AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN^ HEDEN: K a t w ij k-a a n-Z e e, (Jeugdhuis) Verg. Trekhondenhouders. 8 uur nam. Donderdag. Leger des Heils, Hooigracht: Samen komst 8 uur nam. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomst te 8 uur nam. Pieterskerk: A capella-uitvoering „Sur- sum Corda". 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor» stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinee. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. 'sWoensdag en Zaterdags familiematinée „City-theater" Haarlemmerstr.: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'r Woensdag en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nm. Inen ting tegen diphterle 4—5 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Juni a s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, Telef. 502; en D. J. v. Driesum, Mare 76, Telef. 406. KLEINE OORZAKEN, GROOTE GEVOLGEN. Aan den heer Waayer, liggende met zijn woonschuit in de Haarlemmervaart alhier, was aangezegd, dat hij zonder vergunning ter plaatse niet langer met zijn schuit mocht liggen. Als uiterste termijn was 1 Juni vastgesteld. Toen hij op dien datum nog niet aan de vereischte formaliteiten had voldaan werd de schuit door den directeur van den Markt- en Havendienst met behulp van de politie in beslag ge nomen. Ingevolge de desbetreffende wet telijke bepalingen wordt thans overwogen tot openbaren verkoop van de in beslag genomen schuit over te gaan. MET DE NATUURVRIENDEN DOOR NOORD-HOLLAND. Zondag 14 Juni a.s. organiseert de na- tuurvriendengroep Leiden van het Inst. voor Arb Ontwikkeling voor haar leden een autotocht door Noord-Holland. Een bezoek zal o.a. worden gebracht aan Schoorl, Alkmaar, Zaandam enz. De lei ding daarvan ls in handen van den voor zitter der groep den heer H. v. Wouden berg. Belanghebbenden worden verwezen naar de kleine advertentie in het Blad van heden. o Onze oud-stadgenoot, de heer D. Hul- nink, thans woonachtig in Den Haag, is tijdelijk aangesteld tot propagandist van het Algemeen Nederlandsch Verbond, ter vervanging van den heer Jac Post. aan wien op zijn verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag ls verleend. Op het laatst gehouden examen voor Esperanto slaagde voor Diploma B (onder wijsbevoegdheid) de Eerwaarde Zuster Irene, uit het gesticht de Voorzienigheid alhier. Ir. J. van Heek, ingenieur 3de klasse bij den dienst van den mijnbouw en mej. O. Petterson, verpleegster 1ste klasse bij het krankzinnigenwezen en beiden alhier woonachtig zijn bestemd voor uitzending naar Ned.-Indlë. Onze stadgenoot, de heer A. L. Boot. inspecteur der directe belastingen, enz. is benoemd tot lid der commissie, welke be last is met het afnemen van het in Augustus 1931 en zoo noodig in September te houden examen voor ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Prof. dr. W. van der Woude alhier is gekozen als lid van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap, sectie van na tuur- en geneeskundige wetenschappen. Bij Kon. besluit is aan den heer E. A. Entrop, adjunct-accountant der directe belastingen alhier, op zijn verzoek met ingang van 1 Juni 1931 eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Zaterdag 6 Juni a.s. hoopt de heer K. Paling, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren bij de Gemeente Commissie van het Ned Herv. Kerkgenootschap alhier in dienst trad. B. en W. van Den Haag bieden den Raad de volgende voordrachten aan ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school aan: de Sirtema- straat 179 aldaar (school A)1. H. van Hest te Leiden: 2. J C. A. Hoogveld te Afferden; 3. W. Bordewijk. aldaar; aan de Hooge Prins Willemstraat 14 (school A>: 1. J. C. Besteman te Rotter dam; 2. H. van Hest te Leiden; 3. W. Bor dewijk, aldaar. —Gistermorgen is de 23-jarige mej. H. v. d. P. in haar woning in de Driftstraat van de trap gevallen, waardoor zij haar rechtervoet kneusde en per auto van den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. De Stcrt. no 104 bevat de statuten der Leidsche Speeltuinver. „Zuiderkwartier.", alhier, Van het concert, te geven door de arbeidersmuziekvereeniging „Nieuw Leven" op Donderdag 4 Juni in het Plantsoen ver valt nummer 11 van het opgegeven pro gramma. BIJNA ACHT MILLIOEN ZIELEN IN NEDERLAND. DE VOORLOOPIGE CIJFERS DER VOLKSTELLING. De „Tel." meldt: Blijkens het overzicht van de voorloopige uitkomsten van de elfde algemeene volks telling op 31 December 1930 gehouden, welke uitkomsten thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd zijn. bedroeg de bevolking van Nederland op dien datum 7.920,388 zielen, (6.865.314 in 1920), waarvan 3.935 635 mannen en 3.984.753 vrouwen. De vermeerdering dér bevolking per jaar. die sedert 1849 steeds stijgende was. is in de laatste tien jaren gemiddeld iets lager geweest dan in de voorafgaande elfjarige periode. De totale vermeerdering in de laatste tien jaren be draagt 1.055.074. Er werden geboren 1.807 418 personen; er stierven 749.511 personen, hetgeen een vermeerdering van 1.057.907 beteekent, zoodat het overschot van vertrek boven vestiging in die tien jaren moet zijn ge weest 2833 personen. De gemiddelde jaarlijksche toeneming der bevolking sedert de telling 1920 in de verschillende provincies was in procenten als volgt Noord-Brabant 2.04. Gelderland 1.29, Zuid-Holland 1.51. Noord-Holland 1.48, Zeeland 0 10, Utrecht 1.72, Friesland 0.42, Overijsel 1.73, Groningen 0 70, Drente 0.59. Limburg 2,26; in totaal voor het Rijk 1.44. Het totaal-cijfer der bevolking in de ver schillende provinciën luidt als volgt: N -Brabant 897.810, Gelderland 829 121, Z.-Holland 1.951.046. N.-Holland 1.503.354, Zeeland 247.541, Utrecht 405.944, Friesland 399.529, Overijsel 520 788, Groningen 392.168. Drente 222.463, Limburg 550.624. Tot de groep van gemeenten met meer dan 100 000 inwoners zijn nu gaan behoo- ren: Haarlem (door annexatie) en Gronin gen. Deze groep, die vroeger uit vier ge meenten bestond (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) telt dus thans zes gemeenten Tot de volgende groep, die van 50.000 tot 100.000 inwoners, waartoe vroeger Haarlem en Groningen behoorden, zijn nu gaan behooren: Eindhoven. Apeldoorn, Delft (annexatie), Schiedam, Hilversum en Enschede. Tot de daarop volgende groep die van 20.000 tot 50.000 inwoners, zijn nu gekomen: Bergen op Zoom, Helmond, Roo sendaal, Bussum en Zeist. De gemeente Kampen, die in 1920 tot bovenstaande groep behoorde, is door vermindering der bevolking teruggegaan naar de groep van 5000 tot 20.000 inwoners. Tot de groep van 5000 tot 20.000 inwoners zijn komen te behooren de gemeenten: Asten, Geldrop, Gemert, Goirle, Made. St. Michiels-Gestel, Mierlo, Oisterwijk, Ros malen. Veldhoven. Borculo. Huissen, Laren (G Neede. Zelhem, Barendrecht. Hilli- gersberg, Krimpen a. d. IJsel, Noordwijker- hcut, Oegstgeest, Papendrecht. Pijnacker, Sassenhelm. Stompwijk, Voorschoten. Anna Paulowna, Bergen (N.-H.), Kastri- cum. Krommenie. Wieringen. Wijk aan Zee, Zijpe. Driebergen, Zuilen, Markelo, Ommen, Haren (Gr.), Roden, Vries, Beek. Geleen, Meerssen, Nieuwenhagen en Ubach De gemeenten Teteringen, Franekerdeel en Hennaarderadeel zijn overgegaan naai de groep van 5.000 en minder inwoners. Zij behoorden vroeger tot bovenstaande groep. Het „Vad." geeft nog de volgende cijfers over dichtstbevolkte plaatsen in Zuid- Holland: Den Haag 436 568. Rotterdam 581.899. Leiden 70.860, Dordrecht 55.888, Schiedam 52.802, Delft 50.609. Gouda 29.162, Vlaar- dingen 27 851, Voorburg 19.212, Alphen 17.676. Hilligersberg 15.951, Rijswijk 15.929, Katwijk 15.752. Ridderkerk 14.795. Wasse naar 13.028, Zwijndrecht 12.141, Naaldwijk 11.747, Hillegom 10 821, Monster 10.472 en Noordwijk 10.130. De andere gemeenten hebben minder dan 10 000 inwoners Voor de hoofdsteden gelden de volgende cijfers: Amsterdam 752.003, Den Haag 436.568, Haarlem 119.159. Utrecht 153.884; Middel burg 18.389. 's-Hertogenbosch 41.969, (Eind hoven 94 731); Maastricht 60 533. Arnhem 78.201 (Nijmegen 81.699). Zwolle 40.560. /fssen 17.652 (Emmen 40.961), Groningen 105.005; Leeuwarden 48.482 Eindhoven kwam in 10 jaar van 47.946 op 94 731 inwoners. O DE CRISIS IN HF.T VISSCHERIJ BEDRIJF. Een commissie van onderzoek benoemd. Gistermiddag is te IJmuiden een ver gadering gehouden, waarin zoo goed als alle crediteuren in het visscherijbedrijf aanwezig waren. Na langdurige besprekin gen werd een commissie benoemd, be staande uit vier personen, een vertegen woordiger van de kolenleveranciers, een van de reparatie-inrichtingen, een van de ijsfabrieken en een van de stowers, welke zich een accountant zal assumeeren. Aan deze commissie zullen alle vorderingen der verschillende crediteuren worden medegedeeld. Hierdoor zal het mogelijk zijn. een overzicht van de schulden op stilliggende booten te verkrijgen en ook een juist inzicht in de soort van schulden (hypothecaire, preferente, concurrente). Op deze wijze verwacht men zich een juist oordeel te kunnen vormen over de positie van het visscherijbedrijf te IJmuiden en op grond daarvan te kunnen vaststellen wat moet worden gedaan om tot een ge zonden toestand te komen. Hbld. o-- VEROORZAAKT DE TARWEWET ONTSLAG AAN PERSONEEL? Vragen van den heer Van der Sluis. De heer Van der Sluis heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar. dat, in verband met de uitvoering van de Tarwewet. aan perso neel. in dienst bij importeurs van en groot handelaren in Amerikaansch meel. ont slag is gegeven en is aangezegd? 2. Kan de minister mededeelen welken omvang dit verschijnsel heeft aangeno men1 3. Wat denkt de minister te doen om deze gevolgen van de Tarwewet zooveel mogelijk te herstellen? HET WEGENNET IN ZUID-HOLLAND. Het weggedeelte van Voorburg tot de Gouwe. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het ont eigeningswetsontwerp voor den aanleg van de weggedeelten van de Gouwe tot den Middelweg, nabij het station Moordrecht, met inbegrip van de overbrugging van de Gouwe, en van Voorburg tot eerstgenoemd weggedeelte nabij de Gouwe, behoorende tot de Rijkswegen AmsterdamBodegra venRotterdam en 's-Gravenhage-Utrecht Driebergen Arnhem) zegt de minister dat het weggedeelte van de Gouwe tot den Middelweg in verband met de daarin te maken kunstwerken grootendeels een vrij hooge ligging zal verkrijgen. Voor dit weg gedeelte is niet op toekomstigen aanleg van een parallelweg gerekend. Van het weggedeelte van Voorburg tot de Gouwe is de kruisbreedte zoodanig be paald. dat zoo noodig te zijnertijd aanleg van een 8.50 M. breeden parallelweg ir. overweging kan worden genomen. Deze aanleg moge thans buiten beschouwing worden gelaten. Mocht daartoe later wor den besloten, dan zou dit werk niet op kosten van het rijk, doch voor rekening van belanghebbenden moeten worden uit gevoerd. De kosten van grondaankoop voor een 8.50 M. grootere breedte zullen van het geheele beschouwde weggedeelte rond f. 70.000 bedragen. Het aanvankelijk op een breedte van 2 M. aan te leggen eenzijdig rijwielpad kan te allen tijde tot 3 M. worden ver breed, zonder het gemaakte werk op te ruimen In verband met de ligging van den weg langs den spoorweg, aan welks zijde dus geen bebouwing is of zal komen, is het aangewezen één rijwielpad aan de tegen overgelegen zijde van den weg te maken. Het aantal kruispunten met de rijbaan wordt hierdoor tot een minimum beperkt. Ook voor het weggedeelte van de Gouwe tot den Middelweg is een eenzijdig rijwiel pad aan de oostzijde van den weg aan gewezen in verband met het in aanleg zijnde weggedeelte van Moordrecht tot Nieuwerkerk, waar de bestaande weg even eens aan de oostzijde van de baan voor snelverkeer tot parallelweg en tevens tot rijwielpad zal worden bestemd. o MANOEUVRES ME1 MILITAIRE VLIEGTUIGEN. De manoeuvres met de militaire vlieg tuigen uit het vliegkamp Soesterberg zullen dit jaar, te beginnen met 22 Juni gedurende 4 weken plaats hebben van het vliegveld Vlissingen. Deel wordt genomen door 12 vliegtuigen, met 2 chefs, 12 offi cieren en 25 onderofficieren. Ieder der deelnemers zal een week te Vlissingen ver toeven. Vroeger werden deze oefeningen op het vliegveld de Mok en bij de Harskamp ge houden en het geldt dit jaar een proef of zij ook van Vlissingen uit goed krnnen plaats hebben. o OPENBARE LEESZALEN EN BIBLIOTHEKEN. Gistermiddag werd in gebouw „Excel sior" in Den Haag een algemeene leden vergadering gehouden der Centrale Ver- eeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken welke geleid werd door den voorzitter der C. V. jhr. mr. dl'. E. A. van Berestein. Bij het jaarverslag werd het bestuur de vraag gesteld of het noodig is het leeszaalpersoneel onder de Ziektewet te brengen De secretaris, de heer Greve, deelde mede, dat alle openbare leeszalen daaronder vallen. Men kan zich tot den Raad van Arbeid wenden en desnoods een deel der premie op het personeel ver halen, men kan zich ook tot het Centraal Beheer of tot het instituut van mr. Evers wenden. Het eerste leek spr het beste. Spr. ried aan van de ziekteverzekering een aparte kas te maken. Het jaarverslag werd vastgesteld. Goed gekeurd werd de rekening over 1930 met een totaal van f. 11451.12 aan inkomsten en uitgaven. De begrooting 1931 wijst een totaal van f. 10285 en het invaliditettsfonds een totaal van f. 6928.09 aan. o HET VERDRAG VAN OSLO. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van het op 22 Dec. 1930 te Oslo gesloten verdrag tot economische toenadering met bijbe- hoorend protocol tusschen België, Dene marken, Noorwegen, Nederland en Zweden o VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Hertogenbosch is overleden mgr. J. Pompen, vicaris-generaal van 't bisdom 's-Hertogenbosch. Maandag wordt de oud-hoogleeraar prof. dr. J. W. Moll te Groningen 80 jaar. Te Arnhem is overleden, 81 jaren oud, de heer J. P. C. Fccken, oud-notaris te Beilen en Meppel. De uitgevers deelen mede, dat het weekblad „Radio-Wereld" voorloopig tot September niet meer zal verschijnen. De algemeene malaise, welke niet het minst ir. de radiobranche haar invloed doet gelden, is van deze stopzetting de oorzaak. De tot kolonel bevorderde luitenant kolonel der cavalerie B. W. baron van Dedem blijft in zijn nieuwen rang in zijn tegenwoordige functie^ van commandant van het reg. wielrijders te 's-Hertogen bosch gehandhaafd. o UIT NED. OOST-INDIE. DOOR VALLENDE BOOMEN GEDOOD. BANDOENG, 2 Juni lAneta). Het leger bestuur ontving een telegram uit Atjeh, meldende, dat bij een patrouilletocht van uit de Tangsi als gevolg van den storm vier boomen op een brigade gevallen zijn. Een militair werd gedood, twee militairen werden zwaargewond en twee militairen werden lichtgewond. EEN MOORDZAAK OPGEHELDERD. SOERABAJA, 2 Juni (Aneta). Het „Soe- rabajasch Handelsblad" meldt, dat de moord gepleegd in den nacht van 27 op 28 Februari 1927 op den onder-voorzitter van den landraad te Kediri Raden Pandji Pa- witro Hadinoto thans tot klaarheid is ge bracht door de veldpolitie. Eerst werd een Inlander gearresteerd wegens het klan- destien bezit van een revolver. Van hem werden verklaringen verkregen, welke we zen in de richting van de schuld aan den moord, waarop verschillende personen werden aangehouden van wie er tenslotte zeven bekenden bij den moord betrokken te zijn. De moordenaar, zekere Mohammed Saleh verklaarde uit wraak te hebben ge handeld. o HEVIGE AARDBEVING. BATAVIA, 2 Juni. lAneta). Een telefo nisch bericht uit Djokjakarta meldt, dat zoo juist een hevige aardbeving te Boe- miajoe heeft plaats gehad, tengevolge waarvan het stationsgebouw gescheurd is terwijl gevreesd wordt, dat de spoorlijn is beschadigd. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Internationale Arbeidsconferentie. De Internationale Arbeidsconferentie heeft met algemeene stemmen, behalve enkele onthoudingen, het voorstel aange nomen van de regeeringsgedelegeerden van Engeland en Duitschland dat drie jaar na het in werking treden van de thans te sluiten conventie over den arbeidstijd in de kolenmijnen een nieuwe vermindering van den arbeidsduur door de internatio nale arbeidsconferentie zal worden in overweging genomen. Hierna werd ver worpen met 3115 stemmen het voorstel van de Fransche werkgevers, dat voor overwerk geen loonsverhooging zou be hoeven te worden betaald. Vervolgens werd met 30 tegen 13 stem men 't voorstel van de Duitsche werk gevers verworpen, dat het aantal uren voor overwerk per jaar niet 60 zou bedragen, zooals het internationaal arbeidsbureau in het ontwerp heeft in overweging gegeven, doch 75. Tenslotte kwam in stemming een voor stel van de arbeidersgroep, dat de 60 uren overwerk per jaar, die het openbaar gezag ter beschikking van de mijndirecties zou kunnen stellen, alleen kan verleend wor den na voorafgaande raadpleging van de arbeids- en werkgeversorganisaties van het land. Dit voorstel der arbeidersgroep werd aangenomen met 6416 stemmen en daarna werd ook aangenomen de laatste alinea van artikel 10. namelijk dat voor het overwerk ten minste 25 pCt. bijslag op het normale loon zou worden uitbetaald. o DUITSCHLAND. Onthulling gedenkteeken voor de gevallenen. - Het socialisten-congres. Gisteren is te Berlijn met groote plech tigheid ingewijd het gedenkteeken voor de gevallenen, in de geheel gerestaureerde „Neue Wache", het historische bouwwerk van den beroemden Berlijnschen bouw meester Schinkel, gelegen Unter den Lin den tegenover het voormalige paleis van den ex-Kroonprins. In de groote eerezaal is het gedenk teeken opgesteld, een groot zwart graniet- blok waarop als symbool van de herden king der in den oorlog gevallenen een gouden krans is gelegd. Naast het graniet- blok branden dag en nacht twee kaarsen in hooge kandelaars. Voor het gebouw waren militairen en deputaties van de Schutzpolizei, van de oudstrijdersvereenigingen en van andere organisaties opgesteld. President Von Hindenburg werd door den minister-president van Pruisen Otto Braun ontvangen. Bij het binnentreden dergenen die aan de plechtigheid deel namen, luidden de klokken en werden 101 saluutschoten gelost. Na zang van het Domkoor legde Braun met een toespraak namens de Pruisische regeering een krans bij het gedenkteeken neer. Hierop hield de minister van de rijks- weer Gröner een rede waarin hij er aan herinnerde dat de „Neue Wache", gebouwd door de strijders van Leipzig en Belle Alliance een eeuw lang het symbool was geweest van het Pruisische leger. Met trots en bewondering aldus de minister her denken wij de Duitsche weermacht uit den wereldoorlog en in het bizonder herdenken wij onze dooden met rouw. eerbied en groote dankbaarheid. Wij zullen er voor zorgen dat de geest, die hen bezielde, niet sterft, dat het erfdeel van het Pruisische leger, het heilige vuur der vaderlands liefde, de geest van plicht en offervaardig heid dienstbaar gemaakt wordt aan de toekomst der Duitsche natie. De rijkspresident legde daarop een lau werkrans neer met het opschrift: „Aan zijn in trouw gevallen kameraden, gene- raal-veldmaarschalk von Hindenburg, rijkspresident." Hij hield daarbij een toe spraak waarin hij de hoop uitsprak dat deze plaats van herdenking er toe zou bij dragen, de Duitsche eendracht te bevor deren. Daarmede, aldus de rijkspresident eeren wij het beste onze gevallen broeders die op het slagveld steeds en zonder onder scheid trouw aan eikaars zijde stonden. Zang van het Domkoor besloot de plech tigheid. Na Breitscheid voerde op het socialisten congres Sollmann het woord over de jong ste Stahlhelmparade te Breslau. Hij noemde het een schandaal, dat ophitsende redevoeringen, als daar gehouden werden, ongestraft bleven en betreurde het in hooge mate, dat rijkspresident von Hin denburg op een aan hem gericht telegram geantwoord had. Uitvoerig zette hij dan uiteen, hoe de Rijksdagfractie de regeering Brüning zoo veel mogelijk had gesteund, ook bij den pantserkruiser, om te beletten, dat de nationaal-socialisten aan de regeering kwamen. Aan het slot van zijn rede verklaarde Sollmann met stemverheffing, dat de sociaal-democratie een verder inperken van de rechten en de levensvoorwaarden der arbeiders niet zou toelaten De rijks kanselier en de minister van binnenland sche zaken konden zich dat voor gezegd houden! Niet alleen in de sociaal-demo cratische partij, maar in alle lagen der Duitsche arbeidersklasse, wordt een t»i stelling merkbaar over het optrede de regeering Brüning. Direct na del' catie van de nieuwe noodverordeninV1 de sociaal-democratische rijksdari,- bijeenkomen, om onafhankelijk van regeering haar beslissing te nemen Vervolgens werd uitvoerig beraadt], over de houding der rijksdagleden hu stemming over den pantserkruiser n motie werd aangenomen, waarin atv ring wordt uitgesproken over de 9 t« dagleden, die in strijd met het frai besluit tegen den pantserkruiser heb gestemd. o ENGELAND. De Kieswet door het Lagerhuis ajnj, nomen - Rede van Mac Donald, Gisteren kwam het Lagerhuis weer bi en behandelde inderde lezing de kiesr hervorming. Minister Clynes somde nog eenmaal het kort de verdiensten van het onts op: de alternatieve stem, die een br basis voor een waarlijk democratise regeeringsvorm schiep, de beperking het gebruik van auto's en andere onkos di? een gelijkstelling van den armen didaat tegenover den rijke beoogde en slotte beval hij de aanneming met m aan. Kapitein Horne vroeg namens de ct„ vatieven verwerping, vooral op grond de alternatieve stem aanleiding zou tot politiek gekonkel en afbreuk zou i aan de meerderheid van het parlertsd Herbert Samuel ontkende in een !d toog. dat de regeering de alternatieve; een oude liberale wensch had a vaard als koopprijs van de stemmen liberalen, of dat eenig ander gekonkel i ter de schennen was geschied. Winston Churchill erkende in beginsel de Kieswet verbetering behoefde, maar zou in plaats van de alternatieve stem veel liever invoering van de evenredige v tegenwoordiging of herstemming tussrl de twee candidaten die het meeste aan stemmen hadden verkregen, hebben ge" Het wetsontwerp werd tenslotte aan nomen met 278 tegen 228 stemmen. Tenslotte werden nog eenige vragen antwoord. Bij gelegenheid van den 66en verjaard van den koning zijn de gebruikelijke on' scheidingen verleend. Nieuwe pairs echter niet benoemd. In een rede, uitgesproken in een beidersvergadering heeft MacDonald beroep gedaan op de andere politieke p tijen in Engeland om samen te werk ten einde enkele belangrijke kwesties te lossen, vvaarover zij het eens kun worden. De eerste-minister zeide verder: Wij m ten liet Internationaal Arbeidsbureau Genève machtiger en meer geëerbied' maken. De samenwerking moet zich ook u breiden tot internationaal gebied. Alle na^5 moeten zich vereenigen om de kwalen de wereld te helpen en elke natie er haar deel van op zich nemen. o ITALIË. QUIRINAAL EN VATICAAN. Er komen thans optimistische geluld over een spoedige oplossing van het co Ilict tusschen Quirinaal en Vaticaan. Bij gelegenheid der ontvangst van Me caansche pelgrims, met den aartsblssch van Mexico en leerlingen van 't Latijnse Amerikaansche college, heeft de Paus rede uitgesproken, waarin hij talrijke d spelingen maakte op den tegenwoordig toestand. Hij verklaarde ontroerd te zijn door aanwezigheid van zijn zonen, die van ver gekomen zijn en die eveneens te lijd hebben gehad. Hij zeide hun, hoezeer h op dit oogenblik zelf troost behoefde. Paus is de vijand van niemand; om d reden zijn de aanvallen en daden van g weid tegen zijn kinderen onverklaarbaa De Paus heeft altijd aan de Katholle Actie aanbevolen om geen politiek te r ren. De gegeven instructies zijn over h algemeen goed begrepen en de Katholie' Actie is gehoorzaam geweest en goed g disciplineerd. Het doel van de Katholle Actie moet zijn de heiliging der andere volgens het beginsel, dat men het lot zijne broeders ter harte moet nemen. o ROEMENIE. De verkiezingen. De definitieve resultaten der parle mentsverkiezingen zijn nog steeds niet be kend. Naar schatting zijn 70 pCt. der kie zers niet opgekomen. Van de overigen heb ben iets meer dan de helft voor de regee ring gestemd. De regeering heeft ong" veer 52 pCt. van het aantal uitgebracht stemmen op zich vereenigd. De regee heeft dus de vereischte meerderheid, doel is practisch in de minderheid gebleven o EGYPTE. De verkiezingsuitslag. Blijkens den voorloopigen uitslag van d verkiezingen voor 't Egyptische parlemen veroverde de regeering 119 zetels, terwu de Onafhankelijken en de Nationalist# (Wafd-partij) -tezamen 23 zetels bezetten. Acht zetels moeten nog worden toege wezen. De volgende passagiersschepen zijn Don derdag 4 Juni in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreek5 te bereiken. Medegedeeld door de N.T-11- Radio-Holland. Alphacca, Rugby Radio Alwaki, «J®® Chr. Huygens, Scheven. Radio Ij®J" poera, idem fnsulinde, idem J- Coen, idem Joh. de Witt, idem K"P] fontein. Rugby Radio Maasdam, idem - N. Amsterdam, Louisburg Radio Vas Orania Scheven. Radio Patria, ideni -* P. C Hooft, idem Poelau Tello. Singa pore Radio Poelau Bras, Soller Radio -* Van Rensselaer, Rugby Radio Sibapj Scheven. Radio Stuyvesant, Rugby Rad""* Tarakan, Ouessant Radio VoI^®|®' Louisburg Radio Vas Zeelandia, Scheven. Radio Zosma, idem.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2