ffle Jaargang DONDERDAG 11 JUNI 1931 Wo. 21848 git nummer bestaat nlt DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. HET 70-JARIG BESTAAN DER C. J. V. „PREDIKER 12 1a' BURG. STAND VAN LEIDEN BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: j ets. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen «aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. tU een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht. Voor eventuecle opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. eindexamens gymnasium. Geslaagd voor A, 4e groep: P. A. H. de Boer, Woubrugge; Elly Fontein, Leiden; D. A. Holtz, Leiden; H. A. Marx, Den Haag e]| J. Wlcherink, Leiden. Afgewezen drie candidaten. De examens zijn hiermede afgeloopen. het 10-jarig bestaan der c. j. v. „prediker 12 la". Een geslaagde feestviering. Nadat tot besluit van de ochtendbij een- I lomst door de leden van de Christelijke Jongelingen Vereeniging „Prediker 12 la" to gelegenheid van haar 70-jarig bestaan aan het bestuur een gemetaliseerde ge denksteen was aangeboden, welke in de restibule is aangebracht en gezamenlijk de koffiemaaltijd was gebruikt, werd naar het Stationsplein gewandeld, waar een njftal autobussen van den Trio-dienst reeds gereed stond om de deelnemers te I toeren door de schoone omstreken van I Haarlem, Overveen, Bloemendaal. Heem- I stede en vervolgens over Noordwijkerhout, I Xoordwijk-Binnen en Wassenaar weer I naar de Sleutelstad. De stemming liet niets I ie wenschen over en leed niet in het minst I door een kort oponthoud tengevolge van I een defect aan een der bussen nabij Den lÖeyl. De inzittenden van bus Nr. 3 vonden zelfs het tegendeel! In de beste harmonie werd „Oud-Hortus- I richt" bereikt, waar het welverzorgde diner |tch uitstekend liet smaken. Eerst over halfnegen was het gezelschap I iter bijeen in het feestgebouw in de Jan- assens teeg. Nadat gezamenlijk de eerste twee cou- I jtetten van het clublied waren gezongen, heette de voorzitter de heer D. van 't Zelfde iHe aanwezigen hartelijk welkom, in het I bizonder ds. H. Thomas, die door zijn I '.egenwoordigheid van zijn belangstelling clijk geeft en den afgevaardigde van de longelingsver. „Dient den Heer", die het bestuur verblijdde met een prachtig boek- verk. Toen de voorzitter voorlezing deed van een telegram van H. M. de Koningin, in sntwoord op een Haar in de morgenuren tezonden draadbericht van trouw en aan hankelijkheid, barstte een luid gejuich los en werden spontaan twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Te klokke 9 uur, het stichtingsmoment {er vereeniging, verhieven zich alle aan wezigen van hun stoelen en waren allen ('durende één minuut volkomen stil. een plechtigheid, waartoe ds. Los tien jaar ge leden het voorstel deed. Daarna werd ge- lamenlijk gezongen Psalm 119 5. Terwijl zang en tooneel elkander afwis selden. waarbij de heer Van Zwieten de .middelbare leeftijd" op waardige wijze 'ertegenwoordigde. vond de voorzitter nog gelegenheid woorden van dank te spreken tot den scheidenden voorzitter, den heer De Kier voor alles, wat hij voor de vereeni ging heeft gedaan en woorden van welkom tot de heeren Berg en Kwaadgras, die in het bestuur een andere functie zullen gaan Innemen. Zooals gezegd bestond het verdere pro gramma uit zang en tooneel. waarbij de aanwezige leden en oud-leden zich koste lijk amuseerden. De leden van de meisjes- vereeniging zorgden ervoor, dat het ook den inwendigen mensch aan niets ontbrak. Het was al laat toen de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten en deze welgeslaagde feestviering een einde nam. Moge het 75-jarig bestaan onder nog gunstiger omstandigheden worden ge vierd! lectorsbenoeming. Bij Kon. besluit is benoemd alhier tot rector in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijks-universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de dierkunde, dr. C. J. van der Klaauw, thans conser vator. Cornells Jacob van der Klaauw is gebo ren 16 November 1893. Hij bezocht de gemeentelijke H.B.S. alhier en studeerde na aanvullend staatsexamen tot toelating aan de universiteit in 1914, te Leiden de plant- en dierkunde, waar de hoogleera ren Vosmaer en van Kampen zijn leer meesters in de dierkunde, prof. Martin zijn leerméester in de paleontologie was. Hij promoveerde in 1922 op de ontwikke lingsgeschiedenis van de trommelholte van foetale en pasgeboren zoogdieren, op welk terrein ook later eenige artikelen van zijn hand verschenen naar aanleiding van een studie-reis naar Berlijn en Bresiau in 1922 en naar Amerika in 1923, waar hij werkte te New-York, Washington, Cambridge en Newhaven. Deze reizen hadden mede ten gevolge, dat het onderzoek uitgebreid werd tot de .gehoorbeentjes en tot de vergelij kende anatomie van de gelioorstreek der uitgestorven zoogdieren. Laatstgenoemd paleontologisch onderzoek werd aangevuld door een studierpis naar Engeland in 1927 en naar het museum te Parijs in 1930. Artikelen over dit onderwerp verschenen in Nederlandsche. Duitsche, Engelsche en Amerikaansche tijdschriften. Verder ver schenen van zijn hand in 1926 een boekje over de geschiedenis van het zoologisch onderwijs alhier, hetwelk gevolgd is door een aantal artikelen over de historie van de opleiding der studenten, het aantal studenten en oud-zoöiogische collecties. Het laatste in verband met de biologische afdeeling van het Nederlandsch historisch natuurwetenschappelijk museum alhier. Een paar artikelen van zijn hand ver schenen in het tijdschrift de Smidse betreffende vakwetenschap en religieuse wereldbeschouwing. Dr. van der Klaauw is een bekend per soon in den Vrijzinnig Christelijken Stu- dentenbond. Hij is ondervoorzitter van de Vereeniging van Vrijzinnig hervormden alhier, penningmeester van de Nederland sche Dierkundige Vereeniging, lid van de commissie van advies van het Neder landsch Historisch Natuurwetenschappe lijk museum. Hij werd in 1919 aangesteld als assistent, in 1922 hoofd-assistent en kort daarop conservator aan het Zoölo gisch laboratorium. Sinds 1926 is hij belast met een onder wijsopdracht in de zoölogie aan de Leid- sche universiteit en sinds 1923 toegelaten tot privaat docent. Hem werd opgedragen 't onderwijs in de propaedeut.ische verge lijkende ontleedkunde, in de vergelijkende weefselleer en in het dierkundig gedeelte van de plantenziektekunde. jubilea van j. plaisier en h. tiele. Later dan gewoonlijk traden de gezellen j. Plaisier en H. Tiele hedenmorgen de zetterij binnen van de N.V. Boekhandel en Drukkerij voorh. E. j. Brill alhier; niet om te arbeiden, doch om de gelukwen- schen en cadeaux in ontvangst te nemen, ter gelegenheid van hun 25-jarig jubileum als letterzetter in bovengenoemd bedrijf. Na door de personeelscommissie te zijn binnengeleid, werden zij hartelijk toege sproken door den meesterknecht, die hen prees om hun trouwe plichtsbetrachting en werklust, en den wensch uitsprak dat zij nog vele jaren een goede gezondheid mogen genieten en hun arbeid, zoolang in hun vermogen is. op dezelfde wijze mogen voortzetten. Vervolgens werden hun, onder eenige toepasselijke woorden, cadeaux aangebo den. n.l. een klokstel voor den eenen en een enveloppe met inhoud voor den anderen jubilaris, waarmede zij zeer in genomen waren en waarvoor zij het per soneel met eenige woorden dankten voor deze blijken van sympathie. Toen zij later op het kantoor ontboden werden, wenschte de directeur, de heer C. Peltenburg Pzn.. hen onder waardee- rende woorden geluk met hun 25-jarig ju bileum. onder aanbieding van een enve loppe met inhoud. Daarna kregen de jubilarissen gelegen heid om het verdere van den dag in hun respectievelijke woningen gezellig door te brengen. NED. ANTHKOPOLOGISCHE VER. De Ned. Anthropologische Vereeniging houdt op Zaterdag 20 dezer in het Rijks museum van Oudheden alhier een samen komst ter bezichtiging van de tentoonstel ling van het Legaat Gildemeester en de Sarcophaag van Simpelveld. Na afloop der vergadering biedt de museumdirectie den deelnemers een kof fiemaaltijd aan, gevolgd door een auto-rit naar Den Haag. de oogravingen op Ocken- burg en door het Westland. VEREENIGING VAN DIRECTEUREN VAN GEMEENTEWERKEN. De vereeniging van directeuren van ge meentewerken zal Vrijdag en Zaterdag te Leiden haar jaarvergadering houden. Voor het eerst zal dit jaar deze vergadering een internationaal karakter dragen, aangezien ook eenige Belgische en Duitsche direc teuren van gemeentewerken aanwezig zullen zijn. Vrijdagmiddag worden de directeuren officieel door het gemeentebestuur in de Lakenhal ontvangen, waarna een auto tocht wordt gemaakt naar de Leidsche Hout. aangeboden door het gemeente bestuur. Zaterdag wordt een tocht ondernomen naar de Kagerplassen. eveneens door het gemeentebestuur aangeboden. Op den eersten dag van deze vergade ring zal ir. A. M. de Blauw, directeur van gemeentewerken, een voordracht houden over Leiden's verleden, heden en toekomst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma J. J. Hakkaart, Haarl.straat 4, Leiden. Kleermakerij. Wijziging handels naam thans: Firma Hakkaart. Wijziging uitgeoefend bedrijf: tevens winkelbedrijf. Groeneveld en Lindhout, Gooweg 10, Noordwijk. Artsenijgewassen en groenten- drogerij. Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Mei 1931 in liquidatie getreden. Liquidateurs: D. P. Lindhout, Noordwijk; J H. Lindhout, Noordwijk; C. Lindhout, Noordwijk en E. H. Lindhout, Noordwijk. TUINCONCERT. G.stciavond vond in café „Zomerlust" een geanimeerd concert plaats van de Harmoniekapel .Trouw en Durf" dat oor spronkelijk als tuinconcert bedoeld was. Helaas: het „zomert" nog lang niet, zoo als men het hoopt en verwacht! Daarom moest de uitvoering in de zaal gegeven worden, maar dit deed geenszins afbreuk aan de stemming van het goed opgeko men publiek en aan de prestaties van het ensemble. Wanneer de heer NoordanusSr. de leiding in banden heeft, dan kan men er van verzekerd zijn, dat alles vlot van stapel loopt. Het geauimeerde programma is op prettige wijze afgewerkt en het succes was groot. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd Zater dag 13 Juni a.s. spreekuur te houden. Voor het diploma Kraamverpleging slaagden in het Diaconessenhuis alhier de dames: I. van Setten, A. Teuler. T. van Kempen. A Rinse. J. Fieret. L. Scholten en R. van Burken. Met ingang van Vrijdag a.s. wordt de arbeider-telegrafist H. van der Sluis over geplaatst van Enschedé naar Leiden. Vrijdag 19 dezer zal het vijftig jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot J. de Koning als bakkersknecht in dienst trad bij de N.V. Leidsche Broodfabriek. Onze stadgenoote, mej. B. de Swart. leerlinge van mej. Octavia Parmentier, is geslaagd voor het rekening-courant boek houden examen, afgenomen door het Instituut Mercurius te Amsterdam. De 2de ploeg dienstplichtigen der lichting 1930, van het bereden gedeelte van het 6e reg. veldart. vertrekt 30 dezer met groot verlof. Gisteren stonden 879 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 485 op 10 Juni 1930. GEBOREN: Arendje, d. van H. G. Hilleger en van J. Th. v. d. Vlies Pietronella Theodora, d. van W. Nagtegaal en van C. Schrijver Mattheus, z. van J. van Leeuwen en v. H. Honders. ondertrouwd. G. van Meijgaarden jm. 23 j. en A. Cevering jd. 28 j. gehuwd. H. J. van Berkel jm. en C. J. Buitendijk jd. H. A. M Janssen jm. en J. M. Bree- develd jd. J. J. van der Weijden jm. en J. M. Roelandse jd. A. Matters jm. en A. A. van Westbroek, gesch. vr. J. F. van Berkel jm. en H. M. Kouters jd. P. C. van den Buuse jm. en J. A. Mombers jd. W. S. Lips, gesch. m. en C. W. Zaal, wed. J. Sap jm. en W. Hoogendoorn jd. H. C. Vermij jm. en A. P. Bedgen jd. OVERLEDEN A. van VelsenVan Noord, wed. 64 j. M. Baarse dr. 7 d. Q. J. van Trigt z. 6 j. L. C. Paauw m. 75 j. A. de JongVan Duuren wed. 83 j. J. W. van der Krogt z. 2 dagen. De Christelijke Jongelingenvereeniging „Prediker 12 la", herdacht gisteren haar zeventigjarig bestaan. Wij geven hier boven een foto van bestuur en feestcommissie, welke dezen herdenkingsdag tot een waren feestdag maakten. RIJKSTOEZICHT OP HET GEBRUIK VAN ZWEEFVLIEGTUIGEN. De minister van Waterstaat heeft naar aanleiding van art. 146 van de regeling van het toezicht op de luchtvaart een regeiing van het Rijkstoezicht op het gebruik van zweefvliegtuigen vastgesteld. Volgens art. 2 van deze regeling mogen zweefvliegtuigen slechts als zoodanig wor den gebruikt, indien de bestuurder in het bezit is van een daarvoor geldige zweef- vergunning en indien het zweefvliegtuig is voorzien van een geldig bewijs van lucht waardigheid, terwijl op het zweefvliegtuig een naam of ander onderscheidingsken merk, ten genoege van den directeur van den luchtvaartdienst, dient te zijn aange bracht. De geldigheidsduur dezer bescheiden be draagt ten hoogste twee jaar, doch die van het bewijs kan door den directeur van den L. V. D, met ten hoogste een gelijken ter mijn worden verlengd. De kosten zijn voor eerste uitreiking eener zweefvergunning f. 2, eerste uitrei king bewijs van luchtwaardigheid ten hoogste f. 25, door den directeur voor noemd te bepalen. Verlenging van den termijn van geldig heid en weder uitreiking van de zweefver gunning kost f. 1, idem van het bewijs van luchtwaardigheid ten hoogste f. 5. De aanvrager van een zweefvergunning moet een schriftelijke verklaring overleg gen van een door den directeur van den L. V. D. daarvoor aangewezen instructeur in het zweefvliegen, waaruit blijkt, dat hij een vlucht van tenminste 5 minuten naar behooren heeft uitgevoerd binnen een afstand van 1 K.M. van het punt van ver trek en ook overigens kan geacht worden voldoende geoefend te zijn in het zweef vliegen, Voorts moet de aanvrager licha melijk geschikt zijn bevonden door een geneeskundige. Om in aanmerking te komen voor een zweefvergunning, moet de aanvrager den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. De eigenaar van een zweefvliegtuig, dat is voorzien van een geldig bewijs van luchtwaardigheid, is verplicht, ten aanzien van een zoodanig zweefvliegtuig een dag boek te houden, waarin de verrichtingen van het zweefvliegtuig geregeld worden vermeld. Art. 10 vermeldt nog, dat het verboden is met een zweefvliegtuig te zweven boven menschen-verzamelingen en boven de be bouwde kom eener gemeente. Deze beschikking zal 1 Juli a.s. in wer king treden. BINNENLAND. De voortgezette vergadering der Onder. officieren-Vereeniging „Ons Belang". (Binnenland, le Blad). Rijkstoezicht op het zweefvliegen. (Bin nenland, le Blad). Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de aanvulling der Leerplicht wet. (Kerk en School, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Gevecht tusschen douanebeambten en smokkelaars; een onschuldige doodge schoten. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Na de besprekingen op Chequers; een verklaring van Mac Donald. (Buitenland, le Blad). De rijksdag komt vermoedelijk niet in vervroegde vergadering bijeen. (Buitenl., le Blad).. Meerdere manschappen van de gezonken Engelsche duikboot gered. (Buitenlandsch Gemengd, 2e Blad). DE OOST LEERT VLIEGEN. De vervoercijfers der K. N. I. L. M. over April lulden als volgt: Passagiers (op de geregelde lijnen) 1075 (Maart 1212); vracht 6451 K.G. (Maart 7124)post 1586 K.G. (Maart 1398)passa giers (rondvluchten) 488 (Maart 84). In totaal werden dus 1561 passagiers vervoerd. De toename bij de rondvluchten is voornamelijk te danken aan het feit, dat de K. N. I. L. M. voor Inlanders de gelegen heid heeft opengesteld, tegen sterk ver minderd tarief, met dit nieuw vervoermid del kennis te maken. In Mei maakten wederom ongeveer 1000 Inlanders een rondvlucht, waaruit geconstateerd mag worden, dat de „luchtgezindheld" onder hen, groeiend is. De toename in het postvervoer komt hoofdzakelijk op rekening van de Medan- lijn; In vergelijking met de eerste maand van exploitatie October 1930, is het post vervoer op deze lijn toegenomen met 63 pCt. Het vervoer van post, welke van Nederland uit met de mailschepen tot Medan en vandaar in één dag per vlieg tuig van Zuid Sumatra en Java wordt doorgevoerd vertoont eveneens een stij gende lijn. o COMMISSIE VAN ADVIES TARIVEWET. Bij koninklijk besluit is eervol ontslagen H. R. Hetzel, voorzitter van de Nederland sche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf te 's-Gravenhage, als lid van de commissie van advies, bedoeld in art. 4 Tarwewet, en is tot lid van die commissie benoemd L. A. J. Waterreus, directeur N.V. Koninklijke Fabrieken v.h. Paul C. Kaiser, lid van het hoofdbestuur van bovengenoemde vereeniging. „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS". De Vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers" hield te Amsterdam haar druk bezochte vergadering onder voorzitter- i schap van den heer J. W. Henny. Vele vakbelangen werden behandeld. Het bestuur is na de verkiezing van den heer Th. M. Houwert in de plaats van den heer H. Diemer, die niet herkiesbaar was, als volgt samengesteld: Voorzitter: de heer J. W. Henny („Leidsch Dagblad"); vice-voorzitter: de heer H. Kuipers („De Maasbode"); penningmeester: de heer H. Nygh i„Nieuwe Rotterdamsche Courant"); leden: Ir. A. Heldring („Alg Handelsblad") Th. M. Houwert („Dagblad Tubantia"); mr. J. H. M. van Roosmalen („Prov. N.-B. en 's-Hertogenbossche Courant"); A. W. Sijthoff („Haagsche Courant"); secretaris: (geen bestuurslid): mr. W. G. J. Veen- hoven. o OPLEIDING VAN MACHINISTEN EN STUURLIEDEN. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft gistermiddag in een der lokalen van zijn departement te Den Haag geïnstal leerd de commissie inzake de opleiding voor machinisten en stuurlieden. De minister wees er daarbij op, dat de com missie in het bijzonder zal hebben te onderzoeken, op welke wijze, in verband met de eischen van de practijk, de prac- tijk, de opleiding voor scheepsmachinisten dient te worden geregeld, hoe de leerplan nen het beste worden samengesteld en hoelang de opleiding zal moeten duren. De voorzitter der commissie de heer Hofstede, heeft de rede van den minister beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1