3ADI0/V h IS HETBESTE EN GOEDKOOPSTE ZELFWERKEND WASCHMIDDEL IN NEDERLAND ]j2ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Juni 1931 Vierde Blad No. 21860 UIT DE OMSTREKEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. FEUILLETON. De Blauwe Diamanten van Mijnheer Merchison AALSMEER. De oude veiling. Zooals reeds eerder is gemeld, heeft een iantal vereenigingen alhier het voornemen Jen gezamenlijk tehuis te stichten. Dit kan «rkregen worden door overname der oude eentrale veiling. Een voor dit doel opge richt comité, waarin zitting hebben geno- Ben vertegenwoordigers der betrokken tereenigingen e.d., heeft reeds mogen con- itateeren, dat de plannen schier overal in de gemeente gunstig zijn ontvangen. Door een 15-tal personen en firma's werd reeds jet belangrijke bedrag van f. 6000 toege- jegd. Om de plannen geheel te doen slagen moet er echter nog heel wat geld binnen komen, n.l. In totaal f. 20.000. Het comité jeeft daarom besloten een naamlooze ven nootschap op te richten, welke ten doel jeeft de exploitatie der oude C. A. V.-ge- jouwen, en getracht zal worden hiervoor jandeelen te plaatsen bij verschillende ingezetenen en firma's. Gezien de samen werking, welke hier op velerlei gebied valt waar te nemen, kan het wel niet anders of de plannen zullen met succes bekroond worden. Dc Witte Kruis-feestweek. Het hoofdcomité tot het organiseeren tan de Witte Kruisfeestweek in de laatste helft van Augustus a.s., heeft in hotel „De III Kolommen' vergaderd met een groot aantal genoodigden uit de burgerij. Ruim 200 dames en heeren, meisjes en jongelie den werden in verschillende functies aan gesteld, zoowel wat betreft de bazar als de algemeene organisatie. Gezien den opzet van de feestweek, belooft ze een succes te worden. Tot gemeente-veldwachter alhier, is benoemd de heer C. Bosman, wachtmees ter tit. der Koninklijke Marechaussee te Roosendaal. HAARLEMMERMEER. Aanrijding. De bestuurder van een motorrijwiel, wilde gisteren op den Sloterweg een op den weg liggenden hond ontwijken en maakte daarbij zoo'n zwaai, dat hij in aanrijding kwam met een op hetzelfde oogenblik passeeren- den wielrijder, die door den schok onder steboven sloeg en zoodanig aan het hoofd werd gewond, dat hij onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. De motorrijder kwam er ongedeerd af. Verkeersongeval. Een wielrijder, de heer S. uit Amsterdam, reed gisterren op den Hoofdweg achter een vrachtauto. De bestuurder moest plot seling stoppen, doordat er een met een paard bespannen wagen een erf kwam af rijden. De wielrijder, hierop niet bedacht kon z'n vaart niet tijdig meer temperen en botste met zooveel kracht tegen de auto op, dat hij achterover sloeg en niet meer overeind kon komen. De vrachtauto bestuurder hielp S., die niet loopen kon en veel pijn leed, in zijn wagen en bracht hem naar Amsterdam, alwaar hij onder genees kundige behandeling werd gesteld en een beenbreuk werd geconstateerd. Een belangrijk werk voltooid. De nabij Vijfhuizen over de Ringvaart nieuwgebouwde ophaalbrug is voltooid en ingebruikgenomen. Met dit werk is een groote verbetering tot stand gebracht, zoo wel in het belang van het openbaar rij- verkeer als in dat van de scheepvaart. Mej. H. G. G. Vermeulen onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 3 te Vijfhuizen alhier, gaat wegens haar voorge nomen huwelijk het onderwijs verlaten en Heeft in verband daarmede ontslag aan gevraagd tegen 1 Augustus a.s. LISSE. GEMEENTERAAD. Discussies over een waranda - Nog geen badhuis. Gistermiddag kwamen de vroede vade ren dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Bericht van wettige verhindering was ingekomen van den heer Sobels. Na eenige gebruikelijke formaliteiten werd de ditmaal niet groote agenda be handeld. RECLAME. 8854 m qao so-oaoiM HET NIEUWE PRODUCT DER SUNLIGHT ZEEP FABRIEKEN Aan de fa. Gebr. Moolenaar werd een perceel bouwterrein verkocht. Als bepa ling werd gesteld dat dit terrein uiterlijk December 1932 bebouwd moest zijn Voor iedere maand dat dezen termijn wordt overschreden moest deze fa. f 500 boete betalen. Bedoeld terrein ligt langs de Tulpenstraat en was in beginsel reeds in de vorige raadsvergadering verzocht. Punt 2 der agenda, bespreking over de waranda van Hotel „De Witte Zwaan", welke op den grond der gemeente staat en voor de verbreeding van het trottoir al daar noodig moet verdwijnen, bracht dc tongen in beroering, B en W. adviseeren den Raad om aan den heer M Hekkers kennis te geven dat de vergunning van deze waranda op ge meentegrond wordt opgevraagd en tevens mede te deelen dat bedoelde grond voor 1 Juli 1932 ter beschikking der gemeente moet worden gesteld. B. en W. gronden dit advies op het feit dat het trottoir daar veel te smal is voor de talrijke voet gangers die passeeren. Bovendien wordt ook door den hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat op de op ruiming van bedoelde „serre" aangedron gen. Zoolang de waranda blijft staan, hebben de verdere op het „Vierkant" aan gebrachte verbeteringen betrekkelijk weinig waarde. Dit voorstel lokt een breedvoerige be spreking uit, waarbij het persoonlijke element bij sommige sprekers duidelijk naar voren kwam. De heer J. P Segers vindt het voorstel zeer ingrijpend. Hij wijst op het groot nadeel voor betrokkene. Verbetering is daar noodig, doch wil de termijn nog 2 jaar verlengen. De heer P. Schrama is het met het ad vies van B. en W. eens. Spr. beziet de zaak echter van twee zijden. Spr. wijst op den toestand zooals dit worden zal wan neer inderdaad de waranda verdwijnt. De gevel van het Hotel wordt dan enorm onr,- sierd. 't Wordt dan een volkscafé dat zou jammer zijn. Spr. sluit zich aan bij Segers. De heer Pijnaker wijst op het ge meentebelang in de eerste plaats. Hij wil de termijn niet verlengen en thans ingrij pen. De heer Noorlandt sluit zich bij zijn fractie-genoot aan. Eveneens wijst hij op de financieele schade van Hekkers. Er kan z.i. iets goeds komen (wijst op het „Bruine Paard" te Sassenheim). Hij wil echter dat de gemeente er een daad te genover stelt. De heer Langeveld vindt het Hotel een aantrekkelijkheid van Lisse, en dat mag niet weggenomen worden. Het Hotel kun nen wij niet missen. Hij acht het mo ment van ingrijpen ongunstig. De heer A. H. Schrama acht 't geen ge meentebelang, doch een verkeersbelang. De heer Verduyn vindt het jammer dat B. en W. tegenover Ged. Staten in deze zaak niet geheel vrij staan, daar aanvan kelijk reeds een toezegging is gedaan tot opruiming. Hij is het met Langeveld eens. Hij acht een parkeerverbod aldaar op zijn plaats. Als de heeren uitgesproken zijn komt wethouder Warmerdam het voorstel tot opruiming met hand en tand verdedigen. Dit smalle trottoir is absoluut onhoud baar. Wanneer de kerken 's Zondags aan en uitgaan moeten de menschen op dit „kippenpaadje" van 50 c.M. achter elkaar wandelen met gevaar, 't Is gewoonweg onhoudbaar! Het spijt spr. dat het per soonlijk element in de discussie zoo sterk naar voren kwam. Toch mag het alge meen belang niet aan een persoonlijk be lang onderworpen zijn. Dat de heer Hek kers juist dezer dagen aan deze waranda veel kosten gemaakt heeft acht spreker onverantwoordelijk. Het moest den heer Hekkers bekend zijn uit de pers dat dit voorstel te verwachten was. Burgemeester van Wijnbergen voert nog even het woord en richt zich speciaal tot den heer Verduyn inzake de houding tegenover Ged. Staten. Bij de overname van grond voor trottoirverbreeding bij den heer Verdegaal door het Rijk is ongeveer als voorwaarde gesteld dat dan op spoe dige opruiming der waranda moest wor den aangedrongen Het zou geen mooie houding van B. en W. zijn als we" dit nu niet deden. De voorzitter deelt nog mede dat de heer Hekkers bij 2 jaar uitstel in staat zal zijn tot verbouwing van zijn Hotel over te gaan. De burgem. stelt daarom na deze mededeeling van den heer Hekkers de Raad voor om hem uit stel te verleenen tot 1 Januari 1934. Met algemeene stemmen werd alzoo besloten. De serre verdwijnt dus. De pensioensgrondslag komt dan aan de orde en wordt vastgesteld. Kasopneming gem.-ontvanger. De Raad der gemeente geeft aan B. en W. de bevoeglheid het opnemen van de boe ken en kas van den ontvanger dezer ge meente zelfstandig op te dragen aan het Centraal Bureau voor Verificatie en Fi- nantieele Adviezen der Vereeniging van Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage. Ingekomen Stukken. Ingekomen is een schrijven van Rijkswaterstaat dat de stalen brug en de Engelenbrug beide een doorvaart krijgen van 3.70 M. Het verslag der Brandweerdemonstratie luidde gunstig, behoudens een incident bij het vervoer der brandspuit uit „De Engel". Het verslag der Rijksbloembollenschool werd voorgelezen. Medegedeeld wordt aan den heer J. P. Segers dat de electnsche tram direct tot Leiden wordt doorgetrokken en dat tus- schen de rails bestraat wordt. De burgemeester deelde mede dat B en W. na breedvoerige besprekingen besloten hebben voorloopig niet bij den Raad te komen met plannen voor den bouw van een Badhuis. Gymnastieklokalen, etc. op het terrein tegenover het Raadhuis. B. en W. achten het onverantwoordelijk om in dezen tijd van ernstige malaise met der gelijke plannen te komen die groote som men gelds zouden vorderen, waardoor de belastingen zouden stijgen. Zoodra de toe standen zich anders laten aanzien zijn B. en W. gaarne bereid met plannen te komen. De Raad prees het voorzichtig finan- tieel beleid van B. en W., hoewel men het jammer vind (evenals B. en W. dit vin den! dat de plannen stop staan. Het werkloosheidsvraagstuk kan in den ko menden tijd enorm veel geld vragen wat ook een belangrijke factor is om voorloo pig geen hooge uitgaven te doen. De heer A. Th. v. Kesteren wilde het terrein voorloopig wat verfraaien. De schutting is leelijk. Laten wij er wat gras zaaien en een hekwerk plaatsen van hout. Dit punt zal nader besproken worden De voorzitter der Zwemcommissie de heer A. H. Schrama, deelt mede dat er waarschijnlijk wel een gelegenheid ge vonden kan worden op goedkoopere basis en toch wel degelijk, welk punt nog wel nader besproken zal worden. De heer Noorlandt wijst op den slechten toestand van het Voetbalveld bij regen achtig weer. De draineerbuizen fungee- ren niet. Weth. Tromp zegt toe dit onder de oogen te zullen zien. Na enkele punten van ondergeschikt belang wordt de openbare zitting gesloten. Prof. Schiet- en Schermvereeniging. In Rehoboth alhier had een vergadering plaats, ten doel hebbende de oprichting van een Prot. Schiet- en Schermvereeniging. Na bespreking werd ter voorbereiding een voorloopig bestuur samengesteld door de volgende heeren: W. Beukers, L. Boogaards, W. van Ingen, H. Karstens, C. Dillema, K. v. Turennout, T. Westerlaken, C. de Vink. RIJNSBURG. Uitslag vliegerwedstrijd. Thans kunnen wij den volledigen uit slag vermelden van den ter gelegenheid van de jaariijksche paardenmarkt gehou den vliegerwedstrijd. Hoogstaande vliegers: le prijs Joh. Zandbergen, 2e pr. A. van Klaveren, 3e pr. Jac. Kagenaar, 4e pr. Piet Zandbergen Nzn., 5e pr. KI. v. d. Kwaak. 6e pr. Piet Glasbergen. 7e pr. W. van Peur- sum, 8e pr. H. van Egmond. Mooiste vliegers: le prijs Nico Hogenduin, 2e pr. Leen Oudshoorn, 3e pr. Jac. Kagenaar, 4e pr. Joh. Zandbergen Alb.zn., 5e pr. Toos Kralt Tdr. SASSENHEIM. Gevonden voorwerpen. 1 boodschappentasch met inhoud, 1 Lipssleutel, 1 schakelarmband, 1 zilver col liertje m. hangertje, 1 kinderschoentje, 1 damesportemonnaie met inhoud. Inlichtingen worden door de politie ver strekt. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De R.K. Staatspartij verliest een zetel aan de R.K. Vrije Lijst. Uitgebracht werden 1999 stemmen, van onwaarde 16. Van de geldige stemmen ver kregen Lijst 1 (R.K. Vrije lijst) 152. Lijst 2 (R.K. Staatspartij) 753; Lijst 3 (Chr. Hist. Partij) 338. Lijst 4 (Volkspartij L. v. d. Bergi 39; Lijst 5 (AR. Partij) 465 en Lijst 6 („Gemeentebelang") 236 stemmen. Gekozen zijn aldus de heeren H. C. Hoo- gervorst (R.K. Vrije Lijst). H. Bader, J. C. Schrama, A. G. Verkleij, L. Ph. Bisschops (R.K.), K. W. v. Breda, G. Dannijs (Chr. Hist.), W. Warnaar, A. Warnaar Jzn., H. v. Zonneveld (AR.) en Joh. Speelman (Ge meentebelang). De R.K. Staatspartij moet één zetel af staan aan de R.K. Vrije Lijst. Nieuw ge kozenen zijn de heeren H. C. Hoogervorst en G. Dannijs. In den nieuwen Raad kee- ren niet meer terug de heeren A. v. d. Voet Chr. Hist, en J.A. A.van der Geest (R.K.) Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Gijsbertus Maria, z. van A. v. d. Voort en J. M. Rotteveel Jacoba Maria, d. van A. v. d. Eist en M. C. van Roode. Ondertrouwd. G W. M. A. van Gent, 27 jaar en H. C. Martin, 29 jaar. Getrouwd: J. Moolenaar, 31 jaar en N. Kuneman, 25 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: Mej. J. van Leeuwen, Klin kenberg 5, van Haarlem A. Eikelenkamp en gezin, Iepenlaan 9, van Zeist. Vertrokken: A. A. M. C. Rietveld, van Hoofdstraat 188 naar Zandvoort Mej. W. C. v. d Kamp, van Teijlingerlaan 43, naar Beugen (N.B.) VOORSCHOTEN. UITSLAG DER GEMEENTERAADSVERKIEZING. Samenstelling ongewijzigd. Bij de gehouden verkiezing van leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 2068 geldige stemmen. Hiervan verkregen fijst 1. Roomsch-Katholieken 727 stemmen, lijst 2, Chr. Historischen 403 st„ lijst 3, Anti-Revolutionairen 457 stemmen, lijst 4, Vrijheidsbond 216 st., lijst 5, Soc. Dem. Arb. Partij 265 st. De verdeeling blijft zooals zij was, zoo dat tot leden zijn gekozen: J. A. Mens, L. J. van Leeuwen, W. G. Duynisveld P. J. Koot, A. Verboon, J. J. Dijkman, C. Eggink Sr., D. Limburg, D, de Jong. W. A. A. J. Baron Schimmel- penninck van der Oye, J. Braggaar Sr. PREDIKBEURT. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Vrijdagnam. 71/4 uur, ds. J. R. van Oordt van Zeist. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Axel, J. W. Noteboom, te Aagtekerk. Te Ridderkerk, W. Rijnsburger te Polsbroek. Aangenomen: Naar Zegveld, W. Vroeg- indewey, cand. te Middelharnis. Bedankt: Voor Maartensdijk, Loon op Zand, Molenaarsgraaf: (toez.); Vinkeveen; Gouderak; Arnemuiden; Bergschenhoek; Brandwijk; Jaarsveld; Hoornaar; Hedel (toez.) en Puttershoek, drs. W. Vroeginde- wey, cand. te Middelharnis. GEREF. GEMEENTEN IN H. V. Beroepen: Te Werkendam. B. Huisman te Almelo. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Den Boer, A. Adema, te Opende en P. Veenhuizen, te Oudega. Geautoriseerde vert. uit het Engelsch van J. S FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. (Nadruk verboden). 21) Deze glimlachte en keek ons veelbetee- kenend aan. Zooals ik u reeds zeide, zijn net O.W.er's. De man is, naar ik hoor, kruide nier geweest en heeft met de contracten, welke hij in de eerste oorlogsjaren af sloot, veel geld verdiend en tegelijkertijd deed bij in de plaats waar hij woonde veel moeite om soldaten aan te werven; op die wijze kreeg hij den titel „sir". Het zijn wiendelijke menschen, die niet weten wat ze met hun geld moeten doen. De heer Frobenius gaf ons het juiste adres van de Leeke's en vertrok. Crole en ik keken naar onzen metgezel. Kijk eens! zeide Crole. Waar is Maythorne mee bezig? Maythorne keek op van het patroon, dat hij machinael nateekende op het tafellaken. Ik vraag me af, zeide Maythorne, heeft Mazaroff die diamanten aan sir Sa muel verkocht en als hij dit niet deed dan moet naar mijn gevoelen Armintrade ze hebben. Een kalme man, die Armintrade, dat is gebleken. En welke aanwijzing kun nen wij krijgen dat hij en Mazaroff elkaar in Marrasdale hebben ontmoet? Hij is de gast van Courthope; dus Courthope of die dokter. Eccleshare, zui len wel weten waar Armintrade geweest is, zeide ik. Hoe wil je hen aan het spreken krij gen, als Armintrade hun vriend is? vroeg Maythorne. Laat ons eerst naar sir Sa muel gaan en hopen een stap verder te komen. Wij lieten ons naar Park Lane rijden en hielden stil voor een prachtig huis, waar wij werden ontvangen door eenige knech- Toen een mannetje binnen kwam vallen. ten in pompeuze livrei.. De kamer waar in wij werden toegelaten maakte op ons den indruk, alsof de stoffeerder carte blanche had gekregen om die in te rich ten. Ook zagen de stoelen er uit of zij nooit waren gebruikt. De kamer deed ons denken aan een meubel-tentoonstel ling. Wij waren bezig alles nauwkeurig op te nemen, toen een klein mannetje binnen kwam vallen met een half opge rookte sigaar in zijn eene hand en onze kaartjes in de andere. Ik weet waarvoor jullfe komen! riep hij uit. terwijl hij voor ons boog. Over de Mazaroff-zaak. ,Wat willen de heeren weten? Hebben wij de eer sir Samuel Leeke te zien? vroeg Crole heel beleefd. Dat heeft u. mijnheer! Ik ben sir Samuel -Leeke, ridder van het Britsche rijk, in eigen persoon. Die Mazaroff-zaak is iets eigenaardigs. Natuurlijk weten mijn vrouw en ik er alles van. Vanmorgen zei zij nog tegen mij: Sam, zeide zij, het is zoo goed als zeker dat er iemand over de zaak bij ons komt. En daar heb je de heeren. Maar ik zal u eens wat vertellen gaan de heeren mede, dan kan lady Leeke ook hooren wat de heeren te ver tellen hebben; vrouwen zijn nieuwsgierig en het is beter dat zij het uit de eerste hand hoort. Wij volgden sir Samuel naar een kleine kamer, waar lady Leeke voor een haard vuur zat te handwerken. Zij was even ge zet als haar echtgenoot; zij was volgens de laatste mode gekleed en had vele kost bare ringen aan haar vingers. Zij nam ons terdege op, toen wij deftig aan haar voor gesteld waren en zij verzocht ons plaats te nemen in stoelen tegenover haar zit plaats, zoodat het voile licht op ons viel en haar gezicht in het donker bleef. Ik had wel gedacht, dat bij ons een onderzoek zou worden ingesteld merkte zij op. Dat heb ik vanmorgen nog aan sir Samuel gezegd. Dat heb ik al verteld, zeide sir Samuel, die zijn sigarenkoker liet rondgaan. Of schoon ik niet begrijp hoe de heeren hier komen.Voor zoover ons bekend is, weet niemand iets van onze transacties. De- halve Mazaroff en wij. Mazaroff kan er over gesproken hebben. Maar hoe komt u aan ons? Mijn waarde sir Samuel, antwoordde prole plechtig. Er zijn geheimen! Een man van uw positie en van uw wereldkennis zal mij begrijpen als ik zeg dat dit een ernstige zaak is. U weet er natuurlijk veel van af om kort te gaan. wat kunt u ons mededeelen? Sir Samuel zette zich in een stoel naast zijn vrouw en wreef zich met de handen over de knieën. Ik geloof niet dat er iets is, dat wij niet kunnen vertellen, zeide hij met een blik op lady Leeke. En toch valt er nie!. veel te vertellen. Die mijnheer Mazaroff kwam ons op een zekeren dag bezoeken en stelde zich voor als handelaar in dia manten. Hij had gehoord, dat lady Leeke gaarne iets heel bijzonders wilde hebben. Hij vertelde dat hij een paar mooie en zeldzame diamanten had en hij liet ons daar een van zien. De andere, zoo vertelde hij, was in bewaring bij zijn agent, een zekere Armintrade van Courthope's Bank, die zijn vacantie doorbracht in Northum berland. Hij zei, dat hij- mijnheer Armin trade spoedig zou ontmoeten en dat hij den andere diamant van hem zou krijgen... Tenzij! viel lady Leeke in de rede. Er was een „maar" bij. Dat was er, gaf sir Samuel toe. Ja tenzij Armintrade een bepaald bod had gekregen van iemand anders. Armintrade zoo zei hij, had de eerste diamant gedu rende eenige maanden in bewaring en kon een goede klant voor het stel gevonden hebben. Dus kocht u ze niet? vroeg Maythorne Neen antwoordde sir Samuel. Ik tele foneerde aan onzen juwelier Frobenius en vroeg hem hier te komen om de diamant le onderzoeken. Zij kwamen overeen dat honderd zestig duizend pond een goede prijs voor de beide diamanten zou zijn. Toen Frobenius was vertrokken, kwamen Mazaroil en ik dit overeen: als zijn agent, geen bindende overeenkomst had gemaakt zou hij ons bij zijn terugkeer in Londen beide diamanten laten zien. Indien wij dan besloten den koop te sluiten, zouden wij den prijs betalen, dien ik zooeven noemde. En dat was alles. Wij hebben de diamanten sedert dien niet meer ge zien. Heeft u Mazaroff na zijn eerste be zoek nog gezien? vroeg hij Maythorne. Ja zeker, antwoordde sir Samuel. Hij was een vriendelijk gezellig mensch en wij vroegen hem bij ons te komen eten. Hij kwam was het niet den volgenden dag, Maria? Den daarop volgenden dag, antwoord de lady Leeke. Had u toen nog andere gasten? vroeg Maythorne. Neen, die waren er dien avond niet antwoordde sir Samuel. Er kwam nog wel een neef van mijn vrouw Jim Mallisin maar die reken ik niet als gast. Er was niemand anders. En werd er toen niet over de dia manten gesproken? vroeg Maythorne. Ja, maar niet veel. Hij liet ons den diamanten nog eens zien want hij had hem bij zich. Maar het gesprek was meer vriendschappelijk niet in het minst zakelijk. - Heeft u Mazaroff toen nogmaals ont moet? vroeg Maythorne. Hij heeft ons ook te dineeren gevraagd in zijn hotel Cecil Hotel. Dat was een paar dagen later. Hij is een uitstekend gastheer. Alleen u en lady Leeke, veronderstel ik? vroeg Maythorne. Neen, Jim Mallisen was ook van de partij. Hij vroeg ons alle drie en wij had den een bijzonderen gezelligen avond. Werd er toen nog over de diamanten gesproken? vroeg Maythorne. (Wordt vervojgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13