HARTEVELT's JENEVER - iAu%. EFFEN ALPINS AGENDA. MT WIL DE. RUHEID5B0MD BINNENLAND. BUITENLAND. ALOM VERKRIJGBAAR! Dinsdag. Pieterskerk: ie Zomerconcert 8uur. Woensdag. Breestraat: Aandeelhoudersverg. N.V. Dubbeldeman's Boekhandel, V.m. 10 uur. „Den Burcht": Jaarl. alg. verg. van aan deelhouders. N.V. Leidsche BouwmiJ. 3 uur namiddag. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Juni as. waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807 RECLAME. RECLAME. IVÖM, Thans weer alle kleuren en alle maten in voorraad. 8.532 mislukkingen werden door haar voortdu rend geschoven op de breede rug van het kapitalisme. Ook in de gemeentepolitiek was dit het geval. Doch tegenwoordig heb ben ook de socialisten verantwoordelijk heid gekregen en sindsdien zijn zij ver anderd (zie Wibaut in Amsterdam), een voudig daar zij inzien, dat het niet anders kan. De V.-D. zien wel degelijk de voordeelen, die uit het particuliere bedrijf kunnen voortvloeien. Het eigenbelang Is nu een maal een drang tot maatschappelijke vooruitgang, indien daar tenminste geen misbruik van gemaakt wordt. Men moet streven naar het goede, dat ook uit het particuliere initiatief voort spruit. De V.-D. aanvaarden evenwel ook niet het standpunt der liberalen, die alles j willen overlaten aan het particulier ini- j tiatief. De V.-D. zoeken naar een midden- weg, zijn dus tegen de monopolistische be drijven (bijv. gas, waterleiding, tram etc.) Op het gebied der gemeentebedrijven is dus voor de V.-D. een mooie taak wegge- j legd. In dit verband sprak mr. Oud uit voerig over de gemeente als werkgever: zij j kan een voorbeeld geven aan het parti culiere bedrijf. Het juiste midden moet be- waakt worden: grootst mogelijke medezeg- l gingsschap (georganiseerd overleg), met behoud van de eindbeslissing bij den ge meenteraad. In verband met de winsten die de ge meentebedrijven maken, zegt spr. dat deze moeten beschouwd worden als indi- recte belasting en slechts als zoodanig zijn zij goed te keuren (redelijker verhouding). De practijk dwingt veelal tot dingen, die men theoretisch anders zou willen (zake lijke bedrijfsbelasting, financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten). De V.-D wenschen echter datgene te berei ken. wat volgens hun,beginselen, op een zeker oogenblik mogelijk is. Zij bezitten, aldus spr., In den Leldschen Raad slechts één zetel, maar ook dit lid zal op zijn eenzame post, strijdend volgens zijn beginselen, meer kunnen bereiken dan men oppervlakkig denkt. Indirect zal hij een grooten invloed uitoefenen. Na nog een opwekkend woord van mr. Oud, sloot dr Horst deze geannimeerde bijeenkomst, die door vraag en antwoord werd afgewisseld. Leiden als woonstad aantrekkelijk maken, goede verkeerswegen en goede woonwijken. 8475 Stemt een der candidaten van lijst 3_ De heer F. C. Haalebos. oprichter en gedurende vele jaren voorzitter van den Hengelaarsbond voor Leiden en omstre ken. heeft In het perceel Haven 7 een winkel in visscherij- en hengelsport-arti kelen geopend. Wij twijfelen er geen oogenblik aan en het groot aantal bloemstukken bij de opening wijst reeds in die richting of de bij dien bond aangesloten leden zullen er prijs op stel len den man. die zoovele jaren met grooten ijver hun belangen behartigde, met gelijke munt te betalen. De zeer uit gebreide sorteering in allerhand artikelen is een waarborg, dat iedereen er zal vin den wat hij graag hebben wil! Voor hen, wlen de naam HaBéVéLeno even onbe grijpelijk voorkomt als ons, zij mede gedeeld, dat dit beteekent: Hengelaars- bond voor Leiden en Omstreken. Onze stadgenoot de heer mr. P. G. Knibbe, secretaris der Kamer van Koop handel alhier is hedenmiddag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepro moveerd tot doctor in de rechtsgeleerd heid op een proefschrift, getiteld „Tele foonverkeer en telefoonbeleid in Neder land". Wij verwijzen naar de in ons blad voorkomende advertentie betreffende de te houden collecte ten bate van „Voor dorp", die wij hierbij hartelijk aanbevelen. De alhier gehouden collecte voor de behoeftige en gebrekkige oud-militairen en hare weduwen en weezen heeft f. 145 opgebracht. Door bemiddeling van een tooneel- vriend, is door de Koninklijke-Begeer te Voorschoten, een prachtige medaille be schikbaar gesteld, volgens het nieuwste ontwerp, voor den te houden Grooten Nationalen Tooneelwedstrijd, uitgeschre ven door de Tooneelver. „Leidsche Dilet tantenclub" alhier, ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan De 22-j. L. de L. is hedenmorgen te ongeveer 9 uur op den Stationsweg tegen een personenauto, bestuurd door C. J. R. uit den Haag aangereden. Deze gaf het teeken van richtingverandering, dat door het meisje blijkbaar niet werd opgemerkt. Zij viel tegen de achterzijde der auto en bekwam een buil op het hoofd, alsmede eenige kleine snljwonden. Door de E. H. D, werd het meisje in een nabijgelegen woning binnengebracht. RECLAME. 827 EEN SCHOOLREISJE. Gisteren hebben 52 leerlingen van de Vakschool voor Meisjes van het Rapenburg onoer leiding van haar leeraressen, mej. Maartense en mej. Bresser een uitstapje gemaakt naar Hilversum en Omstreken. Begunstigd door mooi weer vertrokken zij met den trein van 8.06 via Amsterdam. Te Hilversum aangekomen, werd na een verfrlssching een flinke wandeling ge maakt naar de heerlijke bosschen en I onder allerlei spel en gezang hebben de i meisjes genoten van de heerlijke natuu» 1 en spoediger dan men dacht was het uur van terugreis weer aangebroken. Dankbaar en voldaan kwamen de meisjes met den trein 3394. waaraan een I gereserveerde wagen gehaakt was om 19.31 alhier aan via Utrecht. KRANIGE REDDING. Meisje uit het Rapenburg gehaald.. De 14-j. H C. reed gisteravond met haar zusje langs het Rapenburg, toen plotseling de sturen der fietsen in elkaar verward geraakten, waardoor het meisje het water inreed en kopje onder ging. De student A. P. K„ die vanaf zijn kamer het onge luk zag gebeuren, rende het huis uit en sprong de drenkelinge achterna. Hij slaag de er in haar te redden en moest daartoe eerst naar de andere zijde zwemmen Het bleek dat het meisje een ribfractuur ge kregen had. De E H.D. verleende hulp. Een woord van dankbare erkentelijkheid voor den moedigen redder is hier zeker gerechtvaardigd! AUTOBOTSING. Hedenmorgen vond op de kruising PlantsoenKraaierstr. een botsing plaats tusschen twee auto's resp. bestuurd door A. N. G. en L. P beiden alhier. Naast den laatste zat tevens de 8-jarlge L. P, die uit de wagen viel en snljwonden aan het oor bekwam Het ventje moest naar het ziekenhuis overgebracht worden. Bij het gehouden examen der H.C.V. is geslaagd voor costumière, mej. K. v. d. Wel alhier. EEN ANTI-DUMPINGS WET IN VOORBEREIDING. Bij den Raad van State. De „Msb." meldt: Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de Regeering een anti-dumplngswet in gereedheid heeft gebracht Het legislatief ontwerp, dat de Regeering de bevoegdheid geeft in evidente gevallen van dumping afweermaatregelen te treffen, zou zich reeds voor het verelschte onderzoek bij den Raad van State bevinden. Naar ons verder ter oore kwam, heeft de commissie voor economische politiek zich op drie stemmen na tegen het wetsont werp verklaard. Niettegenstaande dit votum heeft Mi nister Verschuur toch doorgezet en wil hij zijn voorstel aan het oordeel der Volksver tegenwoordiging onderwerpen. UITVOERING VAN DE ZIEKENFONDSWET. Voor 1931 geen bijdragen verschuldigd. Naar de Msb. verneemt, heeft de minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de bedrijfsvereenigingen bericht, dat hij besloten heeft de in werkingtreding van art. 124 der Ziektewet (bijdragen Zieken fondswet) in afwijking van vroegere voor nemens tot een later tijdstip uit te stellen. Krachtens dit besluit zal over 1931 geen bijdrage worden geheven. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS OVERBRUGGING ONZER RIVIEREN. De vaste Rijnbrug te Arnhem. Naar het „Hbld." van welingelichte zijde verneemt, kan, indien geen stagnaties zich voordoen, worden verwacht, dat om streeks half Augustus zal worden aanbe steed de onderbouw en de helft van den bovenbouw nl. het gedeelte over het winterbed der rivier van de vaste Rijn brug te Arnhem. DE EERSTE MEIKERSEN. Dc oogst valt tegen. Gisteravond zijn te Eist door de firma Baltussen aldaar, de eerste Betuwsche Meikersen via Vlissingen naar Engeland verzonden. Volgende week wordt met den algemeenen pluk begonnen, doch de oogst valt dit Jaar erg tegen. SCHEIDSGERECHT VOOR DE ZEEVISSCHERIJ. Tot voorzitters van het scheidsgerecht voor beslechting van arbeidsgeschillen, voortvloeiend uit het collectief contract tusschen de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij, eenerzïjds en den Nederlandschen bond van chris telijke fabrieks- en transportarbeiders, den centralen bond van transportarbeiders en den R.K. bond van transportarbeiders „St. Bonifaclus" anderzijds, zijn benoemd de heeren mrs. J. H. Kiewiet de Jonge en E. H. J. Helda, Secretaris is de heer Joh. A. Mulder. N R Crt. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE A. V. R. O. Wij lezen in de „Radio-Bode" van deze week: Met groot leedwezen had het Algemeen Bestuur van de A.V.R.O. in October 1930 uit den mond van den A.V.R.O.-voorzitter: dr H, Molhuysen vernomen, dat hij zich genoodzaakt zag om eerlang zijn voorzit tersplaats aan een anderen functionaris af te staan, omdat zijn eigen maatschappe lijke hoofdarbeid den vollen persoon op- cisclits Dr. Molhuysen is, zoo men weet, de Secretaris van 't Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité. De allermoeilijkste omstandigheden waar in onze Nederlandsche Landbouw verkeert, verelschten voortdurend van hem inge spannen werk en aangezien dr. Molhuysen het voorzittersambt van de A.V.R.O. nim mer als een sinecure heeft opgevat of op vatten wilde, stond zijn besluit vast. Wel bleef hij zich beschikbaar stellen voor een plaats in het Dagelijksch Bestuur, maar de voorzittershamer wilde hij aan andere handen overgeven. Ten slotte is de heer Molhuysen op aandrang van zijn mede bestuurders bereid gevonden om aan te blijven tot aan de gewone jaarlijksche Algemeene Vergadering in Juli. Na besprekingen in het Dagelijksch Be stuur van de A.V.R.O. werd aan den Alge meenen Secretaris der Vereeniging opge dragen zekere démarches te doen ten aanzien van de vervanging van dr. Mol huysen. Als een uitvloeisel van die opdracht werd (gelijk het „Alg. Hbl." bericht heeft) de heer Ter Haar geraadpleegd. Tot ons leedwezen hebben de pogingen met betrekking tot den heer Ter Haar niet tot een gewenscht resultaat geleld. RECLAME. UIT NED. OOST-INDIE. Verduistering door een belasting-inncr. BATAVIA, 18 Juni (Aneta) De re cherche te Singapore arresteerde op ver zoek van de Indische autoriteiten, Abdel Hamid die als belastinginner in het Pa- lembangsche f. 14.000 verduisterd had. verdachte bekende. Hij wordt naar Palem- bang terug gezonden. DE ZWARE OOST-MOESSON. PEKALINGAN, 18 Juni (Aneta) He denmorgen moesten ten gevolge van de zware Oost-moesson de visschers naar de haven vluchten. Twee booten sloegen om, de bemanning werd gered, doch de prau wen gingen verloren. Ter reede liggende schepen kunnen voorloopig niet laden. Groote ingenomenheid over het verblijf te Chevreuse. Naar wij vernemen ueetl H.M. Koningin Wilhelinina aan den Franschen Gezant te 's üravenhage, den heer F. A. Katnmerer het Grootkruis der Orde van Oranje Nassau verleend; aan Maarscnalk Lyauty het Groot kruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw; en aan den Franschen Minister var. Koloniën Paul Reynaud het Grootkruis der Oranje Nassau Orde. Het ligt in het voornemen van Hare Majesteit morgen een tweede, niet-ofticieel bezoek te brengen aan de Koloniale Ten toonstelling. Het diner, dat Maarschalk Lyauty heden avond zal aanbieden aan de Koninklijke Familie zal een strict intiem karakter dragen. Gistermorgen juist voor het vertrek naar Parijs, heeff H.M. de Koningin den burge meester van Le Molière, een der plaatsen in het Clvevreuse-dal ontvangen. De burge meester was vergezeld van den pastoor van Le Molière Vorare, een Nederlander, in Limburg geboren, die reeds zestien jaren aldaar vertoeft en die tijdens den Wereld oorlog belangrijke missies naar Engeland en Nederland heert vervuld, waarvoor hij indertijd liet ridderkruis van het Legioen van Eer ontving. Pastoor Vorare was zeer opgetogen over het feit, dat Hare Majesteit hem wilde ontvangen. Een klein meisje uit Le Molière bood Hare Majesteit bloe men aan. Naur wij vernemen heeft Hare Majesteit Hare buitengewone ingenomenheid h.tuigd over Haar verblijf in Chevreuse en over de hartelijke ontvangst die der Koninklijke Familie overal werd bereid. Hare Majesteit maakt herhaaldelijk, slechts vergezeld van een hofdame, wandelingen in de omgeving van het dorp. Ten zeerste stelt Hare Majes teit het op prijs dat de bevolking van Chevreuse Haar zoo hartelijk bejegent en toch Haar niet in Haar persoonlijke vrijheid belemmert. Prinses Juliana en Prins Hendrik hebben gistermiddag een autotocht gemaakt naar Rambouillet, waar zich het zomerverblijf van den President der Fransche Republiek bevindt. H.M de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik zullen Maandag a.s. te ongeveer elf uur Chevreuse verlaten om per auto naar den Elzas te gaan. Prinses Juliana blijft nog een week te Parijs, doch zal haar intrek blijven houden UITVOERING ZIEKTEWET. Voor den tijd van zes jaren is benoemd tot lid tevens voorzitter van het bestuur, bedoeld in art 123. derde lid der Ziekte wet. prof. dl". J R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar: tot leden van dat bestuur zijn benoemd mr. H. W. Groeneveld, hoofd van de afd. arb.-verzekering van het dep. van Arbeid. H en N. (plaatsvervangster mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris bij dat departement); dr. N M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad te 's-Gravenhage; mr. P W J. H Cort van der Linden te 's-Gravenhage (plaatsver vanger F. L. van der Bom te Amsterdam); J. T. Nijkamp te Utrecht (plaatsverv. C. i Wolft, te Amsterdam): H A Robaard te Hoogeveen (plaatsverv. ir S. II. Stoffel te Delft)G Baas Kzn. te Amsterdam 1 (plaatsverv. C. van der Hulst. Utrecht); j mr L. G. Kortenhorst te 's-Gravenhage I (plaatsverv. mr. B. J. M. van Spaendonck. Tilburg); S. de la Bella te Amsterdam (plaatsverv. E. Kupers, te Amsterdam) I Ambtshalve is van genoemd bestuur lid mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-gene- i raai, hoofd van afd. Volksgezondheid van i het dep. van Arbeid, H. en N. DE HEER VAN DEN TEMPEL HERSTELD. Het Volk meldt, dat dr. J van den Tempel Woensdagmiddag voor het eerst weder de zitting van den gemeenteraad v. Amsterdam bijwoonde na zijn langdurige ziekte Dr. van den Tempel werd van vele kanten hartelijk gelukgewenscht DE POSTVLUCHTEN. De P H.—A FR. (gezagvoerder Van Dijk) van Amsterdam 11 Junii, is gisteren te Akyab gebleven in verband met de slechte weersomstandigheden. f Het 18e retourvliegtuig vertrok gisteren te 4 45 uit Jask, landde te 6.50 In Lingeh, vertrok vandaar te 8.03 naar Bushir al waar het te 11.15 arriveerde, vertrok uit Bushir te 12.15 naar Bagdad. Aankomst aldaar te 17.50. Parijs, te Ch< BOND VAN BEDRIJFSAUTOHOUDERS. Naar de N R. Crt. meldt vergaderde deze bond gisteren te Breda, waar as leden den vorigen avond ten stadhuize waren ontvangen. Na de openingsrede van den voorzitter volgde de verkiezing van vier leden van het hoofdbestuur, we gens periodiek aftreden van de heeren A. J. ten Hope. H M Krekelberg en E. van Vollenhoven (allen herkiesbaar) en ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer G. Paris. De aftredenden zijn herkozen. In de va cature-Paris is benoemd de heer J H W. Konig. Na afloop van de vergadering hebben de leden aan een gemeenschappeiijken maaltijd deelgenomen, die gepresideerd werd door den voorzitter. Mede zaten o.m. aan de burgemeester van Breda, wethou der mr. E. L. H. M. van Mierlo en de heer P. v. d. Biggelaar, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor West-Brabant te Breda. De avond, die zeer geanimeerd was, is besloten met een vertooning van de film van de B. B. N. en een cabaretvoorstelling. DE ALGEMEENE TOESTAND. Engelsch bezoek aan Berlijn De reis van Mellon De 15e Int. Arbeidsconfe- rentie gesloten. De data van het Engelsche tegenbezoek aan Duitschland zijn thans bepaald; 17, I 18 en 19 Juli zullen Mc. Donald en Hen- I derson le Berlijn vertoeven. De Engelsche gasten zullen waarschijnlijk Vrijdagoch- tend te Berlijn arriveeren en den daarop- i volgenden Zondagavond of Maandag- i ochtend terugreizen. In Berlijnsche politieke kringen is men ei over opgetogen, dat, wat men in vele kringen niet mogelijk achtte, nu toch reeds over vier weken zal plaats hebben en dat niet alleen de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, doch ook de eerste-minister aan het bezoek zal deel nemen. Evenals voor het bezoek der Duitsche minister aan Engeland, moet ook thans worden gewaarschuwd tegen het vast- knoopen van buitengewone verwachtingen aan dit bezoek. De Berlijnsche samen komst is de natuurlijke tegenhanger van Chequers Het zal een gelegenheid zijn om de vriendschappelijke besprekingen reeds na zes weken voort te zetten Het onder houd zal even ongedwongen zijn als toen en alle kwesties omvatten, die beide lan den en het overige Europa aangaan. Het spreekt van zelf, dat men het er ook over zal hebben hoe de toestand zich sedert Chequers ontwikkeld heeft. En na de Engelschen komt Stimson, de Amerik. secretaris van Staat. Hij arri veert 21 Juli te Berlijn, na eerst Rome en Parijs te nebben bezocht. Van Berlijn gaat hij naar Londen. Mellon, de Amerik. minister van finan cien, heeft gisteren geluncht met Mon tagu Norman. den directeur der Engel sche Bank. die ook aanwezig was bij de besprekingen met Mc. Donald en Hen derson. De internationale arbeidsconferentie tc Genéve heeft gisteren haar slotzitting ge houden en daarin de internationale con ventie, betreffende de arbeidsvoorwaar den in de kolenlndustrie, aangenomen met 81 tegen 2 stemmen en ruim 30 ont houdingen. Bij de eindstemming onthield zich de geheele werkgeversgroep van stemming. De Dultsche regeeringsvertegenwoordi- ger en de Dultsche arbeidsvertegenwoor- digers stemden voor de conventie, de Dultsche werkgevers onthielden zich. De Italiaansche delegatie onthield zich eveneens in haar geheel van stemming, terwijl ook het groot aantal regeerings- vertegenwoordigers zich van stemming onthielden. Een Britsch voorstel tot gedeeltelijke herziening van de Internationale Con ventie van 1919 inzake nachtarbeid van vrouwen in de industrie, kon niet de nou- dige meerderheid van 2/3 der uitge brachte stemmen verkrijgen en werd der halve verworpen. In de slotrede sprak de voorzitter Sokal de hoop uit dat men er spoedig in zou mogen slagen de malaise te overwinnen en een uitweg te vinden uit de groote economische moeilijkheden, waarin thans de geheele wereld verkeerde. Hierna verklaarde hij de 15e Interna tionale Arbeidsconferentie voor gesloten. In Literilesschen L 3.40 In '/j Literflesscben 1,1.75 Exclnsiei glas, DUITSCHLAND. Bestuurshervormingsplan Rede van Minister Schieic. In het rijksdepartement van binnen- landsche zaken is een ontwerp inzake oen bestuurshervorming voor het Rijk opge steld, welke o.a. inhoudt: vereeniging der règeeringen van het Rijk en Pruisen, op neming in deze gemeenschap van de kleine en middelmatig groote landen. De regeling zou ook gelden voor de Zuid- Duitsche landen, die echter op enkele ge bieden groote zelfstandigheid zoudet» krijgen. Voor aanneming van ^en dergelijk ont werp is een 2/3 meerderheid van den rijksdag noodig. Ofschoon een dergelijke meerderheid waarschijnlijk niet gemakke- lijljk kan worden verkregen, verwacht men, dat de economische noodtoestand in dit geval zal meewerken tot uitvoering van het plan, dat zou leiden tot bespa ringen. In een te Swinemiinde op een congres van landbouwcoöperaties gehouden rede heeft de rijksminister van voedselvoorzie ning Schlele er o.a. op gewezen, dat de pogingen der regeering om de prijzen der landbouwproducten op een behoorlijk peil te houden, slechts kunnen slagen, als de landbouw de productie in overeenstem ming weet te brengen met het verbruik, waarbij de landbouwcoöperaties, zonder wier medewerking niets kan worden be reikt, een bemiddelende rol tusschen con sumenten en landbouw moeten spelen. De voortzetting der tot dusver gevoerde argarische politiek, zoo betoogde Schlele verder, zal er toe leiden, dat Duitschland de e. k. jaren niet meer zooals vroeger vier millioen ton graan moet invoeren, doch nog slechts I'/j millioen, waarmee de handelsbalans met ca. 500 millioen mark wordt ontlast. Niets bewijst treffen- der de juistheid van onze graanpolitiek, I aldus spr., dan dit getal. Het is een lich tend punt in de toekomst. Dezelfde weg, zoo besloot de minister, moet ook worden gevolgd ten opzichte van de zuivelindustrie, van welker pro- j ducten het laatste jaar voor bijna een I milliard in Duitschland is ingevoerd. FRANKRIJK. De vlootbouw in dc Kamer. De Kamer heeft gisteren het vloof- bouwprogram voor 1931'32 behandeld. De soc- afgevaardigde Paul Boncourt bestreed den bouw van een kruiser van 23.000 ton op grond dat Frankrijk uit den wereldoorlog de les dient te putten, af te zien van den bouw van groote slagsche pen. De bouw van den Duitschen kruiser Deutschland behoeft, dank zij het verdrag van Lccarno, in de buitenlandsche poli tiek geen wijziging te brengen. De bouo van kapitale oorlogsschepen leek spr. ver keerd in een tijd, nu een viootaccoord met Italië in de maak is. De minister van marine zette ter verde diging van het vlootprogram uiteen dat zes Duitsche kruisers van het type Deutschland in staat kunnen zijn in den Atlantischen Oceaan de verbindingen met Frankrijk af te snijden. Om dit ge vaar te behoeden, bepleitte hij het toe staan van het crediet voor een kruiser van 23.000 ton. De Kamer heeft met 391 tegen 196 stemmen een socialistisch voorstel ver worpen om de beraadslagingen over het vlootbouwprogram uit te stellen tot na de algemeene ontwapeningsconferentie. Ver volgens werden de gevraagde credietcn met 410168 stemmen goedgekeurd. In den tijd van 1 April 1931 tot 1 April 1932 zal dus de kiel gelegd worden van 1 linieschip en van 2 kruisers 2de klasse, waarvoor 500 millioen frs. zijn toegestaan. Daarbij is echter het voorbehoud ge maakt. dat de vaststelling van de tonnage en de totstandkoming van de bouw opdracht van de goedkeuring van het I parlement afhankelijk zullen gesteld wor- den. Verder zullen gebouwd worden een adviesjacht, een kusttransportschip en 1 i begeleiders. OOSTENRIJK. De crisis. BELGIE. Motie van vertrouwen voor de regeering. De Kamer heeft de motie van vertrou wen in de regeering aangenomen met 95 tgen 77 stemmen en 3 onthoudingen. Drie liberalen stemde tegen met de soc.-dem. en Vlaamsch-nationalen. Nadat Ender diverse besprekingen had gevoerd met de leider der politieke par* I tijen heeft hij de opdracht tot het vormen j var. een kabinet neergelegd. Behalve de i chr. socialisten wilde geen der partijen I zijn bijzondere eischen aanvaarden. Presi- dent Miklas heeft daarop besprekingen gc- i voerd met dr Seipel, Guertli en Renner, j doch tot een kabinetsopdracht is het nog niet gekomen. Engeland heeft intusschcn 10 millioen p. als hulp aangeboden, hetgeen voor Frankrijk een echec wordt geacht, en verluidt n.I. dat Frankrijk twee eischen had gesteld voor finantieele steun: le dat Oostenrijk definitief iedere gedachte aan een taruf unie of een andere economische urii met Duitschland zou laten varen en 2e. dat alle finantieele bijstand door den Volkenbond met behulp van diens financieele commissie, geregeld moest worden. S_I J

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2