Olympische Spelen 1932. Scherts In Schets. 72ste Jaareane DINSDAG 30 JUNI 1931 No. 21864 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTJ) Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STEUN GEWENSCHT. Mogen wij U nog eens herinneren aan de wenschelijkheid steun te verleenen, op dat onze Nederlandsche sportmenschen naar Los Angeles kunnen gaan? Komt sportvrienden, draagt allen uw steentje bij en steunt het Comité, hetzij door het koopen van loten ad 1.2.50, die aan ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij door een gift, zonder aankoop van loten, te storten op ons gironummer 57055. Wij bieden U daartoe de gelegenheid op onderstaand formulier: INSCHRIJVINGSBILJET. In te zenden aan het bureau van het „Leidsch Dagblad". Ondergeteekende wenscht bij te dragen voor de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 voor een bedrag van gulden met zonder levering van loten. Naam: Woonplaats: doorhalen wat niet gewenscht wordt. de Wiskunde. (1461 3o Voorstel om het aan den leeraar van het Gymnasium A. L. van Beeck te verleenen ontslag wederom voor den tijd van één jaar pp te schorten. (147 4o. Praeadvies op het verzoek van A. Kist, om ontslag als Stads-geneesheer. (145) 5o. Voorstel tot verhuring van het bo venhuis aan de Lammermarkt No. 67. aan den Armenraad. (148) 6o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond en een gedeelte sloot, resp. aan de Kooilaan, de Geere- straat en de Rijn- en Schiekade (149) 7o. Voorstel om aan de N V. Leidsche Manufacturenhandel van Vroom en Drees- mann vergunning te verleenen tot het maken van nog een verbindingsbrug over de Vischpoort. (150) 8o. Voorstel tot het doen afbreken van het complex woningen gelegen tusschen de 2e Binnenvestgracht, de Korte Schei straat en de Lammermarkt en tot be schikbaarstelling van gelden voor net sloopen van de woningen en het in orde maken van het vrijkomend terrein. (151) 9o. Voorstel tot het indienen van be zwaren bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, tegen de aanslagen van eenige personen in de Forensenbelasting in an dere gemeente. (152) 10(5. Voorstel om aan de Zwemvereeni- ging „de Zijl" een jaarlijksche subsidie van f. 100— toe te kennen in de kosten van de te houden volkszwemfeesten. (1531 llo. Voorstel in zake de finantieele con trole op de boekhouding van verschillende gemeentediensten. (154) 12o. Voorstel tot verhooging vdn ver schillende posten der begrooting, dienst 1930. waarvan de raming te laag is ge bleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. (165) 13o. Voorstel om medewerking te ver leenen aan het bestuur van de R.K Par. Jongensscholen onder R.K. Par. Kerkbe stuur. tot het aanbrengen van eenige ver anderingen in de school Pelikaanstraat 20 en tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. (155) 14o. Voorstel tot het verleenen van medewerking tot uitbreiding van het ge bouw der Ambachtsschool en tot vast stelling van den desbetreffenden begroo tingsstaat. (156) 15o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbouwing van het schoolgebouw aan de Oude Vest-Caeci- Uastraat van de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar en voor de inrichting van het schoolgebouw aan de Mare met het oog op de tijdelijke huisvesting van de Centrale schooL (157). 16o. Voorstel inzake de herziening van de schoolgeldverordeningen voor het Lager en Buitengewoon Lager Onderwijs. (163) 17o. Voorstel om een geschil met de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij, betreffende de beteekenis en de uitlegging van art. 22 van de voorwaarden waaronder aan de Maatschappij vergun ning is verleend tot het exploiteeren van hare stadslijn aan het oordeel van scheidslieden te onderwerpen. (158) 18o Voorstel inzake de overdracht van den Zijldijk, de Zijl en de Spanjaards- brug aan de provincie Zuid-Holland. (159) 19o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 (Gemeenteblad No. 43), regelende de sa menstelling van de Bureaux van Gemeen tewerken, van den Gemeentelijken Rei- nigings en Ontsmettingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht. (160) 20o. Voorstel ln zake wijziging van de salarieering van het verplegend personeel der gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhljngeest." (164) 21o. Praeadvies op het verzoek van den Plaatselijken Raad, samengesteld uit de besturen van de afd. Leiden der S. D. A. P. en van den Leidschen Bestuurdersbond, om aan daarvoor in aanmerking komende geheel of gedeeltelijk werklooze hoofden van gezinnen, kostwinners en alleen staande personen, een extra-steunbedrag te verstrekken. (161 22o. Praeadvies op de voorstellen-Man- ders, inzake bestrijding van de werkloos heid en het verkrijgen van eigen wonin gen door minder-gesitueerden. (162) 23o. Beantwoording van de vragen van den heer Eikerbout, in verband met de voortdurende fluctuatie bij het politie corps. o UITREIKING DIPLOMA'S TYPOGRAFIE. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 6 JULI 1931, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de geschiedenis en aardrijks- j kunde aan het Gymnasium, voor den cursus 1931—1932. (146) j 2o. Idem als voren van een leeraar in HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van a. de N.V. Fabriek van koek, banket en suikerwerken, voorheen H. M. Bieslot om vergunning tot het oprichten van een koek-, banket- en suikerwerkfabriek in j het perceel Haarlemmerstraat No. 164, 1 Sectie H. No. 3184; b. C. J. de Goede om vergunning tot het oprichten van een waschinrichting in het perceel Heerensingel No. 27g, kad. be- kend Sectie K. No. 1768; c. A. H. Bergers, om vergunning tot het j oprichten van een rookerij, zouterij en in- richting voor het bewerken van vleesch in het perceel Haarlemmerstraat No. 216, Sectie H No. 2913; d. L. Bakker, om vergunning tot hel oprichten van een smederij in het perceel j St. Aagtenstraat No. 14, Sectie B. No. 2744; e. P. P. J. van Remundt om vergunning tot het oprichten van een stoom-wasch- en strijk-inrichting in het perceel Zijl- i singel No. 2, Sectie K. No. 809, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Juni 1931. 9244 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan de firma Gebrs. de Bruyn en rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot het oprichten van een onder- grondsche bewaarplaats voor benzine met bovengrondsche aftappomp op een terrein aan den Haagweg. behoorende tot het spoorwegemplacement, kadastraal bekend gemeente Leiden. Sectie M. No. 3941. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Juni 1931. 9243 AFSCHEID Ds. A. DE BONDT. Ds. de Bondt, die het beroep, dat door de Gerei Kerk, alhier op hem uitgebracht is, aangenomen heeft, heeft Zondag afscheid van de Geref. Kerk van Pijnacker-Noot- dorp genomen, sprekende over Hebr. 6 7 en 8, waarbij hij handelde over het „Voort varen naar de volmaaktheid". Toespraken werden gehouden door ouderling D. J. van der Kooy namens ker- keraad en gemeente en door dr. K. Dijk van Den Haag en naburige kerken. Toegezongen werd Psalm 121 4 en 138 4b. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Fa. P. J. Maartense, Hoog straat 6, Lelden, winkelier in gouden en zilveren werken. Door uittreding ,van den vennoot: P. J. Maartense, d.d. 1 Januari 1931, is de vennootschap onder firma ontbonden en wordt de zaak voortgezet door den overblijvenden vennoot: J. P. Maartense, als eenig eigenaar en onder den ouden naam. Coöp. Brandwaarborg Mij. Noorden- Nieuwkoop G.A., Wijk B. 93, Nieuwkoop- Noorden. Uitredend Bestuurslid: J. Groe nendijk, Nieuwkoop. Nieuw lid: A. Zuyder- vliet, Zevenhoven. Causerie over „Leerlingenopleiding en Overheidszorg". Gisteravond vond in liet Nutsgebouw de uitrei.:Ing door (Ie Leernugen-coiumlssie van de uit»iöma s plaats (dlsJTTct Lelden en Omstreuen) aan diegenen, welke geslaagd Zijn vuur net, examen Typugrane (Hanu-, Macmnezetaer, Drukker). De mjeciikunisi weid geopend door den heer C. Laierveer, vooiziUer der Disu'icts- Leernngeneunnnissie, uie anereersl weixuin heette den neer R. J. Kuk, controleur uer Ver'eenigiiig tot nevurueirng van ue vak opleiding in net iypogiaiiscn oeuiiji uit Amsterdam, net verneugae spreker, dat dit jaar weinaast ane leeiniigeii zijn ge slaagd, aaarvuor biacnt mj uen leeraren en den leden der examen-commissie zun narteiijkeii dank. Voorts sprak mj tot ue geslaagden eenige opwekkende woorden en niaanue nen aan met moed op oen inge slagen weg vourt te gaan. merop werd overgegaan tol de uitreiking der diploma's, waarvan Hieronder een overzicht volgt: In de examen-commissies hadden zitting Brancne nanozelters. de neeren C. La- terveer, A. L. Koenen, D. J. Looman en A. G. de Mooij; branche drukkers: S. G. van Looy, F. W. Gruter, J. Pillekers en P. M. M. Pont; branche machmezetters: F. W. Gruter, J. Blote en J. Hulsbergen Henning. Het practisch examen had plaats op 25 April, 2 Mei en 13 Juni. Proefwerk- onderzoek op 7 en 11 Mei en 13 Juni. Het theoretisch-, schriftelijk examen en een onderzoek naar hun kennis van de Neder landsche Taal had plaats op 21 en 22 Mei en 13 Juni. Geslaagd zijn Handzetters: L. de Leeuw, Th. Pardon, A. P. G. de Winter, P. Vis, W. Noomen, J. de Kleljn, G. J. de Vries, A. de Wolf, W. Budding en L. van de Pol. Drukkers: Th. Pardon. L. A. J. Ouds hoorn, J. A. Ladan, J. de Jong, D. v. d. Spree en J. M. Verkerk. Machmezetter: W. T. G. Veijgen. Niet geslaagd 3 leerlingen, waarvan 2 voor de tweede maal. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Kok. die een causerie hield over „Leerlingenopleiding en Overheidszorg". Spr. stelde den leerlingen de vraag „Wat gaat ge nu doen? Zult ge de eigenaardige moeilijkheden van Uw vak verder gaan leeren? Met ernst wees spr. op de nood zaak ter verdere bekwaming o.a. door het contact zoeken met vakgenooten, vooral met het oog op het verwerven van het diploma leermeester-gezel. Hierop behandelde spr. allereerst de leerlingenopleiding tot nu toe. Met het teniet gaan der gilden, ging ook de oplei ding ten onder. Van leerlingenovereen komsten was daarna geen sprake meer. In de collectieve arbeidsovereenkomst werd echter de eerste leerlingenregeling vast gelegd (Aug. 1917). De opleiding geschiedt op de werkplaats; een zeer verantwoorde lijke taak rust op den leermeester, waar voor hem de waardeering van zijn leer ling toekomt. De leertijd duurt 4 jaar (van 14 jaar18 jaar). Het aanvullend theore tisch onderwijs geschiedt meestal in den avond. Na het verwerven van het'diploma wordt hij „jonggezel"; in den leertijd zijn leerlingen zoowel als werkgevers aan rechten en plichten gebonden. In verband met overheidszorg en den leertijd, merkte spr. op, dat de Nijverheidswet nimmer een troetelkind der Regeering geweest is, doch dat nu een mooie subsidie is verkregen. De overheid heeft daarmee het particulier initiatief gesteund: de vakopleiding heeft dus min of meer een officieel karakter ge kregen Door de Overheidszorg openen zich groote perspectieven voor de toe komst; de leerlingen moeten trachten zich de subsidie waardig te maken. Uit velerlei valt te speuren, dat het leerlingenstelsel de aandacht van de regeering heeft ge trokken en zal trekken, in het biizonder het aanvullend voortgezet onderwijs. Spr. releveerde de groote beteekenis van de verkregen subsidie, in het bijzonder voor de bestrijding dor kosten van de examen-commissies, die uit' zeer goede krachten moeten bestaan. In verband daarmee behandelde snr. de taak. van den Controleur. De heer Kok wees er op, hoe de vakonleiding verbeterd is in vergelij king met bijv. 25 jaar geleden, toen deze nog or> zeer onsystematische wiize ge schiedde. Desondanks laat de ambitie bij de jeugd nog wel eens te wenschen over, vergeleken bij vroeger. De officieele erken ning der regeering inzake de vakonleiding is de bekroning on he^ streven van werk gevers en werknemers ter betere ontwik keling. Spr snoorde de leerlingen ten zeerste aan zich deze ontwikkeling eigen te maken: de practijk zal hen nog veel kunnen leeren. De voorzitter dankte den heer Kok voor ziin causerie en waardevolle adviezen, deed nog voorlezing van eenige eischen der leerllngenregeling en sloot hieron onder een woord van dank aan de aanwezigen, w.o. zich diverse ouders bevonden, deze voor de geslaagden zoo heuglijke bijeen komst. Zij nog vermeld, dat bericht van verhin dering was ingekomen o.a. van den heer Kuyntjes, dir. der Ambachtsschool alhier. LEIDSCHE BELASTINGOPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloo- pen maand f. 21.309.04 aan den Rijksont vanger afgedragen. Het aantal aangeslotenen steeg tot 4454. VER. „HET LEIDSCHE DIERENASYL." De jaarvergadering. In de Burchtzaal hield de vereeniging „Het Leidsche Dierenasyl" gisteravond haar jaarvergadering. De voorzitter, dr. Borgerhoff Mulder, herdacht allereerst met een enkel woord wijlen mevr. de wed. lonker, een der meest actieve leden der vereeniging, iemand, die geheel opging in het streven der vereeniging en waarop men dan ook nooit tevergeefs een beroep deed. Haar nagedachtenis zal bij de ver eeniging steeds in eere blijven! Vervolgens las de secretaresse, mevr. v. Poelgeest de notulen der vorige vergade ring voor. Onveranderd werden zij door de helaas slecht bezochte vergadering goed gekeurd. Uit het jaarverslag, dat hierna werd uitgebracht memoreeren wij het vol gende: De werkzaamheden in en voor het asyl hebben zich in 1930 op de gewone wijze voortgezet. Weliswaar is het aantal dieren wat kleiner geweest dan het vorige jaar, maar het aantal verpleegdagen is nog ruim 3000 hooger geloopen. wat zeggen wil, dat gemiddeld per dag 8 a 9 dieren meer geherbergd werden dan in 1929. Dit is natuurlijk een gevolg van minder vraag naar huisdieren, zoodat iedere zwerver langer moest wachten op een zich over hem (haar) ontfermenden meester. De juiste aantallen komen hierop neer, dat in totaal 574 dieren met 34259 ver pleegdagen werden opgenomen. Buiten deze cijfers staan dan nog alle dieren, die dr. Kuipers heeft laten insla pen. zonder dat ze in het asyl hebben ver toefd en ook die, welke door vrienden in Leiden werden opgenomen en buiten het asyl om aan een tehuis geholpen werden. De honden-kostgangers waren afkom stig uit Leiden, Oegstgeest. Warmond, Oude Wetering, Leiderdorp, Den Haag, Wassenaar, Rijnsburg, Katwijk-Binnen, Katwijk aan Zee en Zwolle en de katten- kostgangers uit: Voorschoten, de Kaag, Leiden, Sassenheim, Oegstgeest en Am sterdam. Honden en kattenzwervers wa ren meerendeels afkomstig uit Leiden en omringende gemeenten. Voor het over- groote deel vonden zij in dezelfde plaatsen weer een tehuis. Dit alles wijst er wel op. dat het asyl langzamerhand een groote bekendheid heeft gekregen. Onder de honden, die werden opgeno men. waren verscheidene afgekeurde trek honden. die vrijwel alle weer goede te huizen hebben gevonden. In het asylbestuur kwam geen verande ring tijdens 1930, evenmin als in de be diening van het asyl. Aan bezoekers heeft het niet ontbroken en van verschillende zijden werd om voor lichting gevraagd. In Februari werd door Dierenbescher ming een bazaar gehouden ten bate van het Leidsche Dierenasyl. De opbrengst van dezen bazaar was ongeveer f 1100. De groene busjes brachten plm. f. 150 op (ze werden dit jaar 2 keer geledigd), de doosjes met Kerstmis Nieuwjaar en St Nicolaas plm. f. 130. Ook ontving het asyl f. 1000 van een legaat, vermaakt door iemand, die niet genoemd wenscht te wor den. Dit blijk van sympathie werd met veel erkentelijkheid aanvaard en is een groote steun geweest. Het aantal leden der vereeniging is de laatste vier jaren ongeveer gelijk geble ven en bedraagt 285. Thans is het tiende jaar van het bestaan der vereeniging Ingegaan, en zal men dus binnenkort de maximum-periode, die voor den huidigen voorloopigen toestand ge steld werd, afsluiten. Aan de plannen voor verandering wordt door de vereeniging „Nationale Dierenzorg" hard gewerkt, maar bij een combinatie met andere ge meenten zal Leiden toch slechts een wel kome deelneemster zijn. als het in ver houding voldoende bijdraagt om de kosten De laatsten zullen de eersten zijn. LEIDSCHE BURGERWACHT. Gedurende de maand Juli zal worden gekampt om aangeboden medailles, waar van 1 is bestemd voor veteranen, 1 voor leden en 1 voor juniores. Kn. vrije hand 100 Meter, winnaar meest aantal punten. BINNENLAND. Onversaagd zal men trachten weer een Nederl. Paviljoen te Vineennes in te rich ten. (2e Blad). Een bejaard echtpaar te Amsterdam verbrand. (Gemengd Nieuws, 2e Blad). Zes boerderijen afgebrand in Lith in Noord-Brabant. (Gemengd Nieuws, 2e BI.) De baanwachteres van Blerick voor het Gerecht. (Rechtzaken, le Blad). Het drama te Bilthoven. In hooger beroep 10 jaar opgelegd. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Nog geen overeenstemming tusschen Frankrijk en Amerika inzake Hoover's voorstel. (Buitenl. en Tel. le Blad). Debat in het Engelsche Lagerhuis over de ontwapening. (Buitenl. le Blad). De verkiezingsuitslag in Spanje. (Bui tenland, le Blad). Bij" den tocht naar het Noorden passeert de Graf Zeppelin ons land. (Tel. le Blad). voor de door haar Ingebrachte dieren goed te maken, zoowel bij den bouw als bij de exploitatie en daarvoor zal onze cijfers getuigen het zoowel op de liefdadigheid als op den steun van de gemeente toch wel een ernstig beroep moeten worden gedaan. i Aan de ijverige secretaresse werd na goedkeuring van haar jaarverslag door den voorzitter dank gebracht voor haar werkzaamheden in het af geloopen jaar. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer Van Poelgeest, gaf als totaal cijfer ongeveer f. 8700 aan. Den functio naris werd onder dank voor zijn beheer décharge verleend. De aftredende leden van het bestuur mevr. PoelgeestBrand in de heer De Bock welden bij acclamatie herkozen. Aan de dames Van Poelgeest en Vos- maer werd door de vergadering opdracht verleend te trachten voor zoover mogelijk een plaatsvervangster voor wijlen mevr. de wed. Ionker te zoeken. Besloten werd aan den gemeenteraad een gedocumenteerd request te zenden met het verzoek de vereeniging éen subsidie toe te staan, daar gemiddeld per jaar het tekort van ongeveer f.4000 uit giften en de op brengst van een bazaar moet worden be streden. Hierna werd de vergadering ge sloten. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN) Eindexamen 2e groep. Geslaagd de heeren J. Bergman, Leiden, J. D. Mastenbroek, Leiden en de dames J. C. A. Krom, Ter Aar en E. F. H. M. van der Stok, Leiden. Afgewezen twee candldaten. LEIDSCHE PLUIMVEE-VEREENIGING. 23ste jaarvergadering. De 23ste jaarvergadering van de Leid sche Piuimveevereeniging is onder leiding van den heer M. van Mens in „Zomerzorg" gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledenaantal iets was terug- geioopen, maar door de gehouden club show de financiën waren verbeterd. Een woord van dank werd door den secretaris gebracht aan de oud-bestuurs leden T. F. Vlieland Jr. en H. L. A. van der Horst voor de ondervonden mede werking. Het verslag eindigde met een beroep op alle leden om zoo veel mogelijk mede werking te verleenen in 't verbeteren van het peil der L.P.V. Van de zijde der leden werd aanmerking gemaakt dat zoo weinig aandacht door de pers wordt geschonken aan de L.P.V. en hare tentoonstellingen in vergelijking met andere plaatsen en andere vereeni- gingen. Van de zijde van het bestuur wer den de verzonden uitnoodigingen bekend gemaakt en de resultaten. Getracht zal worden verbetering te krijgen. Nadat de kascommissie 1930—1931 ver slag had uitgebracht, werd de penning meester gedéchargeerd. Tot leden van de kascommissie 193i1932 werden gekozen de heeren J. J. de Mol en C. de Graaf, beiden uit Den Haag. Tenslotte werd een afgevaardigde ge kozen voor het bijwonen van de eventu eele vergaderingen en zal getracht worden candidaten op te geven voor de vacatures ln het bestuur van den Raad van Beheer. Door het bestuur werd aan de vergade ring meegedeeld, dat getracht zal wórden in een volgende vergadering met een af gerond voorstel te komen voor eer a.s. nationale tentoonstelling, die waarschijn lijk ln December zal worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1