HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE «f DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN Bij Examens Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 15 Juni 1931 Derde Blad No. 21851 UIT DE OMSTREKEN. FAILLISSEMENTEN. FEUILLETON. Blauwe Diamanten n Mijnheer Merchisen HAARLEMMERMEER. Openluchtconcert. uet Fanfaregezelschap Excelsior' zal ^derdagavond 19 Juni a s. op het Markt- te Hoofddorp een openluchtconcert ll,i€n waarbij o.m. ten gehoore zullen wor ded gebracht de nummers waarmede deze -leniging op het te Lisse gehouden mu- ^ïconcours een len prijs heeft behaald. f heer S. Veldman gaat met pensioen. De heer S, Veldman, hoofd van de open- kjre lagere school No. 7 aan den Benne- foekerweg hoek Aalsmeerder weg alhier, pit over enkele maanden wegens het be- Sken van ^en Pensioengerechtigden leef- jjd het onderwijs verlaten. 'Ongeveer 25 jaren is de heer Veldman bovengenoemde betrekking werkzaam ge- J^t Ook als leeraar aan den algemeenen ^dbouwcursus heeft hij vele goede dien sten bewezen. Zaterdagavond werd door de afdee- Nieuwvennep van de S. D. A. P. op terrein van de openbare school aldaar 3 openluchtmeeting gehouden, waarbij frd gesproken over de a s. Woensdag te Aden gemeenteraadsverkiezing. SASSENHEIM. Ernstige vechtpartij. Tusschen een tweetal jongelui uit Lisse ontstond hier ter plaatse twist, die men zou gaan uitvechten in „Ter Heide." Op het strijdperk aangekomen haalde de een zijn ploertendooder te voorschijn, waarop de ander met een mes zijn tegenstander zoodanig bewerkte, dat deze naar dr. du B vervoerd moest worden, die geneeskun dige hulp verleende. Tegen den dader, ze keren de G. is proces-verbaal opgemaakt. Verkeersongeval. De heer K wilde zich me: zijn auto naar i zlin bollenschuur begeven en gaf tijdig de i richting aan Een acnter hem rijdende auto- mobilist dacht nog te kunnen passeeren, doch reed hem precies terzijde aan. De auto van den heer K. werd ernstig be- schadigd, terwijl de aanrijdende auto zijn I weg kon vervolgen, alsof er niets gebeurd was. De schade zal worden vergoed. HILLEGOM. Rectificatie. Door i een misversand is het besluit van raad. genomen in de laatst gehouden 71ieime zitting, niet juist weergegeven, sloten is dat de gemeente-ontvanger geheele week werkzaam zal zijn op zijn n kantoor in het voormalig Raadhuis, nu toe was deze twee dagen per werkzaam ter gemeente-secretarie; •durende deze twee dagen zal hij in het ïTolg op het ontvangerskantoor onder enkele administraties van kleine •meente-diensten voeren, zooals die van slachthuis en Bad- en Zweminrich- Onveranderd blijft de financieele ïhouding. Onze plaatsgenoote, mej. A. Telkamp geslaagd voor het eindexamen der Da tota-Kweekschool te Haarlem. LISSE. Loop der bevolking. Gevestigd: Mej. M. Prohaska gekomen Weenen, Heereweg 309 J. v. d. Yssel, Wassenaar, Heereweg 275 Mej. A. J. v. d. Sluis van Delft, Heereweg 232 W. de Jong van Hillegom, Heereweg n Ch. H. Brandeman van Gorssel, Mversbroek 17. Vertrokken: W. Tempelman naar Bloe- mdaal J. Landsman en gezin naar •arlemmermeer Th. Bulteel naar barlemmermeer Mej. T. Kooiman ur Enkhuizen A. v. Brummelen en fetgen. naaar Haarlem Mej. S. H. tanan naar Anna-Paulowna Mej. H. Tolido naar Leiden Mej. N H. den Eter naar Gouda. RIJNSBURG. De bloemenhandel. Het 'n flinken aanvoer waren de prijzen ivolgt: Rozen per bos van 20 stuks: Miss Helen f.22.50; Landia f. 1.101.30; Sterfly f.0.80—1.—Headley f. 1.60—2.—; fambia f.0.901.10. Snijbloemen: Ju utjes per 100 f. 0.30—0.35; Ranonkels 140-0.45Witte Margrieten p. 100 f. 0.30 *50; Kleine Margrieten per 100 f. 0.15 Pyretherum f.0.80—1.20; idem v. d. r.den grond f. 0.200.30; Annenomen per If.0.600.80; Anjers per 100 1822 ct.; •udsanjers per 100 14—16 ct.; Lathyrus "100 f. 0.400.50; Korenbloemen per 100 40—0.50; Papaverijes 1822 ct.: Groote avers f. 1.60—1.80; Campernella f. 1.60 *0; Pioenen Rose f. 1.702.Pioenen »d f. 1.601.80; Pioenen Extra f. 4.00 Centaurea f0.400.45; Gladiolen alley f. 4.004.80; Mimi f. 0.18—0.25; Iris flow Queen per dozijn 1012 ct.; idem iperator 812 ct.; idem dr. Haring 69 Idem Palida 710 cent. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Grenslijn Achterweg De leveranties voor de gemeente Vergoedingen Maatschappelijk Hulpbetoon. De raad dezer gemeente heeft een open bare vergadering gehouden. Met kennis geving waren afwezig de heeren Rooi jakkers Vroom en Provo Kluit, i Mededeeling geschiedde daarna van ver- j schillende ingekomen stukken, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Ingekomen is een adres van C. J. Voor ham waarin gevraagd wordt het raads- I besluit tot vaststelling van een grenslijn j van bebouwing voor den Achterweg in te trekken, op grond, dat hij bij het aanhangig proces tot onteigening daarvan schade ondervindt. Adressant beroept zich op een vroegere uitspraak van den Raad, dat geen maatregelen zullen worden genomen tijdens de procedure welke van eenigerlei invloed zouden kunnen zijn op de waardebepaling van zijn pand. De voorzitter zegt, dat B. en W. afwijzend adviseeren, omdat de genomen maatregel niet tot schade kan leiden. De heer Wouters wijst er op, dat de raadsman der gemeente in de procedure over de schadeloosstelling het besluit tot vaststelling van grenslijnen van bebouwing heeft aangehaald, zoodat er wel reden is adressan: tegemoet te komen. Na eenige discussie doet de voorzitter de toezegging dat zal worden onderzocht in hoeverre adressant hierdoor benadeeld is. waarna het adres wordt afgewezen. Afgewezen werd een verzoek van den R.K. Politiebond St. Michael om subsidie in de kosten zijner politievakschool, als mede een verzoek van den Bond van Mobilisatie-invaliden en hunne nabestaanden om adhaesie aan een adres aan de Tweede Kamer, om spoedige invoering van een regeling tot schadeloosstelling aan mobili satie-slachtoffers. De voorzitter deelt mede, dat het per ceel bouwterrein aan den Katwijkschenweg, dat vrij komt na onteigening, is geschat op f. 3850. B?slóten werd dit perceel te verkoopen voor gemelde som aan den heer J. R. W. Janzee alhier. Ter tafel komt vervolgens een voorste» van der. heer G. van Leeuwen, om te be sluiten dat leveranties voor de gemeente uitsluitend door georganiseerden en bij voorkeur door Wassenaarsche ingezetenen zullen geschieden. De heer van Leeuwen licht het voorstel nader toe en toont aan, dat een dergelijke regeling is zoowel in het algemeen belang als in het belang van de werknemers. De heer Drop zegt, dat vele leveranciers zich hebben georganiseerd, hetgeen hij prijzenswaardig acht, op aandrang van de Vereeniging voor Huisvrouwen. Anderen wenschen hun zelfstandigheid te behou den. Hij meent dat de gemeente geen partij moet kiezen. Dit ligt niet op haar weg. De heer Boender ondersteunt het voorstel. De heer Prins ziet niet in, dat de gemeente er belang bij heeft, om niet bij ongeorga niseerden te koopen. De organisaties be schouwt hij als een noodzakelijk kwaad. De voorzitter zegt, dat hij in het college van B. en W. geen bepaald standpunt heeft ingenomen, omdat hij huiverig is voor de gevolgen van een dergelijk besluit. Het is hier een proef, die hij gevaarlijk vindt 395. Laat mij maar eens een hoogstand maken" Zei Wim tot zijn kameraad. Gymnastiek ken ik als de beste, Ik wil kijken of het nu nog gaat. De orang-oetang ging rustig zitten, Scheen met den jongen zeer tevree, Dacht: „Vroeger moest ik alleen spelen En nu spelen wij met ons twee." 396. De zwarten wonnen door het aantal Hoe men ook tegen hen streed. De blanken moesten het verliezen Men greep Pim zijn makker beet. Pim's geweer was hem ontvallen, Nu was het vast met hem gedaan. De zwarten tilden Pim in de hoogte En keken hem lachend, grijzend aan. en waarvan de gevolgen niet zijn te over zien. Hij wil niet medewerken tot het oefenen van een zoo vergaanden dwang zonder socialen ondergrond. De heer van Leeuwen is dankbaar voor de erkenning van den heer Prins. De orga nisatie is het eenigste middel, om de rechts positie van de ondergeschikten te waar borgen. Na langdurige discussie werd het voorstel van Leeuwen aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Drop, Ruys en Versteeg. Onthefiing van de bep dingen der bouw verordening werd verleend voor het in richten van een viertal garages bij de huizen der Wassenaarsche Bouwvereeniging als werkplaats en voor het bouwen van een stookplaats in een bollenschuur van Th. G. Knijnenburg. Op een viertal reclames tegen het school geld en een drietal tegen de hondenbelasting werd gunstig beschikt. Vastgesteld werd het kohier van heffing van retributie voor kinderen, die in den Haag Middelbaar of Vo )ib:reidend Hooger Onderwijs genieten tot bedraden van f. 2190 en f. 3057.97. Op hun verzoek werd eervol ontslag ver leend aan A. C. Versprille als onderwijzer aan de O. L. School no. 1 en aan J. E. Bachofner als concierge van het politie bureau. Benoemd werd tot voorzitter van stem bureau no. 8 de heer C. H. Vroom en als plaatsvervangend lid mevr. J. A. van de Wall-Ferleman. Op voorstel van B. en W. werd een subsidie groot f. 50 toegekend aan de Politie- Radio-Coinmissie te Hilversum. Op een verzoek van het R.K. Kerkbestuur om medewerking tot uitbreiding van de le klasse R.K. U.L.O.-school voor jongens werd gunstig beschikt. Ingevolge het bepaalde bij artikel 100 der lager-ondervvijswet 1920 werd besloten een vergoeding toe te kennen aan het R.K. Kerkbestuur van de „Goede Herder" over 192P ad f. 838.66 en over 1930 ad f. 1320 aan de vereeniging voor Christel. Nationaal Schoolonderwijs over 1929 ad f.900 en ovei 1930 ad f. 1243.50 en aan het R.K. Kerkbestuur van den H Willibrordus ten- behoeve van de U.L.O. school voor jongens over 1929 ad f.3433. Met alg. st. werd benoemd tot hoofd van de derde O. L. school aan de Bloem- camplaan de Ireer D. Kikkert, hoofd der Dreef school te Heemstede. Werd besloten tot den bouw van twee woningen bij de nieuwe openbare school aan de Bloemcamplaan. Op voorstel van B en W. werd besloten de huurprijs van de groote woningen aan liet Havenplein te verlagen van f. 10 tot f8 per week. Aan eenige wenschen van Ged. Staten, ten aanzien van de verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld zal worden tegemoet gekomen. De voorstellen tot onteigening van de perceelen Langstraat hoek Kerkstraat en van perceelen tenbehoeve van de Wasse naarsche Bouwvereeniging worden aange houden. Besloten werd tot aanleg van een straat tusschen het Tuinpad en de Johan de Wittstraat. Besloten werd tot verkoop van een per ceel grond langs de van Zuylen van Nije- veltstraat ter breedte van 8 Meter en ter diepte van 37 Meter a f. 7.50 aan de Vereeniging „Het Dorpshuis" en van een perceel breed 60 Meter en diep 37 Meter naast het voorgaande perceel aan C. J. van der Aa alhier. Aan de Wassenaarsche Bouwvereeniging werd verkocht een perceel grond bij den Katwijkschenweg, groot 2321 M2. voor f. S00Ó. Het doodloopende gedeelte van de Hout laan werd aan den openbaren dienst ont trokken en ter beschikking gesteld van de Stichting „Rust en Vreugd" tegen een jaar- lijksche recognitie van f. 10 en onder bij zondere voorwaarden. Besloten werd toe te staan, dat de door den gemeente-ontvanger gestelde zakelijke zekerheid worde vervangen door een per soonlijke zekerh iJ en hei: bedrag daarvan bepaald op f. 10.000 De algemeene po'itieverordening werd aangevuld met enkelv bepalingen, houdende verbod tot het aanbrengen van verkoop automaten aan, op, in of bij perceelen, zonder vergunning van B. en W. en hou dende verbod tot opbreken of beschadigen van een weg en tot het hebben van een afrastering met prikkeldraad langs wegen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tol het leggen van een hulpriool in den Rijksstraatweg bij Persijn. De kosten begroot op f.850 worden door het Rijk en de gemeente, ieder voor de helft, geleden. Ter voorziening in een beleren afvoer van rioolstoffen van de van Bommellaan en de Persijnlaan werd besloten tot het maken van een dubbel stel zuiveringsputten z.g. Ohmsputten, waarvan de kosten worden geraamd op f.5000. Vastgesteld werden besluiten tot wijzi ging der begrooting dienst 1930 en 1931 en de begrootingen van het gas- en het waterbedrijf voor 191*0. Aan den heer Jac. Koet werd als leider der volkstelling een belooning van f. 150 toc-gekend. Besloten werd voorts tot aanstelling van een tuinman. Tenslotte komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in een instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon en tot reorgani satie van de diensten der werkeloosheids- verzekering en arbeidsbemiddeling. Dit voorstel houdt in benoeming van: a. een bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon; b. een commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling c. een commissie van advies voor werk loosheidsverzekering en werkverschaffing. Van het bestuur en van de commissies wordt voorzitter een lid van het College van B. en W., terwijl éénzelfde ambtenaar als secretaris zal worden toegevoegd. Deze ambtenaar, waarvoor een jaarwedde wordt bepaald van f. 2600 tot f. 3050, zal dus werkzaamheden moeten verrichten als secretaris-penningmeester, tevens armbezoe ker van Maatschappelijk Hulpbetoon, als agent der arbeidsbemiddeling, controleur der werkloozenkassen, thans door verschillende ambtenaren bekleed. De voorzitter zegt, dat B. en W. nog nader zullen komen met een regeling ten aanzien van de ambtenaren, die ontslagen zullen worden. De heeren van Barneveld en Boender brengen B. en W. lof voor de spoedige indiening v;an dit voorstel, waarvoor zij allen lof hebben. De heer Boender zou evenwel gaarne zieb, dat in Maatschappelijk Hulpbetoon elke richting kon worden vertegenwoordigd en stelt uitbreiding met 2 leden voor. De voorzitter ontraadt aanneming van dit voorstel. Voorts wil de heer Boender, dat een vergadering moet worden gehouden op voorstel van 2 inplaats van 3 leden. Beide voorstellen vinden geen steun en komen niet in aanmerking. Het geheele voorstel werd met alg. st. aangenomen. Na bespreking van eenige ingekomen vragen werd daarop de vergadering gesloten. In de week van 8—13 Juni zijn in Neder land 62 faillissementen uitgesproken. RECLAME. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtableten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 8216 autoriseerde vert. uit het Engelsch van I. FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. (Nadruk verboden). ging de heide opwandelen en wenkte Ie en mij om mee te gaan. ■Ik ga eens bij de Reiver's Den kijken, ie hij. Ik vind het beter dat u mede- Vreemd nietwaar, dat het geweer Musgrave, geladen met nagel no. 12, Iwijnt op denzelfden avond, dat Maza- werd doodgeschoten? Vertelde u niet, oheer Holt, dat de dokter eenige ha- Korrels no. 12 op het lijk vond? - Ja, gaf ik toe, en hij kan de hagel Wdeelen, want hij jaagt zelf. - En, mijnheer Crole mevrouw EI- instone? Crole vertelde van ons wedervaren op Vrasdale Tower. Hij luisterde aandacli- i Bi] Reiver's Den, een rotsmassa te «den der heide, stond een agent op f- Hij wees ons de plaats waar Maza- "'s lijk gevonden werd. Dat was aan roet van een tien meter hooge rots. Mijn collega, die hem vond, zeide de ut vertrouwelijk, dacht dat die mijn- van de rotsen was gevallen. Maar dat uiet gebeurd, en waarom niet? Als hij - af was gevallen, had hij zeker zijn 1 of zijn beenen gebroken. En hij had Js gebroken. Mijn indruk, heeren is, hij eerst is vermoord en daarna hier acht Kijk eens hoe die struiken zijn trapt? "aythorne onderzocht de omgeving Jvkeurig Een of tweemalen stond hij ■om een bepaalde plek nauwkeurig op leten. Op een zeker oogenblik raapte iets op en deed dat in zijn portefeuille. *o kwam hij weer bij ons. Hij wees met zijn wandelstok naar den rotswand. Indien een geweer hier werd afge vuurd. zou het geluid moeten terugge kaatst zijn tegen de rotsen, merkte hij op. Daarop keek hij naar den agent. Hoorde u dien avond niets? vroeg hij. Ik veronderstel, dat de politiepost niet ver hier vandaan is. Ik heb niets gehoord, antwoordde de agent. Ik was op dien avond aan de andere zijde van de hei en hoorde niets. Voor zoover ik weet heeft niemand iets gehoord. Er is een hut hier dichtbij en ook die menschen hebben niets gehoord. Wie woont daar in die hut? vroeg Maythorne Een oude schaapherder met zijn vrouw; Jim Cowie heet hij. En zooals ik gezegd heb hij hoorde niets. Jim Cowie en zijn vrouw. Maythorne ging voor naar de hul en klopte aan de deur. Een schrille vrouwen stem vroeg ons om binnen te komen. Een aangename etenslust kwam ons tegemoet toen wij binnentraden. Een oude man en een oude vrouw zaten aan tafel. De vrouw stond beleefd op; de man bleef zitten en keek ons niet bijzonder vrien delijk aan Hij nam het woord voor May thorne iets kon zeggen. Ik weet van die zaak niks af, hoor! bromde hij Ik heb al verteld aan de poli tie, dat ik niks heb gehoord; wij gaan vroeg naar bed en ik wil ook niet verder lastig gevallen worden. Mijn waarde vriend, zeide May thorne. Wij zijn niet van de politie. Wij willen alleen maar weten waar dat voet pad, dat over Reiver's Den loopt, heen gaat. Zie je nou wel, man! merkte de vrouw op, de heeren komen alleen den weg vragen. U moet het hem niet kwalijk ne men, mijnheer, ging zij voort. Er zijn al twee of drie menschen hier geweest om te vragen of hij iets van de zaak af weet en hij weet er niks van af. Het pad, mijn heer, dat gaat naar High Cap Lodge, het eigendom van mijnheer Courthope. Dat snijdt dus heel wat af naar Waar loopt dat pad heen? Mijnheer, het is de kortste weg van het huis van mijnheer Courthope naar Birnside en naar „De Houtsnip", ant woordde de vrouw. Maar dat pad wordt weinig gebruikt het is alleen maar een pad voor de schapen. En wij hebben op dien avond niet langs het pad gekeken, bromde de oude man. Ik weet niks, hoor! Wij gingen heen. Maythorne glimlachte. Toch volgde Mazaroff dit pad, zeide hij. Waarom wilde hij naar High Cap Lodge? Of was hij daar geweest en kwam vandaar terug? Wie weet het? In ieder geval wil ik naar den top van die rotsen. Het was een vermoeiende tocht. Ten laatste kwamen wij op een plateau, van waar wij in de diepte konden zien, waarin Mazaroff's lijk was geworpen. En op dat plateau stond een oud man rond te kij ken. Toen wij naderbij kwamen, keek hij ons uitvorschend aan Het leek mij iemand uit goeden stand. In zijn witte das droeg hij een mooie camée. Het was een flinke oude heer en zijn gezonde kleur en sneeuwwitte snor gaven hem een gedistingeerd uiterlijk. Dit plekje trekt veel menschen, merkte hij ironisch op. Het is eigenaardig, zoo spoedig zoo'n gebeurtenis bekend wordt. Het is iets meer dan nieuwsgierig heid dat ons trekt, mijnheer, merkte Crole op. Wij zijn vrienden van het slachtoffer. De oude heer knikte de woorden van Crole maakten niets geen indruk op hem. Is dat het jongmensch, dat bij hem was, vroeg hij, naar mij kijkend. Juist mijnheer, antwoordde Crole. Mag ik u vragen want u stelt geloof ik belang in deze zaak of u ons iets kunt mededeelen, dat voor ons van belang is. Hij keek van den een naar den ander. Of ik u iets kan mededeelen? her haalde hij. Ja, ik kan u wel iets vertellen; of het van belang is. dat weet ik niet. Misschien! Ik hoorde een geweer afschie ten. hier in den omtrek, op den avond dat deze man werd vermist. Dat is al iets, zeide Crole. En was u dichtbij, mijnheer? De oude heer wees naar de heide in de richting van Birnside. Ziet u dat plaatsje daar? Een ge hucht, Birnside. Daar woon ik. Zooais u ziet is het maar een paar honderd meter van hier. Daar, in die richting, ziet u mijn huis. En hoe laat was dat ongeveer? Ongeveer toen ik naar bed ging. ant woordde hij. Tien uur. Dien avond was ik echter later op dan gewoonlijk. Crole keek Maythorne aan. Dat moet het bewuste schot geweest zijn, zeide hij. Ik veronderstel, mijnheer, ging hij verder, dat het iets bijzonders is om hier op dien tijd een geweer te hoo- ren afschieten? Tien uur des avonds! De oude heer lachte en schudde het hoofd. Heelemaal niet. Ik hoor dikwijls 's avonds zoo'n enkel schot. Stroopers, ziet u. Gewoonlijk hoor je dat, als er maan licht is. Toen was het echter pikdonker. Maar Wat hij verder wilde zeggen weet ik niet. Juist op dat oogenblik keek de agent op, dien ik had zien rondscharrelen aan den voet der rotsen. Hij wuifde opgewon den met zijn hand. Kom beneden! riep hij. Ik heb wat gevonden! Een geweer! HOOFDSTTUK IX. Het poststempel Kaapstad. Deze verrassende mededeeling veroor zaakte groote opschudding. De oude heer bleek hoogst verbaasd te zijn. Een geweer! zeide hij. Onmogelijk. Maythorne keek hem aan, met een vra- genden blik. alsof hij wenschte te weten wat hij bedoelde. Hij zeide echter niets en Agent vindt het geweer. Crole evenmin. Wij gingen allen de rots af naar den politie-agent. Hij hield be hoedzaam een jachtgeweer in de hoogte en wees naar een bos varens. Daar was het tusschen gestopt! riep hij uit. Ik zag wat glinsteren en zoo ont dekte ik het. Het is hier en daar een beetje verroest. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9