SPBi,..»-.*#»»!*»; a(.|jlm:- 'j'.'jjl!.»*» BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Juni 1931 Tweed* Blad No. 21849 0# Jaargang BOVEN WASHINGTON HEBBEN UITGEBREIDE MANOEUVRES van de Amerikaan- sche luchtvloot plaats gehad. - Een groep bommenwerpers bij een patrouille boven de stad. De foto werd uit een der deelnemende vliegtuigen genomen. DE GROOTE VARKENSFOKDAG in de nieuwe veemarkthallen te Den Bosch is gisteren door den comm. der Koningin in Brabant mr. dr. A. B. G. M. van Rljcke- vorsel geopend. BEZOEK DER KONINKLIJKE FAMILIE TE PARIJS. De hoofdpunten van het programma. Het programma van het bezoek van de koningin, den prins en de prinses aan Parijs blijkt, behalve het bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling en dat aan den nieuwen president der republiek, den heer Paul Doumer, in het Elysée, nog eenige belangwekkende punten te bevatten. Gelijk men weet komt de koninklijke familie Dinsdag a.s. in den vroegen och tend te Parijs aan. Woensdag wordt zij boor president Doumer officieel op het isée ontvangen, die haar een déjeuner aanbiedt. Dienzelfden avond diner op de Nederlandsche legatie, waarbij de presi dent der republiek tegenwoordig zal zijn. Donderdagochtend bezoek aan de Kolo niale Tentoonstelling. Vrijdagavond zou. naar verluidt, maar schalk Lyautey den vorstelijken gasten een diner aanbieden, vermoedelijk op de ten toonstelling. Zaterdagmiddag ontvangst der konink lijke familie in het Parijsche Stadhuis; daarna zouden de leden der Nederlandsche kolonie in de gelegenheid worden gesteld om in de Nederlandsche legatie hun op wachting bij het vorstelijk echtpaar en dc prinses te maken. HET INSTRUCTIEVAARTUIG „PRINSES JULIANA". Hot eerste in Nederland gebouwde schoolschip. Morgen zal H. K. H. Prinses Juliana op °e werf „Gideon" van den heer J. Koster Brn. te Groningen het eerste in Nederland Kbouwde schoolschip, dat haar naam ?al dragen, doopen en daarna te water Uten. Het is het nieuwe instructievaartuig •Prinses Juliana" voor het Onderwijsfonds toor de Scheepvaart te Amsterdam, dat bestemd is dienst te doen ais oefen- en opleidingsschip voor de zee-, Rijn- en binnenvaart. Vooral met het oog op de opleiding 'oor de binnenvaart moesten de hoofd- «'metingen van het nieuwe instructie- \aartuig zoodanig beperkt worden, dat ook 'oor Friesland kan worden gevaren. De '®gte bedraagt 32.40 M., de breedte 6.37 M. en de grootste diepgang 1.80 M. In verband met een behoorlijke hoogte van het schoollokaal is de holte op 2.85 M. vastgesteld. Het nieuwe instructievaartuig wordt ge bouwd met kruiserhek en getuigd als tweemast gaffelschoener. Door de uitrus ting met een 150 P.K. Brons motor is het schip zoowel motorschip als zeilschip. De bouw geschiedt onder speciaal toezicht van de Scheepvaart-Inspectie voor klasse kleine kustvaart. Bij volbelaste motor wordt in diep water zonder zeilen een snelheid verwacht van ruim 9 mijl. Het belangrijkste gedeelte van het schip wordt het middenschip. Dit is door een waterdicht schot in twee deelen geschei den. In het voorste gedeelte worden onder gebracht de leerlingen, die geheel aan boord worden opgeleid. Hiervoor worden twaalf kooien en een afzonderlijke hut voor kok en bootsman gebouwd. Het ach terste gedeelte is weer in twee deelen ge scheiden, waarvan het voorste wordt inge richt als schoollokaal met aangrenzende hutten voor leeraren, het achterste ge deelte als slaapvertrek voor zestien leer lingen van Binnenvaart- of Zeevaart scholen, wanneer deze met de ..Prinses Juliana" oefentochten maken. Het achterschip bevat de machine kamer, de logiezen voor kapitein en offi- cieren-leeraren met een reservehut en voorts een proviandbergplaats en de noo- dige tanks. Het voorschip, door een tusschendek in tweeën gescheiden, bevat ballastruimte, een bergplaats voor touwwerk en zeilen en een ruimte om de jongens het splitsen en knoopen van touwwerk te leeren. Voor het verhoogde achterdek wordt op het hoofddek een groote kombuis ge bouwd, waarboven een stuurkast met stuurbrug. De technische inrichting van het nieuwe instructievaartuig voldoet aan de hoogste eischen en alle moderne middelen voor navigatie, enz. worden toegepast. De bemanning van de „Prinses Juliana" zal bestaan uit een kapitein, een eerste officier-leeraar, een machinist-leeraar, een bootsman en een kok-hofmeester. De aan boord op te leiden leerling-matrozen vormen verder de overige bemanning. Het ligt in -de bedoeling half Augustus den officieelen proeftocht te houden, waarna het schip onmiddellijk in dienst zal worden gesteld. Wanneer de financieele omstandigheden zulks mogelijk maken, zal ook het instruc- tievaartulg „Prins Hendrik" in exploitatie blijven. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Op 26 Juni vastgesteld. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de in art. 10 der Dienstplichtwet be doelde loting ter bepaling van den inge schrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmer king komt om tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd, in het openbaar plaats heeft voor de lichting 1933 op Vrijdag 26 Juni a.s. des middags om 2 uur te 's-Gra- venhage in de „Weeskamer", Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een aantal ge nummerde biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alphabetisch register der gemeente Am sterdam van de lichting 1928. De minister heeft voorts in de commis sie voor het houden van de loterij voor de lichting 1933 benoemd: tot lid tevens voorzitter den heer mr. R. W. J. G. de Men- thon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad te 's-Gravenhage; tot zijn plaatsvervanger den heer mr. S. K. D. M. van Lier, advo caat en notaris te 's-Gravenhage; tot leden de heeren M. Belzer, luitenant-generaal, lid van het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage en Th. Sanders, directeur van de Staatsloterij, te 's-Gravenhage; tot hun plaatsvervangers onderscheidenlijk den heer J. G. Leverland, luitenant-gene raal tit. b. d. te 's-Gravenhage en den heer P. de Ridders, oud-administrateur ter ge meente-secretarie van Rotterdam, te Hil- legersberg, tot secretaris den heer J. A. L. Vervloet, boekhouder bij de Staatsloterij, te 's-Gravenhage; en tot adjunct secretaris den heer V. H. Laforêt, hoofd-commies bij het Departement van Defensie, te 's-Gra venhage. o DE BAKKERS EN DE TARWE-WET. Program van actie vastgesteld. De vijf landelijke organisaties in het bakkersbedrijf, hielden gisteren een verga dering in „Krasnapolsky" te Amsterdam, waar de wenschen der Nederlandsche bak kerspatroons werden geformuleerd met het oog op 'de a.s. invoering der Tarwewet en met het oog op de vergadering der com missie van advies voor de tarwewet, die heden voor het laatst zal vergaderen. De vergadering was bijeen geroepen door den Ned. Bakkersbond en werd geleid door den heer Staehle. Rcsloten werd eenstemmig te ijveren voor; v. - 1. Een percentage van minstens 10 pCt. vrije, onvermengde bloem voor de beschuit en banketbakkerij der gemengde bedrijven. 2. Voor een zoo laag mogelijken prijs der onvermengde bloem. 3. Voor een niet hooger percentage dan 15 pCt. bloem en meel van inlandsche tarwe. 4. Voor een sterke bestrijding van den invoer van Belgisch brood in Nederland. 5. Voor een broodprijsverhooging van een cent per 800 gram voor elke f. 1.50, waarmede de bloemprijs per 100 K G. wordt verhoogd, in te gaan met 1 Juli a.s. 6. Voor de oprichting eener bakkers-cen trale door de federatief samenwerkende bonden in het bakkersbedrijf. Aan de bakkers-vertegenwoordigers in de advies-commissie werd verzocht deze wen schen aan de regeering over te brengen. VRAGEN BETREFFENDE DE RADIO-CENSUUR. De heer Albarda dringt aan op regeling der beroepsinstantie. Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda. heeft volgens de N. R. Crt. aan den mi nister van waterstaat de volgende vragen gesteld: I. Wil de minister mededeelen, op welke gronden de Radio-contröle-commissie de uitzending van een redevoering en van orgelmuziek, ter herdenking van den zeven jaar geleden in Italië omgebrach- ten socialist Mateotti, op 10 Juni 1931 heeft verboden? II. Heeft de minister, toen hij van het in de eerste vraag bedoelde verbod bericht ontving, aanleiding gevonden zijn tus- schenkomst te verleenen, ten einde op heffing van het verbod te bevorderen? III. Hebben eenige beslissingen, welke de Radio-contröle-commissie in den laai- sten tijd heeft genomen, den minister met tot de overtuiging gebracht, dat die com missie met haar preventief toezicht me nigmaal verder gaat, dan „ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den staat, de openbare orde of de goede zeden" waarvan wet en reglement spre ken, verdedigbaar is? IV. Is de minister niet van meening, dat inzonderheid met het verbod van de Mateotti-herdenking de Radio-contröle- commissie de grenzen heeft overschreden van de opdracht, welke voor haar in arti kel 3 ter van de Telegraaf- en Telefoon- wet en in artikel 5 van het Radio-con- tröle-reglement is te vinden? V. Hebben de ervaringen van den laat- sten tijd den minister niet overtuigd van de wenschelijkheid om de preventieve censuur op de radio-uitzendingen af te schaffen, en wil de minister de afschaf fing van die censuur, al of niet met wets wijziging, bevorderen? VI. Wat is de reden, dat de minister nog steeds niet overgegaan is tot de rege ling van het beroep van de beslissingen der Radio-contröle-commissie, hoewel hij reeds op 27 Mei 1930 in de Tweede Kamer zijn voornemen daartoe uitsprak, op 23 en 30 October 1930 die uitspraak beves tigde, en op 3 Januari 1931, in antwoord op schriftelijke vragen, mededeelde, dat zijn beslissing slechts wachtte op het ver slag van een onderzoek in het buiten land, welk verslag nu reeds geruimen tijd geleden is verschenen? VII. Kan de regeling van het beroep nu spoedig verwacht worden, en zal die rege ling zoodanig zijn, dat de beslissing in hoogste instantie blijft bij den tegenover de volksvertegenwoordiging verantwoor delijken minister? Te 's-Gravenhage is gisteren door de Vara een betooging gehouden tegen het verbod van de Matteotti-herdenking. Er waren ongeveer 8000 deelnemers. In Am sterdam is een protestvergadering gehou den, gevolgd door een optocht door de binnenstad. G .1. VAN DER PLOEG (IDSARDI) f Op 61-jarigen leeftijd is te Leeuwarden overleden de heer G. I. van der Ploeg, als schrijver bekend onder den naam van Idsardi. In 1910 verscheen van zijn hand zijn eerste boekwerk, spoedig gevolgd door tal van anderen, waarvan we noemen: Als door vuur. In de branding, Mooie Marie, Een heilig ja, Jonker van Sterrenburgh, Kleine Luyden. Ons Anneke, Gretske de Freule, Sampie, Jacob de gunsteling Gods, Manke Murk Nynke en Rosenhof, net laatst verschenen werk. De heer van der Ploeg was medewerker aan In en om ons Huis, een christelijk vrouwenblad, en Oude Paden, het weekblad van ds. J. J. Knap Czn. te Groningen. Hij was een der voormannen van den Christelijk Nationalen Werkmansbond, in welks hoofdbestuur hij 23 jaar lang zitting heeft gehad. DE KONING VAN ITALIË hoeft do groote militaire parade bijgewoond, welke dezer dagen ln het nationaal Stadion lil Rome werd gehouden. Verschillende ballons werden door de troepen meegevoerd DE CENTRALE VEILING te Ter Aar 13 gisteren voor het eerst gehouden. Een overzicht van de eerste veiling.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5