ZIJ DIE GAAN BURG. STAND VAN LEIDEN Gemeenteraadsverkiezingen in andere plaatsen UIT RUSLAND. De Heer AUG. L. REIMERINGER. De Heer J. ZITMAN. De Heer J. L. DE WAAL. De Heer D. PARMENTIER. De Heer D. M. KUIVENHOVEN Vervolg van pag. 1. Winst en verlies. Veel veranderd is er derhalve niet. Men zou kunnen zeggen, dat de 2 nieuwe zetels zijn toegevallen aan de S. D. A. P. en de communisten, welke laatsten, na 4 jaar bulten den raad te hebben gestaan, thans hun rentrée maken. Overigens hebben de Chr.-Hist. één zetel verloren aan de R.K. Maar daarmede is de winst- en verlies rekening reeds gemaakt! Toch zeggen de cijfers bij nauwkeurige beschouwing den echten politici nog wel iets. B.v. moreele winst voor den Vrijh. Bond, terwijl de S D.A.P. thans op 11 zetels komt zonder het gelukje van 4 jaar geleden, dat deze partij toen onverwacht een 10de zetel gaf. Volgens een ouderwetsche berekening is de verhouding in den Raad thans gewor den 19 rechts tegen 16 links. In den ouden Raad was deze verhouding 1914. Voor het eerst zullen zitting nemen in den in September voor het eerst bijeen- komenden nieuwen Raad: Van de Vrijz. Democraten de heer J. M. Vos. Van de A.R. Partij de heer Mr. C. Bee kenkamp. Van den Vrijheidsb. de heer R. v. Eecke. Van de S. D. A. P. de heer Y. Kuipers en Mevr. J. C. de Clerde Bruin. Van de R.K. Staatspartij de heer H. M. Simonis. Niet terug in den Raad zullen keeren: Van den Vrijheidsbond de heer Aug. L. Reimeringer, die met het oog op zijn leef tijd, na de gemeente jaren lang zijn krachten te hebben geschonken, ook als wethouder en loco-burgemeester, zich niet meer beschikbaar stelde. Hij had zitting van 19051919 en van 1923 tot heden. Van de Chr. Hist. Unie de heer D M. Kmvenhoven. Hij had zitting sinds 1919. Van de S. D. A. P. de heer J. L. de Waal. Slechts korten tijd nam hij de plaats in van den heer J. de Mcy. Van de A R. Partij de heer D. Parmen- tier. Hij had zitting sinds 1927. Van de Vrijz. Dem. de heer J. Zitman, die zitting had sinds 1929, als opvolger van den heer Sytsma. GEBOREN: Wilhelmina, d. van H. Stouten en A. M. Verstraaten Trijntje, d. van H. Slap- pendel en W. van Os Maria Wilhel mina, d. van M. H. Waaijer en A. C. van der Valk Hermina, d. van H. Meijer en A. Hoetmer Cornells Leendert, z. van J. Palland en L ,M. Leeuwenburgh, ONDERTROUWD. C Oldenhof jm. 25 j. en C. J. Hensing 3d. 24 j. GEHUWD. G. J. A. Voskuil jm. en H. B Fontein jd. J F Azier jm. en F. Neuteboom jd. H J. van Eohemen jm en J. van Ros- sum jd F. W. Corpel jm. en E. van Biemen jd. J. Fuchs jm. en J. Witte- man jd W. van der Linden jm. en A. Flanderhijn jd. G. van Meijgaarden jm. en A Cevering jd. A. Tebrugge jm. en G H. A. M. Zllverentant jd. A. Trouwee jm. en F. J. Teunissen jd. OVERLEDEN J. G. Lecker wedn. 79 j. A. de Vries zn. 17 mnd. De uitslagen der groote steden. In de meeste steden van ons land heb ben gisteren de gemeenteraadsverkiezin gen plaats gehad. Wij laten hier eenige der belangrijkste uitslagen volgen: Amsterdam. De uitslag van Amsterdam luidt als volgt: Totaal uitgebracht 343,756 stemmen: Rev. Socialisten 9146 Communisten 26525 S. D. A. P124286 Lijst Lampetje 1480 Vrijheidsbond 31948 Rentetrekkers 1210 Nationalisten 260 Herv. Geref. Staatspartij 1634 R.-K. Volkspartij 926 Werkliedenpartij 150 Lijst Hartogh 5727 A.-R. Partij 20732 Chr. Dem. Unie 2360 Chr. Arbeiderspartij 197 Fascisten 943 Lijst Siedenburg 130 R.K. Staatspartij 53772 Lijst Lisser (communisten) 603 Chr. Hist. Unie 26284 Middenstandspartij 18706 Vrijz. Dem16355 Evangelisten 390 De zetels werden als volgt toegewezen: Rev. Socialisten 1 (1); Communisten 3 (4>S.D.A.P. 17 (151; Vrijheidsbond 4 (5i: A.-R. 3 (3): R.K. 7 (7). Chr.-Hist. 4 (4>; Middenstandspartij 3 (3)Vrijz.Dem. 2 13); lijst De Hartogh 1 (0). In den raad zullen niet terugkeeren de heeren F. J. A. M. Wierdels (R.K.), J. Th. Peters iR.K.)Mr. J. Rutgers iV.B.), K. de Vries (V.D.). J. H. Solkesz (Middenst.) en dr. F. M. Wibaut (S.D.A.P.) en mevr. H. van Zelm, die voor een verdere candida- tuur hadden bedankt. Niet herkozen werden de heeren J. Gott- schalk (R.K.) en A. Lisser. Nieuw gekozen zijn de heeren W. Stein- metz (R.K.), A. J. Dingemans (R.K.), dr. Th. Schlichtlng (R.K.), C. J. P. Schalker (C.P.), A. Fr. Huizinga (C.P.) en C. Fran ken (S.D.A.P.), K. Torenstra (S.D A.P.), C. de Bilt (S.D.A.P.), F. J. Bernhard (Mid denstanders) en M. de Hartogh. Rotterdam, De gemeenteraadsverkiezingen te Rot terdam hadden 't volgende resultaat: zetels: S. D. A. P15 (16) Vrijheidsbond 7 5) Anti Rev6 7) Christ. Hist4 4) R.K. Staatspartij 8 8) Rev. Soc2 0) Vrijz. Democraten 1 2) Communisten 1 2) St. Geref. Partij 1 1) Van de thans zitting hebben Raadsleden zullen in den nieuwen Raad niet terug keeren: J. Schouten lA.R.). H A C. van der Kraan (A.R.), A. Bos (A.R.), mr. Abr. van der Hoeven (C.H.), mevr. de Vries—de Savornin Lohman (C.H.), mr. Reumer (C.H.), G. Holst (C.H.). A. J. Kersten (St. Ger.), mevr. DoormanKielstra (V.B.), mcj. A. B. Knappert (V.-D.), mej. S. Groe- neweg (S.D.A.P J. A. van den Dungen (Comm.). De nieuw-gekozenen zijn de navolgen den: H. Diemer (A.R.), S. Brandsma (A.R.) A. Stemerding (C.H.), L. van der Lugt (C.H.), mr. F. Nielemans (C.H.), Joh. van Meggelen (C.H.), ir. C. N. van Dis (St. Ger.). W. C. Hudig (V.B.), mevr. v. Gilse- van Geldermalsen (V.B.), R. J. Koopmei- ners (V.B.), A. Menist (R.S.P.) en W. H. Reuderink (Comm.). 's Gravenhage. De uitslag van 's Gravenhage luidt: Vrijheidsbond 7(7) Vrijz. Dem. Bond3(2) Anti Rev Partij 5 4) R.K. Staatspartij 9 (10) Comm Partij Holland 2(1) Herv. Geref. Staatspartij 1(2) S. D. A. P14 (14) Chr. Hist. Unie 4 4) Bond Hand. en Bedr. Bel0(1) Van de in den ouden raad zitting heb bende leden kwamen de heeren Duys, van Beyeren, Harms, de Kleer en Muylwijk (SD.AP.I, de Wilde (A.R.), van der Meu- len (Vrijheidsbond) en Nieuwenhuyzen (Herv. Geref. Staatspartij) niet op de can- didatcnlijst voor. Haarlem. Vrijz. Dem5 3) S. D. A. P12 (12) Christ Hist3 3) Anti Rev3 3) Communisten 2 2) Vrijheidsbond 3 4) R K11 (11) Wild (v. d Kamp) 0(1) Arnhem. Vrijz. Deml l) S D. A. P9 (10) R. K10 9) Anti Rev3 3) Democraten 0 1) Herv. Geref St1 1) Christ. Hist2 3) Nieuwe Neutrale partij 2(0) Communisten 3 (1) Vrijheidsbond 4 6) Eindhoven. R. K24 (19) S.D.A.P8 4) R.K. Volkspartij 1 2) Lijst Moosdijk 1 H Anti Revl l) Christ Hist 1 0) Vrijz. Dem1 2) De raad kwam van 29 op 37 zetels. Leeuwarden. Anti Rev4 4) Christ Hist3 2) Roomsch Kath4 3) Vrijz. Dem 3(3) Vrijheidsbond 4 4) S. D. A. P11 (11) Nijmegen. Roomsch Kath22 (19) Christ. Hist3(2) Vrijz. Dem1 1) Vrijheidsbond 2 1) Anti Rev1 0) R. K. Volkspartij 1(2) S. D. A. P7(8) Dordrecht. S. D. A. P9 (10) Vrijheidsbond 4 6) Anti Rev6 6) Christ. Hist3 4) Roomsch Kath3 3) Vr. Dem1 1) Gemeentebelang 2 1) Lijst De Visser 1 0) Rev. Soc2 0) Enschede. Vrijheidsbond 4 4) R. K. Staatspartij 6(6) Chr. Hist. Unie 3(2) S D. A. P10 (10) Communisten 2 0) Anti Rev. Partij 3 3) Rev. Soc. Partij 1 1) R. K. Volkspartij 0(0) Vrijz. Dem Bond 2(1) De raad kwam van 27 op 31 zetels. De hervatting der Fransch-Russische onderhandelingen. (Nadruk verboden.) De onderhandelingen van de bolsjewiki met de landen, die groote vorderingen op het oude Rusland hebben, ontwikkelen zich volgens hetzelfde schema. Na lang durige besprekingen, waarbij de bolsjewis tische onderhandelaars op alle mogelijke wijzen de zaak trachten te traineeren, wordt ten slotte de vraag gesteld, of de sovjet-regeering bereid is de oude schul den te erkennen en een gedeelte ervan te betalen. Het antwoord is steeds zoo: ,.Wij zullen een gedeelte van die schulden beta len, mits u ons eerst credieten verleent." Practisch beteekent dat: „Wij zullen een gedeelte van het geld, dat u ons opnieuw leent, als betaling voor de oude schulden geven." Eenige garantie, dat de overige geleende som betaald zal worden, kun nen de bolsjewiki natuurlijk niet geven (zij willen het ook niet doen; Stalin heeft herhaaldelijk, op de hem eigen cynische wijze, verklaard: „wij zullen alleen uit ge leende sommen betalen, de kapitalisten moeten zich zelf maar betalen"). Daar nergens ter wereld nu een land te vinden is. waarvan de kapitaalkrachtige bevol king bereid zou zijn haar spaarpenningen aan de sovjet-regeering toe te vertrouwen, moet elke leening aan de Sovjet-Unie door de regeering van een kapitalistisch land gegarandeerd worden, en dat durfde tot nu toe geen enkel land aan. De eerste labour-regeerlng in Engeland was al be reid, onder pressie van de uiterst-linksche elementen in de partij, aan den eisch van de bolsjewiki toe te geven, maar dat wekte zulk een verontwaardiging bij de andere partijen, dat de regeering nieuwe verkie zingen moest uitschrijven met de leening aan Moskou als inzet, waarbij de conser vatieven een geweldige meerderheid heb ben behaald. Gewoonlijk gaat de zaak verder aldus: de onderhandelingen worden slepende gehouden tot het kapitalistische land de eindelooze en volkomen nuttelooze be sprekingen moede er een einde aan maakt. Zoo heeft Engeland na de overwinning der Conservatieven gedaan, zoo heeft ook Frankrijk einde 1927 gedaan (nadat de besprekingen 3V» jaar hebben geduurd zonder eenig resultaat). Er was echter ook een verschil. De conservatieven braken de onderhandelingen af en zetten de bolsje wistische vertegenwoordigers uit het land. De Fransche regeering vond het om ver schillende redenen beter officieel de be sprekingen niet af te breken. Formeel duurden dan ook de onderhandelingen ook na het schandaal met Rakowsky voort, de paar onderhandelaars die overge bleven waren, kwamen zelfs nu en dan bijeen, om de fictie te handhaven, dat er geen breuk was, dat de onderhandelingen voortduurden. Deze fictie kon echter niemand op een dwaalspoor brengen. In Franrijk was het voor iedereen duidelijk, dat die schijnver- tooning geen zin had, terwijl Staiin op zijn ruwe manier de conclusie uit de mis lukking der onderhandelingen heeft ge trokken De bolsjewiki hebben steeds een kapitalistische regeering noodig, aan wie zij de schuld kunnen wijten voor hun di plomatieke nederlagen. Tijdens het be stuur der conservatieven in Engeland, was dat land de zondebok. In de sovjet-bladen heette het toen steeds, dat de Engelsche regeering dag en nacht alleen aan het smeden van complotten tegen de sovjets dacht, dat Engeland al zijn invloed en zijn middelen gebruikte om de sovjet-regee ring een hak te zetten. In de bolsjewisti sche optochten werden toen poppen van Chamberlain en andere Britsche ministers meegesleept, bespot en verbrand. Na de overwinning van de Arbeiders partij en de hervatting der Russisch-Brit- sche betrekkingen, moest de dictator van Rusland een anderen zondebok vinden en dien vond hij in Frankrijk, waarmede de onderhandelingen toen volkomen mislukt waren. En op zijn schaamtelooze wijze liet Stalin in zijn bladen, zelfs in het Staats blad, schrijven, dat Briand en andere Fransche ministers een oorlog tegen de Sovjet-Unie voorbereidden, organiseerde hij potsierlijke „processen", waarop de beschuldigden „openhartig en vrijwillig" bekenden met Briand, Poincaré en andere Fransche staatslieden onderhandelingen te hebben gevoerd over een oorlog tegen de Sovjet-Unie. Dag in dag uit werd Frank rijk, de Fransche regeering. het Fransche volk door de modder gehaald, er werden geen kleuren gespaard om de Fransche regeering, die „bandieten", „bloeddorstige honden" enz. te bekladden. De verhou ding tusschen beide landen werd met den dag erger. In Frankrijk ontstond een be weging voor het afbreken van de diplo matieke betrekkingen met de sovjet-re geering. De ontvoering van generaal Koe- tepow door de bolsjewiki. het schandaal met Besedowsky en talrijke andere onver kwikkelijke geschiedenissen maakten den toestand onhoudbaar. En plotseling komt het bericht, dat de onderhandelingen tus schen beide landen hervat zijn! Dat moest op zeer velen in Frankrijk en in andere landen een vreèmden indruk maken. Deze hervatting was echter geen ligheid. Elk land, dat de onderhandew" met de sovjet-regeering verbreekt m vroeger of later ze weer hervatten nÜ heeft Engeland gedaan, dat doet nu FraT^ rijk ook. Er schuilt hier niets bijzond in. Men moet eenvoudig niet vergeten de sovjet-regeering, hoe dan ook de' geering van Rusland is, dat zij iver 1 lot van een zesde deel van de wereld hJ schikt. Een dergelijke macht kunnen lan den als Frankrijk of Engeland niet ver' waarloozen. Terwijl de bolsjewiki op hm beurt ook belang hebben bij het hervatel van de onderhandelingen. Wat de buiten landers, die een blauwen Maandag ii Rusland hebben doorgebracht en zonde: kennis van de taal en de toestanden al leen op gezag van hetgeen hun gidsen uil de RP.Oe. hen wijs hebben gemaakt i. Nederland en het buitenland ook mogei beweren, het is nu voor iedereen, die dei toestand in Rusland werkelijk kent, dut delijk, dat de „pjatiletka", waarvoor'som. migen hier te lande zooveel reclame ma, ken, niet gelukt is. Wie de sovjet-bladei geregeld leest en niet de blaadjes, dii de bolsjewistische propaganda-bureau' voor de vreemdelingen uitgeven), weet da de plannen op geen enkel gebied doorge voerd zijn. De crisis is al begonnen. Overa in het buitenland bedelen de vertegen woordigers van de sovjet-regeering ora credieten. En dezelfde mannen, die In hui staatsblad de buitenlandsche bankier voor schurken, haaien enz. uitschelden vernederen zich voor die „haaien" ei smeeken om credieten. Het leegplundert van Rusland, het uitverkoopen van i kunstschatten, die het land in den loo van eeuwen had vergaard, het beroove: van de bevolking van voedsel, dat alle heeft niet geholpen. Ook de dumping heef niet zooveel opgeleverd, als de bolsjewlk hadden verwacht. Daarbij is de internat» nale toestand ook zeer gespannen en he gevaar van een volkomen isolatie vai Rusland wordt met den dag grooter. He eenige land. dat nu credieten kan verlee nen, is (in Europa althans) Frankrijk. Va: dat land hangt ook de houding van d naburen van Rusland af. De bolsjewik hebben daarom besloten naar Canosse t gaan. Hoe echter deze plotselinge frontveran dering aan het Russische publiek te ver klaren? O, de bolsjewitlsche heeren zij nooit verlegen. In het staatsblad van d sovjet-regeering was de zaak zoo voorge steld, als zou Frankrijk de sovjet-regeerin hebben verzocht de onderhandelingen hervatten, waarna de sovjet-regeerini wier vredelievendheid wereldberoemd i bereid was alle zonden van Briand c. te vergeven en haar instemming tot d onderhandelingen gaf. Maar waarom is Frankrijk op het voor stel van Moskou ingegaan? Wij hebbe reeds gewezen op het eenvoudige feit, da de sovjet-regeering Rusland vertegen, woordigt (op welke wijze, dat is een anden vraag). Zonder de medewerking van Rus. land is een oplossing van de wereldcrlsi! niet te vinden. Rusland is een geweldlj land, waarvan de bevolking, ten gevoigi van de politiek der bolsjewiki, te weinig verbruikt en bovendien dumping uitoelen: De goedkoope Russische arbeidskrach stelt de tegenwoordige heerschers van Rusland in staat, veel goederen in he buitenland te koop aan te bieden, en daar. bij ver beneden den kostprijs. Het is du: noodig te trachten een zekeren modu: vivendi te scheppen, een samenwerking met de bestaande regeering tot stand ti brengen. Of dit mogelijk is. is een anden vraag, maar een verantwoordelijke regee- ring van een groote mogendheid met een internationale positie als Frankrijk moe een dergelijke poging doen. En dan dit nog. De ontwapeningscon. fcrentie komt spoedig bijeen. Een ontwa. pening van het Westen is echter onmo gelijk. zoolang de Sovjet-Unie voortgaat met de koortsachtige bewapening en met de militarisatie van haar bevolking (zelfs meisjes worden nu in Rusland gedwongen zich in de wapenhandel te oefenen). Lukt het niet de sovjet-regeering er toe te bengen, zich tegelijk met de overige lander te ontwapenen (ik beweer niet, dat dit mogelijk is en dat de beloften van de heeren Stalin Co. iets waard zijn), dan wordt het gevaar van een botsing tusschen het Westen en de coalitie, die Moskou bezig is tot stand te brengen zeer groot Deze overwegingen hebben Briand er toe bewogen de besprekingen met Moskou te hervatten. Briand is een te ervaren poll- ticus om veel illusies te hebben, maar hi I was verplicht een poging te doen. De onderhandelingen zullen natuurlijk j zeer lang duren. De bolsjewistische diplo maten zullen trachten alles te vermijden wat de vrijheid van actie van de me Internationale zou kunnen bemoeilijken Zij zullen credieten eischen, de besprekin gen op de lange baan schuiven, zoodra de Franschen minder prettige dingen op he tapijt zullen brengen. Het heet, dat Stalin bereid is de voorstellen van Rakowsky die hij toen als te vérgaand had De- schouwd, als basis voor de besprekingen aan te nemen. Die voorstellen waren als volgt: van de 10 milliard goudfrancs, die Rusland aan Frankrijk schuldig is. wor den 25"', afgetrokken: de resteerende 7'.'; milliard worden in francs van de tegen woordige waarde veranderd. Deze som zal betaald worden in 60 annuiteiten van 60 millioen. Bij wijze van „compensatie" eischen de bolsjewiki een leening van 500 millioen francs. In 1927 weigerde de Fran sche regeering in te gaan op deze vast koppeling van de erkenning der oude schulden aan nieuwe credieten en het is niet waarschijnlijk, dat zij dit nu wel zou willen doen. Intusschen zullen de Franschen onder handelaars op hun qui vive moeten zijn om niet op de een of andere wijze be drogen te worden. De bolsjewiki zijn meesters iu het bedenken van allerlei strikken en vallen. De Fransche regee ring wil bijv. het nu geldende stelsel van consenten voor Russische goederen handhaven, en het schijnt dat Moskou bereid is hierin den Franschen een con cessie te doen. Wij zouden echter heel wat bijzonderheden kunnen vertellen over de wijze, waarop de bolsjewiki nu die concen- tenregeling tot een farce maken. Wanneer men met de bolsjewiki te doen heeft, kan men nooit voorzichtig genoeg zijn. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. ONZE TELEFOONNUMMER? DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2too (op 2 lijnen! REDACTIE IS07 4—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 8