H. M. rltKKUl maarsmanssteegm Het adres voor een Moderne Klok, goed Horloge, elk genre Verder speciaal „Italiaansch Aardewerk" uit de Abruzen Gouda Plateel het echte, Tin van TOLLENAAR en GERO LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCHOOIMIEUWS. ij nirnnriT H°ri°eemaker - ho°a verk0oPet UIT DE OMSTREKEN. VARIA. BUITENLANDSCH GEMENGD. Prof. PICCARD TE BRUSSEL TERUG. Prof. PiccarcI is gistermiddag te halfzes uit Zwitserland te Brussel aangekomen Ran het Noorderstation waren ter be groeting aanwezig Prins Leopold, burgt- meester Max, de ministers Lippens en Pe- titjean en verscheidene hoogleeraren De assistent van prof. Piccard, dr. Kipfer, die te kwart over vier per vliegtuig uit Basel te Brussel aankwam, was met mevr. Pic card en haar vier kinderen per auto naar Watermaal gereden, waar de Pullman spe ciaal stopte orp het gezelschap gelegenheid te geven tot instappen. Op het station te Brussel werden de beide geleerden na de officieele begroeting en nadat aan mevr. Piccard bloemen waren aangeboden, door de studenten op de schouders rondgedra gen. In triomph ging het gezelschap daar na per auto. tusschen dichte rijen belang stellenden en onder luide toejuichingen, door de stad naar het Universiteitsgebouw waar eerewijn werd aangeboden. PLANNEN VAN LINDBERGH. Naar uit Washington wordt gemeld, is Lindbergh voornemens den Grooten men was. Vergelijk nu eens, vroeg ik hem, dit kuiken hier vooraan, dat nog heele- maal nat is en wel geheel naakt lijkt, met zijn opgedroogden buurman. Kijk maar goed toe, dan zie je, dat het natte kui ken niet heelemaal kaal is, maar een aantal gladde haren draagt, die tegen het kuikenlijfje aangeplakt zitten. Het zijner echter maar armzalig weinig, alsof je ze zoudt kunnen tellen, vergeleken bij den rijken overvloed van mollig dons, waarin het opgedroogde kuiken verscholen zit. Begrijp jij, vroeg ik den weetgierige, waar die overvloed van dons ineens vandaan komt? Zelfs als die gladde nestharen op drogen en uit gaan staan, en dan twee maal zooveel lijken als op het natte kui ken, kunnen ze. toch nooit zoo'n mooi donskleed vormen? Neen, dat- begreep hij niet. Nu, ant woordde ik, dan moet Je de eierlade met de leege doppen eens even uit deze vuile machine halen en er eens heel hard in blazen! Dat deed hij, zoodat z'n wangen bol stonden en totdat een wolk van haar fijn pluis" hem de bedoeling van dat blazen had duidelijk gemaakt. De hoeken van de machine j£gen na deze bewerking nog vol van datzelfde „stof". Het verwonderde mij niets, dat de jon gen mij toen niet terstond antwoorden kon op m'n vraag Wat is dat voor pluis Oceaan over te vliegen Hij denkt binnen I ên waar komt het "oo ineens vandaan' drie weken te vertrekken naar het Verre ineens vandaan. Oosten over het Noordelijk deel van de Stille Zee. o MYSTERIE VAN EEN VUILNISBELT. Maandagavond is op een vuilnisbelt bij Mill Hill (Eng.) het gehavende en gedeel telijk verkoolde lijk gevonden van een man, dien men niet herkende. De politie geloofde niet dat hier misdaad behoefde te worden aangenomen Thans is de doode herkend; het was zekere Herbert William Ayres, een man van 58 jaar, die bekend stond als de „varkens-keler". Thans zijn twee zwervers in verband met deze zon derlinge zaak aangehouden. Het is n.l. uitgekomen, dat deze lieden het lijk van grooten afstand naar de vuilnisbelt had den gedragen. Zij moeten nu hun hande lingen nader verklaren. EEN PSEUDO-BARON. Met zeldzame brutaliteit is .een fles- schentrekker opgetreden, die gisteren door de politie te Berlijn in hechtenis werd ge nomen. De man had zich onder den naam baron Edgart von Alten, kamerheer van prins Priedrich Wilhelm van Pruisen, weten in te dringen bij een bekende Ber- lijnsche familie Weldra was hij verloofd met de dochter des huizes Zijn aan staande schoonmoeder wilde hem zelfs de algemeene leiding van de aan de familie toebehoorende Industrieele onderneming toevertrouwen. Toen men bij den notaris verscheen om de hiervoor noodlge stukken te onderteekenen, werd hij ontmaskerd door den procuratiehouder van de firma waarbij de familie belangen had. Deze vond het optreden van den baron al lang verdacht en had hem door een detective laten gadeslaan. Uit het onderzoek is ge bleken, dat men met een 42-jarigen werk- loozen bakkersgezel te doen had, die'reeds te Dantzlg en te Berlijn wegens bedrog tot gevangenisstraf is veroordeeld (N.R.Ct.) DRIE MIJNWERKERS BEDOLVEN. In de mijnen van de Ver Stahlwerke, mijnbouwgroep Hamborn (Westfalen) is een ernstig ongeluk gebeurd. Door neer vallend gesteente werden drie mijnwerkers bedolven. Eerst na langdurig ingespannen werken, slaagde men er in een hunner zwaargewond te bergen. De beide andere arbeiders konden eerst veel later dood ge borgen worden. PLUIMVEE. OVER HET PLUIS IN DE BROED- MAUHINE EN DEN RUI VAN KUIKENS. Onlangs kwam mijn kippenjongen me roepen om eens even naar de kuikens te komen kijken; die moesten bepaald erg gevochten hebben, of er moest een kat in het hok geweest zijn, of ze waren ziek, zei hij, want gr lagen ineens zooveel veeren in het kuikenhok! „Jongen." heb ik hem geantwoord, „je hebt een prijsje verdiend, omdat je je oogen zoo goed den kost geeft, maar je hebt het mis, er is niets bijzonders met de kuikens te doen, zij zijn heel gewoon in den rui." „In den rui?" vroeg hij onge- loovig, „kuikens in den rui?" Daar had hij nog nooit van gehoord. AI een dag of tien geleden had ik zelf die ietwat gebogen vleugelveertjes van 1 c.M. breed en ongeveer 10 c.M lang onder de zitstokken. in de turfmolm en tusschen het gras opgemerkt en met vreugde be groet als teeken van gezonden groei mij ner kuikenkinderen, en er verder niet bij stilgestaan. Maar nu besloot ik hem eens wat meer over den rui van jonge dieren te vertellen, en er dan meteen maar een stukje van te maken, omdat het best mo gelijk is, dat er ook onder mijn lezers zijn, die de combinatie der woorden kuiken en rui ongerijmd vinden. Immers als wij, kippenhouders, het woord rui maar hoo- ren, krijgen wij op hetzelfde moment een onbehagelijk visioen van kale kippen en leege legnesten, alsof die drie dingen in een logisch, innig verband met elkaar staan, waarin voor het kuiken geen plaats is. „Nog nooit van kuikenrui gehoord?" vroeg ik hem dus. „Wel jongen, dan zal ik je daar met eigen oogen eens van A tot Z. van kuiken tot hen, iets van laten zien. Laten we dan maar met de A be ginnen. en ik wees hem op een afbeel- ding van een 11 millimeter groote kiem uit een ei (dat pas 7 dagen bebroed was), dat dan de allereerste veeraanleg al heel duidelijk te zien is als een aantal kleine verhevenheden van de huid. die in ver schillende veldjes gegroepeerd zijn. Gedu rende den verderen broedtijd, vertelde ik hem, groeien die verhevenheden uit tot l lange, haarvormige huidaanhangsels, die I nestharen genoemd worden en aan een 1 pasgeboren kuiken heel gemakkelijk te zien zijn. Ga mee naar den kelder, en ik nam hem mee naar m'n broedmachines, waarvan er één nog vuil stond van het daags tevoren uitgekomen broedsel en waarvan een andere juist aan het uitko- Want er zijn mij de laatste weken groo- tere menschen dan hij het antwoord schuldig gebleven en dat waren allen menschen. die dagelijks met broodmachi nes omgaan en telkens na ieder broedsel een massa pluis uit hun machines weg vegen! Toch gaf hij mij na een oogen- blik bedenken, een aardig antwoord, en zei, dat die nestharen uitvielen en het losse pluis vormden in de machine en dat het kuiken daarna met dons bedekt werd. Knap bedacht, maar het is niet zoo, zei ik, tenminste niet precies zoo, ofschoon er wel verband bestaat tusschen de nestha ren. het losse pluis en het kuikendons. Pluk maar van dat natte kuiken wat haren af. dan zal ik wat van het pluis meenemen naar boven en ook wat dons afplukken van het opgedroogde kuiken. Dan zullen wij onder de loupe alles eens nauwkeurig bekijken. Toen liet ik hem onder de loupe eerst de gladde, ronde nestharen bekijken, daarna de onregelmatig gevormde, langere en kortere deeltjes, waaruit het pluis be staat en ten slotte bewonderde hij het dons: het bestaat uit allemaal afzonder lijke waaiers, en de stralen van iedere waaier zijn zelf weer heel kleine veertjes, riep hij uit Juist, zei ik, en als lk nu met twee fijne naalden voorzichtig van zoo'n nesthaar het buitenste vliesje afpeuter, kijk nu goed! dan zie je, dat in elk zoo'n nesthaar een complete waaier van het kuikendons verborgen zit! Toen ging er hem een licht op. waarom het natte kui ken met z'n spaarzame haartjes in enkele uren tijds kan veranderen in een balletje van rijk dons Het is ermee als met een paraplule. be weerde, ik ten overvloede, als je van het opgerolde, onaanzienlijke ding het bui tenste hoesje afneemt, dan ontplooit het binnenste zich naar alle kanten En toen ik hem ten slotte nog eens vroeg, maar Wat is dat pluis nu eigenlijk? antwoordde hij heel gevat, dat zijn de hoesjes, die door de groeiende, opdrogende nestharen uitgetrokken zijn. voordat zij het kuiken in zijn pak van donzen waaiers staken! Stel je eens voor, zei ik. dat het kuiken bedekt met die simpele nestharen, zijn eerste levensdagen rondstapte, wat zou de stakkerd het dan koud hebben. Wat een geluk dat het dons, waarmee het ter we reld komt, zoo fijn vertakt is; tusschen die fijne takjes kan het een massa lucht vast houden, waardoor de warmte van het kuiken zelf verhinderd wordt al te ge makkelijk te ontwijken, net als onze lichaamswarmte als we onder een wollen deken liggen! De A van de kuikenrui heb je nu ge zien, en voor de rest moet je iederen dag goed opletten, wat er verder met het kui kendons gebeurt, naarmate het kuiken groeit. En dan zul Je begrijpen van hoe groot belang het voor het kuiken is. dat eerst de vleugelveeren verschijnen, daar na de schouder- en rugveeren en ten slotte de kopveeren. Het ls namelijk de romp van het kuiken, die de eerste dagen het meest in omvang toeneemt; hiermee houdt de ontwikkeling van den vleugel gelijken tred, waardoor de beschutting der in de borst- en buikholte gelegen organen verzekerd wordt. De eerste functie van den vleugel is niet het vliegen, maar het geven van beschutting tegen koude. Aan de rugzijde, waar de wervelkolom met het ver naar voren reikende bekken, hoewel nog niet verbeend, toch reeds beschutting geeft, heeft de veerontwikkeling' niet zoo'n haast als op het schoudergedeelte waar de skeletdeelen maar smal en de longen onvoldoende beschut zijn. Nu wordt het je ook duidelijk, waarom de kopveeren veilig het allerlaatst te voor schijn kunnen komen, al steekt het kui ken juist altijd alleen zijn kopje buiten de verwarmende moeder in de koude. Namelijk omdat de hersenen reeds vanaf de geboorte rondom door den schedel be schermd worden. Het waaiervormige kuikendons wordt geleidelijk vervangen door veer-vormig dons en door dekveeren en pennen, die welbeschouwd in hun bouw veel overeen komst met elkaar vertoonen. Want indien je je voorstelt, dat de middelste straal van den waaier krachtiger wordt dan de andere, en de andere links en rechts gaat dragen, dan is het grootste verschil tus schen kuikendons en veerdons reeds ver klaard, de veervorm verklaard uit den waaiervorm. En als je Je voorstelt, dat de zijtakjes van die stralen niet langer los van elkaar zitten, maar met haakjes in elkaar grijpen, dan is de veer ontstaan uit het veerdons. Geleidelijk ruit het kui ken zijn donspak voor een veeren pak En als Je nu nog weet, dat een veer niet steeds, maar doorgroeit, maar na zekeren tijd als een. volkomen dood ding te be schouwen is. dan wordt het vanzelfspre kend. dat een snelgroeiend kuiken eigen lijk op hetzelfde oogenblik dat het voor het eerst netjes in de veeren zit, er ook alweer uitgegroeid is en weer van voren af aan kan beginnen met nieuwe, groo- tere veeren aan te trekken, in dezelfde volgorde om zichzelf voldoende warm te kunnen houden. Het ruit voortdurend. Door het rood verven b.v. van bepaalde veeren in den vleugel, aan de staart enz. heeft men na kunnen gaan dat een kui ken tusschen zijn vijfde, en zijn dertiende .levensweek 3 keer al zijn veeren ver nieuwde. Kijk maar eens hier, en ik tilde (we stonden toen weer bij het kuikenhok) een hennetje van een week of acht op uit het troepje, dat zich rondom de karnemelks- bak te goed stond te doen, net toen zij haar oogen dicht deed om het volle genot van het lekkere slokje te hebben. Aan den onderkant van den ultgespreiden vleugel, liet ik den jongen v»n bulten naar bin nen tien pennen aftellen en wees hem er op, dat die tien uit groepen van verschil lenden ouderdom bestonden. Ten eerste oude veeren, smal (1 c.M.) en kort (10 c.M.), waarvan het onderste gedeelte, de spoel genaamd, duidelijk vertelde, omdat het doorzichtig en hol was, dat deze vee ren geheel dood waren en klaar om uit te vallen. Ten tweede zoo goed als volwas sen nieuwe veeren, breeder (3 c.M.) en veel langer (18 cM.), waarvan de spoel nog ondoorzichtig en met bloed gevuld was. Terwijl tusschen de oude en de nieuwe In zich nog niet volgroeide, nieuwe veeren bevonden van 6, en van 4, zelfs van 2 c.M. lengte, die behalve een klein pluimpje op den top nog geheel ver scholen zaten in hun scheede zooals het kuikendons in zijn hoesje, en waarvan de bloedrijke spoel wel het 't meest in het oog vallende gedeelte was. Men meent te weten, dat een Jong dier van de dertiende week niet meer ruit, behalve een laatste keer, vlak voordat het geslachtsrijp ls Daarna ruit het slechts met regelmatige tusschenpoozen. meestal slechts eens per Jaar. Dat de oorzaak voor de volwassen die ren om hun veeren te vernieuwen een andere moet zijn als bij de jonge, groeien de dieren, voeren sommigen aan als argu ment voor hun meening, dat de oude kippen volstrekt niet behoeven te ruien, indien men maar zorgt, dat er om geen enkele reden stagnatie in hun eierproduc- tie kan komen. Is deze meening de juiste, dan zou de slotzin in tegenstelling met den aanvang van dit artikeltje mogen luiden, dat de kuikenrui de normale is en de rui bij oude kippen een abnormaal verschijnsel is. Denk echter niet. dat dit ook mijn conclusie is. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 JUNI. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk; Voorm. halftien (o.t.) ds. Eijkman van Zoeterwoude: nam 6 uur, leesdienst. Geref. Gem Voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Kruishoop. Geref. Kerk: Voorm 10 uur (Openb. Bel. en Voorb. H A en nam halfzeven, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm halftien en nam. 6 uur, leesdienst Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds, L P. van der Chijs van Rotterdam. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk' Voorm 10 uur (Bed. H. DJ. ds. Glas. Salvatori: Voorm. halftien. ds Dijken van Gouda Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer de waard van.Rotterdam. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Van Nooten. HAZERSWOUDE. Ned Herv Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Kiehl. Geref Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. den Hartogh. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Tonnon. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Touw. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. RECLAME. VOORSCHOTEN. Ned. Herv, Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Haselen van Den Haag; nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. C'. Houtzagers. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk; Voorm 10 uur (Bed. H. D.) en nam. 6 uur, ds. De Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt, Chr. Afg Gem.: Voorm. 10 en nam 6 uur ds. Grisnigt. WARMOND. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. WASSENAAR. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. P. D. Tjalsma van Leiden. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Nam halfdrie (N.T.)i ds. Eijkman. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Ouderkerk a .d. IJsel ds. T. Lekkerkerker te Delft; te Hagestein de heer J. van Rootselaar, cand. te Poortvliet; te Boven-Hardinxveld ds. E. Schimmel, te Ameide Bedankt: voor Sluipwijk, Lopik c.a., Waverveen (toez.) en Daarle den heer J. Cuperus. cand. te Utrecht; voor Ben schop ds. J. D. van den Graaf te Ede; voor Waarder c.a ds. T. Lekkerkerker te Delft. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk Voorm halftien, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. halfzeven, ds. van der Weerd NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdienst; nam. halfacht. ds. Speelman van Nieuw- veen. Rem Kerk: geen dienst. NOORD WIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 (Bed. H.A.) en nam. 5 uur (Dankz.), ds. van Noort. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur, ds. Hennemann Irene: Nam. 5 uur, ds. Jansen Schoon hoven. OUDE- EN NIEUWE-WETERING. -Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H D J, ds. Broeyer. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv Kerk: Heden nam. half zeven. de heer W Vroeg-in-de-Wei, cand. te Middelharnis; Zondag voorm. halftien (Bed H.D.), ds. de Bruin; Maandag nam. halfzeven, de heer van der Linde, cand te Utrecht. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien lees dienst SASSENHEIM. Ned. Herv Kerk Voorm 10 en nam 5 uur, ds. Krijkamp. Geref Kerk: Voorm halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Ned Prot Bond. Voorm. halfelf, prof. dr. B D. Eerdmans van Leiden. VALKENBURG. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds Hermanldes. VEUR-LEIDSCHENDAM Ned Herv. Kerk: Voorm 10 en nam. 5 uur, ds. de Wit. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Boukema. AALSMEER. „Draagt Elkanders Lasten." Kei ondersteuningsfonds bij ziekte van dézen naam, gevestigd te Alsmeer-Oost, hield in café „Welkom" aldaar een buiten gewone ledenvergadering. Deze was aan gevraagd door een 15-tal leden, dat het daarheen wilde geleid zien, de vereeniging te splitsen in werknemers en werkgevers en eveneens de financiën voor beide cate- goriën afzonderlijk te bcheeren Men (de oppositie) vond het toch onbillijk, dat bij eenzelfde contributie de werknemers f.6 en de werkgevers f.9 per week bij ziekte uitgekeerd krijgen. Lang en breed werd over bet voor en tegen van splitsing ge redeneerd, doch tot een beslissing kwam men niet. Op voorstel van het bestuur werd besloten voorloopig voor een jaar de zaak te laten rusten. De leden hebben dus allen tijd om nog eens kalm over de wenscbelijk- heid van splitsing na te denken, ook over de consequentie daarvan Het fonds zou dan toch geducht verzwakken, en gezien den nu reeds zwakken stand der kas, zou den de gevolgen wel eens kunnen zijn, dat bun in meer dan 25 jaar moeizaam op gebouwde organisatie er het leven bij in- schoot. Ongeval. Gisteren trof den timmerman v. d. Berg alhier, werkzaam aan een in aanbouw zijnd i huis aan den Aalsmeerderdijk, een ernstig I ongeluk. Hij was aan het werk in de kap i en verloor zijn evenwicht, met het gevolg, dat hij op den grond smakte. Het bleek, dat hij zijn bewustzijn had verloren. Genees- kundige hulp was spoedig ter plaatse en per brancard is v. d. Berg naar zijn ouderlijk huis vervoerd. Zoo wij vernamen, liet zijn toestand na het geneeskundig onderzoek, zich niet direct gevaarlijk aan zien. o HILLEGOM. Onze plaatsgenoot, de heer H. P. de Noo. commies der Nederl. Spoorwegen is btnoemd tot stationschef 3de klasse te Scheveningen. Vergadering Coöp. Boerenleenbank Onder voorzitterschap van den voorrij ter van den raad van toezicht, den E. Vernéde, vergaderde in hotel Deurkl de Coöperatieve Boerenleenbank. *1 De heer J. M. de Duyter las de notuJ en gaf daarna als kassier het jaarversla] over 't boekjaar 1930. Op 1 Jan '30 vu 1 de spaarbank Ingelegd f. 555.191.70. Gedl rende het boekjaar werd Ingelegd de vJ van f. 554.255.46 en terugbet. f. 618.731 fl zoodat op 31 Dec. '30 f400.710.08 ingele»! was. Aan rente werd betaald f. 17.216Ja Op 1 Jan. '30 waren aan de leden voo-1 schotten verstrekt tot een bedrag vJ f. 55.820. In 1930 werd daarbij gegevel f7400 en terugbetaald f. 8970.50. zoodat o 31 Dec. '30 de uitstaande voorschotten b. droegen f. 54.249.50. Op 1 Jan, 1930 had él Centrale Bank te Utrecht in loopende kening een vordering van f3812.48 Gednl rende het jaar 1930 werd naar Utrech) verzonden f 412.809 61 en van Utrecht on» vangen f427.979.43, zoodat het debet-saldl bij de Centrale Bank op 31 Dec 193I f. 18.982.30 bedroeg. Aan interest werd val de Centrale Bank ontvangen f493 81 el aan die Bank betaald f. 1060.22 Aan de leden was op 1 Jan. '30 verstred f. 515.759.42 en hadden deze te vordere) f. 1833.03 In 1930 werd daarbij gegevtL f. 269.172.09 en terugontvangen f.323.370.3| zoodat op 31 Dec. 1930 an de leden verf strekt was een bedrag van f. 465.322.98 el deze te vorderen hadden f5594 86. Aan inf terest werd daarover genoten een bedrai van f. 25.698.88. Uitgegeven werd aan rentl f,31.28. De totaal omzet bedroeg de sorJ van f. 3.867.849.95. Het reservefonds bel draagt thans f. 39.494.73. Herkozen werl werd o.m. de heer E. Vernéde als lid vil den raad van toezicht. De commissie vool het nazien der rekening en balans, advil seerde, bij monde van den heer Jac. v. c Marei, tot goedkeuring. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver| gadering. De collecte voor de zending, gelioudel in de Ned.-Herv. Gemeente heeft opgei bracht f. 136 24. Voorts is nog ingekomen een gift va f50 bestemd voor de diakonie en een gif van f. 50 bestemd voor de kerk der Nea Herv, Gemeente. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Henriette Josephina, van N. v. d. Akker en A. H. Witsenbun Petrus Maria, z. van P. J. de Boer en Roessen: Cornelia Anna Maria. d. van M. v. Leeuwen en A. W. v. Paridon: Pern nella Cornelia, d. van C. J. v. d. Roe en E. Th. Vergeer. Ondertrouwd: Adrianus Johannes v. Mi 26 jaar en Johanna Maria Olijerhoek, 2 jaar. Pieter Abraham Deegenaars, 22 jia van Leiderdorp en Ida Josina Hogewonini 20 jaar. Overleden: Joannes van der Poel, 79 echtgenoot van Petronella Sophia Vink Cornells Meijer, 22 jaar; Catharina Mari Redegeld. 11 maanden. NOORDWITK. Verg. Tuinbouw- en Plantkunde. Gisteravond was er in Royal een vergade ring van de aid. Noordwijk Het aantal leden was in tegenstelling met de gewoonte zeer klein. De heer Rakhorst opende de ver gadering, daar de voorzitter wegens om standigheden niet vroeg genoeg aanwezig was Verschillende ingekomen stukken wér den voorgelezen, nadat de notulen waren vastgesteld. Door den heer J. v. d. Wilden werd verslag gegeven van de bevindingen bij liet bezoek aan het tentoonstellingsterrein en de nieuw aangewezen plaats voor een rotspartij, die nogal gunstig blijkt te zijn. Gezien de geringe opkomst zal men in de volgende vergadering over de rotspartij be slissen. De excursie naar boomkweekerijen gaat wegens te weinig belangstelling niet door Op 13 Juni zal daarom een excursie gehouden worden door de duinen onder leiding van den heer H. de Boer Laatst genoemde die inmiddels ter vergadering was gekomen zegde dit toe Hierna had keuring en verloting plaats van een groot aantal prachtige bloemen en planten VOORSCHOTEN. Opgedragen. Aan de firma Gebr. de Graaff, aanne mers alhier, is opgedragen het maken van een landhuis op een terrein aan den Leid- scheweg nabij „Beresteyn", waarvan in de afgeloopen week door den architect W. Fontein een aanbesteding werd gehouden. DE SLECHTE GROOTE STADSLUCHT. Dat het leven in de groote steden niel in bijzondere mate bevorderlijk voor de gezondheid is, weet men reeds geruimen tijd. Tegenwoordig is men bezig, den aan en de wijze van de schadelijkheid weten' schappelijk te onderzoeken. Engelsche on- derzoekers hebben b.v. vastgsteld. dat d( lucht in de door hen onderzochte indu striesteden des Zondags 29 pCt. minde: ioet bevat dan op werkdagen. Het is dus geen wonder, wanneer de verontreinigde lucht de lichtstralen minder goed door laat. zoodat zich in haar voor het oog weliswaar onzichtbare, maar inderdaad aanwezige ultra-violette stralen 12 pCt. minder laten aanwijzen dan in de zuivere Zondagslucht Omgekeerd toonde de luchl van veelbezochte badplaatsen des Zon dags 3 tot 4 pCt. minder ultra-violette stralen dan op werkdagen, hetgeen na tuurlijk te wijten is aan de talrijke Zon aagsmenschen, en ook door het groob verkeer, in het bijzonder het treinverkeer. Niet geheel tot dezelfde resultaten kwam men bij een dergelijk onderzoek, dat eeni- gen tijd geleden in Duitschland werd In gesteld en dat tot doel had de Berlijn- sche lucht 111 de nabijheid van het Stet- tiner Bahnhof, dus in een tamelijk on gunstig stadsgedeelte te vergelijken met de volkomen zuivere lucht van Potsdam De Berlijnsche lucht toonde 20 procent minder sterke zonnestralen dan de lucht te Potsdam, maar dit gold alleen voor t' stralen Een bijzondere benadeeling van de ultra violette stralen kon men niet aantoonen Deze vermindering van 20 pCt- had slechts betrekking op de rechtstreefe- sche zonnestralen De overige heme' straalt te Berlijn en Potsdam overal even helder wat wederom begrijpelijk is. als men bedenkt dat de verontreiniging van de lucht het zonlicht, verstrooit en aldus, merkwaardiger wijs tot verheldering van den hemel bijdraagt. Of het na deze onderzoekingen nog loonend is ook in de groote stadswonin gen voor de ramen een bijzonder soort glas te gebruiken waardoor ook de ultra violette stralen in tegenstelling met het gewone vensterglas kunnen heendringen- zooals men had voorgesteld is niet me' zekerheid vast te stellen 8-2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6