72s*® Jaargang DONDERDAG 25 JUNI 1931 No. 21860 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. OUD-LEIDEN. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per weekf.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den. brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan de firma J. C. van der Steen en Co. en rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot het oprichten van een koek-, banket- en suikerwerk- fabriek in het perceel Pieterskerkgracht Nis 18—20, Sectie G. No. 1823. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juni 1931. 8903 HINDERWET. Eirgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de Leidsche Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „Voor uit" U. A. om vergunning tot het oprich ten van een brood-, beschuit- en koek- fabriek in het perceel Korevaarstraat No. 30, Sectie E. No. 1607; b. R. Kallenberg, om vergunning tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij in het perceel Hansenstraat No. 91, Sectie K. No. 3882. c W. Verboom om vergunning tot het oprichten van een melkinrichting in het perceel Da Costastraat No. 2, Sectie O. No. 872; d. H. de Ligny om vergunning tot het oprichten van een ondergrond- sche bewaarplaats voor benzine in het perceel Boommarkt No. 19, Sectie G. No. 1424; e. B. Th. Rutgers om vergunning tot het uitbreiden van de cartonnagefa- briek in het perceel Galgewater No. 15, Sectie F No. 1027; f. A. J. Kat om vergun ning tot het oprichten van een vuurwerk fabriek op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie K. No. 3229, ge legen in den Stadspolder, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juni 1931. 8909 De Gemeenteraadsverkiezing 1931 GROOTE DRUKTE VOOR ONZE BUREAUX. Nog grooter dan de vorige maal is de belangstelling voor ons gebouw geweest tijdens de publicaties van onzen verkie- zmgsdienst, die zich tot taak gesteld had den Leidenaars op de snelste en betrouw baarste wijze de namen van de „vroede vaderen" der gemeente, waarbij men te genwoordig zeker niet meer de „moeders" mag vergeten, bekend te maken. 't Is merkwaardig; zoo dikwijls kan men in de dagen der verkiezingscampagne lie den ontmoeten, die onverschillig schijnen te staan tegenover de politiek en ze loo- pen met het minachtend gebaar van „daar stel ik geen belang in" voorbij. Gemakke lijk laat zich daaruit de conclusie distil- leeren, dat de interesse voor de verkiezin gen aan het tanen is. Mis. heelemaal mis: we hebben het gisteren toch maar weer eens kunnen waarnemen! Niet alleen in andere steden, maar ook in ons goede Leiden bleek de toeloop van hen, die het verloop der uitslagen wenschten te vol gen, overweldigend. Zeker: het gold dit maal het gemeentebelang en dat gaat den meesten toch nog meer ter harte, dan bijv. de verkiezing voor de Staten, Het is ons gisteravond dan ook op de meest overtuigende wijze duidelijk gewor den, dat onze lezers in hooge mate het vlugge tempo op prijs stellen, waarmee de stemmenaantallen op de groote borden werden opgeplakt, waardoor men in de gelegenheid werd gesteld reeds voorloopige conclusies te trekken Dat daarbij tevens de totaaluitslagen der vorige verkiezingen ter vergelijking te zien vielen, verhoog de in niet geringe mate de spanning! Talrijke vogels van diverse pluimage dromden op naar het Noordeindsplein: daar waren de aanhangers van links en van rechts, enthousiasten en kalmen. fa natiekelingen en zij, die alles wel goed vonden. Al heel vroeg waren er de politieke broeders, die geen cijfer wilden missen, spoedig daarop reeds de groote massa, aangroeiend tot ver over de Noordeinds- brug. Wij hadden gaarne alle belangstel lenden de gelegenheid willen geven een kijkje te nemen vanaf onze balcons: van daar af was het een aardig en steeds wis selend schouwspel op de golvende menig te, die reikhalzend naar boven tuurde. Men korte zich den tijd met politieke dis cussies, die een enkele maal een wat heftig karakter dreigden aan te nemen; maar dan was er de politie, die ook nu weer tactvol wist op te treden. Groote afwisseling bezorgde het mu ziekcorps „Werkmans Wilskracht", dat zijn reputatie volkomen handhaafde en de wachtenden op een prachtige wijze met opgewekte nummers bezighield. De muzi kanten zaten onder een baldakijn, dat wij met het oog op het regenachtige weer in den morgen hadden laten opstellen, ook zonder dit dak boven hun instrumen ten zouden de wakkere spelers gelukkig droog gebleven zijn. want 's avonds werkte het weer in alle opzichten mee om een goede „stemming" onder het publiek te waarborgen. Al is dus achteraf be schouwd de overdekking niet noodig ge weest, met het oog op de accoustiek bleek zij toch een goede uitvinding! i* Tijdens al dit wachten, kwamen de uit slagen van de diverse bureaux, die door onze ijlboden met spoed waren genoteerd, in een verheugend regelmatige opeenvol ging binnen. Zóó zelfs, dat wij meenden den recordtijd van vorige jaren nog te kunnen slaan. Helaas liet één bureau, waar een fout in de telling gemaakt was, langeren tijd op zich wachten, dan wij gewenscht hadden en wij werden er wre velig van. Totdat eindelijk ook deze uit slag. zij het dan ook verre na de andere, binnenkwam en het eindresultaat in tcch nog zeer bevredigenden tijd gepubli ceerd kon worden. Onder ademlooze spanning werd de uiteindelijke zetelver- deeling afgewacht immers, tot op het laatste oogenblik konden nog verrassingen komen! de bulletins werden uit de handen der uitdeelers gerukt en men was in de gelegenheid te kunnen constateeren, dat al deze drukte, al deze voorbereiding van propagandisten, en van veel anderen, tenslotte geen belangrijke verandering in de samenstelling van den Raad gebracht nad. Tegen negen uur was de drukte in de stad vooral in de Breestraat en omge ving buitengewoon groot en er heerschte ook voor de café's en winkels, waar onze publicaties onmiddellijk waren opgehan gen, een merkwaardige belangstelling! Het was weer een der hoogtijdagen in het anders zoo rustig verloopende Leidsche avondleven, waar na 8 uur geen verkeers agent meer dienst behoeft te doen. Nu zag er het meer naar uit. alsof we in een wereldstad verzeild waren: het ging overal gezellig toe en velen vervielen nog in langdurige nabeschouwingen over den goeden of kwaden uitslag der drngen, al naar gelang men politiek bleek ingesteld. Bij ons bureau gloeiden de rossige koo letters yan ons blad hoog boven de hoof den der af- en aanstroomende menigte; bij veler gezichten kon men het aflezen, dat zij nog iets verwachtten maar de eind uitslag bleef ongewijzigd, zoodat ook ein delijk, laat in den avond, de naplakkers, die niet scheiden en dezen roerigen dag niet beëindigen konden, zij het dan ook slechts met moeite, naar hun legersteden aftrokken! De muziek pakte haar boeltje in, de deuren werden gesloten en ons ge bouw bleef, bewaakt door den trouwen Rembrandt, eenzaam achter in den duis teren nacht. Een dag van veel rumoer, van veel ang stige afwachting, van vreugde en jammer voor de winnende of verliezende partijen was ten einde, een nieuwe periode van vele raadsbeslagingen was inge'uid. Wat zal de nieuwe Raad ons brengen? De Leidenaars leggen hun wel en wee in de handen der gekozenen: mogen zij met wijsheid cn ernstig overleg onze stad besturen! 25-JARIG JUBILEUM BIJ A. W. SIJTHOFF's UITGEVERSMIJ. N V. Heden mocht de heer F. G. Meyer, let terzetter bij A. W. S„ den dag herdenken dat hij voor 25 jaar bij deze Maatschappij in dienst trad. Daartoe uitgenoodigd werd de jubilaris hedenmorgen in het Directiekantoor door den heer D. A. van Waalwijk. Gedel. Com missaris, ontvangen, die hem, mede namens den Directeur den heer S. G. van Looy, die momenteel buitenslands vertoeft, op har telijke en waardeerende wijze toesprak en de vele verdiensten van den jubilaris me moreerde. Onder aanbieding van een geschenk in geld, alsmede een fraai bloemstuk, uitte spreker den wensch. dat het den jubilaris gegeven mocht zijn nog vele jaren in goede gezondheid zijn werkzaamheden te blijven verrichten. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Procuratiehouder, den heer B. P. du Croix, die sprekende namens procuratie houders, chefs en kantoorpersoneel o.m. de prettige wijze herdacht, waarop de jubilaris steeds met allen, die met hem in aanraking kwamen, samenwerkte. De jubilaris, dankbaar voor de harte lijke wijze waarop hij was toegesproken en gehuldigd, hoopte nog vele jaren de Maat schappij zijn beste krachten te mogen blijven geven. In het kantoor der drukkerij werd de jubilaris vervolgens door zijn onmiddel- lijken chef, den heer P. Merkelijn, gehul digd als een bekwaam vakman, die de hem opgedragen taak steeds met opgewektheid verricht. Namens procuratiehouders en chefs bood hij den jubilaris, als herinne ring aan dezen dag. een mooie sigaren koker aan. Ten slotte werd in een der lokalen de jubilaris door het gezamenlijk personeel gehuldigd, waarbij de heer Van Rosmalen als woordvoerder optrad en op vaak gees tige wijze de prettige verstandhouding tus- schen Meyer en zijn kameraden naar voren bracht, welke woorden hij vergezeld liet gaan van een mooie kachel. Een fraai geteekende oorkonde in lijst vermeldde de namen der schenkers. De jubilaris, verrast door zooveel harte lijkheid, dankte zijn collega's voor hun fraai geschenk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen H. Meyer, Marienpoelstraat 17. Leiden. Veehandel. Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Mei 1931 opgenomen in de fa. Van Dam en Meyer, te Oegstgeest. Café „Sportrust". Hooge Rijndijk F. 116- 117, Zoeterwoude. Wijziging handelsnaam thans: Café „Rynegom." Een foto van oud-Leiden uit den tijd van de paardentram. Links de Haarlem merstraat met op den hoek de tegenwoordige zaak van de firma Walenkamp; recht voor ons de Paardesteeg. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Excursie naar de Zuiderzeewerken. Toen in de Maart-vergadering op voor stel van den heer G. L. de Goederen be sloten was, de zomer-excursie te doen plaats hebben naar de Zuiderzeewerken om de vorderingen weer eens in oogen- schouw te nemen, was er werk aan den winkel voor den secretaris, den heer Fred. A. Wempe, die in een persoonlijk onder houd met den secretaris van het Vreem delingenverkeer te Medemblik, den heer J. Th. W. J. Vermolen deze excursie voor bereidde. Om halfacht uit Leiden vertrokken, arriveerde het gezelschap te 9.23 aan het station Anna-Paulowna. Van hier ging het per auto-car over den afsluitdijk van het v.m. Amsteldiep naar het postkantoor de Haukas op Wie- ringen, waar de thans nog woestijn achtige Wieringermeerpolder zich voor het oog ontrolde. Na hier een kwartiertje vertoefd te hebben ging het naar Wierin- gen's Oostelijke punt. den Oever. Onder deskundige leiding van den heer Verkerk ter plaatse, werden de voltooide doorvaart en uitwateringssluizen bezich tigd. Toen dit geschied was, scheepten de heeren zich te ruim 12 uur in aan boord van de salonboot „IJselmeer 2", hiervoor speciaal gecharterd. Er werd gevaren langs de noordelijke zijde van het reeds gereed zijnde 3700 Meter lange gedeelte van den grooten af sluitdijk naar Friesland. Bij een nog open zijnd gedeelte van den dijk het Zwin werd de zuidelijke kant genomen en het stuk dijk op net z.g.n. Breezand gevolgd, waar honderden werklieden aan het enorme dijklichaam arbeidden. Schitterend was van hier af het gezicht op de werken bij Komwerderzand en de Friesche kustplaatsen Makkum, Workum, Hindeloopen en Stavoren. Na gekeerd te zijn werd koers gezet naar de haven van Medemblik, waar pre cies 4 uur gemeerd werd. Het was hier. dat de heer Vermolen van „V.V.V." te Medemblik de leiding cd zich nam en de heeren voerde naar het blank-witte gemaal „Lely" Eerst werd de werking van dit gemaal verklaard aan de hand van tal van foto s en teekeningen om vervolgens het ge- heele gebouw zoowel in- als uitwendig te bezichtigen Hiermede was het officieele gedeelte van deze wetenschappelijke excursie ten einde en bracht de voorzitter van „Bouw kunst" de heer J A. Verhoog den heer Vermolen dank voor de uitstekende lei ding en voor zijn samenwerking met den secretaris om dezen tocht zoo bijzonder goed te doen slagen. Na een maaltijd in het Stations hötel- resaurant „Radboud", welks directie ook voor de keurige lunch aan boord had ge zorgd werd te half acht de thuisreis aan vaard en keerden de heeren leden en introducés welvoldaan over deze, door schitterend weer begunstigde excursie, te ongeveer 10 uur in de oude Sleutelstad terug. Het programma van het concert te geven op Maandag 29 Juni a.s. in het Plantsoen (Musis Sacrumi, 'savonds 8 uur precies door het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap (directeur de heer M. Bol- derdijk) luidt als volgt: 1. Dilbeek-Marsch. L. Marschand. 2. Nëron. ouverture dramatique. F. Popy. 3. Voix Roumaines, valse de concert. M. J. H. Kessels. 4. En Garnison, fantaisie, J. B. Minne. 5. Dans la Bruyère, ouverture, A. Go- vaert. Pauze. 6. Durch Nacht und Nebel, Marsch, Arr. M. Rhode. 7. La Dame de Trèfle, Ouverture, L. Langglois. 8. Facile, fantaisie, P A. Stenz. 9 Le Secret de Sphinx, ouverture symphonique. Gadenne. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende de uitvoering niet te loopen en i dit programma uit te knippen. j Bij onderhandsche aanbesteding is j de verbouwing van perceel Oude Singel no. 13 opgedragen aan den heer C. Oor ver, aannemer alhier. Op 24 Juni 1931 stonden 872 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 440 op 24 Juni 1930. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Begin Juli in Tirol. Het provinciaal landsbestuur van Tirol heeft de officieele mededeeling ontvangen, dat het op het reeds aangekondigde be zoek van Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Hendrik in de eerste week van Juü heeft te rekenen. Het verblijf zal vier weken duren. Als reisdoel wordt het slot Lengberg in het Draudal in Oost-Tirol aangegeven, dat een Nederlandsch groot industrieel toebehoort. „Vad." ZANDBERGEN. Te Amersfoort had de jaarlijksche alg. ledenvergadering plaats van de Maat schappij „Zandbergen" onder presidium van den vice-voorzitter, den heer A. J. Mendes da Costa. In de vacature als bestuurslid, ontstaan door het overlijden van mej. A. de Ruyter te Breda en in de beide andere open plaat sen werd voorzien door de benoeming van mevr. dr. H. FerizWilde te Amsterdam, mevr. A. P. J. den Tex—Dikkers te Baarn en mr. C. L. Wieringa te Utrecht. Het verslag van den secretaris bracht sterk naar voren het feit, dat een zoo groot aantal kinderen in den loop van het jaar moest worden afgewezen. Voor 130 kinderen werd hulp gevraagd en slechts 28 konden worden opgenomen. Dit komt ten deele door gebrek aan ruimte in de tehui zen, die in de laatste jaren in een drin gende behoefte voorzien, doordat meer en meer kinderen worden opgenomen, die niet in gezinnen kunnen worden geplaatst (oudere kinderen, moeilijke kinderen kin deren van gescheiden ouders, observatie kinderen enz.i Het bestuur heeft dan ook besloten, om een vierde tehuis te stichten, zoodra eerst de benoodigde celden daarvoor bijeen zou den zijn gebracht. Het totaal aantal kinderen verminderde, deels door gebrek aan plaatsruimte, deels doordat de z.g. staatsweezen, die sedert 1875 steeds aan de zorgen van Zandbergen werden toevertrouwd, nagenoeg geheel wegbleven, van 312 tot 296. Het verslag van den penningmeester wijst op een niet al te ongunstig financieel jaar met een tekort van slechts f 3165.53. Dit komt deels door belangrijke giften, deels doordat er zoo weinig kinderen kon den worden opgenomen Hieruit mag niet de gevolgtrekking worden opgemaakt als zou er niet een voortdurende behoefte be staan aan geld tot leniging van de noo- den der kinderen zonder ouderhuis. BINNENLAND. Dc uitslag van de Gemeenteraadsverkie zing in de Sleutelstad. (2e en le Blad). Gemeenteraadsverkiezingen in andere plaatsen. (2e Blad). Algemeene vergadering van den Z.-H. Bond van Veehandelaren; de Leidsche marktkwestie aan de orde. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Te Winschoten zijn drie broertjes onder zand bedolven: een drie-jarig jongetje is gestikt. (Gemengd. 3e Blad). Fabrieksbrand te Waspik. (Gemengd, 3e Blad). Het tennistournooi te Wimbledon; Koop man geslagen. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Toenemend optimisme ten aanzien van aanvaarden van Hoover's moratorium- voorstel. (Buitenl. en Tel., le Blad). Geruchten over een Fransch-Duitsehe minister-ontmoeting. (Buitenl.. le Blad). De Belgische Kamer heeft de militaire credieten aangenomen. (Buitenl., le Blad). De leider der Roemeensche Boerenpartij Maniu gaat uit dc politiek. (Buitenland, le Blad). De Amerikaansche Oceaan- en wereld vliegers zijn geslaagd. Berlijn is reeds ge passeerd. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Tel., le Blad). UITWIJZING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS UIT BELGIË. Regeeringsonderhandelingen gaande. Op de schriftelijke vragen van den heer Lockefeer betreffende uitwijzing van Nederlandsche arbeiders uit België, die al daar zonder de verlangde arbeidsvergun ning werken en het vaststellen van beper kende bepalingen en het verleenen van arbeidsvergunning aan hier te lande wer kende buitenlandsche arbeiders antwoordt minister Verschuur o.m. dat, naar hem is gebleken, het wel voorkomt, dat Neder landsche arbeiders, die, zonder in het be zit te zijn van de vereischte vergunning, in België arbeid verrichten, door de politie worden belet om verder te werken. Aangezien Nederlandsche arbeiders, die in België handenarbeid gaan verrichten, zonder de vereischte vergunning, daar te lande niet worden toegelaten en dus geen verblijfsvergunning ontvangen, kan het wel voorkomen, dat Nederlandschen arbei ders om deze reden het verblijf in België wordt ontzegd. De minister kan hieraan toevoegen, dat overleg gaande is, om met de Belgische Regeering tot een bevredigende regeling te komen. Het vraagstuk betreffende het werken van niet-Nederlandsche arbeiders in ons land wordt onderzocht door 'n interdepar tementale commissie. Zoodra het advies dezer commissie in zijn bezit is, hetgeen, naar de minister vernam, zeer spoedig het geval zal zijn, zal hij zijn houding in dezen nader overwegen DE BAKKERS EN DE TARWEWET. In Krasnapolsky" te Amsterdam is gisteravond onder leiding van den heer Fred. C. Stahle, voorzitter van den Ned. Bakkersbond een door de Federatie van Bakkerspatroons-vereenigingen belegde vergadering gehouden, waarin de tarwe- wet het onderwerp der gevoerde bespre kingen heeft uitgemaakt. Behalve zeer vele bakkerspatroons, alsmede enkele meelfabrikanten waren aanwezig de re- geeringscommissaris, ir. S. Louwes en het lid der Commissie van Advies, de heer J Waterreus. Na in het bijzonder ir. Louwes welkom te hebben geheeten, stelde de voorzitter in zijn kort openingswoord den slechten toestand, waarin het bakkersbedrijl te Amsterdam verkeert, scherp in het licht er daarbij op wijzend, dat de tarwewet zal neerkomen op de ruggen der bakkers. Spr. gaf vervolgens het woord aan den heer J. C. Blankert te Utrecht, die sprak ovei de taak van de organisaties en de plicht zich te organiseeren. De heer Blankert wees er op dat de taak van de organisaties niet anders is dan de behartiging der stoffelijke en zakelijke belangen van de aangeslotenen bij die organisaties. Spr deed een ernstig beroep op de aanwezigen om mede te werken aan de tot standkomlng van een krachtige orga nisatie. De heer S Kraan, directeur der N V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij sprak vervolgens over de Nederlandsche Bakkerij in verband met de tarwewet 1931 Da laatste spreker, mr C. van Rij, voerde het woord over de Amsterdamsche bakkerijtoestand van het oogenblik. Aan het slot van de vergadering werden eenige vragen gesteld, welke door de inleiders werden beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1