AGENDA. DIT WIL DE. VRIJHEIDSBOND BURG. STAND VAN LEIDEN KERK- EN SCH00LNIEUWS- INGEZONDEN. BUITENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. HEDEN: NutszaalJaarverg. Leidsche Belasting- Ophaaldienst. 8 uur nam. Nutszaal' Openb. verg. V. D B. Sprekers prof. Kranenburg, Vos, de Ren en mr. Oud 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „De doodende straal". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8u. „Hare Hoogheid beveelt". 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Wien, du Stadt der Lieder". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphteric 4—5 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Juni a.s. waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. RECLAME. Het Algemeen Belang boven het Partij belang; slechts wanneer het alle groepen goed gaat is welvaart blijvend. 8421 Stemt een der candidaten van lijst 3 CHR.-HISTORISCHE UNIE. Van zekere zijde wordt gezegd, dat te veel wordt vastgehouden door het ge meentebestuur aan de oude Zondagswet en de daaruit voortvloeiende consequen ties. De C.-H. Unie is van meening, dat de Zondagsheiliging, welke aan niemand kan en mag worden opgelegd zoo volstrekt mogelijk moet worden gehandhaafd. Daarom is de C.-H. fractie dan ook tegen de blijkbaar speciaal voor Zondagen ge schikte sportterreinen. Hoe dan ook: de liberale partij is er een met verantwoordelijkheidsgevoel, waar mede samengewerkt kan worden in niet- principieele kwesties; daarom kan niet ge zegd worden, aldus spr., dat deze partij een gevaar is voor Leiden. Een ander geval is dat met de S D A. P., die bij de vorige gemeenteraadsverkiezing een aanzienlijke zeteluitbreiding verkreeg, het gevolg van een onophoudelijke oppositie in den ge meenteraad en een zonder twijfel groote aanwervingskracht. De C.-H. Unie heeft geen enkel belang bij medewerking met de z.g. kapitalisti sche partijen. Zij zal dan ook haar eigen weg gaan en zeer zeker niet aan den lei band van de S. D. A. P. gaan loopen. De afwijzing van den S. D. A. P.- eisch bij de bezetting der wet houders-zetels was voor deze partij een teeken om haar oude oppositie onvermin derd voort te zetten. In den loop der jaren is duidelijk geworden, dat het partij belang bij de S, D. A. P. in de eerste plaats komt en pas in de derde die van de men- schen, die de afgevaardigden hebben ge kozen. De in den afgeloopen winter aan de orde gestelde verhoogde werkeloosheid- uitkeering werd door spr. vervolgens uit voerig uiteengezet. Niet zooals de S.D.A.P. hel voorstelt, dat slechts de materie le vensvreugde geeft, is het, daar zonder eensgezindheid en naastenliefde naast liefde voor God deze vreugde niet kan be staan. Na een korte pauze bestond gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna de heer J. B. Meynen het slotwoord sprak. Spr. zette in het alge meen de beginselen van de C.-H. Unie uit een, zulks aan de hand van het partij program. Deze beginselen achten wij te goed bekend om ze nog eens weer te geven. Aan het slot van den avond, ging de heer Meynen voor in dankgebed. Propaganda-verkiezingsvcrgadering. In het Nutsgebouw had de afdeeling Leiden van de Chr. Historische Unie gis teravond een goed bezochte vergadering belegd, waarbij als sprekers optraden de heeren M. H. de Reede en Jac. Wilbrink, terwijl de heer J. B. Meynen het slot woord sprak. Na de opening op de gebrui kelijke wijze was allereerst het woord aan den heer M. H. de Reede. Staande voor het belang van de stad moet een ieder naar beste weten aan dit belang medewerken i. c. het stemmen van de meest geschikte personen bij de Gemeenteraadsverkiezingen. In den loop der jaren is de taak der gemeentebestu ren belangrijk uitgebreid. Alle burgers beschikken door middel van hun stem over invloed op de richting, waarin door het gemeentebestuur zal worden geleid. Hier door zijn de kiezers eveneens mede ver antwoordelijk voor de na de verkiezingen te nemen besluiten. Refereerend aan het gebeurde in Spanje wees spr. er op. dat de uitslag van een gemeenteraadsverkie zing Invloed heeft op het beloop van de landsregeering. Teveel trouwens de verleiding is groot worden bij een ver kiezingscampagne belangen van groepen van burgers op den voorgrond geschoven. Rechtvaardigheid en menschenllefde moeten staan achter de materieele be langen, en dan de rechtvaardigheid en menschenliefde in den zin zooals zij in den Bijbel geformuleerd staan. Zonder hierbij zichzelf te bevoordeelen ijvert de C.H. Unie voor de z.g. welvaartspolitiek teneinde hierdoor het economische leven te verbeteren. Het uiteenvallen in groe pen en kleine partijen leidt slechts tot een omvorming van den klassenstrijd tot een groepenstrijd. De medewerking vol gens het principe van den Volkenbond is een der doeleinden der C. H. Unie. Scherp moet echter stelling genomen worden tegen de neutraliteit, waarbij de zaken objectief bezien worden Uit de financiëele gemeentepolitiek deed spr. vervolgens een greep om het streven der C, H Unie nader uiteen te zetten aan de hand van eenige feiten. De Leidsche financieele politiek moet vooral gebaseerd zijn op een zuinig beheer zon der evenwel vreesachtig te worden voor het doen van uitgaven noodig voor ver schillende verbeteringen, gelijk dat «in de laatste vier jaren is gedaan, waaraan een lid van de C. H. fractie krachtig heeft medegewerkt. Deze uitgaven werden bestreden uit middelen zonder dat daarbij overgegaan behoefde te worden tot be- lastlngverhoogingen. integendeel in den loop der jaren zijn onder rechtsch be wind verschillende belastingverlagingen tot stand gekomen. In het kort besprak spr. vervolgens de door diverse partijen gedane financiëele voorstellen en de daarbij voor oogen gestelde bedoelingen. De heer Jac. Wilbrink aan het woord. Als motto had deze spreker gekozen het door ds. Schokking op een C. H. Landdag gebezigde woord: „Wees waakzaam". Dit wenschte spr. vooral toe te passen op het sociale en politieke leven Na Jarenlange overheersching hebben de rechtsche par tijen in de 20ste eeuw thans een achter stand gekregen op de linksche partijen, daarom is het te meer noodig om waak zaam te zijn. Nu de verkiezing van den gemeenteraad op handen is, dient een cn ander wel te worden overwogen. In de jaren, dat de C. H. Unie deel uitmaakt van den gemeenteraad heeft de fractie niet alleen zich verzet tegen de tegen haar principes indrulschende voorstellen van andere partijen, doch tevens daad werkelijk deelgenomen aan het stads beheer De vertegenwoordiger der C. H. In het dagelijksche bestuur van de ge meente heeft op bijzonder gelukkige en krachtige wijze medegewerkt aan de tot standkoming van een serie hoognoodige verbeteringen. Het meerendeel der thans 'ingevoerde verbeteringen dient tot opheffing van onder liberaal beleid verkeerd uitgevoerde werken! Uitvoerig behandelde spr. ver volgens de veemarkt-kwestie en de voor stellen voor het aanwijzen van industrie terreinen. THEEMIDDAG VROUWENGROEP VRIJHEIDSBOND. Gistermiddag had in „Oud-Hortuszicht" een drukbezochte theemiddag plaats van de Vrouwengroep van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond". Op deze bijeenkomst trad als spreekster op mevrouw C. EerdmansDe Holl, die een rede hield over de liberale beginselen in verband met de gemeentepolitiek. Tot het welslagen van den middag droeg ook voor een groot deel bij de zangeres mej. Julie Ardesch van Hamel, die met haar mooie sopraanstem een zestal lie deren zong, daarbij geaccompagneerd door mevrouw van der Plas op een wijze, die haar ook dadelijk als ware kunstenares 1 deed kennen. 1 De kinderen van de bezoeksters werden in den tuin op alleraardigste manier bezig- I gehouden door het marionettentheater van mej. v d. Velde uit Den Haag: de vrou wengroep kan zeker op een geslaagden propaganda-middag terugzien. Curatoren en Senaat der Leidsche Universiteit hebben heden hun gelukwen- schen gezonden aan prof. dr. G. C. Nljhoff te 's-Gravenhage. die vandaag zijn gouden doctoraat in de geneeskunde herdenkt. Mej. H. P. Mens alhier is te Amster dam geslaagd voor het examen voor apothekeresassistente. Bij het gehouden examen der H.C.V. slaagden voor costumière de dames: J. Corba, M Epskamp, M. de Haas en J v. d. Zeeuw; voor coupeuse mej. B Molenaar, leerlingen van mej. Leget. Naar wij vernemen is tot bouwkun dige voor de nieuw te bouwen school op Ger. grondslag te Voorschoten benoemd de heer J. W. Reyneveld alhier. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende het op 31 Augustus a.s. te houden kinderfeest. Op Vrijdag 26 Juni a.s. belegt de V.A.R.A. een openbare protestvergadering tegen het optreden van de Radio-Omroep Controle-Commissie in de groote Stads gehoorzaal. Sprekers zijn de heeren A. de Vries en G. J. Zwertbroek. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voor komende advertentie. Gistermiddag te ongeveer kwart over vijf werd op de hoek Haarlemmerstraat Pelikaanstraat de 72-j. vrouw J. T. tenge volge van eigen onvoorzichtigheid bij het oversteken door den 15-j. wielrijder H. V., aangereden, tengevolge waarvan zij het linkerbeen brak Men vervoerde haar naar het Ziekenhuis, waar zij evenwel niet werd opgenomen, De autobestuurder J. V. uit Utrecht reed gisterenmiddag in een opgraving aan de Hoogewoerd. Op eigen kracht kon de wagen niet uit het zand komen, met de hulp van de tram gelukte dit, waardoor de dienst een oponthoud van plus minus 20 minuten kreeg. GEBOREN: Corn. Joh. Antonie, Z. v. C. F. A. Kamp- hues en J. C. Bijleveld Cornelia Ingetje, D. van M. Romljn en B, Laanen Walter Jan, Z van R. Hilbrands en J. M. Verhoog Neeltje, D van J. A. Bouwman en E Laurier Johanna. D. van D. Kanbier en M. J. Vincourt. OVERLEDEN W. A. Gartner ongeh. Vr. 72 j. C. J. H. Roelants, ongeh. M. 67 j. GEHUWD. Gehuwd: C. van Duijvenvoorde jm en M. van Halewijn jd. J. W. Roosen jm. en C. J. M. Dingjan Jd. J. Nagtegaal jm. en A. Laman jd. A. van der Lelie jm. en J. C. Ouwerkerk jd. J. Hartevelt jm. en C. M. van der Krocht Jd. PREDIKBEURT. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Vrijdagnam. 7 1/4 uur, ds. M. Heikoop van Utrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te 'sGrevelduin-Capelle. W. Rijnsburger, te Polsbroek Te Workum, dr. P. v. Itterzon te Alblasserdam. Te Burgwerd, W Reus, te Westkapelle. Aangenomen: Naar Oostkapelle, J. v. d. Wiel, cand. te 's-Gravenhage. Naar Drempt, G Hulsman, voorz. afd. Ned. Prot. Bond te 's-Gravenhage Bedankt: Voor Heinenoord, J. v. d. Wiel, cand te 's-Gravenhage. GEREF. HERKEN. Bedankt: Voor Watergraafsmeer (2e pred.pl.). P. Ch. v. d. Vliet, te Utrecht Voor Giessen. Oud- cn Nieuwkerk, F. Guillaume, te Oosterend (Fr.). EINDEXAMEN H. B. S. Vragen van den heer Van der Waerden. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Waerden heeft den minister van Onder wijs, K. en W. de volgende vragen gesteld Is naar de meening van den minister voldoende zorg besteed aan een ondubbel zinnige formuleering van de vraagstuk ken voor het eindexamen H. B, S. 1931? Zoo ja, hoe is het dan te verklaren, dat het eerste vraagstuk voor trigonometrie, dat. uitgaande van de betrekking a2b! 2bc cos B tusschen de elementen van een driehoek ABC, vraagt te bewijzen, dat dus hoek A 3 X hoekB zonder op te merken, dat eveneens aan deze betrekking voldaan wordt, indien hoek A 3 x hoek B 360 gr.? Wat moet geschieden bij de beoordeeling van de oplossing, waarbij een candidaat logisch aantoont hoek A 3 X hoek B 360 gr en daarna, misleid door de vraagstelling, opmerkt: daar p O is hiermede het ge stelde bewezen? Moet deze gevolgtrekking, die in strijd met de waarheid is (immers voor p 1 wordt een betrekking tusschen de hoeken A en B verkregen, die evenzeer uit het onderstelde voortvloeit), niet voor reke ning van den steller der opgave komen; en moet bijgevolg bovenbedoelde foutieve oplossing, indien zij overigens onberispe lijk is, niet als „uitmuntend" worden be oordeeld? v VRIJZ. HERVORMDEN IN NEDERLAND. De N.R.Crt. meldt: Gisteren heeft de Vereeniging van Vrijz. Hervormden in Nederland haar algemeene vergadering te Zutphen voortgezet. Dr. C. J. Niemeijer uit Bolsward hield een rede ovei „Verleden en toekomst onzer beweging Na de rede van dr. Niemeijer kwam de financieele toestand van de vereeniging aan de orde. De exploitatie-rekening sluit met f. 7867.28 aan Inkomsten en uitgaven. Er I is een nadeelig saldo van f. 121,41. De be- 1 grootlng loopt over een budget van f. 3400. De rekening van de studiekas sluit met f. 13.884.62'/; aan inkomsten en uitgaven: die van de propaganda-commissie met f. 10.615. De begrooting van deze beide instellingen bedraagt onderscheidenlijk f. 10.615 en f. 20.000. Het financieel verslag werd goedgekeurd. Voorts is deze tweede dag hoofdzakelijk besteed aan een bespreking van de in het Financieel Weekblad tegen de directie van de N.V. De Wachttoren gepubliceerde aan klachten, waarbij tevens allerlei moeilijk heden, welke de laatste laren inzake de organisatie van de pers zijn gerezen, aan een ampele behandeling zijn onderworpen. Mr. Sauer lichtte hierbij de vergadering voor en motiveerde aan de hand van de beschuldigingen in détails, punt voor punt hetgeen den vorigen dag in meer alge meene termen reeds in de verklaring van het hoofdbestuur is geformuleerd gewor den. Hiema kwam de vraag aan de orde, door welke maatregelen de vereeniging de débacle van de Wachttoren te boven zal komen en zij de verplichtingen jegens de obligatiehouders zal kunnen nakomen. Het Hoofdbestuur had hiervoor bereids een plan ontworpen, waarvan mr. Sauer de financieele en zakelijke kanten in het licht stelde en ds. Aris de redactioneel- technlsche lijnen aanwees. Het Hoofdbestuur wil het risico van het nieuwe perswerk van de Vereeniging af wentelen op den uitgever, met wien de Vereeniging eén contract zal kunnen slui ten. dat de geestelijke rechten van de redactie volkomen waarborgt en de zake lijke verplichtingen aldus zal regelen, dat een gedeelte van de winst aan de Vereeniging komt, doch verlies voor haar uitgesloten zal blijven. Bij deze regeling neemt de uitgever op zich, door uitbetaling van rente en aflossing aan de obligatie houders de zaken van de Wachttoren tot afwikkeling te brengen. Ds. Atis deelde mee, dat er een bijeen komst van de verschillende redacties is gehouden, waarbij men na gemeenschap pelijk overleg tot een allen bevredigende oplossing is gekomen. Op het oogenbllk bestaat de Vrijz. Herv. Pers uit drie bla den, welke onder zeven verschillende na men verschijnen onder drie redacties en bij twee uitgevers. Men wil thans komen tot één blad, dat onder één naam en onder één redactie bij één uitgever en één drukker verschijnen zal. Thans tellen de verschillende bladen gezamenlijk 18600 abonné's, welke een voldoenden grond slag vormen voor het boven omschreven plan. Deze grondslag, aldus ds. Aris, is gelegd door den hardnekkigen en toe- gewljden arbeid van wijlen ds Baan en ds. van Wljhe. Na eenige besprekingen werd het voor stel van het hoofdbestuur met 76—48 stemmen aangenomen. Het jaarverslag werd goedgekeurd en de vergadering daarna gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE MOTIE VAN „KERK EN VREDE." In het antwoord op mijn protest van 10 dezer blijkt duidelijk dat de destijds ge publiceerde „motie" niet gericht was tegen de Leidsche Burgerwacht; ik meen punt 1 daarom stilzwijgend te mogen voorbijgaan. Punt 2 van het antwoord behandelt mijn drievoudig verwijt aan K. en V„ n.l. van profaneeren, onwaarheid geven en misdadig opruien. Ook thans nandhaaf ik dit verwijt onverzwakt. A. Profaneeren. De aanmatiging van menschen, vooraf te zeggen, waarop God al dan niet Zijn zegen .zal geven, zulks met de bedoeling, hiermede op anderen indruk te maken, acht ik een profanatie. Bovendien kinderlijke zelfoverschatting. B. Onwaarheid spreken. Een moderne oorlog zou nooit de Gerechtigheid kun nen aienen volgens K. en A. Ais 't Neder- laudsche volk, vreedzaam als het is, zou toelaten dat een buurvolk langs Neder- landsche havens, zeegaten en rivieren een ander volk zou aanvallen, stond het medeplichtig aan onrecht, Tracht het naar vermogen een dergelijk onrecht te verhinderen, dan dient het, naar men- schelijke begrippen, de Gerechtigheid. Dit zijn zulke elementaire waarheden dal tegenspraak er van niet anders kan wor den aangemerkt dan als verdoezelen der waarheid, d. i. onwaarheid. C. Misdadige opruiing. Gaarne wil ik verklaren, de oprechtheid der overtuiging van de K en V. bestuursleden niet in twijfel te trekken Als ik hun in mijn protest „quasi religieuse tirades" toe dichtte, dan vereenzelvigde ik hen onwil lekeurig met zoovelen hunner politieke volgelingen, die voorheen vreemd aan de religie waren, doch, in navolging van K. en V., ijverig uit hun verband gerukte Bijbelteksten misbruiken. Het bekende woord „Hebt uwe vijanden lief", dat met het militaire vraagstuk niets te maken heeft, maar in gansch ander verband werd gesproken, is hiervan een voorbeeld. K. en V, is zoo beminnelijk mijn ge schrijf in te deelen bij dat van eeuwen geleden. Misschien interesseert het de heeren I dat ik Remarque las en gefilmd zag en I weinig geschriften, die het ontwapenings- vraagstuk raken, ongelezen laat. Alleen reageer ik hierop ietwat anders dan de K. en V.-heeren enbevind mij daarbij in gezelschap van vooraanstaande theologen van de meest uiteenloopende richtingen; mogelijk kent K. en V. ze ook? Wij kunnen hierop met het oog op de plaatsruimte niet ingaan, maar ik geloof niet ver van de waarheid te zijn, als ik zeg dat al die vopraanstaande theologen het standpunt van K. en V. streng ver- oordeelen als zijnde: éénzijdig en strijdig met den geest van het Christendom, dat uit nog iets méér bestaat dan de Iiefdes- ethiek der Bergrede. Ik zal hierover zwijgen, maar meen wél te moeten con- stateeren dat K. en V., als het den eisch van éénzijdige, nationale ontwapening stelt, niet in de werkelijkheid van het leven staat en nog minder, wanneer K. en V. aanzet tot dienstweigering. Het weet of kan weten dat het met deze misdadige actie rechtstreeks belandt bij allen, die op verwarring en revolutie aansturen en niets liever zouden zien dan stroomen burgerbloed. K. en V. behoorde toch te begrijpen dat het helpen verijdelen eener mobilisatie onvermijdelijk wapengeweld uitlokt en dat het voor het daarbij ver goten bloed mede verantwoordelijk is. „Vivent les principes, périsse le monde!" is niet het devies van menschen, die mid den in het moeilijke leven staan en er J de verantwoordelijkheid van gevoelen. Mijn antwoord op de mij gestelde vraag „Kunt U zich Christus, zooals wij Hem kennen in de Evangeliën, voorstellen. 1 Zijn haritl zegenend uitstrekkend over het 1 „werk" dat menschen op de slagvelden verrichten?" formuleer ik als volgt: Nergens in de Evangeliën heeft Christus of een zijner Apostelen den oorlog of den krijgsdienst veroordeeld; Hij aanvaardde deze instituten gelijk meerdere andere menschelijke verkeerdheden, welke wij thasn uitroeien of bestrijden. Daarom kan ik mij het volgende voor stellen, nauw verband houdend met de tot mij gerichte vraag: de Nederlandsche soldaat, heeft, gehoorzamend aan de roep stem zijner Overheid, de wapenen aange gord en gebruikt ze tegen indringers, die zijn land trachten te overweldigen. Hij doet dit zonder haat en met een rein ge weten. wél overtuigd dat zijn Regeering en zijn volksvertegenwoordiging het mo gelijke en wellicht het onmogelijke heb ben gedaan om langs vreedzamen weg den oorlog te voorkomen. Hij doet zijn zwaren plicht, waagt zijn leven, wetend dat zijn volk rekent op zijn bescherming; hij weel dat er zaken zijn van hooger waarde dan het leven. En als hij gevallen is, een der zoovele stille helden, dan kan ik mij den Christus voorstellen, het hart vol weedom over zooveel menschelijke verdwazing, doch de handen zegenend uitstrekkend over de dooden op het slagveld, die in eerlijke overgaaf vielen bij hetgeen zij hun hoogsten plicht wisten. Leiden, 17 Juni 1931. P. C. LABRIJN DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsconferentie. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft thans officieel, in opdracht van den Volkenbondsraad, de uitnoodigingen voor de op 2 Februari 1932 te Genève be ginnende algemeene ontwapeningsconfe rentie verzonden. Behalve aan alle leden van den Volken bond, is de uitnoodiging tevens verzonden aan sovjet-Rusland, de Vereenigde Staten van Amerika, Turkije, Mexico, Brazilië Afghanistan, Ecuador en Costarica. In de uitnoodiging dringt de secretaris generaal van den Volkenbond er bij de regeeringen op aan. haar delegaties naar de conferentie zoo spoedig mogelijk te benoemen. Mellon, de Amerik. minister van finan ciën, heeft een bezoek aan Mc Donald ge bracht, waar ook Henderson aanwezig was. DUITSCHLAND. Gezantenconferentie. - Hitier en de Hohenzollerns. De reeds langen tijd overwogen Gezan tenconferentie met de vertegenwoordigers van het Duitsche Rijk in de groote bui- tenlandsche hoofdsteden, zal heden een aanvang nemen. Er zullen verscheidene belangrijke kwesties besproken worden, o.a. de her stelkwestie en de verlenging van het Duitsch-Russische verdrag. Prins August Wilhelm van Pruisen heeft op een nationaal socialistische ver gadering te Brunswijk het woord gevoerd. Hij zeide o.a. dat een Hohenzoller gerust dienst kan nemen in de gelederen die door Adolf Hitler worden aangevoerd. Het socialisme van de beweging van Hit- Ier bestaat hierin, dat iedereen de plaats zal krijgen waarop hij volgens zijn be kwaamheid aanspraak kan maken. Adolf Hitler is aan het Duitsche volk gezonden door God. Met prins August Wilhelm trad ook Karwahne, lid van den Rijksdag als spre ker op. Karwahne is een der weinige ge wezen arbeiders, die een functie in de na- tionaal-socialistische beweging hebben weten te veroveren. Hij was vroeger communist. (Vad.). IJMU1DEN, 18 Jum. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1—0.70, Griet per kist van 50 K.G. f. 60—22, Tongen per K.G. f. 1.80—1,15, Groote Schol per kist van 50 K.G. f.32. Middelschol f. 33-25, Zetschol f,36—18.50 Kleine Schol f. 31.50—3, Schar f. 7—5.50 Tongschar f. 32—31, Vleeten per stuk f. 1.38 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 15—2.40 Groote Schelvisch f. 33-19, Middel Schelvisch f. 32-16, Kle'.n- middel Schelvisch f.11—8.50 Kleine Schel visch f. 6.20—1.85 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.72—83 Gullen per kist van 50 K.G. f.8—1.60, Lengen per stuk f. 1.50 0.50 Heilbot per K.G. f. 1.45-1.36, Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.502.60, Koolvisch per stuk f. 0.30. 1 Ster van 98 K.G. f98. Aangekomen 13 Stoomtrawlers: IJM. 374 met f.1362, IJM. 2 met f.1295, IJM 51 met f,1672, IJM. 26 met f.2749, IJM. 48 met f.1499, IJM. 143 met f.1510, IJM. 482 met f.1300 IJM. 52 met f.1556, IJM. 95 met f.1194, IJM. 131 met f.1684, IJM 19 met f.1612, IJM. 50 met f.928, IJM. 106 met f.1738. de Deensche kotters: E. 142 met f.583, E. 542 met f.544. en 3 loggers: SCH. 25 met f.669, K.W. 112 met f.649, K.W. 70 met f.628. ENGELAND. Credieten voor de scheepsnijverhcid. De representatieve vergadering van de scheepvaartconferentie, welke 90 pet, ver tegenwoordigt van de wereldtonnage is te Londen gehouden en heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, die o.a. zegt, dat de vergadering overtuigd is, dat het in strijd zou zijn met de belangen van de scheepvaart, de reederijen en de bemanningen, en in strijd met de verdere belangen van de scheepsbouwnijverheid om regeeringscredieten, zgn. exportkredie ten aan te wenden om koopvaardijsche pen te bouwen of te verkoopen, welke ook het statuut of de nationaliteit van den kooper zij. Het verleenen of het gebruik van dergelijke faciliteiten door eenig land zou de andere landen, die eigenaars of bouwers van schepen zijn, dwingen om dergelijke credieten toe te staan of te ge bruiken, ten nadeele van de maritieme industrie en ten nadeele en op risico van de belastingbetalers van alle landen. Men verzocht den Britschen vertegen woordigers deze resolutie aan hun regee ring mede te deelen en haar te doen op merken, dat indien Engeland nalaat der gelijke credieten voor den bouw of den verkoop van schepen aan te wenden, de andere regeeringen dit ook zullen nalaten, maar dat zij, in het tegenovergestelde geval, het voorbeeld van Engeland zullen volgen. 0 OOSTENRIJK. De crisis. Na verschillende politieke leiders te hebben gehoord, heeft de president Ender wederom opdracht tot vorming van een kabinet gegeven. Bondskanselier Ender verklaarde van meening te zijn dat de buitengewone moei lijkheden niet op de gewone wijze opgelost kunnen worden. Hij kon daarom de op dracht slechts aanvaarden indien hem daartoe de middelen verschaft werden. Eerste voorwaarde is dat het parlement de regeering vergaande volmachten ver leent om het evenwicht in de financiën spoedig te herstellen en de noodige maat regelen voor de Kredit-Anstalt te kunnen nemen. Een andere voorwaarde is dat bepaalde personen bereid zouden zijn aan de regee ring deel te nemen. De bondskanselier zal met de leidende autoriteiten besprekingen houden, waarna hij zijn antwoord aan den president zal mededeelen. 0 SPANJE. Een revolutionair standpunt. Het Congres van het Algemeen Verbond van den Arbeid (het Unltarische Syndi- kaat) heeft besloten, dat het Verbond voort zal gaan zich van alle oemoeiinc met de politiek te onthouden en geen enkele partij of politiek program zal ondersteunen. De vakbonden zullen oppositie voeren tegen het werk der grondwetgevende Cortes en zullen zich organiseeren voor den revolutionairen strijd. ITALIË. Heropening der R.-K. clubs. De Katholieke clubs, die op laat van Mussolini bij het begin van het conflict tusschen hem en het Vaticaan moesten worden gesloten, worden langzamerhand weer opengesteld, zij het niet altijd in den zelfden vorm Het openstellen der clubs zou door Mussolini zijn toegestaan, nadat Koning Victor Emanuel een onderhoud met hem zou hebben gehad, op deze zaak be trekking hebbende. S—I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2