Nog een reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is BIT WIL DE. VRIJHEI DSBCMO AGENDA. HYGIËNISCHE VERPAKKING I Op hygiënische wijze gefabriceerd, moeten zij ook hygiënisch verpakt worden Dus worden Uw Chief Whip machinaal in zijde - en zilverpapier gewikkeld en daarna in de bekende groene doos jes geschoven Deze zorgvuldige verpakking waarborgt het behoud van hun zuiverheid en fijn aroma. VIRGINIA BUITENLAND. HEDEN: Nutszaal: Feestavond Jeugdbond voor Onthouding afd. Leiden. 8 uur nam. Zondag. Jeruël, Groenesteeg 16: Bijeenkomst half zeven. Ned. Leger des Heils: (Lammermarkt): Samenkomst te 10 uur voorm. en halvier eri halfacht nam. Ned. Leger des Hells (Levendaal): Sa menkomsten te 10 üur'voorm. en 8 uur nam. Vrije Ev. Gem., Middelstegracht 3: Bij eenkomst 10 en 7 .uur. Zomerlust: Tuinconcert „Werkmans Wiltkracht". 8 uur nam. Maandag. Centr. Isr. Wees- en Doorgarigshuis: Alg. ledenvergadering te 8'/s uur nam Kinderkliniek. Ledenvergadering Leid- sche Buitenschool. V/i uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. ..De dubbelganger." Woensdag- en Zaterdagmiddag vari 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- cn Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. ..Geld ligt op straat." 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „De Zondares 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. „City-theater" Haarlemmerstr.: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 3 uur. 's Woensdags en ',s Zaterdags matinee te 2 uur. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n m. Inen ting tegen dlphterie 4—5 uur nam. Donderdags Inst v. PraeventleVe Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 8—10 uur nam. RECLAME# De avond-, nacht- en Zondagsdienst der aputheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. H Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502; en D. J. v. Driesum, Mare 76, Telef. 406 De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruining, Merz, Niemer en Starck. Te OegStgeest wordt deze dienst dan i waargenomen door dr. Hugenlioltz. Tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kem- I penaerstraat 4, tel. 274, is dag en nacht geopend. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. Voor de pauze draait zooals gewoonlijk het journaal, waaronder zeer mooie natuuropnamen..Daarna volgt als eerste hoofdfilm „De Dubbelganger", welke rolprent zeer vlot gespeeld wordt. Deze film speelt zich af in het plaatsje La Vallée Hier staat een groote fabriek, welke bestuurd wordt door de firmanten Dawson en Burnaby Jr., wiens vader eenigen tijd geleden gestorven is, terwijl hij zelf aan het front vertoefde. Onder de werklieden zijn onlusten uitgebroken, daar zij niet tevreden zijn met de krotten van huizen waarin zij moeten wonen. Burnaby Jr., die dit hoort, vertelt het aan zijn compagnon, doch deze wil van geen verbetering hooren. Eenigen tijd later verneemt Dawson, dat een werk aan zijn concurrent is gegeven; daarover maakt hij zich zoo kwaad, dat hij besluit de loonsverhooging drie maan den uit te stellen. De arbeiders zijn daar over zeer verontwaardigd, doch wederom zal Burnaby den toestand voor de werk lieden trachten te verbeteren. Hij spreekt langen tijd met zijn compagnon, die er ten laatste ln toestemt. Eenigen tijd latei- komt een boef op de fabriek, dis "kan Daw son vertelt, dat zijn compagnon-geen Bur naby heet. Dit brengt een heele opschud ding op de fabriek te weeg, temeer, daar plotseling de vrouw van Burnaby ten kan tore komt en ook beweert dat hij haag man niet ls. Zij verlangt het deel van de winst, welke anders haar man zou hebben gekregen. De Directeur besluit haar dit tenslotte maar te geven, maar nóg juist op tijd komt de werkelijke Burnaby voor den dag. die tijdens den oorlog zijn geheu gen totaal was kwijt geraakt. Hij werd verpleegd door den dochter van Dawson. De tweede Burnaby wilde met haar spre ken. doch verneemt dat zij op het hospi taal is, waar hij tot de ontdekking komt dat de werkelijke Burnaby, wien hij de belofte gedaan had om voor hem door te gaan. nog ln leven is. Door de geweldige schok krijgt Burnaby zijn geheugen weer geheel terug. Zij gaan ten spoedigste naar den directeur Dawson om de werkelijkheid te verklaren Na de pauze wordt de tweede hoofdfilm „De Zwerver" vertoond, welke eveneens het aanzien overwaard is. Trianon-theater. Na het Holland- en Wereldnieuws en de geestige teekenfilm Micky Mouse leert vliegen", draalt voor de pauze weer eens een film van den be kenden Duitscher Harry Liedtke, getiteld: „De Modekoningin". Een eenvoudig ver haal van liefde eenerzijds en concurrentie anderzijds, terwijl aan het einde natuur lijk alles ln orde komt. Zoowel Harry Liedtke als de vrouwelijke hoofdpersoon Maria Corda voorkomen door hun spel, dat deze film gelijk komt te staan met de vele andere van hetzelfde genre. Na vele jaren zien wij Gloria Swanson weer eens terug op het doek. ditmaal in dienst van de United Artists en als hoofdpersoon in de dramatische film „De Zondares'Hoe wel het aantal liefdes-intriges in deze film ontstellend groot is, komt evenals in de andere hoofdfilm alles terecht. Ook hier redt het spel der hoofdpersonen en vooral Gloria Swanson de film. Bewonderaars van liefdesfilms kunnen aan dit pro gramma hun hart ophalen. CHIEF WHIP ARDATH LONDON RECLAME. Het Algemeen Belang boven het Partij belang: slechts wanneer het alle groepen goed gaat, is welvaart blijvend. 7706 Geeft U op als lid Min. Contr. f.1.—. Secr.: Rijnsb.w. 131 Stemt No. 1 Lijst 3. Luxor-theater. Geld ligt op straat, aldus orakelt de Ufa-film van dezen naam. welke thans draait in het theater aan den Stationsweg. En de hoofdpersoon Peter Lutz iGeorg Alexander) doet er nog een schepje op door het aantal millioenen. die voor het grijpen liggen, te vergelijken met de vele kiezelsteenen in een plantsoen Geld ligt op straat en de arme. maar avontuurlijk aangelegde bankbediende Peter Lutz twijfelt niet of hij zal er een flinke portie van vinden, zelfs al moet hij op een fuifje dan ook een collega van zijn laatste centen ontdoen om de rekening te kunnen betalen. En het geluk ls met de stoutmoedigen' Er komt een ondeugend meisje in het spel. dat niets voelt voor den haar toegewezen verloofde, er ontstaat een vergissing met een tweetal brievenen in enkele uren is Peter een man in bonis. De wijze „waaróp" is misschien niet geheel in den haak, maar zaken zijn zaken en het te winnen meisje is mooi en tenslotte is hij een jongeman met een zeer aansteke lijke lach, die zijn publiek vele vroolijke oogenblikken bezorgt. Heel deze film is trouwens hoogst vermakelijk en maar zel den zal men een groep personen met zoo veel ongemeen komische talenten bijeen treffen als in dit amusante verhaal, dat men werkelijk moet gaan zien! In de tweede hoofdfilm verricht Harry Piel wondere heldendaden als brand- City-Theater. - Het City-theater von den wij gisteravond bij onze aankomst gesloten. De reden daarvan konden wij hedenmorgen nog niet te weten komen. ADRES AAN DEN RAAD. Over extra-steun aan werkloozen. Aan den Raad is volgend adres gericht: Geeft beleefd te kennen de plaatselijke Raad, samengesteld uit de besturen varf de afd. Leiden der S D A. P. en van den Leidschen Bestuurdersbond dat adressant de vrijheid neemt uw College te wijzen op den ernstigen toe stand. welke als gevolg der langdurige crisis in tal van gezinnen van door de crisis-werkloosheid getroffen arbeiders is ontstaan: dat velen van hen reeds een maanden lange werkloosheid hebben doorgemaakt en als gevolg daarvan in groote finan- cieele moeilijkheden zijn komen te ver- keeren; dat in deze gezinnen, waar immers de verstrekte uitkeeringen slechts toereikend zijn voor de allernoodigste levensbehoef ten, een achterstand is ontstaan wat be treft aanschaffing van kleeding en schoeisel, waarin dringend voorziening noodlg is; dat er tevens tal van arbeiders zijn, die door vermindering van hun werktijd we gens bedrijfsslapte (gedeeltelijke werk loosheid) reeds geruimen' tijd minder als hun normale inkomsten hebben ontvan gen. welke personen eveneens behoefte hebben aan steun van overheidswege; dat adressant van meening ls. dat voor bovenbedoelde categoriën van werkelooze arbeiders het treffen van extra maatrege len noodzakelijk is; dat dit wel het allerbeste zal kunnen geschieden door aan diegenen, welke voor dezen extra-steun in aanmerking komen, een bedrag ineens uit te keeren, waardoor zij in de gelegenheid worden gesteld voor zich en hun gezin eenige kleeding of schoeisel aan te schaffen. Redenen, waarom adressant uw College beleefd doch dringend verzoekt het daar heen té leiden, dat aan geheel of gedeel telijk werklooze hoofden van gezinnen, kostwinners en alleen staande personen, welke daarvoor ln aanmerking komen, een extra steunbedrag ineens ten spoe digste zal worden verstrekt. ACADEMISCHE EXAMENS. -^Geslaagd voor het aanvullings doctoraal examen Indisch recht: de heer mr. J. Tonckens (Den Haagi; econom. doctoraal examen-Indologie: de heer J. D de Roock (Den Haag) doctoraal examen geschiede nis de heer F. J. Duparc (Den Haag); candidaats-examen Indonesische taal en letteren de heer J L. Swellengrebel (Utrecht). o De Juridische Faculteit der Leidsclie Studenten ls als volgt samengesteld: H. A van Baunlngen, praeses; H G. Rambonnet, ab-actis; S. G. M. van Voorst tot Voorst, quaestor, H. E. R E. A Frank assessor-primus; mej. P. F. H. E. van Hille. assessor-secundus. Voor het examen Steno-Typen i. d. Ned taal. afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Pontscholen .slaagden de dames M. A. Colenbrander en G. A. J. Hardenberg. Idem voor Machineschrijven de dames F C Backer, M. J. Hartogsveld. M. M. de Raadt ,F M Roderinond en de heeren C. F. 's-Gravendijk. J. W. C. A Muys. W. Sastrowitjoro. allen alhier (leerlingen van de Pontschool, Steenschuur 14). Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent is geslaagd de heer A. Scheer te Bodegraven. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen betreffende een zwart lam gemerkt met een roode streep op den kop. dat gis teren op de veemarkt is achtergebleven. Dinsdag 9 Juni a.s. zal een processie- trein loópen van Amsterdam C.S. naar Leiden, aankomst 8.47. De bedevaartgan gers gaan na eerst een bezoek aan Lei den gebracht te hebben, naar Noordwijk, (de bedevaartsplaats) voor St.-Jeroen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Duitsche bezoek aan Engeland. Even na één uren arriveerden gisteren de Duitsche ministers Brüning en Curtlus te Southampton. De Duitsche gezant te Londen had zich reeds vroeg met zijn personeel derwaarts begeven, om de hooge bezoekers bij aan komst te verwelkomen. Te Southampton aangekomen, namen zij plaats in een sloep, te zamen met de beambten van de Ham- burg-Amerika-Lijn en eenige operateurs voor sprekende fiims. Zij bleven ln de Solent kruisen, totdat de „Hamburg" met de ministers aan boord, in zicht kwam. De door de Brltsche regeering als escorte voor de „Hamburg" uitgezonden destroyer „Winchester" verscheen even later. Terwijl de sloep om 't stoomschip heen voer. speelde het zich aan boord van dit laatste bevindende orkest de Duitsche en Engelsche volksliederen Vervolgens kwam de Duitsche gezant aan boord en begroette de ministers. De rijkskanselier verklaarde een goede reis te hebben gehad, en betuigde zijn diepe er kentelijkheid aan de Britsche regeering voor de groote eer, welke zij hem door het zenden van een destroyer hadden bewezen. De ministers en andere persoonlijkheden scheepten zich vervolgens ln aan boord van de „Winchester", waar zij voor de foto grafen poseerden en toestonden, dat een sprekende film gemaakt werd. Direct nadat zij aan land waren gegaan, werden zij door den Lord Mayor van Southampton ontvangen, alsmede door andere persoonlijkheden. In een onderhoud, dat den vertegen woordiger van Reuter werd toegestaan, verklaarde Brüning, dat Curtius en hij de uitnoodiglng van Mac Donald gaarne had den aangenomen Wij zullen de gelegen heid waarnemen om op vrijmoedige wijze met Mac Donald en Henderson van ge dachten te wisselen. Niet met documenten of programma's zijn wij herwaarts gekomen, ons doel is slechts, vriendschappelijk alle vraagstuk ken te bespreken, die van gemeenschap pelijk belang zijn voor onze beide landen. Gij ln Engeland weet evenzeer als wij, dat Europa voor vraagstukken van vitale beteekenis staat en dat het voornaamste thema van ons onderhoud de economische crisis en de ontwapeningsconferentie zul len zijn. Ik ben de meening toegedaan, dat de oplossing dezer aangelegenheden het best door een openhartige gedachtenwis- seling kan geschieden. Aldus de Duitsche rijkskanselier. Hierna zijn de Duitsche ministers in ge zelschap van den Duitschen gezant naar Londen vertrokken, waar zij om kwart voor drie aan het Waterloo-station arriveerden. Mac Donald en Henderson waren aan het station, om de Duitsche gasten te verwel komen. Op het perron, dat door de politie was vrijgehouden, waren ook verscheiden an dere Duitsche en Engelsche persoonlijk heden ter begroeting aanwezig. De Duitsche gasten werden, bij aan komst van den trein, met een luid hoera begroet. De begroeting tusschen de ministers van Duitsehland en Engeland was zeer harte lijk. Henderson en Curtius. die elkaar van Genève kennen, klopten elkaar herhaalde lijk als oude vrienden op de schouders. Nadat nog eenige andere persoonlijk heden aan de Duitsclie bezoekers waren voorgesteld, bestegen deze de auto, die hen naar het Carlton-hotel zou brengen, waar zij tot heden hun intrek nemen. Heden gaan ze naar de Chequers, waar ze het weekend doorbrengen. Ter eere van de Duitsche gasten gaf de Engelsche regeering gisteravond een ban ket in de Locarno-zaal van het ministerie van buitenlandsehe zaken, waar in Decem ber 1925 de Locarno-verdragen ondertee kend werden. Behalve de Duitsche gezant en de Duit sche attaché namen aan het banket deel alle leden van het Engelsche kabinet, de commissarissen van de dominions en van den Ierschen vrijstaat, de opperbevelheb ber van het Engelsche leger sir George Millner, de eerste zeelord admiraal sir Frederic Feeld, luchtmaarschalk sir John Salmond. lord d'Abernon. Lloyd George, lord Reading en verschillende andere poli tieke persoonlijkheden en hooge ambte naren van de ministeries. Dr, Curtius ontving gisteravond de jour nalisten, tegenover wie hij van de harte lijke ontvangt gewaagde, die den rijkskan selier en hem ten deel was gevallen en waarvoor beide bijzonder erkentelijk waren. Dr. Curtius wees op den moeilijken toestand, waarin Duitsehland verkeert on danks alle pogingen om zoowel in het rijk als in de staten en in de gemeenten de uitgaven te verminderen en de ont vangsten te doen stijgen. Hoewel door het Youngplan de betalin gen voor de schadevergoeding 700 millioen mark minder zijn geworden dan onder het Dawes-plan, is het toch noodig geweest, de belastingen te verhoogen, terwijl de uitgaéen ln de laatste 14 maanden met 2,5 milliard verminderd zijn. Alle klassen van de bevolking hebben onder deze zware lasten te lijden. Ook een regeling van de politieke moeilijkheden is zeer urgent. Ook de rijkskanselier dr. Brüning ont ving de pers in het Carlton Hotel. De rijks kanselier was zeer getroffen door de har telijke ontvangst en verklaarde eveneens, dat hij gekomen was om over de moeilijk heden te spréken, waarin Duitsehland zich bevindt. BELGIE. Een kabinet-Renkin gevormd. Renkin heeft eindelijk zijn kabinet ge vormd Het ls aldus samengesteld: Premier en Binnenl. Zaken: Renkin. Financiën: Houtart. Openbare Werken: Van Gaeneghem. Buitenlandsehe Zaken. Hijmans. Defensie: Dens. Landbouw: Van Dievoet. Justitie: Cocq. Arbeid en Nijverheid: Heyman. Koloniën: Crockaert. Posterijen: Bovese. Verkeer: Van Isacker. Kunsten en Wetenschappen: Petlvjean. De eerste Kabinetsraad van de nieuwe regeering zal Maandag a.s. gehouden worden. Donderdag a.s. zal Renkin in het parle ment de regeeringsverklaring afleggen. De regeering bestaat dus uit drie Walen: Renkin. Houtart. Bovese; vijf Vlamingen: Heyman, Van Caeneghem, Van Dievoet, Van Isacker. Dens en vier Brusselaars: Cocq, Hymans, Crokaert, Petitjean. Er zijn zeven katholieken tegen vijf libe ralen, wat voor de liberalen een schitte rende numerieke vertegenwoordiging is, als men nagaat dat in de Kamer maar 27 liberalen zeteien tegen 87 katholieken. De ministers uit de oude regeering-Jaspar in dit kabinet overgenomen zijn: Hymans, Houtart, Petitjean, Van Caeneghem en Bovesse. De ministers uit de regeering- Jaspar, die van het regeeringstooneel ver dwijnen zijn Jaspar, Janson, Baels, Lip pens, De Broqueville en Charles. DUITSCHLAND. De noodverordening van kracht. Ti het socialistencongres. De President der Republiek heellj nieuwe Noodverordening onderteekenj Von Hindenburg ls daarna naar NeuSa vertrokken. Thans is bekend gemaakt de uitslag het socialisten-congres van de verklni voor het partijbestuur. Wels kreeg 337, Crispien en Vogelt 318 stemmen. Vogel ls voor het eerst van het bestuur geworden, hij treedt de plaats van Hermann Müller. Als j vervangende leden werden gekozen i scheid en Litke. Voor de rest ls het bestuur in zijn vroegere samenstel herkozen. De voorzitter van den Pruisischen dag Bartels bracht verslag uit over toestand der partij. Hij deelde mee het aantal leden einde 1930 1.037381 droeg hetgeen 100.000 meer was dar aantal leden tijdens 't congres van J' denburg. De partij telt 228.000 vrou" leden. In 1930 ontving de partij totaal millioen mark, waarvan meer dan de aan contributiegelden. Voor propag en verkiezingen werd acht millioen ui geven. Het vermogen der partij bedr" 63'/: millioen mark. FRANKRIJK. Uit de Kamer Het vliegen boven Duit* gebied Oneenigheid bij de socialis In de Kamer heeft Gignoux (frac' Maginot) de regeering geïnterpeleerd o" de maatregelen, die zij denkt te nemen een rechtvaardige en noodzakelijke deel neming van 't Fransche kapitaal aan h financieel herstel van Europa te ver zekeren. Hij betreurde, dat alleen neutrale ge'" legeerden gekozen zijn in den Raad v Beheer der Bank voor Internationale talingen en dat Fransche gedelegeerde' evenals de voornaamste betrokkenen uit gesloten zijn. Vervolgens interpelleerde Margaine (ra dicaal) over de resultaten der conferent) van Genève. Flandin, de minister van Financiën, ver klaarde, dat Frankrijk noch de wereld crisis, noch de Europeesche crisis negeeren. Het Fransche program, dat v den Volkenbond is uiteengezet, moet werking gesteld worden, om den e der Europeesche crisis te bezweren. Er is een campagne ontketend tegen. Fransche goudpolitiek. De minister K streed krachtig de in dit opzicht te" Frankrijk aangevoerde argumenten, besloot, dat de Fransche staat voornemet is verder zijn plicht na te komen tegeno de natie en de Europeesche gemeenste De Fransche minister van Iuchtw Dumesnill. heeft den Parijschen corr» pondent van het Berliner Tageblatt S uitvoerige uiteenzetting doen toekomt betreffende het vliegen boven Duitsci) P" bied door Fransche militaire toesteilei Het eskader, dat bij Nordemey gesipa leerd is, aldus de verklaring, bestond o vliegtuigen, die te Stockholm op de lucW vaarttentoonstelling geweest waren en na een bezoek aan Kopenhagen naar R rijs wilden vliegen. Het eskader ondervoM uiterst slechte weersomstandigheden s daarom waren de bestuurders genoodzaa® naar een landingsplaats uit te zien. Toe zij echter bemerkten, dat zij boven DujwJ gebied waren, hadden zij zich echter zoo snel mogelijk verwijderd. Ten aanzien van vroegere grenssteen- dingen heeft de minister van oorioj strenge maatregelen getroffen. Voor toekomst zijn strenge bepalingen uitge vaardigd. De vliegtulgafdeeiingen wanneer zij bij slecht weer laten vlieg voortaan steeds koers naar het west» nemen De minister betreurt de incident» maar sprak de hoop uit. dat zij. daar - veroorzaakt waren door het slechte wee, niet zouden worden opgeblazen. m In den Franschen ministerraad minister van Koloniën Reynaud ®e<1!L deeld, dat de koloniale tentoonstelliM succes is. In den loop van drie weken er 3'/s millioen bezoekers geweest J-l

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2