KATWIJKERS UIT DE OMSTREKEN. LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. Een kind van den Staat. AALSMEER. Gouden huwelijksfeest. Op den 16den Juni a.s. zal het 50 jaar zijn geleden, dat het echtpaar Jacob SchoutenJansje SchoutenBol, wonen de op het stoomgemaal van den Oosteln- derpoelpolder, in het huwelijk is getreden. Ongetwijfeld zal die dag voor het echtpaar tot een zeer bijzonderen feestdag worden gemaakt. Welhaast ieder in onze gemeente kent den heer Schouten, den oud-machinist van het watergemaal, bestuurslid van „Bloemenlust" enz. Een man, die zich op verschillend gebied in zijn buurtschap zeer verdienstelijk heeft gemaakt, en de Oosteinders zullen, dat zeker op dezen heugelijken dag wel niet vergeten. Postspaarbank. Aan het postkantoor alhier en het daaronder ressorteerend hulppostkantoor is gedurende de maand Mei ingelegd f. 6263.75 en terugbetaald f. 8834.83. Verkoopingen. Bij de gehouden verkoopingen ten over staan van notaris Bax e. a., In café Wlnk, was de uitslag als volgt: Twee nieuw ge bouwde woonhuizen, met schuur enz., groot 11.70 A., staande nabij den Aals- meerderdijk en eigenaren de heeren A. Wies en J. Ph Klapper. Kooper J. van Andel, Hoofddorp, voor f5890. Het huis met schuur, eveneens aan den Aalsmeerderdijk en bewoond door J. de Vries, werd opgehouden. Te water. Zekere P de B was aan den Uiterweg bezig een schoeiïng te maken, toen hij het ongeluk had in het water te vallen. Gelukkig was hulp spoedig ter plaatse en kon de drenkeling behouden op den wal worden gebracht. HILLEGOM. Ver. tot verdieping van het Prot. Bewustzijn. Voor deze vereeniglng sprak dezer da gen in een goed bezette kerk ds. v. d. Bosch uit Den Haag. Spr. werd ingeleid door den eere-voorzltter ds. J. H. Mulder. Deze liet eerst zingen Gez. 2: 1 en 2, waarna ds. Mulder voorging in gebed. In zijn openingswoord zette hij het doel van dezen avond uiteen. Nu kwam ds. v. d. B. aan het woord, die sprak over „De Biecht". Spr. las eerst een gedeelte uit de Heilige Schrift, n.l. 1 Joh. 1 vs. 5 tot het einde, en hoofdstuk 2 tot vs. 3. Aan het einde van zijn leerzame rede werd nog gezongen Gez. 5210 waarna spr. sloot met dankgebed. De schaalcollecte aan den uitgang bracht op de somma van f. 77. Burgerlijke stand. Getrouwd: J. van der Mei) en G. M. van der Linden C. J. Lippus en C. M. Nederstlgt. Bevallen: J. M. WeijersGoedemans d. L. der Nederlandenvan der Niet z. A. de WagtVledder d. C. van Egmond Tempelman z. M. A. van Schie Burgmeijer z. Overleden: H. van Kooten m. 63 J. Gevonden voorwerpen: Aanwezig en te bevragen aan het bureau van poli tie op werkdagen van des namiddags 7 tot 8 uur de volgende gevonden voorwerpen: sleuteltje van een auto; drie ceintuurs van mantels; tien rijwiel-buitenbanden; knipmes; bruin lederen portemonnaie; kam; krik van een automobiel; pak met schijven van een sjoelbak en twee lederen broekpijpen. De winkeliers in de Hoofdstraat, wo nende tusschen de Meerstraat en het Postkantoor, hebben aan den gemeente raad verzocht het parkeerverbod aldaar op te heffen. B. en W. zullen voorstellen deze aangelegenheid nader te onderzoe ken, vóór de raad beslist. Het plan bestaat in de Hofs'traat van de Raadhuisstraat af, tot de Hoofdstraat het éénrichtingsverkeer in te voeren. Een voorstel in dien geest aan den raad is te wachten. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Everardus Petrus Marinus z. v. C. van den Berg en A. A. Vreeburg. Arendje, d. v. M. van Duij- venvoorde en E. Varkeviser. Jacob, z. v. J. van der Plas en J. van Duijn. Arle, z. v. D. Varkevisser en A. Haasnoot. Adriana, d. v. J. van der Plas en M. van der Kwaak. Gerrlt, z. v. M. J. Lafeber en J. Meeuwis. Alida, d. Y- N. Meijvogel en C. van der Boon. Jacoba, d. v. W. van der Boon en S. C. Elsinger. Overleden: Cornells van der Wiel, 26 j., z. v. P. v. d. Wiel en K. de Roode. C. van den Oever, 8 m., z. v. P. v. d. Plas. Levenloos aangegeven kind van A. Schaap en M. van Beelen. Jacob van der Boon, 80 j., ongehuwd. Ondertrouwd: W. Klinkenberg en M. Berkheij. A. van Duijvenvoorde en L. van Duijvenvoorde. H. A. van den An ker en L. Krijgsman. Getrouwd: P. Plug en M. van der Plas. J. van der Pias en J. Boesaard. D. van Egmond en J. Houwaard. KATWIJK AAN DEN RIJN. De aardappelziekte. De bekende aardappelziekte, waarvan het optreden in meerdere deelen van ons land was gesignaleerd, is ook hier ter plaatse bij enkele tuinders geconstateerd. Dit was voor het bestuur der Tuinbouwvereeniging Katwijk en Omstreken aanleiding, om direct te beraadslagen wat in deze kon worden gedaan. Het bestuur zorgde onmiddellijk de noodige bestrijdingsmiddelen voor de leden in voorraad te hebben en liet zich mede voorlichten door een der ambtenaren van den Plantenziektenkundigen dienst. Ver volgens richtte het bestuur zich in een circulaire tot de leden, in welke circulaire de noodige wenken en aanwijzingen werden gpgeven. De leden kunnen zich dus voor voorlichting en aanschaffen van het be strijdingsmiddel, kopervitriool en onge- bluschte kalk, wenden tot het bestuur en den veilingbeambte P. de Vries. Tuinbouw. Het koude weer van deze week komt de bollengewassen ten goede. Zou in tegen stelling hiervan het weer warm zijn geweest ongetwijfeld zouden al velen een begin hebben kunnen maken met rooien. Thans bepaalt dit zich tot heel enkele kweekers die begonnen zijn met het rooien van het zaad- goed. Ook voor de vroege aardappelen blijkt het warmere weer van de vorige week nadeelig te zijn geweest. Zooals in andere streken, vertoont zich ook hier in enkele perceelen reeds de aardappelziekte. Zulks kwam hier zoo vroeg in het seizoen nog niet voor. Naar schatting zal hier onge veer 23 Juni met veilen van vroege aard appelen worden begonnen. KATWITK AAN ZEE. C. Ouwehand Sr. terug. Onze bekende plaatsgenoot, de heer C. Ouwehand Sr., die den 31sten December met een kleindochter op reis was gegaan naar Chili, is met het stoomschip „Bo degraven", dat den 21sten April van daar vertrokken was, in goeden welstand te Amsterdam binnengekomen en gister avond in zijn woning teruggekeerd. Vele familieleden en kennissen kwamen den krassen grijsaard, die voor zulk een lange reis nog zooveel ondernemingsgeest had, verwelkomen. Merkwaardige kippenliefde! Het volgende eigenaardige geval heeft zich voorgedaan bij de familie Schaap in de Burgersdijkstraat. Een poes had eenige pasgeboren jon gen. Een broedsche kip trok zich ook het lot der jonge beestjes aan en strekte haar vleugels beschermend over de jongen uit. Met geen mogelijkheid was de kip van de poesjes weg te krijgen. Ten slotte ontstond er een woedend gevecht tusschen moeder poes en de kip, waarbij de laatste eindelijk het onderspit moest delven en op de vlucht sloeg. Gevonden voorwerpen: een duimstok, een zilveren armband, een belastingmerk in etui een wasdoeken actentasch, een pet (donker blauw), een rood pantoffeltje een dameshandschoen, een sleutelbos een huis sleutel. een zwart gelakt heeren rijwiel, een gouden verlovingsring, een postduif blauw met wit (doffer) gemerkt M. 213, 6166, 30; een huissleutel, een broodzak, een rood witte alpin; een gouden vulpotlood ^Evers- harp" een paar kinderkousjes met schoen tjes, een portemonnaie inh. f. 0.25, een statief voor fototoestel in lederen etui, een kinderschoentje, een blauwe ceintuur, een dameshandschoen, een badschoen (geel), een paar grijze sportkousen, een portemonnaie, inh. 3 sleuteltjes, een baal witte suiker, een blauwe ratiné pet, een portemonnaie, inh. f. 0.72, een zwarte badschoen, een lichtgekleurde, geruite pet, een badpak met handdoek, een damestaschje met inh., een portemonnaie inh. f. 6.89, een vulpen en potlood in etui; twee petten, een gouden broche, een zilveren heeren polshorloge, een kinderhoedje met blauw lint. Inlichtingen betreffende bovengemelde voorwerpen worden iederen werkdag van 10 tot 12 uur v.m. verstrekt aan het Politie bureau te Katwijk aan Zee. Onze plaatsgenoote mej. M. de Best Jd., slaagde voor het examen Machine- schrijven, afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Pontscholen. ADVERTEERT 01 HET Het blad voor Katwflk en Omstreken. Geeft Uw ad verten tiöD en abonnementen op aan den agent die alle inlichtingen rare trekt RIJNSBURG. De Bloemenhandel. Alhoewel de aanvoer van tulpen en Nar cissen is beëindigd, is de aanvoer nog steeds toenemend. Thans is de aanvoer van snij bloemen enorm. Vooral Pyrethrums en Pa pavers komen bij wagens vol en ook Pioenen komen in flinke partijen. Ook komen al aardig wat Gladiolen, Irissen, Convili's Anemonen en Anjers. Het koele weer is voor kweekers en handelaren zeer goed. Betaald werd: Rozen per bos van 20 stuks: Landia f.095—1.20, Headley f.140 —1.70. Columbia f. 0.800.95, Butterfly f. 0.95 1.10, Miss Edith Helen f. 2.10—2.40. Snij bloemen: Juliaantjes f. 0.55—0.60, Witte Margrieten per 100 f. 0.450.50, Kleine Margrieten per 100 f,0.30—0.35, Ranonkels f. 0.70—0.80, Pyretherum f. 2.10—2.40, idem van de koude grond f. 0.35—0.85, Anemo nen per 100 f. 0.70—0.80, Anjers per 100 f. 0.650.80 Bruidsanjers per 100 f. 0.50— 0.6Ó. Iris Yellow Queen per doz. 12—14 ct. Iris Imperator p. doz. 14—18 ct., Iris dr. Haring p. doz. 10—14 ct., Iris Palida, per doz. 12—16 ct. Lathyrus per 100 f.0 45— 0.50, Papavertjes f. 0 500 55, Groote Papa vers f. 2.10—2.40, Korenbloemen per 100 f. 0.45—0.60, Damast 3—5 ct., per bos, Cam- pernella f. 0.80—1 63 Centaurea f0.40—0.50, Gladiolen Halley f.3 20—3.40. Rose Pioenen f 3 10—3 50 Roode Pioenen f. 2—2.40, Mimi f0.25-0.30. SASSENHEIM. Prijsuitdeeling. In de Dinsdagavond te geven uitvoering van de Harmonie „St. Ambrosius" zal de uitreiking van den te Noordwijk gewonnen len prijs plaats hebben. B. en W. zijn tot bijwoning van deze uit voering uitgenoodigd. Het diploma voor Steno-Typen in de Ned. taal van de Ver. v. Dir. v. Pont- scholen, behaalde mej. J. C. Ie Clercq, al hier. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Catharina Cornelia, d. van H. van Velzen en R. J. M. van der Linden; Damianus Maroelis Maria, z. van M. van der Vlugt en C. van Vliet; Johannes Albertus Maria z. van L. H. Prins en C. W. Stok man; Hendrikus Theodorus, z. van C. J. Bel en C. KI. Opdam; Maria Johanna Elisabeth, d. van P. Th. Mens en C. M. van der Bosch; Harm, z. van H. Hazelaar en M. Poppe; Johannes Petrus, z. van P. van der Hulst en M. W. den Dubbelden; Cornelia Helena, d. van H. Geerlings en M. C. Koolloos; Johannes Theodorus, z. van J. van Steijn en Q. A. Langeveld. De heer S. de Boer, alhier, behaalde het diploma Steno-Typen in de Fransche taal, afgenomen door de Ver. van Dir. v. Pontscholen. WARMOND. Beproeving brandspuit. Zonder voorafgaande waarschuwing werden gisteren alle personen verbonden aan de brandweer opgeroepen, om deel te nemen aan een algemeene oefening. Ver ondersteld werd dat er brand was uitge broken in een huis staande in het Oost einde. De oefening vond plaats onder lei ding van den opperbrandmeester en in tegenwoordigheid van het College van B. en W. De oefening slaagde schitterend, de motorspuit voldeed buitengewoon goed. Voor de Warmondsche Jeugd was het een waar waterfestijn! Aanbesteding. Gisteren had de openbare aanbesteding plaats van 't bestraten van de Warmun- dastraat met aanverwante werken. Inge schreven werd als volgt; J. P. v. Wijk, Al phen a. d. Rijn f. 2175; A. Westerveld, Am sterdam f.3545; N. Timmers, Leiden f.2985 C. Corver en Snoeker, Leiden f.3445; T. v. d. Poll, Amsterdam f.2548; H. Steen- kost, Haarlem f.3396; A. Schouls, Rotter dam f.2495; G. Bartels, Zwolle f.3450. Wegens te late inlevering werd een bil jet niet ln aanmerking genomen. De gun ning is nog aangehouden. Bij de politie is aangifte gedaan van het vinden van een klnderlognet. WASSENAAR. Verkeersongevallen. op het rijwielpad langs den i zijn een drietal racers, H. uit Den b,;"| gebroeders C. uit Voorburg te»enrtH gebotst, met het gevolg, dat allen oj weg werden geslingerd en vleescWJ opliepen. Bij dr. Baart de la Faille werd het t tal verbonden, waarna zij per politieV naar hun woonplaatsen werden m'J. bracht. Gistermiddag is op den Katï schen weg een wielrijdster, me], u Scheventngen, aangereden door' zandauto, bestuurd door D. uit Den t Mej. H. liep inwendige kwetsuren or werd op advies van dr. Baart de la pj naar het ziekenhuis aan den Zuldw 's-Gravenhage overgebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Bernardina d. van C. A. VoorhamH. B. van vl rooij Adrlaantje, d. van H. Bos-V Graaf Teuntje, d. van H. Bos-T Graaf Johanna Catharina, d. v:' den ToomJ. C. Muller óer; Wouterus, z. van J. A. Wensveen- Knijnenhurg Cornelia Maria Joh: d. van H. W. SteinwegsC. W. van Velde. Overleden; Corneliske van der Ws» j., e.v. J. van Santen Petrus pa. Christianus Daniels 72 j., ongehui Theodorus Petrus Claudius van der den 71 j., e.v. A. Keijaerts. Ondertrouwd: A. van Beveren-C.p Leijser P. RuhaakB. A. P. o. Bn' rode M. J. M. BronsgeestJ. van Kolk Raadsagenda. Donderdag 11 Juni 1931, van. te uur, komt de Raad dezer gemeente openbare vergadering bijeen ter besj king der volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffingen voorschriften Bo verordening. 3. Reclames Schoolgeld en Hont belasting. 4. Vaststelling Retributiekohier l nuari30 April 1931. 51 Ontslagaanvrage onderwijzer 0 School Nr. 1. 6. Ontslagaanvrage concierge Poll bureau. 7. Benoeming leden Stembureau. 8. Subsidie Politie-Radio-Omroep. 9. Beschikbaarstelling gelden uitbreii le klasse R.K. Jongens U. L. O. school 10. Vergoeding boventallige leerkra ten bijzondere scholen. 11. Benoeming hoofd O. L. school de Bloemcamplaan. 12. Voorstel bouw twee huizen bi school Bloemcamplaan. 13. Voorstel verlaging huurprijs gr ste woningen Havenplein. 14. Herziening schoolgeldheffing. 15. Onteigening perceel Langsto hoek Kerkstraat. 16. Onteigening ten name der Wi naarsehe Bouwvereeniging. 17. Voorstel aanleg straat tussc Tuinpad en Johan de Wittstraat. 18. Verkoop bouwterrein aan de Zuylen van Nijeveltstraat. 19. Verkoop bouwterrein aan de senaarsche Bouwvereeniging. 20. Onttrekking gedeelte Houtlaan den openbaren dienst. 21. Voorstel vermindering borgtocht meente-ontvanger. 22. Aanvulling Algemeene politie eenlging. 23. Hulprioleering Rijksstraatweg Persijn. 24. Rioleering Persijnlaan en van R meilaan. 25. Wijziging begrooting 1930 en 19J 26. Reorganisatie Burgerlijk Arm stuur, werkloozenkassen en Arbe bemiddeling. (Nadruk verboden). „Onze kinderen De groote Staatsman sprak zeer ernstig en de volle menigte luisterde met ver- schuldigden eerbied toe. Hij lei de zilveren truffel ter zijde, welke bij de eerste-steen- legging gediend had, en, zijn armen over zijn borst kruisend, sprak hij verder: „Schande over ons, zoo wij te kort komen in onze plichten jegens hen. Schande over ons, wanneer wij hen tot aan de trappen brengen van een gevangenis, en hen daar achterlaten. De kinderen van den Staat hebben een recht om meer te vragen. Hoe kan de Staat zich plaatsen tusschen het kind en zijn ouders, indien hij zijn leven niet vrijwaart van zorg en leed? „Laten wij vooral niet vergeten, dat deze school, waarvoor ik de eer heb. ik zeg de eer, om den eersten steen te leggen, bestemd is voor onze kleintjes, de zonen en dochteren van het land, de kinderen van den Staat Het was een machtige toespraak. De menschen, die vroeger wel eens schamper zich over de „schooiertjes" hadden uitge laten, juichten en onder een storm van enthousiasme stapte de groote Staatsman tusschen een haag van menschen door naar de gereedstaande auto. Het kleine rijtje arme kinderen, die, gewapend met een vlag, aan den optocht hadden mee gedaan, keken met nieuwsgierige oogen naar den grooten meneer op, die nu heel dicht aan hen voorbijging. Eén onder hen werkte zich tusschen de anderen uit en drong zich in de menigte. Zijn smal, bleek gezichtje had een merkwaardige, gespan nen uitdrukking: hij drukte zich tot dicht aan den Staatsman en raakte even zijn jas aan. Opeens brak er een regenbui los. Dikke druppels striemden het fundament, waar de steenlegging had plaats gevonden, zooeven nog het middelpunt van zooveel ceremonie, en van een toespraak, die breed-uit verschijnen zou in vele dag bladen. De menschen haastten zich huiswaarts onder beschuttende parapluie's, maar de kinderen uit het vondelingen-huis school den te zamen; die hadden geen thuis, waarheen zij zich konden spoeden, totdat de directrice met scherpe stem him beval haar te volgen en vlug door te stappen. Haastig achter haar aan tippelend, trachtten zij haar bij te houden zooals zij daar voortijlde als een booze, dikke kip, met kwaje sprongetjes wippend over de Vele modderpoelen en gootjes. En de regen wiesch de toespraak weg... Er hing een lucht van zeepsop ln het ziekenhuis van het gesticht. De vertrekken waren uitgeschrobd en waschgoed hing er te drogen. „Meneer Cole!" De aangesprokene, die als zaalwachter dienst deed en duttend bij het vuur zat, keek in de richting van waar hij geroe pen was. „Meneer Cole!" klonk het weer en meteen wist hij. dat het jongste vondelin getje hem aanriep; dit sprak steeds be leefd tot hem, waarvoor Old King Cole zeer gevoelig was. Immers, Coie was van goede afkomst en al had de drankduivel zich vroeger van hem meester gemaakt, hij bleef toch „meneer". ..Wat is er, mij jong?" vroeg hij, terwijl hij het gebreide mutsje, dat diep over zijn ooren sloot, wat omhoog stroopte. Meewarig keek hij naar den bleeke knaap, die bij de laatste-steenlegging kou had gevat en nu opknapte, hoewel er nie mand op de wereld was, die zich zijn dood of leven zou aantrekken. Men had hem ergens onder struiken gevonden; hij was naar het gesticht gebracht en inge schreven onder den naam van de bijbe- hoorende stad. Daar hij anders was als zijn lotgenooten, fijner en vreemder, werd hij spottend „Riddertje" genoemd. „Meneer Cole, „hij" zeide: we waren zijn kinderen" fluisterde de knaap. Hij had reeds eer hiervan gesproken en de oude man bij het vuur begreep nu, waarover hü 's nachts soms zoo zielig in zijn slaap lag te schreien. „Och. dat is alles opsnijderij", ant woordde Old King Cole. „Riddertje" zat met de handen gevou wen over zijn knieën en bleef in gepeins verzonken. Zijn gezicht droeg de plech tige uitdrukking van hem, die de proble men van het heelal tracht te doorgron den, doch ze alle als te moeilijk voelt. „Ik verlang zoo naar hem, zei hij zacht; „o, ik verlang zoo naar hem!" „Heusch?" zei Cole even, een gezicht trekkend, om meteen weer met aandacht in het vuur te staren. „Ik zag hem hoog boven de menschen uit!" fluisterde „Riddertje" opnieuw met heesche stem, „zoo groot, zoo verheven en met zoo vriendelijke oogen.... Ik dacht aan God, als ik naar hem opkeeken ik raakte hem aan; o, meneer Coie, ik raakte hem aanIk kwam tot heel dicht bij hem en ik raakte heel even zijn jas aan „Heeft hij je opgemerkt?" vroeg Coie sarcastisch. „Riddertje" schudde zuchtend van neen. „Neen, ik was erg haastig en ik beefde, zóó, dat ik niets kon zeggen. Alsals hij het wel had gedaan, wat denkt u, dat er dan gebeurd was?, Zijn oogen stonden groot van verwach ting. „Hij zou gedacht hebben, dat je hadt willen zakkenrollen", zei Old King Cole schamper. „Riddertje" rilde even en keek nu ook strak naar het vuur. Blijkbaar toch ge troffen door den diep neerslachtigen blik van het ventje, greep Old Cole naar een tijdschrift, dat op de tafel lag. Hij zocht er een bladzijde uit en het overreikende aan „Riddertje", wees hij hem op een plaat met bijschrift. „Riddertje" pakte met bevende vingers het papier aan en zijn blond kopje bui gend over de gedrukte bladzijde, die hij aandachtig bekeek en waarvan hij het bijschrift spelde, riep hij opgewonden uit; „Ja. ja, dat is hij, en dat is zijn huis, waar hij woontEn hij woont er alléénEn de menschen zeggen lee- lijke dingen van hemleelijke dingen!" Zijn smal, peinzend gezichtje was plot seling geheel veranderd; zijn oogen wer den groot door een wonderen glans; zijn hand balde zich tot een vuist, als voelde hij zich tot kampioen opgeroepen. „Hij heeft niemand op de wereld" riep hij hartstochtelijk uit, „niemand op de wereld, evenals ik! O, als ik hier moet blijven, zal ik stervenEn hij zal niet weten, waar hij mij zal moeten zoeken, als hij weerkomt! Ik wil naar hem toe en hem helpen.... Ik wil weg, weg naar hem!" „Ik begrijp niet, waarom hij is wegge- loopen", zei de schoolmeester, toen hij bij het bestuur binnen was geroepen. ,,'t Was wel altijd een vreemd kind. Enkelen zeiden wel eens, dat hij een on begrepen verlangen had." „Eenwat?" vroeg een der bestuurs leden. „Hij was blijkbaar overspannen. Hij was ziek geweest en sprak op een vreemde ma nier soms over iemand, die hem niet kon misseneen vader, geloof ik. Een be drieglijke voorstelling natuurlijk, want, voor zoover wij weten, kende hij niemand van zijn familie Of hij gauw vermist werd? Niet direct. Het onverklaarbaar hoe hij heeft weten te ontsnappen en er is niet de minste aan wijzing, waar hem te zoeken. Doch de po litie is er mee ln kennis gesteld en zal hem wel terugbrengen. Het was een donkere avond; flauw flik kerden de sterren aan den hemel en de kale heggen aan weerszijden van den straatweg namen angstwekkende vormen aan voor den kleinen wandelaar, die al door maar zijn brandenden blik gericht hield daarheen, waar de lichten van Lon den de donkerte zouden verbreken. „Richting Londen" hadden de weg wijzers hem aangeduid als hij zich om hoog rekte, om het schrift aan de. palen te ontcijferen, wat bij het vallen van den avond niet gemakkelijker werd. Zijn voeten deden hem pijn en zijn hart klopte vreemd; maar hij deinsde niet terug. Zoo heel vreemd was het niet, dat men hem voor niet-toerekenbaar hield En had men geweten, wat voor een fan tastisch luchtkasteel hij zich bouwde, hij, het arme vondelingetje, dat nooit vertroe teld was geworden, nooit bemind, hij, één der Staatskinderen, dón1 De groote Staatsman had immers ge sproken van „onze kinderen"En „Rid dertje" was de eenige van hen allemaal, die naar hem verlangde, de eenige, in wiens hart het beeld leefde van dien machtigen grooten, beminlijken man, alléén staande in een wereld van vijanden, van laste raars, die verlangen had naar een van zijn kinderen; een, die tot hem zou komen en hem bij zou staan, hem zou troosten En het „kind van den Staat" haastte zich verder. Waren alle lichten van Londen gedoofd? Hij had afbeeldingen van Londen gezien en hij stelde zich voor, dat zoo een visioen 'uit de donkerte nu zou moeten oplichten! Eerst tegen de morgenschemering ont dekte hij een grijze, gebroken streep van huizen, die al dichter en grooter werd, waarin hij eindelijk werd opgenomen, wat hem een vaag gevoel van verloren-zijn gaf. Bijkans een uur lang liep hij in groo ten angst verder, zonder moed om een voobijganger aan te houden en tegelijk voelend, hoe het wanhopige net van stra ten zich om hem vast spon. Eindelijk vatte hij moeddaar bij den hoek van de straat was een jongen, ook een meisje, met een kind aan de hand. Onzeker-wantrouwend, keek hij hen aan en vroeg iets aan het meisje, dat hem eenigszins met verbaasd gezicht een weg aanwees. „Wat moet jij dóór doen?" vroeg zij. „Riddertje" keek haar aan, bijna woest- geestdriftig, wat haar bij zichzelf deed uitmaken, dat hij zeker gek was. Gelukzalig bijna stamelde hij, „Iklk ben op weg naar mijn Vadertje De straten in het vroege morgenuur waren afschuwelijk en al de passeerende, donkere gedaanten, de voorbijsnorrende, auto's, de glimmende paardenschimmen werden een nachtmerrie voor den kleinen wandelaar. Naarmate het zwerven langer duurde, raakte hij meer en meer uitge put, doch hij bleef volhouden en zijn in stinct leidde hem in de goede richting. Eindelijk had hij het huis van het plaatje, uit zijn droomen, gevonden: gr donker en eenzaam, gelegen ter zijde een drukke straat. In zijn droom was er binnen gegaan, en had er den Stal man gevonden, heelemaal alleen, die hem gezegd had; „Ben je gekomen, mijn kind?" en 1 toen genomen had ln zijn armen, hem gekust Het fel-bonzend hart sloeg extra s toen „Riddertje" zich plotseling bij weg-kruising bevond en niet direct t waarheen over te steken. Twee politie-agenten liepen op en r die hem schrik aanjoegen. Hij durfde i zooals andere kinderen wél doen, hun scherming inroepen. De kinderen van i Staat zijn de eenige kinderen, die niet de politie gesteld zijn En terwijl „Riddertje" onzeker keek, ging er plotseling aan den overs van de straat een deur open. Daar was hij, de Staatsman, die J buiten kwam! Hem wachtte de auto meteen zou hij weg zijn, verloren i drukteBij het terugzien van het 1 gezicht kreeg „Riddertje" een woni baarlijken moed. Pijn voelde hij niettt noch honger, noch angst voor die vre lijke stad. Hem zag hijIn een mil zou hij weg zijnDit was de kans! Met een kloeken sprong stoof nil drukke straat over, te midden van gewir-war van wagens en paarden i die vreeselijke dingen, die hij had gi geslagen De Staatsman maakte zich gereed naar het Parlement te gaan. Over een minuten moest hij daar spreken e" chauffeur had last gekregen snel door rijden, en er was geen reden om tn houden voor een schamel, radeloos r derfiguurtje, dat zichzelf in den wierp, luid gillende: „Hier ben ik.... Hier ben ik!" „Arm stakkertje!" zei de Staatsman wogen, zich buigende over een anus hoopje mensch Hij wist niet, dat hij een kind ven» had; een verdediger De politie-agenten kwamen toegeiv en brachten hem weg Weer was er een lid minder van groote familie van den Staat....

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 18