VEILIG VERKEER B0I1D VAM VRIJWILLIGE VERKEERSINSPECTIËN We Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Juni 1931 Vijfde Blad No. 21844 VEBKT ALLEN MEDE! VERKEERSVOORSCHRiFTEN OiiSsaiG ^1P SNAP-SHOT. Wenken bij het Autorijden. VERKEERSOPVOEDING IN JAPAN. 'IN NEDERLAND -1 7>' - V.-""it--■"■•'- .-ï'l'iyjtfif land heeft vandaag gestaan ln het van een streven naar veilig ver- De Bond van Vrijwillige Verkeers- Ljtlén in Nederland, die den Ver- C,g den eersten ln Nederland geerde, heeft op verschillende met medewerking van de Provin- J Vrijwillige Verkeersinspectiëp. ge- I je aandacht van de weggebruikers regelen van den weg te vestigen liutorltten, die plaats vonden in de Mes Groningen, Drente, Noord-Bra- lUmburg, Noord-Holland en Utrecht, T verspreiding van een verkeerscou- |en drukwerken onder de Jeugd is Ipeciaal geschriftje verspreid zelfs iölo is te baat genomen. C een veilig verkeer- is in de aller- plaats noodig, dat iedere wegge- »r rich stipt houdt aan de verkeers- Chriften. De ongelukken met doode- X afloop menige doodenakker be- graven van slachtoffers van het Ve verkeer zijn daarvoor het J bewijs. Want als vaststaande mag vorden aangenomen, dat de meeste allen gebeuren door eigen of anderer [wichtigheidéén verkeerd uitwijken [jewaagd voorbijschieten langs een Lande tram, één onbedachtzaam leken van een straat of weg kan pee gevolgen met zich brengen. Als filch hield aan de regelen van den ■was veilig verkeer voor negen en Ltlg procent gewaarborgd. Maar lieven voorschriften als ze niet wor- ugevolgd? En tóch zijn de verkeers- ii, gemaakt voor ieders veiligheid. Ijlt wordt ingezien is al veel bereikt I de verkeersdag niet vergeefs geweest. Is een eisch van den hedendaag- i mensch, dat hij in het belang van tlf en van de geheele samenleving [stipt houdt aan de verkeers-voor- Iften. Inu werkt allen mede! Dan alleen lllg verkeer te bereiken en kan de 1 die heden door den Bond van Vril le Verkeersinspectlën werd gepropa- E. werkelijkheid worden, likt allen mede! |DAT DIT NOOIT NOODIG ZIJ EN WERKWIJZE DER (OVINCIALE VRIJWILLIGE VERKEERSINSPECTIëN. ft doel der in Nederland bestaande inclale Vrijwillige Verkeers-Inspec- is het bevorderen van de naleving [wettelijk vastgestelde verkeersvoor- ften en wel door: de polltle-beambten of personen «t soortgelijke bevoegdheid gelegen- üd te geven om mede te rijden in «torrtjtuigen, welke vrijwillig en ge- fl kosteloos door haar leden daarvoor beschikking worden gesteld; "t verspreiden van drukwerken en gten, welke de aandacht vestigen op belang, dat de weggebruikers heb- bij het inachtnemen van de regels den weg; |f aandacht van de betrokken autori sten te vestigen op verkeersbelemme- en zoo noodig voorstellen te doen. 'tke tot verbetering of wegneming urvan kunnen leiden; «wending van al zulke wettige mid- fen, waardoor een veilig verkeer r«dt gediend. "eigende rooster vastgestelde politie- Jhtten staan onder voortdurend toe- fan de Rijkspolitie. De controle ut zich uit over alle verkeer op den 1 buiten bebouwde kommen van ge- ®ten. Bij eiken te houden tocht door P'ovincie zit een politiebeambte een Veldwachter of marechaussée, in bur- uniform, naast den automobilist en T* nauwlettend waar of verkeersover- Men worden gemaakt. Wordt opge- •JJ dat tegen de regelen van den weg ■■gezondigd, dan wordt halt gehouden overtreder of de overtreedster op 'terkeerde van zijn (haarl handelwijze hen. Bij voorkeur wordt waarschu we! raadgevend opgetreden. De auto- onthoudt zich van elke politiebe- .«8; deze mist trouwens het recht proces-verbaal op te maken, -„.frovinciale Vrijwillige Verkeersin- „ip hebben zich tot een Bond veree- is Koninklijk goedgekeurd, szitter is: Mr A. Baron Schlmmel- jjr« van der Oye. Bloemendaal. Ijl-arisC. J. van Wijngaarden van r*1' Utrecht. Bestuurders van motorrijtuigen zijn verplicht: a. naar rechts uit te wijken bij tegen komen of ingehaald worden; b. naar links bij inhalen, uitgezonderd ten aanzien van trams. Houdt zooveel mogelijk de rechterzijde van den weg. Ge moet de rechterzijde houden in alle bochten binnen bebouwde kommen en in niet overzichtelijke daarbuiten. De linkerzijde moogt ge alleen houden, voor zoover dit noodzakelijk is bij het in halen van motorrijtuigen, rijwielen, rij- of voertuigen, rij- of trekdieren of vee dus niet bij het inhalen van trams. Betracht de uiterste voorzichtigheid bij voorbijrijden; buigt niet te vlug naar rechts om. Laat onnoodig Inhalen achter wege. Rijdt nooit een tram links voorbij, als ge daardoor op de linkerhelft zoudt komen. Geeft te allen tijde vóór verandering van richting een teeken; doet dit duide lijk en tijdig. Het geven, onder alle omstandigheden, van een teeken, waaruit tijdig het voor nemen tot plotseling vaartverminderen, stilhouden of richting veranderen blijkt is wettelijk voorgeschreven. Dit teeken kan worden gegeven door een der armen of een voorwerp terzijde van het motor rijtuig, terwijl ook een duidelijk teeken op of aan het motorrijtuig (duidelijke richtingaanwijzers, duidelijke „stop"-lamp> hiervoor mag worden gebruikt. Bij het nagenoeg gelijktijdig naderen van een punt van samenkomst van wegen heeft het rechtsehe verkeer den voorrang. Militaire colonnes hebben steeds voorrang. Het berijden van een rijwielpad voor bestuurders van motorrijtuigen en vracht wagens is, buiten noodzaak, verboden. Richting- aanduiding. VEILIGHEID. Snelheids vermindering. Het motorrijtuig moet voorzien zijn van: a. een deugdelijk nauwkeurig werkend stuurtoestel; b. ten minste twee onafhankelijk van elkander werkende remmen, met elk waar van het rijtuig ieder oogenblik tot stil stand kan worden gebracht. Deze eisch geldt dus niet alleen voor de voetrem, doch evenzeer voor de hand rem. Niet alleen de voetrem, doch ook de handrem moet krachtig werken. Ook een motorrijwiel moet van twee krachtige remmen voorzien zijn. Zorgt er voor, dat de stuur- en rem- inrichting altijd in orde zijn. Stelt ze regelmatig bij, of laat dit anderen doen. doch controleert steeds zelf. Een te groote „vrije slag" in het stuur rad kan noodlottige gevolgen hebben. De weggebruikers mogen niet door rook of damp worden gehinderd. Buigt niet te vlug naar rechts om bij voorbijrijden. Het bezigen van een open uitlaat is overal verboden. De knaldemper moet be hoorlijk werken Een motorrijtuig mag alleen dan zonder toezicht op den weg blijven staan, als de motor tot rust gebracht is. Motorrijtuigen moeten voorzien zijn van een spiegel, die het mogelijk maakt het links achterliggend weggedeelte te over zien, tenzij de bestuurder vanaf zijn zit plaats vrij uitzicht heeft op dat weg gedeelte. VERLICHTING. Tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang moeten motorrijtuigen op meer dan twee wielen (dus ook een zijspancombinatie) rijdend voorzien zijn van: a. twee voorwaarts helder wit licht uit stralende lantarens, aangebracht ter weerszijden; b. aan de achterzijde (links) een rood licht. Het voeren van een verblindende ver lichting is verboden: a. binnen bebouwde kommen: b. wanneer het motorrijtuig stilstaat; c. vanaf het oogenblik, dat men tot op 100 Meter een tegemoetkomend motor rijtuig, rijwiel, ander rij- of voertuig, rij- of trekdier of vee is genaderd, totdat men dit weer voorbij is. Voorzichtigheid is geboden bij het dem pen van de lichten;vaart verminderen is een allereerste vereischte. Zorgt, dat ook bij gedoofde „groote" lampen uw weg behoorlijk verlicht is. Maakt daartoe zoo noodig gebruik van een schuin omlaag gestelde hulplamp („spotlight" e.d). Zorgt dat ge te allen tijde kunt stoppen parkeeren. Een uniforme regeling voor parkeeren bestaat in ons land niet. Men diene dus rekening te houden met de verschillende plaatselijke verordeningen. Als algemeen geldend voorschrift mag wel worden beschouwd, dat de motorrij tuigen zóó moeten worden geplaatst, dat ze andere weggebruikers niet hinderen. Men plaatse dus zijn auto bij voorkeur niet in smalle, drukke straten, maar kieze daarvoor een zijstraat of gracht Het is verboden motorrijtuigen te plaat sen op bruggen, op hoeken van straten en op kruispunten van wegen. Het onbeheerd laten staan van motor rijtuigen met loopenden motor is overal verboden. kenteekenen. Letter en nummer op een motorrijtuig behooren in witte, onuitwischbare teekens op donkerblauwen grond te zijn aange bracht. Ge stelt u aan strafvervolging bloot, d.a. als: a. de nummerplaten door stof. slijk, bum pers of anderszins niet behoorlijk zicht baar zijn; b. de achterste nummerplaat tusschen een half uur na zonsondergang en 'n half uur vóór zonsopgang niet Helder verlicht is (ook bij motorrijwielen!). goed fout goed Brengt nummer- en lcttcrplaten goed aan. Een open knalpot is overal verboden. De zijglazen mogen geen gekleurd licht uitstralen. voetgangers de rijweg is voor U even gevaarlijk als de onbewaakte overweg voor den automobilist: mijdt hem zooveel mogelijk; kijkt goed uit voor en tijdens het oversteken: steekt RECHT over. wielrijders rijdt zooveel mogelijk rechts en nim mer in breede rijen naast elkander richt uw electrische lantaarn zoover mogelijk omlaag, dat de lichtstraal een tegenkomer niet hindert; mijdt den rijweg als er een rijwielpad is. BESTUURDERS VAN AUTO's EN MOTORRIJWIELEN rijdt langzaam overal, waar de weg smal, druk of onoverzichtelijk is; waagt niets, beperkt uw snelheid zoo, dat ge steeds en onder alle onvoor ziene omstandigheden uw wagen meester kunt blijven. Te snel en ge waagd rijden verraadt gewoonlijk den beginneling. Geeft bij verandering van richting een duidelijk teeken buiten den wagen. Onthoudt U voor en tijdens het rijden van alcohol gebruik. Houdt uw remmen en signaal gever in prima staat. BESTUURDERS VAN VOERTUIGEN rijdt zooveel mogelijk rechts, dus kort bij den zijkant der rijbaan, blijft ook op den buitenweg steeds oplettend, rijdt, van een zijweg op een drukken weg komende, steeds uiterst voor zichtig, ook al zoudt ge recht op voor rang hebben. Zorgt voor behoorlijk licht, zoodat uw voertuig bij duister nis reeds op geruimen afstand wordt opgemerkt. Rijdt een zijstraat links met grooten boog in. OUDERS EN OPVOEDERS Wijst het kind op de gevaren van het verkeer. Leert het de regels van den weg. Waarschuwt de kinderen tegen het spelen op den rijweg. Ze was jong, sportief en ze had na tuurlijk haast. Onze jeugd schijnt nu een maal haastig gebakerd te zijn. Misschien heeft de baker er wel de minste schuld aan en zijn het meer de tijdsomstandig heden, die bij 't jongste geslacht het ge voel gewekt hebben van altijd haast ie hebben. De jeugd heeft van alles en nog wat aan het hoofd; duizenden wisse wasjes, duizenden akevietjes, duizenden kleinigheden En alles moet tegelijk ge- dóan worden. „Even" 'n telefoontje; „even" 'n tram metje; „even" 'n taxi En dan gauw gauw er maar op uit, de mantel aan, het bont om, naar de tramhalte gerend en in 'n ommezientje op de al in gang zijnde tram gesprongen, 't Gebeurt immers hon derdmaal per dag; wij zijn er aan gewend zóó te doen; er wordt niet meer bij ge dacht; 't is immers altijd goed gegaan. Wie denkt daarbij aan ongelukken:1 Wij zijn er immers op getraind En wij hebben haast Wij kunnen niet wach ten Het gaat toch nog maar nét op het nippertje. Wat rijdt die tram akelig langzaam En dan die oponthouden. Dat wachten bij een wissel. Dat elndelooze gezeur bij het instappen Neen, dan die auto's en taxi's, die voorbijsnorrren! Die hebben een lek kere vaart. O' die tergend trage vaart van de tram. 't Is om uit je vel te springen Alweer 'n halte. alweer stoppen Eindelijk is ze in de straat, waar ze wezen moet Maar het huis, waar ze ver wacht wordt ze is al te laat ligt juist tusschen twee tramhaltes, 'n Eind loopen houdt alweer op. Dan maar liever van de in vollen gang zijnde tram afgesprongen, 't Is even risquant. Maar, lieve hemel, er zijn er toch meer, die het doen. En wij doen toch aan sport. Zoo'n sprongetje, met de richting van de tram mede. is toch maar 'n kleinigheid Vooruit, één, twee, drie En nu gebeurt er iets Ze glijdt uit, ze struikelt, ze blijft met haar man tel aan de tram hangen, er komt plotse ling van achter de tram een auto aange reden. Er gebeurt iets. Voet verstuikt: been gebroken, arm gekneusd, kleeren ge havend. 'n Hoop menschen er om heen. Gekijf over de schuldvraag. Auto van den geneeskundigen dienst Laten wij voor het aardige meiske, dat op bovenstaande teekening den onvoor- zichtigen stap demonstreert, hopen, dat ze er goed is afgekomen. Maar 'n ongeluk zit gewoonlijk in een klein hoekje en kleine oorzaken kunnen groote gevolgen hebben. Een sprong van een in volle vaart zijnde tram is 'n sprong in het on zekere. Ieder, die bovenstaand plaatje ziet, zegt onmiddellijk „hoe dom!" Maar geen kwartier later begaat men de dom heid zelf De tegenwoordige tijd is een tijd van ontwikkeling, een tijd van veel weten, 'n tijd van onderwijs en voorlichting op alle gebied. Wij weten veel en we zijn on bewust, nog dikwijls zoo heel erg dom Slachtoffers van het verkeer zijn voor het meerendeel: slachtoffers van hun eigen domheid. KIJK UIT BIJ ONBEWAAKTE SPOORWEGOVERGANGEN. Gaat gij uit met uw machine Vult water, olie en benzine. Rijdt nooit te snel en houdt U klaar, Want overal dreigt gevaar. Zijt ge soms wat droef te moede Weest ter dege op uw hoede. Maar let speciaal op, hoe ge rijdt, Wanneer ge extra vroolijk zijt. Tegenwoordigheid van geest Behoeft men wel het allermeest. Want raakt ge daad'lijk van uw stuk 't Brengt U en and'ren ongeluk. Achter 't stuur mag niets U hinderen; Gaat nooit alleen met hond of kinderen. Signaleert niet dan hóóg noodig; Al dat lawaai is overbodig Geeft bijtijds en duid'lijk aan De richting, die gij wenscht te gaan. Maar staat de pijl aan één kant uit, Komt niet terug op uw besluit, Ter. wille van uw achterbuur. Hij wendt terecht naar U zijn stuur. Bij kruispunt raast niet roek'loos door. Want wie van rechts komt, die gaat voor. Alleen de tram op vaste baan, Mag ook van links het eerste gaan. Een druk gesprek is uit den booze Nog grooter fout is: minnekoozen. Verblindt nooit door té felle lichten, 't Is een van a'allereerste plichten. Dempt lampen tijdig bij 't passeeren Wat g'ook van and'ren zoudt begeeren. Let goed op de verkeerspolitie; Zij wijst U met zeer veel ambitie. Gehoorzaamt stipt haar manuaal Want anders volgt proces-verbaal. En maakt soms een verkeersagent U op' onachtzaamheid attent, Blijft rustig en bekent uw fout, Opdat men U als „heer" beschouwt. Wie opspeelt en begint te razen, Gooit altijd in zijn eigen glazen. En houdt ge U aan al deez' wenken. Het rijden zal U vreugde schenken. Ge keert met enthousiasme weer En zijt een voorbeeld voor 't verkeer. Een niet onaardig aanplakbiljet versiert de straten van Tokio De vertaling is onge veer als volgt: „Automobiel, Gij zijt schoon. Gij zijt snel en Gij zijt machtig. Maak echter geen misbruik noch van uw schoonheid, noch van uw snelheid, noch van uw macht. Denk aan uw zwakkere broeders, den hond, het paard en den voetganger. De hond is bang voor uw banden, die hem kunnen vermorzelen. Wees zoo goed en laat voldoende ruimte over, opdat hij passeeren kan. Het paard heeft een afkeer van ontploffingen, rook en benzinelucht. Zorg er voor, dat hij daar niet te veel last van heeft. De voetganger is het minste bij U in tel. Heb toch medelijden met hem! Hij zal misschien morgen automobilist zijn."

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 17