VERKADES HIVE A"'SS"" BITTERE CHOCOLADE Roffs BLOKJES INGEZONDEN. SPORT. FAILLISSEMENTEN. SCHEEPSTIJDINGEN (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. OVERHEIDSPERSONEEL. Nu de wereld wordt beroerd door een maatschappelijke en economische crisis, is het bevreemdend te constateeren, dat een zekere groep der bevolking, m.n. het overheidspersoneel, zoo de volle publieke belangstelling heeft. Die belangstelling is van geheel bijzonderen aard en daarom teekenend, omdat het overheidspersoneel alleen dan in het middelpunt daarvan komt te staan, als de maatschappij, het economisch evenwicht schijnt te hebben verloren. De geschiedenis toont ons, dat als het den Staat, dus hare bevolking, in maatschappelijk en economisch opzicht goed gaat, aan den Overheidsdienaar geen aandacht wordt geschonken. Immers aan het Rijkspersoneel werd eerst in de naoor- logsche jaren (1920) gedacht, toen het 6 jaar den fel striemenden conjuctuurtijd had moeten doorstaan, niettegenstaande deze, voor het overig deel der bevolking, op een enkele uitzondering na. vette jaren waren. Toen enkele jaren geleden, de staats- begrooting, volgens berekening van de toenmalige Minister, een deficit van ver scheidene milloenen zou opleveren, was het 't Rijkspersoneel dat dit deficit met z'n toch al niet te ruim salaris moest dekken. Niettegenstaande dezelfde begrooting met evenvele millioenen werd overtroffen, als aan te kort was geraamd, werd toch de begane fout niet hersteld. Naar aanleiding van deze bijzondere belangstelling, waarin genoemd personeel, zich in deze periode weer geplaatst ziet, lijkt het mij zeer noodig, die zaak eens nader te belichten. Wij weten dat het overheidspersoneel er is voor de maatschappij, het maakt daar, evenals elke andere bevolkingsgroep een deel van uit en is in een geordenden Staat, een onmisbaar onderdeel. De openbare lichamen hebben ten alle tijde, over de werkkracht van hun personeel te beschik ken, maar zijn ook gehouden, dat per soneel te betalen. Wat onder behoorlijk is te verstaan is moeilijk te definieeren, doch dat het loon zoodanig moet zijn, dat een menschwaardig bestaan verzekerd is, zal een ieder toch wel met mij eens zijn. De vraag of de grondslag voor de be rekening daarvan moet zijn, de behoefte of de prestatie, dient m.i. in eerstbedoel- den zin te worden opgevat, al is in bij zondere gevallen door den Staat onder druk van Chr. regeeringen daarvan afgeweken. In het particuliere bedrijf is het dan ook een unicum, wanneer de loonen wor den gebaseerd op den behoeftegrondslag. Het is gewoonte, dat het loon wordt be- heerscht, door de waarde van den ge- presteerden arbeid, ja zelfs nog niet weinig door de min of meerdere fluctuatie in het bdrijf. Dit laatste blijkt wel heel sterk in den tijd van economische ont reddering, die wij thans doormaken, die natuurlijk niet zou zijn uitgebleven, ja misschien zou zijn verhaast, als algemeen het stelsel „loon naar behoefte" zou heb ben gegolden. Maar de hoofdzaak, waarop ik de aan dacht wil vestigen, is het feit, dat van enkele zijden wel eens de stelling wordt geponeerd, dat de loonen van het perso neel in overheidsdienst moeten worden geregeld, naar die in het particuliere be drijf. Zij die deze stelling verkondigen, den ken zich dit blijkbaar heel eenvoudig en komen daarmede voor den dag ik zei dit reeds in den aanhef als de econo mische toestand minder rooskleurig is, m.a.w. als er tengevolge van deze stelling, t.a.v. de loonen van het overheidsperso neel, een nivelleering naar beneden zou moeten plaats hebben. In andere geval len dus in gewone tijdsomstandigheden zou dit ook aan de bedoeling van deze bezuinigers par excellence een niet gewild resultaat opleveren, omdat de loonen van het overheidspersoneel als regel, in dien tijd, niet boven die van hen in het vrije bedrijf uitgaan. De maatstaf van vergelijking zou dus om eenig voordeel voor de publieke kas op te leveren altijd genomen moeten worden in een tijd van economi sche depressie en dit zou de grootste eco nomist met mij, toch een niet te verde digen onrechtvaardigheid vinden. Alleen reeds daarom zou dus de (gelijk stelling eiken grond missen. Maar boven dien, hoe zou het den Staat of welk over heidslichaam organisatorisch mogelijk zijn, voor zijn uit zooveel heterogene elementen bestaand groot personeel, tel kens nieuwe loonregelingen te ontwerpen aanpassend aan die in het vrije bedrijf met al hun schommelingen, terwijl niet vergeten mag worden dat het Overheids personeel gebonden is aan diverse voor schriften. die het vrije bedrijf niet kent. Een streven van enkele gemeente besturen. om in dezen crisistijd verbete ring te brengen in de loonen van hun per soneel, dient m.i behoudens het weg nemen van onbillijkheden te worden afgekeurd en bestreden, omdat het niet aangaat, thans de financieele moeilijk heden te verergeren. Het is bekend dat de loonen van personeel bij Rijk en ge meenten voor ongeveer gelijke betrekkin gen, soms aanmerkelijk verschillen, waar om een rijkssalarisregeling, geldende voor het geheele overheidspersoneel, zeer zou zijn te prefereeren, maar daarom ben ik nog niet van meening dat b.v. personeel in Gemeentedienst, geen hooger inkomen zou mogen hebben, dan anderen, die bij particulieren of in 's Rijks dienst soort gelijken arbeid verrichten. Er is in onze Maatschappij zooveel onderscheid in in komen tusschen de individuen, ook indien zij ongeveer hetzelfde presteeren, dat we er voorshands niet aan behoeven te den ken, bm over onduldbare bevoorrechting te spreken, waaraan een ejnde moet wor den gemaakt, wanneer een bepaalde cate gorie van medemenschen. het wat beter heeft dan een andere. Zoo en niet anders zie ik de zaak waar het hier om gaat, en als men mij vraagt, is er dan geen mogelijkheid tot bezuini ging bij de openbare lichamen, dan zou mijn antwoord daarop zijn: 1. Zorgt dat het personeel tot het strikt noodige worde beperkt. 2. Kiest met zorg en laat geen protectie of andere hulp aanleiding zijn, minder goede elementen een plaats te bezorgen. 3. Laat het loon behoorlijk (zie boven» zijn. 4. Ieder beschouwe de publieke kas als zijn eigen portemonnaie. 5. De leiding dient voor haar taak be rekend, zij zorge dat er gewerkt wordt en geeft zelf het goede voorbeeld. Zoo en niet anders zal verspilling van staatsmiddelen worden voorkomen en be zuiniging daarop worden verkregen. HARMSEN. o OPROEP OM STEUN. Hooggeachte Stadgenooten. Evenals andere jaren zal U a.s. Zaterdag gevraagd worden om een kleine bijdrage (wij zeggen kleine, maar in ons hart hopen wij op een groote) ten bate van het werk der tuberculose nazorg. De Vereeniging „Zonnestraal" die uit het geheele land zonder onderscheid van geloofsovertuiging patiënten opneemt, die lijdende aan tuber culose niet meer in aanmerking komen voor 'n sanatoriumkuur. doch gelegenheid moeten hebben onder medische leiding licht werk te verrichten, heeft patiënten ecndeels voor wie de volle verpleegprijs betaald wordt, anderdeels een zeer groot aantal voor wie het niet mogelijk was de verpieeggelden bijeen te krijgen. Dank %ij de ..Zonnestraal collecte" die, gebonden in heel Nederland, ieder jaar een groot bedrag aan deze na zorg-kolonie aflevert, is het mogelijk dat vele tuberculose-1 ijders in staat gesteld worden, geleidelijk en zonder schade voor hun gezondheid hun plaats in de Maat schappij weer in te nemen. Het Roodc Kruis nam het protectoraat over deze, in de tuberculose bestrijding onmisbare, in stelling op zich Talrijke vorecnigingen op het gebied der iubercu'os --bestrijding heb ben afgevaardigden in het comité, dat de leiding dezer collecte op zich nam. Deze afgevaardigden verzoeken namens de ver- eenigingen, die zij vertegenwoordigen, U allen Uw bijdrage te geven in de over tuiging. dat uit alle kringen 'diegenen, die dit noodig hebben, daarmede geholpen worden, Zeer onlangs werd door het bestuur der nazorg-inrichting „Zonnestraal" aan den directeur-geneesheer van het consultatie bureau. alhier bericht dat, mocht dit noodig blijken, hij voor patiënten uit de gemeente Leiden over twee-gratis-plaatsen kon be schikken. Het comité verwacht dat de opbrengst der collecte te Leiden zoo groot moge zijn, dat, hoeveel patiënten onverhoopt van déze inrichting gebruik zouden moeten maken, deze uitgezonden kunnen worden in de overtuiging, dat de Leidsche Burgerij voor hen gezorgd heeft. Het Zonnestraal Comité. RECLAME. Een 2eer fijne bittere Chocolade die tot dusver .voor dezen prijs niet verkrijgbaar was. 6162 LAWN-TENNIS. HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. KOOPMAN IN DE DERDE RONDE GESLAGEN. Verrassende nederlaag der „Senorita". Men schrijft uit Wimbledon aan de „Maasbode": Hoewel het den geheelen ochtend regen de. bleek dat het gisteren in den middag niet alleen mogelijk was op de met zeilen afgedekte centre court te spelen, doch ge leidelijk ook op de buitenbanen. De Engelsche spelers hadden een voor deel, doordat zij gewend zijn op gras te spelen en daarvoor speciale schoenen heb ben met zolen, die het midden houden tus schen „spikes" en die van voetbalschoenen. Koopman heeft daaraan, naar hij ons verzekerde, zijn sprekende nederlaag tegep den Cambridge-speler Malfroy te danken. Hij speelde wel op sokken, doch die waren nog glad en gaven niet zooveel vastheid als de speciale schoenen van zijn tegen stander. Koopman kon door de gladheid van het veld in het geheel niet naar het net gaan en moest alles van de base line spelen en hier was het een doorloopend glijden. Toch gaf Koopman de partij niet cadeau. Integendeel hij zwoegde vooral in de eerste set hard en had succes met lage fore hand-drives en verloor de eerste set eerst nadat het 55 geweest was. In de tweede set was Malfroy veel gevaarlijker, kwam veel meer naar voren en alle smashes van Koopman werden prachtig afgemaakt. In de derde set was er van weerszijden slap en langzaam spel. Koop man viel eenige malen en de laatste game ging verloren door een hernieuwde enkel verzwikking. Uitslag 86, 63. 62. Daarmee zijn alle Hollanders uit de en kelspelen. De dubbelspelen beginnen van daag en hierin ligt nog wel een kansje voor een ronde voor mevr. DrosCanters in het dames dubbelspel met madame Mathieu. Twee verrassingen vielen er te notee- ren. een in het dames- en een in het heeren enkelspel. Senorita de Alvarez (Spanje) verloor van het Engelsche meisje miss Round, dat zich verleden jaar reeds onderscheiden heeft en nog wel in twee sets 63, 63. Verder verloor de Amerikaan Lott met driemaal 57 van den vroegeren Engel- schen Davis Cup-speler Lee Tegenover het briljante maar nu en dan wat wilde spel van Lott stelde Lee een eenvoudig doch veel zekerder spel met krachtige reddende slagen. Zijn lobs waren prachtig op tijd, zijn backhand was aldoor gevaarlijk en zijn vasthoudendheid buitengewoon. De eerste set sleepte hij I uit het vuur van 15 af: in de derde set stond hij 14 en hoewel er twee winning- strokes te niet gedaan werden, vocht hij dapper door en won met 75, 75, 75. Het was een uiterst spannende partij, waarin de Engelsche verdediging baas bleef over den Amerikaanschen aanval. Borotra was van begin tot eind in ge- duchten vorm tegen Miki en de prachtige dijfers 64. 61, 62. waarmee hij het door hem gevreesde Japansche spel sloeg, toonen aan dat hij zijn tegenstander geen oogenblik onderschatte. Volleeren en smashen, het was alles weer schitterend van den Franschman, wien men nu de beste kans op het kampioenschap geeft. Voordat hij zoover is, heeft hij echter nog heel wat te overwinnen, n.l. J.Satoh en Shields of Austin. Austin won in drie sets van Brugnon 63, 64. 60. Shields zette met 61, 61. 62 binnen drie kwartier Nourney aan den kant en Wood verloor geen set aan den Spaanschen kampioen Maier 86, 6—3. 6—2, Van Rijn had wat meer moeite tegen het harde base line-spel van den Oosten rijker Matejka 63, 36. 64, 64 en de jonge Dultscher von Cramm deed verras send goed werk tegen Kingsley, dien hij met 75, 64. 6—2 uitschakelde. Voorts wonnen Sharpe, Boussus, Perry, Artens, Satoh en Collins hun derde ronde. Senorita De Alvarez legde het af tegen het zachte en geduldige spel van mej. Round, die alles wat maar bereikbaar was. terug speelde en steeds beter op dreef kwam. De Spaansche speelster daar entegen ging steeds meer wagen, steeds meer riskeeren en daarvoor had zij de noodige controle nog niet. De overwin ning was geen baar geluk, doch volkomen verdiend. Voorts won mrs. Godfrey van de Fran- sche speelster mej. Adamoff 64, 63, terwijl de drie Duïtsche speelsters mej. Aussem, mej. Krahwinkel en Peitz allen succes hadden. Voor het overige valt er van het dames enkelspel niet veel te ver melden. De voornaamste uitslagen zijn: Heeren enkelspel: Wood slaat Maier g—6. 6—3, 6—2; Lee slaat Lott 7—5, 7—5, 75: Miki verliest van Borotra 46, 16. 2—6; Austin slaat Brugnon 63, 64. 60; Matejka verliest van Van Rijn 36. 6—3 4—6, 46. Boussus slaat Iiawacht 6—3. 63.64; Shields slaat. Nourney 61. 61. 6—2; Perry slaat Gentien 62, 63. 86, Kingsley verliest van v. Cramm 57, 4—6, 26; Wheatley verliest van Sharpe 61, 75, 64; Koopman verliest van Malfroy 68, 36, 26. Dames enkelspel: mme. Mathieu slaat miss Forfey 6—2, 64; mrs. Godfree slaat mile. Adamoff 64, 6—3; sen. De Alvarez verliest van miss Round 36, 36; miss Nuthall slaat miss Feitham 62, 62; miss Jacobs slaat miss Yorke 62, 75; mile. Alexandroff verliest van fr. Aussem 26, 36; frl. Krahwinkel slaat miss Slaney 62, 61; miss Lyle verliest van miss Mudford 36, 1—6; miss James ver liest van miss Trentham 16. 68; miss Fearnley Whittingstall slaat mrs. Lewis 6—1, 6—2. o WATERPOLO. A. Z. C. I—DE ZIJL 1 4—0. In een door A.Z.C (Alphen) zeer goed gespeelden wedstrijd moest De Zijl gister avond in het Alphensch zwembad, bij haar vriendschappelijk tegenbezoek met 40 tegen de Alphenaren het onderspit delven. Het spel van A. Z.C. stond technisch iets hooger, terwijl het plaatsen van het leder door de voorhoede beslist beter was. Zie hier het spelverloop: Nadat de voorhoede van A. Z. C. een paar malen heeft gemist door naast te schieten, krijgt Thim den bal toegespeeld, waarna hij van rechts snel opzwemt, om vervolgens den Zijl keeper te laten visschen, 1—0. De Zijl pro beert eenige malen haar geluk aan de overzijde, maar het schot der voorhoede is niet altijd even zuiver, terwijl keeper Vfeyerp voor de rest zorgt. Na nog een paar mislukte aanvallen der A.Z.C.-voor hoede komt de rust. Direct na hervatting werpt Jongeleen het leder naar Van Leeuwen, die onmiddellijk voor A.Z.C. doelpunt. 20. A Z.C. blijft sterker. Weer zwemt haar voorhoede keurig op. Van Leeuwen plaatst den bal naar den achter hem liggende Thim. die den voorsprong weer vergroot, 30. Eenzelfde spelmoment bezorgt A.Z.C. haar 4de doelpunt De Zijl valt wel is waar nog eenige malen aan. doch haar schoten komen naast en het einde komt zonder'dat het De Zijl is mogen gelukken door een tegenpunt de eer te redden. o A. Z. C. II (Alphen)—DE GOUWE I 3—4. De Gouwe wist op 't kantje af te win nen, hetwelk zij had te danken aan het slappe spel van A. Z. C. gedurende het grootste deel van den wedstrijd. Eerst tegen het einde kwam A. Z. C. er beter in en zij wist dit in drie doelpunten uit te drukken. Het spel was nauwelijks aange vangen of de Gouwe nam reeds de leiding. De Alphenaars hielpen toen de bezoekers nog een handje mede, door den bal in tegendoel te schieten. Rust kwam met 20 voor De Gouwe". Onmiddellijk na hervatting wist de mid- voor van de Gouwe tweemaal achtereen het net te vinden, wat voor A. Z, C. aan leiding scheen wat beter aan te pakken. De thuisploeg wist dan ook spoedig den achterstand te verkleinen en toen Bonte daarna voor het tweede doelpunt zorg droeg, kwam er spanning. A. Z. C. bracht daarna den stand op 34, terwijl nog een hard schot den Gouwe-keeper bijna ver- rastte, waarna het einde kwam met een kleine overwinning van De Gouwe. L. D W. S. II—SPORTMAN. Zondagmiddag te 12 u. speelt L.D.W.S. II te Leiderdorp tegen Haagwegkwartier „Sportman". Scheidsrechter is de heer J. Crama. S. L. F.—DE POST. Deze wedstrijd is door S. L. F. met 32 gewonnen. Rust 12. L. F. C.-VETERANENK. N. G. Op het L. F. C,-terrein wordt morgen avond te 7 uur een wedstrijd gespeeld tus schen L. F. C.-veteranen en K. N. G. De samenstelling der ploegen is als volgt. L. F. C.: doel: Raaphorst; achter J. Ar- noldus en F. de Vos: midden: Th. v. d. Meer. S de Water en M. LaborduS; voor: J. Beekman, S. Segaar. J van Leeuwen. P. Sival en G. Bavelaar. K. N. G.: doel. D. v. d. Berg; achter: J. Duffels en G. Duyl; midden: Kroese- meyer. Eighorn en J. Bekkering; voor H. v. d. Weide, P. Ouwerkerk, A. v. d. Laan, P. Roman en P. Vermond. liet verhaal van een meisje, een hond en een Pa. die schrijver is De illustraties zim van Anni v. d. Ruit. Dan noemen we nog vier hoeken van de serie „In de vacantie", van 10—14 mar De titels zijn: „Koert's groote vacantie"' door G Geertsenia, geïllustreerd door p0i Dom „De veldkampjongens", door G j Meinen met illustraties van L. Landré' „Hinkelepink" door Joh. Veenbaan, geïl lustreerd door Pol Dom en een meisjesboek „Lonnie Bard", door L. Huisinga—Scaf eveneens met illustraties van Pol Dom RECLAME. 8857 HET P. E.N.-CONGRES. Slotzitting. In de laatste zitting van het Interna tionale P. E. N.-congres werden rapporten uitgebracht over den stand der verschil lende literaturen. Vervolgens werden eenige moties behan deld. De Portugeesche delegatie gaf uitdruk king aan de dankbaarheid van het congres jegens de P. E. N.-club Holland en de Nederlandsche autoriteiten voor de ont vangst, die het congres hier heeft genoten, waarmee het congres door applaus in stemde. Een lid der Duitsche delegatie, de heer Flamm, stelde een motie voor strekkende om te besluiten, dat een volgend congres een bepaald onderwerp zal behandelen en dat op een vast te stellen datum, op het zelfde uur in verschillende hoofdsteden redevoeringen zullen worden gehouden over hetzelfde onderwerp door sprekers van verschillende nationaliteit, welke redevoeringen per radio zullen worden uit gezonden. Spr. stelde als onderwerp voor: hoe dichters Europa zien. De delegaties van Portugal, Italië en Hongarije kwamen tegen deze motie op, daar zij zou leiden tot het behandelen van politieke onderwerpen. De motie werd niet aangenomen. Eenstemmig werd een motie van de Duit sche delegatie aangenomen, waarin wordt uitgedrukt, dat het congres zich verklaart tegen iedere politiek, die den oorlog tenge volge kan hebben. Namens de Nederlandsche delegatie ver- dedigde de heer Herman Robbers de vol gende motie: Het 9e P. E. N.-congres enz. zijn diepen afkeer uitsprekende van iedere soort bru taal geweld en in het bijzonder van den oorlog, die leidt tot vernietiging van de hoogste moreele en geestelijke goederen der menschheid, dringt er bij de ontwape ningsconferentie op aan zich te doordrin gen van het vredesverlangen dat overal en diep in de volken leeft en van hun vurige hoop, dat de conferentie, door op doeltref fende wijze de bewapening der landen te verminderen, den eersten stap zal doen, die leidt naar de verdwijning van den oor log en de vestiging van den duurzamen vrede. De heer Crémieux (Frankrijk) verzocht de instemming van het congres met het voornemen van een internationaal uitgever die zich bereid heeft verklaard met mede werking van alle P. E. N.-clubs der wereld, een internationale bibliographie samen te stellen van letterkundige werken, welke bibliographie waarschijnlijk uit drie deelen zal bestaan. Het congres zegde medewerking der P. E. N.-clubs toe. Het congres besloot, dat men het vol gende jaar in Boedapest zal bijeen komen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. M. de Blaey, Hoofddorp. Vernietigd: C. Verduijn, Alphen a. d. Rijn. COMPETITIE 1ste KLASSE. Te Amsterdam heeft Dolfijn gisteravond met 10 van H. P. C. gewonnen. VOETBAL. L. P. S. V.Excelsior. Morgen speelt het eerste elftal van de L.P.S.V. een wedstrijd tegen „Excelsior" hetwelk in onderstaande opstelling uit komt: Doel: J. Ouwerkerk; achter: A. Meers hoek Jr. en A. Leune; midden: G. Goddijn F. Hakkaart en A. Vasel: voor: Cl. Fasel, T. Hendriks, w. v. d. Baan, F. Franken en G. Pont. Door „Excelsior" is een zilveren me daille beschikbaar gesteld. De wedstrijd vangt om 7 uur aan op het L P.S.V.-terrein. NIEUWE UITGAVEN. Bij de Gebrs. Kluitman's Uitg.' Mij. te Alkmaar kwamen wederom een elftal kinderboeken van de pers, die op het eerste gezicht, alleen al door de ileurige, aan trekkelijke omslagteekmingen, voor zich innemen. Als we deze uitgaven vergelijken met hetgeen er vroeger op dit gebied ver scheen kunnen we 'n enormen vooruitgang constateeren Het zijn: Netteke Dollemans, door „Nanda", een dolgezellig meisjesboek met illustraties van Henri Pieck. „Op den achtergrond" door Ems I. H. van Soest, geillustreerd door Anni v. d. Ruit. Dit is nu weer eens een boek, dat door bakvisschen verslonden zal worden. Een verhaal, vol ontroerende momenten, natuurlijk en waar. Het oudere zusje, dat zich terwille van de jongere „op den achtergrond" houdt, zelfs daar, waar het gaat om haar liefste gevoel voor „Eric" en dat met de armen vol bloemen op den achtergrond blijft, om liet stralende jonge paar geluk te wenschen. „De Radiumdiefstal" door Jac. Berghuis Jr., geïllustreerd door Jan Lutz. Een vroo- iijk boek voor onze jongens vol oogen- blikken van angstige spanning. Een ver haal om van te smullen „De geheimzinnige inbreker van C. Goudriaan, is ook zoo'n heerlijk geheimzinnig jongensverhaal. De illustraties hierbij zijn van Pol Dom In „Maupie" vertelt A. C C. de Vletter van het dappere jongetje, dat aanvankelijk de steun is van zijn vader, die al gooche lende dit aardsch bestaan doorworstelt en dat zich later ontpopt als een rasecht filmartist in den dop. In Amerika verdient hij geld als water, doch helaas.bij een brand tijdens de terugreis naar Europa ziet hij al z'n overgespaarde geld letterlijk in rook vervliegen. Maar daarom niet getreurd. Met zijn capaciteiten en jeugdig optimisme is hij er gauw weer bovenop. Wij zien hem terug als apotheker en als echtgenoot van Onne. zijn lieve vriendinnetje, van heel, heel lang geleden. T. Leeser, teekende hierbij aardige platen. „Si Talve, de dessajongen", door S. Franke, speelt, zooals we direct ai aan den titel kunnen hooren, in Indië en zal daarom bijzonder geschikte lectuur zijn voor kinderen, die het leven in indië kennen. De talrijke goede illustraties, die zich vol komen bij den tekst aanpassen, zijn van Pol Dom. „Jimmy en ik", door Hellen Randers, is KON. NED. STOOMB. MIJ. AMSTERDAM. 22 Juni van Cristobal naar de Westkust. BAARN. 23 Juni van Cristobal n. Buena Ventura. BARNEVELD, thuisreis, 24 Juni te Ant werpen. CERES, 23 Juni v. Constanza te Dikili. GANYMEDES, 23 Juni v. Malta n. Piraeus ILOS. 23 Juni v. Torrevieja n. Amst. JUNO, thuisr., 24 Juni nam. tusschen 6—8 uur te Havre verwacht. ORESTES, 23 Juni v. Callao n. Mollendi) ULYSSES, 23 Juni v. Smyrna te Konstan tinopel. RHEA, 22 Juni van Port au Prince naar Kaap Haitiën. BRIELLE, uitr., pass. 23 Juni n.m. 10 uur de Azoren. IRIS, 24 Juni v. R'dam te Passage. HEBE. 24 Juni v'hn Messina n. Catania VULCANUS, 24 Juni van Algiers li. Amst HOLLAND—O. AZIE LIJN. GEMMA, thuisr., 23 Juni van Dairen. BILLITON, uitr., 22 Juni v. Colombo JAVA-NEW YORK LIJN. BREEDIJK, Java n. New York, pa»= 23 Juni Periin. I ENGGANO, Java n. New York, 23 Juni van Colombo. MERAUKE, Java n. New York, pass. 24 Juni Sagres. ROTT. LLOYD. DEL1, uitr., 23 Juni te Genua. INSULINDE. uitreis, 24 Juni v.m. 7 uur te Belawan. KOTA TJANDI thuisr., 23 Juni v. Singapore. I DEMPO uitr., 25 Juni te Marseille verw. SOEKABOEMI, thuisr., 24 Juni te Marseille. HOLLAND-AFRIKA LIJN. WESTERKERK, thuisr., 24 Juni te Mar seillc. RANDFONTEIN, thuisr., pass. 23 Juni Ouessant. GIEKERK, thuisr,, 24 Juni v. Port Said POLLUX, 26 Juni v. W. Afrika fe R'dam 1 verwacht. KLIPFONTEIN, 23 Juni van Durban ie Lorenzo Marques. 1 WISSEKERK thuisr., 22 Juni te Mombassa MIJ. NEDERLAND. POELAU LAUT, uitr., 24 Juni v. Suez. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr 23 Juni van Suez. SAPAROEA. uitr., 24 Juni te Antwerpen P C HOOFT 24 Juni v. Batavia te Amst JAN PZ. COEN. 24 Juni v. Batavia n. Amst. JOHAN DE WITT, 24 Juni v. Amst. n. Batavia. TALISSE, 24 Juni v. Batavia n. Amst. MARN1X VAN ST. ALDEGONDE, thuisr., pass. 23 Juni Perim. HOLLAND—AUSTRALIË. TAWALI, 24 Juni v. Bremen te Hamburg. PACIFIC-JAVA-BENGALEN LIJN. TABINTA, 22 Juni van Java te Vancouver. BATOE, 23 Juni van Penang te Singapore, JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJ1KEMBANG, 22 Juni v. Hongkong n. Manilla. HOLLAND BRITSCH-INDIE LIJN. MEERKERK Antwerpen n. Bremen, pass, 24 Juni Vlissingen. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA-LIJN. ALPHERAT, 23 Juni v. B. Aires n. R'dam. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. PEURSUM. 23 Juni van New-Orleans te Bremen. AMELAND, 23 Juni v. Gibraltar n. Genua NOORD, R'dam n. Cagliari, pass. 24 Juni Dungeness. GALGEWATER, 24 Juni van San Nicolas te B. Aires. KATENDRECHT Rouaan n. Tuapse, pass. 24 Juni Gibraltar. MINNEWATER. Conception n. Amst., pass. 23 Juni Montevideo. MOLENWATER, Oran n. B. Aires, pass. 23 Juni Fernando Noronha. TIBA 24 Juni v. Walkom n Zaandam. HAULERWIJK. pass. 23 Juni Mumbles. J. B. AUG. KESSLER, arr. 22 Juni te Hanunerfest. ZAAN, R'dam n. Gefle, pass. 23 Juni Elseneur. LEKHAVEN. Antwerpen n. Montevideo, 22 Juni van Madeira. SLOTLAAN, 23 Juni van San Nicolas te Musel. DELFSHAVEN, Mobile n. R'dam, 24 Juni te Hamburg. MAASHAVEN, 23 Juni van Port Gentil te Havre. JONGE JOHANNA, n. Londen, pass. Juni Finisterre. MARPESSA. pass. 23 Juni Gibraltar. SELENE, 21 Juni v. San Louis du Rhone n. Suez AGNITA. aar. 22 Juni te Curacao. SCOPAS arr. 18 Juni te Curacao. AMSTERDAM, tank, 22 Juni van R,dam te New Orleans. SEMIRAMIS. naar Constanza, pass. 22 Juni Stamboul. ANASTASIA 22 Juni v. Rort Said te Haifa. 24

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14