FONGERü RECHTZAKEN. Londensch Aanteekenboek. KUNST EN LETTEREN, VARIA. Baf een duidelijke uiteenzetting van de roeping en plicht, die ieder weldenkend Christen op het sociale terrein heeft, en behandelde verder de taak van onze plaat selijke overheid te dien opzichte. Ten slotte yoerde de heer Warnaar 't pleit voor eigen initiatief op dit gebied en niet alles over laten aan de overheid. Wethouder Warnaar wees in een kern achtig woord op de A.-R. beginselen in verband met de gemeentepolitiek. De voor rechten van een goedgeordend Staatsbe stuur en Gemeentebestuur, steunend op Gods ordinantiën, worden door velen on derschat en over het hoofd gezien. En Suist in dezen tijd is het zoo noodig. dat deze beginselen toepassing vinden en spr. teindigde met de opwekking om daartoe krachtig mee te werken. f Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus, Z. van A. P. Ruljg- tok en E. van der Ploeg. Getrouwd: M. P. Oosterbeek 28 j. en J. C. M. Hulskamp 24 J. Gevestigd: Mej. J. C. M. Evers, Hoofd straat 262, van Rotterdam Mej. W. J. C. jMeijer, Jac. van Beierenlaan 5, van Lelden Mej. N. Kuneman, Menneweg 9, van Oegstgeest Mej. H. Kolkers, Hoofdstraat 82, van Hengelo E. Ziens en gez„ Iepen- laan 9, van Lelden J. Arkeveld en gezin, Bijdorpstraat 9, van Lelden. Vertrokken: Mevr. J. C. M. Huiskamp, Van Hoofdstraat 220, naar Heemstede Mej. T. van Loo, van Rusthoflaan 39, naar Hilversum Mej. H. E. Balkenende, van JFloris Schoutenstraat 32, naar Bennebroek Mej. A. J. Kiebert van Oude Haven 3, ïiaar Voorhout. Mej. E. L. Ch. Mietske, yan Hoekstraat 17, naar Wassenaar. WARMOND. r* Warmond's Fanfare" jubileert. Opgericht in 1921 door de heeren J. Berg- fnan, W. van Bladel en G. Schijf, welke nu nog allen bestuursleden zijn, is de War- tnondsche Fanfare uitgegroeid tot een keurkorps, dat thans mededingt naar den hoogsten prijs in de superieure afdeeling. Dit zegt voor de prestatie van het corps als voor de leden individueel voldoende. Destijds werd de heer S. Baron van Heem stra bereid gevonden het beschermheer schap der vereeniging op zich te nemen 'en ondanks het feit, dat de heer Van Heemstra reeds verscheidene jaren deze gemeente heeft verlaten, blijft hij deze [functie nog steeds met volle belangstelling Vervullen, wel een teeken, dat hem het wél en wee der vereeniging zeer ter harte gaat. Zeker past hier ook een woord van bijzondere hulde aan den emlnenten direc teur, den heer M. Bolderdijk, want het is zeer zeker voor het grootste gedeelte aan hem te danken, dat de vereeniging zoo'n hooge sport op de muzikalen ladder heeft bereikt. Dat steeds zulk een buitengewoon goeden geest heerscht onder de werkende leden is toe te schrijven aan de bezielende leiding van den heer J. Bergman, van wlen de Warmondsche Fanfare 'n stukje levens perk geworden is. Welnu, hij kan trotsch zijn op zijn vereeniging en de hulde, die hem morgen zal worden gebracht, is zeer zeker niet onverdiend. Bij deze gelegenheid wenschen ook wij tie feestvierende vereeniging van harte geluk en wij hopen, dat zij nog tal van (jaren met dezelfde toewijding voor het muzikale genot der Warmondsche ingeze tenen zal werkzaam zijn. Nimmer is op de Warmondsche Fanfare bij feestelijkheden als anderszins een tevergeefs beroep ge daan en wij willen hier verklaren, dat dit door de ingezetenen ten hoogste op prijs gesteld wordt. Voor deze gelegenheid is een uitvoerig feestprogramma samengè- steld. Morgenavond om 8 uur zal op de gemeentelijke muziektent door de Jubilee- rende vereeniging een concert worden ge geven, waarbij tevens diverse toespraken zullen worden gehouden. Mede zullen na mens de ingezetenen en het damescomité aan de vereeniging nieuwe muziekinstru menten worden aangeboden, terwijl tevens namens het eere-comité een muziekinstru ment zal worden aangeboden. Het Leidsche harmoniegezelschap „De Post" heeft mede aan de vereeniging welwillend een concert aangeboden, dat morgenavond zal plaats yinden. Op deze festiviteiten hopen wij nog nader terug te komen. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Jan van der Broek jm. 26 8. en Neeltje Vork jd. 22 j. Geboren: Martha, D. v. H. van der Moort en J. Leeuwenkamp. Pieter, z. v. W. de Brave en G. C. de Rijk. Antho- nius Adrianus, z. v. C. Q. Verleun en A. M. Klever. Raadsverkiezing. De Raadsverkiezing zal alhier gehoudeh Worden op Woensdag 17 Juni. RECLAME. 827 LETSEL DOOR SCHULD. De Haarlemsche rechtbank heeft uit- Bpraak gedaan in de zaak tegen den 22- jarigen groentenventer C. B„ uit Haarlem mermeer, die in den nacht van 1 Januari met een vier-persoonsauto, waarin 7 per sonen gezeten waren, te Lisse op den Rijks straatweg, ter hoogte van de Zwarte Laan, twee wielrijders heeft aangereden, waar door dezen zwaar lichamelijk letsel hebben gekregen. De veldwachter te Lisse had verklaard, dat verd. onder den invloed van sterken drank verkeerde. De eisch luidde: gevangenisstraf van twee maanden en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 9 maanden. De rechtbank veroordeel de C. B. tot een gevangenisstraf van zes weken en ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. ALPHEN. Verdronken. In een onbewaakt oogenblik is het 2- jarlg zoontje van den landbouwer M. v. d. A. aan het Rietveldschepad in een bij de woning gelegen sloot geraakt en ver dronken. Arbeidsbemiddeling. Bij den correspondent der arbeidsbe middeling staan alhier op heden nog als werkzoekenden ingeschreven 1 autogeen- Iasscher, 9 betonwerkers. 1 electrlcien, 37 fabrieksarbeiders, 2 grondwerkers, 3 klin kers, 1 koetsier, 49 losarbelders, 1 metse laar, 1 monteur, 9 opperlieden, 29 scheep makers, 7 schippers, 2 sigarenmakers, 2 tegenhouders, 7 timmerlieden, 1 tuinder en 6 ljzerwerkers, totaal 169 personen tegen over 174 op 23 Mei j.l. Ger. Zendingsbond. In de door de Hulpver. van den Geref Zendingsbond gehouden vergadering trad als spreker op de heer A. J. Dekker gods dienstonderwijzer alhier die een inleiding hield over het onderwerp „Zendingszeker heid". Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de vacature door het overlijden van den secretaris wijlen den heer J. Grif fioen gekozen de heer Dekker, terwijl de aftredende penningmeester de heer J. Ver kerk werd herkozen. Beide heeren hebben hun bestuursfuncties aangenomen. Door de afd. der S.D.AP. alhier werd in de bovenzaal van het hotel „De Ver gulde Wagen" een openbare vergadering gehouden, waarbij o.m. als spreker optrad het raadslid de heer C. den Uijl. De te be handelen stof bevatte de komende ge meenteraadsverkiezing. BODEGRAVEN. Mevr. L. G. van Rossum t De eigenares van het bekende hotel Van Rossum alhier, mevr. de wed. L. G. van Rossum, werd gistermiddag aan tafel eens klaps onwel, kon zich nog juist te bed begeven en werd bewusteloos. De toegeschoten geneesheer stond mach teloos en kon na eenigen tijd slechts den dood constateeren. Verkeersongeval. Mej. Van Geel werd bij het oversteken van de Wilhelminastraat, toen zij achter een stilstaande vrachtauto wilde heenloo- pen, gegrepen door een aanrijdende luxe auto. die haar enkele meters meenam. Met leelijke ontvellingen en hevigen pijn werd ze opgenomen. Echter zijn gelukkig geen ernstige verwondingen opgeloopen. De feestelijkheden. Het de vorige week gevormde feestcomité heeft dezer dagen vergaderd. De daartoe aangewezen personen brachten nu een uitgewerkt programma ter tafel. De heer Schuling had een programma voor het avondfeest ontworpen, dat bijzonderen bij val verwierf. Het feest zal een folkloris tisch karakter dragen. De financieele op zet van het plan is geheel geregeld. De diverse commissies gaan met hun arbeid voort. De inbraken. Betreffende de gepleegde inbraken ver nemen wij, dat vrijwel alles er op wijst, dat er beroepsmenschen aan het werk zijn geweest. Als dergelijke menschen in de toekomst Bodegraven willen gaan bezoeken dan zal de politie nog heel wat werk krij gen. Tot nu toe kwamen inbraken zoo goed als nooit voor. Onder leiding van den chef veldwachter is een uitgebreid onderzoek ingesteld, vingerafdrukken en voetafdruk ken zijn gemaakt en verschillende sporen reeds onderzocht. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan als werkloos ingeschreven: 4 timmerlie den, 2 metselaars, 2 opperlieden, 16 losse werklieden, 2 betonwerkers, 1 fabrieks arbeider, 1 schipper, 1 stoker, 2 grondwer kers, 2 pakhuisknechts en 1 chauffeur. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Hendrik, Z v. P. Heij en P. Vink. Cornelis, Z. van J. v d. Vlist en J. Goedhart. Gerritje, D. van G. Heemskerk en M Kalshoven. Ondertrouwd: Th. W. Duikersloot 28 j. en J. C. M Rijnbeek 20 J. M. van Eijk 30 j. en G. M. Roos 25 j. A. Kroon 26 j. en Chr. van Dam 23 j. Getrouwd: J. E. Visser 31 j. en M. Ko ning 22 j. c. van Muiswinkel 24 j. en J. A. de Jongh 23 j. Gevestigd: M. Krijgsman, arbeider, van Langeruigeweide; E Nuszen, dienstbode, van Dusseldorf; W. Welck, dienstbode, van Dusseldorf: H. Humme, arbeider, van Zwammerdam; G Burggraaf, zonder be roep, van Zegveld; H. A. Disseldorp en ge zin. los werkman, van Zwammerdam: A. K. ten Brinke. zonder beroep, van Den Haag; P. Verbeek, zonder beroep, van Zwammerdam; J. A. van Diemen, veehou der. van Nieuwkoop. Vertrokken: Wed. A. IJdo en gezin, zon der beroep, naar Schiedam; E. Goudkuil, zonder beroep, naar Alphen a. d. Rijn; A. Neumann, zonder beroep, naar Aalsmeer; T. F. Oskam, bakkersknecht, naar ter Aar; A. Werkhoven, boerenarbeider, naar Apel doorn; W. Steenvoort, zonder beroep, naar Rotterdam: H van Eijk. arbeider, naar Waarder. Gevonden is: een gele werkkiel. In lichtingen ter secretarie. Aangevangen is met het leggen van de trottoirs in den Stationsweg. Wanneer dat werk gereed is volgt een verstrating van de middenstraat. Hierna zal de Brug straat van trottoirs worden voorzien. BOSKOOP. Concours-successen. De zangvereeniging „Willen is Kunnen", directeur de heer K. R. de Beun, uit Gouda, behaalde op het concours te Die- men een len prijs in de 4e afd. met 339 punten. Het kinderkoor „Onze Verwach ting" verwierf eveneens een len pr. met 322 punten. HAZERSWOUDE. Gemeenteraadsverkiezing. De verkiezing van leden voor den Ge meenteraad zal plaats hebben op Woens dag 17 Juni. o KOUDEKERK. Opgedragen. Aan de heeren N. van Diggelt en R. A. Meijer alhier is opgedragen het bouwen Meijer alhier is opgedragen 't bouwen van 15 woningen aan de Van Zonneveldstraat aan den Hooge-Rijndijk onder de ge meente Hazerswoude voor rekening van de Vereeniging „Volksbelang" voor de som van f. 31.967. Door B en W. dezer gemeente zijn in de vacature van een lid der Gezondheids commissie aan den Commissaris der Ko ningin aanbevolen: 1. D. Vlaanderen, arts alhier, 2. J. Dekker, architect te Hazers woude. Tot poldermeester van den Honds- dijkschen polder werd door de ingelanden herkozen de heer C. N. J. Koot. LEIDERDORP. Loop der bevolking. Vertrokken: K. Kijk in de Vegt, naar Abbenes, Hoofdstr. 1585; E. Piszalka, naar Amsterdam; A. Corts, n. Zwammerdam, Reeuwijkstr. Tol; G. J. Corts, n. Koude kerk, B 46; I. Seller, en gezin, n. Rijns burg, Vliet Z.Z. 47; B. N. van Dijk, n. Al phen ad. Rijn, Gnephoek 70; C. Borst, naar Zoeterwoude, H. R. F 66; D. J. Hulle- man, n. Arnhem, Boulevard 105; M. de Groot, n. Koudekerk, A 19; A. v. Ingen Schenau, n. Zwijndrecht, Ringdijk 412. Gevestigd: J. Gils, Hoofdstraat; E. J. Los, idem 26; M. J. Wesselman en gezin, Hoofdstraat 116; Chr. de Roode en gezin. Hoofdstr. 172; A. Braam en gezin Koning straat 13; W. Rijpma, Ouderzorg 3; W. v. Willigen, Koningstr. 13 (inwonend); J. Zwanepol en gezin, Hoofdstr. 196; J. Jans sen en gezin, v. d. Dasstraat 39; S. Kreidl, Hoofdstr. 19 (inwonend); J. de Bruyn, Dwarsweteringkade 4; E. van Beek, v. d. Valk Boumanweg 28; A. van Laar, Dwars weteringkade 9; T. Vork, Achtweg 23; W. Flippo en gezin, Zijldijk 1. Ingevolge de uitvoering van de vee- en vleeschkeuringswet, zijn in de maand Mei ter Secretarie aangegeven voor be drijsslachting: 10 runderen en 17 varkens; als noodslachting6 runderen (3 af gek.). 19 kalveren (15 afgek.), 1 geit, 1 lam en 2 schapen (afgek.). NIEUWKOOP. De werkloosheid. Deze week is een tweede ploeg aange steld voor het maken van het buizennet der waterleiding, waardoor ongeveer 22 arbeiders uit deae gemeente te werk ge steld zijn. Op de lijst van werkloozen. welke ten behoeve van den aannemer, wordt aange houden door W. van Koert Gzn„ alhier, komen nog ruim 30 namen voor. Het blijkt echter, dat meerdere veehou ders met het oog op het gras maaien en den hooibouw gebrek hebben aan arbeids krachten, waarom werkgevers worden aangeraden de lijst, van genoemden Van Koert te gaan raadplegen. Voor de waterleiding zullen vermoedelijk niet meer krachten noodig zijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes, z. v. J. Eijs en J. M. Wijfje. Ondertrouwd: H. A. van Dijk, oud 30 J., te Utrecht en N. B. de Pater 27 j. Th. W. Duikersloot 28 j. en J. C. M. Rijnbeek 20 j„ te Bodegraven. TER-AAR. Uiteindsche Droogmakerij. Bij gelegenheid van de gehouden inge landen-vergadering in café ,,'t Centrum" bleken de ontvangsten en uitgaven van dit miniatuur-poldertje over 1930 te hebben bedragen resp. f. 141.61 en f.154 91. De rekening, welke werd nagezien door de heeren D Hartveld. Joh. Zuyerveld en R. Treur, bleek in goede orde te zijn. De be grooting over 1932 werd vastgesteld op f. 153.42 in ontvangsten en uitgaven, ter wijl de polderlasten op f. 9.25 per H A. werden bepaald. WOUBRUGGE. „Feestcommissie 1928". De „Feestcommissie 1928" kwam dezer dagen wederom bijeen. Besloten werd dit jaar ook weer een feest te organiseeren en wel op 9 en 10 September a.s. Het pro gramma kon nog niet worden vastgesteld, doch zal nader onder de oogen worden ge zien en bekend gemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Lena, D. van G. van der Boon en J. Strookman. Lammert, Z. van B ten Brik en K. H. van der Horst. Salvus. Z. van S. de Jong en H. de Lange. Pe- tronella Johanna Maria, D. van B. C. Dis seldorp en E. M. Schulte. Margaretha Catharina, D. van C. H. van der Meer en J. H. Overdevest. ZWAMMERDAM. De Hooge Brug. Naar aanleiding van het door den A.N.WJB. en de K.N.A.C. gedaan verzoek werd van het Bestuur van den polder Nieuwkoop bericht ontvangen, dat het aanbrengen van verschillende herstellin gen aan de Hooge Brug nabij deze ge meente «weg Zwammerdam-Bodegraven ten Noorden van den Ouden Rijn) is goedgekeurd, terwijl deze herstellingen binnen zeer korten tijd zullen worden uitgevoerd. (Van onzen Londenschen co-respondent.) LUCHT EN POLITIEK. De ventilatie van het Lagerhuis laat veel te wenschen over. Aan het ventileeren van meeningen of grieven mag niet wor den gedacht. De luchtverversching is aan de orde. Het onderwerp borrelt zoo nu en dan op, niet vaak; en nooit in wetgevend debat. Het Lagerhuis heeft in den loop der Jaren, als parlementen van andere landen, veel wetgeving gemaakt om frissche lucht te brengen in werkplaatsen en fabrieken. Maar het heeft zijn eigen praat- en wettenfabriek vergeten. Theo retisch heeft de vergaderzaal van het land de beste ventilatie van de wereld. Dat is herhaaldelijk verklaard. Maar praktisch riekt het er niet zelden naar de schuiten van niet nader te omschrijven lading, welke op gezette tijden den Theems afdalen. Ook dat is vaak ver klaard. Het ventilatiestelsel brengt de lucht, die even boven het watervlak hangt, naar binnen. Het doet dit met zooveel effect dat geen walm en geen geur vergeet. De lucht- verversching-methode dateert van een zeventig jaar geleden. De sanitaire weten schap was in die dagen niet zoo ver ge vorderd als thans. Maar het idee, de lucht boven den Theems naar het Parlement af te vaardigen, was niet kwaad, want de rivier was toen nog vrij frisch. Men weet dat zaken, die lang geleden „niet zoo kwaad waren het voor de Engelsche geestesgesteldheid ook thans, hoe zeer de feiten het ook mogen tegenspreken, nog zijn. Inmiddels kan men den nieuwen geest niet altijd buiten de deur houden. De laatste jaren zijn er steeds meer parle mentsleden gekomen, die lak hebben aan traditie en er ook voor uitkomen. Er is druk gespot met dit „beste ventilatie stelsel van de wereld". Men heeft ver klaard dat de methode van luchtverver sching in het Lagerhuis het meest vol maakte voorbeeld is van hoe iets niet moet worden gedaan. De schuld ligt niet alleen hij den Theems en deszelfs luchtjes. Ook het geleiden en afvoeren van de lucht in het gebouw laat veel te wen schen over. Wanneer ge het betreedt op het etensuur zult ge het ruiken. Een huis vrouw houdt etensgeur graag buiten haar hall, vestibule of gangen, om van de woon- en andere vertrekken niet te spre ken. Maar het Lagerhuis zal u in zijn geuren vertellen wat de heeren hebben besteld, Irish Stew of gebakken tong of „cabbage". De vergaderzaal zelf blijft wel vrij van etensgeur. Maar wanneer ge dan die wierook-wolken hebt gepasseerd en plaats hebt genomen op de openbare tribune dan krijgt ge al gauw dat druk kend gevoel op de slapen en die ongemak kelijke kriebelingen in den neus, welke verraden dat de lucht zonder beweging en warm is. De natuurkundige verklaring is, dat de vorm van, de zaal zoodanig is, dat de lucht er door gevangen wordt gehouden De Lagerhuisleden, die zoo gezegd op den vloer zitten zijn er nog erger aan toe. De meermalen genoemde lucht van den Theems komt door den vloer naar binnen. Maar onder den ncerdrukkenden invloed van het interieur stijgt ze zelden hooeer dan een meter. Koude voeten en warme hoofden zijn daarvan het gevolg. Dat is niet bevorderlijk voor de helderheid van hoofd, die de kiezers van hun afgevaar digden mogen verwachten. En nu men al'.es weet zal men ook veel willen vergeven, o.a. re heethoofdigheid die zoo nu en dan in c.e beraadslagingen tot uiting komt. Hft leven van Engelsche parlementariërs, met hun debatten tot diep in den nacht weinig lichaamsbeweging en lang verblijf binnenshuis, is toch al niet gezond. Wan neer zij daarbij nog de lucht moeten in ademen van den Theems, die in dezen tijd van een riool niet veel verschilt, dan baart het geen verwondering, dat het ongesteldheid-cijfer van Lagerhuisleden hocg is. De leden henben juist uitge maakt, dat zij onder eikaar een- zuilen overleggtn hoe er verbetering kan worden gebracht ir dezen onfrissch.n toestand. Die vraag is niet zoo moeilijk te beant woorden. Maar 't zal geld kosten. En hoe vrijelijk men ook telkens gelden voteert voor allerlei maatschappelijke maatrege len zoo vrijelijk, dat men er immers al lang schande van spreekt, wanneer de leden geld moeten hebben toewijzen voor een maatregel, welke alleen hun ten goede komt, dan zijn zij er altijd wat verlegen mee. Wat voor hen pleit! VISCH EN VERF. Zij, die in de hoogere regioenen der kunst verkeeren moeten op een houtje, bijten voor het stillen van hun honger. De Prins van Wales heeft het niet met deze woorden ook gezegd. Hij sprak aan een maaltijd voor een fonds ten bate van behoeftige kunstschilders. Er was geen geld meer beschikbaar, zeide hij. vorfr het lcoopen van kunstwerken. De menschen. die dat vroeger hadden gedaan, of de nakomelingen van hen, die dat vroeger hadden gedaan, zaten nu zelf bijna in zak en asch. Successie-rechten hadden dat gedaan. De kunstbeschermers van voor heen verkochten nu hun kunstschatten in plaats van ze te koopen. De Prins waag de van den ongerijmden toestand, die het stoffelijk bestaan van kunstenaars zoo hachelijk maakt. Het was altijd zoo ge weest. Moest Vermeer niet afstand doen van zijn geniaal handwerk om den bakker en dan slager te kunnen betalen? En nu? vroeg de Prins. Nu is Vermeer's werk naar den anderen kant van den Haringvijver gegaan voor sommen, zoo ontzaggelijk dat Vermeer er wel heel Delft, met Rotter dam en Haarlem op den koop toe. voor had kunnen koopen. Men kon uit de woor den van den Prins opmaken dat hij het gevoel had. dat er ook in dezen tijd kunst schilders zijn. die werk maken, dat eens als het beste zal worden erkend en dat voor groote sommen zal verwisselen van bezitter. Maar nu hadden zij geen brood, konden zij hun huur niet betalen en wer den zij met maatschappelijken ondergang bedreigd. 's Prinsen woorden maakten veel indruk: want nog dien zelfden avond werden er inteekeningen op het fonds voor arme kunstschilders ontvangen tot een bedrag van 6000 pond sterling. Kunst in haar nobelste vormen is thans een luxe wordt tenminste als zoodanig beschouwd. Het is anders met kunst in lagere vormen, de kunstemakerij is of er aan grenst. „Daar zit nog wel wat in", decreteert de philister. Intusschen moet de waarachtige kunstenaar van de weldadigheid leven. Het zal misschien wel eens veranderen Inmiddels houdt de Prins van Wales roe rende redevoeringen om bijstand te ge ven, op zichzelf al een een land waar kunst niet'jik^i regeeringszaak is, maar ook mS.<| kenen zijn waar te nemen, jd*-» koninklijke zaak is. Indertijd heeft men veel gehad van plannen om kunstvpï, hedendaagsche kunstenaars te 2 met het afbetalingsstelsel, m^v wachting is niet uitgekomen. ju, heeft er geen bezwaar in auto,1" toestellen, gramophoons e.d. op,'.9 te koopen. Maar schilderijen Dat is luxe. Een jong kunstscw erkend talent heeft er nu wat op»»; Hij is met een eigenaar van eet restaurant i nzijn buurt overeen,,_ dat hij er de muren zal beschftK?! tafreelén van de zee. Zoo lang j!?® duurt en het kan wel maaMf«'I mag hij zich naar hartelust ll doen aan de vischgerechten, restaurant zijn cllëntéle voorzét beter dan bijten op een houtje t daar de schilder heeft verklaard dol is op visch. Het is een voor» navolging verdient, dat voor r ding vatbaar is en verschieten! een toekomst, waarin de beoefen, den edelsten arbeid van menschet goed gekleed, gevoed en gehulsv dank zij de ontwikkeling van e ruilstelsel waarbij geestelijk goed! waarde heeft gekregen. RECLAME. Aankoop van een Fongers maakt rijker) TIJDSCHRIFTEN. Zonneschijn. Het kindertijdschrift „Zonna brengt ditmaal een sprookje vanlS v. Hemmersweil „De Prinses met heil nen hart". Maryanne van LochemsS een aardig schoolverhaal „De Bravel Wagenaar vervolgt zijn spannende i| turen „De gloed van het kamp! Nora v. Duyn vertelt „Hoe Wim t mansjongen werd" en A. Brinkgren man beschrijft „Karei de Groote's ti keer uit Hongarije". Voorts nog andere verhalen en versjes. De kini kunnen er weer heel wat uren huuj aan ophalen. o „De Huishouding." Wij ontvingen het nummer vanlj van „De Huishouding", tijdschrift i moderne huisvrouw, dat een reeks interessante bijdragen met illustratie vat. Is Santcroos Dlz. schrijft overj opleiding voor meisjes". Jan Lauwer* spreekt „De nieuwe woning" in eea lustreed artikel. Els Chits verteltl „Het Kind en zijn lichamelijke opvoT Van Anny Oldenziel kunnen wij leem gekleed zomerjaponnetje te maket| behulp van een daarbij afgedrukt! met teekening. Dicky Wafelbakker i wederom raadgevingen voor de veraéj van het uiterlijk. In de rubriek „DeV en het Recht" bespreekt mr. D. S. Jess Cardozo hoe de rechter staat tegenor taak van de huisvrouw. Emmy vani horst bespreekt het boek van 3® „Twee meisjes en ik". In de rubriek Si kenpraat geeft mej. de Holl wederoil groote keuze van recepten. Aardig enlf zaam is het spijzenraadsel, waarmed Huishouding" een vaste raadsel-n heeft geopend. o PUBLIEKE WERKEN. Bij A. W. SIJthoff's Uitgevers MijJ Leiden is verschenen het eerste nu: van het officieel orgaan van de vera ging van directeuren van gemeente ken „Publieke Werken." Met zijn fa omslag en gevarieerden inhoud mar" tijdschrift een goeden indruk. ZWARE BRANDWONDEN. Bii brandwonden onderscheidt men 1 soorten. De meest voorkomende branai den zijn van de lichte soort en veroora slechts een roode verkleuring. Bij ernstd brandwonden ontstaan ontsteking I huid en blaren. Bij de werkelijk ij brandwonden worden de weefsels b!| groote diepte onder de huid aangetast! zoo'n geval worden de kleeren va;! brandwonden verwijderd en de pijöe*J zacht door een mengsel van gelijke d lijnolie en kalk water. Wanneer meer dan een derde vsl oppervlakte der huid door brandwC is aangedaan, ontstaat ernstig levensgj Om te beginnen zijn de lichaarnssj gedeeltelijk opgedroogd, terwijl de tcg nog meer achteruitgaat door vergiftig verschijnselen tengevolge van de onvoii de huidademhaling. Het ernstigst i>| afnemen van de hoeveelheid vocht ij lichaam waar door de hoeveelheid vloeistof tot een vierde van haar ncr^j volume wordt teruggebracht! Hitfj wordt aan het lichaam natuurlijk veel N der zuurstof toegevoerd, terwijl het 1 dikte bloed minder gemakkelijk door 1 lichaam kan worden voortgestuwd, kf laatsten tijd heeft men op dit gebied bereikt met injecties van nauwkeurig I gepaste zoutoplossingen. J Soms ontstaan zware brandwondeo een klein deel van het lichaam. Hoe^J dan geen levensgevaar is, lijdt de toch veel pijn. Dit kan men verhelpen0 het betrokken lichaamsdeel eenigen J voor een open vuur te houden. De J straalde warmte zal het eerste o0£l de pijn nog doen toenemen, doch c£J zal de pijn veel verzacht worden. Bij brandwonden van minder erM. aard, m.a.w. bij ontsteking der hum J bij blaren kan men het beste olie toepassen en de betrokken daarna verbinden. Hierbij is het ƒ1 een arts te raadplegen; bij verbrand^ 1 den derden graad is dat ook onvoor*31- delijk zaak. S-* I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14