van ons volk aldus spr. is over de geheele linie verminderd tot groote schade van handel, industrie en scheepvaart. De handeldrijvende en in- dustrieele middenstand maken ten volle de ups en downs van het economische leven mede. Spr. vroeg zich af hoe Jang deze toestand nog zal duren. Het is thans voor een ieder duidelijk, dat alle groepen der bevolking lijden onder den slechten toestand van het oogenblik, zoowel de werkgever als de werknemer, zoowel de industrieel, de middenstander als de land bouwer, zoowel de belastingbetaler als de fiscus. Alle middelen zijn volgens spr. mis lukt inzake de pogingen om uit den crisis te komen. Deze mislukking is de misluk king der collectiviteit. Men heeft door ni velleering getracht den toestand te verbe teren en heeft daarin gefaald. Indien men nu eens trachte wat meer aandacht te schenken aan het individueele kunnen. Wil men den wagen weer in het goede spoor brengen dan zal daarvoor slechts een middel zijn en dat is. „arbeid'Er zal door een ieder moeten worden gewerkt naar de mate zijner krachten. Het toege ven aan overdreven eischen ging spr. voort werkt verlammend op de energie, terwijl wij op fiscaal en op sociaal gebied aan de grens gekomen zijn. Een verder gaan zou noodlottig worden. De handel drijvende en industrieele middenstand hebben een eisen gesteld, die evenwel niet ls ingewilligd. Hun eisch was „Laat ons werken!" Daar houdt de middenstand nog steeds aan vast. Het spreekt vanzelf, dat de middenstand niet verlangt, dat plotse ling alle sociale wetten zouden worden stopgezet. Maar het ligt op den weg der regeering niet voort te gaan op den weg. die leidt tot verdere beperking van het bedrijfsleven. Wat de toekomst betreft, wij kunnen slechts hepen, dat de opleving van het bedrijfsleven nabij moge zijn Wel kunnen wij voorspellen, dat in een maatschappij, waarin de g ootste werk kracht wordt ontwikkeld de kans op wel vaart het grootst is Dit congres heeft ten doel de taak van den middenstand in het distributieproces aan te toonen. Hoover's boodschap heeft de hoop op herstel doen herleven, maar deze herleving zal moeten kernen door inspanning van aller krach ten, door een einde te maken aan den klassestrljd. door het vormen eener natio nale eenheid waarbij producent, distri- buant en consument elkander naar waar de zullen schatten. In deze actie zal den middenstand een zware taak wachten. HU zal dit gaarne doen met de wetenschap, dat hij niet alleen arbeidt voor zichzelf en zijn gezin, maar dat zijn arbeid ln staat is werkge legenheid te scheppen, de volkswelvaart te verhoogen en de waarde van het ind>- vidu tot ontplooiing te brengen. Het ant woord van den handeldrijvenden en van den industrleelen middenstand - eindigde spr. zUn rede bU het inluiden dezer nieuwe aëra luide: „Wij zUn paraat!" Hierop werden door de heeren A. de Hoop, administrateur van den Nederland- schen Bioscoopbond en dr. J. F. ten Does- schate secr. van den Nederlandschen Gros siersbond te Amsterdam en dr. C. Visser, secr. v. d. Kamer v. Koophandel te Delft uitvoerige praeadvlezen uitgebracht resp. over „De vermakelükheidsbelangstelling", „Plaats en taak van den Grossier in het distributieproces" en „Plaats en taak van den Middenstand in 't Economisch leven" welke betoogen en conclusies onder groote belangstelling werden gevolgd. o UIT DE DAGBLADWERELD. Wij lezen in de „Residentiebode": Naar wij vernemen, zün er te Utrecht besprekingen gehouden tusschen de direc ties van het dagblad het „Centrum" en van de „Utrechtsche Courant", teneinde te komen tot een samensmelting van beide dagbladen. In een te Amsterdam gehouden jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders der N. Venn. Dagblad en Drukkerij De Standaard is een voorstel van de heeren Zwartsenberg c.s. tot het instellen van een onderzoek naar het beleid in den gang van zaken van de vennootschap in de af geloopen jaren in behandeling gebracht. Na uitvoerige discussie, waaraan o.a. de heeren president-commissaris W. de Vlugt dr. H. ColUn, Zwartsenberg, Mulder, Gel derman, Schouten, prof. Gerbrandy, Syt- sema, mr. v. d. Deurne en Van Andel deel namen, werd genoemd voorstel Ingetrokken waarna de voorzitter van commissarissen, de heer W. de Vlugt, de verzekering gaf, dat commissarissen bereid zUn, wél gefor muleerde vragen van aandeelhouders schriftelijk te ontvangen en die volledig te beantwoorden in een vergadering van vra gers en commissarissen. De balans, winst- en verliesrekening werden daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd het aan den heer H. A. van Bottenburg op diens verzoek verleende ontslag met in gang van 31 December 1930. De heer G. C. de Vlugt, waarnemend directeur, werd bij acclamatie tot direc teur der vennootschap benoemd. o DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. De Vereeniging Zuid zegt het contract op. Door de Sche.pvaart-Vereeniging Zuid te Rotterdam is het volgend senrijven aan de hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Nad. Bond van Chr. Fabueks- en Transportarbeiders en den Ned, R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" verzonden: „Wij deel 'n u hierdoor mede, dat wij de met u g. sloten Collectieve Arbeidsovereen komst, betreffende de loon- en arbeidsvoor waarden voor de havenbedrijven te Rotter dam, met gebruikmaking van den bij het gewijzigde art. 10 vastgestelden opzegter mijn van één maand, wenschen op te zeggen, zoodat deze overeenkomst 31 Juh a.s. eindigt. De zeer ernstige crisistoestand waarin het havenbedrijf te Rotterdam verkeert en de onzekerheid voor de toekomst, o.a. ook door de houding van het gemeentebestuur met betrekking tot de havengelden en andere overheidstarieven, staan ons niet toe ons voor deze voorwaarden verder bij collectief contract te binden". o DE A.S. MEELCENTRALE. De heer J. P. Meurs directeur. Naar het Hbld. verneemt is dezer dagen de benoeming te verwachten van den heer J. P. Meurs, te Alkmaar, voorzitter van de Amst. Ver. van Mcelimporteurs, tot direc teur van de Meelcentrale. o CHRISTEL. NATIONAAL VAKVERBOND. In de gisteren te Utrecht voortgezette algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft prof. mr. P. S. Cieibrandy te Amsterdam een rede ge houden o\e. „Bedrijfsconcentratie, rationa lisatie, we.kloosheid en arbeidstijd welke tot een levendige gedachtewisseling aan leiding gaf. Daarbij zeide prof. Gerbrandy er van overtuigd te zijn, dat in 1933 de crisis geheel voorbij zal zijn. Verder is behandeld het rapport van de jeugdcommissie betreffende: a. het jeugdwerk der Christe'ijke vakbeweging, b. de taak der Christelijke vakbeweging ten opzichte van het vak- en nijverheidsonder wijs Na bespreking werden de conclusies van het rapport aanvaard. Het vraagstuk van de arbeidsbank voor de Christelijke vakb-weging werd, in ver band met tijdsgebrek, in handen van het bestuur ter verdere overweging gesteld. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het 19e retourvliegtuig vertrok gisteren te 5.30 uur van Jodhpur, landde te 10.12 in Karachi en vertrok vandaar te 11.10 naar Djask, alwaar het te 16 50 arriveerde. Alles is wel aan boord. Heden gaat de reis verder. Hel 21e postvliegtuig is gisteren te 3.15 uit Diask vertrokken, te 11.05 te Karachi geland te 12.10 aldaar weer opgestegen en te 15.55 te Jodhpur geland. Alles wel, heden verder. o VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 74 jaren is te den Haag overleden de geprns. dirigcerend paardenarts kolonel L. J. M. Rijnenberg. Gistermorgen is in het ziekenhuis te Goes overleden jhr. L. van Citters, burge meester der gemeente Haamstede. Van 1925 tot 1927 was hij burgemeester der gemeente Cortgene. Te Enschedé is plotseling overleden, 70 jaar oud, de heer J. Winkels, wethouder van die gemeente, ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ged. Staten van Noord Holland stellen voor met ingang van 1 Augustus te be noemen tot eersten g:necsheer-c'ir;c!eur van bet Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort den heer G. Kraus, thans geneesheer in dat ziekenhuis. De gemeenteraad van Emmen heeft gisteren ten tweede male geweigerd te voldoen aan den wensch van den minister om de gemeente in de derde klas voor de Fondsbelasting te rangschikken. UIT NED OOST-INDIE. DE SALARISVERLAGING. SOERABAJA, 30 Juni. (Aneta). Met ingang van 1 Juli a.s. worden alle salaris sen van de Madoera-stoomtram met 10 verlaagd, terwijl de promoties tot 1 Ja nuari 1934 worden stopgezet. IN LIQUIDATIE. BATAVIA, 30 Juni. (Aneta). Wij ver nemen van de firma Burt Myrtle en Co. te Batavia, dat de firma Myrtle Burt te Manchester besloot om met Ingang van 30 Juni 1931 in liquidatie te gaan. Ten aanzien van de firma Burt Myrtle en Co., die op Java werkt, is nog geen definitief besluit genomen. o TEGEN PERS-EXCESSEN. BATAVIA, 30 Juni (Aneta). Bij den Volksraad is een ordonnantie ter beteugeling van persexcessen in periodiek verschijnende drukwerken ingediend. De gouverneur-generaal krijgt daarin de be voegdheid, om, den Raad van Indie gehoord, in het belang der openbare orde bepaalde, periodiek verschijnende drukwerken aan te wijzen, waarvan de verschijning tijdelijk kan worden verboden. Heeft deze aan wijzing het gewenschte effect niet, dan kan de gouverneur-generaal, den Raad van IndiP gehoord, een tijdelijk verbod van drukken, uitgeven en verspreiden uitvaar digen, voor dagbladen voor ten hoogste acnt dagen, en voor andere periodieken voor het drievoud van het tijdperk gelegen tusschen de verschijning van twee opvol gende nummers. Na dien termijn mag het periodiek weer verschijnen; daarna kan op nieuw een tijdelijk verbod worden uit gevaardigd, voor iagbladen thans voor hoogstens drie dagen. De aanwijzing blijft, behoudens eerdere intrekking wanneer zij ter verzekering van de openbare orde niet langer wordt gevorderd, gedurende een jaar van kracht. Ter voorkoming van het drukken, uitgeven en verspreiden van het periodiek kan worden overgegaan tot het inbeslagnemen van drukpersen enz. en tot verzegeling van gebouwen en lokalen. Over treding van het verbod tot publicatie wordt gestraft met gevangenisstraf van hoogstens één jaar. NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar Blijham, mr. J. L. N. Zillinger Molenaar te Warmenhuizen (N.H.); naar Enschede (hulpprediker), J. Loos, cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Gerkesklooster-Stroobos, W. L. Korlker te Barneveld; te Marum, A. Adema te Opende. Aangenomen Naar. Wieringen P. Robbers, cand. te Amsterdam. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Apeldoorn, A. H. Hilbers te Enschedé. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Kampen, A. de Blois te Dirksland. Bedankt. Voor Rotterdam-Zuid, A. de Blpis te Dirksland. 10 JAAR GEHANDHAAFD. Het Gerechtshof te Leeuwarden wees arrest ln de zaak tegen den 26- jarigen H. O., arbeider te Emmer-Com- pascuum, die door de Asser rechtbank wegens poging tot moord en aanranding was veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf. De advocaat-generaal had vernietiging van dit vonnis gevraagd en vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. Heden heeft het Hof verdachte tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. VERDUISTERING DOOR EEN POSTAMBTENAAR. De Haarlemsche Rechtbank veroordeel de destijds den besteller der posterijen J. D. te Haarlem wegens verduistering tot tien maanden gevangenisstraf. De amb tenaar had zich uit een postzak eenige aangeteekende stukken toegeëigend, waarin voor plm. f. 15.000 aan contanten en eenige effecten bevatten. Veertiendui zend gulden werden bij D, teruggevonden, de effecten had hij verscheurd. De Officier kwam van dit vonnis in appèl en de procureur-generaal eischte 'n gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Het Hof, arrest wijzend, veroor deelde hem tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, met aftrek van zeven maanden voorloopige hechtenis. n HET VERSCHE KADETJE. Voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft onlangs terecht gestaan een hotel-oi ecteur, verdacht van overtreding der Arbeidswet. Hij zou in de keuken van het hotel b kkerij-arbeid hebben doen ver richten, door brood te doen bakken en dit aan de gas.en vóór tien uur te verstrekken, terwijl in de keuken geen arbeidslijst hing voor den man, die de bakkerij-arbeid ver richtte. De kantonrechter mr. Fontein sprak ver dachte vrij. In hooger beroep eischte de ofiicier een geldboete van één gulden. De rechtbank, vonnis wijzende, heeft den hotel directeur vrijgesproken, overwegende dat men zich aan het taalkundig begrip van bakkerij moet houden, terwijl in het onder havige geval niet in een bakkerij dort* in eëo keuken is gebakken, die daardoor niet tot een bakkerij kan worden aan gemerkt. ONVEILIG STRAND TE KATWIJK. Een onzer abonné's verzoekt B. en W. der gemeente Katwijk, naar aanleiding van het aan een meisje op het strand overkomen ongeval zij trapte n.l. met haar voet in een scherp voorwerp, zoodat een gapende wonde ontstond het neer werpen van glasscherven etc. met ge strengheid te willen tegengaan. Op het strand worden meermalen gebroken fles- schen, glazen, blikken doosjes enz. aange troffen die zeer gevaarlijk voor het pu bliek en de badgasten kunnen zijn. Wel licht ls het mogelijk een verordening uit te vaardigen en strenger politietoezicht in te stellen, of zoo mogelijk van gemeente wege op gezette tijden een en ander op te ruimen opdat een waarlijk „veilig strand worde verkregen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10