Scherts In Schets. 725te Jaargang VRIJDAG 19 JUNI 1931 No. 21855 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2,35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. 50-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER J. DE KONING. DE RIJKSUNIVERSITEITSMANEGE. Bij de N.V. Lcidsche Broodfabriek. De heer J. de Koning. Op feestelijke wijze is hedenmorgen de heer J. de Koning gehuldigd wegens zijn 50-jarige werkzaamheid bij de N.V. Leid- sche Broodfabriek als bakkersknecht. In een complete vergadering van direc teuren en commissarissen werd hij toege sproken, eveneens door den burgemeester rnr. v. d. Sande Bakhuyzen, die zijn ver diensten op prettige en toepasselijke wijze schetste en hem namens H.M. de Koningin de groote bronzen medaille van den Huis orde van Oranje-Nassau overhandigde. Tevens werd hij toegesproken door den president-commissaris, den heer Couvée, die hem de kleine draagmedaille der Orde overreikte. De directeur, de heer Mulder, sprak eveneens den jubilaris op hartelijke wijze to~ en schonk hem een enveloppe met inhoud. Als oudste van het personeel huldigde de heer Venetië den heer De Koning, even als de bedrijfsleider, de heer Korsvagen. De jubilaris werd door hen verrast met een prachtige rooktafel en een palm. Velen bloemstukken en gelukwensehen waren ingekomen, hetgeen op cTu'ddiike wijze bewees, hoezeer de jubilaris de achting geniet van t->Uooze vrienden. Op eigen verzoek werd hem nog pensioen .erleend, Ingaande 29 Juni. De geheele huldiging droeg een spon taan karakter en is voor den heer De Koning een schoon besluit geworden van zijn langdurige en actieve werkzaamheid bij de Leidsche Broodfabriek. De heer J. Ebbink 10 jaar directeur. Ter gelegenheid van het feit, dat het gisteren 10 jaar geleden was, dat de heer J. Ebbink werd benoemd tot directeur van de Rijksuniversiteitsmanege, alhier, vorm gisteravond een ruiterleest plaats. Vaar dige handen hadden met bloemen en kleeden de manege omgetooverd in een zaal met een tribune pn keurige loges; terwijl in het midden een hartelijk wel kom voor den jubilaris was „ingeharkt", een strijkje zorgde daarenboven voor de muzikale begeleiding en afwisseling. Tij dens de pauze werd de heer Ebbink. die bij het binnentreden hartelijk was toe gejuicht, toegesproken door den voorzit ter van het huldigingscomité. Gewezen v/erd op het goede humeur en het aange name karakter van den jubilaris en zijn vaardigheid om met oude en jonge leer lingen om te gaan. Als blijk van waardee ring van vele oud-leerlingen en leerlingen werd den jubileerenden directeur een be drag onder enveloppe overhandigd om hiervan bij gelegenheid een of twee paar den aan te schaffen. Tevens was het comité er in geslaagd een „Eggink-paar- denfonds" te stichten waaruit dan het paardenmateriaal op peil gehouden kan worden. Getroffen door deze huldiging en den omvang van het huldeblijk dankte de heer Ebbink het comité en de genoo- digden. Het programma bevatte een niet al te groote verscheidenheid van nummers, welke de een vlotter dan de ander werden uitgevoerd door leden van de ma nege De bedoeling was, gelijk de heer Ebbink in zijn openingswoord mededeelde, het naar voren brengen, van rijkunst en zonder twijfel is men hierin ten volle ge slaagd. Reeds 't eerste nummer, dressuur rijden door een der dames, toonde, dat met liefde en zachtheid zeer veel bereikt kan worden. Door vier dames en viel heeren werden twee carousselnummers ge reden, waarvan de eerste vooral gericht was op rijvaardigheid en de tweede op vertooning in publiek, met dien verstande, dat de verschillende onderdeden en gan gen hier met groote snelheid ten uitvoer werden gebracht en daardoor vanzelf sprekend iets eenvoudiger waren dan die van het eerste. Ook de andere nummers b v. het rijden door twee jeugdige ruiters, een manoevre a la fiêche gereden donr vier dames e.a. werden met veel aandacht door de talrijke genoodigden gevolgd. Ge lijk gezegd was het een welgeslaagde nro- paganda-aVond voor de Leidsche r--'ter- sport. MEDISCH MILITAIR CONGRES. Bezoek aan Leiden. Een aantal leden van het zesde interna tionaal congres voor militaire geneeskunde en pharmacie, dat dezer dagen te Den Haag wordt gehouden, heeft heden een bezoek gebracht aan onze stad. Een gedeelte van het gezelschap bezocht het Pharmaceutisch en Natuurkundig La boratorium; een andere groep het Acade misch Ziekenhuis. De deelnemers aan de eerste excursie werden te circa 10 uur door prof. dr. L. van Itailie ontvangen. Na een korte begroe tingsrede deed prof. .Van Itailie verschil lende demonstraties op het gebied der spectroscopie en micro-chemle, waarna een rondgang door het laboratorium werd gemaakt. In het Natuurkundig Laboratorium, waarheen de deelnemers zich vervolgens begaven, sprak de adjunct-directeur, dr. C. A. Crommelin over de beteekenis van het cryogene laboratorium om daarna een reeks demonstraties te houden met vloei bare waterstof. Tenslotte werd een rondgang door het gebouw gemaakt. De deelnemers aan de excursie naar het Academisch Ziekenhuis werden ontvangen door de adjunct-directrice, mej. Heideman en brachten vervolgens onder haar leiding en die van prof Barge, decaan der facul teit, een bezoek aan verschillende afdee- lingen. o.a de kliniek voor interne genees kunde. de oogheelkundige kl.niek en de Róntgenafdeeling. Om 1 uur verzamelden de deelnemers zich aan de Turfmarkt en maakten een boottocht over de meren, hun aangeboden door het gemeentebestuur van Leiden. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, maakte dezen tocht mee. EEN AFZAKKERTJE. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging; Y. van der Plas, E. A. Eorger- straat 16. Katwijk a. Zee. handel in brand stoffen. Bovengenoemde handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Y. van der Plas Zoon. Vennot en: Y. van der Plas. Katwijk aan Zee en A. van der Plas, Kr wijk aan Zee Naam'.ooze Vennootschap Sioomgistfabr. en Distilleerderij „De Valk v h. T. H. Ritman Co., Bratstraat 5 er 7 en Lan- gegracht 95 en 97, Leider Uittredend commissaris: C. Bosschieter Amsi dam. Uittredend commissaris: C van Vliet, 's-Gravenhage. Opheffing: G. J. Visser. Haarlemmerstr. 151, Leiden, winkel in huish. en luxe-arti kelen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaats-exa- men Indische taal- en letterkunde de heer F H. v. Naersen, te Voorburg. Bevorderd is tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift, getiteld: „Opperbestuur en algemeen bestuur over Nederlandsch-Indié. Suriname en Cura cao", de heer H. J. Wytema, te Haarlem. AUTOTOCHT DER NATUURVRIENDEN NAAR DE EIFEL- RIJN EN AHRDAL. Het bestuur der Natuurvrienden groep L" len heeft den deelnemers aan de Eifeireis een verrassing bereid. Zij heeft op haar zomerprogramma o.a. staan een treinreis naar de noord Eifel, te houden van 2—5 Aug. Niet alleen dat I zij er in geslaagd is den tocht van Leiden uit en thuis nu geheel per auto te doen maar door een kleine wijziging in haar oorspronkelijk programma kan zij er zelfs j nog twee extra autotochten aan verbin- I den waarvan er een zal gaan door het 1 Rijn- en een door het Ahrdal. Er zal naar gestreefd worden dat voor denzelfden prijs te doen maar een kleine wijziging is mogelijk. Als bewijs dat het de Natuurvrienden- groep goed gaat diene, dat het ledental sinds 1 Januari van 185 tot 225 is ge stegen. Foto Bleuzé. Gistermiddag zijn de deelnemers aan de algemeene vergadering van bovengenoemde vereemging officieel door het ge meentebestuur in „de Lakenhal" ontvangen. De heeren op de voorste rij zijn v.l.nr. oud-minister J. Th. de Visser, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, T. S. Goslinga, mr. dr. C. B. van Strijen en mr. A. F. L. M, Tepe. OPENBARE VERGADERING VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. Mr. Oud over Gemeentepolitiek. Gisteravond was in de Nutszaal een openbare vergadering belegd door den Vrijz.-Dem. Bond in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezing. De bijeenkomst werd door dr. Horst geopend, die het woord gaf aan mevr. v. Itailie. welke een korte inleiding hield bij afwezigheid van prof. mr. R. Kranenburg. Zij wees er op, dat het programma der gemeentepolitiek zeker van groote waarde is en dat de grondslag der politiek der V.-D. steeds geweest is evenals in de landspolitiek gelijkmaking van de ontwikkeüngsvoorwaarden voor iedereen, dit terwille van het individu, zoowel als van het algemeen belang. Daarom hebben de V.-D. immer gestre den voor' het algemeen mannenkiesrecht, vervolgens voor het algemeen vrouwen kiesrecht. Dit in tegenstelling bijv. met de liberalen in België, die zulks nog niet aandurven uit vrees daardoor achteruit te gaan. Geheel in de lijn van hetzelfde principe hebben de V.-D. gewerkt voor de ethische ontwikkeling van Indië (zie mr. Van De venter l. Het onderwijs moest voor ieder een zijn (de groote strijder hiervoor was dr. Bos), voorts ijverden de V.-D. voor een betere verhouding tusschen werkgever en werknemer (arbeidscontract van dr. Drucker). De V.-D. durven voortgaan met opgeheven hoofd, omdat zij weten, dat hun beginselen zuiver en waar zijn. Hierop werd het woord gegeven aan onzen stadgenoot den heer Vos, die 't een en ander over zichzelf wenschte mede te deelen. Spr. heeft het gemeenteraadslidmaat schap niet begeerd: er was groote over redingskracht noodig hem te bewegen zich te laten plaatsen op de alphabetische lijst. De meerderheid der leden wenschte hem evenwel daarop als No. 1 te zien. Spr. voelt het aanvaarden van het raadslidmaatschap als zeer verantwoor delijk en hij acht zich nog niet competent, alle vraagstukken te beheerschen. Doch de leden van den Vrijz.-Dem. Eond zijn verspreid onder alle rangen en stan den, zoodat hij bij hen te rade kan gaan, evenals bij de ervaren leden van het be stuur. Men moet niet van spr. verwachten dat hij in den Raad dikwijls en uitvoerig het woord zal voeren, hetgeen ook niet noo dig is. Hij wees in dit verband cp het onlangs behandelde Bewaarsc'.ioolonder- wijs. Zeer langdurig is over dat onder werp gesproken, terwij! men het van te voren reeds over den uitslag eens was. Zoo iets is, zoo niet onwaardig, dan toch on- noodig. Spr. zal zich slechts in het debat mengen, wanneer dit strikt noodzakelijk is. Er is één hoogst belangrijke zaak, waar omtrent hij een groote ervaring bezit en dat is het onderwijs. Hij is gedurende een veeljarige practijk een rotsvast aanhanger van het openbaar-, een verwoed tegen stander van het bijzonder onderwijs ge worden. Daarom zal hij waar en wanneer het eerste verdedigen en het z.g. christe lijk onderwijs bestlijden. Na een woord van opwekking dankte snr. hierop voor de welwillende aandacht. Hierop was het woord aan den heer De Ren, No. 4 van de candidatenlijst. Ook deze spr. wenschte geen rede te houden, doch wilde speciaal eenige Leidsche zaken bespreken, die zijn bijzondere belangstel ling hebben. Volgens spr. dienen de ver keerswegen hier ter stede aanzienlijk ver beterd te worden, speciaal het doorgaand verkeer is ellendig slecht. Een goede ver keersweg van het Noorden naar het Zui den. van den eenen naar den anderen kant is broodnoodig. Als tweede punt noemt spr. het oprichten van speeltuinen voor de jeugd; het spelen op straat is in den tegenwoordigen tijd voor de kinderen levensgevaarlijk. Vervolgens behandelde spr. de kwestie van den Zondag. Spr. is er BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Parijs (Bin nenland, 1ste Blad). Een anti-dumpingswet bij den Raad van State in voorbereiding (Binnenland, 1ste Blad). Interpellatie-Oud over de Tarwewet. (Parlementair Overzicht, 3de Blad), De bankierszaak Van Heel en Co te Goes heeft liaar betalingen gestaakt en sur seance van betaling aangevraagd (Laatste Berichten, 1ste Blad). Met ingang van 1 October wordt een wekelijksche vliegdienst tusschen Neder land en Indië ingesteld. (Laatste Berich ten, 1ste Blad). BUITENLAND. 17, 18 cn 19 Juli zullen Mc Donald en Henderson het Duitsche bezoek beant woorden. - De Amerik. secretaris van Staat Simson komt 21 Juli naar Berlijn. (Bui tenland, lste Blad). Motie van vei trouwen voor de Belgische regeering iBuitenland, lste Blad). Ender legt in Oostenrijk de opdracht tot kabinetsformatie neer. (Buitenl., lste Blad). voor, om, wanneer de morgendiensten zijn afgeloopen, optochten etc. toe te staan. In verband -met de volksgezondheid en hy giëne zou spr. gaarne zien, dat alle krot bewoners in de gelegenheid gesteld wer den, geriefelijke arbeiderswoningen te be wonen. Deze zijn er volgëns spr. nog te weinig. Als laatste punt noemde hij het Levendaal, dat dringend gedempt moet worden. Ook het overleden raadslid de heer Sijtsma heeft daar steeds op geha merd. Met de Stadhuiskwestie is men nu nog even ver als twee jaar geleden. In dien onmiddellijk na den brand een stem ming was uitgeschreven, dan zou deze in het voordeel van het oude stadhuis zijn uitgevallen. Oud en nieuw door elkander acht spr. verkeerd. Hij zou willen óf een stadhuis geheel in ouden stijl, óf een vol komen modern gebouw op een nieuwe plaats. Na nog eenige persoonlijke mede- deelingen, gaf de vAjrzitter het woord aan mr. Oud, tot behandeling van het onder werp: „Gemeentepolitiek", in verband met de V.-D. beginselen, die in iedere stad de zelfde zijn. Het is goed zich rekenschap te geven van het democratisch beginsel, om dat dit juist nu aan veel aanvallen bloot staat. De V.-D. partij heeft gestreden voor het algemeen kiesrecht in den ruim- sten zin van het woord. In 1917 diende mr. Merchant het initiatiefvoorstel voor het vrouwenkiesrecht in. waardoor de volle dige doorvoering der democratie kon plaats vinden. Ook nu bevindt men zich in een ernstige, economische inzinking. De toestanden van vóór den oorlog ver schillen hemelsbreed van die van tegen woordig. Er wordt nu gezegd, dat de de mocratie fiasco geleden heeft, doch dit acht spr. onbillijk. Zie bijv. naar Rusland (bolsjewisme), Italië (fascisme), dank zij de dictatuur hebben daar de minderheden het heft in handen. Spr. trekt vergelijkingen tusschen vroe ger en nu en vraagt zich af, of het in dertijd in niet-democratische tijden zoo veel beter was. Thorbecke heeft reeds gezegd, dat de politieke belangstelling gewekt moest wor den voor de burgerij in het algemeen. Vóórdien bezat slechts een uiterst klein getal menschen stemrecht. Spr. acht het juist, dat tegenwoordig een ieder de handelingen van de gekozenen in den Raad kan beoordeelen en dat ge broken werd met de methode, waarbij een lid van den Raad (uit het „puikje" van de burgerij i voor het leven werd gekozen. Thorbecke heeft met alle kracht de nood zakelijkheid betoogd van openbare behan deling in de gemeenteraden, want de dis cussies waren in de geheime zittingen tot een zeer laag peil gedaald. Op de grondslagen van Thorbecke is later voortgebouwd; de trapsgewijze ont wikkeling van het algemeen stemrecht is tenslotte gekomen. Spr behandelde hierop de scheidings lijn tusschen de sociaal-democraten en de vrijz.-democraten. De V.-D. zien niet slechts twee klassen kapitalisten en arbeiders met den daaruit voortvloeien- den klassenstrijd en de pogingen vernieti ging van het kapitalisme. Èr zijn integen deel oneindig veel meer klassen, groepen, die geleidelijk in elkander overvloeien (ambtenaren, middenstand, onderwijzers etc.) M»n kan de maatschappij niet ver deden uitsluitend in werkgevers en loon arbeiders. die vijandig tegenover elkaar meten staan. Er zijn wel belangentegen stellingen. maar er is nog veel meer be- langen-gemeenschap. zoowel voor den ka pitalist als den werknemer. Vooral in dezen crisistijd ondervindt men dat in sterke mate. Wanneer het bedrijfsleven niet flo reert. dan is zulks nadeelig voor beide are ••"•n en ook in socialistische groepen begint zulks door te dringen (akkërbouw- weti. De socialistische practiik moet wel anders zijn, dan de theorie. De socialisti sche partij is steeds oppositiegroep en alle

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1