WEKELIJKSCHE LUCHTPOSTDIENST OP INDIË. öt ubmIheerenbaai KUNST EN LETTEREN. FINANCIEEL OVERZICHT. Het model, waarvan ik het patroon kreeg, was in twee kleuren In heen- en teruggaande toeren gehaakt; hiervoor was 230 gram Everlasting breikatoen gebruikt; maar u kunt natuurlijk-zelf het materiaal kiezen, dat u graag heeft. Het kleed moet zoo ongeveer 70 bij 60 c.M. zijn. Zet lossen op tot hun keten de goede lengte heeft. Haak dan de 1ste toer; in elke twee lossen een stokje met een lossen steek er tusschen; 2de toer: drie lossen, draad halen door de lus van de tweede en derde vorige losse en nog door vier lussen voor het tweede stokje; men heeft dan 7 lussen op de pen; deze haalt men met één steek ineens door; weer drie lossen, weer door lus van tweede en derde losse en door vier volgende lussen voor het derde stokje; daarna den draad halen door deze zeven lussen. Haak zoo den geheelen toer af. 3de toer: vier lossen; een stokje in het feerste gaatje; een losse, een stokje in het Volgende gaatje, een losse enz. 4de toer: maak de tweede kleur vast en Werk hiermee net als de tweede toer; steek ln den achterkant van den steek. 5de toer: neem nu weer de eerste kleur 'en werk als de derde toer Op deze wijze gaat u door tot het kleed de gewenschte breedte heeft; u kunt de kleuren ook best op breeder strepen verwisselen, als u er maar op let, dat de stokjestoer altijd in de opzetkleur moet wezen en dat de laatste toer een stokjestoer behoort te zijn. Daarna haakt u om het geheele kleed een punt- rand. Begin met aan onder- en bovenkant van het kleed een stokjestoer in de opzet kleur; vervolgens een heele toer in de opzetkleur van één losse, twee stokjes ln éen gaatje. Op de hoeken meerderen door tweemaal twee stokjes met één losse er tusschen te haken. Dan de derde toer mrt de andere kleur; op de hoek: drie stokjes, twee dubbele stokjes en nog eens drie stokjes in één gaatje. Eén vaste in het volgende gaatje; nogmaals een vaste in het volgende gaatje; in het daarop vol gende gaatje twee stokjes, twee dubbele stokjes, en nogeens twee stokjes. In de twee volgende gaat] es «weer een vaste en dan weer twee stokjes, twee dubbele stokjes, twee stokjes; zoo den geheelen toer af. De laatste toer van den rand geschiedt weer met de eerste kleur. Een vaste tus schen elk stokje van den vorigen toer, doch niet tusschen de twee vaste steken; op de punten ook niet tusschen de twee mid delste stokjes; hiervoor maakt men drie lossen, een stokje in de laatste vasten. Op deze wijze maakt men den laatsten toer geheel af. De jonge moeder schreef mij nog: het kindje kreeg zooveel ballen; doch daarvoor is zij nog te klein; daar kan ik toch wel iets van eqn hoesje of overtrek omheen maken? Zeker kunt u dat. En u kunt er eventueele wol- en katoenrestantjes aan opgebruiken. Hoe kleuriger hoe aardiger; dcch zéker in twee kleuren! U moet zoo'n overtrekje met aluminium naalden No. 2 breien en altijd recht breien; dan wordt het patroon dus geribd. Begin twee naalden recht te breien Ide maat hangt van de grootte van den bal af)van de 3de naald moet u de laatste 10 steken laten staan; dan omkeeren; 4de naald: laatste 10 steken laten staan; dus maar 30 steken breien; 5de en Gde naald 30 steken recht; 7de naald geheel uitbreien, dus 40 steken; 8ste naald geheel recht; nu kunt u deze 8 naalden steeds herhalen, zoo mogelijk met aldoor een andere kleur. Zoo'n overtrekje kan ook, als u geen bal heeft, met fijne houtwol of kapok in een satinet zakje worden opgevuld. Dan heeft 't kindje een heerlijk zachte bal, waarmee zij geen kwaad kan. Ik besluit dezen brief met het patroon Van een Overgooiertjceen mouwloos jum- pertje, dat zoo geschikt is wanneer u een jurkje sparen wilt. Met 90 gram breikatoen en aluminium naalden No. 2Vt kunt u' dit werken. Zet 96 steken op en brei: 1ste toer: 5 recht, 1 averecht; 2de t.: 2 r., 4 aver.; 3de t.r 3 r., 3 aver.; 4de t.: 4 r. 2 aver.; 5de t.: 1 r., 5 aver. Vervolgens werkt u een herhaling van den 5den toer, dan den 4den, den 3den, den 2den en den lsten. Op die manier door gaan; u krijgt dan dus telkens 2 maal den 5den en 2 maal den lsten toer. De hoogte van het geheele overgooiertjc is 16 patroontjes; daarna moet u het schouderstukje werken; brei om den steek er twee te zamen; zoo mindert tt er 32; dus er blijven 64 steken over. Verdeel die in de helft en werk aan iederen kant 2 steken samen en 1 pen er over heen; net zoo lang tot u niets overhoudt: de tweede helft werkt u op dezelfde manier Het patroon van het schoudertje is: 1 recht, 1 aver.: 2de pen verspringen; dus 1 aver., 1 recht. De tweede helft van den overgooier breit u precies zoo. Voor de afwerking haakt u de hals, schouders en onderkant met vasten om, desnoods in 'n contrasteerend kleurtje. Zet op iederen schouder een vlindervlug zijden strikje. RECLAME. echte friesche 20-50a./xr om 6176 ZOMERCONCERTEN PIETERSKERK overeenkomst voortvloeiende verplichtln- Leo Mens Herman van der Vegt. Dinsdag 23 Juni a s. zal het eerste con- fcert van de jaarlijksche reeks orgelcon certen in de Pieterskerk, gegeven door den heer Leo Mens, plaats hebben. Voor dit concert heeft men zich van de solistische medewerking verzekerd van den heer Her man van der Vegt. vioolleeraar aan he» Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage. Het programma vermeldt voor Orgel: van Bach: Bewerking voor Orgel van Concerto I van Vivaldi (allegro) cn Fuga op een thema van Corelli; van Mendelssohn: Sonate I; van Schumann: Fuga I op B.A.C.H., en voor viool: van Leclair Sarabande: van Friedem. Bach: Grave: van Bach: Sonate g-moll; van Corelli: La folia. Een bezoex aan deze concerten loont ongetwijfeld de te nemen moeite. Reeds nu vestigen wij de aandacht op het tweede, uitsluitend gewijd aan J. S. Bacil, op diens sterfdatum 28 Juli. Mededeelingen van de heeren Damme en Plesman. Een organisatie, zooals men elders niet aantreft. O Zooals wij reeds meedeelden, zal met ingang van 1 October de 14-daagsche luchtpostdienst NederlandNed.-Indië worden omgezet in een wekelljksche. Over dit belangrijke feit hebben dc cirecteur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie, ir. Damme, en de directeur der K. L. M de heer Plesman, in een persconferentie in het gebouw van het hoofdbestuur der P. T. T. mededee lingen gedaan. Het mailvcrvoer weinig toegenomen. fr Damme stelde in zijn mededeelingen op den voorgrond, dat men over de resul taten van den 14-daagschon dienst niet ontevreden mag zijn, doch dat er niette min belangrijke bezwaren aan zijn ver bonden, die aan verbetering der tot nu toe bereikte resultaten in den weg staan Zeer tevreden zijn de postautoriteiten vooral omdat de prestaties van de K. L. M. zoo bewonderenswaardig zijn; de regel maat waarmee de dienst wordt uitgevoerd mag voor zulk een enorm traject werkelijk buitengewoon worden genoemd en al is van tijd tot tijd wel gezegd, dat de resul taten teleurstellend geacht moeten wor den, de heer Damme heeft hierop, vooral in verband met de prestaties der K.L. M. een minder somberen kijk. Wat evenwel niet wegneemt, dat van bevrediging geen sprake zou kunnen zijn als men zou moe ten vaststellen, dat verdere verbetering van den dienst niet mogelijk is. De vooruitgang in gewicht van de ver voerde mail is zeer gering, het gewicht bedraagt nog niet de helft van wat noodig zou zijn en de vraag zou dan ook moeten worden gesteld of, wanneer dit niet beter wordt, de groote bedragen, die met de postvluchten gemoeid zijn, wel gemoti veerd zouden zijn. Verbetering, die in een behoefte voorziet. Een der sterkste desiderata is de omzet ting van den 14-daagschen dienst in een wekelljksche. Het is een vrijwel algemeene gewoonte, zoowel ln Nederland als in Ned- Indië, om wekelijks te correspondeeren met de betrekkingen in Indië of moeder land en het luchtpostverkeer sluit zich bij die gewoonte tot nu toe niet aan. 't Werkt daarom zelfs wel storend, omdat het de wekelljksche mail niet kan vervangen en de geregelde volgorde der correspondentie verstoort. Dit is een reden, waarom velen afzien van het verzenden van post per vliegtuig en het leidt tot de conclusie, dat de eenige werkelijk goede oplossing de in stelling van een wekelijkschen luchtpost dienst is. De postautoriteiten en de K. L. M. heb ben de mogelijkheid daarvan ernstig overwogen en het resultaat van dat over leg is geweest, dat de K. L. M. mede deelde: wij zijn in staat een wekelijk schen dienst te entaineeren, mits het ge bruik van dien dienst verzekerd is. De postautoriteiten hebben nagegaan of zij deze toezegging zouden kunnen doen. Zij hebben daarbij wel degelijk de be zwaren gevoeld, voortvloeiende uit de moeilijke tijden, die vooral het zaken leven drukken en zij weten, dat tot op zekere hoogte de proef een speculatie is, doch zij meenden, dat deze vrucht op dit oogenblik rijp is om geplukt te worden, dat nu voor Nederland het oogenblik is gekomen om iets tot stand te brengen en dat dit oogenblik niet ongebruikt voorbij mag gaan. Nederland aan den spits. Wij zijn, dank zij de samenwerking tus schen de K. L. M. en de postautoriteiten in Nederland en Indië in staat geweest een organisatie te scheppen, die men het moge zonder zelfverheffing worden gezegd elders niet aantreft; wij be schikken over gegevens die ons ln staat stellen nu reeds te doen waartoe wij anders niet in staat zouden zijn en het tot stand brengen van deze internationale verbinding is van zoo grootë waarde, dat het verzuimen van het goede moment on berekenbare nadeelen zou veroorzaken. Met groote voldoening kon ir. Damme er dan ook melding van maken, dat het overleg tusschen de K. L. M.. de Indische en Nederlandsche postautoriteiten en de Regeering er toe heeft geleid, dat van 1 October af uit Nederland en van 16 Octo ber af uit Ned.-Indië wekelijks een vlieg tuig zal vertrekken. Men is uitgegaan van de veronderstel ling dat aanvankelijk de hoeveelheid mail per vliegtuig terug zal loopen. waar schijnlijk van 200 K.G. tot 150 K.G. in de eerste drie maanden. De neiging om van den luchtdienst gebruik te maken zal echter stellig snel toenemen en men hoopt, dat het gewicht zal stijgen tot 300 K.G. en in 1933 tot 400 K.G. Men dient ook rekening te houden met den invloed van de postverzending naar Indo-China. Slam. Burma, Britsch-Indië, Irak, Perzle, de Straits Settlements enz. en uit andere landen, met name uit Duitschland naar het verre Oosten. De tijden van vertrek blijven voorloopig dezelfde, n.l Donderdags uit Amsterdam naar Batavia, Vrijdags van Batavia naar Amsterdam. Geen tariefverlaging. Wat de tarieven betreft zal slechts wei nig gedaan kunnen worden in de richting van verlaging; dit zal eerst mogelijk wor den als van de 1000 K.G. mail. die weke lijks naar Indië wordt verzonden, een be langrijk gedeelte per vliegtuig gaat. Wel wordt overwogen de tarieven voor zwaar dere stukken te verlagen, zoodat het o.a. gemakkelijker wordt bij een brief bijlagen te verzenden. Tien vliegtuigen onderhouden den dienst. De heer Plesman zette uiteen, dat het de bedoeling is passagiers, post en goederen te vervoeren en merkte op, dat het goede renvervoer thans eerst recht tot bloei kan komen. Men hoopt met den wekelijkschen dienst snelvervoer uit verschillende lan den aan te trekken zelfs van de oostkust van Amerika, vanwaar de snelste verbin ding met Britsch Indië, Indo-China enz. niet gaat over de Pacific maar via Schip hol. Mogelijk zal deze verbinding nog te verbeteren zijn door een vliegdienst op Cherbourg, die voor den aanvoer op Schip hol zorgt. De heer Plesman verwacht dan ook een stroom van post en monsterzen dingen uit Amerika. Een groot voordeel is het, dat het vlieg tuig een geheel andere route volgt dan het schip, zoodat het hier niet alleen een versnelling der verbinding betreft, maar het betrekken van geheel andere streken in de verbinding. De luchtroute geeft bijv. aansluiting aan verbindingen met het zuidelijk gebied van het verre oosten. Voor den wekelijkschen dienst zijn tien vliegtuigen noodig. die op 1 October nog niet alle gereed zullen zijn. In den loop van October zullen twee vliegtuigen van het type F. XII gereed komen en dan zal de vloot compleet zijn. Op 30 September stelt de heer Plesman zich voor een vlootrevue te houden. Voorloopig zullen het type F. VIIB en F. XII gebruikt worden, doch eerstgenoemd type zal vervangen worden door F. IX. Gevraagd werd of het in de bedoeling ligt op de route in Europa, met name in Duitschland, post op te nemen, doch de heer Plesman betoogden dat het, ter voor koming van oponthoud, de voorkeur ver dient, dat de Duitsche post eerst naar Schiphol wordt gebracht. Op een andere vraag antwoordde de heer Plesman, dat de groote moeilijkheid is het verkrijgen van voldoende comman danten, tweede bestuurders, werktuigkun dige en marconisten. Daarin is voorzien, zeker voor een niet gering deel tengevolge van de voorbereiding, die de 14-daagsche dienst bood. Op een vraag of Amerika niet de voor keur zal geven aan een Engelsche verbin ding met Britsch-Indie antwoordde de heer Plesman, dat reeds bij verscheidene gelegenheden post van Ned. Indie met be stemming voor Amerika is aangevoerd, doch dat de verzending uit Calcutta in Britsch Indië nog moeilijkheden onder vindt. Op een vraag of Oost-Europa een vaste halte krijgt antwoordde de heer Plesman dat daarvoor het beste veld met de beste outillage en het beste personeel in aan merking komt. Boedapest bijv. heeft een buitengewoon goed ingericht veld en ook Leipzig en Belgrado zijn goed in orde. Of de route over Turkije nog eens zal kunnen worden hersteld, hangt af van de medewerking der Turksche autoriteiten en van de outillage der Turksche velden. Deze route is 1000 K.M. korter dan de thans ge volgde. die echter het voordeel heeft, dat men te Athene nooit behoeft te wachten om de Mlddellandsche Zee over te steken cn dat de verbinding over Cairo aanslui ting geeft op de Nederlandsche scheep vaartverbinding en op de verbinding met Zuid-Afrika. Nog werd meegedeeld, dat de verbinding met Australië voorloopig is uitgesloten omdat de vliegdienst geen aansluiting geeft op de scheepvaartverbinding. RECLAME. jete O, t bete**8' het -» w°°' w»hhe levens ei* den ;o,0^l;we,e ts wst' vé«w9-tn ;;e ti*an. "e<l «-»de<" b,\, die Gli^eeoP°W Oie el,lit h° «IMS* 8574 De Beurs en de politieke toestand in Duitschland - Verscherping van de bank crisis in de Ver. Staten - Streven naar vrachtverlaging der Amerikaansche Spoor wegen - De economische crisis doet zich hier te lande in toenemende mate voelen - Overzicht van de dividenduitkeeringen van Nederlandsche Mijen. - De jaarvergadering van Philips. Gedurende de eerste dagen van de af- geloopen week heeft de internationale fondsenmarkt een nerveuze stemming aan den dag gelegd. De aanvankelijke verscherping van den polltieken toestand in Duitschland deed het ergste voor de naaste toekomst vreezen. Men meende, reeds rekening te moeten houden met de mogelijkheid van een ontslagname der tegenwoordige regeering. het aan het be wind komen van de rechtsche partijen en stelde zich de gevolgen, welke dit zou kunnen medebrengen, zoo donker moge lijk voor: opzegging der uit de Young- gen, uittreding uit den Volkenbond, ver- breking van de betrekkingen met het bui tenland en in het verdere verloop militaire tegenmaatregelen der vroegere Gealliëerden, mogelijkheid van inflatie en wat al niet meer Dat het in werkelijk heid zoo'n vaart geloopen zou hebben, is nauwelijks te verwachten. Tenslotte heeft het verleden heel wat geleerd en niet in de laatste plaats liggen de gevaren van een Inflatie en de daaruit voor het ge heele volk voortspruitende verarming en ellende nog te versch in het geheugen, om niet tot groote voorzichtigheid te manen. Gelukkig behoeft echter niet de proef op de som te worden genomen en is het gevaar voor een aftreden der regeering voorloopig afgewend. Verwacht mag wor den. dat thans ook de in het buitenland door de politieke onzekerheid gewekte onrust geleidelijk zal gaan luwen. Reeds hebben de Duitsche obligatiën een aan merkelijk koersherstel kunnen boeken en ook in de positie der Duitsche geld- en wisselmarkt is eenige ontspanning inge treden. Ten deele is dit ook te danken aan de doortastende politiek der Duitsche Rijks bank, die niet er voor teruggeschrikt is haar disconto in één keer met 2 pet., nl. van 5 tot 7 pet. te verhoogen, teneinde de geweldige afvloeiing van buitenlandsche wissels zooveel mogelijk in te perken, na dat zij in een dag of tien bij de 600 mil- lioen Mark van haar bezit aan goud en buitenlandsche wissels had moeten af staan, als gevolg van den druk, die op de Mark was uitgeoefend door het terugtrek ken van buitenlandsch. voornamelijk Amerikaansch, tegoed en door de groote verkoopen van Duitsche fondsen. Verwacht mag worden dat, wanneer dc opvattingen ten aanzien van de politieke j positie in Duitschland weer kalmer zul- len zijn geworden, de Duitsche Rijksbank weer spoedig zal kunnen overgaan tot een I verlaging van haar rentetarieven. De te genwoordige hooge stand van deze tarie- j ven legt een extra last op het Duitsche i bedrijfsleven, waaraan men zoo spoedig mogelijk zal trachten te ontkomen. Naast de gebeurtenissen in Duitschland. die voortdurend de aandacht gespannen houden, blijft ook de stemming in Wall- street van overwegenden invloed op de houding der Amsterdamsche beurs. En ook in dit opzicht is er weinig reden tot opgewektheid. De onzekerheid, die er ook ten aanzien van de economische ontwik keling in de Vereenigde Staten bestaat, blijft zich in scherpe koersfluctuaties weerspiegelen. Vooral de verdere inkrim ping der bedrijvigheid in de staalindustrie, welke tak van nijverheid beschouwd kan worden als een graadmeter voor den algemeenen gang van zaken op in dustrieel gebied, heeft een deprimeerende uitwerking op de tendenz ter beurze ge had. Daarnaast vormt de voortdurende vermindering van den afzet der groote warenhuizen, die in Mei 6 pet. kleiner was dan ln April en 14 pet. kleiner dan ln Mei van het vorige jaar, een duidelijk teeken van de daling van de koopkracht der bevolking, terwijl bovendien de toe- I stand in de Amerikaansche bankwereld aanleiding tot ongerustheid blijft geven. De scherpe koersdaling van tal van beursfondsen, tezamen met den ongun stigen toestand in den landbouw, den handel en de industrie moet de banken wel zware verliezen hebben berokkend. Voor zoover het krachtige instellingen be treft die over aanzienlijke stille reserves beschikken, behoeft hiervan naar buiten weinig of niets tot uiting te komen. Het zijn echter voornamelijk de kleinere Ame rikaansche bankinstellingen, die meeren- deels direct aan de speculatie ter beurze hebben deelgenomen, welke aan de crisis ten offer vallen. De vorige week hebben alleen in Chicago 27 banken, met teza men meer dan honderd mlllioen dollar deposito's, haar deuren moeten sluiten. Het hierdoor veroorzaakte wantrouwen moet natuurlijk een funesten invloed op de stemming ter beurze uitoefenen. Amerikaansche spoorwegaandeelen heb ben, zij het slechts voorbijgaand, een uitzondering op het algemeene koers verloop gevormd. Dit was voor een deel toe te schrijven aan het bericht, dat thans de moeilijkheden uit den weg zijn ge ruimd, die een beletsel vormden voor de afsluiting van een overeenkomst, be- oogend een groote fusie der spoorweg systemen in het Oosten der Ver. Staten, waarvan een aanzienlijke besparing op de uitgaven verwacht wordt. Het desbe treffende schema zal thans ter goedkeu ring aan de Interstate Commerce Com mission worden voorgelegd, en de kansen, dat het zal worden aangenomen, wordt gunstig beoordeeld. Met het onderzoek zal echter noodzakelijkerwijze geruimen tijd gemoeid zijn. en intusschen ontwik kelen de ontvangsten der spoorwegmaat schappijen zich hoe langer hoe ongunsti ger. De spoorwegondernemingen hebben thans een actie op touw gezet, om te ko men tot een verhooging der goederen vrachten en wel met gemiddeld 15 pet., waardoor, berekend op basis der huidige ontvangsten, hun inkomsten met een totaal bedrag van 400 millioen per jaar zouden stijgen. Of de Interstate Com merce Commission haar toestemming zal geven voor deze tariefverhooglng die eci verzwaring der lasten voor het bedrijfs leven beteekent, schijnt vooralsnog twij felachtig, en de lichte opleving van de vraag naar Amerikaansche spoorwegaan deelen is dan ook reeds weder geluwd, mede als gevolg van een aantal verlagin gen, resp. passeeringen van het kwar taalsdividend, die in den jongsten tijd bekend zijn geworden. In tegenstelling met Amerika bestaat hier te lande, naar men weet, niet het gebruik, om periodiek, door de publicatie van kwartaalstaten e.d., mededeelingen te verstrekken betreffende den toestand van de groote ondernemingen. Wij bevinden ons echter thans in het midden der periode van de publicatie der verslagen over 1930 en de directies der meeste onder- i nemingen hebben de goede gewoonte, om aan het Jaarverslag ook eenige mededee lingen toe te voegen omtrent den gang van zaken in het tot dusverre verstreken ge deelte van het loopende boekjaar. Samen vattend moet uit de desbetreffende mede- j deelingen wel de conclusie worden ge trokken dat de economische crisis, hoe langer zij duurt in des te sterkere mate haar invloed op het bedrijfsleven hier te lande doet gevoelen. In het algemeen is de toon van de jaar verslagen, die in het eerste kwartaal van dit jaar waren gepubliceerd, veel opge wekter dan in die, welke in den jongsten tijd zijn verschenen, en ook in de dividend uitkeeringen, die in de laatste weken h» kend zijn gemaakt, weerspiegelt zich ril meer pessimistische opvatting omtrent dl vooruitzichten. De onzekerheid omtrent dl toekomstige ontwikkeling geeft immers in vele gevallen, waarin het resultaat ovïï het afgeloopen jaar een hoogere uitkee- ring zou hebben gewettigd, aanleiding tot een voorzichtige dividendpolitiek teneinde de positie der desbetreffende onderneming zoo liquide en krachtig mogelijk te houden om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Hieronder geven wij een overzicht van de dividenden, voor zoover deze door de voornaamste Nederlandsche en Neder- landsch-Indische maatschappijen tot dus verre zijn aangekondigd. Zooals daaruit blijkt, konden verschillende onzer indus- triëele ondernemingen hun dividend od dezelfde hoogte van het vorige jaar hand haven; in een enkel geval is het dividend zelfs nog hooger gesteld, terwijl weer andere ondernemingen hun uitkeering aan aandeelhouders moesten verlagen of deze zelfs geheel achterwege lieten. De groote Nederlandsche banken heb ben haar dividend met lal'/ivermin derd en men mag aannemen, dat een meer of minder groot deel der in vroegere jaren gekweekte stille reserves aan de economische depressie is opgeofferd. Teleurstellend was de aankondiging van een dividend van 6 '/i 'lo door de Neder landsche Handel Mij., die het vorige jaar een dividend van 10°/o had uitgekeerd. Men neemt aan, dat behalve de eultuurbelan- gen ook de deelnemingen der instelling in verschillende buitenlandsche emissies, die een ongunstig resultaat hebben gehad, verliezen hebben opgeleverd. Terwijl van de scheepvaartondernemin gen de Indische lijnen nog een naar ver houding bevredigend dividend uitkeeren al is dit ook aanmerkelijk lager dan verleden jaar hebben de andere scheep vaart-maatschappijen met meer of minder groot verliezen gewerkt, als gevolg van den ongunstigen toestand der vrachtenmarkt, In de resultaten der cultuurondernemin gen weerspiegelt zich de scherpe prijs daling der koloniale producten. Slechts de Handelsvereeniging „Amsterdam" heelt haar dividend ruim verdiend; de Javasche Cultuur Mij. heeft voor de dividenduit- keering haar reserves moeten aanspreken. Dividenden over 1930 1929 (in percenten) Banken Amsterd. Bank 8°/o 9 Icassobank 6 7 Twentsche Bank 6'/» VU Rotterd. Bankver. 5 5 Koloniale Bank 0 10 Ned. Ind. Handelsbank 8 10 Ned. Handel Mij. 6</i 10 Nederlandsche Bank 7.2 12 Industr. Mijen: Aku 0 0 Calvé-Delft 5'/. 7 Centrale Suiker 0 0 Heemaf 5'/. 6 Holl. Gewapend Beton 70 20 Holl. Draad- en Kabelfabr. 0 7 Ned. Ford 20 10 Ned. Gist- en Spir. Fabr. 24 24 Ned. Kabelfabr. 25 25 Ned. Scheepsbouw 6 6 Rotterd. Droogdok Mij. 12 15 Machinefabr. Stork 0 m Papierfabr. v. Gelder 0 15 Philips Gloeilampen 6 21 Unilever 10 10 WIIton-Fijenoord 7 7 Petroleum: Koninklijke 17 24 Scheepvaart: Holland Amerika Lijn 0 0 Nlevelt Goudriaan 0 0 Kon. Ned. Stoomboot 0 5 Kon. Holl. Lloyd 0 0 Kon. Paketvaart 9 14 Rotterd. Lloyd 4 9 Stoomv. Mij. „Nederland" 7 10 Ned. Scheepvaart Unie 6.9 11.3 Java China Japan 0 4 Suiker: Vorstenlanden 0 10 Handelsver. „Amsterdam" 15 30 Javasche Cultuur 12 36 Ned. Ind. Suiker Unie 0 19«/t Rubber en Tabak: Oost Java Rubber 0 26 Preanger Rubber 0 0 Sumatra Rubber 0 12'/t Hessa 0 10 Deli Batavia Tabak 0 20 Deli Mij. 0 21 Senembah 0 25 In de afgeloopen week zijn aandeelen Philips opnieuw in koers teruggeloopen, zelfs wanneer men rekening houdt met het intusschen gedetacheerde dividend van 6De in den aanvang der week gehou den aandeelhoudersvergadering heeft wei nig nieuws gebracht. Over den tegenwoor digen gang van zaken werd medegedeeld dat de omzet wel niet zoo groot is als in 1930. maar toch bevredigend en dat de tegenwoordige prijzen een matige winst opleveren. In de maanden Juni, Juli. Augustus en September moet men echter op een kleineren omzet rekenen, omdat de verkoop in de zomermaanden meestal grootendeels stilstaat. Op de door aan deelhouders geoefende critiek op een te sterke bedrijfsexpansie in 1930 gaf een der directeuren toe. dat inderdaad met te veel optimisme gebouwd was; niettemin waren gevallen voorgekomen, waarin men het heeft betreurd, niet meer te hebben ge bouwd en wel toen de invoerrechten in verschillende landen werden verhoogd. De toekomst zal thans moeten leeren of de uitbreidingen, zooals van sommige zijden wordt gevreesd, inderdaad zoo groot zijn geweest, dat de „earning capa city" van het in de onderneming geïn vesteerde kapitaal hierdoor in gevaar is gebracht. De overige afdeelingen der beurs geven geen aanleiding tot een afzonderlijke be spreking. Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste koersfluctuaties in de afgeloopen week: Youngleening 57 3/4. 63 1/4, 62 7/8. Aku 55 1/2, 60 1/2. Philips Gem Bez 109 3/4, 114, 107 3/4 ex div. 991/2. Unilever 156 1/2, 164, 160. Kondor 218, 231. Koninklijke 197 1/2, 201, 196 1/2. 198. Perlak 88, 94. Amsterdam Rubber 74, 76. 71. Kon. Paketvaart 129, 132 1/2. H.V. A. 289. 292 1/2, 287. Deli Batavia Mij. 212, 2171/2, 2113/4 Deli Mij. 247 1/2. 251. 239. Senembah 278 1/2 2871/2, 280. 2—4

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14