I^ancieel overzicht. onze bridge-rubriek. sport. LUGDUNUM DE HOLLANDIAAN 'jp Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Juni 1931 Vierde Blad No. 21850 ZONDAGMIDDAG 2 UUR „TTacrpe daling van Duitsche fond- Druk op den Markenkoers De jjixvrestie en de rentebetaling op Lhe leeningen. Toepassing der nsferclausule" van het Youngplan? M jaarverslag der A.K.U. Krach tige positie der H.V.A. den laatsten tijd hebben Duitsche »atien weder in sterke mate van aan- w lijden gehad. Het gemiddelde koers- tan 7 Duitsche dollarleeningen. die New-Yorksche beurs zijn genoteerd, jn 93.5 "In op 23 Mei gedaald tot 89.2 era'ijl de noteering der 6'/- "/o dollar- Ineen van 79.7 °/o tot 74.8 is terug- an Te Amsterdam was de koersdaling deze fondsen nog scheper. De 7 "In sche dollarleeningen liepen van 90.2o 15 7 «/o terug, de 6'/: °'o dito van 81 "In 1.2 'U. Vooral de Youngleening heeft noeten ontgelden. De leening, die in 1930 tot den koers van 90 "In was uit- ,en, maar sindsdien reeds sterk was lid, is in de afgeloopen week verder geloopen tot 63 waarop slechts een e herstel is gevolgd. Zelfs de Dawes- ig, die het beste bestand was geweest den op Duitsche fondsen uitgeoefen- Iruk, heeft weer een niveau van 96°/o tt, terwijl ook de in Rijksmark ge nie staats- en gemeente-obligatiën, igen van industrieele ondernemin- jandbrieven van Duitsche hypotheek m enz. een meer of minder belang- oersverlies te boeken hebben gehad, deze nieuwe scherpe daling van de :n van Duitsche fondsen weerspie- ich op duidelijke wijze het wantrou- bÏ dat in den jongsten tijd wederom ten «lichte van de verdere ontwikkeling der houdingen in Duitschland bestaat. Voor ia deel vindt dit wantrouwen zijn grond i de berichten over den gang van zaken •.economisch en financieel gebied, voor »a ander deel is het echter van zuiver Ijchologischen aard. Set in de laatste plaats heeft men hier- jj te doen met de nawerking der gebeur- inissen op bankgebied in Oostenrijk, die mes hebben opgewekt, dat ook Duitsch iWl voor dergelijke moeilijkheden niet jipaard zal blijven. Nog altijd is de toe- önd in Oostenrijk niet geheel opgehel- ml, ondanks het feit, dat de Bank voor ijttrnationale Betalingen zich tot steun- mleening bereid heeft verklaard. Volgens de jongste ramingen bedragen 9 verliezen der Oesterrechische Credit- iitalt. die oorspronkelijk op 160 millioen ■dl waren geschat, 300 millioen Schilling ilSch. is gelijk aan ca. 35 cent), en het zeer goed mogelijk, dat het hierbij nog zal blijven, in verband met de onze- Kheid omtrent de positie van verschil de industrieele ondernemingen, waarbij êCreditanstalt geïnteresseerd is. Hoe critiek de toestand in Oostenrijk peen zeker oogenblik geweest moet zijn, ijkt wel daaruit, dat de Oostenrijksche •geering, naar achteraf bekend is ge- orden, er over had gedacht, een mora- aum voor de betaling harer schulden ia te vragen, maar dat zij hiervan door interventie van de Bank voor Interna- onale Betalingen is teruggehouden. De gebeurtenissen in Oostenrijk hebben it alleen tot terugtrekking van in dat rd uitgezette buitenlandsche gelden ülfid. maar hebben ook aan het crediet in de andere Midden-Europeesche lan- :-n schade toegebracht, Vooral Amerika chljnt aanzienlijke bedragen, die op r.rten termijn in Duitschland waren be- !f?d, te hebben opgevraagd. Tezamen aï het aanbod van Marken, voortsprui- Mde uit de verkoopen van Duitsche tadsen heeft dit zulk een druk op de ürkkoers uitgeoefend, dat de Duitsche iijtobank zich genoodzaakt heeft gezien V. afgifte van goud. 01 het sindsdien ingetreden lichte her tel van de Rijksmark zich zal kunnen hiidhaven, blijft af te wachten. Voor een srlangrijk deel zal dit afhangen van de erdere ontwikkeling der politieke en fl- uncieele verhoudingen in Duitschland, 2>t name de vraag, of het de regeering al gelukken de noodverordening doorge ert! te krijgen, die de verschillende maatregelen tot dekking van het begroo- ingstekort bevat en waartegen, zooals te wachten was, de oppositioneele par ijen zich heftig verzetten. Daarnaast zal dch in den eerstvolgenden tijd stellig Bk de invloed doen gevoelen van de be- tehten over de kwestie der oorlogsschul- (en. die vooral in de laatste week weder Beveel stof heeft doen opwaaien. De besprekingen tusschen de Duitsche a de Engelsche Ministers te Chequers aan iet einde der vorige week hebben aan- «ding gegeven tot allerlei geruchten, telke culmineerden in een sensationeel wicht van een Engelsch blad, dat voor tgaand een zeer ongunstige uitwerking de koersen van Duitsche obligatiën leeft gehad Volgens dit blad was de hitsche regeering van plan, de rentebe- •ding op alle buitenlandsche leeningen, bowel als de herstelbetalingen stop te *"en, teneinde hierdoor pressie uit te (tienen op Amerika dat een groot be- drag aan Duitsche fondsen houdt, om mede te werken aan een herziening van het Youngplan Zooals te verwachten was, is dit bericht onmiddellijk officieus tegengesproken. Het heeft intusschen het zijne bijge dragen tot de verwarring, die in het al gemeen over de herstelkwestie bestaat en wel voornamelijk met betrekking tot het verband, dat gelegd wordt tusschen de betaling der herstelschuld en de rente betaling op Duitsche leeningen. In werkelijkheid betreft het hierbij twee geheel afzonderlijke zaken. De dienst van rente en aflossing der door Duitschland aangegane leeningen zou slechts dan in in gevaar komen te verkeeren, wanneer hetzij de desbetreffende particuliere geld- nemers in betalingsmoeilijkheden moch ten geraken, (een eventualiteit, waaraan men natuurlijk niet alleen voor Duitsche, maar voor alle mogelijke leeningen bloot staat), óf wanneer de politieke toestand in Duitschland zich zoodanig mocht ont wikkelen, dat de extreme partijen zich van het gezag meester zouden maken, in welk geval men niet zou weten, waarvoor men zou kunnen komen te staan. Bij het streven van Duitschland naar een herziening van het Youngplan gaat het er uitsluitend om, te komen tot een verlaging der betalingen op rekening van de oorlogsschuld, die vooral onder de hui dige moeilijke economische omstandig heden te drukkend worden geacht. Van Duitsche zijde wordt er hierbij te recht op gewezen dat er heel wat is ver anderd sinds het tijdstip, waarop Duitsch land zich met het Youngplan accoord verklaarde. De waarde van het geld is in den tusschenttjd, het indexcijfer der groothandelsprijzen in Duitschland als basis aannemend, met 20 pet. gestegen en op grond hiervan meent Duitschland aanspraak te mogen maken op een over eenkomstige verlaging der in het Young plan vastgestelde annuïteiten, nog geheel afgezien van het feit, dat de betaalkracht van de Duitsche volkshuishouding in sterke mate onder de economische crisis heeft geleden. Nu bevat het Youngplan een clausule, die met de mogelijkheid van een wijziging der betalingen op grond van veranderin gen in de geldswaarde rekening houdt. Wel staat volgens het Youngplan voor Duitschland de - gelegenheid open, om uitstel te vragen voor het overmaken van een gedeelte der betalingen, wanneer ge gronde vrees mocht bestaan, dat de Duit sche valuta door het „transfereeren" van de desbetreffende gelden in gevaar zou worden gebracht. Het is duidelijk, dat Duitschland onder de huidige omstandigheden met deze „transferclausule" niet geholpen kan wor den. Waar het thans om gaat, is om het opbrengen der desbetreffende bedragen in het binnenland. Niettemin gaan er in Duitschland stemmen op, die er op aan dringen, gebruik te maken van de eenige mogelijkheid, welke het Youngplan biedt, om de zaak aan het rollen te brengen, in de hoop dat, wanneer het eenmaal zoo ver is. een onderzoek naar de economi sche verhoudingen in Duitschland zal uit wijzen, dat de in het Youngplan gestelde eischen de betalingcapaciteit van Duitsch land inderdaad te boven gaan. Bij de jongste besprekingen tusschen de Duitsche en Engelsche staatslieden schijnt men deze mogelijkheid wel onder de oogen te hebben gezien. Daarnaast gaat echter het streven, niet alleen van Duitsche, doch ook van Engelsche zijde, er naar uit, het geheele vraag stuk der herstelbetalingen tezamen met dat der intergealliëerde schulden opnieuw aan de orde te stellen, waarbij dan ook de Ver. Staten betrokken zouden moeten worden. De groote moeilijkheid om tot een meer bevredigende regeling te komen blijft nog altijd het feit, dat Engeland alles, de andere gealliëerden een groot deel van de bedragen, die zij van Duitschland heb ben te ontvangen, aan Amerika moeten afstaan ter betaling van de tijdens en na den oorlog in de Ver. Staten aangegane schulden De ongunstige toestand der Engelsche schatkist laat de regeering niet toe groote tegemoetkoming te too- nen. wanneer Amerika onwrikbaar op de invordering zijner schulden blijft staan; en Frankrijk en de andere Duitsche cre- diteuren-staten zullen eveneens hun hou ding van die van Amerika laten afhan gen. Gelukkig is in den laatsten tijd in de Ver. Staten meer begrip waar te nemen voor de moeilijkheden, waarin de kwestie der herstelbetalingen en der oorlogsschul den Europa heeft gedompeld, waartoe stellig niet in de laatste plaats het feit bijdraagt, dat het Amerikaansche econo misch leven in sterke mate den terugslag der Europeesche moeilijkheden onder vindt. Men mag dus wel iets hoopvoller gestemd zijn ten aanzien van de moge lijkheid van een eventueele nieuwe rege ling der herstelbetalingen, waarvan vooral de psychologische uitwerking niet te onderschatten zou zijn. Voorloopig betreft het hierbij echter nog slechts „toekomstmuziek" en de beurs, die verleerd heeft, hierna te luisteren, rea geert meer op de gebeurtenissen van het oogenblik, die nog altijd van weinig op- X. Rectificatie. In mijn vorig artikel is een «mjffout geslopen n.l. in de tweede zin :in den aanvang van mijn beschouwingen ftef die spellen, waarin het openings- ™<J steeds in de kleur moet geschieden, pte zin moet luiden: Deze spellen heb- kn als regel dekking in 2 kleuren of in Meuren waarbij een of twee kleuren Hechts eenmaal zijn gedekt. J. De partner biedt 3 in de openings uur. In Schoppen of Harten zal als regel J't Manchebod aangewezen zijn, in Rui- «j en Klaveren is dit iets gevaarlijker, [Wal als de opening slechts op een vier- fsart geschiedde. Is in 3 kleuren een dek- aanwezig dan kan wellicht in dit ge- 3 Sans als intermediair bod gedaan ■Men. Is dit echter niet mogelijk dan Passen aanbeveling verdienen. Indien Partner na het 3 Sans bod eventueel 4 Wten of Klaveren biedt zoo passe men; durft het Manchebod niet aan en men al moeite genoeg hebben het 4 bod te falen. Rij sterker steun van den partner moet 5® elk spel op zichzelf beoordeelen. De ■huche is vrij zeker te behalen. Slem mo eteden is vermoedelijk aanwezig. Zijn echter slechts 2» kleuren in eigen spel ge dekt dan zal een Slembod uit den aard der zaak te gevaarlijk zijn. In het algemeen neme men aan dat wan neer het openingsbod op een kleur op minimum kracht was gedaan men daarna niet weer opnieuw mag bieden in die kleur, hetzij partner hetzij tegenpartij bieden. Heeft men op ongeveer 5 slagen sterkte geopend en de partner past waarna de tegenpartij biedt en zou men dan opnieuw bieden, dan moet de partner den indruk krijgen, dat het spel over meer dan 5 sla gen sterkte beschikt en wacht vermoede lijk een doublet indien hij nog hooger gaat. Ook al staat de tegenpartij hoog in de Robber is bieden gevaarlijk. Bedenk wel dat ook aan uw partner die stand be kend was en dat hij zeer zeker wel ge steund of geboden zou hebben indien hij daartoe de minste aanleiding had. Ook bestaat de mogelijkheid dat hij alleen sterkte heeft in de door de tegenpartij ge boden kleur en dat hij zeer in zijn schik is met hun bod. Bieden zoowel partner als tegenpartij dan kan men in het algemeen aannemen dat de tegenpartij van een schoonen stand geen Manche zal kunnen bereiken. Men late hen dus liever hun spel dan dat men zelf te hoog gaat bieden en down gaat Gaan zij te hoog, doen zij bij voorbeeld het Manchebod. dan zal dou- bleeren als regel mogelijk zijn. Heeft de wekkenden ard zijn. Van een verbetering der beursstemming kan dan ook nog steeds niet gesproken worden. Het koers verloop was in de afgeloopen week zeer afwisselend: op een licht herstel volgde weer een reactie, doch per saldo zijn de koersen in het algemeen niet lager, in sommige gevallen zelfs hooger dan aan het einde der vorige week, wat meer is dan men den laatsten tijd gewend is geweest. Van industrieele waarden konden Philips het koersherstel niet ten volle handhaven, in tegenstelling met Unile vers, die slechts weinig beneden het hoog ste punt sluiten. Aku's werden ongunstig beïnvloed door het thans verschenen jaar verslag; blijkbaar achtte men de ongun stige factoren nog niet voldoende in het tegenwoordige koerspeil verdisconteerd. Reeds van te voren was medegedeeld, dat de exploitatie in het afgeloopen jaar nog een winst heeft gelaten van bijna f.2 millioen, wat, rekening houdend met de scherpe prijsdaling, die in den loop van 1930 ongeveer 37 °ln heeft bedragen, op zich zelf niet onbevredigend is. Heel wat minder bevredigend is echter de mede- deeling in het jaarverslag, dat de waarde, waartoe de deelnemingen der Aku te boek staan, gelijk is aan die, waarvoor zij bij de tot standkoming der Unie zijn verkre gen, verminderd met een afschrijving van f. 776.028. Zooals bekend is, vormt het hoofdbestanddeel dezer deelnemingen aan- deelen der Vereinigte Glanzstoffabriken, Maekubee en Hollandsche Kunstzijde, die, naar men weet, in de laatste paar Jaar buitengewoon scherp in koers zijn ge daald. De deelnemingen staan dan ook veel te hoog te boek, en stellig zullen, wanneer de toestand in de kunstzijde-in dustrie iets meer overzichtelijk is dan op het oogenblik, aanzienlijke afschrijvingen op deze deelnemingen niet achterwege kunnen blijven. Of dit zal kunnen geschie den zonder tot een algeheele financieele reorganisatie over te gaan, blijft af te wachten. Suikeraandeelen hebben voorbijgaand den gunstigen invloed ondervonden van de publicatie van het jaarverslag van de Handelsvereeniging „Amsterdam", dat de uitzonderlijke positie, welke deze onder neming inneemt, opnieuw duidelijk in het licht heeft gesteld. Dank zij de groote be langen, welke deze „suiker"-maatschappij ook bij een aantal andere cultures heeft (tapioca, rubber, thee, vezel, oliepalmen enz.) kon het zoo ongunstige jaar 1930 nog met een belangrijke winst worden af gesloten. Tegenover een verlies van ruim 9 ton op de suikerondernemingen stond n.l. een voordeelig saldo op de diverse cul tuurondernemingen van f. 10'/. millioen. Inclusief de ontvangsten uit interest, com missie enz. blijft er een netto-winst van f. 12.12 millioen. wat weliswaar belangrijk minder is dan het winstcijfer van f. 22.88 millioen, dat het vorige jaar werd bereikt, maar onder de tegenwoordige omstandig heden zeker als bevredigend is aan te mer ken. De directie stelt voor, de kapitaaluit gaven. die in 1930 ten behoeve van de Sumatra-ondernemingen zijn gedaan, dit maal niet uit de winst af te schrijven, waartoe zij zich gerechtigd acht wegens het feit, dat de waarde dezer ondernemin gen vele malen grooter is dan het bedrag, waarvoor zij te boek staan, zijnde f. 13.40 millioen. Hierbij moet nog worden opge merkt, dat de 15 suikerondernemingen, evenals vorige jaren, slechts pro memorie op de balans voorkomen. Voorzichtigheids halve wordt, met het oog op de verdere prijsdaling, van de tegen kostprijs resp. laatsten marktprijs in 1930 berekende waarde der productenvoorraden nog extra f. 5.35 millioen afgeschreven. De in het voorafgaande jaar ten gunste van het af geloopen jaar gereserveerde f.5 millioen worden weer niet gebruikt, doch opnieuw overgebracht ten gunste van het loopende jaar. Wanneer men bedenkt, dat deze f.5 millioen 12'/i "In van het aandeelenkapitaal vertegenwoordigen, moet men wel tot de conclusie komen, dat er heel wat zou moe ten gebeuren, alvorens de H.V.A. tot een verdere verlaging van het dividend (dat voor het afgeloopen jaar 15 V» heeft be dragen i zal behoeven te besluiten. Van de Indische cultuurbanken waren Ned.-Ind. Handelsbank vast op het bevre digende dividend van 8 °/o tegen 10 °/o v.j.; Ned. Handel Mij waren slechts weinig in koers veranderd, hoewel het dividend van 6*/i "In tegen 10 "In v.j. tegenviel. Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste koersfluctuaties in de afge loopen week: Koloniale bank 103'/!, 107'/i. Ned.-Ind. Handelsbank 102'/:, 112, 109. Handelsver. „A'dam" 286'/:, 300'/:, 291. Aku 64'/:, 57, 62, 57'/:. Philips Gema Bez. 117'/:, 104'/:, 111'/:. Unielever 160, 152 1/4, 161 3/4. Kon. Petroleum 199 1/4, 200'/: 197'/: 199 3/4 Perlak Petroleum 85, 92 3/4, 90. A'dam-Rubber 73 3/4, 69'/:, 73'/:. Ned Scheepv.-Unie 106, 112 1/4. Kon. Paketvaart 124'/:, 128 3/4. Kon. Paketvaart 124'/:, 128 3/4. Deli Batavia Mij. 219, 205'/: 214'/: 212 1/4. Deli Mij. 246, 249 3/4. tegenpartij echter al reeds een aantal punten in de Manche dan late men hen niet een goedkoop Manchebod. Men kan gerust een of twee down riskeeren om Manche of Robber te redden. Op spellen met slechts dekking in één kleur passe men steeds in de eerste ronde tenzij abnormale sterkte aanwezig is. Spellen als: Aas, Heer, Vrouw, zesde Vrouw, Boer, tien, zevende Heer, Vrouw, Boer, tien, zesde zijn geen openingsbiedingen. Men misleidt er den partner mede. Gaat hij in een andere kleur over dan heeft Uw spel voor hem geen waarde ook, in Sant-atout zijn de laatstgenoemde 2 spellen veelal niet meer dan één of twee slagen waard. Past men op dergelijke spellen in de eerste ronde dan zal als regel hetzij partner 't zij tegenpartij wel 'n openingsbod doen. Hierna biede men de eigen kleur en blijve daarin doorbieden, ook al loopt de partner weg. Waarde heeft Uw spel alleen met die kleur als troel. Heeft men eerst gepast, daarna geboden en opnieuw geboden dan moet voor den partner de situatie duide lijk zijn. Op spellen die in één kleur gedekt zijn mag men m.i. alleen dan openen indien de sterkte zoodanig is dat men zonder be zwaar zelf na biedingen van de tegenpartij en passen van den partner op eigen kracht tot twee of drie kan gaan, en na eenig bod VOETBAL. DENEMARKEN—NEDERLAND. Aan den vóóravond van den tienden wedstrijd. Hel Nederlandsch elftal is Donderdag avond op reis gegaan naar Kopenhagen, waar morgenmiüaag de interland-wedstrijd Denemarken—Nederland zal worden ge speeld. Na negen wedstrijden heeft ons land een voorsprong van twea punten en wij hopen dat die morgen vergroot, althans gehandhaafd zal worden. Doch een sterk vertrouwen hebben wij er niet in! Na een goed begin met een nieuw systeem is de Technische Commissie wat van de kook geraakt door de groote en verdiende neder laag tegen de Belgen en zij is toen op den ouden weg der experimenten terug gekeerd; dienzelfden weg, welke zoo lang zonder succes door de vroegere elftal commissie is bewandeld....! Gevolg: een rechts trappend voetballer (Van Run) als linksback, een rechtsbuiten, met een speci fiek daarvoor geeigend spel (Adam) als rechtsbinnen! En bovendien: géén oefen wedstrijd om de spelers een weinig aan elkaar te doen wennen. Waartoe dit alles zal moeten leiden, is niet te zeggen en een blijde verrassing blijft natuurlijk niet uit gesloten. Maar een beetje bevreesd staan wij er toch wel tegenover. Vooral ook omdat wij nog nooit in den vreemde van de gewoonlijk sterke Deensche ploeg heb ben kunnen winnen. Het lijstje der ge speelde wedstrijden (ontleend aan de Sport kroniek) ziet er als volgt uit: 2 Juni 1912, Stockholm (01. Spelen): Ne derland—Denemarken 1—4. 17 Mei 1914, Kopenhagen: Denemarken— Nederland 4—3. 5 April 1920, Amsterdam: Nederland— Denemarken 2—0. 12 Juni 1921 Kopenhagen: Denemarken— Nederland 1—1. 17 April 1922, Amsterdam: Nederland— Denemarken 2—0. 25 October 1925, Amsterdam: Nederland— Denemarken 4—2. 13 Juni 1926, Kopenhagen: Denemarken— Nederland 4—1. 12 Juni 1927, Kopenhagen: Denemarken— Nederland 1—1. 22 April 1928, Amsterdam: Nederland— Denemarken 2—0. De stand is dus: gesp. gew. gel. verl.pnt. v. t. Nederland 9 4 2 3 10 17—16 Denemarken 9 3 2 4 8 16—17 De opstelling der elftallen zal als volgt zijn: Denemarken. S. Jensen. Tarp Christoffersen Zölok P. Jensen Johansen H. Harsen. Rohde, Joergensen, Uldall, Nil'son Van Nellen Wels Van der Broek, Lagendaal, Adam, Van Heel Ander iessen Pauwe Van Run Weber Van der Meulen. Nederland. De wedstrijd vangt te half twee aan. Zoo als wij reeds hebben gemeld wordt het verloop niet draadloos uitgezonden. Wij hopen omstreeks kwart voor vijf den uit slag per bulletin in de stad bekend tc kunnen maken. o HET NEDERLANDSCH ELFTAL TE KOPENHAGEN. Het Neder landsche elftal is gisteravond om 7 uur na een zeer voorspoedige reis te Kopenhagen aangekomen. Het elftal was geheel volledig, behalve van der Meulen, die heden per vliegtuig zal arriveeren. In plaats van de reserve Diepenbeek (Ajax) maakt van Zeyl (P. S. V.) de reis mede. Het elftal werd ontvangen door den heer K. Middlebou tweede voorzitter van den Deenschen Voetbal Bond, alsmede eenige andere officials. Een aantal Hollanders be vond zich voorts aan het station om hun landgenooten te verwelkomen. o LUGDUNUM—DE HOLLANDIAAN. Aangezien de belangrijke promotie- en degradatiewedstrijd B. E. C.de Hollan- diaan voor morgen is uitgesteld, daar Hol- landiaan's keeper Odijk als reserve met het Ned. elftal mede is, heeft het Hollandiaan- bestuur de vereeniging Lugdunum verzocht om tegen haar een vriendschappelijken wedstrijd te willen spelen. Deze wedstrijd wordt morgen op het Lugdunum-terrein gespeeld. Aanvang 2 uur. De 2e klassers komen (behalve Odijk), geheel volledig uit, terwijl Lugd. eenige nieuwe spelers pro beert, o.a. een ex-Sparta II speler. van den partner eventueel met vrij groote zekerheid het Manchebod in eigen kleur kan doen. In die gevallen zal ook dikwijls het bezit van 4 honneurs een sterke overweging tot openen zijn aangezien de belooning hier voor nagenoeg opweegt tegen 1 of 2 down trekken. Ik ben hiermede gekomen tot het einde van het openingsbod van een in Sans-atout of kleur, en het verder reageeren na bieden van tegenpartij of partner. Het eenige openingsbod wat nu nog te behandelen blijft, is het bod op een z.g. 2 kleuren spel, waaraan ik een volgend artikel wil wijden. Ik wil hier nog eenige voorbeelden geven die ik mijn lezers verzoek eens te willen bestudeeren. In mijn volgend artikel zal ik dan de antwoorden vermelden zooals ik die mij had gedacht. De volgorde van de kleu ren is steeds Schoppen, Harten, Ruiten, Klaveren. Men heeft geopend op 1 Schoppen op S. Aas, Vrouw, 10, 8, 4, R. Vrouw, Boer, 4, H. Aas. Boer, 10, 8 K. 7 Wat moet geboden worden in de vol gende gevallen; 1. De partner biedt 2 Schoppen, tegen partij past. 2. De partner biedt 2 Schoppen, tegen partij 3 Klaveren. 3. De partner biedt 2 Klaveren, tegen- Eartij past. e partner biedt 1 Sans-atout, tegen partij past. RECLAME. OEFENWEDSTRIJD (West. 2e kl.) Maassluis. TERREIN ACHTER „POMONA" GEWONE PRIJZEN. Voorverkoop bij den heer DEVILÉ, Nieuwe Rijn 36. 8163 JAARVERGADERING L. V. B. De jaarvergadering van den L. V. B. zal niet op 22 Juni doch op 22 Juli worden gehouden. o ■o NEDERLAAGWEDSTRIJDEN HILLINEN. Morgen maakt Hillinen een aanvang met de nederlaagwedstrijden. Reeds te 9.30 uur zal V. O. L. I probeeren Hillinen II een nederlaag toe te brengen. Te 11.30 speelt het 2e elftal van eerstgenoemde vereeni ging tegen Hillinen III. De clou van den dag ls zeker wel de wedstrijd Hillinen— De Spartaan. Van Spartaan-zijde verze kerde men ons, dat zij geheel volledig naar Hillegom zal komen. Zondag j.l. weerde de Spartaan zich nog duchtig en speelde ge lijk 11 tegen den kampioen der 2e klas D. W. S. Voor het voetbalmlnnend publiek valt er dus wel wat te genieten. De prijzen voor deze wedstrijden zijn te bezichtigen in de etalage van den heer Copini, Hoofdstraat te Hillegom. o DE COMPETITIE VAN DEN K.N.V.B. Voor het kampioenschap van Nederland ontmoeten Go Ahead en Velocitas elkaar morgen te Deventer. De uitslag Is van geenerlei beteekenis meer. In het Oosten moet Rpbur één puntje veroveren op N.E.C. om haar eersteklasse- leven te redden en wij vermoeden, dat zij daartoe in staat zal zijn. Ook in het Zuiden is de beslissing te verwachten. Bleijerheide moet gelijk spelen tegen Wilhelmina om te promoveeren. Winnen de Kanaries dan volgt een extra-wedstrijd. o EINDSTANDEN L. V. B. Ie klasse. gesp.gew.gel.vrl.pnt. v.—t. Alphia 2 18 16 1 1 33 60—21 L. D. W. S. 1 17 11 3 3 25 83—28 Alphen 3 17 10 1 6 21 54—33 U. V. S. 3 16 8 3 5 19 44—32 Roodenburg 16 7 1 8 15 49—51 Lugdunum 2 17 5 4 8 14 38—44 L. F. C. 2 17 6 1 10 13 42—39 A. S. C. 3 17 4 3 10 11 33—83 D. V. S. 2 17 4 1 12 7 25—74 L. M. C. 12 2 10 19—42 L.M.C. vier punten ln mindering. D. V. S. 2 twee punten ln mindering. 2e klasse. gesp.gew.gel.vrl.pnt. V.—t. D. S. O. 1 18 16 32 78—24 Alphia 3 16 11 2 3 24 72—28 Leidsche B. 2 16 9 4 3 22 60—32 L. F. C. 3 16 7 3 6 17 41—43 Lugdunum 3 16 8 3 7 15 41—48 T. O. N. A. 1 16 4 3 9 11 53—63 U. V. S. 4 16 5 1 10 11 34—44 Roodenburg 2 18 1 4 11 6 28—74 R. C. L. 2 16 1 4 11 4 22—73 R.C.L. 2 twee punten in mindering. 3e klasse A. gesp.gew.gel.vrl.pnt. v.—t. L. D. W. S. 2 12 7 3 2 17 36—20 L. D. O. 1 12 6 2 4 14 35—26 Alphia 4 12 5 3 4 13 32—29 Lugdunum 4 12 5 4 3 12 42—37 R. C. L. 3 12 2 5 5 9 22—25 Leidsche B. 3 12 3 3 6 9 23—45 T. O. N. A. 2 12 3 2 7 8 24—42 Lugdunum 4 twee punten in mindering. 3e klasse B. gesp.gew.gel.vrl.pnt. v.—t. Waterkoet 18 14 2 2 30 109—36 D. V. S. 3 18 15 3 30 70—23 U. V. S. 5 18 13 1 4 27 62—25 Alphen 4 17 11 2 4 24 90—27 D. S. O. 2 18 9 1 8 17 52—60 Lugdunum 5 17 6 2 9 14 52—65 L. F. C. 4 18 6 2 10 14 36—50 Kagia 1 18 5 1 12 11 32—65 A. S. C. 4 18 2 1 15 5 25—98 Leid. B. 4 16 1 15 17—96 L. B. 4 en D. S. O. 2 twee punten in mindering. 4e klasse. 5. De partner biedt 2 Sans-atout, na tegenpartij 2 Klaveren. 6. De partner biedt 1 Sans-atout, A 2 Harten. Men heeft op I Schoppen geopend op Aas, Heer, Vrouw, 3 Aas, Boer, 9, 2, Heer Vrouw Boer, 9, 5. Wat moet geboden worden in de vol gende gevallen: 7 V past B biedt 2 Klaver, A past. 8. V past B biedt 2 Schoppen A past. 9. V past B biedt 1 Sans-atout A past. 10. V past B biedt 3 Schoppen. 11. V past B past A biedt 2 Ruiten. 12 V past B biedt 1 Sans-atout A biedt 2 Harten. Men heeft op 1 Sans-atout geopend op Aas, 10, 3 Heer, Vrouw, 10, 7 Aas, Heer, 7 Boer, 9, 5, Wat moet men bieden in de volgende gevallen: 13 V past B biedt 2 Klaveren. 14 V past B biedt 2 Harten. 15 V biedt 2 Schoppen B past. 16 V past B biedt 3 Sans-atout. 17 V past B biedt 2 Schoppen. 18 V biedt 2 Schoppen B 3 Klaveren. A. J. VERSTEEG.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13