AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Zoeterwoude „Ik leer nog": Wil- helminaverceniging. 8 uur nam. Vrijdag. Stadsgehoorzaal: Protestvergadering der V A R A. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" HoogewoerdVoor stellingen te 8 uur. „De doodende straal". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Liefde op Bevel". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Sally." 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum dc Lakenhal. Lange Scheistraat 2. Geopend ln November, De cember. Januari en Februari van 103 u. ln Maart, April en Mei van 104 uur, ln Juni, Juli Augustus en September van 10—5 uur. in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec 1 Febr. van 10—3 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 10—5 uur 1 Oct.—1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum. Garenmarkt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Elhnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8 30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur. 1 October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (StationsweglAlle werkdagen behalve 's Maandags van 10—4 u 's Zon dags 14 uur. Dc avond- nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 22 tot cn niet Zondag 21 Juni a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. HET VLIEGVELD TE EELDE. De raad van Eelde heeft besloten, het vliegterrein uit te breiden. De K.L.M. heeft de toezegging gedaan, van 15 Augustus tot cn met 15 September een vasten dienst op Amsterdam en Rotterdam in te stellen, waarvoor een garantiefonds dient te wor den opgericht. In een gisteravond gehou den vergadering heeft burgemeester Legro een en ander meegedeeld', alle aanwezigen zegden dadelijk een flink bedrag toe. N.R.Crt. O VERSPREIDE BERICHTEN. In den hoogen ouderdom van 84 jaren is te 's Gravenhage overleden douairière Jhr. mr. W. H. de Beaufort, geb. Baronesse van Dedem. grootmeesteres-honoraire van H M. de Koningin-Moeder. Gisteren is het nieuwe Citroëngebouw op het Stadionplein te Amsterdam geopend o UIT NED. OOST-INDIE. GROOTE BRAND. TELOKBETONG. 25 Juni .(Aneta). Een groote brand woedde ln de Chineesche kamp en legde een complex toko gebouwen in de asch. De totale schade wordt offi cieel geschat op ruim 1 ton. Zij wordt groo- tendeels door verzekering gedekt. Het blusschingswerk is nog niet afgeloopen. IJMUIDEN. 25 Juni 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.100.75, Griet per kist van 50 kilo f. 6530. Tongen per kilo f. 2.451 45, Zetschol per kist van 50 kilo f.36—23, Kleine Schol f. 31—3.70, Bot f. 5f4.50. Schar f. 76.10, Vleeten per stuk f. 4,202.80, Pieterman en Poontjes per kist van 50 kilo f 122.50, Groote Schelvisch f.45. Middel Schelv. f.3631. Kleinmiddel Schelv. f2115. Kleine Schelvisch f. 125, Kabeljauw per kist v. 125 kilo f.9459, Gullen per kist van 50 kilo f.163 50. Lengen per stuk f. 1.50. Heilbot per kilo f. 1.65. Wijting per kist van 50 kilo f. 4.602.50. Makreel p. kist van 50 kilo f. 13.50—11. Aangekomen 9 stoomtrawlers: IJM 405 met f.1948. IJM 73 met f.2771, IJM 112 met f.2378. IJM 190 met f.2568, IJM 201 met f.2116. IJM 147 met f.2373, IJM 137 met f.1904, IJM 32 met f.1899, IJM 114 met f. 1800 de Duitsche kotters: E 542 met f. 806. E 528 met f. 648. E 142 met f.676, E 268 met f.470, E 450 met f.591, en de loggers KW 5 met f287, KW 47 met f832. KW 36 met f. 934. SHV 69 met f. 544 SHV 196 met f.599, SHV 285 met f.619 en SHV 84 met f. 710 besomming. DE ALGEMEENE TOESTAND. HOOVER'S MORATORIUM-VOORSTEL. Het Fransche standpunt. Het Fransche antwoord op Hoover's voorstel is overhandigd. Naar verluidt zou dit vier bladzijden machineschrift om vatten. In de inleiding wordt medegedeeld, dat het voorstel van Hoover niet nagelaten heeft indruk op Frankrijk te maken. Frankrijk heeft reeds bewezen, dat het medewerken wil aan een wegneming der economische moeilijkheden in Midden- Europa Verder zou de nota zeggen, dat het voor Frankrijk onmogelijk is de bepalingen van het plan-Young buiten beschouwing te laten. Frankrijk wenscht deel te nemen aan alle maatregelen, die het economische herstel van de wereld en van Duitschland kunnan bevorderen. Frankrijk wil aan het grootmoedige plan van Hoover zijn mede werking niet onthouden en stelt een com promis voor. dat de instandhouding van het plan-Young en hulpverleening aan Duitschland niet uitsluit. Daarom stelt Frankrijk voor het niet uitstelbare deel der Youngbetallngen ten bedrage van 600 millioen in Rijksmarken en niet in buiten- landsche deviezen aan de Bank voor her stelbetalingen uit te betalen. Dit bedrag zou op rekening van Frankrijk geboekt worden, doch de Fransche regeering mach tigt tevens de Bank deze som in den vorm eener leening ter beschikking van Duitsch land te stellen. Dit komt dus daarop neer, dat Frank rijk Hoover's plan aanvaardt, doch staat op betaling door Duitschland van de z.g. verplichte betalingen volgens het plan Young om dan Duitschland dat geld te leenen! Zoo wordt het Young-plan volle dig in stand gehouden België achter Frankrijk. Uit Brussel wordt bevestigd, dat meni daar een dergelijke houding tegenover het voorstel van Hoover aannemen wil en een gelijkluidende nota aan Amerika rich ten wil. In de Kamer heeft Van der Velde door een motie het voorstel van Hoover te berde gebracht Het is een voorstel, zeide hij, waarvan men nog niet alle gevolgen bere kenen kan. doch dat aan de hoop voor den wereldvrede een groote vlucht gege ven heeft. Namens mijn vrienden zeg ik. dat. in dien het voorstel van Hoover aanvaard wordt, wij recht hebben op een speciale bevoorrechte positie: wij hebben, zooals Duitschland zelf erkend heeft, recht op vergoeding voor de schade, die men ons berokkend heeft. Men moet weten, dat wij het eens zijn over dit punt. Wij zijn in den oorlog medegesleept, zonder dat wij daar iets voor gedaan hadden. Van der Velde meent, dat. waar er sprake van is de oorlogsschulden te ver minderen, het een mooi gebaar van België zou zijn om af te zien van de supplemen taire oorlogscredieten. Hijmans zeide. dat België 'het gebaar van Hoover toejuicht. Het ziet er den wensch in om groote problemen vriend schappelijk op te lossen. De Belgische re geering acht het echter noodzakelijk het voorstel te overwegen, evenals de gevol gen. die het zou kunnen hebben voor Bel- gie. wegens de schade, die ons berokkend werd Zooals Van der Velde heeft gezegd, verkeeren wij in een speciale positie, waar van wij geen afstand kunnen doen. Ik betreur, dat Van der Velde de kwes tie der bewapeningen die onze veiligheid moeten verzekeren, bij de kwestie der schadevergoeding gehaald heeft. De minister verzocht de Kamer niet nader op de kwestie in te gaan De militaire credieten, zijn echter goed gekeurd, men zie onder België! Amerika wil geen wijzigingen. Stimson heeft formeel verklaard, dat men niet zal afwijken van de groote lijnen van het voorstel van Hoover. Hij voegde er aan toe. dat er belangrijke vorderingen zijn gemaakt bij de diplo matieke besprekingen om de bijzonder heden vast te stellen om een zoo uitge breid onderwerp te regelen. Het voorstel van Hoover is in enkele groote. eenvou dige lijnen opgemaakt en zijn doel is zeer duidelijk, n.l. een uitstel van een jaar le krijgen van den last der betalingen. Ten antwoord op eenige vragen zeide Stimson, dat zijn verklaring van Maandag dat spoed noodzakelijk is om het plan te verwezelijken, vooral de aanvaarding van zijn groote lijnen door de naties gold Door zijn verklaring erkende Stimson blijkbaar het Fransche standpunt, maar legde hij er de nadruk op, dat men niet zou afwijken van de groote lijnen van Hoovers plan. Snowden over Hoover's plan. In het Engelsche Lagerhuis door Bald win ondervraagd over het voorstel van Hoover, heeft Snowden de jongste verkla ring van Mac Donald herhaald, er bij voegend, dat hij van de gelegenheid wenscht gebruik te maken, om de maat regelen uiteen te zetten, die de regeering besloten heeft te nemen om dat voorstel zonder uitstel ten uitvoer te brengen. Hoe meer wij de verklaring van Hoover overwegen hoe meer zij ons voorkomt te zijn een groot gebaar van de zijde der Ver. Staten Het zou duizendmaal jammer zijn indien Europa er niet op dezelfde wijze op antwoordt. De weldadige gevolgen van .het voorstel zouden verloren kunnen gaan indien alle betrokken landen geen maat regelen treffen voor de spoedige en prak tische uitvoering. Dit is vooral het geval voor Duitschland, hetgeen ten slotte de voornaamste moeilijkheid is. Wij zijn het eens met de Amerikaan- sche regeering, dat de tijd ontbreekt voor een conferentie. Er moet een promp ter methode worden gevonden voor de uitvoering van het voorstel. De gedragslijn, waar wij de voorkeur aan zouden geven is. dat de schuld- eischende landen onmiddellijk aan de Bank voor Internationale Betalingen mededeelen, dat zij het voorstel aanvaar den om gedurende één jaar alle Duitsche betalingen, die verschuldigd zijn, op te schorten Het Is natuurlijk niet aan ons alleen om een dergelijk besluit te nemen, maar wij hopen, dat het mogelijk zijn zal zoo spoe dig mogelijk in die richting een accoord te treffen. De Britsche regeering aanvaardt het voorstel naar letter en geest en is bereid gedurende een jaar alle regeeringsschui- den, waar zij recht op heeft, op te schor ten, zoodra het voorstel van Hoover alge meen is aangenomen en van 1 Juli af zal zij nalaten de betalingen op te eischen, die na dien datum komen te vervallen. De Britsche regeering is van meening dat onder het voorstel van Hoover niet direct vallen de oorlogsverplichtingen van de Dominions en Indiè tegenover net Vereenigd Koninkrijk, die een aangele genheid zijn. die tusschen de betrokken regeeringen moet besproken en geregeld worden. Toen wij de goedkeuring van de Dominions en van Indië vroegen voor de schorsing van de Duitsche betalingen, voor wat het aandeel aangaat waar zij recht op hebben, hebben wij hun volledige vrijheid gelaten. Volgens hetzelfde begin sel zouden wij hun de vrijheid laten om elke betaling van hun oorlogsschuld na te laten van 1 Juli af gedurende 12 maan den, indien zij het wenschen. Het voorstel zal een verlies van onge veer 11 millioen meebrengen voor de loo- pende begrooting. Het is een aanzienlijk cijfer, dat wij van de Engelsche belasting betalers vragen, maar wij hopen, dat de maatregel dien wij nemen in samenwer king met de Vereenigde Staten, meer dan gerechtvaardigd zal zijn. omdat hij zal bijdragen om het vertrouwen en de vei ligheid te herstellen. Baldwin verklaarde, dat de regeering een gedragslijn heeft gekozen, die volko men overeenstemt met de waardigheid en den naam van Engeland. Lloyd George zeide: Ik ben gelukkig, dat dc regeering zulk een moedig en on dubbelzinnig antwoord heeft gegeven op het zeer edele gebaar der Ver Staten. Italië gaat ook mee. Mussolini heeft aan Italië's gezant te Washington geseind: Ik verzoek u, aan de regeering dei- Ver. Staten mee te deelen, dat ik het voorstel van den Amerikaanschen presi dent Hoover zeer toejuich. Dit voorstel vraagt aanzienlijke offers. Maar ik heb na rijp overleg besloten, in principe mijn toestemming te verleenen. Ik begroet de maatregelen der Ameri- kaansche regeering en wensch een vrede lievende doorvoering van het gelukkig initiatief der Amerikaansche regeering niet te hinderen en zoo te handelen, als in de voorstellen van president Hoover wordt beoogd. Ik wensch de Amerikaansche regeering geluk en wil niet verzuimen er aan toe te voegen, dat de heroïke beteekenis van het Initiatief door het Italiaansche volk ten volle wordt gewaardeerd. Een vruchtbare samenwerking tusschen de volken, die door dit plan ongetwijfeld zal worden bevorderd, is van bijzondere beteekenis op den vooravond der ontwa peningsconferentie. Het Grieksche antwoord. Uit betrouwbare bron wordt medege deeld. dat de Grieksche regeering het ant woord op het voorstel van Hoover in den loop van den dag overhandigen zal. Men vermoedt, dat zij het voorstel Hoover aanvaarden zal, onder voorwaarde echter dat Griekenland geen verlies zal leiden, dat ontstaan zou uit het verschil tusschen de het toekomende schadevergoeding en de oorlogsschulden, die Griekenland beta len moet. Zoo niet, dan zou de aanvaar ding van Hoover's plan, dat beoogt 't eco nomisch leven te herstellen, het even wicht der Grieksche financiën verstoren Een Franscli-Duitsclic ontmoeting? Naar verluidt is in den Franschen mi nisterraad gesproken over een (Duitsch?) voorstel van een officieele samenkomst van den Duitschen Rijkskanselier Brüning en den minister van Buitenlandsche Zaken Curtius, met den Franschen minister-pre sident Laval en den minister van Buiten landsche Zaken, Briand. Het voorstel heeft een gunstig onthaal gevonden en zal in elk geval binnenkort een praktischen vorm aannemen, voor het geval dat het nauwer gepreciseerd wordt. .Paris Soireen over het algemeen goed ingelicht blad, heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat de Fransche minister raad zich. behalve met het antwoord aan Hoover heeft bezig gehouden met Brii- nings redevoering. Men heeft, aldus het Parijsche blad. het denkbeeld van een bezoek aan Parijs van den Duitschen Rijkskanselier en den Duitschen ministei van Buitenlandsche Zaken reeds ter sprake gebracht en een welwillende houding ten opzichte van een dergelijke mogelijkheid aangenomen Wat de overige Fransche persstemmen aangaat, kan men vaststellen dat zij als op commando zich van commentaar ont houden. Terwijl de „Paris Midi" aan Brünings rede nog een kolom wijdt, ver genoegen de avondbladen zich over het algemeen met eenige weinig zeggende woorden. Zoo schrijft de „Temps", dan Brüning een voor Duitschland geheel nieuwen toon heeft laten hooren. Het zou verheugend zijn, wanneer men hieruit zou kunnen concludeeren dat ook Berlijn tot een gezonder opvatting komt en begrip krijgt van de Fransche houding tegenover het voorstel-Hoover. De.,Intransigeant" legt er den nadruk op, dat Brüning verzocht heeft om een Fransch „Chequers". Dat is ongetwijfeld een geste, welke Frankrijk niet kan af slaan. BELGIE. De militaire credieten goedgekeurd. De Kamer heeft door hoofdelijke stem mingen de verschillende paragrafen aan genomen van het artikel van de begroo ting van buitengewone credieten, dat een post van 210 millioen voor verdedigings werken voorziet, 200 millioen zullen die nen voor de inrichting der verdediging van de grens en van het Maasdal, de overige 10 millioen voor onteigeningen in de omgeving van Gent. Met 94 tegen 77 stemmen heeft de Ka mer daarna het artikel in zijn geheel aan gekomen. o DUITSCHLAND. Verzachting der noodverordening. Naar uit welingelichte klingen verluidt hebben de besprekingen, die gehouden zijn tusschen den rijkskanselier en de soc.- dem. rijksdagfractie tot het resultaat ge voerd, dat het grootste gedeelte van de jeugdige werkloozen onder zekere voor waarden weer in de werkloozenverzeke- ring zal worden opgenomen. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. Het Lagerhuis heeft gisterenavond de behandeling van de artikelen van de wet op de grondbelasting voortgezet Eenige voorstellen der regeering, om parken en gronden van religieuse instellingen, zie kenhuizen, enz. van belasting vrij te stel len, werden aangenomen. Snowden diende daarop het nieuwe artikel in, dat door de overeenkomst met de liberalen nood zakelijk is geworden. Er zal nu wel dubbel moeten worden betaald, dus inkomsten en grondbelasting, maar de minister zal rekening houden met den toestand, waarin het land verkeert. Een eigenaar, die veel voor de ontginning van zijn land heeft gedaan, zal heel weinig betalen, maar een die het woest liet liggen, b.v. voor jacht vermaak, zal een hooger percentage dan oorspronkelijk in de bedoeling had ge legen, moeten betalen, zoodat de opbrengst voor de schatkist nagenoeg dezelfde zal zijn en de liberalen hun zin hebben, daar onderscheid gemaakt wordt tusschen vruchtbaar en onvruchtbaar land. Het areikcl is aangenomen met 286237 stemmen In antwoord op een vraag heeft dynes, gisteren gezegd, dat de regeering. als zij den tijd daartoe gekomen achtte, een voorstel zou doen tot hervorming en eventueel afschaffing van het Hoogerhuls, maar voorloopig was er geen tijd voor beschikbaar. o ITALIË. Antwoord aan het Vaticaan. Door bemiddeling van haar gezant bij het Vaticaan. heeft de Italiaansche regee ring haar antwoord op'- de nota van den H Stoel overhandigd. De Italiaansche regeering herhaalt haar protest tegen de ongematigde inmenging van den H. Stoel in de binnenlandsche aangelegenheden van Italië en klaagt er over. dat de H. Stoel bij zijn houding vol hardt om de gebeurtenissen buiten hun eigenlijke sfeer te brengen door redevoe ringen. telegrammen, beroepen op de bui tenlandsche openbare meening. enz. De regeering is het eens over de wen- schelijkheid om den inhoud van art. 43 van het Concordaat in overeenstemming met art. 44, nader te preciseeren, zijnde de eenige bepaling van de Lateraansche ver dragen, waaromtrent verschil van mee ning bestaat. De maatregelen tegen enkele organisa ties. die van de Katholieke Actie afhan gen, loopen niet vooruit op deze interpre tatie. daar zij genomen zijn tegen orga nisaties, die een aan den Staat vijandige werkzaamheid hebben ontwikkeld en die zich daardoor buiten den kring der in art. 43 voorziene organisaties hebben gesteld. De regeering heeft geen enkel bezwaar om tot het voorstel van den H. Stoel toe te treden, om onderhandelingen aan te knoopen om het geschil vriendschappelijk en spoedig op te lossen. ROEMENIE. Maniu uit de politiek. Maniu. gewezen Roemeensch minister president. is van plan zich geheel uit het politieke leven terug te trekken. Hij zal ontslag nemen als voorzitter van de na tionale boerenpartij en als lid van het Parlement. Hij heeft zich naar zijn woon plaats Badcceni in Transsylvanië begeven. o ALBANIË. Een Italiaansche lccning. De Italiaansche regeering heeft zich be reid verklaard tien jaren lang een jaar- Üjksche leening van 10 millioen leka te verschaffen tot herstel der financiën en steun aan het bedrijfsleven. o ZUID-AMERIKA. Een conferentie. Aiie Zuid-Amerikaansche staten zullen op voorstel van den minister van buiten landsche zaken van Chili op een confe rentie bijeenkomen Op deze conferentie zullen behandeld worden: de ontwape ningsconferentie. de werkloosheid en fi- nancieele problemen. HOOVER's MORATORIUM-VOORSTEL. WASHINGTON. 25 Juni i Ned. Tel. Ag Het bericht, dat de Fransche gezant het antwoord van zijn regeering te Washing ton heeft overhandigd, werd eenigszins onjuist genoemd. Na een conferentie op het Witte Huis tusschen Hoover. Stimson. Mills en Watson, heeft men besloten het Fransche antwoord als niet formeel te beschouwen, in de hoop. dat Frankrijk zijn tegenvoorstellen zal intrekken. Na afloop der conferentie toonde Stim son zich zeer optimistisch. NEW-YORK, 24 Juni (Reuter). Na een conferentie met Hoover verklaarde de leider der republikeinen, senator Watson, dat het schijnt, dat na het uitwerken van eenige details, het voorstel van Hoover succes zal hebben. Hij voorspelde, dat bet voorstel niet noemenswaard zal worden gewijzigd. LONDEN. 25 Juni. (V.D.I De „Daily Telegraph" meldt, dat de Bank van Enge land, de Bank van Frankrijk, de New Yorksche Federal Reserve Bank en de Bank voor Internationale Betalingen heb ben besloten, van 26 Juni af een crediet van honderdmillioen dollar ter beschik king te stellen van de Duitsche Rijksbank, tot 16 Juli a.s., teneinde de Rijksbank in staat te stellen aan haar op het elnds van deze maand vervallende betalingsver plichtingen te voldoen. Elk der vier banken neemt voor 25% aan de leening deel. De Vereenigde Staten waren eerst bereid mee te doen na een aantal conferenties, die in de afgeloopen twee dagen werden gehouden. Tenslotte was de New Yorksche Federal Reserve Bank tot deelneming bereid. NEW-YORK, 24 Juni (Reuter). De han del op de Beurs was zeer levendig. Meer dan vijf millioen aandeelen zijn verhan deld, terwijl verscheidene fondsen een koersstijging van twee tot drie procent konden notqeren. De bankiers zijn zeer optimistisch ge stemd. LONDEN. 25 Juni. (V.D.). Naar aanlei ding van de Fransche antwoordnota aan president Hoover schrijft de „Times", dat men wel kon aannemen dat Frankrijk re den had om ie toonen, dat het ln alge meen opzicht instemde met de bedoe lingen van Hoover. Deze bereidwilligheid is naar de meening van het Engelsche blad voor een deel ook veroorzaakt door de tegemoet komende houding van den Duit schen Rijkskanselier in zijn radiorede. Men kan natuurlijk onder de huidige om: standigheden van Frankrijk niet verlan gen dat het zijn aanspraken geheel op geeft. Men moet het plan van Hoover beschouwen als door den nood gedwongen en als een der eerste en tegelijkertijd moeilijkste stappen om het herstelpro bleem opnieuw aan de orde te stellen. De toestand, waarin Duitschland verkeert, heeft stellig den grootsten invloed op het besluit van Hoover geoefend en aanvaar ding van het plan zal zeker gunstig wer ken op de credietverstrekking aan Duitsch land. De uitvoering moet zich echter aan de werkelijkheid aanpassen. De „Financial Times" doet een beroep op Frankrijk om af te zien van louter rekenkundige berekeningen en er aan te denken, dat het ook een belang van Frank rijk is, dat Duitschland in staat blijft tot betaling. De „Daily Express" critiseert de Fransche houding, die nu al voortdurend moeilijkheden schept en stelt Engeland tenvoorbeeld, dat onmiddellijk het plan van Hoover heeft aanvaard. Sedert den oorlog volgt Frankrijk een politiek zon der lijn Het heeft zijn schuldenaars be drogen. Het heeft zooveel goud opgesta peld. dat het spoedig ver boven het eco nomisch noodzakelijke uitging. Om de belangen van anderen heeft het zich niet bekommerd en het is thans het rijkste land van Europa. PARIJS, 25 Juni (V.D.). Het partij bestuur der radicaal-socialistische partij kwam gisteren onder voorzitterschap van Daljdier bijeen om te beraadslagen over het moratorium-voorstel van president Hoover. Daladier verklaarde, dat bij een weigering om het Amerikaansche voorstel te aanvaarden. Frankrijk zich de vijand schap van de geheele wereld op de hals zou halen. Het aanvaarden van het voor stel beteekende echter een onrechtvaardig offer voor Frankrijk en het in gevaar brengen van het Young-plan zelf. Dala dier crltiseerde in scherpe bewoordingen de tot nog toe door de Fransche regeering ge volgde politiek en concludeerde, dat men niet van het organiseeren van den vrede mag spreken omdat men den oorlog niet goedkeurt. Hij eischte opnieuw, dat de regeering in persoonlijke besprekingen met de leidende Duitsche staatslieden zou tre den. Nadat Herriot en verschillende andere sprekers nog het woord hadden gevoerd, werd een resolutie aangenomen, waarin de eisch werd gesteld, dat op den grondslag van de herstelregelingen maatregelen ge troffen dienden te worden die rekening hielden met den Europeeschen nood toestand. NEW-YORK, 25 Juni. (VXU. Uit Washington wordt gemeld, dat President Hoover gisteravond met Staatssecretaris Stimson en den waarnemend secretaris van de schatkist Mills, een bespreking had. die ongeveer drie uur duurde en om trent den inhoud waarvan het diepste stilzwijgen wordt bewaard. Naar van welingelichte zijde echter wordt gemeld, werden verschillende antwoord nota's ontworpen, speciaal de nota in ant woord op het Fransche Memorandum. Na afloop der besprekingen verklaarde Stim son tegenover de pers: „Wij staan midden in de onderhandelingen en besprekingen, die nog eenigen tijd kunnen duren. Ik ben zeer optimistisch". ..De Herald Tribune" acht het vrijwel zeker dat Hoover den inhoud van dc Fransche antwoord-nota acceptabel vindt. De verdere onderhandelingen met dc mogendheden over de uitvoering van het plan-Hoover zullen waarschijnlijk onder dc strengste geheimhouding worden gevoerd. In politieke kringen is men algemeen van meening. dat de Amerikaansche regeering. hoewel zij het Young-plan voor een jaar wenscht stop te zetten, wel degelijk reke ning houdt met de hulp aan Frankrijk, die zij eveneens noodzakelijk acht. Hoover zal alles in het werk stellen om de Franschen ervan te overtuigen, dat zijn voorstel geen annuleering van het Youngplan beteekent. o DE BELGISCHE OUD-MINISTER VAUTHIER. t BRUSSEL, 24 Juni. (Belg. Tel. Ag.) De Belgische oud-minister van Kunsten en Wetenschappen Vauthier is door een auto aangereden, toen hij de straat overstak. Hij bekwam een schedelbreuk en is aan de gevolgen overleden. o TEGEN DE COMMUNISTEN IN JAPAN. TOKIO, 25 Juni. (Reuter). De omgeving van het gerechtshof wordt door 200 poli tieagenten bewaakt, daar hedenmorgen het proces tegen 44 communisten is be gonnen. De autoriteiten vreesden een aan val op het paleis van justitie en namen de voorzorg een aantal communisten te arresteeren. Onder de beschuldigden bevinden zich een professor en een bekend schrijver. In den loop van de week zijn nog een zeventienta] communisten gearresteerd. o NOODWEER IN FRANKRIJK. PARIJS. 24 Juni. (Ned. Tel. Ag.) Gister morgen is het plaatsje Fentrevault '1 Abbey bij Saumur ten Oosten van Nantes, door een hevig onweer, gepaard met wolk breuken en des middags door een hevigen waterhoos geteisterd. Alle straten en pleinen werden onder water gezet. Hier en daar stond het drie meter hoog. Zeven huizen werden door het watei totaal vernield, vele andere moesten ont ruimd worden. Men meent, dat eenige inwoners zijn verdronken. 8-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2