a r ro s FEESTELIJKHEDEN TE RIJNSBURG. 24 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 Juni 1931 Derde Blad No. 21859 RADIO-PROGRAMMA. DE SPORTVEREENIGINGEN IN ACTIE. SPREEKCEL. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 24 JUNI—1 JULI, 20 UUR M. T. FEUILLETON. De Blauwe Diamanten van Mijnheer Merchison VOOR DONDERDAG 25 JUNI. Hilversum 298 M. Uitsl. AVRO-uitzen- ding 9.009.50: Gramofoonpl. 10.00: Morgenwijding. 10.1510.30: Gramof.- platen 10.3012.00: Concert AVRO- kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 12.00 2.00: Omroeporkest o. 1. v. Willem Knik ker 2.002.30: Lezing door Kees van Bruggen 3.00-4.00: Naaicursus 4.00- 4.30: Gramofoonpl. 4.305.30: Zieken- uurtje. 5.30.630: Kovacs Lajos 6.307.00: Sportpraatje door H. Hollan der 7.007.30: Vervolg Kovacs Lajos en zijn Orkest (refreinzang Bob Scholte) 7.30: Dr. H. W. v. d. Vaart: „Hedendaag- sche stroomingen in de wijsbegeerte" 8.00: Gramofoonpl. 8.1510.30: Aan sluiting Concertgebouw Amsterdam. Con certgebouw Orkest o. 1. v. Nico Treep. So list Henk van Wezel (cello) 10.30: Vaz Dias 10.4012.00: „Billy en Bully". Huizen 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00— 11.00 NCRV, 11.00—2.00 KRO. Daarna NCRV. 8.00—9.15: Gramofoonpl. 10.00: Zang NCRV-dameskoor 10.1510.45 Ziekendienst o. 1. v. Ds. G. J. Duyvendak 10.4511.00: Zang NCRV Dameskoor 11.00: Gramofoonpl. 11.30: Godsd. Half uurtje. Pastoor Perquin 12.00: Politie berichten 12.151.45: Concert KRO- Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.452.15 Gramofoonpl. 2.153.15: Handwerkcur- sus 3.153.45: Vrouwenhalfuurtje 4.005.00: Ziekenuurtje 5.005.45: Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.456.45: Concert B. de Vries (hobo), W. d. Horst (piano) 6.45: Knipcursus 7.00: Vragenhalfuurtje 7.30: Politieber. 7.35: Gramofoonpl. 8.0010.45: Con cert, Chr. Radio orkest o. 1. van G. Stam M. m. van J. de Molenaar (piano) 9.00- 9.30: Mevr. H. Rauws-Dewald: „Eenige oorzaken van het veranderde gezinsleven" 10.10—10.20: Vaz Dias 10.45—11.30: Gramofoonpl. Daventry 1554.4 M. 10.35: Morgenwijding 11.05: Lezing 12.20: Orgelspel door R. New 1.202.20: Concert, T. Gordon (sopraan), Etcheverria (bariton), Agnes Mill (piano) 2.25: Uitz. voor scholen - 4.05: Dansmuziek 4.50: Orkestconcert - 5.35: Kinderuurtje 6.20: Berichten 6.55: Tennis-verslag 7.00: Recital door L. Isaacs 7.20: Lezing 7.50: Lezing - 8.10: „Au Lapin qui saute", Cabaret-pro gramma 9.20: Berichten 9.35: Be richten 9.40: Lezing 9.55: Concert. Instrum. Kwartet E, Conti (sopr.) —10.50 12.20: Dansmuziek 12.2012.25: Te levisie-proeven. Parijs „Radio Paris" 1725 M. 8.05: Gra- mofoonplaten 12.50. Gramofoonpl. 1.25: Gramofoonpl. 6.20: Gramofoonpl. 8.20: Causerie geill. met gramofoonmuziek 9 05: Hoorspel 9.50: Solistenconcert. Langenberg 473 M. 7.258.20: Gramof.- platen 10.3511.20: Gramofoonpl. 12.30: Gramofoonpl. 1.252.50: Orkest concert 2.50: Gramofoonpl. 5.20— 6 20: Gramofoonpl. 8.209.15: Orkest- concert m. m. v. violist 9.20: Hoorspel uitzending. Daarna: Berichten en tot 12 20: Dansmuziek. Kalundborg 1153 M. 12 20—2.20: Orkest concert 3.20—5.20: Orkestconcert en zang 8.209.20: Orkestconcert 9.20- 955: Hoorspel 9.5510.20: Liederen- voordracht 10.3511.15: Orkestconcert 11.1512.50: Dansmuziek. Brussel 508.5 en 338.2 M. 508.5 M. 5.20t Orkestconcert 6.05: Kinderuurtje 6.50: Gramofoonpl. 8.20: „Lohengrin", opera van Rich. Wagner. 338.2 M.i 5.20: Orkestconcert 6.05: Kinderuurtje 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Concert- Orkest, Berthe Seroen (zang). Zeesen 1635 M. ca. 7.007.50: Gramof.- platen 10.3012.20: Lezingen 12.20: Gramofoonpl. 1.152.20: Berichten 2.203.10: Gramofoonpl. 3.104.50: Lezingen 4.505.50: Concert 5.50 8.20: Lezingen 8.20: Concert 9.20' „Nachbarn oder der Mord in der Frie- drichstrasse", hoorspel van A. Uzarski en „Frau Klömperkamp zieht um", hoorspel van Hans Müller-Schlösser. Hierna Dans muziek der kapel Harry Head. Foto Blcuzé. Ter gelegenheid van de opening der jaarlijksche paardenmarkt te Rijnsburg. werden daar groote sport- feesten met een optocht georganiseerd. Hierboven de Chr. Gymnastiekvereeniging D.W.S., die mooie demon straties te zien gaf. Als vanouds is gisteren te Rijnsburg de jaarlijksche paardenmarkt gehouden en gevierd. Voor de jeugd begint het feest al 's avonds tevoren, wanneer de palen aan de Vliet worden gezet, waaraan den an deren dag de paarden worden gebonden. En al slinkt in den loop der jaren het aantal aangevoerde paarden en daarmede het aantal benoodigde palen, den jeugd deert dat niet, en zij is nog even rijkelijk ver tegenwoordigd als vroeger. Bij den aan vang van de markt, des morgens zeven uur, waren ongeveer 40 paarden aange voerd, en al was de handel niet druk, ei werden nog wel zaken gedaan. Aan be langstellenden ontbrak het in geenen deele. Vanouds geldt de paardenmarktdag voor de meeste inwoners als een extra-vrije dag, en waar de eigenlijke markt al vroeg is afgeloopen, waren door de Muziek vereniging „Wilhelmina", de Chr. Gym nastiekvereeniging „D. W. S." en de voetbalvereeniging .Rijnsburgsche Boys" gezamenlijk sportfeesten gearrangeerd, op het terrein van de „Boys" aan den Voorhouterweg. Al vroeg in den middag stroomde men in de richting van het sportterrein en wel zelden zal op den Voorhouterweg een dergelijke drukte ge zien zijn. Het overgroote deel van het publiek kwam echter met de gymnasten en de voetballers mee, die zich met de clubvlag van ,D. W. S." en het vaandel van „Wilhelmina" aan de Vliet opstelden en vandaar, begeleid door de muziek van „Wilhelmina" naar den Voorhouterweg trokken. Vrijwel precies op tijd vingen daar de sportfeesten aan en wel met een uitvoering van D. W. S." Het terrein leende zich uitstekend voor het doel. zoodat ieder behoorlijk gelegen heid had, de verrichtingen van de turners gade te slaan, terwijl ook het weer bui tengewoon medewerkte. Aangevangen werd met vrije en ordeoefeningen, waar aan alle leden deelnamen. Hierna volgde een zeer afwisselend programma van knots-, rek en paardoefeningen, springen enz. Verschillende staaltjes van mooi werk werden hierbij gegeven, niet het minst ook door den directeur, en enkele voorturners. Dat de verrichtingen overi gens wel gewaardeerd werden, bewees het herhaalde applaus van de aanwezigen dat dan ook welverdiend was. Besloten werd met een tweetal fraaie standen, waaraan allen, ongeveer 60 leden, deelnamen, en die zeer de bewondering opwekten. Ook hierbij heeft „Wilhelmina" gezorgd dat de feeststemming wel bewaard bleef. Nadat de turners waren afgemarcheerd, werd aangevangen met een vliegerwed strijd, waarbij prijzen waren uitgeloofd voor den mooisten vlieger en voor den vlieger, die het hoogste stond. Al weken lang was in den omtrek druk geoefend, zoodat het geen verwondering baarde, zooveel deelnemers aan den wedstrijd te zien deelnemen. Er waren bijzonder kunst en smaakvolle exemplaren van vliegers tegenwoordig, zoodat de taak van de jury lang niet licht was. Als slot van het sportfeest volgde een voetbalwedstrijd van „Rijnsburgsche Boys I" tegen het Leidsche Politieelftal. Voor de rust waren de gasten wel iets in de meerderheid en was het Rijnsburgsche doel meermalen in gevaar, maar keeper Glasbergen was als altijd bijzonder op zijn qui vive en wist menige gevaarlijke bal te houden. Met een prachtschot wist Bodaan het eerste doelpunt voor Rijns burgsche Boys te maken, waarna dezen even onstuimig kwamen opzetten. De gasten scoorden echter voor rust ook tweemaal, zoodat de rust inging met 2—1. Na de rust kwamen de Rijnsburgsche Boys flink opzetten, en zorgde A. v. d. Vijver voor de gelijkmaker. Spoedig hierop brachten de gasten echter den stand op 3—2, en deze bleef zoo tot het einde. Het leek meermalen, dat Rijnsburg den achterstand in zou halen. Het was een spannende wedstrijd, die door scheids rechter Hillebrand uitstekend werd geleid. Omstreeks zeven uur waren de sport feesten geëindigd en begon de groote uittocht in de richting van het dorp. Met groote voldoening kunnen de samenwer kende vereenigingen terugzien op dezen, zoo in alle opzichten welgeslaagden feest- RECLAME. ©EERSTE KW. ©V0UE maan OlAATSTE KWARTIER Onieuwe maan Drie maantje hier: bij Spica van de Maagd; bij Antares van de Schorpioen en tenslotte vlak bij Saturnus, door den Schutter henen. Mars gaat nu ook van ons kaartje verdwijnen. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer is, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit- om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu VENUS MARS JUPITER SATURNUS ©j b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon, waar OOST staat, voor zich. zoo. dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer is afgewend: men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo. als zij aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zijn van de le grootte of helderder; de dikke ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. DE HAARLEMMERSTRAAT ALS RENBAAN. Eenige winkeliers van de Haarlemmer straat beklagen zich over de groote snel heid, waarmede sommige chauffeurs en vooral die van Stadsverkeer door die straat rijden. Een snelheid van 70 K.M. is volgens hen geen zeldzaamheid. Zij verzoeken met klem meer toezicht op de naleving der be staande verordening op de maximum snelheid. Geautoriseerde vert. uit het Engelsch van J. S. FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. (Nadruk verboden). 20) Als wij alles hooren, zullen wij waarschijnlijk vernemen, dat hij zijn geld reeds naar Zuid-Afrika had gezonden, voor zijn vertrek uit Engelsch-Indië en dat het achterlaten van zijn hutkoffer een handige zet was. Goed, maar waarom? vroeg Crole. Ik denk om van zijn vrouw af te ko men, merkte Maythome droogjes op. Hij wenschte dat zij zou denken, dat hij dood was! Wat deed dat er toe, zoolang hij toch in leven was! Ik herhaal u, dat hij een geheimzinnig mensch was en ik zou alles willen geven om te weten waarheen hij ging en wien hij sprak op den dag nadat Holt en hij in „de Houtsnip" aankwamen. Dat weet niemand! riep ik uit. Daar naar hebben wij overal geïnformeerd. Dat maakt de zaak nog vreemder, zeide Maythorne. Dat is zeker, hij ont moette iemand, die hem inlichtingen gaf over mevrouw Elphinstone en haar doch ter. Dat heeft u verteld, nietwaar? Juist,' gaf ik toe. En wie was dat? vroeg hij. Die per soon kwam niet voor den dag. Wat maakt u daaruit op? Wij konden daaruit geen gevolgtrekkin gen maken en wij zeiden niets. May thorne, die tegenover Crole en mij zat, legde zijn mes en vork neer en boog zich voorover. Veronderstel, zeide hij fluisterend, veronderstel, dat het zijn vrouw is ge weest. Mevrouw Elphinstone! riep ik uit. Juist! Neem dat eens aan! Deze veronderstelling scheen op Crole nog meer indruk te maken dan op mij; hij keek met open mond voor zich uit. Voor hij echter iets kon zeggen, kwam een jongmensch een kaartje brengen aan Crole. Crole bekeek het kaartje en draai de zich naar de deur. Buiten? Wacht hij daar? vroeg hij. Breng hem binnen Rollinson, vraag hem om hier te komen! Rollinson, een van Crole's bedienden, ging heen en Crole wierp het kaartje op tafel. Het was een adreskaartje van Adolf Frobenius, 508 Bond Street, een keurig gekleed heer, die dadelijk binnentrad. Een deftig juwelier uit Bond Street, fluisterde Crole, toen de heer Frobenius werd binnengeleid; een klant van mij en ook mijn buurman, hij woont naast mij in Wimbledon; een door en door fatsoen lijk man. Goedendag Frobenius, groette hij den bezoeker. Het doet mij genoegen dat je mij gevonden hebt. Al geluncht? Rook dan een sigaar met ons. Laat ik u mijn vrienden voorstellen: mijnheer May thorne en mijnheer Holt. Van beiden heeft u zeker wel hooren spreken? Van mijnheer Maythorne, dikwijls antwoordde de juwelier. En de naam van mijnheer Holt ken ik uit de zaak Maza- roff. En het is over deze zaak, mijnheer Crole, vervolgde hij. dat ik u kom spreken. Dat dacht ik wel, zeide Crole, voor elke inlichting zijn wij dankbaar. Wij kwamen hier om navraag naar Mazaroff te doen, wij zijn vanmorgen in Halton Garden geweest, maar zonder resultaat; kende u hem? Ik heb die zaak in de couranten ge volgd, antwoordde hij, en daarbij zag ik uw namen vermeld. En nu kom ik u be zoeken. mijnheer Crole, omdat ik bijna zeker ben, dat ik mijnheer Mazaroff eeni- gen tijd geleden ontmoette, onder zeer bijzondere omstandigheden. Prachtig! riep Crole uit. Maar u heeft hem ontmoet of niet. Waarom zegt u, dat u bijna zeker is, dat u hem ont moette? Omdat de man, dien ik ontmoette, niet aan mij werd voorgesteld. De be schrijving, dien ik van hem las, klopt met mijn herinneringen. Maar ik zal u de fei ten vertellen U, mijnheer Crole, weet welk soort zaken ik doe en u is bekend met mijn clientèle in West-End. Welnu, gedurende het laatste jaar deed ik zaken met sir Samuel Leeke en zijn vrouw. Sir Samuel is iemand, die zich door eigen kracht er boven op gewerkt heeft; hij verdiende veel geld gedurende den oorlog. Ongeveer een jaar geleden kocht hij het huis van lord Mulworthy in Park Lane: men zegt dat hij ook een landhuis heeft in Buckinghamshire. Hij en lady Leeke voornamelijk zij kochten van mij ju- weelen en zilver; u begrijpt mij wel, voeg de hij er bij met een veelbeteekenenden glimlach, zij moesten dingen hebben die zij vroeger niet konden krijgen. Lady Leeke bijvoorbeeld heeft van mij vele juweelen gekocht en ik geloof, dat zij een hoogen dunk heeft van mijn smaak en ondervinding. Dat is een bewijs, dat zij een goeden smaak heeft, Frobenius, viel Crole beleefd in de rede. Welnu, vervolgde de juwelier met een glimlach om tot mijn verhaal te ko men; ongeveer een maand geleden had ik een telefonisch gesprek met sir Samuel Leeke. Hij vroeg mij om in Park Lane te komen om een diamant te bekijken, die hem te koop was aangeboden. Met een taxi was ik spoedig bij hem. Sir Samuel en lady Leeke trof ik in hun bibliotheek in gezelschap van een vreemdeling, wiens uiterlijk, voor zoover ik mij herinner, overeen kwam met de beschrijving van Mazaroff in de couranten; in het bijzon der herinner ik mij zijn loenschend lin keroog. Hij werd mij niet voorgesteld. Sir Samuel en lady Leeke zijn, ondanks hun rijkdom, nog weinig vormelijk. Het bleek mij dat de vreemdeling, die handelde in diamanten, had gehoord dat sir Samuel en zijn vrouw misschien geneigd waren om iets bijzonders te koopen, n.l. een zeer bijzonder paar blauwe diamanten, waar van hij er een bij zich had. Dat exem plaar moest ik zien. Een blauwe diamant? vroeg May thorne, die altijd zeer nauwkeurig was. Een blauwe diamant, en een bijzon der mooie steen, zeide Frobenius. De eigenaar zei mij, dat de andere steen even mooi was. Hij zei verder, dat hij gedu rende eenige jaren in den diamanthandel in Zuid-Afrika was geweest en dit was zijn laatste transactie. Hij en ik spraken een oogenblik over dien handel; ons ge sprek, dat bemerkte ik, prikkelde sir Sa muel en lady Leeke, omdat zij begeerlg waren om iets waardevols in handen te krijgen. En de Leeke's wilden weten, wat de beide diamanten waren. De verkooper en ik spraken lang over dit punt. Hij was zeer schappelijk en wij kwamen ten slotte tot een overeenkomst over den prijs. En hoe groot was die? Wij kwamen overeen, dat honderd zestig duizend pond een goeden prijs was. HOOFDSTUK XV. De O.W.-er's. Ofschoon de juwelier deze groote som gelds noemde op een zoo gewone wijze als een groenteboer den prijs van zijn aal bessen, waren wij niet zoo flegmatiek cn Crole uitte een kreet van verbazing. Honderd zestig duizend pond voor een paar diamanten! zeide hij. Dat is toch heel veel! U moet ln aanmerking nemen, dat die diamanten iets heel bijzonders zijn, antwoordde Frobenius, met een rustigen glimlach. Natuurlijk zag ik er maar een. Maar de verkooper verzekerde mij, dat de andere even mooi was. Zoo'n paar worden slechts heel zelden aangetroffen. De som was volstrekt niet overdreven. U zoudt het ook zelf hebben gege ven? vroeg Maythorne. Nu, antwoordde de juwelier, ik zou tien duizend pond minder gegeven heb ben. Om er zeker een aardig duitje aan te verdienen? vroeg Crole. Ik zou er iets aan verdiend hebben, gaf Frobenius toe. Maar de diamanten werden mij niet aangeboden. Ik was slechts schatter. En wat gebeurde er? vroeg May thorne. Werd de koop gesloten? Dat weet ik niet", antwoordde Fro benius. Nadat ik als mijn meening te kennen had gegeven, wat een behoor lijken prijs zou zijn, had ik mijn taak vol bracht. Mijn indruk was, dat sir Samuel den koop wel zou sluiten. En sinds dien tijd heeft u niets ge hoord? vroeg Crole. Niets. Ik heb sir Samuel Leeke, noch zijn vrouw sinds dien namiddag terug gezien, zeide de juwelier. En natuurlijk heb ik den man van de blauwe diaman ten evenmin teruggezien. Ik ben echter zeker, dat hij de man is, waarover in de couranten als Mazaroff wordt gesproken. Ik geloof, dat wij beter doen om naar de Leeke's te gaan. zeide Crole. Wat zijn dat voor menschen? vroeg hij aan Fro benius. Wordt vervolgd), J

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9