VRAGENRUBRIEK. UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. UIT ONZE STAATSMACHINE HET MIJNONGELUK TE NEURODE. Omtrent het mijnongeluk in de Rubens mijn bij Neurode worden thans nadere bijzonderheden bekend. De slachtoffers behoorden tot een ploeg, die opdracht had te onderzoeken of er mijngas aanwezig was. Dit geschiedt voor het aan het werk gaan van elke nieuwe ploeg, door het los sen van schoten, waardoor het gas uit het gesteente wordt gedreven. De voor het onderzoek aangekomen deskundige ver klaarde, dat het een groote zeldzaamheid is, dat het gas eerst zoo lang na het los sen der schoten optreedt, als hier het ge val is geweest. Het reddingswerk werd uitgevoerd door met gasmaskers toege ruste manschappen Van de zeven slacht offers waren vijf gehuwd; zij laten vrouw en kinderen achter. De mijnwerkersbon den zullen de achtergeblevenen onmid dellijk ondersteunen, terwijl zij verder uit de door verschillende inzamelingen bij eengebrachte mijnwerkersbonden gelden zullen ontvangen. o STRIJD OM 'N ONBEKENDEN SOLDAAT. Hij heeft zijn geheugen verloren. Op het oogenbllk loopt te Parijs een interessant proces. Vijftien gezinnen vechten om een onbekenden soldaat. Soldaat nummer 13, zoo heet hij, keerde tegen het einde van den oorlog met het gewone transport uit de gevangenschap in Duitschland naar het vaderland terug. Maar terwijl de anderen in hun gezin nen weerkeerden, waarvan de oorlogs- ultbarsting hen voor jaren had losge scheurd bestond er voor hem om zoo te zeggen geen uitkomst. Hij was zwaar gewond in gevangen schap geraakt. Men had hem genezen, maar één ding kon men hem niet terug geven: het geheugen. Hij kon zich niets meer herinneren. Herkenningsteekens en papieren bezat hij niet meer. Men gaf hem een naam, doch die behield bij de invrijheidstelling slechts tot aan de grens zijn waarde. Achter de grens kwam het probleem van zijn verloren naam opnieuw naar voren. Hij dacht na, maar herinnerde zich niets. En men noemde hem als der tienden man in het transport soldaat no. 13. Als overtollig lid in de maatschappij, ging hij van plaats naar plaats, tot op zekeren dag te Parijs zich een oude vrouw aanmeldde, en den naamlooze als haar vermisten zoon aanwees. Verdere aan spraken bestonden niet en de onbekende soldaat keerde eindelijk in zijn familie terug. Deze toestand duurde eenlge jaren tot op een goeden dag een andere familie in hem haar zoon wilde herkennen. Zijn loto en levensgeschiedenis verschenen opeens in de kranten. En nog dertien nieuwe gezinnen kwamen plotseling met dezelfde aanspraken voor den dag. De rechtbank zal daarover thans be slissen. HIJ zal nu waarschijnlijk aan het tweede gezin worden toegewezen, dat met foto's en schrijfproeven zijn aanspraken het meest overtuigend bewijst. (Msb.) o DE GEZONKEN DUIKBOOT. Nog acht man gered. V. D meldt uit Londen: Na tien uur vergeefs zoeken door andere schepen van de bij Wei-Hat-Wei gedetacheerde Brit- sche marine, slaagde men er eergister avond tegen halfelf in, de plaats, waar de duikboot .Poseidon" gezonken was. onge veer 21 mijlen ten Noorden van Wel-Hal- Wei te vinden. Gisteren is men begonnen te trachten de duikboot met behulp van samengeperste lucht aan de oppervlakte te brengen. Omtrent de toedracht van de ramp wordt gemeld, dat de duikboot, terwijl zij aan de oppervlakte lag, geramd werd door het 1753 ton metende Chlneesche stoom schip „Yuta". De botsing geschiedde ten gevolge van den dichten mist. De duikboot moet onmiddellijk gezonken zijn en de meeste opvarenden, die zich wisten te redden, werden door de ,,Yuta" opgepikt. Zes leden der bemanning konden zich redden, dank zU 't Davis duikbootredding- apparaat, waarmee zij waren uitgerust, 'n betrekkelijk nieuw apparaat, waarbij o.a een eenigszins op een gasmasker gelijkende helm behoort, die geheel over het hoofd kan worden getrokken. Hoe goed deze ap paraten hebben gefunctionneerd blijkt wel uit het feit, dat twee hunner pas twee en een kwart uur en twee anderen drie en driekwart uur na de botsing aan de opper vlakte kwamen. Later heeft men verbinding gekregen met het wrak en acht manschappen (van de 18) zijn toen, volgens de „Tel." nog gered. i Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. A. B tc L. 1. De jongste restauratie van liet orgel is beperkt gebleven tot het sonore gedeelte wan het instrument Hadden kerkbestuurders haar ook doen uitstrekken tot bei mechanisch gedeelte, d.i. het krucht- o\erbiengend apparaat tusschen den toets van het klavier en de openings- en slui- tingsklep der orgelpijp, dan ware zuIks geen noodelooze overdaad geweest. De sliitage en het daardoor veroorzaakte bij geluid is verre van denkbeeldig. De mate \an hinderlijkheid hangt evenwel af van de wijze van luisteren: hoe meer men zich op het uitgevoerde muziekstuk instelt des te minder hoort men het geklepper van toet sen, slangen, hefboomen en wat dies meer zij 11. Door lid te worden van de bibliotheek (a f. 1 per jaar) onverschillig of men al dan niet lid is van de Maatschappij voor Toon kunst. C. F. v. H., te L. U begrijpt de zaak verkeerd. Meermalen is medegedeeld, dat de leeftijd niets afdoet van de belasting- schuldigheid. De vraag is alleen gesteld om te weten of voor alle kinderen kinderaftrek moet worden toegepast. Indien u een of meer mindetjarige kinderen hebt. welke belas tingplichtig zijn, heeft voor hen geen ki- deraftrek plaats. AALSMEER. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. De Vrijheidsbond verliest een zetel aan de S, D. A. P. Bij de gisteren alhier gehouden gemeente raadsverkiezing werden In totaal uitge bracht 3857 stemmen, waarvan 55 van on waarde. De geldige stemmen waren als volgt verdeeld: Roomsch Katnolieke Staats partij 648 S.D.AP. 779, Communisten 41, Chr. Hist. Unie 4U0, Vrijheidsbond 1127, A R. Partij 749. Alzoo zal de raad zijn samengesteld uit: RK 2 (2); S D.A.P. 3 (2); Communisten 0 (0). Chr. Hist, 2 (2); Vrijheidsbond 4 (5); AR 2 (2). Gekozen zijn: W. Raadschelders en M. Zeestraten (R.-K.); C. Spaargaren Dzn., Jb. Alderden en W. Harting (S. D, A. P.) G, H. van Itterzon én A. Baardse (C. H.) M Alderden Czn J. P. Berghoef, D. Jong kind Mzn. en Jac. Keessen Azn. (V.-B.) en P. v. d. Meer en B. Wegman (A.-R). De raad blijft links. o HILLEGOM. Uit de geheime raadsvergadering. De raadsvergadering is besloten met een geheime zitting, handelende over een wijziging der Instructie voor den gemeente ontvanger. Naar wij vernemen, is besloten deze instructie zoodanig te wijzigen, dat de gemeente-ontvanger in het vervolg als zoodanig 6 dagen werkzaam zal zijn. Thans ls het 3 dagen per week. De tegenwoor dige functionaris zal dus zijn betrekking als commies ter secretarie moeten neer leggen. De combinatie van de betrekking van ontvanger en ambtenaar ter secretarie in één persoon ls al van Jaren her een punt van bespreking in den raad gcweesV De St.crt. no 110 bevat de statuten van iSe Coöperatieve Veilingsvereeniging Hillcgom U Agevestigd alhier. j KATWIJK AAN DEN RIJN. De aan'eg der Centrale verwarming in de R.K. Kerk is gegund aan de firma Gebr, Vincent te Schiedam. o KATWIJK AAN ZEE. Kampeeren in de duinen. De tijd i' weder aangebroken dat velen uitzien naar een geschikt plekje om hun kampeertpnt op te slaan. Ter waarschuwing en tevens ter voor koming van onaangenaamheden kan dienen dat het in de Stnatsdutnen, In beheer bij het Departement van Financiën, o ader de gemeenten Katwijk en Noordwijk absoluut verboden is oin te kampeeren. In deze gemeente bestaat hiervoor alleen de gelég nheid In het Gemeente-kampeer terrein. -io NOORDWITKERHOUT. Door de politie alhier zijn aangehouden de minderjarigen J van D en G. N. uit Katwijk aan Zee. Beiden zijn naar het politiebureau aldaar op transport gest;ld. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannetje, d. van S de Ridder en J. van Oostveon; Johannes Josephus Leonardus z. van J. A. Vugts en A. M. van Nobelen. Overleden Petronella van Dijk, 73 jaar, echtgenoote van P. de Haas. Gevestigd: A. van 't Wout, Hoekstraat 22, van Alphen a. d Rijn, J. Hoekstra, en gezin Menneweg 75, van Lisse; Mej. H Passchier, Hoofdstraat 110, van Noord- wijk; A. C. Vroom, Bijdorpstraat 18 van Haarlem. Vertrokken: Mej. J. Roos, van Zuithol- straat 13, naar Voorhout; Mej G. C. Perreijn, van Hoofdstraat 82, n. Wassenaar; Mej. C Noordermeer, van Biidorpstraat 27, naar Leiden; H Schalk, van Floris Schouten straat 3, naar Voorhout. Gevonden zijn eon vulpenhouder en een huissleutel Inlichtingen zijn te be komen bij de politie. o WASSENAAR. VERKEERS-ONGEVALLEN. Een ernstig gewonde. Op het gevaarlijke kruispunt School straat Katwljkscheweg gebeurde gister avond omstreeks kwart voor zes uur een ernstig ongeluk. Uit de Schoolstraat kwam met kalme vaart een Ford-auto, bestuurd door mr. J. S. C. Tromp Meesters uit Velp. Uit de richting Katwijk naderde een motorfiets, bestuurd door G. Bergman alhier met op de duo zijn echtgenoote. Op het gevaarlijk kruispunt reed de motorrijder tegen de auto op met het ge volg, dat hij op de motorkap terecht kwam en vervolgens op de straat viel. Toen hij werd opgenomen, bleek hij er ernstig aan toe. Belde beenen waren gebroken, waar van een dubbel, terwijl hij verwondingen had aan hoofd en beenen. Zijn vrouw, die van den motor geslagen was. kwam er met lichte verwondingen af. Nadat ter plaatse de eerste hulp was verleend door dr. Van Praag, is Bergman per ziekenauto naar het ziekenhuis Zuid- wal vervoerd en zijn echtgenoote naar haar woning. De politie nam zoowel de auto als het motorrijwiel in beslag. Op den Benoordenhoutscheweg nabij het Roomhuls kwam mevr. D. uit Amsterdam met haar La Salle-auto gereden en wilde daar ter plaatse de rails oversteken. Zij had echter de naderende tram te laat be merkt en daar de weg door den regen glad was. dorst zij niét met volle kracht te rem men, met het gevolg, dat zij tegen de tram opvloog, waardoor zij het voorbalkon in drukte en een treeplank vernielde. De auto werd eveneens zwaar beschadigd en werd per kraanwagen van garage Jansen weg gesleept. Mevrouw D. kwaih met den schrik vrij. Fietser over hond. De zoon van den heer Van W. kwam met zijn rijwiel over een dwars voor hem schietenden hond te vallen met het ge volg, dat hij een sleutelbeen brak. Nadat hem door dr. Doelman eerste hulp was verleend werd opname in een ziekenhuis noodlg geacht, waarheen hij dan ook werd vervoerd. ZEVENHOVEN. De collecte ln de Ned.-Herv. Kerk voor de Zending heeft opgebracht de som van f. 42.70. ALPHEN. De verkeersverordeningen. Gisteren werd weder controle gehouden op de rijwiel- en motorwet en wegenbe lasting. Zooals gewoonlijk, werden ver schillende personen, die in overtreding waren, weder de dupe. Tegen enkele per sonen beneden 18 jaar werd wegens be sturen e?n?r auto proces-verbaal opgemaakt. Men zij gewaarschuwd, daar vooral op deze laatste overtreding door de politie streng zal worden gelet. Door een onbekend gebleven autobe stuurder werd gisteren langs den Groenen weg een straatlantaarn stuk gereden boven dien werd in de Oranjestraat door de baldadige jeugd de glazen mantel van een lantaarn vernield. Door den postbode L. werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij tijdens de bestelling ten huize van v. W. door diens hond in zijn knie werd gebeten, terwijl bovendien zijn kleeren werden gescheurd. De heer P. Zwier, candidaat bij de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Schiedam. o BOSKOOP. Auto te water gereden. Aan den Zljdeweg is een auto, bestuurd door den lieer B. uit Alphen in de wetering gereden. De bestuurder en de drie inzittenden konden zich zetf redden. De oorzaak moet gezocht worden in de duisternis en onbekendheid der weg. De auto werd later door een kraanwagen gelicht. o KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. Een onbelangrijke agenda. Aanwezig zijn alle Iaden, behalve de lieer Lievorse. die met kennisgeving afwezig is. Voorzitter is de burgemeester. Na opening der vergadering door den voorzitter met gebed, doet deze mededee- ling van verschillende ingekomen stukken: o.a. de goedkeuring der gemeente-rekenin gen dienst 1928 en 1931 en kennisgeving, dat de in de vorige vergadering benoemde leden der schattingscommissie hun benoe ming aannemen. Hierna deelt de voorzitter den uitslag mede van den verkoop van het terrein bij de Koudckerksche brug. De grond heeft opgebracht f.3103 en de voorz. stelt namens B. en W. voor, dit voor kennisgeving aan te nemen De heer van Egmond informeert nog of bij den bouw van woonhuizen ook rekening zal worden gehouden met de destijds door den Raad daarvoor vast gestelde minimum huurwaarde, waarop de voorzitter mededeelt, dat d ize bepaling in het contract is opgenomen. Na nog ecnige besprekingen hieromtrent wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat op een wijzigingsbesluit van de begrooting dienst 1911 een bedrag ad. f.300 is uitge trokken voor verhooging van de subsidie voor het Burgerlijk Armbes'.uur. De heer van Egmond acht dit bedrag voor 1931 niet voldoende in verband met de nog Steeds plaats hebbende uitkee.ingen. De voorzitter stelt voor dit bedrag dan te bepalen op f. 500. Aldus wordt besloten. Voorts zullen nog enkele posten betrek king hebbende op het onderhoud van gemeente-gebouwen verhoogd moeten wor den in verband met te verrichten schilder werk. De begrooling hieromtrent is destijds te laag door den gemeente-opzichter op gegeven Algemeen is men van oordeel, dat de begrooting te laag is en wordt be sloten de noodige verhoogingen aan te bren gen, Hierna wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1930. Tenslotte brengt de voorzitter der tafel het laatste punt der agenda ter vaststelling van de vergoeding art. 101 der Lager- Onderwijswet 1920 over 1928, ten behoeve van de Ned. Herv. School alhier. De kosten per leerling hebben over 1928 bedragen f. 13.871 o, zoodat de vergoeding vastgesteld moet worden op f1512.371:-. De voorzitter geeft nog een kort overzicht van de be rekening, waarna de vergoeding op boven genoemd bedrag wordt bepaald. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. o RIJNS ATERWOU DE. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. De samenstelling: niet veranderd. Bij de gehouden gemeenteraadsverkie zing werden in totaal uitgebracht 253 stemmen, waarvan 6 van onwaarde. De geldige stemmen waren als volgt verdeeld: R.-K. Staatspartij 96, lijst Van der Kijft 22 en Protestantsche lijst 129 stemmen. De Raad zal dus zijn samengesteld uit 3 Katholieke en 4 Protestantsche leden, zoodat de samenstelling ongewijzigd blijft. De namen der gekozenen zijn: W. Kom pier, N. Dusseldorp en S. J. Visser (R.-K.), J. A. de Bruyn, P. Jansen, C. van Tol en W, Dorrepaal (Prot.). o WADDINXVEEN. In den berm weggezakt. Door dat de verhulsauto van S. uit Bos koop aan de Kielkade alhier te veel uit haalde, kwam de wagen in den berm van den weg terecht. De auto zakte met de beide rechterwielen ln den weeken grond. Op eigen kracht was het onmogelijk weer op den weg te komen Nadat een kraan wagen hulp had verleend, kon de auto. welke geen materieele schade had opge- loopen, zijn reis voortzetten. Autobotsing. Op den hoek van de Burgemeester Trooststraat en den Kanaaldijk had een aanrijding plaats tusschen een personen en een bestelauto, welke respectievelijk werden bestuurd door M. en Van D., beiden alhier woonachtig. De schuld van de aan rijding berr,3t bij beide bestuurders, daar zij de verkeersvoorschriften niet in acht hebben genomen. De auto van M. was licht, doch die van Van D. zwaar be schadigd. Dezer dagen ls ten nadeele van den landbouwer U. aan den Breedeweg uit een hok, staande op het erf, een twaalftal witte kippen ontvreemd. De politie is door den eigenaar met een en ander geval in kennis gesteld. VERVOER VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN. De heer Kampschöer heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gericht: Is de Minister bereid mede te deelen of het Juist is, dat de Directie der Neder landsche Spoorwegen aan de Westland- sche exporteursvereeniglng een reductie aangeboden heeft van 15 procent, als een bepaald aantal wagons per Jaar verzonden wordt? Kan de Minister ook mededeelen, of de Directie der Spoorwegen van oordeel is, dat de spoorwegen met het verleenen van deze reductie het vervoer van land- en tuinbouwproducten, dat thans per vracht auto geschiedt, zal terugwinnen? Is de Minister niet van oordeel, dat het meer in het algemeen belang is, dat een algemeene verlaging der tarieven tot stand komt, te meer, daar het voorgestelde reductiestelsel voor den land- en tuin bouw weinig waarde heeft, omdat de reductie voor een belangrijk deel aan de •exporteurs ten goede komt? o VOOR KLEINE TUINEN. Vijanden van onze planten. Nauwelijks zijn de Jonge bladeren en knoppen weer aan boomen en heesters of een leger van vijanden staat gereed om er een aanval op te doen, en deze zoo mogelijk te vernietigen. Maar laten we eerlijk zijn, ook voor die voor ons zoovaak zoo hinderlijke insecten ls het eenvoudig de strijd om het bestaan die gestreden wordt. Wij kunnen echter niet dulden dat boomen en heesters, en daarvan vooral veel bloemknoppen, hierdoor zouden wor den vernietigd. Veel hinder veroorzaakt de rlngelrups, Malocosoma neustria. In den vorigen zomer heeft de vlinder eitjes gelegd aan de jonge twijgen. Een groot aantal dezer eitjes werden in een harde, lijmachtige stof in een ring vereenigd en omsluiten het twijgje als een kokertje. Hadden we deze ringetjes gedurende den winter nu maar alle afgeknipt en ver brand, dan was er niets gebeurd, maar velen ontsnappen gemakkelijk aan onze aandacht, en nu zien we zoo hier en daar een spinselachtig nest, waarin soms hon derd of meer rupsjes bijeen zijn. Vooral bij regenachtig weer en des nachts komen de kleine rupsjes nog naar dit nest, zoo dat we ze ook nu nog gemakkelijk kunnen vernietigen Iedere tuinbezitter lette dus op, opdat de werkelijk groote schade die zÖ vaak veroorzaken zoo gering mogelijk zij. Deze rups komt vooral voor op de frultboomen, ook op slerappels en ster kersen, .neldoorns, beuken, eschdoorns Iepen en berken. In onze frambozen bin den we nu den strijd aan met het fram- bozenkevertje, Byturus tomentotus. De kleine, ongeveer 4 m.M. lange, geelgrijs behaarde kevertjes kan men nu aan de bloemknoppen vinden. In een enkele frambozenrlj kan men ze er gemakkelijk afvangen. Ze laten zich echter direct val len, zoodat hiervoor wel eenige handig heid vereischt wordt. Men vangt ze dan ook dikwijls in een omgekeerde paraplule of een laken dat men onder de planten houdt, terwijl men deze schud. In de rozen zien we nu verschillende boosdoe ners. o.a de rozenknopboorders. Ardis plana, waarvan de larven 12 tot 14 m.M. lang zijn en bij voorkeur aan de knoppen vreten: de rozenbladwesp, Hylotoma rosae, wélke haar eitjes in de jonge scheutjes deponeerd. De blauwgroene, van zwarte strepen voorziene larven zijn onge veer 2 c.M. lang en vreten aan de blade ren. In kleine tuinen doet men het beste met de rozen geregeld te inspecteeren en deze en andere boosdoeners te vangen en te vernietigen. Er zijn bestrijdingsmidde len tegen, maar daar dit vergiften zijn, gebruiken we ze liever niet in kleine tuinen. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Ultg.-Mlj. „Elsevier" ver scheen een bundeltje aphorismen, getiteld „Klappertjes", door Cornells Veth, met een caricatuur van den auteur Jo Spier. Van de N.V. Centrale Esperanto Boek handel te 's-Gravenhage ontvingen wij de Esperanto-Catalogus No. 10. A. W. Bruna en Zoon's Uitg. Mij., Utrecht; „De Bendekoninglng" door E. Philips Op- penheim. Prijs Ing. f.1.geb. f. 1.50. N.V. Het Repertorium, Amsterdam 1931: „Fiscaalrecht". Repertorium van de Neder landsche jurisprudentie en rechtsliteratuur in belastingzaken. Bewerkt door mr. Y. Langhout, referendaris aan het Ministerie van Financiën. N.V. De Zuid-Holl. Boek- en Handels drukkerij, Den Haag, gaf onder den titel „Paardrijden" een boekje uit, dat een leid draad zal zijn voor eiken amateur-ruiter. In dit leerzame werkje wordt alles, wat met paardrijden verband houdt in de ver schillende achtereenvolgende hoofdstukken uitvoerig besproken. Het werd samenge steld door J. Ebblnk, dir. der Rijschool te Leiden en ls in den boekhandel voor f. 1.50 verkrijgbaar. ECONOMISCHE TOENADERING Door de regeering is bij de Tweede Kam. ingediend een voorstel tot goedkeurinc 1 het op 22 December te Oslo gesloten »7 drag tot economische toenadering schen Belgié, Denemarken. Nederlalw Zweden en Noorwegen. Naar aanleidin. van deze combinatie der verdra»3 sluitende partijen mogen we een klein" historische opmerking maken, welke mJ dit verdrag niets te maken heeft. Eenige jaren vóór den grooten oorln» werd een proefballonnetje opgelaten be doelende de stichting van een soort en" tente zou toen uitmuntend hebben gen» t in het stelsel der omsingelingspoiiuet waardoor de „geallieerde" mogendheden hebben getracht Duitschland af te snijden van de andere landen van Europa. Van dat plan is destijds niets gekomen. GelukB» ook maar. Anders hadden we als de bond: genooten van België mede ten oorloê moeten trekken. Het nu der Kamer ter goedkeuring aan geboden verdrag is van gansch anderen aard. Het bedoelt versteviging der vrede lievende handelsbetrekkingen tusschen de vijf genoemde landen. Een toenaderingsverdrag is het verdrag van Oslo. En als zoodanig ligt het dan ook geheel in de lijn van den tijd, die immers dreigend gevaar van oorlog wil bestrijden met een serie verdragen, welke de banden van vriendschap tusschen diverse landen nauwer moeten toehalen. Zoo ook het andere verdrag, dat de intellectueelen van verschillende kanten der grenzen in veel nauwer contact met elkander wil brengen Dat ook zulke verdragen noodlg zijn heelt de oorlog 19141918 geleerd. Nu is er gemeenlijk tusschen verschil lende verdragen een'zeker soort confor miteit; dragen ze naar vorm en inhoud wat we zouden willen noemen, in bijzon deren zin een internationaal karakter gedragen als ze worden door één of meer dezelfde principes. Het onderhavige ver drag echter draagt in de verdragenwereld een geheel nieuw beginsel binnen. Omdat vastgelegd wordt de wil der verdragslui tende partijen om elkanders belangen te ontzien. Op duidelijke wijze is dit nieuwe principe tot uitdrukking gebracht. We zijn reeds een handelsovereenkomst van Oenève rijk, welke per saldo ook een economische toenadering bedoelt. Toch is er, behalve het zoo juist aangegeven nieuwe principe, nog een punt van ver schil, daar het verdrag van Oslo geen ver schillende groepen van staten schept maar alle staten gelijkelijk behandelt er niet de handelspolitiek van sommige sta ten vastlegt. Dit feit komt in het verdrag daardoor tot uiting, daar het de handels politiek van Nederland, België. Denemar ken, Zweden en Noorwegen niet vastlegt en dus ook wijziging in deze politiek geens zins in den weg staat. Alleen staat het nieuwe principe in zooverre een wijziging in den weg, dat deze wijziging nooit den agressieven weg zal mogen opgaan, waar door immers elkanders belangen niet zou den ontzien worden. We noemden dit verdrag een toenade ringsverdrag. Maar niet in dien zin, dat daardoor tusschen deze vijf landen eener- zijds en overige staten anderzijds eenkloo! zou worden gevestigd. Het verdrag ls zeer vreedzaam ën ter conferentie van Os!i (het plan van dit verdrag ls van Nor- wegen uitgegaan) is dan ook duidel^r urbi et orbi uitgesproken, dat het ze! wenschelijk zou wezen, wanneer oo; andere staten zouden toetreden tot het vreedzame systeem van dit verdrag. Die toenadering blijkt verder daaruit, dat wanneer een regeering haar belangen door de maatregelen van een der der andere regeeringen bedreigt ziet, ze vol komen het recht heeft concrete voorstel len te doen, opdat de bedreiging uit den weg geruimd wordt. Dan wordt dit ver drag getypeerd door het feit, dat de ge dachte aan onderhandelingen uit het oor spronkelijk ontwerp geheel en al wegge laten is, waardoor voorkomen is. dat de handelstarieven basis van onderhandelin gen zouden kunnen worden, dat weer een „do ut des"-systeem inhoudt. Flink is, dat de vijf regeeringen bij voorbaat reeds steun beloven aan de Inter nationale actie tot vermindering der han delsbelemmeringen en tot verbetering van het ruilverkeer. Niet alleen tot dit doel, maar ook tot beveiliging van haar ge meenschappelijke belangen (merkwaardig, dat het woord beveiliging hier wordt ge bruikt. hetgeen toch veronderstelt, dat die belangen worden bedreigd) zal de samenwerking, die in 1930 begonnen werd, ook verder worden voortgezet. Gelijk ieder verdrag richt het zich dus op de toekomst Toch wordt ook de gele genheid geopend om aan het verleden te denken en goed te maken, wat daaruit misschien nog verkeerds overgebleven is. Immers bepaald werd, dat de mogelijkheid zal onderzocht worden om het principe van het verdrag ook toe te passen op an dere bepalingen, die de onderlinge han delsbetrekkingen zouden kunnen schaden en dat de vraag onder het oog gezien zal worden of het bepaalde in het verdrag ooi: toegepast zou kunnen worden op he' heden en het verleden, in dien zin name lijk, dat in onderling overleg wordt nage gaan of niet wellicht tusschen de betrok ken staten van vroeger nog handelsbelem meringen bestaan, die verzacht of wegge nomen kunnen worden. Gelijk men ziet ademt dit verdrag eet geest van groote toenadering en mag hé in dezen tijd met blijdschap begroet wor den. Losse nummers van ons Blad zij" behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. J. H. WIJTENBURG. Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. H A. M. VAN ZWICHT, en bij JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A H. v. d. VOOREN H Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6