SPORT. KUNST EN LETTEREN. VARIA. OVERZICHT KAASMARKTEN. VOETBAL. KON. NED. VOETBALBOND. Programma voor morgen n-dinpioenschap van Nederland: P. S. V. Ajax. Velocitas—Go Ahead. Promotie 2e klasse: Fortuna—Edo; Robur RigtcrsbleekRoermond Bleyerheide; Dongen—Wilhelmina; F. V. C.—W. V. V. (beslissing). Van Overal. Tegen de algemeene verwachting in speelt Ajax toch nog een rol van beteekenis in het tournooi om het landskampioenschap. Na het zeer zwakke begin tegen Feijenoord (afgezien dan van de zege op Velocitas) is een herstel gevolgd, dat Woensdag zelfs tot een gelijk spel tegen de Rotterdamsche ploeg heeft kunnen leiden. In deze omstan digheden moet met een kampioenschap van Ajax wel degelijk rekening worden gehou den en de morgen te Eindhoven te spelen wedstrijd P.S.V.—Ajax is dan ook van enorm belang. Wint de club van Van Koi deze ontmoeting, die voor haar tevens de laatste is dan is daarmede P.S.V. ineens uitgeschakeld en kan alleen Feijenoord de Amsterdammers nog bedreigen. Dat het daartoe komen zal gelooven wij vooralsnog niet (veeleer zien wij de thuisclub winnen), maar dat Ajax al haar krachten zal in spannen om een dergelijk buitengewoon fraai resultaat te bereiken, staat wel vast en stelt bij voorbaat al een enerveerenden kamp in het vooruitzicht. Te Groningen spelen Velocitas en Go Ahead tegen elkaar, waarbij de groenwitten sterk genoeg schijnen om op eigen veld minstens een gelijk spel uit het vuur te slepen. Voor de promotie 2de klasse ontmoeten Fortuna en Edo elkaar te Vlaardingen. De eerste wedstrijd te Haarlem eindigde in een verdeeling der punten. Fortuna heeft nu het voordeel van eigen omgeving en bovendien de wetenschap dat zij door een nederlaag volkomen kansloos wordt, het geen tot groote krachtsinspanning prikkelen zal. Edo daarentegen weet dat zij tegen de tweede klassers opgewassen is en vooral de overwinning op Xerxes zal voor haar een moreelen steun zijn. Wij achten Edo sterker. In het Oosten promoveert Rigtersbleek door in Apeldoorn van Robur te winnen. Die kans is echter miniem. Robur zal wel de sterkste iijn en moet dan in Nijmegen nog een punt op N.E.C. veroveren om voor de eerste klasse behouden te blijven. In 't Zuiden zal men Bleyerheide morgen avond waarschijnlijk als eersteklasser kun nen begroeten. Ten koste van het oude Wilhelmina. De Kanaries Verloren Zondag met stevige cijfers van Bleyerheide en het ziet er naar uit dat zij ook tegen Dongen ten onder gaan. Wint in dat geval Bleyer heide van Roermond waaraan niemand twijfelt dan is het pleit beslecht. Het Noorden brengt de beslissingswed strijd te Assen tusschen F.V.C. en W.V.V. ALPHEN—THE RISING HOPE. Alphen I zal morgen een vriendschap- pelijken wedstrijd spelen tegen de 3e klas- ser The Rising Hope I (Rotterdam). NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN VAN HILLINEN. De vereeniging „Hllllnen" te Hillegom organiseert in Juni en Juli voor drie harer elftallen nederlaag-wedstrijden. De volgende clubs nemen deel: lste afdeeling, tegen Hllllnen I: Spantaarn I (Amsterdam) 2de klas; Zandvoort I, 2de klas; Edo n, Reserve le klas; Stormvogels n, Reserve lste klas; terwijl nog onderhandelingen gaande zijn met Zeeburgia (Amsterdam). Voor deze afdeeling zullen donateurs en de rustende leden van Hlllinen den hoofdprijs beschik baar stellen. Een aardige attentie. 2de afdeeling, tegen Hllllnen II: Zand voort III; Dio II; D. O. A. I; Swastika I; V. O. G. I en Droste I. 3de afdeeling, tegen Hlllinen III: Zand voort IV; Dio III; D. O. A. II; Swastika II; V. O. G. II en Droste n. KORFBAL. BELGIË—NEDERLAND. Voor de tiende ontmoeting. Doordat in het vorige seizoen zoowel een thuis- als een uitwedstrijd is gespeeld, zal het morgen de tiende wedstrijd worden tusschen de twaalftallen van Nederland en België. Die wedstrijden hebben ons een lijstje van fraaie resultaten en klinkende cijfers bezorgd. Dat pleit op het eerste gezicht voor kracht, bekwaamheid en tal van an dere eervolle kwaliteiten, maar het is he laas gemaakt in ontmoetingen met een tegenstander die vooralsnog te weinig in de mars heeft om op internationaal ge bied een ernstig woord te kunnen mee spreken. De Belgische korfbaleiders doen alle moeite om korfbal in hun land ingang te doen vinden, maar desondanks zijn er slechts korfbalclubs in Antwerpen, een enkele in Brussel en zoo pas heeft men er ook- een te Gent opgericht. Gezien dezen toestand valt het den Bel gen niet als een tekortkoming aan te reke nen. dat zij steeds weer voor het Neder- landsch twaalftal moeten bukken. Eerder zijn zij te prijzen om hun onverflauwde geestdrift, hun taaie tegenstand in een bij voorbaat verloren en ongelijken strijd. De interland-wedstrijd beoogt propagan da te zijn. Moge dat ook morgen wederom het geval zijn, dan hebben de Belgische organisatoren toch een belooning voor hun moeizaam streven! Onder leiding van den heer Schaap zul len de volgende twaalftallen spelen: België Dames: Pellis, Hoeyberghs, Deravet, Kennis, v. d. Reeck. welvis. Heeren: Zielens, Smet, Janssens, Pee- ters, Dalving, Erauw. Holland: Dames: Versluys, Hendriksen, Klamer, Richel. Smits, Voordenberg. Heeren: J Madsen, A. Madsen, Dorsman, Hendriksen, De Meyi Seits. Holland 9 9 635 18 België 9 9 563 NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Programma voor morgen West I Noord: K.-ZaandijkWester kwartier. Oost I B: H.K.C.—Naas. West II B: Z.K.V.—K.V.D. West n C: Het Zuiden 2—Die Haghe. PROMOTIE EN DEGRADATIE. West i Noord: Sportief—DD.V. West I Zuid: Rozenburg—Fluks. Oost I A: Hellas—Be Quick. Oost I B: W. BlauwO. Zwart. Kampioenschap 3e kl. Z.-Holland: Sel- llchaGymnasiasten. ZILVEREN KORF. eindstrijd: EendrachtH.S.V. (O. M.) BUITEN DE COMPETITIE. Seriewedstrijden Die Haghe. Overzicht. Nadat de wedstrijd tusschen Fluks en Rozenburg eenige weken in de pen is ge weest, komt hij dan toch voor op het pro gramma van morgen. We hebben ons laten vertellen door een Rotterdammer dat Rozenburg dezen wedstrijd zou win nen en dat het niets wonderlijk zou zijn, als deze 2e klasse kampioen heel eenvou dig en gemakkelijk zou promoveeren. Wanneer Rozenburg inderdaad een der gelijke overmaat van zelfvertrouwen bezit, kan dat tot voor haar nadeellge gevolgen lelden en kan dat tevens een nuttige om standigheid voor Fluks worden. Onze stadgenooten zullen minder ver trouwen hebben, ook al omdat hun ver richtingen in het afgeloopen seizoen daar toe weinig aanleiding hebben gegeven Maar Fluks weet, het is eigenlijk overbo dig dat hier neer te schrijven, dat dit haar laatste kansen zijn om te blijven in de omgeving waarin zij nu verkeert. En als als de tegenpartij dan zoo onhandig is om de le klasser te onderschatten, dan ver moeden wij dat zij het daardoor Fluks eenvoudiger zal maken om te toonen dat Fluks nog meekan en meetelt Moge Fluks succes en fortuin hebben in dezen moeilijken wedstrijd! Er staan voorts op het programma eeni ge achterstallige competitie-wedstrijden en een drietal promotie-wedstrijden. D.D.V. is bijna in behouden haven, en zij komt daar geheel en al wanneer zij van Sportief wint Hellas staat er ook al goed voor, want door een gelijk spel is alle gevaar reeds voor de Deventenaren geweken. Alleen Oranje Zwart loopt kans haar plaats te verliezen aan Wit Blauw uit Kampen. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Programma. lste klasse: H. D. V. S.Haarlem; V. O. C.—H. C. C. I; V. R. A—A. C. C.; H. C. C. n—V. V. V. Overgangsklasse: R. C. H.Ajax; H. T. C. C.—H. C. C. Ill; R. en W. II—Hllv. B. C.; KampongV. R. A. II. 2de klasse B: SpartaL. C. C.; H. B. S. Excelsior. Overzicht. Het seizoen is thans een maand oud en ondanks alle geforceerde maatregelen van het bondsbestuur kunnen wij niet bepaald zeggen, dat wij „brighter cricket" hebben beleefd. Integendeel, er hangt een zekere mat heid over het spel: het is allemaal het zelfde gebleven, een paar sterke elftallen en de rest middelmatig tot zeer zwak. Het meerendeel der eerste klassers zou de han den vol hebben aan de elftallen der Over gangsklasse. Overigens heeft het weer ons tot dusver danig in de steek gelaten. Wij tellen nu al meer verregende wedstrijden dan verleden jaar in het geheele seizoen. De belangrijkste wedstrijd van morgen is die tusschen H. C. C. II en V. V. V. Wij wezen er al eerder op; zoo er een elftal is, dat de Haagsche kan slaan, dan is het V. V. V. en wij gelooven zoo dat Jan Groot- meyer c.s. dat morgen zullen doen ook. Spannen kan het ook bij V. R. A.A. C. C., al geven wij de oudste Amsterdamsche club de beste kansen. H. D. V. S. wint ver der van Haarlem en H C. C. I van V. O. C. Ajax gaat morgen bij R. C. H. op bezoek, een wedstrijd zooals die van verleden week tegen V. R. A. II, die gewonnen kan en moet worden. Maar verleden week waren onze stadgenooten aardig op weg naar de derde nederlaag toen de regen redding bracht. Misschien werkt het spelen van Dozy stimuleerend. Hij is in ieder geval een aanwinst voor de verdediging, maar het is juist de aanval, die zoo hoog noodig versterking noodig heeft. Het krachtsverschil in de Overgangs klasse is dit jaar blijkbaar niet zoo groot. Zoo is het een open vraag of H. T. C. C. dan wel H. C. C. III sterker is en hoewel Hilv. B. C. tot dusver goede resultaten boekte, zijn wij niet zoo zeker van een succes der combinatie tegen R en W. n. Ten slotte lijken ons de reserves van V. R. A. sterker dan Kampong. L. C. C. gaat bij Sparta op bezoek en kan daar winnen. LAWN-TENNIS. DE STUDENTENWEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. De eerste dag van het tennistournooi, door de Leidsche Studenten Lawntennis- vereeniging op de banen bij het Noord- wijksche Casino georganiseerd, gaf uitste kend tennisweer. Zonnig en toch niet te warm. En zoo was er al direct de goede sfeer en vrij veel belangstelling, van vroege badgasten en van tennisenthousias ten, die waren afgekomen op de werkelijk zeer sterke bezetting van dit studenten- tornooi. Belangrijke wedstrijden zijn er in deze eerste ronde nog niet en wij vol staan dan ook met de hieronder volgende uitslagen. Heerenenkelspel, le ronde: H. Groenen dijk sl. D. Pel 60, 64; E. Brandsma sl. J. J. Meyer 63, 62; F. van Dompseler sl. W. H. A. Mazel 6—3, 6—2; Que Keng Lead sl. I. J. Havelaar 62, 62; N. Schut sl. J. A. F. Buys 61, 62; M. Binnendijk sl. T. P. Lucas 6—0, 61; G. Broekhuyzen sl. jhr. E. Texeira de Mattos 46, 61, 86; W. H. Dingemans sl. F. Besancon 6—2, 6—0; W. Weber sl. A. P. J. Modder man 61, 61; M. Wösten w.o.; H. E. Lefrandt sl. D. Moltzer van Gullek 6I, 63; mr. J. B. Kan sl. W. M. Gunning 60; 61; W. H. Zaayer w.o.; A. R. Bueno sl J. H. Bure 60, 62; L. Loopuyt sl. C. G. Pel 6—1, 9—11, 6—3. 2e ronde: W. Weber sl. W. Wösten 60, 6—0. Damesenkelspel le ronde: mevr. A. F. Wilkens sl. mej. J. H. Posthuma 62, 63; mej. A. Kerckhof sl. mej. N. Ruyg- rok 6—0, 6—0; mevr. C. LautenbaCh Vonck sl. mej. A. Guepin 62, 63. 2e ronde: Mej. L. C. Bakker sl. mej. C. van Tienhoven 61, 62; mej. M. Roos sl. mej. Z. Kerckhof 6-4, 7—5. Damesdubbelspel le ronde: Mej. A. Kerckhof en mej. Z. Kerckhoff sl. mevr. A. F. Wilkens en mej. C. Kalis 63, 63. 2e ronde: Mevr. M. Dros—Canters en mej. N. Spil sl. mej. T. Wagner en mej. S. Galema 61, 60. WATERPOLO. WEDSTRIJD TE ALPHEN. Woensdagavond 8 uur zal door de Alphensche Zwemclub voor de competitie 3e kl. N. Z. B. in het Alphensch zwembad de volgende wedstrijden worden gespeeld: A. Z. C. I—De Vest I (Naarden). A. Z. C. II—R. T. S. I (Boskoop). SCHERMEN. PILLER EUROPEESCH SABELKAMPIOEN. De uitslag van den wedstrijd te Weenen om hét sabelkampioenschap van Europa luidt; 1. Piller, 2. Kabos, 3. Petschauer, allen Hongarije. NEDERLANDSCHE SCHERMERS TE PARIJS. De „N.R.Ct." meldt uit Parijs. Gisteren is het internationaal tournooi op sabel gehouden, waarin de Nederland- sche kleuren werden verdedigd door de heeren Spronk, De Vries en Stam. Hoewel onze landgenooten het niet tot een over winning hebben kunnen brengen, werd hun schermtechniek toch algemeen ge roemd. Vooral de heer Spronk wist de be wondering van alle deskundigen op te wekken door de wijze, waarbij hij de Ne- derlandsche schermreputatie heeft hoog gehouden. Hij was van alle ploegen de eenige, die vijf overwinningen behaalde van de zes partijen, die hij geschermd heeft. Op den Franschman Bouret na, heb ben zoowel de Belgische als de beide an dere Fransche meesters zijn meerderheid moeten erkennen. De resultaten, die door de heeren De Vries en Stam werden be reikt, zijn ongeveer gelijk. Slechts één overwinning wisten zij te bevechten, doch de score wijst aan, dat zij niet voetstoots de vlag gestreken hebben. Zoo verloor de Vries het met 35, 4—5 van de Franschen Marty en Bouret en met 35 en 45 van de Belgen Defosse en De Maegdt. Gezien de omstandigheid, dat de Nederlandsche schermers in een geheel vreemde omge ving zich bevonden, hebben zij zich op de sabel uitstekend gehouden. In het assaut tegen België werd de uitslag bepaald door de laatste touché, toen het in de partij tusschen Stam en De Maegdt 44 stond. De technische resultaten zijn: Frankrijk Nederland: Spronk wint van Amer met 52, van Marty met 54 en verliest van Bouret met 25; De Vries wint van Bou ret met 52, verliest van Marty met 35 en van Amer met 45. Stam verliest van Amer met 05, van Marty met 35 en van Bouret met 15. NederlandBelgië. Spronk wint van De Maegdt met 52, van Defosse met 54 en van Botter met 54. De Vries verliest van Defosse met 35, van Botter met 15 en van De Maegdt met 45. Stam wint van Botter met 52, verliest van De Maegdt met 45 en van Defosse met I5. België verliest van Frankrijk met 4 overwinningen en 5 ver loren partijen. Eindklassement: 1. Frankrijk met twee overwinningen: 2. België met één overwin ning, en 3 Nederland met geen enkele overwinning. In den eindstand tegen Frankrijk kreeg Nederland 38 treffers en gaf er 28, tegen België was de score voor Nederland 33 ge geven en 37 ontvangen treffers. BILJARTEN. NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN „T GR. LAKEN". pnt. brt h.s gem. B. Montvoort, DeKrans I 34 23 9 1.47 I. Pauw, 't Gr. Laken I 100 23 19 4.34 N. N98 34 12 2.88 P. Meijers100 34 12 2.94 N. N30 21 7 1.42 H. Barendse 100 21 24 4.76 I. Zaalberg 84 36 17 2.33 F. Franken 100 36 16 2.77 L Ouwerkerk 100 44 10 2.29 B. Brand, res51 43 7 1.18 Totaal: De Krans I 346 car., 'tGr. Laken 451 caramb. Oudshoorn (O. G. I)85 45 11 1.80 I. Pauw (Gr. Laken I) 100 45 11 2.22 H. Bel 62 37 8 1.67 P. Meijers 100 37 15 2.70 F. v. Straaten 59 29 9 2.03 H. Barendse 100 29 11 3.44 B. Boom 53 41 6 1.29 F. Franken 100 41 8 2.43 F. Lourens 68 51 10 1.33 P. Lagas, res100 51 8 1.96 Totaal: O. G. I 327 car., 'tGr. Laken 500 caramb. o NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D.O.S. De uitslag van den wedstrijd D.O.S. 1 P. v. Cleef 1 voor de lste afd. luidt: pnt. brt. h.s. gem. B. Tegelaar (P. v. Cl.) 150 21 28 7.14 A. Verstraaten (D.O.S.) 123 20 19 6.15 G. M. Tegelaar 150 22 25 6.81 Th. Roest 78 21 22 3.71 J. Slra 150 29 16 5.17 H. Slewe 104 28 19 3.71 W. F. K. 150 35 20 4.28 A. J. Offenberg 119 34. 9 3.50 A. L. v. Iterson 141 53 17 2.66 C. Hendriks 150 53 10 2.83 P. v. Cleef 741 car. D.O.S. 574 car. De uitslag D.O.S. 2S.D.O. 1 voor de 2e afd. luidt: I. Mazurel (S.D.O.) 125 23 29 5.43 P. Horree (D.OB.) 85 22 20 3.86 C. Schouten 125 37 12 3.37 H. Rietbergen 109 36 10 3.02 W. Penseel 125 30 19 4.16 P. Schouten 56 29 11 1.93 R. Kantebeen 125 36 17 3.47 B. Peter 80 35 10 2.28 N. N. 79 38 10 2.07 J. Chrlspijn 125 38 24 3.28 S.D.O. 579 car. D.O.S. 455 car. De uitslag van D.O.S. 3—T.O.G. 1 voor de 3e afd. luidt: J. Bouman (T.O.G.) 100 34 26 2.94 L. Koning (D.OS.) 78 33 9 2.36 C. Paauw 100 32 18 3.12 G. Nasveld 51 31 7 1.64 M. Zwaan 97 36 19 2.69 W. Swaak 100 36 11 2.77 KI. Tol 100 51 11 1.96 H. Nasveld 81 50 8 1.62 J. Mulder 78 33 14 2.36 C. P. Fasel 100 33 16 3.03 T.O.G. 475 car. D.O.S. 410 car. WIELRENNEN. SWIFT. Morgen rijdt Swift een tijd-race over 40 K.M. voor de A- en 20 K.M. voor de B-klasse. Deze tijd-race is een aanwijzing voor de team-race, welke Swift op 21 Juni houdt, en welke over 60 K.M. gaat. Samen komst te 9 uur, aan het clublokaal. Zondag 14 Juni is het de dag voor de klokjesrlt, welke rit een jaarlijks terug- keerend nummer op het Swift-programma is. De plannen voor de grasbaanwedstrij- den staan vast. Zij worden gehouden eind Juli of begin Augustus. NIEUWE UITGAVEN. In opdracht van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer is in samenwerking met den Bond van Hotel-, Restaurant- en Caféhouders „Horecaf" bij het uitgaven-bureau Jac. G. Lasschuit te 's-Gravenhage verschenen de 22ste jaargang van het officieele zak- adresboek van hotels- en restaurants in Nederland en Nederlandsch-Indië. WEEKBLADEN. Veel aandacht wordt in „Het Leven" gewijd aan de ballonvaart van prof. Pic- card; Donald Campbell begint een arti kelen-serie over .Duivelskunsten en too- venarij". Een bezoek bij Gustav Nagel, de „apostel van Gods genade" te Arendsee wordt in woord en beeld weergegeven. Tenslotte het gebruikelijke fotografische allerlei. S. F. van Oss schrijft in „de Haagsche Post" over „De Banken en de Wereld crisis" en geeft nieuwe middelen tegen de nieuwe ziekte aan. De benoeming van den nieuwen gouverneur-generaal geeft den Kamer-medewerker aanleiding tot een uit voerige beschouwing; deze concludeert, dat de heer Colijn niet aangezocht is. Voorts artikelen over „Grondprijzen en Grond gebruik"; Uit Koning Alfonso's jeugd; Het eiland der Plnguins; alsmede een be schouwing over Philips Gloeilampen, met een bevredigende conclusie. Dr. P. v. Olst schrijft in „de Groene Am sterdammer" over De Stratosfeer; E. A. Dupont brengt een artikel, getiteld: Greta Garbo, pas op!"; Jordaan wijdt uitvoerig aandacht aan de nieuwe Russische film „De blauwe Express"; C. A. Klaassen's eco nomische rubriek draagt ditmaal den naam „De tering en de nering". Buitengewoon interessante opnamen van wonderlijke en schier fantastische dier- en vischsoorten op 20.000 inches onder zee brengt de „Wereldkroniek". Het zijn foto's genomen door den Amerikaanschen ge leerde William Beebe, die in zijn kogel tot op de zeespiegel? neerdaalde. Ook in dit nummer het een en ander over Prof. Pic- card en ,De Blauwe Express". TIJDSCHRIFTEN. Het R.-K. Bouwblad. Het R.-K. Bouwblad van 4 JM o.a. algemeene en andere beschouJ over muurschilderingen, een besr over het werk van A. J. Kropholler1 bespreking van de restauratie vm! Waterstaatskerkje te Loenen. 1 Overzicht onzer belangriftj Veemarkten. Ook op de kalf- en melkveemarktaL gister bleef men zich interesseeren - het koopen van een goed stuk vee ?M voor het goede slag magere weideveel er algemeen nog kooplust. Alles b! dan ook flink op prijs. Beste kal!- melkkoeien maakten nog van 1.3®, Voor de mindere soorten vee lieten] markten zich kalm aanzien. Oudere b f.260320; weidekoelen f. 200—300 nog hooger per stuk. Jonge beesten voor de fokkerij blei duur. Te Leeuwarden was hiervoor L markt bij geringere aanvoer duurder! zelfs nog voor vaarzen golden pniï van f200—330 en pinken f120180 l_ stuk. Als we daarbij een vergelijk maken met de slachtkoeien en stil moeten we de conclusie trekken oaf voor de weiderij, geen groote welde gel zullen vallen, maar de boer zal voo:| vele gras, wat de weilanden op 't blik bieden toch ook zijn moeten hebben. We zien hetzelfde feit met de slachtschapen die ook gister weer geen prijs konden opbrengen in verhoiil tot de jonge lammeren, die weerf f. 1825 meestal moesten worden ii kocht. Kalveren gingen gister wel beter als begin dezer week en men I weer een klein beetje op de prijzen I gen. Vette gingen van 2840 ct. per p| levend gewicht, terwijl de nuchtere 1 14 voor den slachtbank konden opbl gen. I De varkens bleven zoowel de vette zouters, en dientengevolge ook het 1 voor de mesterij zeer slecht te verkot Te Leeuwarden kon men gisteren slej noteeren: voor vette varkens 1416 et.T pond. Zouters 1516 ct. Wel ongeka lage prijzen, zooals we ze zelfs voorl oorlog nauwelijks hebben gekend. Bil tjes gingen ook hier te Leiden van 13T Mestvarkens 1618 cent per pond. VANDH WEDDENSCHAP EN SUCCES. Rossini en de jonge Meyerbeer steal in een zeer vriendschappelijke verl ding tot elkaar, wat vooral hieraan T toe te schrijven, dat Meyerbeer de a van den „Zwaan van Pesaro" steeds 1 de fijnste gerechten voorzag. Toen Mei beer in 1825 met zijn thans in vergetel geraakte opera II crocciato voor heil bliek wilde optreden, deelde hij den roemden componist zijn bezorgdheid n omtrent het welslagen van de opera Och wat, sprak Rossini, ge" onzin. Je werk zal stellig in den i vallen. Ik durf er ik weet niet wat 0 verwedden. Bepaal dat zelf maar. - Om honderd Louis d'Ör. Top. Toen de opera voor 't eerst werdl gevoerd verscheen ook Rossini in r schouwburg. Hij applaudiseerde als I bezetene, wat natuurlijk het publiek, I zich naar het betere inzicht van denl roemden maestro voegde, ertoe ba hetzelfde te doen; 11 crocciato had inf daad een schitterend succes en Roj streek met een kalmen glimlach de 1 derd dukaten op, die zijn jonge colj hem stralend van blijdschap overhandl 0 BELANGRIJKE ARCHEOLOGISCH VONDST. Onlangs is te Styrnaes in de Zweer provincie Aangermanland het gral een vrouw van een viking ontdekt, e in zich verschillende voorwerpen bel den o.a. een schelp van een pareloef die uit den Indische Oceaan afkom moet zijn. Ook werden verschillende a ten, die het beeld van keizer Teolifosl Byzantium (839—842) droegen, gevonl De Zweedsche oudheidkundigen rel aan, dat de vrouw, de echtgenoote ïsl weest van een viking, die met Rusi en het Oost-Romeinsche keizerrijk haj dreef. De Zweedsche vikingwegen Rusland zijn thans wel bekend. Eenl groote handelswegen begon bij Leninïl liep vervolgens langs de Neva over het dogameer naar de Wolga en vandaar r de Kaspische zee. Een andere weg van het Ladogameer naar het Ilmeni en vandaar langs de Dnjepr naar de Z| te Zee. Vastgesteld is, dat versch" watervallen in de Dnjepr oude Zwe< namen dragen. In een werk van Con: tijn Porfirogenetos, den Oost Rom schen keizer over de inrichting var; I staat, dat ongeveer in 950 is geschrei komen ook enkele gedeelten voor, die| trekking hebben op Rusland en den b del met de Zweden, die in dit werk ,f- worden genoemd. Eens per jaar bea de Zweedsche handelsvloot Konstanl pel. Het gevaarlijkste gedeelte van I reis vormden de watervallen van] Dnjepr, die thans nog de namen DM Gelandri, Alfor, Beruforos, Leanti Strukun dragen. Prof. Salhgren van I universiteit van Uosala heeft onlangsj overeenkomstige Zweedsche namen vy gesteld. De benaming Rhos voor de den stamt waarschijnlijk hiervannaj dat de Zweedsche vikingen meestal het district Roslagen aan de Oostkust Zweden vertrokken. Verscheiden P1J' sen in Rusland o.a. Nofgorod en Kreir door Zweedsche vikingen gesticht. De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Rijksmerk Leidsche lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) "1 111 59 171 ff— f36 f35 f34 f41 f— f— f— f \-\~m 412 322 563 f— f— f39 f 39 f 38» f 43 f— f— f45 f— f-} I 363 342 633 f f f41 f38 f38 f44 f f f45 f f-}"I 499 367 574 f f— f f 39 f 40 f 44 f 40 f 40 f47 f- f- ill 138 98 127 f38 f37 f 43 f f f f f f f 37 f 34 (1) Zijn de noteeringen der vorige week. (2) Zijn de noteeringen van 2—6 Juni 1930. 1 1 Juni Oudewater 2 Juni Bodegraven 3 Juni Woerden 4 Juni Gouda 5 Juni Leiden

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 20