AGENDA. BINNENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Donderdag. Zoeterwoude „Ik leer nog": Wil- helminavereenlging. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" HoogewoerdVoor stellingen te 8 uur. „De doodende straal". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famllle-matlnée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Liefde op Bevel". 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Sally." 's Woensdags en 's Zaterdags famlllema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. Dc avond- nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Juni a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. straat 33 H. J. Juta. Oude Singel 114 J F. J. M. Karthaus, fotograaf, R. en Schiekade 49 E. Keizer, verkoopster, Breestr. 122 M. H. E. GillissenKuijs, Plantsoen 35 Th. L. W. van de Laar, magazijnbediende. Haarlstr. 112 C. Onderwater, hulshoudster. Lange Zand straat 17 J. M. Overmeer, fabr.arb.. P. Krugerstr. 24a D. Pauli. P. de la Court- straat 36 C. van Hingst v. d. Sluis— Relchart, Witte Rozenstr 17 G. K. Remmers, bediende bleekerlj, W. Rozen straat 32 G. Slevers, verpleegster, Rijnsb.weg 10 Ch. B, Simons, Witte Singel 40 P. Tomelj, kleermaker, Hee renstraat 23 E. K, Unmuth, naaister, Lijsterstraat 8 A. Veenstra, dienstbode, Lijsterstraat 2 J. Chr H. Verhoeve en fam., straatmaker, Heerenstr. 56a G. C. Verkalk, buffetjuffr., Verwerstr. 15 C. M. Verveen, Vreewijkstr. 4 W. H. Ver veen Vreewijkstr. 4 W. Victor, Hooge woerd 72 J. van Vliet, uitdrager, Jan- vossensteeg 22 J. Zwanenburg, land arbeider, Fokkestr. 7. VERTROKKEN. J, P. van der Bel en fam., Apeldoorn, Asseltscheweg 210. J. C. van den Berg, Goedereede. A. E. Boese, Heemstede, P. de Hooghstraat 9. S. Bruljnesteijn, Den Haag, Hanenburgerlaan 182. A. Buis Oegstgeest, Geversstraat 32. J. M. Dek ker, Den Haag. W. Faas en fam., Voor schoten, Leidscheweg 219. A. C. Fakkel, Avereest, Hoofdweg J 282. F. Frankfort, Den Haag, Egelantlersstr. 19. C. Gaastra Oegstgeest, Leldschestr.weg 6. G. F. Ga- lema, Alkmaar, Nassaulaan 42. J. H. Bruurs-De Haag, Rotterdam, Nieuwe Kerk straat 75. M. van Duljvenvoorde—Van Halewijn, Katwijk, Commandeurspad 2a. B de Jong, Weststellingwerf, Munneke- buren. J. J. Jongedijk en fam., Rijns burg, Burgem. Meyboomstraat. L C. Joustra, Zoeterwoude, Vrouwenweg E 65 W. J. Klaar, Amersfoort, Westerstraat 56. J. Knaap, 's-Gravendeel, Noordervoor straat 29. P. J Kop, Zoeterwoude. Vrou wenweg E 80. M. van Leeuwen en fam.. Zoeterwoude, Vrouwenweg E 80. P. J. v. Leeuwen, Winschoten, Ged. Venne 2. - C. A. van der Loos, Maasland. Oostgaag C 78. E E. Ma-Ajong. Valkenburg, Geneinde- straat 15. H. J. A. Maatje, Overschle, Delftweg 22. H. A. Marx, Rotterdam, Heemraadsingel 188. O. A. van der Meer, Zwolle. Melkmarkt 16. J. J. Meijer, Noordwijk, Pikéstraat 62. R. Michielscn. Den Haag, Leuvenschestraat 47. L. Nigchels. Hummelo Keppcl, Hummelo A 194. A, Mllehrahm. Den Haag, v, Aers- senstraat 168 L. C. J. Mulder, Brielle, Maarland. M. H. R. Navest en fam., Rotterdam. Rozenveldstraat 19b. E Nix, J. Nlx. P Nix, Oegstgeest. Emmalaan 28. J H D. Nordemann, Rhenen. Heerenstr. 30. M. S. van Oosten. Rotterdam. Pr. Hendrik kade 167b. F. Chr. A. Paris, Rotterdam, Pr. Julianalaan 71a. J. van der Plas. Texel (den Burg), Warmoesstraat. C, S. Renes. Den Haag. Laakkade 80 J. de Rooy Bennebroek. Dageraad 37. P. Scholten. Gouda. St Jnsenhstraat 19. A. Schouten en famKatwijk, Burg de Waal Malefijtstraat AM. van der Lip Schiidel Oegstgeest. Geversstraat 32. N. Sebel Landsmeer. A. J. Servaas en fam.. Gendringen, Etten J Sival. Haar lem. Ternatestraat 5. J Sloos. Utrecht, Stationsplein L. M. Slnotmans, Amster dam. Frans Halsstraat 33 III. H. A. M. Staats en fam.. Hilversum, Koningsstr 14. A. M. van Stlpriaan Luïsclus en fam.. Oegstgeest, Oranjelaan 10 J Taffijn en fam Oegstgeest. H. Morschwee 38. G J. Visser en fmaOegstgeest, Fr. Hendrit-- laan 2. M, H. Wierenga. Groningen. KI. Badstraat 25. D. Wirlaat.madia Raden en fam. Pandeglang. J Zuurdeeg. Rnt- terdag. Katendr. Lagedljk 456 W F. Zuurdeeg, idem. idem Losse nummers van ons B1?J zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationswee, Firma A. 1. H WI1TENBURG. Haarlemmerstraat 2 W. G. J. VERBURG Siearenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hooeew. 24 A. M. VAN ZWICHT, en bii JOH HOGERVORST Haarlstr. 138 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. DE REIS VAN H.M. DE KONINGIN. In den Elzas aangekomen. Havas meldt ons uit Colmar (Elzas) dat H. M. de Koningin gistermiddag om 17 uur te Les Trois Epis is aangekomen. H.M. zal daar een tiental dagen ver toeven en het Incognito bewaren. Zondag begeeft H. M zich naar Colmar om pen kerkdienst bij te wonen. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIË. Morgen vertrekt de P.H.A.F.S. weer met een passagier. Morgen vertrekt het K. L. M.-vliegtuig P.H.A.F.S. van Amsterdam naar Batavia. Eerste bestuurder is J. J. Hondong, tweede bestuurder P Both, boordwerktuigkundige H de Jong. Deze vlucht zal door den heer N. M. A. Lebret uit Oosterbeek als pasagier worden meegemaakt. Het 20e postvliegtuig is gisteren 5 u. 48 uit Bangkok vertrokken en te 12 u. 40 te Kolak geland. VEREENIGING TOT STEUN. De algemecne vergadering. Gisteren is te Apeldoorn de algemeene vergadering van de Vereeniging tot Steun van verwaarloosde kinderen gehouden on der leiding van mr C. H. van Zeggelen. De voorzitter uitte in zijn openingsrede zijn vreugde over het te openen z.g. vijfde Tehuis te Arnhem, waartoe de propagan- dacommissie reeds f. 37.000 bijeen had. maar zich had voorgesteld dit bedrag tegen September tot f50,000 verhoogd te krijgen. Aan de orde komen daarna de jaarver slagen van de secretaresse en den alge- meenen penningmeester, welke worden goedgekeurd. Aan deze verslagen worden de volgende gegevens ontleend. De vereeniging telt thans 27 afdeellngen. Vermeerdering van ledental blijft zeer noodzakelijk, al is er reden tot dankbaarheid voor bijdragen, giften, legaten, daar in 1930 ontvangen was f. 15 030 12, waaronder een legaat van ruim f. 9000, een van f. 1000 en een van f. 500, benevens nog eenige kleinere. Het aandeel in de opbrengst der Weldadigheids zegels 1929'30 bedroeg ruim f. 1000. Bij de verkiezing van hoofdbestuursle den is mevrouw A. Lenderink—Van der Vliet als secretaresse bij acclamatie her kozen. Verder zijn gekozen de dames: M. Koekebakker—Lens uit Middelburg, J. VorsterDc Lange uit Arnhem en de hee- ren: Chr. Maitland uit Winschoten en S. Winkel uit Heerenveen. Naar aanleiding van pnt 8 van de agen da sprak mr Hulsmann een enkel woord over een wijziging in de verpleeggelden in de doorgangshuizen. Voorgesteld wordt de loonen aan de afdeelingen af te dra gen, de verpleeggelden met f0.10 per dag te verhoogen Aldus is besloten Vervolgens deed de voorzitter nog eenige mededeelingen omtrent de opening van het Vijfde Tehuis te Arnhem. De opening zal geschieden op 7 September. Iedere af- deeling zal een afgevaardigde mogen zenden Vervolgens deed ds. Van Iterson uit Nijmegen namens de propaganda-commis- sie eenige mededeelingen omtrent het werk dezer commissie, ervaringen en toe komstplannen omtrent wijze van meer doeltreffende propaganda. Voor de volgende algemeene vergade ring is Arnhem aangewezen. De voorzitter vestigde de aandacht op de kleine tentoonstelling van het werk van onvolwaardige meisjes, georganiseerd door mevr. Prop-Gosllnga. Daarna werd gepauseerd. Na de pauze kreeg mr. G. F. T. de Jongh, kinderrechter te Amsterdam het woord over de Tehuizen voor werkende meisjes. Na de zitting hebben de aanwezigen een bezoek gebracht aan de meisjestehuizen. (N.R.Ct.) WIJZIGING WONINGWET. Verschenen is het eindverslag der Com missie van Rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Woningwet. Het oordeel van de leden, die in het ont werp'zien een beperking van de bevoegd heden der gemeentebesturen, komt de regeering niet juist voor. De bevoegdheid tot onteigening van gronden. In een uit breidingsplan begrepen, blijft onveranderd. De bepaling van de waarde der gronden bij onteigening heeft nooit behoord tot de bevoegdheid van de gemeentebesturen. Zij was en is taak van den rechter. De bevoegdheid der gemeentebesturen, om voorschriften betreffende de bebouwing vast te stellen, is verruimd in plaats van ingekrompen Het wetsontwerp bevat bovendien op eenige andere punten verruiming van de bevoegdheid der gemeentebesturen Dat met verruiming van de bevoegd heden der gemeentebesturen te ver zou zijn gegaan, kan de regeering evenmin toe geven. Vad R.-K. LOODGIETERS- EN KOPERSLAGERSPATROONS. De Ned. R.-K. Bond van Loodgieters- en Koperslagerspatroons houdt te Haarlem bij gelegenheid van zijn eerste lustrum een twee-daagsch congres, dat gisteren is aan gevangen met de vierde Jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur den heer J. H. van Langen. De verslagen van secretaris en penning meester evenals de begrooting voor 1932 werden goedgekeurd. De contributie werd wederom vastgesteld op f.5 per jaar. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, de heeren L G. Bergman en M. J. M Broeckse, werden bij acclamatie herkozen. Het bondsorgaan zal binnenkort weke lijks verschijnen. „Msb." VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 75 jaar is te Amsterdam overleden dr. H. G. Ringeling, oud-officier van gezondheid en oud-direc teur van den Gezondheidsdienst aldaar. UIT NED. OOST-1NDIE. EEN AMOKMAKER. BATAVIA 23 Juni. (Aneta). Blijkens mededeeling van het Departement van Koloniën, ontving de Gouverneur-Generaal heden van den Gouverneur van Makassar telegrafisch bericht, dat gisterochtend tij dens een tournee van den fungeerend con troleur van Sindjai te Tombolo een oppas ser bij de algemeene politie amok maakte en den mantri-politie Roeroek en een kampongman doodde; hij verwondde voorts levensgevaarlijk den houtvester C. R. Hel- geson-Hanser, die denzelfden dag te zes uur 's morgens 11a operatie in het Militair Hospitaal te Makassar overleed. Ook ver wondde hij zeer ernstig den fungeerend controleur L. H. F. van Driel, die thans in het Militair Hospitaal verpleegd wordt en het redelijk wel maakt. ZWARE BANDJIR. PADANG, 23 Juni. (Aneta). Heden nacht heeft een zware bandjir de handels wijk, de kampongs en het Chineesche kamp geteisterd. Het water steeg 1 M. 30 boven de straat, doch is thans gezakt. De toko's kregen groote waterschade; zij zijn gedeeltelijk verzekerd. Aan vele wegen werd schade toegebracht. De weg door de Soebergpas alsmede de spoorbaan naar Padang Padjang zijn door een aardschui- ving gestremd. Het plaatselijk wegennet heeft veel schade geleden Eenige huizen zijn weggespoeld. Er viel gisteren 390 m.M. regen. IJMUIDEN, 24 Juni 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.150.85 Griet po- kist van 50 K.G. f. 60—20. Tongen per K.G. f.2 451.50. Zetschol per kist van 50 K.G f.45—25. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 303.20. Schar per kist van 50 K.G. f. 124.90. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.23—3.60. Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 4636. Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f35—30 Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 23—17.50, Kleine Schel visch per kist van 50 K.G. f. 15—7. Kabel jauw per kist van 125 K.G. f. 87—56. Gul len per kist van 50 K.G. f. 204.50. Len gen per stuk f. 1.400.80. Heilbot per K.G f. 1.60. Wijting per kist van 50 K.G. f.7 50 4.50 Koolvisch per stuk f 0.55. Aangekomen 6 stoomtrawlers: IJM. 418 met f 3964; IJM. 155 met f. 1753; IJM. 117 met f 2500: IJM. 161 met f 1897: IJM 88 met f.2200; IJM. 35 met f.1116 voor zoutevlsch En in 17 loggers: KW 18 met f.490: KW 124 met f.735; KW 38 met f 1382; KW. 67 met f.939; KW. 4 met f.881; KW. 57 met f.838; KW. 33 met f.976; KW 43 met f.854; KW. 130 met f.826; KW 89 met f.815; KW. 42 met f.1006; KW. 158 met f.711; KW. 169 met i 1035; KW. 161 met f.1000; IJM. 283 met 1.585; IJM. 268 met f 643; SCH. 342 met f.554. 14 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Br is thans wel een zeer bijzondere stilte n den veehandel ingetreden, zoo zelfs dat de prijzen een sterk dalende lijn volgen en nog heel moeilijk verkocht werd en mogelijk zijn we daarmee op den goe den weg, want het gebruiksvee was in alle overige verhoudingen veel en veel te hoog in prijs. Aan de Groninger markt werden gister aangevoerd 384 kalf- en melkkoeien en 124 vette koeien en alles werd tegen teruggaande prijzen verhandeld. Maandag was Gorichem ook al stug en belangrijk lager in prijs. Te Rotterdam een aanvoer van 694 kalf- of melkkoeien en 764 vette koeien en stieren Er was voor alles heel weinig belangstelling en alleen de allerbeste kwaliteit slachtvee wist nog ongeveer de prijzen te hand haven. Melkkoeien en Vnrekoeien bleven 1 onverkocht Natuurlijk waren er c.oor de hooibouw heel weinig boeren aan de markt en had zulks zeer zeker invloed op handel en prijzen hetgeen ook wel op het slechte verloop der Purmerender markt kan wor den toegeschreven. Toch zijn de dure prijzen niet zoo gauw meer terug te ver wachten. daarvoor is de boerderij- en ook de vetweiderij te slecht winstgevend Vette kalveren kon men deze week wel iets beter verkoopen, met een weinig verhoogden prijs, 3045 ct. per levende pond Nuchtere kalveren daarentegen min der goed en de slachters deden nu slechts f 811 per stuk Vette schapen en lammeren volstrekt niet beter en voor de weidelammeren wa ren de prijzen vooral aanzienlijk lager f. 14—22; vette zuiglammeren f 22—28 p. stuk. Varkens werden bij redelijken han del overal begin dezer week ruim prijs houdend verhandeld Vooral voor vleesch- varkens en Zouters beter handel 16'/! 17'/> per pond. van der S. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Hoover's moratorium-voorstel. -41e r blik i> liians ou FranarijK gericht. Wat zal dit land doen? De kabinetsraad heeft de beslissing uitgesteld tot heden. Men leidt daaruit at, dat er geen eenstem migheid in het ministerie bestaat. Bij de drie reeds ingediende interpellaties zijn er nog drie bijgekomen. Een van den oaafhankeiijken afgevaardige Nicolle over he: plan van Hoover in verband met den iinancieelen toestand van Frankrijk; een van den radicalen afgevaardigde Cot over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om het voorstel van Hoover op te nemen in een plan voor de economische reorganisatie van Europa en eindelijk een interpellatie van den socialist Leon Blum over de maatregelen, waardoor de regeering op het voorstel van Hoover dacht in te gaan. Intusschen is in de Kamer reeds een ernstig voorpostengevecht geleverd. Daar over schrijft men aan het „Vad". Marin bcp"rkte zich in hoofdzaak tot een feilen aanval op Briand. Hij sprak zelfs van diens gewone onnauwkeurigheid. Dit woord verwekte geen protest van beteekems Dat belooft wat voor Vrijdag! Briand werd er natuurlijk pijnlijk door getroffen. Beant woording van de aanvraag liet hij aan Laval over. Deze volstond met eenige niets zeggende phrasen Hij begon met de edel moedigheid van het voorstel te prijzen. De uiting van Marin zag op het onlangs dooi Briand in de Kamer gesp.okene. De minister noemde toen het Young-p'an defi nitief. Marin wendde voor te gelooven, dat de betrokken regeeringen, de Fransche in dc eerste plaats, niet door de boodschap overrompeld zijn. Hij legde den nadruk op het eigen belang, dat Amerika daarmee nastreeft, teneinde met des te meer klem op verdediging van de Fransche belangen te kunnen aandringen. Ook haalde hij uit de bekende veertien punten van Wilson dat gene aan, hetwelk het herstel van de oor logsschade heilig noemde. Ten slotte stelde Margaine, die de regee ring ook interpelleeren wil, de grondige verandering van de Amerikaanscbe politiek ten opzichte van Europa in het licht, gelijk uit het voorstel blijkt. Dit korte debat droeg een ernstig karakter. In tegenstelling met de gewoonte, werd Marin met in de rede gevallen. Zijn korte betoog, met diepe overtuiging uitgesproken, werd in gespan nen sti'te aangehoord en door een over- groote meerderheid toegejuicht Het betoog van Margaine vond links en in liet Centrum bijval. Frankrijk heeft zich in verbinding ge steld met Brussel en Rome. Ook de Duit- sche gezant von Hoesch bracht een be zoek aan Briand. Volgens een Parijsch middagblad, heeft de onderstaatssecretaris van de Ameri- kaansche schatkist aan den Franschen handelsattaché te Washington ter door zending naar Parijs twee cijfertabellen voorgelegd, waarvan de eene aanwijst in hoever Frankrijk bij het in werking tre den van Hoovers moratorium financieel getroffen zou worden. De andere tabel wijst de gevolgen voor Frankrijk aan in geval van weigering van het moratorium. Het memorandum van Mills wordt van vertrouwelijken aard beschouwd tot de Fransche regeering gelegenheid zal heb ben kennis te nemen van den inhoud, dan wel den inhoud te bestudeeren. De verklaring, dat Hoover geen wijzi ging van zijn voorstel gedoogt, brengt Frankrijk in een moeilijk parket! Diplo matieke pressie ligt echter niet in het voornemen van Amerika. Frankrijk is het eerst Ingelicht toen Hoover besloten was tot handelen. Frank rijk werd op de hoogte gebracht Vrijdag jl Er had geenerlei overleg plaats met eenige andere natie, want Hoover is tot handelen overgegaan, toen de financleele crisis in Duitschland bewees, dat een ramp aanstaande was. tenzij er spoedig een besluit genomen werd. Ten gevolge van zijn betrekkingen met de leden van beide Kamers, zou Hoover thans de houding van meer dan de helft der Parlementsleden tegenover zijn voor stel kennen. Engeland wordt» ook bedreigd. Australië en Nieuw-Zeeland willen blijkbaar het moratoriumvoorstel van Hoover zoo op vatten. dat het ook de interimperiale oor logsschulden omvat. In dit geval zou Engeland, behalve het verlies van 450.000 pd. st. die de toepassing van Hoovers voorstel zou meebrengen, ook nog moeten afzien van de 3.950.000 pond. verschuldigd door Australië en 1.410.000 door Nieuw- Zeeland bij wijze van oorlogsschuld. Het Britsche verlies zou dus in het geheel 5.810.000 pd. st. bedragen. DUITSCHLAND Rede van Brüning. Gisteren heeft de rijkskanselier, dr. Brüning, voor de radio een redevoering gehouden, welke over alle Duitsche zen ders verspreid werd. De rijkskanselier zeide o.a het volgende: Volgens de proclamatie van den presi dent van de Vereenigde Staten moet het komende jaar niet alleen het herstel bren gen van het internationale vertrouwen op economisch gebied en daarmede den economischen opbouw der wereld dienen, doch streeft tevens het doel na de politieke betrekkingen tusschen de landen te ver beteren en een verdere vreedzame ontwik keling. gegrondvest op overtuigd samen werken der staten te bevorderen en te ver sterken. Deze beiden oefenen een noodza- klijke wisselwerking uit. Zonder saneering van economische en financieele verhou dingen is geen kalmeering van den poli- Heken toestand, zonder deze politieke kal meering geen overwinnen van den econo mischen nood denkbaar. Een normale ont wikkeling van Europa en de wereld is daarvan afhankelijk, of diegenen, die in den wereldoorlog in twee kampen verdeeld waren, thans vastbesloten en met vooruit- zienden blik van beide kanten tot beslui ten kunnen komen, welke de beklemmende nood, die alle regeeringen en volkeren thans doormaken, helpen bestrijden. Voor dit groote doel zal het Amerikaansche voorstel een groot ding zijn, wanneer het door de betrokken landen met denzelfden edelmoed wordt aangenomen, als het ge daan is. De Duitsche regeering is bereid, met alle krachten aan het bereiken van dit doel van het Amerikaansche initiatief mede te werken. Is de overeenstemming over 't komende jaar tot stand gekomen, dan zal het des te gemakkelijker zijn in open gedachten- wisseling den weg vrij te maken voor een groote practische samenwerking. Ik zou het begroeten wanneer ik gelegenheid zou vinden voor zoo'n inleidende gedachten- wisseling. Het moet toch mogelijk zijn door vertrouwelijk en ongereserveerde uit wisseling van gedachten een basis te vin den waarop de oplossing der problemen begonnen kan worden. Verder gaande zeide Brüning o.a.: Een nieuwe hoop voor Europa en Duitsch land ontstaat uit dit voorstel. Het brengt Duitschland hulp op een beslissend mo ment van zijn geschiedenis. Het eerste effectieve begin voor een betere toekomst, is gemaakt. Maar de rijksregeerlng moet waarschuwen voor de opvatting dat door dit voorstel van den Amerikaanschen pre sident. wanneer het door alle betrokken volkeren wordt aangenomen, alle moeilijk heden zullen worden overwonnen. Wan neer de rijksregeerlng ook in de herhaal de harde maatregelen van de noodveror deningen van December en de laatste noodverordening gepoogd heeft de opko mende gevaren te bedwingen en gedwon gen was het Duitsche volk een maximum van lasten en beperkingen op te leggen teneinde de komende maanden en vooral den volgenden winter door te kunnen ko men, dan was zij er zich van bewust, dat het jaar 1932 naar alle waarschijnlijkheid het hoogtepunt der financieele moelllik heden brengen zou. Al heeft de rijksreee»" ring de begrooting van het rijk sluitend gemaakt en zelfs groote bedragen voor de gemeenten ter beschikking gesteld ten einde alle werkloozen te kunnen onder steunen, toch is in 1931 de positie der lan" den en gemeenten nog niet geheel in orde" De opbrengst der belastingen zal naar schatting van de rijksregeering honder den millioenen dalen. Hierbij komen de verminderingen aan inkomsten aan lan den en gemeenten tengevolge van den slechten economischen toestand enz. De verminderde inkomens en loonen van 1931 zullen de begrootingen van rijk, landen en gemeenten voor 1932 zwaar belasten Daarbij komt het acute gevaar dat wij in de laatste twee jaren herhaaldelijk hebben doorgemaakt, n.l. dat ten gevolge van een reeks economische gebeurtenissen een ontzaglijke onrust ontstaat, tengevolge waarvan door het buitenland groote cre- dieten op korten termijn opgevraagd wor den. De poging die nu ten derde male gedaan is een zeer groot gedeelte van deze credieten op korten termijn plotseling uit Duitschland terug te halen heeft den storm, dien thans beschouwd kan worden als bezworen, doen ontstaan. Deze storm heeft echter tevens al diegenen die inzicht hebben met drastische duidelijkheid de verbondenheid van het economische we reldleven. positief zoowel als negatief, ge toond. Het zou de gevaarlijke illusie, die het Duitsche volk zich zou kunnen ma ken. zijn, te gelooven, dat na aanvaarding van het voorstel van president Hoover, alle nood in Duitschland is overwonnen. De rijksregeering heeft de harde maatre gelen tot redding der financiën moeten nemen en zal daaraan vasthouden, aan gezien het doorzetten ook zonder repara tiebetalingen in de volgende anderhalf jaar buitengewone eischen zal stellen. De regeering heeft verklaard en blijft daarbij dat zij bereid is, de harde en bijzonder drukkende maatregelen der noodverorde ning te veranderen. Zij is echter niet in staat op eenige wijze aan het financieele totaalresultaat van de noodverordening te laten raken. Slechts onder garantie van dit financieele totaalresultaat zal het bij aanvaarding van het initiatief van presi dent Hoover mogelijk zijn, wanneer de inkomsten niet bijzonder terugloopen, de begrootlng voor 1932 sluitend te maken. Het Duitsche volk zou ieder vertrouwen van de wereld en ieder begrip verspelen, wanneer het niet zou vasthouden aan de principes van een absolute, zelfs met of fers doorgevoerde saneering van onze openbare financiën. De saneering der fi nanciën is een der belangrijkste voorwaar den voor het scheppen van vertrouwen. Het bewijs van vertrouwen dat in den his- torischen stap van president Hoover ligt kan slechts vrucht dragen, wanneer het Duitsche volk vast besloten is op eigen kracht den weg van de grootste zuinigheid op elk gebied verder te gaan De soc -dem. rijksdagfractie heeft ech ter den Rijkskanselier reeds een schrijven gezonden, waarin, in verband met de mo ratoriumplannen van Hoover aangedron gen wordt op het onverwijld houden van de toegezegde besprekingen inzake ver lichting der noodverordeningen. De S.P.D. is cr zich van bewust, dat alle krachten nog steeds moeten gericht blijven op sa neering van de openbare huishouding. Het door haar gevraagde zal deze saneering echter niet in gevaar brengen. OOSTENRIJK. De regeeringsverklaring. In de gisteren gehouden zitting van den Nationalen Raad heeft de regeering zich aan het parlement voorgesteld. In de regeeringsverklaring, die door Bonds kanselier dr. Buresch werd voorgelezen, werd allereerst de binnenlandsche politiek behandeld. Haar richtlijnen laten zich in de volgende woorden samenvatten: recht vaardige verdeeling der van de bevolking geëischte offers, afhandeling der douane- voorstellen, sluiting van de handelsover eenkomsten, bestuurshervorming. Ten aanzien van de reorganisatie van de Kreditanstalt zeide de Bondskanse lier onder levendigen bijval, dat het de taak der regeertng zal zijn de verant woordelijkheid van alle betrokken orga nen binnen het kader der bestaande wet ten vast te stellen. De benoeming van een directeur als verantwoordelijk leider der instelling zal eerlang geschieden. Met steun der regeering zal een reorganisatie plan worden uitgewerkt, waarbij de om vang der uitkeeringen en pensioenen aan een strenge revisie zal worden onderwor pen. De in deze richting noodzakelijke maatregelen zullen zoo noodig rechts kracht verkrijgen Vervolgens behandelde de Bondskanse lier de buitenlandsche politiek, waarover hij zeide, dat juist de Oostenrijksche po litiek op dit oogenblik rekening moet houden met de economische eischen. De regeering is besloten de vriendschappe lijke betrekkingen met alle nabuurstaten zorgvuldig te onderhouden. In het bijzon der geldt dit de vriendschapsbanden met Duitschland. Over de tariefunie sprekende, zeide dr. Buresch dat hij het niet wenschelijk acht vooruit te loopen op de beslissing van het Haagsche Hof. Voorts besprak dr. Buresch de thans gevoerde onderhandelingen betreffende handelsverdragen. Het voorstel gedaan door den president der Vereenigde Staten Hoover is tot ons aller harten doorgedrongen (bijval). Spr. dankt van ganscher harte den huidlgen leider der Vereenigde Staten voor de red dende hand die deze thans, in den tijd van den grootsten nood, toesteekt. Op voorstel der sociaal-democraten werd direct een aanvang gemaakt met het debat over de regeeringsverklaring. RUSLAND. Dowgalcwski in ongenade. Dowgalewski, de luider der Russische han delsvertegenwoordiging te Parijs, heeft zijn ambt neergelegd en is toegetreden tot de organisatie ter bestrijding van het bolsje wisme welke onder leiding /an den yroe- geren g.za t;ch-p raad Bcssïdowski s nat. Dcwgalewski die een .neef van den Rus sische» gezant te Berlijn Is, schijn! te Moskou in ongenade gevallen te zijn. Hij had opdracht gekregen naar Moskou te komen, teneinde zich te verantwoorden» ooch weigerde hieraan gevolg Te geven. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2