mode in vroegere tijden. Wat de vrouw draagt. De Gratis! ONZE BRIDGE-RUBRIEK. I2'te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Juni 1931 Vierde Blad No. 21856 VOOR DE HUISVROUW. iitwoorden op de opgaven aan het slot van mijn vorig artikel. L 2 Sans atout. Men heeft voldoende sterkte om te trachten het Manche bod te behalen, doch late de keus aan den partner. Biedt de partner slechts 3 Schoppen dan passe men. I. Sans-atout is onmogelijk. Men biede zelf 3 Schoppen in de hoop dat de partner de 4de kan geven. h! 2 Sans-atout of desnoods 3 Sans-atout. Biedt de partner na 2 Sans-atout I eventueel 3 Klaveren, dan toch 3 I Sans-atout bieden. I 13 Sans-atout behoeft geen commen- I 'aar, I i 3 Harten, 2e kleur aangeven en partner I de keus laten tusschen het Manchebod I of Sans-atout. I l Doubleeren. Met een Sans-atout van den partner zal de tegenpartij onmo gelijk aan haar contract kunnen vol doen. Geeft de partner de voorkeur aan Sans-atout dan weet hij dat de Hartenkleur gehouden wordt. Biedt hij 2 Sans-atout dan 3 bieden. 3 Sans-atout. De ongedekte kleur be staat uit Boer, derde en de Schoppen- kleur is niet lang genoeg om zelfstan dig door te bieden. 2 Sans-atout. Men moet trachten meer dere inlichting van den partner te verkrijgen. 3 Sans-atout. 4 Schoppen. Nu B direct tot 3 steunt, is Schoppen als troef veiliger in ver band met Heer, Vrouw, Sec. van Rui- ten en Klaveren Boer, derde. ••2 Harten. Het spel is te mooi om zich direct gewonnen te geven. Mogelijk heeft de partner in deze kleur betere steun. 12. Doubleeren. Zie onder 6. 13. 3 Sans-atout behoeft geen commen taar. 14. 4 Harten behoeft geen commentaar. 15. 2 Sans-atout. In verband met het ont breken van Harten Aas, en Boer, derde Klaver als zwakke kleur, is doorgaan m Sans-atout met slechts 1 dekking in Schoppen gevaarlijk. Bereikt de tegenpartij echter met 2 Schoppen de Manche dan desnoods een paar down slagen wagen. 16. Passen. Hoewel B direct 3 Sans-atout bood is de Slem kans te gering om hooger te gaan. Er is geen lange kleur aanwezig. 4 a 5 Sans worden zeker gemaakt. 17. 2 Sans-atout om nog meerdere inlich tingen omtrent het spel van den partner te verkrijgen 18. 3 Sans-atout. Indien B daarna 4 Kla veren biedt dan ook 5 Klaveren, wel licht is het zelfs veiliger direct 5 Kla veren te bieden. HET TWEE-KLEUREN SPEL. Eén van de sterkste speltypes die er in Contract-Bridge bestaan is het sterke twee-kleuren spel. Ik noem opzettelijk het woord sterke aangezien een van de zwak ste speltypes juist het zwakke twee-kleu renspel is, zooals ik in mijn volgend arti kel zal verklaren. Het openen van een twee-kleuren spel mag alleen dan geschieden, indien 2'/> a 3 topkaartslagen aanwezig zijn en beide kleuren welke geboden kunnen worden, in staat zullen zijn als troefkleur minimum 3 slagen te behalen. Als regel moet worden aangenomen, dat eerst de hoogste kleur geboden wordt en daarna pas de lagere. De reden hiervoor is de volgende: Heeft men een twee-kleuren spel in Schoppen en Harten en men opent op 1. Schoppen, V past, B past en A biedt 2 Ruiten, dan kan men nu 2 Harten bieden. Heeft de partner, hoewel hij Uw spel niet kan verhoogen toch een betere steun in Schoppen dan in Harten, dan kan hij 2 Schoppen bieden en aldus het contract niet hooger maken. Was men met Harten begonnen en had men daarna 2 Schoppen geboden dan zou de partner om een voor keur voor Harten aan te geven het bod tot 3 Harten moeten verhoogen. Gaat men na hernieuwd bieden van de tegenpartij toch nog hooger, dan biede men in de lagere kleur om den partner de gelegen heid te geven zijn voorkeur voor de hoo- gere kleur, zonder verhooging van het contract kenbaar te maken. (Een derge lijk bod van den partner, na oorspronke lijk passen mag men natuurlijk nooit als een steun opvatten). Op deze regel zijn eenige uitzonderingen en wel de volgende: Bij een twee-kleuren spel, waarin de lagere kleur belangrijk sterker ls dan de hoogere, biede men eerst de lagere kleur. Biedt men daarna de hoogere dan be grijpt de partner waarom men van de gewone spelregel afwijkt. Natuurlijk is er eenig verschil door de waarde van de kleuren. Bestaat n.l. het twee-kleuren spel uit Schoppen en Harten, waarbij in elk geval slechts 4 aan trek voor de Manche noodig is, dan Iaat men eerder de sterkte van de kleur beslissen. Zijn de kleuren echter Schoppen en Ruiten dan prefereere men een 5 kaart in Schoppen boven een 6 kaart in Ruiten. Is het verschil ln troeven echter nog grooter dan verdient te allen tijde de langste kleur de voorkeur, Indien wij de twee volgende spellen vergelijken; Sch.: A, V, 10, 9, 5. H.: H, V, B, 8, 6, KI.: 7,3, R.: 4. Sch.: A, V. 10, 9, 5, 4. H.: H, V, B, 8, 6, KI.: 7, R.: 4, dan moet men in het eerste geval na zoowel Schoppen als Harten geboden te hebben, doorgaan in Harten. Heeft de partner dan voorkeur voor Schoppen dan kan hij daarin overgaan zonder het con tract te verhoogen. In het 2de geval biede men na Schop pen en Harten geboden te hebben dóór in Schoppen, daarmede aan den partner te kennen gevende dat dit de sterkste kleur is. De reden, dat steeds de langste kleur gekozen moet worden is de volgende: Door het bezit van 2 lange kleuren heeft men dus ook 2 korte kleuren waarin ver moedelijk de tegenpartij spel heeft en waarmede zal worden uitgekomen. Bij de tweede of derde ronde zal men dus in die kleur reeds in eigen hand moeten aftroeven, daarmede zijn troefkleur reeds verzwakkende hetgeen zich herhalen zal, zoodra de tegenpartij opnieuw aan slag is. Zij zal er natuurlijijk alles opzetten om U steeds te forceeren, te troeven. Bezien wij het volgende voorbeeld: Sch. 8, 4, 2. H. 8, 2. R. 8, 7, 5. KI. A, 7. 6, 4, 3. B ei gwag <d r* m ,#S-°o XwKj 2M TAFEL ei _M w u, «"«<£- g l««2 L Sch. A, V, B, 9, 6. H. A, V, B, 9, 6, 4. R. 4. 7. KI. 8. 4 Harten zullen steeds door L worden gemaakt, ongeacht het tegenspel van V en A. Bij goed tegenspel kan echter aan het contract van 4 Schoppen niet worden voldaan. De groote waarde welke een twee-kleu ren spel heeft, waarbij de partner een voorkeur voor een van die kleuren heeft aangegeven, berust op de overmacht in troef, waardoor zoowel Blinde als eigen hand niet vrije slagen kunnen aftroeven en de mogelijkheid de tweede lange kleur waarin vermoedelijk de Blinde kort is, vrij te spelen. Over het algemeen kan men aannemen, dat een twee-kleuren spel 2 slagen méér opbrengt dan een verdeeld spel met hetzelfde aantal topkaarten, en 3 slagen méér in de voor den Blinde meest geschikte troefkleur dan de combinatie, Blinde en eigen hand, in Sans-atout zou opbrengen. Men moet dus als regel aan nemen dat Sans-atout niet mag worden gespeeld tenzij beide kleuren topkaart slagen bevatten en uit het bieden kan worden opgemaakt dat de partner een twee-kleuren spel in de andere kleuren heeft en men dus over en weer de kleuren van den partner ln het geheel niet kan steunen. Een dergelijk geval behoort echter tot de hooge uitzonderingen en als regel zal men partner's Sans-atout moe ten blijven afnemen. A. J. VERSTEEG. TAFEL No, XIX 1853. MOEDERVREUGDE!! De geliefkoosde kleur voor het nieuwe avondtoilet ls wit, daarnaast zien we ech ter ook verschillende pastelkleuren en vooral (voor donkere vrouwen) een stra lend gouden tint, voor blondines een won derschoon lichtblauw, welke kleuren de resp. draagsters voortreffelijk kleeden. Als regel worden de lange zomeravond- japonnen gecombineerd met een recht manteltje, waarvan de korte mouwen met langharig bont ln dezelfde tint gegarneerd zijn (laatste afb.). Laten we nu de hier afgebeelde model len, die er alle tezamen toch zeker aan spraak op kunnen maken een complete relsuitrusting te vertegenwoordigen, eens rustig bekijken: Toegegeven dan zal moe ten worden, dat bij een juiste indeeling, ook zonder al te groote offers, een elegante garderobe binnen ons aller bereik ligt. W. U. PLATTE IIANDTASSCHEN I en woord, ja een tooverformule, die de I nacht heeft vroolijk en gelukkig te maken I m een illusie die al lang begraven was, I veer tot nieuw leven te roepen. I Zomerreis. Zalige ontspanning, nieuwe senschen leeren kennen, de gelegenheid in sn andere omgeving te komen, natuur en binst zonder eenige inspanning op zich •aten inwerken dagen en weken van abeschrijfelijk genot! Het zal daarom niemand verwonderen, iit men zich daarvoor graag een oogen- üik bezig houdt met de keuze der juiste ileedingstukken, die voor de passende om- (jsting moeten zorgen De vacantiekleeding en alle kleinigheden 5e we voor de reis nog moeten aanschaf- in. zijn heusch geen dingen waarin spe- aal de „modevrouw" belang stelt. Iedereen £e zich de weelde van een zomerreisje kan ^rmitteeren, zal hieraan de noodige aan licht besteden. Tegenwoordig moeten we practisch te rerk gaan en het is verstandig niet te veel, mar wel buitengewoon doelmatige en ste- ue toiletjes aan te schaffen. Bet voornaamste punt, waaraan de ruw moet denken, is er voor te zorgen, :t zij voor ieder uur van den dag haar iilet heeft. Voor de morgenuren moet ze juiste japon bezitten, tijdens de wan gling moet ze er elegant uitzien, terwijl look aan de kleeding voor den namiddag senals aan die voor de sport moet den- (fn: tenslotte komt dan nog het avond- iilet, dat een rol van zeer groote betee- snis vervult. Rekent men nu tot deze garderobe nog et toilet voor de reis zelf en het regen- mue, dan zal iedereen geneigd zijn te (?gen, dat zooiets in de tegenwoordige ichte tijden wel wat bar is. En toch is het makkelijker aan de mode- ffhen, die hier gesteld worden, te beant- 'orden, dan men aanvankelijk zou den- in, tenminste als „mevrouw" de kunst irstaat haar garderobe op de juiste ma ler samen te stellen en hierbij door b.v. ractische combinaties met verstand te ierk weet te gaan. I Verder is het van belang zoo te kiezen, I it iedere japon afzonderlijk, niet alleen I reis, doch ook later, voor de rest van I fel zomer nog gedragen kan worden; om I aen reden doet men verstandig geen al I (schelle kleuren of al te excentrieke mo- I illcn te kiezen. Iets neutraals is altijd te I erkiezen. Een neutraal jurkje staat altijd I 'oed, het is practisch en kan eigenlijk I :rait op een teleurstelling uitloopen. I Laten we dan beginnen met de basis der I icantie-garderobe, n.l. met het reistoilet. I Hiervoor moet een degelijke stof genomen worden, die niet aan een bepaald tijdvak gebonden is, daar van zoo'n model ver langd wordt, dat het jarenlang meegaat; daarom is in dit geval ook een patroon gewenscht, dat niet al te veel afhankelijk is van de mode. Onder geen voorwaarde mag men later kunnen zeggen: „Die man tel dateert nog uit dat en dat jaar". Een fantasiestof geeft, wanneer deze in ver schillende richtingen verwerkt wordt, bui tengewoon ges'aagde contrasten en dit is iets wat juist tegenwoordig zooveel bijval ondervindt. We hebben hier een eleganten mantel van een op deze wijze verwerkte ruitjesstof afgebeeld, Zoo'n jas is buitengewoon prac tisch en staat met een hoedje van den zelfden stof erbij sportlef-elegant. Onder dezen mantel kan heel geschikt een eenvoudig jersey-japonnetje gedragen worden, dat op reis buitengewoon doel matig blijkt te zijn en daarom ook op weekend-uitstapjes graag gedragen wordt. De jersey-mode speelt in de reisgarderobe toch een voorname rol omdat deze produc ten altijd keurig staan en hun oorspron kelijk model onder alle omstandigheden behouden. Een gebreid japonnetje is op reis al meermalen een ware redder uit den nood geweest. Op de wandeling en bij verschil lende takken van sport worden gebreide artikelen graag en met succes gedragen. Een japonnetje, dat niettegenstaande zijn grooten eenvoud, vlot en elegant staat en dat in de reisgarderobe niet ontbreken mag, is naast den mantel afgebeeld. Voor den middag is een jeugdig-een voudig imprimé-japonnetje de dracht, waarbij het maaksel een ondergeschikte rol speelt en het uitsluitend op het patroon en de mooie kleurschakeeringen aankomt. De slanke silhouette, naar beneden toe klokkend en steeds wijder, domineert nog altijd. Het hoog-zomersche van dit toilet is het ontbreken van mouwen. Vaak brengt men op zoo'n japon een soort cape-kraag aan, die dan den indruk wekt van een kort mouwtje. De breede naturel-strooien hoed staat hier het elegantst bij. Een wit plooirokje, de basis van ver schillende toiletten en daarom van veel belang, mag natuurlijk niet ontbreken. Met een schelle pull-over of met een vlotte jersey-kasak is zoo'n rokje uitstekend te combineeren. Een moderne „Petit-Golf- Blase" staat hierop ook snoezig. In dit laatste geval wordt dan het „witte com plet" voltooid door een helblauw wollen jasje, dat we onder den naam „yachting" al meermalen in een modeblad hebben aangetroffen. zijn altijd elegant, doch vaak hooren we de opmerking, dat er niet genoeg berg ruimte in is en dat ze daarom alleen voor den avond geschikt zijn. De toonaangevende huizen brengen thans tasschen, die een platten indruk maken en toch zoo in elkaar zitten, dat er heel wat in te bergen valt. Op deze wijze wordt er niet alleen met de mode, maar ook met de doelmatigheid rekening ge houden. Natuurlijk zien we hierin velerlei uit voeringen, die altijd afhankelijk zijn van het toilet, waarbij de tasch in kwestie ge dragen moet worden, want in den laatsten tijd is het vanzelfsprekend geworden, dat steeds getracht moet worden ook tusschen japon en handtasch harmonie te scheppen. Een mooi model, links afgebeeld, is van een lichte leersoort, bewerkt met donkerder leer of een metaalachtig materiaal. Aan een grooten metalen ring gedragen, ls dit wel een der mondainste tasschen. Een niet minder mooie tasch, met een hoefijzervormig metalen handvat, is naast het hiervoor besproken model afgebeeld, j Tot het allernieuwste behooren de tas schen in 2 kleuren, die vooral in lak bui- I tengewoon elegant zijn. Zwart-wit is de meest gewilde schakeering, maar dat een combinatie van kleuren, in overeenstem ming met het betreffende toilet, ook snoezig zal staan, behoeft geen nader betoog. Mama draagt een „bois-de-rose"-kleurige japon, waarvan de rok uit 5 breede stroo- ken bestaat, die uitgeschulpt en geborduurd zijn; het corsage is van wit batist, evenals de mouwtjes, die juist even uit de mouw te voorschijn komen. Het kleine meisje, ongeveer drie jaar oud, heeft een wit jurkje aan met Engelsch borduursel versierd en met lichtblauwe linten van satijn gegarneerd. C, V. ORGANDY is de stof voor hoogzomerweer. In alle modekringen zien we dezen stof verschij nen. Het is niet meer de stijve organdy van vroeger, maar een „zijden-organdy", die we het beste kunnen vergelijken met mousseline dat slechts even gesteven is. Deze organdy zien we in alle mogelijke pasteltinten, het meest echter in zwavel geel, grasgroen, rose en lichtblauw. Boven dien is deze moderne stof vaak met ronde stipjes of een ander soort patroontje ge borduurd, waardoor de snoezigste effecten ce bereiken zijn. Het model is meestal in „oud-Weenschen stijl". Een korte taille met wijd-aangezette volantrok. Kleine poefmouwtjes staan snoezig hierbij. Een groote hoed van dezelfden stof vol tooit deze schilderachtige silhouette. W. U. RECLAME. Bij zonnebrand, doorzitten, stukloopen enz. is Purol zeer verzachtend en genezend. Allen die dezer dagen in Apotheek of Dro gisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis 'n boekje over huidverzorging en huidgenezing. 8559 Het kindje is gekomen! Het stuurde mij al een groet en haar moedertje schreef er ook wat bij: of ik nog een aardig wiegen - of wagenkleedje wist, dat zij gemakkelijk kon haken, nu de avonden zoo heerlijk lang zijn. ZOMERREIS

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13