Scherts In Schets. 72ste Jaargang DINSDAG 9 JUNI 1931 No. 21846 Dit nummer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws 1 van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN :i 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. de leidsche buitenschool. De jaarvergadering. In de collegezaal van de Kinderkliniek van het Nieuw-Academische Ziekenhuis werd gisteravond onder leiding van prof. dr E. Gorter, do, jaarvergadering gehouden van de vereemt ng Herstellingsoord „De Leidsche Buitenschool". Nadat prof. Gorter ie aanwezigen had welkom geheeten, wer den de door den secretaris, mr. F. D. L. Gunning, voorgelezen notulen der vorige vergadering ongewijzigd goedgekeurd. Uit het in druk verschenen jaarverslag vermelden wij het volgende: Ook thans bracht de financieele toestand der veree- niging vele zorgen met zich mede en moesten vele. dringend gewenschte maat regelen achterwege blijven, daar zij niet bekostigd konden worden. Een zwaar ver lies leed de vereeniging in het afgeloopen jaar door het aftreden van haar secre taris, dr. Horst, die zulk een belangrijk aandeel heeft gehad in de oprichting der vereeniging en vanaf dien datum het secretariaat heeft waargenomen. Mede door zijn functie als directeur van den Ge meentel. Geneeskundigen Dienst vormde dr Horst een moeilijk vervangbare schakel tusschen het gemeentebestuur en de ver eeniging Aanvankelijk nam mr. Burgers- dijk de functie van secretaris waar, zijn jlaats werd tenslotte ingenomen door mr. D. L. Gunning. Ook de directrice van bet herstellingsoord, mevr. A. H. Laseur, moest haar post om gezondheidsredenen -verlaten: haar post werd tijdelijk waar genomen door mej. N. J. Korevaar, terwijl de nieuwe directrice mej. G. Crèvecoeur, sedert eenigen tijd de leiding op zich ge nomen heeft. Bij al deze moeilijkheden is het des te verheugender te mogen constateeren, dat net werk onbelemmerd kon worden voort gezet en ook dit jaar weder 60 tot 65 kin deren dagelijks de heilzame werking van zonlicht en buitenlucht konden ondergaan. De Buitenschool krijgt steeds meer een plaats van beteekenis in het groote werk der tuberculosebestrijding, der kinderhy- giëne en der opvoeding. Mocht het bij de oprichting een waagstuk heeten een school te stichten voor alle gezindten en partijen te zamen, dit waagstuk is dan toch volko men geslaagd. In alle kringen der Leidsche burgerij, evenals bij de bevolking van vele buitengemeenten heeft de Buitenschool zich een plaats weten te veroveren ln de harten der ouders en der kinderen en al vie met de vereeniging in aanraking kwam ondervond en besefte den heilzamen in vloed, die van de Buitenschool metterdaad uitgaat on de volksgezondheid en de volks ontwikkeling. Internaat c-n externaat waren dan ook eeds voibfzet en vcoral on het internaat komt men steeds plaats te kort. Zoowel het verslag van het hoofd der school, den heer J. A. Bastiaans, als dat van den geneesheer, dr. H. D. Boer, getuigt van een goeden gang van zaken in de inrichting. De verpleegtijd der patiëntjes varieert van 6 maanden tot 2 jaar. In het algemeen, aldus zegt dr. Boer in zijn ver slag, verkeerden de kinderen bij het ver laten der Buitenschool in uitstekende con ditie en waren zij er aanmerkelijk veel beter aan toe, dan bij opname. Het is wel zeker, dat het verblijf op de Buitenschool krachtig heeft meegeholpen tot de over winning van de tuberculeuse infectie bij deze kinderen. Nadat deze jaarverslagen waren goed gekeurd. bracht de penningmeester, mr. A. van der Eist. zijn financieel verslag uit, dat sloot met een nadeelig saldo van f 2954 40 nml. f. 2866.63 van het Herstel lingsoord en f. 87.57 van de school. De begrooting voor het nieuwe jaar sluit in ontvangsten en uitgaven met f. 27 000. Van oe kascommissie, bestaande uit de heeren viervantukker en Buurman, was mededee- ontvangen. dat de bescheiden in orde varen bevonden. Bij het punt bestuursmededelingen, deelde prof. Gorter mede, dat van het gemeentebestuur bericht was ontvangen, dat wethouder Goslinga als vertegenwoor diger van het college van B. en W. in het bestuur zitting zal nemen. In de ontstane 'acatures werd voorzien door benoeming der dames Gunning en De Sitter tot be stuursleden. Hoewel de officieele opening van het Weuterhuis nog niet heeft plaats gehad, dezer dagen het eerste patiëntje opge nomen en eerstdaags zullen meerdere vol gen. In het tekort voor de meubileering en oouw wordt ten deele voorzien door een "dtag van f.3000, grootendeels bijeenge- O'acht door een Rotterdamsch comité. De secretaris deelde mede. dat de nieuwe oirectrice van het herstellingsoord vol .'■er haar taak Is begonnen en reeds SDoe- ™S "ij alle kinderen bemind was. Telkens «anneer men dan ook, aldus mr. Gunning, aanraking komt met ouders van kin- ®»en of met oud-leerlingen, blijkt hoezeer °et verk van de Buitenschool wordt ge- t-t eerd en hoe verheugend de resul- j?[® zijn, die daar worden verkregen. De mutenschool vervult dan ook zonder twijfel t™ zeer belangrijke taak in dienst van volksgezondheid en de volksopvoeding. „uaar niet voldoende leden aanwezig ïijbh, kon reglementair de aangekondigde "'«•ijzigipg niet doorgaan, hiervoor t5l.dan ook een speciale vergadering uit schreven op Maandag 15 Juni a.s. centraal israëlietisch wees- en doorgangshuis. De jaarlijksche algem. ledenvergadering. In de gisteravond gehouden vergadering van de vereeniging Centraal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis te Leiden, heeft de secretaris, de heer L. Levisson uit Den Haag het jaarverslag uitgebracht. Hieraan is het volgende ontleend: Het afgeloopen jaar was in vele opzichten belangrijk voor de vereeniging en het gesticht. Het aantal verpleegden, dat aan onze zorgen was toe vertrouwd. breidde zich uit. Het nieuwe gebouw bleek in de behoéften te voor zien. Enkele uitbreidingen en veranderin gen werden aangebracht. Deze laatste hoofdzakelijk in verband met de eischen, welke het ministerie van justitie stelde alvorens het gesticht opnieuw kon wor den erkend als inrichting, aangewezen tot het opnemen van z.g. voogdijkinderen. Aan het personeel kon in het afgeloopen jaar een pensioen- en invaliditeitsverzeke ring worden gegeven. Het bestuur slaagde erin om het oude gesticht aan den Stillen Rijn en den in boedel, welke daarin was achtergebleven, naar wensch te verkoopen. Door de medewerking van den regent dr. F. Mannheimer uit Amsterdam werd het mogelijk gemaakt om den speeltuin, bij het gesticht behoorend belangrijk te ver- grooten. Verder maakt het verslag melding van een beduidend legaat door het echtpaar WaligProier aan de vereeniging ge schonken. verder een schenking door de Leidsche Weezencorporatie en van de be reidwillige medewerking van de heeren dr. Timmermans en Bollin, die onderscheide- lijk de geneeskundige en de tandheel kundige hulp verleenden, terwijl verder welwillende hulp werd ontvangen van mej. Van Itallie en de heeren Blitz, mr. Cosman en Turksma. Ook dit jaar werd er naar gestreefd om de samenwerking met de andere soortge lijke stichtingen zoo vriendschappelijk mogelijk te doen zijn. Vol lof maakt het bestuur melding van het werk van directie en van het personeel. De gezondheid der kinderen gaf weinig redenen tot zorg. Een commissie tot voor bereiding van de herziening van de statu ten werd benoemd. Op 1 Januari 1930 werden verpleegd 40 kinderen, waarvan 25 jongens en 15 meis jes. Op 31 December van dat jaar was het aantal 45 waarvan 28 jongens en 17 meis jes. Opgenomen werden 13 kinderen en 3 meisjes terwijl 7 jongens vertrokken. Het aantal verpleegdagen bedroeg 15.030. i Maatregelen werden genomen om het j lichtvaardig terugvragen van kinderen zooveel mogelijk te bemoeilijken. Naar de plaats van herkomst zijn de kinderen verdeeld als volgt: Amsterdam 24. Haarlem 2, Den Haag 9. Rotterdam 7, j Breda 1, Groningen 2. Utrecht 1, Wormer- veer 2, Lisse 1, Antwerpen 1. De resultaten bij het onderwijs behaald waren tevredenstellend. Met leedwezen wordt melding gemaakt van het overlijden i van wijlen den heer H. I. Cohen, die zijn j medewerking bij 't godsdienstonderwijs gaf. Op voorstel van den regent André Hertz- I berger uit Amsterdam wordt overwogen I een regeling te treffen waardoor het moge- I lijk wordt dat de regenten den kinderen ook na hun vertrek uit het weeshuis met raad en daad bijstaan. Aan het verslag van den regent-pen ningmeester, den heer E. Viskoper Szn. uit Den Haag is ontleend dat de exploitatie rekening dit jaar een beduidend nadeelig saldo aanwijst. Dit bedroeg rond f. 5750 tegen f. 456 een jaar te voren. De oorzaak van dit grooter nadeelig saldo was te voorzien, immers de exploitatie van het nieuwe gebouw kost veel meer geld, waar tegenover d« inkomsten als gevolg van de slechte ec-1 omische toestanden, geen ge lijken tree, houden. Het totaalcijfer der exploitatierekening geeft aan f. 27 139 tegen f. 23.410het vorig jaar. De inkom sten over 1929 hebben bedragen f. 22.965.— en in 1930 f. 21.391. Voor ongerustheid voor de toekomst is echter geen reden, want het kapitaal van het gesticht is aanmerkelijk gestegen in vergelijking met andere jaren, welke stij ging in 1931 nog voortgezet zal worden. De balans geeft de volgende cijfers: actief: totaal f. 263.673 waaronder: ver- pleeggelden f. 2040, busjesgelden f. 1292, waarbij opgemerkt wordt, dat in tegen stelling met de gevolgde gedragslijn in vorige jaren er geen bedrag geraamd is voor in dit jaar te ontvangen bedragen, afkomstig van het jaar 1930. interest f. 626 effecten f. 111.648. belegd fonds Leidsche zaal f. 300. gebouw, terreinen en inventaris f. 145.434: passief- totaal f. 263.673 waar onder: crediteuren f. 1481, Twentsche Bank f. 18.065, onderhoudsfonds Leidsche zaal f. 400, H. E. Content-fonds f. 10.000 kapi taal uit. '30 f. 235.646. Het kapitaal bedroeg op 1 Januari 1930 f. 40.901; bijgeboekt werd aan giften f.7168 legaten f. 15.100, koerswinst effecten f. 763, saldo bouwfondsrekening f. 30.029. gebouw, terreinen en inventaris f. 145 434, totaal f. 239.394 verminderd met saldo exploita tierekening ad f. 5748 eindbedrag f. 235.646. Beide verslagen werden ongewijzigd goedgekeurd en de regenten, die aan de beurt van aftreden waren, vervolgens her kozen. rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Leiden en zijne bijkantoren werd, in den loop der maand Mei. op spaarbankboekjes ingelegd f. 106.434.34 en terugbetaald f. 109.824.65. Derhalve minder ingelegd dan terugbe taald f. 3.390.31. Het aantal nieuw uitge geven spaarbankboekjes bedroeg 71. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f.4750 en afge schreven f. 1350. Derhalve meer in- dan afgeschreven f. 3400. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf nieuwe aansluitingen Mei 1931: 3172: „Muskator" N.V. Ned. Kracht- voederfabr.. Turfmarkt 2. 3177: Mr. H. G. P. Duyfjes, Morsch- singel 9. 3141: N.V. Conservenfabr. „de Verwach ting" v.h. E. Schoondergang Speet, Mid delste Gracht 53. 3170: N.V. Ned. Aann. Mij. v.h. fa. H. F. Boersma, Looijerstraat. 3166: D. v. d. Stoep journ. N.V. Nieuwe Leidsche Courant, Bilderdijkstraat 18. 3175: Geldersche Winkel (J. C. Lemkes) Haarl .straat 24. 3174: A. Groeneveld, Bronckhorststr. 15a. 3179: Mevr. H. M Warnsinck Cartier v. Dissel, Warmonderweg 31 Ledn. 3173: E. J. Los, Hoofdstraat 62 (L. d. d.) 3180: G. C Langezaal, Oude Heeren gracht 15. 3178: D. Burgerjon, Haarl.straat 192. 3182: „Korevaar Bazar" (G. Huyzend- veldi, Korevaarstraat 8. 3183: G. Scheepstra, Scheipenkade 52. 3184: P. J. Roem, Rijnsburgerweg 47. 3189: Postagentschap annex Telegr. Station Heerenstraat 2. 3181: H. J. de Ru, Cobetstraat 77. 3187: J. van Dijk, Oude Singel 100102. 3186: Mevr. wed. W. SchooC. F. v. Schelven. Fagelstraat 17. 3185: H Bakker Dir. keet „Eensgezind heid", Munnikenstraat. 3191: J. O Tromp, Rijnsburgerweg 48. 3190: W. Mulder Dir. keet kerkbouw, Warmonderweg (O.gt.i. 3193: Mej. C. v. d. Marei, Rijnsburger weg 26. 3129: J. P. van Dam, Charlotte de Bourbonstraat 1. 3195: J. W. Kamerling, Fagelstraat 37. 205: W. v. Dissel, Molenstraat 5a. 3169: fa. Gebr. Nagtegaal, Lindestr. 10. 3197 J. Kersten, Hooigracht 34. 3192: D. Koumans, Roodenburgerstr. 13. 335: E. M. Schreuder, Mauritsstraat 10. 3153: C. J. Oudshoorn, Aloëlaan 16. 3196: J. J. J. Nouwens, Weth. Spaar garenstraat 1 (Ogt.i. Men verzocht ons tevens de aandacht van het publiek te willen vestigen op en kele onjuistheden, welke in de nieuwe uitgaaf van de Gids voor het locale Rijks- telefoonnet alhier zijn geslopen. Achter telefoonnummer 3032 „Ons Oegstgeest" N.V. Uitg. Mij. staat als adres vermeld, Rijnzichtweg 2. In plaats hier van is te lezen: Deutzstraat 13. Oegst geest. Dezelfde adreswijziging is aan te bren gen achter de extra-vermeldingen van bovengenoemd telefoonnummer, n.l. ach ter Agentuur- en Commissie-handel „Du- tim" vermeld onder de letter Ai en Tim mermans A (vermeld onder de letter T). Onder de letter „V" is in alphabetische volgde op te nemen: 1879 Volksgebouw, Heerengracht 32, Leiden. PARKCONCERT. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer G. Kiës (Den Haag) en voor het doctoraal eitamen ge neeskunde de hr. W.A. L. Dekker, Den Haag. Bevorderd is tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: Onderzoe kingen over functioneele Albuminuric bij militairen" de heer H. J. P. ten Cate, ge boren te Wijk (Dr.). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Gebr. van Egmond, Hooge Morschweg 70, Oegstgeest, vaste plantenkweekerij. Uittredend gevolmachtigde mej. A. L. van Egmond, Oegstgeest. Bern. Knaapen, Stationsstraat 34, Al phen a. d. Rijn, kassier en commissionnair in effecten. Nieuwe procuratiehouder R. Rietveld, Bodegraven. EEN PROCESSIETRE1N VAN LEIDEN NAAR ALKMAAR. Morgen zal ten behoeve van Leidsche bedevaartgangers een processietrein loo- pen van Leiden naar Alkmaar. Vandaar gaan de 'bedevaartgangers naar de Runxputte, een bedevaartplaats bij Heiloo. De extra-trein zal ook de Warmond, Noordwijkerhout Lisse en Hillegom stop pen, terwijl de sneltrein 1028 te Vogelen zang-B zal stoppen voor het opnemen van reizigers. De trein vertrekt hier om 8.28 van het station en keert 19.36 terug. Eenigen tijd geleden maakten wij door toevallige omstandigheden kennis meteen vermaarden Engelschen teekenaar en von den hem tot onze groote vreugde bereid voor ons Blad te gaan teekenen. Wij ver zochten hem een serie echt-Kollandsche gezegden en zinswijzen in beeld te bren gen, hetgeen hij toezegde Eenige dagen geleden bracht de post ons de met zooveel spanning verbeide bundel teekenlngen. Doch wie beschrijft onze verbazing, toen wij de resultaten van onze opdracht be zichtigden en tot het inzicht kwamen, dat onze teekenaar te weinig Hollander en te veel Engelschman was gebleken om de beteekenis van onze specifiek-vader- landsche gezegden te kunnen doorgron den! Wij achtten zijn zienswijze evenwel zóó aardig, dat wij hebben gemeend deze teekeningen onzen lezers niet te mogen onthouden. Vanaf Vrijdag a.s. zullen ze dus voorloopig geregeld in ons Blad van Dinsdag en Vrijdag in deze rubriek wor den opgenomen. DE DIRECTIE. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. Zaterdagavond hield de Jeugdbond Voor Onthouding (J. V. O.) in 'tNutsgebouw een geslaagden feestavond ter viering van zijn 7-jarig bestaan. De zaal was goed bezet, vooral de jon geren hadden aan den oproep gehoor ge geven .In 't kort zette de voorzitter het doel van de J. V. O. uiteen. Er werd medewer king verleend door Henk v. d. Berg uit Oosterbeek, declamatie, viool- en piano muziek door enkele leden en een paar voordrachten door leden. Het was een prettige avond. Vooral de declamatie vond veel bijval. In de pauze hebben zich ver schillende jongeren opgegeven als lid, bo vendien werden er verscheidene donateurs gewonnen. C. J. V. „PREDIKER 12 la". Viering van het 70-jarig bestaan. De Christelijke Jongelingsver. „Prediker 12 la", viert vandaag en morgen haar 70-jarig bestaan. Hedenavond te kwart over acht wordt in de Marekerk een wij dingsavond gehouden, waar als sprekers optreden ds. H. Thomas en ds. D. Kuilman, terwijl het zangkoor „Hallelujah" mede werking verleent. Morgenochtend om 10 uur begint in het gebouw in de Janvossen- steeg de jaarvergadering, welke een fees telijk karakter zal dragen en welke zal worden besloten door een gemeenschap- pelijken koffiemaaltijd. Na afloop, te om streeks halftwee, staat een autotocht op het programma, gevolgd door een diner in „Oud-Hortuszicht". 's Avonds is er een avondfeest in het Gebouw, waar zang. muziek en tooneel elkaar zullen afwisselen. Het belooft dus een waardige feestviering te worden. Het programma van het Parkconcert op Donderdag 11 Juni 1931 te geven door de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" directeur de heer G. Dik, 's avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrum") luidt als volgt: 1. Per aspera ad Astra, marsch, Ur- bach; 2. Tancred, ouverture, Rossini; 3. Donausagen wals, Jul. Fucik; 4. Marion, Suite ballet, 6 deelen, Sam Vlessing Pauze 5. Huldiglngsmarsch, R. Wag ner; 6. Martha, ouverture. Von Flotow; 7. Le Chalet, Solo voor Tuba, solist: de heer P. Plezier. G. Wittmann; 8. Souvernir de Frans Schubert. Bern. J. Rehl; 9. Tlie royal Dragoons, marsch, Blankenburg. Het publiek wordt verzocht dit pro gramma uit te knippen en tijdens de uit voering niet te loopen. BINNENLAND. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de wijziging der woningwet (Binnen land, 1ste Blad). Bij Wychen (Geld.) is een autobus met 23 passagiers van den dijk gevallen; één persoon is gedood, meerdere anderen wer den gewond. (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Rondom het Duitscbe bezoek aan Enge land (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). Een nieuwe legitimistische beweging in Hongarije? (Buitenland, 1ste Blad). Verkiezingen in Luxemburg (Buitenland, lste Blad). De film „lm Westen nichts Neues" onder beperkende bepalingen in Duitschland toch toegelaten (Buitenland, lste Blad). HERSTELLINGSOORD VEREENIGING VILLANDRY. De wethouder van financiën, de heer T. S. Goslinga is verhinderd morgen. Woensdag 10 Juni a.s., spreekuur te houden. De alhier tot semi-arts bevorderde I student F. J. M. Jansen, is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij den I geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. De dienstplichtigen der lichting 1931, van de 2de ploeg en bestemd voor het on bereden gedeelte van het 6de reg. veld artillerie. komen alhier 16 Juli voor eerste oefening onder de wapenen. Bij het achteruitrijden van een vrachtauto is gistermorgen bij de firma Langezaal, Hooigracht 110 een spiegelruit vernield. De bestuurder reed onmiddellijk na de aanrijding weg, doch het nummer van de auto is bekend Gistermiddag heeft de 31-jarige chauffeur B. J. H. in de garage van zijn patroon aan de Oude Vest bij het aan slaan van den motor zijn rechterpols ge broken, doordat de slinger terugsloeg. De E. H. D. vervoerde den man naar net Academisch Ziekenhuis. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur vond een chauffeur op de Bree- straat nabij de Mosterdsteeg een man in bewusteloozen toestand op de straatstec- nen liggend. Bij onderzoek bleek hij te zijn de 36- jarige H. v. d. B„ vroeger alhier en thans te Baarn woonachtig. Hij is ter obser vatie naai het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De politie stelt een onder zoek in of hier misdrijf in het spel is. Jaarlijksche algemeene vergadering. De herstellingsoordvereeniging van spoorwegpersoneel Villandry heeft gister middag te Utrecht haar jaarlijksche alge meene vergadering gehouden. De heer J. G. Balkenstein te 's-Herto- genboscli, voorzitter der Vereeniging, ver klaarde in zijn openingswoord, dat men over den gang van zaken in het afgeloopen jaar tevreden kan zijn Het verlies, dat men door het oprichten van andere her- stellingsoordvereenigingen ondervond werd vergoed door het toetreden van nieuwe leden. Spr. zeide verder, niet te mogen na laten een onaangenaam feit te vermelden. Sedert 28 Mei 1.1. toch is de penningmees ter van de Vereeniging vertrokken zonder een adres na te laten. Het bestuur heeft echter onmiddellijk ingegrepen en op 29 Mei bleek uit de opgevraagde bescheiden reeds, dat de financieele zaken van de Vereeniging in orde zijn De afgetreden penningmeester heeft zelfs door omstan digheden nog een klein tegoed van de Vereeniging te vorderen. In gelijken zin kon spr. zich uitlaten ten aanzien van de Vereeniging van spoorwegpersoneel tot be strijding van de tuberculose en van de vacantiehuisstichting voor spoorwegperso neel. In financieel opzicht kan de gang van zaken in het afgeloopen jaar bevre digend genoemd worden Aan het jaarverslag over 1930 is het i volgende ontleend: De vereeniging telde einde December j.l. 18.441 leden (spoorwegpersoneel 15.282, i tramwegpersoneel 2641, van Gend en Loos I 249, A.T.O. 29, Mitropa 23, gepensionneer- den 161. organisaties 56) tegen 18.426 op einde December 1929; het aantal dona teurs liep terug van 508 tot 452. Op 1 Ja nuari 1931 zou de vereeniging in het ge- I heel, tengevolge van de R.-K. actie voor j een eigen herstellingsoord, in vijf jaren tijds een 4000 leden hebben afgeschreven. Op 1 Augustus a.s. hoopt men het thans - in aanbouw zijnde kinderhuis in gebruik te nemen. Bij het begin van 1930 waren er 15 verpleegden op Villandry. Opgeno- men werden 312 patiënten, en wel 218 be- I ambten, 66 ambtenaren en 13 particulie ren (y.j. 269). Van de 294 patiënten, die het herstellingsoord verlieten, werd het volgende vastgesteld: hersteld 145, veel verbeterd 119, iets verbeterd 11, hetzelfde gebleven 7. achteruitgegaan 1. v. 11 patiën ten kon, wegens te kort verblijf geen uit slag worden opgegeven. Het aantal ver pleegdagen bedroeg 13.879 (v.j. 10.755). In 234 gevallen werd verlengd verblijf voor geschreven. De langste verpleegtijd be droeg 46 dagen (v.j. 40). De kleinste bezet ting van Villandry was in December, n.I. 18 patiënten, de grootste in Juli. n.l. 55 patiënten. Het jaarverslag van den secretaris en de rekening van den penningmeester, slui tende met een bedrag van f. 100.360 aan ontvangsten en uitgaven, werden goedge keurd. De begrooting over 1932 tot een bedrag van f 102.100 aan ontvangsten en uitga ven werd eveneens met algemeene stem men goedgekeurd Als bestuursleden werden gekozen: uit de leden van den Prot.-Chr. Bond: de heer C. Meyll; uit de leden van den B.A.N.S.: de heer R. Verdam: herkozen uit niet tot de vakorganisaties behoorenden' de heer G. J. Muys; uit de leden van de Nederl. Ver eeniging: de heeren J. W. Esmeyer, G. Nieuwenberg en C. Overbeeke; en uit de leden van den Centralen Bond: de heer L. Verbeek. (N.R.Crt.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1