BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 Juni 1931 Tweede BW No. 21840 DE STEUN AAN DE MOBILISATIE-SLACHTOFFERS IPlctoirc begrooting bij de Tweede Kamer ingediend. Udiend is bij de Tweede Kamer een Wtwerp tot wettelijke regeling in to verleenen van geldelijke uitkee- lan de mobilisatieslachtoffers. *MI de regeering zeer erkentelijk is «en waardevollen arbeid, door de ™effende staatscommissie geleverd. naar voorstellen in meer dan een ran die der commissie af. Nog j'a'en dat haar meening t.o.v. de «toeslachtoffers op sommige pun- togeheel gelijk is aan die der com- vormen de financieele gevolgen, j'^ezenlijking van de denkbeelden «missie verbonden, in het. bijzonder r? tijden een onoverkomelijk belet- het overnemen harer voorstellen, aangeboden wetsontwerp heeft in Juen der zaak geen verdere strek- jRati dat het aan de uitkeeringen ten ter mobilisatieslachtoffers een T~l't basis geeft. Het beloop der uit- fjj'b enz. zal worden overgelaten aan tjtrncenen maatregel van bestuur op -;;ijze ajs ,je gewijzigde wet van 26 f.' -6 zulks doet t.a.v de oud-gepen- JjUden, |(^*et zelf wordt evenwel vastgelegd, deze als mobilisatieslachtoffevs moeten worden aangemerkt. De omschrij ving. welke het ontwerp ter zake geeft, komt in hoofdzaak overeen met die in de thans bestaande wet. Echter is zij eenigs- zins ruimer gesteld t.o.v de volgende twee categoneen a. zij die in militairen dienst zijn geweest tusschen 1 Augustus 1914 en 1 Januari 1920. en die na 31 December 1922 ide thans bestaande grens), doch voor 1 Januari 1925 terzake van ziels- of of lichaamsgebreken zijn ontslagen, als mede hun weduwen en weezen, en b. zij, die in militairen dienst zijn geweest tus schen 1 Augustus 1914 en 1 Jan. 1920 en die voor 1 Jan 1925 terzake van ziels- of lichaamsgebreken in het genot van pen sioen zijn gesteld, alsmede weduwen en weezen van militairen, die pensioen ge nieten. Tevens is een suppletoire begrooting in gediend. waarbij verhooging van het des betreffend art. met f 200.000 dus tot f. 400.000 wordt voorgesteld. LANDARBEIDERS WET. Een ontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend met de bedoeling de rente, ver schuldigd voor de voorschotten, die inge volge de Landarbeiderswet worden ver leend, te verlagen van 4 op 3 pCt. De re geering wenscht echter meer soepelheid in het bepalen van het rentetype Daarom wordt voorgesteld, dat de rente zal wor den bepaald door den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw en dat deze de 4 pCt, niet mag overschrijden. GRONDWET EN KIESWET. De opvolging van gemeenteraadsleden. De heer van den Bergh heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat de artt. 5 en 6 der Kieswet, welke het kiesrecht voor Provinciale Staten, respec tievelijk gemeenteraad, mede afhankelijk stellen van het bezit van het rijksingeze- tenschap, in strijd zijn met de Grondwet? 2. Is Uw Excellentie bereid ten spoe digste wijziging van deze artikelen te be vorderen, ten einde hen in overeenstem ming met de Grondwet te brengen? De heer van den Bergh heeft verder nog de volgende vragen gesteld: 1. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat de nieuwe bepaling van art. 19, twee de lid. van de Gemeentewet, luidende: „Zij die hun ontslag hebben ingezon den, blijven leden van den raad, totdat de goedkeuring van de geloofsbrieven hun ner opvolgers onherroepelijk zal zijn ge worden", tot ernstige moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven, terwijl het uittredende lid nog eenigen tijd somtijds enkele maanden lid van den raad zal blijven? 2. Is Uw Excellentie niet van oordeel dat deze bepaling ten spoedigste opnieuw wijziging zal moeten ondergaan' Of moet uit haar worden afgeleid, dat een door den raad toegelaten nieuw lid, althans Indien de vacature door ontslagneming is ontstaan, geen zitting mag nemen, alvo rens de goedkeuring van zijn geloofsbrief onherroepelijk is geworden? 3. Is Uw Excellentie niet van oordeel. dat, indien dit laatste de bedoeling mocht I zijn, het aanbeveling verdient, een uit- i örukkelijke bepaling van deze strekking in de wet op te nemen? 4. Is Uw Excellentie bereid, wijziging of aanvulling van de Gemeentewet in den eenen of den anderen zin te bevorderen? Prof. Mr. D. P. D. FABIUS. Mgr. J. POMPEN ONGESTELD. Gisteravond is mgr. Jacobus Pompen, vicaris-generaal van het bisdom 's-Herto- genbosch, protonatariqs-apostolicus, huis prelaat van Z. H. den Paus en deken van Den Bosch, voorzien van de Heilige Sacra menten der Stervenden Mgr. Pompen werd 22 Juli 1851 te Haar lem geboren. MINISTER REYMER IN LIMBURG. Minister Reymer heeft gisteren de wer ken van het Juliana-kanaal in Limburg bezocht. Hij werd daarbij rondgeleid door den Hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat, oud-minister König en den Hoofdingenieur Volker, belast met de wer ken van het Juliana-kanaal 's Middags werd na den lunch tc Maas tricht het in aanbouw zijnde kanaal Bos- scherveld bezocht, welk kanaal 't Juliana- kanaal en de Maas bij Maastricht verbindt met de Zuidwillemsvaart. Op 6 Juli 80 jaar. Prof. mr D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State, oud-lioogleeraar aan de Vrije Universiteit en oud-lid van den Ge meenteraad van Amsterdam, zal 6 Juli a.s. zijn 80sten verjaardag vieren. Onder voorzitterschap van Z.Exc. A. W. F. Idenbnrg, oud-gouv. gen. van Ned. Indië, heeft zich in Den Haag een klein comité gevormd, dat in staat hoopt tc zijn prof. Fabius op zijn gedenkdag een blijk van waardeering aan te bieden van hen. die zijn persoon hoogachten en zijn arbeid dankbaar gedenken. (Standaard). J. B. BLIJDENSTEIN W.Jzn. t Op zijn buitengoed te De Lutte is, 57 jaar oud, overleden de heer J. B. Blijdenstein W.Jzn., oudste directeur van de N.V. Ka toenspinnerij „Bamshoeve" te Enschedé, welke fabriek onder zijn medeleiding tot een zeei belangrijk bedrijf is uitgegroeid. De thans overledene was commissaris der N.V J A Carps Garentabrieken tc Helmond en van de Centrale Werkgevers Risieobank te Amsterdam Hij was o.id- voorzltter van de Fabrikantenvereniging te Enschedé en van de Vereeniging „Zie kenzorg", aldaar Hij was voorts lid van den raad van beheer van de vereeniging Eco nomisch Instituut voor de Textielindustrie. BSgg—- - DE BEicENDE A-..IERIKAANSCHE VLIEGER CAPTAIN HAWKS is gistermiddag op het vliegveld Schiphol te Amsterdam gearri veerd na eon vlucht van Kopenhagen naar Amsterdam in drie uur. Bij zijn aankomst werd Ca pt Hawks een bouquet witte le liën aangeboden, wat hij blijkbaar nogal amusant vond. De bekende Groningsche intern, voetbal ler. Hans Tetzner, is in het huwelijk ge treden met mej. Hendriks. Via het vlieg veld Eelde begaven zij zich naar Amster dam. Van Schiphol vertrokken zij naar Londen om zich vandaar te begeven naar Amerika. Het laatste oogenblik op Neder- landschen bodem. Rechts: De PARIJ2CHE revuester Mistin^uott is gisteravond te Den Haag aangekomen om '..er een reeks gastvoor- stehngen te geven. Ge heel rcc'its de lrr.pi-es- sarlo Ernst Krauss. OELDlJK is door min. Ruys de Beerenbrouck Biddag het standbeeld van wijlen Pastoor tol. den grondlegger "Ier druivencultuur in 't Westland onthuld. Na de onthulling. De merkwaardige lippen-negerinnen uit Midden Soedan zijn te Amsterdam aange komen, waar zij in Maison Boer hun dorp hebben opgebouwd. De aankomst aan het Centraal Station. Prof. PICCARD heeft zijn ballontocht naar de stratosfeer met succes volbracht. - Een orlglneele opname even na de landing Dc professor met zijn assistent en den berg beklimmer, die hen het eerste vond.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5