parlementair HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN i |De Blauwe Diamanten fan Mijnheer Merchison 72«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 3 Juni 1931 Derde Blad No. 21841 OVERZICHT WETENSCHAPPEN. LAND- EN TUINBOUW. FAILLISSEMENTEN. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. J Aspirin eenig op de wereld FEUILLETON. tweede kamer. Tweede Kamer heeft Dinsdag aller- JE Schillende kleinere ontwerpen be- F*ehet wetsontwerp inzake onteigening Bl anlee van een nieuw wegvak in Den fooor aanleLn HaagNoord-Hollandsche ^bewesten Oegstgeest vroeg de heer Lrts of de weg van de Haagsche i- door de duinen van Schevenmgen. Rver in de stukken gesproken wordt, 'ÜThoofdverbinding zal zijn. Is die weg n„odl"? Is de weg Den Haag—Haag- K. schouw niet breed genoeg? Volgens nlannen zou het wegvak beoosten ■teeest het verkeer van die hoofdver wegen moeten opvangen. De weg 'sche Schouw—Den Haag wordt daar- 'wel zwaar belast. E eelijken geest spraken de heeren Van Bilt en Van Dijk, maar de heer Ter meent dat op den aanleg van den Iden weg niet beknibbeld mag wor- De weg bij Oegstgeest behoeft drin- verbetering. Minister van Waterstaat betoogde, de toestand tusschen Endegeest en de tbrug onhoudbaar is. Plaatselijke ver ing is daar niet mogelijk. Men zal ruim moeten onteigenen en de aanleg den nieuwen weg moeten laten af- igen van de omstandigheden. Overigens dit debat volgens den Minister buiten 'bestek van het ontwerp om. i replieken verklaart de Minister nog. hij zoo spoedig mogelijk zal komen tot goede snel-verbinding Den Haag— jterdam. let ontwerp werd goedgekeurd, evenals Inzake de uitbreiding der inspectie van nijverheids-onderwijs. Wetsontwerp-Van den Bergli (Regeling geldschietersbe- drijf). barna werd behandeld het initiatief terp van den heer Van den Bergh in de regeling van het geldschieters heer Van Poll verklaarde hierbij jote waardeering te hebben voor het h van den heer Van den Bergh, maar J ontwerp zal den woeker niet uitroeien. goede definitie van wat woeker is itaekt trouwens. Er zijn riep spr, jotheekbanken, die 20 pCt. dividend (teeren. Dit is woeker. De afgevaardigde jprak enkele details en meende, dat geld men alleen mag geschieden door ge- jenschaps-organen en particuliere in- flingen met een humanitair doel. Mevr. Van ItallieVan Embden juichte (indiening van het ontwerp toe. De toe- lnd op dit' gebied is ernstig. De gemeen- b moeten zelf het uitleenen van geld ter Ed nemen. De Leidsche Voorschotbank inde in 8 jaar 8 ton gouds uit en be- lipt zichzelf. Resultaat van het ontwerp 1 zijn, dat de malafide pandjes-huizen tien verdwijnen en dit zou zij zeer toe- jchen. Zij hoopte, dat het ontwerp zou pden aangenomen. den omvang van het kwaad heeft dr. Vos gewezen, doch als men gaat beien moet er een grondige voorberei- aan voorafgaan. Met al te strenge katregelen schaadt men de serieuze cre- (et-behoefte. Dit geldt inzonderheid de pile. Hoe hoog moet het maximum zijn? "lok de heer De Wilde noemde het doel bn het ontwerp in hooge mate sympa- Biek. maar het mag dat doel niet voorbij- Thleten. Crediet-behoefte zal er altijd Jiven, ook ten aanzien van minder be ende banken. De vraag is nu maar, hoe i maatregel van bestuur er zal uitzien irvan zou eigenlijk afhangen of hij dit litwerp kan steunen. Tin denzelfden geest sprak de heer fcuner, die ook wees op het belang van kn maatregel van bestuur, en de heer lotck Henkemans meende, dat er iets Ipaald moet worden omtrent de maxi- lum-rente: dit wordt nu geheel aan de peering overgelaten. JOp het eind van den middag heeft de ■eer Van den Bergh nog bedankt voor de Tijze. waarop zijn voorstel ontvangen is, toch zijn eigenlijke verdediging zal hij pas foensdag houden. OPGRAVINGEN IN GRIEKENLAND. Het heiligdom van Asklepios ontdekt. De Nijmeegsche hoogleeraar dr. F. J. de Waele meldt uit Palacia Korinthos aan de ..Msbde." dat hij bij de opgravingswerken aldaar het heiligdom van Asklepios. den antieken heelgod, gevonden heeft. Het heiligdom van Asklepios te Korinthe dateert uit de vijfde eeuw voor Christus. In de vierde eeuw werd het volkomen herbouwd, en met zuilenhallen omgeven. De straat, die ten Zuiden van het heilig dom liep, is uitstekend bewaard, Groote menigten exvotos kwamen in afvalkuilen te voorschijn, zij zijn bijna zonder uitzon dering ia kleiaarde gemaakt en de meeste lichaamsdeelen zijn levensgroot of zelfs meer dan levensgroot. Het heiligdom werd bij de verwoesting der stad in brand ge stoken, maar bij den heropbouw hersteld door vrijgelatenen van M. Antonius. den triumvir, die later door keizer Augustus overwonnen werd. In de 4e eeuw hebben de Christenen het heiligdom afgebroken en in letterlijken zin geen steen op een ander gelaten. DE MELKPRIJS. Vergadering van den Bond van Melkveehouders. In het Algemeen Verkooplokaal te Rot terdam heeft de Bond van Melkveehou ders onder presidium van den heer N. Vaandrager een algemeene vergadering gehouden waarop de heerschende nood toestand in de veehoudersbedrijven ter sprake is gekomen, benevens het voorstel om den melkprijs met een halven cent te verlagen, waarop de melkhandelaren sterk hebben aangedrongen. De heer Vaandrager heeft over den noodtoestand een uitvoerig betoog ge houden en enkele hoopvolle punten naar voren gebracht. Over het voorstel van den melkhandel om tot verlaging van den melkprijs met een halven cent over te gaan is uitvoerig van gedachten gewisseld. Op voorstel van den secretaris, den heer Huisman, werd besloten het hoofdbestuur machtiging te verleenen om aan de melk handelaars een prijsverlaging van een kwart cent voor te stellen. Mochten deze zich daarmee niet ver eenigen dan zou worden voorgesteld de loopende contracten uit te schakelen. Uitgesproken: J. D. Stol, particulier, te-Leiden, Pieters kerkstraat 20. Rechter-comm. mr F. J. A. Hijink. Curator: mr. D. C. H. Verdam. Den Haag. A. van Rijn, bloemist te Sassenheim, Lindelaan. R.-c. jhr. mr. Th. W. C. Cal- koen. Curator mr. W. Hugenholtz, te Leiden. M. van der Steenhoven, timmerman te Leiden, Magdalena Moonsstraat 14. R.-c. mr. G. Scholten, Curator mr. J. van An- del te Leiden. Opgeheven: J. Auf der Mauer, te Katwijk aan Zee. A. Schouten te Alphen a. d. Rijn. A. Candido, te Leiden. Statistiek over Mei: Noord-Holland (exclusief Amsterdam! 32. Amsterdam 51, Zuid-Holland (exclu sief Den Haag en Rotterdam! 33, Den Haag 28. Rotterdam 15. Utrecht 14, Gel derland 21. Noord-Brabant 28. Limburg 20, Zeeland 3, Friesland 14, Groningen 10, Drenthe 6, Overijsel 14. Totaal over Mei 1931 289 faillissementen Totaal vanaf 1 Januari 1931 1484 fail lissementen Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1307 faillissementen. RECLAME. 6299 375. En terwijl beiden bleven vechten Hoorde hij eensklaps een zachte stem Omkijkend zag hij het circusmeisje Wenkend met haar vinger hem. „Jongen, jongen," riep zij zachtjes „Kom eens gauw wat naderbij. Ik heb jou wat te vertellen Och luister nu eens naar mij." 376. Pirn's makker had het geweer gegrepen, Terwijl het beest voor Pim ging staan, Toen had hij gelegenheid om te mikken En kalm en rustig legde hij aan. Ook niet lang duurde Pim's zwakheid Zijn moed hij weldra wedervond. Twee schoten knalden in de wildernis Gebrul. Daar viel het dier nu op den grond. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE LEIDSCHE HOUT. Zaterdag 30 Mei j.l. was eindelijk de dag aangebroken, welke een belangrijken invloed heeft op de verdere ontwikkeling der aanplanting „de Leidsche Hout". Het was de dag, dat het park voor eerii- gen tijd aan het lot der natuur overgela ten wordt. Hoelang deze periode zal duren en wat daarna met de Leidsche Hout zal geschieden, zijn vooralsnog ge heimen! Het is wel een blamage, dat weer een nuttige instelling blijk moet geven van haar onmacht een werk te beginnen, en niet te doen voleinden, en zelfs niet, voor zoover het park klaar is, te kunnen onderhouden. Zoodat het groote gevaar van algeheele vervuiling als een reeds spokende geest zijn tastbare intrede heeft gedaan. Het was te voorzien, dat het particulier initiatief schipbreuk moest leiden op de klippen van stomme zelfvoldaanheid, van diegenen die de algeheele totstandko ming en onderhoud van deze instelling, hadden kunnen bewerkstelligen; van die genen, die het plantsoen bezoeken, iets meenemen echter niets anders achter laten dan (papier, schillen, etc.). Het is wel een verregaande blamage voor de genen, die natuurschoon in eigen om geving en stadsomgeving op hoogen prijs stellen, maar niet daadwerkelijk, finan- cieele medewerking om dit te bereiken, willen verleenen; die liever de stad en haar omgeving ontvlieden, dan een gel delijke bijdrage te schenken voor deze architectonisch zeker hoogstaande schep ping welke zij als een „onnatuurlijke schepping" beschouwen doorgedreven door industrieelen. De zelfvoldane Leldenaren verafschu wen blijkbaar een mondaine lusthof in hun naaste omgeving; dat past niet in het aftandsch stadsgehee), waar vooruit strevendheid uit den boozen en een bij zondere gevaarlijke en verkeerde eigen schap is Het is zeer te betreuren, dat deze groep vooruitstrevende personen zoo hun hoofd hebben gestooten bij die genen, waar zij in de eerste plaats op medewerking meen den te kunnen rekenen. Dat zij zoo van een koude kermis thuisgekomen zijn is wel zeker een zeer onaangename ervaring geweest zoodat het beter ware de uit voering van dit plan en daarmede de op richting van de Leidsche Hout tot nader te bepalen datum op te schorten. Nu zijn de werkzaamheden aan en in de Leidsche Hout stopgezet. De architect, de opzichter en het personeel zijn allen vertrokken en voor zoover de arbeiders nog geen werk hebben gekregen, aan de arbeidsbeurs als werkloozen ingeschreven goede bruikbare krachten worden dus ongebruikt gelaten, terwijl er nu nog han den te kort zijn, om de Leidsche Hout naar behooren te onderhouden. J. H. FABER. Naschrift van de Redactie. De geachte inzender ziet de zaken we! wat heel somber in. Zeker, de Rijkssteun is einde Mei atgeloopen (25 pet. van de te werk gestelde werkloozen i en heeft in totaal f.27000 bedragen. Dat het Rijk naar bezuiniging streeft, verdient toch waardeering en is geen reden om niet langer dankbaar te zijn voor het geschon- kene. Daartegenover hebben de bijdra gen van particulieren circa f. 100.000 be dragen, wat toch evenmin een onaan zienlijk bedrag mag heeten, al had iedereen natuurlijk gaarne meer gezien. De aanlegkosten hebben in totaal plm. f. 170.000 bedragen; practisch is de aan leg klaar en zij, die reeds in de gelegen heid waren het park te bezichtigen zijn met ons van meening, dat de uitkomst de verwachtingen verre overtreft. De bollen schuur is in orde gemaakt en voorzien van privaten, enz de gevaarlijke oude bollenschuur wordt gesloopt. Maar hoezeer ook te betreuren, het ligt nu eenmaal in den geest van den tijd, dat de giften van particulieren niet bin nenvloeien in een tempo als in tijden van overvloed. En het getuigt van wijs zake lijk inzicht, dat het bestuur van de stich ting, daarmede rekening houdend, de af werking slechts langzaam doet geschie den. Met den inzender hopen wij van harte, dat straks na de opening het publiek in alle opzichten zijn medewerking zal ver leenen om het park in bescherming te nemen tegen vernieling en verontreini ging en er aldus toe zal bijdragen om de onderhoudskosten tot een minimum te beperken. Aldus zal een ieder zijn waardeering kunnen toonen voor het groote werk, dat hier tot stand is gekomen en waarvan geslachten na ons in steeds stijgende mate zullen profiteeren. NATIONALE REVUE. Te Amsterdam is opgericht de N.V. Na tionale Revue, onder directie van Johan Kohier. Tot de medewerkers behooren Lou Bandy, Roosje Kohier, Clairette Hammé, Ad. Timm, Sophie Kohier, Wille- brandt. de tien Dickson-Girls enz en Gerrit van Weezei, componist en dirigent. Rido schreef de revue: Hallo! Hierheen! Op 5 Juli gaat te Eindhoven de pre mière. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Melissant en te Putters- hoek, J. Cuperus, cand. te Utrecht. Te Vinkeveen, W. Vroegindewey, cand. te Middelharnis. Drietal: Te Eelde, J. Boonstra te Paters- wolde; R. N. Hefting te Nieuwerschans; H. N. IJsbrandy, voorg. Ver. van Vrijz.- Herv. te Groningen. (Verb, ber.) Aangenomen: Naar Valburg, W. J. Ros- cam Abbing, te Amstelveen. Naar Scha- gen. J. Eikema te Godlinze (Gron.) Bedankt: Voor Warfhuizen (Gron.), J. Eikema te Godlinze (Gron.) GEREF. KERK. Beroepen: Te Onstwedde. F. J. Schol ten te Twijzel. Te Meppel (vac. B. Hage naar), W. v. d. Heide te Zoutkamp. Aangenomen: Naar Dulsburg-Ruhrort. J. Wiepkema te Eibergen. Bedankt: Voor Strijen, F. Dresselhuis te Oldeboorn. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Arnhem, W. Bijleveld te Haarlem-Centrum EVANG. LUTH. KERK. Bedankt: Voor Nijmegen (toez.), Th. B. W. G. Gramberg, te Zwolle. Majoor ds. J. H. RUYSCH v. DUGTEREN t In het diaconessenhuis te Breda is over leden de legerpredikant ds. J. H. Ruysch van Dugteren. Hij werd in 1919 aangesteld tot legerpredikant. RECLAME. Uw gezondheid is hef besfe juist goed genoeg. Eischf daarom uitsluitend Aspirin-' tabletten in de origi-' neele verpakking met het wereldberoemde BAYER-kruis. Lel op oranje band en Bayerkrulj. Prijs 7 7457 [Geautoriseerde vert. uit het Engelsch van |J S FLETCHER door Jhr. C. A. L. V. d. \V. (Nadruk verboden). i Prachtig! riep hij vroolijk uit. Daar- 15? een goed Plan naar he,< Noor- IK i ^aan. Ik heb geen bepaald doel |o alve dat a's wij in het Noorden zijn, |„_naar Marrasdalc Moor wensch te gaan, Ih„ de kennismaking met die plaats te I h"fIeuwe" 17ij zullen echter nog een I „f. emd "loeten afleggen, voor wij zoo- I ïer zijn, I Tiia? TOU,wde zÜn kaart op, schoof die ter I v„,Len £?ek mii met een eigenaardigen, I r:J5 k aan. En nu de voorwaar - I hij schroomvallig. I rvo.i Sel9of dat ik dat aan u moet I it J ,P' 'mijnheer Mazaroff Dat doet I k het liefste. l'chÜngltte 6en zuc^ van merkbare ver- -."T is nu juist, wat ik gaarne epf* zeide hÜ eenvoudig. Dat zijn pit" dingen waarover heeren onder over I moeten pingelen. Laat het aan mij ltkJin u zult daarvan geen spijt hebben, hehwr«k. vriend en rijke menschen niet 5 -twijls hun eigenaardigheden, üeer^5a5i ls afgesproken en wan- Ur udt u kunnen vertrekken? aren Sereed, indien u mij een paar hu I waarschuwt, antwoordde ik. liooit rich vergenoegd de handen zag ik een schooljongen zoo blij met zijn vacantie, als hij was over zijn uitstapje. Prachtig prachtig! riep hij uit: Dan zal ik u eens vertellen, wat wij zul len doen. Laat uw valies vanmiddag hier brengen, dan vertrekken wij omstreeks vijf uur en rijden kalmpjes zoover wij willen tot etenstijd er zal wel ergens een stadje zijn. waar wij een rustigen avond en nacht kunnen doorbrengen. Ik heb een mooie Rolls-Royce en een door en door betrouwbaren chauffeur, hij heet Webster, een goede, brave kerel, aan wien wij ons ten volle kunnen toevertrouwen. Kom tegen vijf uur. Schikt u dat? Mooi! dan gaan wij nu maar naar beneden om te lunchen. Mijnheer Mazaroff en ik zaten een paar uren aan de lunch, onze sigaren en kof fie. Het bleek, dat hij een royale gastheer was en een aangenaam prater. Het was werkelijk de moeite waard om naar hem te luisteren Het bleek mij spoedig, dat hij veel vreemde landen had bezocht en zonder dat hij bepaalde mededeelingen deed over zich zeiven en zijn bezigheden, vertelde hij mij. dat hij lange reizen had gemaakt in verschillende streken van Azië en Afrika, Arabië, Perzië. Indië Birma, Somaliland, Uganda, Rhodesia, Transvaal Kaapland al deze landen werden in den loop van ons gesprek door hem genoemd. En hoe langer hij sprak, des te meer was ik overtuigd dat hij ge boren was ergens benoorden de Tweed zoo zelfs dat ik brutaal genoeg was om het hem botweg te vragen. U heeft ontzettend veel van de we reld gezien zeide ik, maar toch heeft u uw Schotschen tongval niet verloren. Hij lachte alsof die opmerking hem ge noegen deed. Het is begrijpelijk dat u denkt dat ik een Schot ben. Toch ben ik dat niet. Ik ben van de grens. Ik ben geboren aan de Engelsche zijde van de Tweed, tusschen de Cherrickheuvels. Ik bracht de eerste vijftien jaar van mijn leven door op de boerderij van mijn grootvader in Selkirk en dat verklaart uw veronderstelling. Wij zullen misschien op onzen tocht een kijkje gaan nemen op die oude plaats maar al mijn luidjes zijn overleden. Hij zuchtte, een weinig treurig, maar spoedig kwam zijn opgewektheid weer boven en begon hij vroolijk over onze reis te spreken. Daarna nam ik afscheid om mijn valies te pakken. Om vijf uur was ik terug in het hotel en een kwartier later vertrokken wij in een wagen zoo prachtig, als ik nooit had gezien. Het heeft geen zin om in bijzonderhe den het eerste gedeelte van onzen tocht te beschrijven. Wij deden zooals Mazaroff had aangegeven en stopten waar en wanneer wij wenschten. Het was moeilijk afscheid te nemen van steden als Stam ford en Grantham. Nadat hij York op pervlakkig had bekeken, besloot hij daar een week te blijven; wij vertoefden daar intusschen tien dagen. Gedurende deze pauze in onze rondzwervingen ontving ik het eerste bewijs van zijn Oostersche gastvrijheid. Toen hij op een morgen aan het ontbijt kwam. zag hij mij bezig met het lezen van brievan en het openen van pakjes; toen hij mij vroeg naar de reden van die bijzondere gebeurtenis, vertelde ik hem dat het mijn verjaardag was. Hij maakte daarover alleen een schertsende opmerking door te zeggen, dat hij zijn verjaardag vergeten was. Toen wij echter 's avonds aan tafel zaten en ik mijn ser vet opnam vond ik daarin een bankbiljet van vijfhonderd pond: ik keek hem ver baasd aan, waarop hij bloosde als een jongen, die betrapt wordt na het uithalen van een ondeugend grapje. Mijnheer Mazaroff! zeide ik, u is te edelmoedig! Hij keek rond, bang dat de bedienden hem zouden hooren. Geen woord, vriend! mompelde hij. Stop het in je zak en praat er niet meer over ik ben er zeker van, dat je meer verdient dan zoo'n klein beetje geld! Ik begreep waar hij op doelde. Gedu rende onzen tocht hield hij niet op met te informeeren naar den oorlog en naar hetgeen ik gedaan had. Het gaf niets om te zeggen dat ik heel veel daarvan verge ten was; hij wilde alles weten. Hij kon daarover in groote extase komen; hij ge noot bij het verhaal van een overwinning en was zeer terneergeslagen bij het ver nemen van een onzer nederlagen; som tijds schreeuwde hij het uit bij het hooren van een bijzonder pakkende gebeurtenis. Voor alle jongelieden, die daarin hun aandeel hadden gehad, was hij vol be wondering, een bewondering, die dikwijls overging in een heldenvereering. Wat een prachtkerels! riep hij dan uit. O, als ik maar dertig jaren jonger geweest was! Wij konden het uitstekend met elkaar vinden hij was een aangename, vader lijke en broederlijke metgezel. Na het emde van een maand waren wij onaf scheidelijk van elkaar geworden. Toen wij in het Zuidelijk gedeelte van Northum berland waren gekomen, gaf hij zijn chauffeur order den hoofdweg te ver laten en over Hexham en Wark te rijden naar den herberg „De Houtsnip" in Mar- rasdale Moor. HOOFDSTUK II. Herberg „De Houtsnip." Een uur lang, voordat wij de plaats van bestemming bereikten, waren wij door een wilde en eenzame landstreek gereden, over wegen, die. dat bleek duidelijk, wei nig in den smaak vielen van onzen chauf feur, Webster. Den Hoofdweg hadden wij bij Hexham vaarwel gezegd, daarna re den wij over slecht onderhouden land wegen. Een daarvan bracht ons naar „De Houtsnip", de herberg, die volgens de kaart van Mazaroff in deze schaarsch bewoonde streek aan den zijweg lag. Toen wij, na het passeeren van een met heide begroeide rug, welke langzaam afglooide op onzen weg, ons doel zagen liggen, was ik hoogst verbaasd dat er een herberg, van welke soort dan ook, in zulk een ver laten oord bestond. De herberg stond aan den kant van een groote heide, inge sloten door hooge heuvels zoo verlaten als zich moeilijk kan indenken. Behalve die herberg was er geen spoor van een woning te ontdekken. Wat een hoogst eigenaardige plek voor een herberg! riep ik uit, toen wij naderbij kwamen. Zou daar ooit iemand komen? Mazaroff wees met zijn hand naar de omstreken ais om duidelijk te maken dat hij van de streek goed op de hoogte was. Ik ken deze streek," zeide hij. Ik kwam hier veel als jongmensch. En hoe wel het waar is, dat hier geen teeken van leven is, behalve de herberg daarginds, is het toch niet zulk een woestijn als dat het op het eerste gezicht lijkt. Er is hier op de hei niets te zien, maar je zult op merken, dat er valleien tusschen de heu vels door naar de hei loopen. In die val leien liggen dorpen en boerderijen en ver schillende landhuizen. Aan de andere zijde van de herberg ligt het dorp, waar deze hei haar naam aan heeft te danken, namelijk Marrasdale een vrij groote plaats. Dan ligt er nog een ander in de vallei, daar rechts Birnside en vci- der op tusschen die heuvels in de verte ligt de kleine marktstad Gilhester ik ken ze alle nog goed vriend, ofschoon net veel jaren geleden is dat ik dat alles zag. Zoo herinner ik me ook de namen van de boerderijen Willieshope en Blackhaugh en Halstoneflatts en vele andere. .(Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9