Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETE UIT DE RIJNSTREEK. INGEZONDEN. ALPHEN. Programma Volksconcert. Het programma van het volksconcert te geven door de Chr. muzlekvereenlging „Arti et Rellgioni op Dinsdag 23 Juni a s. des avonds te 8.15 in de muziektent aan de Stationsstraat Koraal Ps. 150: 1; 1. Florentiner Marsch J. Fucik; 2. Lustpiel Ouverture, Keler Bela; 3. Chor aus: Die Schöpfung, Jos. Haydn; 4. Mosaique sur 1' opera „Mar tha". v. Flotow; 5. Sempre Avanti marsch, Nico Gerharz; 6. Op een Perzische Markt, A. W. Ketelbey; f. Transcription over Ps. 42, H. Broekhuysen; 8. Krönungmarsch aus der Oper „Der Prophet", G. Meyer beer; Koraal: Gezang 3: 1. In de Prins-Hendrikstraat kwam gis teren de wielrijder L. T. uit de Toren straat in aanrijding met een autobestuur der van het vierwielig motorrijtuig ge merkt H 84765 Het rijwiel van T. werd geheel beschadigd terwijl hij zelf ver schillende ontvellingen bekwam. De poli tie stelt een onderzoek in omtrent de schuldvraag. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Behandeling van adressen. Besprekin gen inzake het Rapport der Kaadhuiscommissie. Alhier vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig waren de lieeren Baan Batelaan en Th. Lellveld. De heer Oldemans verkreeg verlof om te in- terpeileeren over de aanbesteding van het gemeentewerk. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen. B, en W. bieden het gemeentever slag aan. De heer Oldemans had verme nigvuldiging en rondzending van dit ver slag gewild. De voorzitter zal dit voor de toekomst toezeggen. Het geschiedt voort aan toch maar eenmaal in de 5 jaar. Dit laatste werd eenigszins Ironisch opge merkt, hetgeen de toorn van den heer Ol demans opwekte. De Voorzitter verdedigde zich door te zeggen dat besloten was dat de beoordeeling over het al of niet verme nigvuldigen berustte bij B. en W. De heer Oldemans was hevig verbolgen. Geen an dere raad zou zoo'n behandeling verdra gen. Dit „boerenstelletje" echter wel. En kele malen werd hij tot de orde geroepen. Bij een volgend adres wil de heer Olde mans ook daarover het woord voeren. Het is echter een zaak van B. en W. en de voorzitter wil alleen het woord geven over het al of niet stellen in handen van B. en W. De heer O. moet tenslotte toegeven en dient een voorstel in om het adres niet aan B. en W. te geven. Dit wordt niet ge steund en de bespreking gaat dus niet door. Bij het bekende adres van den Bond v. Mobilisatieinvaliden naar aanl. van het adres van de gemeente Smallingerland, hapert het weer even. B. en W. willen het adres afwijzen, omdat eenmaal besloten is op dergelijke adhaesieverzoeken niet in te gaan. De heer Oldemans is daar niet voor en begint over den inhoud van het adres te spreken. De voorzitter wil dat niet toe staan. Aan de orde is alleen al of niet adhaesie-betuigen. Wil men dat wel, dan een ander voorstel indienen en wanneer dat gesteund wordt bespreken. Aanvanke lijk eischt de heer Oldemans het woord, doch hij eindigt met een tegenvoorstel in te dienen. De heer De Mars steunt dit, waarna de discussie is geopend. Deze kan niet begrijpen dat een besluit om als regel geen adhaesle te betuigen, zou zijn geno men Hij wil dat wel eens zien. Overigens wil hij het Rijk op zijn plicht wijzen. De voorzitter blijft erbij dat zoo'n besluit ge nomen is in een tijd dat reeksen van der gelijke verzoeken binnenkwamen. De heer Oldemans vindt de houding van den voor zitter fout en zegt over het adres eveneens dat het Rijk verplicht is te steunen. De heer Jongeneel voelt voor het adres, maar adhaesie betuigen ligt niet op den weg van der. Raad. De heer De Mars meent van wel Doet het Rijk zijn plicht niet dan moeten de gemeenten er voor zorgen. De voorz zegt, dat de zaak in behandeling ls. Adressen van gemeenteraden zullen daar heel weinig invloed op hebben. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De besturen der beide Oranjevereen. zullen een gemeenschappelijk feest vieren en vragen nu een subsidie van f. 350. Bo vendien het gebruik van de Nieuwe Markt en electrisch licht. B. en W. stellen voor ditmaal alle verzoeken toe te staan. De heer Oldemans moet daar niets van hebben. Vooral niet nu de „Vijfjaarlijk- sche" meedoet. Die verbrast volgens hem haar geld op feestavonden. Als de Chr. Oranjevereen. het nu alleen was met een kinderfeest en een kerkdienst was het wat anders. Dat deze laatste meedoet valt hem tegen. De heer C. B. Batelaan is eveneens tegen Hij vindt de tijdsomstadigheden niet geschikt voor een groot feest. Wil men dat tenslotte, dan moet men zelf voor de gelden zorgen. De heer Jongeneel is tegen omdat de bijdragen van de ver. zelf te ge ring zijn. Hij is echter dankbaar voor de samenwerking. De voorz. acht een bedrag van f350 gewettigd. Een algemeen ge meenschappelijk feest is een groot belang. De heer Burggraaf is persoonlijk niet voor een feest, maar uit erkentelijkheid dat de vereen, nu samenwerken wil hij in een eventueel tekort wel f. 350 bijdragen. De heer Oldemans hekelt nog de fees ten. Het stempel der „Vijfjaarlijksche" staat er op en die ontaarden in braspar tijen. Zelfs de politie doet mee. De voorz. acht het juist dat de vereen, deze bedra gen zelf in de toekomst moeten vinden. Nu zij echter dit jaèr samenwerken is er nog niet voldoende geld voor en daarom willen B. en W. nu helpen. Een Oranje feest elk jaar zou spr. niet overbodig vin den. Het voorstel wordt aangenomen met 63 stemmen. Tegen de heeren Oldemans, C B. Batelaan en Ph. Jongeneel. Nu komen urenlange besprekingen over het rapport der Raadhuiscommissie. Deze commissie dient 3 plannen in. Allereerst plan A, het bouwen van een\ nieuw ge bouw, op een nader te bepalen plaats. Kos ten f. 50.000. dan plan B. het verbouwen van het bestaande Raadhuis en geheel als nieuw afwerken, practisch dus een nieuw gebouw, met gedeelten van bestaande muren. Kosten f. 30.000 en tenslotte plan C. eenvoudige verbouwing en verbeterin gen van tijdelijken aard. Kosten f. 10.000. De commissie is eenstemmig van oordeel dat de tegenwoordige toestand niet langer mag voortduren. De kap van het gebouw wordt gevaarlijk. Unaniem ls men ook van meening dat een kluis moet worden ge bouwd. De heer Beijen licht de plannen als voorzitter nader toe. Men zocht een goedkoope oplossing. Aanvankelijk met be houd van het bestaande, doch later ook met nieuwen bouw. De tijdsomstandig heden nopen echter tot zuinigheid, zoodat tenslotte drie plannen zijn uitgewerkt. De cijfers zijn heel ruw. Weth. v. d. Marei C.H. zegt dat men nu wel bemerkt dat het niet een gemakkelijk zaakje was. B. en W. waren niet eenstem mig, maar de commissie evenmin. De Raad kan zoo niet beslissen. Bovendien komt in September de nieuwe Raad. Spr. wil het dan stellen in handen van B. en W. om advies. De heer Oldemans wil nu ook niet de zaak afdoen. Dat zou niet kunnen. Zoo kan het niet blijven, daarin had de Burge meester volkomen gelijk; alles is rot. Alle leden geven de voorkeur aan een nieuw gebouw, doch de kosten spreken een woordje mee. Spr. is voor een geheel nieuw gebouw, vooral als dat maar f50.000 kost. Als kostte het f. 75.000 dan was dat nog beter. Met plan B. zou spr. ook wel accoord kunnen gaan, als de architect de buiten muren maar had kunnen garandeeren. Het plan C. kan hij niet accepteeren. De heer Jongeleen meent dat een stap vooruit gedaan is. Hij geeft de voorkeur aan plan B. Het bedrag acht hij vrij hoog en dat van plan A. vrij laag. De comm. wil nu geen beslissing maar een uitspraak van den Raad in welke richting verder te gaan. De heer de Mars meent dat f. 18000 is geboden voor het oude gebouw. Dan kost 'n nieuw maar f. 30.000. Over blijft dan nog het vraagstuk van de plaats. Anders wordt echter de zaak als een nieuw gebouw f.75000 zou kosten. Plan C. is bijna even goed als B. B. ls zeker geen f20.000 meer waard. De heer Beijen becijfert dat plan C. onder aftrek van kosten van kluis en dak, die toch moeten geschieden, maar f. 5000 extra zal kosten. Dan kunnen betere tijden worden afgewacht. De heer Oldemans vindt al die verbou wingen ondoelmatig en berekent dat ten slotte nieuwbouw voordeeliger is. Men moet echter voortmaken. Zoo kan het niet blijven. De weth. v. d. Marei betreurt het dat de comm. niet eenstemmig is. Er zijn 3 plannen en van elk lid één. De zaak is zoo niet rijp voor behandelen. De heer Jongeneel kan, geen nieuw gebouw accep teeren. Het oude is nog sterk genoeg. De comm. is eenstemmig. Spr. hangt niet pertinent aan zijn plan en wil ook wel een ander uitwerken. Alleen men zoekt een richtingsaanwijzer van den Raad. Advies van B. en W. is niet noodig. Tenslotte accepteert spr. echter dit deel van het voorstel v. d. Marei, als dan de comm. maar niet wordt gepasseerd. De heer Meijen vermoedt veel hoogere kosten bij nieuwbouw. Zie naar Boskoop. Dat kan in deze omstandigheden niet. De voorz. stuurt ook in de richting van het voorstel v. d. Marei. Dat is de eenige manier om de zaak voortgang te doen vinden. De oude Raad kan een dergelijk besluit toch niet in haar laatste vergadering nemen. De nieuwe kan dan de comm. continueeren of nieuwe leden benoemen en dan kan aan stonds voortgegaan worden. Liever had spr. nu een beslissing gehad, maar dan had de comm. een omlijnd voorstel moeten in dienen. De heer Beijen zegt dat de commissie dat ook zeker doen zal, doch zij wil eerst weten in welke richting zij gaan moet. De heer Oldemans had verwacht dat de Raadsleden de zaak onderzocht hadden en nu een beslissing konden nemen. De voorzitter acht daarvoor echter de gege vens en cijfers te vaag. De heer Oldemans wil tenslotte een beslissing uitlokken en dient een motie in waarin de Raad uit spreekt dat de commissie een plan voor nieuwbouw moet ontwerpen. De heer De Mars waarschuwt dat dit voorstel de zaak in 'n moeilijke impasse brengt. De heer C. Batelaan wil zich niet uitspreken omdat de Raad toch aftreedt en straks de nieuwe leden dat moeten beslissen. De voorzitter raadt aan het voorstel Marei te steunen. De heer Vos ondersteunt dit. De heer Burggraaf gaat daarmee accoord mits de commissie wordt erkend. Het voorstel luidt nu zoo dat B. en W. met de commis sie voortgaan en gezamenlijk een voorstel indienen. Het voorstel-Oldemans wordt niet gesteund, dat van den heer v.d. Marei met 81 stem aangenomen. Voorts wordt aangenomen een regeling op de heffing van schoolgelden aan de Ainbachtsteekenschool. Aan de Vereeniging „Het Groene Kruis" worden ieder voor f. 1.afgestaan, een paar groote strooken grond aan de N. Markt lOanjestraat) voor den bouw van vaste lighallen en een consultatiebureau en magazijn. Een terrein van 3000 M2 wordt bestemd voor speelterrein enz. Gelden worden toegestaan voor de elec- trificatie van de Da Costaschool, de Groen van Prinstererschool en de Openbare School. Bouwterrein aan de Nieuwe Markt voor f. 3750 wordt verkocht aan de wed. T. Scheer en wed. T. C. Scheer, plus recht van voorkeur op een aangrenzende ter rein. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op f. 750.— dat van de riool- belasting op f. 1100.—. De interpellatie Oldemans bedoelt de aandacht van B. en W. er op te vestigen dat bij aanbesteding van gemeentewerken zooveel mogelijk werkloozen moeten wor den gebrukt. B. en W. letten daarop maar kunnen het niet bindend voorschrijven. Zooveel mogelijk wordt dit echter bevor derd. Hierna volgde sluiting der vergadering. BOSKOOP. De heer P. Spijker, commissaris van De Boskoopsche Ziekenkas „Zelf-Hulp" heeft wegens verhuizing als zoodanig moeten bedanken. In zijn plaats is be noemd de heer J. v. Voskuilen. De muziekvereeniging, harmonie „Excelsior" maakte gisteravond een muzi kale wandeling door de gemeente. Zooals altijd trok deze rondgang zeer veel belangstelling. o HAZERSWOUDE. Bij de gehouden 10-jaarlijksche volks telling is gebleken dat onze gemeente 2358 mannelijke en 2323 vrouwelijke personen telt, in totaal dus 4681 zielen. o KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk, z. v. Hendrik Wille en Annetje Dorrepaal. Op Dinsdag 23 Juni a.s. des avonds 8 uur, zal in de O. L. school alhier, de eerste schietoefening van de opnieuw ac tief verklaarde Koudekerksche Burger wacht plaats hebben. LEIDERDORP. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Onveranderde samenstelling. De uitslag van de gisteren gehouden stemming luidt als volgt: Uitgebrachte geldige st. op lijst 1. R.K. 114 (I. J. Klaver), lijst 2. A.R. 483 (G. A. de Bruyne A. van Leeuwen Az„ G. Groenen dijk, D. de Haas), lijst 3. C.H (M. P. Splinter, C. de Graaf Pz.); Vrije lijst 51, geen zetel. De samenstelling van den raad heeft alzoo geen wijziging ondergaan. LEIMUIDEN. GEMEENTERAAD. Verbetering Hcerenweg. - Vergoeding Bijz. Scholen. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Afwezig do heer J. de Rijk. Voorzitter de heer J. A. Bak huizen burgemeester der gemeente. De voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen, goedgekeurd en gc- geteekend. De voorzitter las een schrijven voor van de Wed. D. Visser te Apeldoofn, betref fende hot intrekken van verleende ver gunningen. Besloten werd dit schrijven dat aan duidelijkheid alles te wenschen overlaat voor kennisgeving aan te nemen, Voorstel van B. en W. tot verbetering van den Heerenweg langs den Westeinderplas. De voorzitter deelt mede de voornaamste voorwaarden waarop de N.V. Wegenbouw Maatschappij „Teermaccadam' te 'sGraven- hage bereid is den weg langs den Westpias te verbeteren. De voorzitter deelt mede, dat de bestaande weg onder profiel gewalst en verbreed zal worden van 2.5 M. op 3 M. met puin door de gemeente op het werk beschikbaar te stellen De opsluiting aan den waterkant geschiedt door een koplaag, aan den bovenkant wordt door de gemeente een weinig puin aangebracht. Op de afgewerkte fundeering wordt een Teervoegen dek aangebracht bestaande uit het spreiden van een teerslakkenlaag ter dikte van 5 c.M. welke laag licht wordt ingewalst waarna deze laag wordt opge spoten met teer en afgedekt en gewalst met hoogovensplit. De heer Rietdijk zou gaarne zien dat do weg in plaats van 3 M., 4 M. breed werd. De voorzitter deelde mede dat dit on mogelijk zal zijn, daar de bodem aan de zijde van den Plas zeer week is. De heer Visser ls tegen het voorstel omdat de hoofdwegen bij de achterwegen achter gesteld worden. De voorzitter zegt dat het niet mogelijk is, dat de hoofdwegen verbeterd worden aangezien deze zijn opgenomen in het Prov. Wegenplan. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt met den stem van den heer Visser tegen aangenomen. Van de geldleening oorspronkelijk groot f.3000 werd obligalie 21 uitgeloot. Op voorstel van B en W. werd besloten de begrooting dienst 1931 te wijzigen als volgt. In ontvangst opbrengst geldleening f. 14500 en .in uitgaaf kosten van aanleg en verbetering van wegen f,14.500. Zulks naar aanleiding van het genomen besluit tot verbetering van den Heerenweg langs den Westeinderplas. De begrooting dienst 1930 werd nog ge wijzigd als volgt. Vlg. 83 wordt verhoogd met f.10, vlg. 80 a met f.7, vlg. 123 a met f.2 en vjg. 149 a met f.1. Voorts is voor den aanvang van liet jaar 1931 op den dienst 1930 te veel ontvangen wegens Gemeentelijke Inkomsten belasting f. 400. De raad besluit dit bedrag naar den dienst 1911 over te brengen. Ten slotte werd nog vastgesteld de ver goeding der bijz. scholen over het jaar 1928 overeenkomstig art. 101 der L O. wet. De uitgaven der O.L. School hebben per leerling over dat jaar f. 14.42 bedragen. De R.K. School heeft recht op 199 x f. 14.42 is f. 2869 58. Aan voorschot is ontvangen f. 2000 zoodat deze school nog recht heeft op f. 869.58. De Bijz. School met den Bijbel heeft recht op 98 x f. 14.42 is f. 1385,32. Zij heeft genoten aan voorschot f. 500 en heeft aan schoolgeld geïnd f. 352.70. Deze school heeft derhalve nog recht op f. 532 62. Met de R K. School zal tevens de eind afrekening plaats vinden van het over het tijdvak 1925 t.m. 1927 door die school te veel genotene. De heer Rietdijk besprak bij de rond vraag de overlast die de gemeentenaren iederen Zondag weer van de de gemeente bezoekende visschers hebben. De voorzitter zegt een grondig onderzoek in deze zaak toe. Niets meer aan de orde zijnde en niemand m=er het woord ver langende sloot de voorzitter deze ver gadering. o NIEUWKOOP. Uitslag der Gemeenteraadsverkiezing. Bij de alhier gehouden gemeenteraads verkiezing werden uitgebracht op: Lijst 1 R.-K. Partij: 1. Th. van Leeuwen 486. 2. S Splinter 7. 3. Th Mourits 16. 4. A. J. Verhaar 9. 5. A. van Houten 16. 6. J. Baas 1. 7. J. Eijs 1. 8. P. de Jong 9. E. J. Pouw 10. Jac. Pieterse 11. J. L. v. d. Zwet 3. Totaal 541 stemmen. Lijst 2. Vrije lijst Liberale Partij: 1. K. Sloof 65. 2. A. Woelders 3. 3. P. van Hemert 4. P. v. d. Kraan 1. Totaal 69 stemmen. Lijst 3. Vrije R.-K. lijst: A. J. den Har- tog 176. Lijst 4, Vrije R.-K. lijst: W. J. Ver- hage 52. Lijst 5, Anti-Rev. Partij: 1. P. Stam 115. 2. B. A. C. Zaal 1. 3. J. D. Aartse 4. J. H. P. Noordegraaf 2. 5. J. van Tienhoven 6. P. Kapteijn Totaal 118 stemmen. Lijst 6. Vrijheidsbond: 1. P. Augustinus 180. 2. J. G. Zwart 10. 3. N. Bodegraven 21. 4. W. Verlooij 5. L. van Leeuwen Jzn. L. de Pater 3. 7. G. Zwart 8. I. J. van Varik 1. 9. N. Tijsterman 10. P. Bo degraven Totaal 215 stemmen. Lijst 7. Chr.-Hist. Partij: 1. C. Breedijk 226. 2. A. van Wijngaarden 15. 3. A. Oskam 4. P. Huisman 1. 5. Joh. Bon 2. 6. T. Bloos 7. P. C. ten Haken 8. H. de Jong 9. G. Verkuil 10. G. Schellin gerhout Gzn Totaal 244 stemmen. Gekozen zijn de heeren: Th. van Leeu wen, S. Splinter, Th. Mourits, A. J. Ver haar en A. van Houten allen R.-K.; A. J. den Hartog Vrije R.-K. lijst; P. Stam A.-R. Partij; C. Breedijk, A. van Wijngaarden, Chr.-Hist. Unie; P. Augustinus en J. G. Zwart Vrijheidsbond. WOUBRUGGE. Een korte agenda. Onder voorzitterschap van den Burge meester, den heer Boddens Hosang, kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Afwezig was de heer j De Vette. Na voorlezing van de notulen, welke na een opmerking van den heer Tondu werden vastgesteld, volgde mede- I deeling, dat bij K. B, de schoolgeldveror dening voor den land- en tuinbouwcursus is goedgekeurd; dat Ged Staten hebben goedgekeurd het besluit van den Raad tot verhuring van een perceel grasland aan den heer A. Vergeer en het Raadsbesluit tot het bepalen van de plaats alwaar de j o. 1. school te Hoogmade zal worden ge sticht. Ingekomen was een dankbetuiging van H. K. H Prinses Juliana voor aan Hoogstderzelve op 30 April j.l. aangebo den gelukwenschen; de mededeeling, dat door den heer J. C. van Tol zijn benoeming l tot lid van de Comm. van Toezicht op het j lager onderwijs is aangenomen Deze stukken werden voor kennisgeving aange- i nomen. De bond voor vereeniglngen en stich- j tingen. bedoeld in artikel 6 der landarbei- derswet had den Raad verzocht adhaesie te betuigen aan zijn request tot den Ml- nister van Financien ten einde den rente- j voet van 4 pCt., geldende voor de door het Rijk verleende voorschotten ingevolge de I Landarbeiderswet verlaagd te krijgen. Waar echter reeds bereids door Z.E. een I wetsontwerp terzake bij de Staten-Gene- raal ls ingediend, stelden B. en W. voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd besloten. Mevr. FrankhuijzenPeters had zich tot den Raad gewend met het verzoek, hou- dende haar vergoeding als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de o. 1. i school te Hoogmade te willen verhoogen I en te brengen op f. 130 per jaar, omdat I adressante een diploma als zoodanig heeft verworven. Hoewel B, en W. het billijk achtten na het verkrijgen van een diploma eenige vergoeding daarvoor toe te staan, meende dit College in verband met de vergoeding, welke aan de bijz. scholen voor bedoeld onderwijs wordt gegeven en welken arbeid daar veel omvangrijker is. geen vrijheid te kunnen vinden tot inwilliging van het verzoek te adviseeren. De heer Tondu vroeg of B. en W. wel wisten welk bedrag daarvoor aan de bijz. scholen wordt betaald en deelde mede, dat dit f 140 per jaar bedraagt voor wat be treft de bijz. school te Woubrugge. Spr. stelde daarom voor de vergoeding voor adressante te verhoogen met f5 per jaar en alzoo te brengen op f. 100. hetgeen door den heer Van Ruiten werd onder steund. De voorz. deelde daarop mede dat v. aan B. en W. niet bekend was,'datvï dezen arbeid aan de bijz. schooi te V/a voor brugge f.140 p. jaar werd betaald"wal?^ het voorstel van den heer Tondu door h t College van B. en W. werd overgenomen en vervolgens werd aangenomen. De heer Noordam wilde geacht worden te hebben tegen gestemd. n Met alg. stemmen werd vervolgens aan de heeren A. Vergeer, hulp-brugwachter en W. G. Terhorst, klokluider-doodgraver eervol ontslag verleend uit hun betrekkin» als zoodanig, ingaande 1 Juli a.s Dere arbeid zal met ingang van dien datum worden opgedragen aan den gemeente werkman. Bij de rondvraag bracht de heer Tbndu ter sprake de zeer vervuilde toestand van een sloot te Hoogmade. liggende tusschen de woning van den gem -veldwachter en de pastorie. Weth. Lieverse vroeg politietoezicht od het verboden voetballen op den openbaren weg te Hoogmade, meer voornamelijk ter hoogte van de R.-K. Kerk aldaar. De voorzitter sloot daarop de openbare vergadering. Beroepen. De Ned Herv. Kerk alhier heeft een beroep uitgebracht op ds. J. van Kuiken te Exmorra (Fr.). RECLAME. Pot 90 cent, Tubo 50 ct» Zeep 60 ot. 8460 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. SCHOONHEID. In den laatsten tijd zijn er zoovele schoonheidsapostelen opgestaan, dat wü als doodgewone bezadigde Hollanders ons af gaan vragen, of wij ons het recht mo gen aanmatigen een oordeel over schoon heid te bezitten. Nochtans neem ik de pen op (en ik kan het niet nalaten dit reeds in het begin van dit schrijven te zeggen) om mijn afkeur te uiten en ver ontwaardiging uit te spreken over het oordeel dat de heer Brouwer zich aange matigd heeft over de schitterende be. graafplaats „Rhijnhof". Laat mi] eerst een onjuistheid van den heer Brouwer recht zetten. De buitenplaats is n.m. niet aan gekocht door de Gemeente Lelden, doch een uitsluitend eigendom van de Ned. Herv. Kerk. Dan moet ik den inzender beleefd onder de aandacht brengen, dat hij vermoede lijk de bestemming van „het gave land goed" uit het oog heeft verloren. Niet ln de eerste plaats is het een lustwarande, doch een plaats waar onze geliefde dooden rusten. De heer Brouwer heeft het ore.- zand, zand, zand. Neen mijnheer Brouwt, U had moeten schrijven, dooden, dooden, dooden. Hoe meer dooden, hoe meer zand, zand, zand. In ons drassig land, kunnen wij onze dooden niet in pottenbakkers klei doen rusten. Indien wij naar „Rhijnhof" gaan, mün- heer Brouwer, gaan wij in de eerste plaats om een oogenblik te verwijlen op de plaats waar het stoffelijk overschot rust van een dierbare gestorvene en een terug blik te werpen op al het goede en lieve dat wij hebben moeten missen. In de tweede plaats komt dan de schoonheid. En dan mijnheer Brouwer ben ik het ab soluut niet met U eens. Ik weet niet welke motieven U er toe geleid hebben Uw pen voor „Rhijnhof" te scherpen. Maar mi) treft telkens opnieuw (en ik heb uit den aard van mijn beroep geen enkel belang) de roerende schoonheid en treffende rust van „Rhijnhof." Ik ben blijde, dat wij Leidenaars een zoo schitterende begraaf plaats rijk zijn. Vele in den lande zullen ons hierom benijden. Ik geloof, dat de begraafplaats, niet buitenplaats, „Rhijnhof" in goede handen is eD ik betuig hiermede mijn warme* dank aan wlen de leiding en de verzor ging van deze begraafplaats is toever trouwd. Het wordt eens tijd, dat wij gewone stervelingen, niet opgeblazen „schoon heidsapostelen" eens flink van ons afbijten en een einde maken aan de ideën van de eigengerechtigde verheerlijkers van Schoonheid. B. RIJNBENDE, Doezastraai 37, Leiden 403. Wat die jongen toen wel een pret had, Hij vermaakte zich geducht. Voor den baas had hij moeten vluchten Nu was die zelf op de vlucht. Hij lachte om den dikken kerel. Die wist nu gewis geen raad. Op de hielen achterna gezeten Door Wim's nleuwsten kameraad. 404. Dicht bij hun kleinen kraal gekomen Hieven zij een woest krijgslied aan. Zij dansten daarbij ln het ronde De blanken moesten blijven staan. Hoog hieven zij daarbij hun speren, En hun schilden in de lucht. „Dat alles zie ik liever op de film," Zei de jongen met een zucht. 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10