AGENDA. GEMENGD NIEUWS. buitenlandsch gemengd. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. de algemeenf toestand. belgie. duitschland. frankrijk. lithauen. italië. spanje. roemenie. japan. egypte. vereenigde staten. TELEGRAMMEN. HEDEN: In den Vergulden Turk: „Leidsche Kunstkring voor Allen". 8.15 uur. Pieterskerkgracht 9. Verg. „Het Groene Kruis". 8'/. uur nam. Zoeterwoude (Witte Huis): Be spreking van den toestand van den Rijksweg. 8 uur nam. Woensdag. K a t w ij k-a a n-Z e e, (Jeugdhuis): Verg. Trekhondenhouders. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502; en D. J. v. Driesum, Mare 78, Telef. 406. HET DRAMA TE TETERINGEN. De autobestuurder sliep. Omtrent het ontzettend ongeluk, dat Za terdagavond op den Oosterhoutschenweg onder Teteringen plaats had en aan drie menschen het leven kostte, vernemen wij nog. dat bij een geneeskundig onderzoek bij den eigenaar van de auto, B. uit Utrecht, evenals bij diens 18-jarigen zoon, die de auto bestuurde, geconstateerd is, dat geen van belden geheel nuchter was. Van dronkenschap kon echter niet worden ge sproken. De zoon verklaarde alleen te Utrecht eenige glazen bier te hebben gedronken, later niet meer. Door de hitte en de ben- zinegassen was hij, naar hij verklaarde, half ingeslapen. Van de aanrijding van den wielrijder S. weet hij niets. Bij de meisjes meende hij slechts deze geraakt te hebben. De vader zat tijdens het ongeval naast zijn zoon te slapen en weet nergens van. De moeder van het 13-Jarlge meisje F. M. was zóó ontsteld, dat haar Zaterdag avond nog de laatste H.H Sacramenten zijn toegediend. Thans schijnt het grootste gevaar voor haar gelukkig geweken „Msb." o VERDRONKEN. Gistermiddag 6 uur is de 29-jarige Ame- rikaansche olieman L. L. bij het aan boord gaan van het in de Lekhaven te Rotterdam liggende Amerikaansche stoomschip Yongstown. van de loopplank gevallen en op de wal terecht gekomen, vanwaar hij te water is geraakt. Na geruimen tijd dreggen heeft de rivierpolitie het stoffelijk overschot opge haald. -o- FRAUDE. De Duinexploitatie-maatschappij had van de gemeente Haarlem opdracht ge kregen zand te vervoeren voor de ophoo ging van een terrein. Dit zand wordt ver voerd naar het Noorderbuitenspaarne en vandaar door een onderaannemer naar de op te hoogen terreinen gebracht. Hier voor had de aannemer twee personen in dienst genomen. Na eenigen tijd is geble ken. dat het zand slechts voor een deel is afgeleverd en dat een groot gedeelte op andere terreinen, welke opgehoogd wor den voor huizenbouw, is terechtgekomen Toen het werk afgcloopen was, is de Duinexploitatie-mij. tot de ontdekking gekomen, dat zij voor een bedrag van ruim f. 10.000 is benadeeld. Een onderzoek werd ingesteld met het gevolg, dat üc twee personen in dienst van den aanne mer gearresteerd zijn o DIENSTBODE-OPUCHTSTER. De Apeldoornsche recherche heeft in de Hoofdstraat aangehouden een 30-jarige dienstbode die zich in de laatste maanden aan een groot aantal oplichtingen bij ver schillende winkeliers aldaar had schuldig gemaakt. Een van de door haar gemaakte slachtoffers gaf aanwijzingen, die tot de arrestatie leidden. o WANBEHEER BIJ HET WATERSCHAP DE DONGE. Wij hebben eenige weken geleden ge meld, dat er ernstige financieele onregel matigheden waren ontdekt in de admi nistratie van den secretaris-penningmees ter van het Waterschap „Dc Donge". Het waterschapsbestuur is thans gereed gekomen met het instellen van een onder zoek naar de financieele en administra tieve tekortkomingen. De administratie is één groote warboel en de geldelijke nadee- len zijn vrij aanzienlek. Vrijdag 19 Juni zijn de ingelanden te Tilburg bijeengeroepen, om van een en ander op de hoogte te worden gesteld. Hbld. o EEN GEVAARLIJK AUTOBESTUURDER. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht zekere V. uit Hein- kenszand. een oude bekende van politie en Justitie, die in sterk beschonken toestand met een veeauto onder 's Heer Arends- kerke zou hebben gereden en toen de ma joor der rijksveldwacht van Antwerpen, die gewaarschuwd was en hem met een particuliere auto gevolgd was. hem een sein tot. stoppen gaf. tot tweemaal zou hebben getracht. Van Antwerpen te over rijden. Daarna was V met een anderen auto in botsing gekomen, waarbij oa. de benzinetank defect geraakte, zoodat hij moest stoppen. (NR.Crt.) KNAAPJE OVERREDEN. Gisteravond te half acht is de 6-jarige A. Brouwer wonende te Adorp (Gr.) bij het oversteken van den weg gegrepen door een vrachtauto, komende uit Sau- werd. Het ventje kreeg een levensgevaar lijke wond en is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. EEN WIEG IN BRAND GESTOKEN. Zondagmiddag zag het 4-jarig dochtertje van den heer D. v. L. te Buitenveldert kans een doosje lucifers te bemachtigen. Het kind streek een lucifer aan en stak daar mede het lakentje van de wieg. waarin haar broertje van 8 maanden lag, In brand. Toen de moeder de kamer binnentrad stond een gedeelte der wieg reeds in vlam. doch zij had de tegenwoordigheid van geest het kind eruit te nemen, dat slechts lichte brandwonden bekomen had. Zijzelf verbrandde zich ernstig aan beide handen. De brandende wieg werd door de geopende tuindeur naar buiten geworpen. GEMEENTEVELDWACHTER TE SMILDE GESCHORST. Burgemeester en Wethouder van Smildc hebben geschorst den zich in hechtenis bevindenden Y. B. K., gemeente-veld wachter verdacht van verduistering van gemeente-gelden. Dorpsinwoner (terwijl een auto in brand staat)„Eén ding is zeker Teun. door die wagen zelle me vast nooit overreje worden.' (Humorist) DOUMERGUE IN HET HUWELIJK GETREDEN. Gistermiddag om twaalf uur is het huwelijk voltrokken tusschen M. Gaston Doumergue, president der Fransche Re publiek en madame Graves. o DIEFSTAL VAN PLANNEN VOOR EEN MACHINEGEWEER. Uit de brandkast van een fabriek van automatische geweren te Washington zijn geheime plannen voor een nieuw model machinegeweer voor het leger der Ver. Staten gestolen Naar de politie mede deelde is de diefstal het werk van een deskundige in het openen van brandkas ten, want de Inbraak is volgens een spe ciaal systeem geschied en de vingeraf drukken zijn zorgvuldig verwijderd. Er zijn maatregelen genomen, opdat de plannen het land niet zullen verlaten. o NOODWEER IN PERZIK. Te Damavand en Shahpor is een hevige aardbeving gevoeld. Tot nog toe zijn geen berichten over schade ontvangen. In andere deelen van Perzië hebben he vige onweders gewoed, speciaal te Tabliz, waarbij de telegraafverbindingen zijn ver broken, Te Hamadan zijn 7 menschen door den bliksem getroffen. Te Miandoab in N.-W. Perzië is door zwaren hagel groote schade aan het bewas toegebracht. o HULDIGING FICCARD. Zondag hebben de Tirolsche boeren prof. Piccard en zijn assistent dr. Klpfer een hartelijke hulde gebracht. De auto van prof. Piccard was met bloemen en dennen groen versierd, terwijl in het wit geklcede meisjes aan prof. Piccard bloemen gaven als aandenken aan Tirol. Zichtbaar ont roerd dankte prof Piccard. Hij zeide o.a „Wanneer ik mijn landingsplaats in Europt vrij had kunnen kiezen had het mij niet mogelijk geweest een streek te vinden, die schooner is dan deze en waar de be volking mij met grootere hulpvaardigheid en' hartelijker vriendelijkheid zou hebben opgenomen dan hier in Gurgl." Het zijden omhulsel van den ba'lon is Zondag door 36 man uitgelegd en omge vouwen en met behulp van touwen over de steile rotsen naar Gurgl gedragen. De kogelvormige gondel is met behulp van touwen tot aan den rand bij de Karlsruher Hutte getrokken, waar hij voorloopig blijft liggen. Men hoopt, wanneer in het najaar meer sneeuw is gevallen en wanneer het gletscherdek stevig bevroren is. den gondel ever het ijs en den sneeuw naar Gurgl te kunnen brengen. IJMUIDEN, 2 Juni 1931. VISCHFRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.200.85. Tongen f. 1.85—1.05 Griet per kist van 50 K.G. f.50 17. Middelschol f.40 Zetschol f.7535. Kleine Schol f. 264.50. Bot f. 21.90. Schar f 103 90 Tongschar f 3528. Vleeten per stuk f42 40. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.9—4 50. Groote Schelvisch f2815. Kleinmiddel Schelv. f 2111. Kleine Schelv. f.114.70. Middel Schelvisch f. 2815. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 4017.50. Gullen per kist van 50 K.G, f. 101.60. Lengen per Stuk f. 0,65—0.38. Heilbot per K.G. f1.35 —1.20 Wijting per kist van 50 K.G. f.3 90. Kooivlsch per stuk f. 0.25—0.08. Makreel p. kist van 50 K.G, f. 18—12. Aangekomen 8 stoomtrawlers: IJM 58. met f.2763: IJM 120 met f.1896; IJM 152, met f.2699; IJM 8, met f.1561, IJM 61, met f.1238 IJM 57. met f.1171; IJM 161. met f.2413. IJM 114, met f.1573; Deensche kotter E 157. met f.66; etn 12 loggers: SCH 379 met f 779; SCH 53, met f 536; KV/ 105, met f 736: KW 4. met f. 718 KW 144. met f.647; KW 158, met f.277; KW 42. met f.729; KW 49. met f.744; KW 32. met f.467; KW 41. met f.752; KW 19, met f.541; KW 167, met f.540. Besluiten ter Internationale Arbeidsconfercntie. De Internationale Arbeidsconferentie heeft met 29 tegen 16 stemmen verwor pen het voorstel der arbeidersgroep, dat de tijd van aanwezigheid in de mijnen hoogstens 7 uur per dag zou mogen be dragen. Eveneens werd verworpen, met 26 tegen 19 stemmen, het subsidiaire voorstel der arbeidersgroep, om den tijd op 7'/t uur vast te stellen. De arbeiders- en regee- ringsgedelegeerden van Nederland, Span- je.Tsjecho-Slowakije en Zweden gaven hun stem aan dit voorstel. De Engelsche minister Shinwell, ver klaarde persoonlijk er voor te zijn. doch zich van stemming te onthouden, omdat hij overtuigd was, dat het onmogelijk was, voor een conventie op dezen grondslag de vereischte 2/3 meerderheid te verkrijgen. Met 29 tegen 16 stemmen werd hierna eveneens verworpen het voorstel der werk gevers, dat de tijd van aanwezigheid in de mijnen 8 uur zal mogen bedragen. Hierna werd het voorstel in stemming gebracht van het internationaal arbeids bureau inzake een arbeidsduur van 7 3/4 uur per dag, welk getal ook reeds in de verleden jaar door de internationale ar beidsconferentie in stemming werd ge bracht. Dit voorstel werd aangenomen met 30 tegen 15 stemmen. Alle werkgevers stemden tegen met uit zondering van den Nederlandschen werk gever, die zich van stemming onthield. o De cris De kabinetscrisis, die thans reeds 12 dagen duurt, is nog steeds niet opgelost. De onderhandelingen tusschen liberalen en katholieken duren voort. Men heeft echter in katholieke kringen sterk den indruk, dat de taalkwestie een onoverkomelijke moeilijkheid oplevert, zoodat de kansen van Renkin zeer gering moeten worden geacht. Een spoedig einde van de crisis wordt dan ook niet verwacht. Partij-politiek. Op het socialistencongres te Leipzig heeft gisteren de rijksdagafgevaardigde Tarnow een inleiding gehouden over het onderwerp: „Kapitalistisch bedrijfsbeheer en de arbeidersbeweging". In de resolutie, die als conclusie van de inleiding aan het congres werd voorge legd. en met algemeene stemmen is aan vaard wordt o.a. gezegd, „dat de toe nemende activiteit van het kapitalistisch systeem en de huidige crisis de voorwaar den scheppen voor een strijd, om de maat schappij zoodanig te ordenen, dat de werkgelegenheid evenredig wordt ver deeld en de mogelijkheden in overeen stemming gebracht kunnen worden met de behoeften. De productiviteit is enorm gestegen De afzetmogelijkheden zijn zóó beperkt, dat groote voorraden grondstoffen vernietigd worden. Slechts door het socialisme kunnen de productiekrachten geordend worden en het is daarom de taak der sociaal-democra tische partij, de arbeidersklasse te organl- seeren". Als voorloopige maatregelen wordt ge noemd een politiek, die den vrede verze kert schrapping der internationale oor- logs- en herstelschulden, internationale vermindering der militaire begrootingen, het omver halen der tolmuren, het sluiten van handelsverdragen op langen termijn, internationale regeling van kapitaalvoor ziening, controle op de monopolies; ver scherping van den publieken invloed op het bank- en credietwezen; voorts eischte de resolutie verkorting van den wette- lijken arbeidstijd tot veertig uur per week. Verder werd een resolutie aangenomen inzake arbeid door vrouwen, waarin o.m. verklaard wordt, dat de sociaal-democra ten ten scherpste de hetze bestrijdt, die gevoerd wordt tegen de werkende vrouw, om het even of zij ongehuwd dan wel ge huwd is. De werkende vrouw is niet schul dig aan de toenemende werkloosheid. Voorts werd in de resolutie het gelijke recht der vrouw op arbeid erkend De fractie van de Duitsche volkspartij heeft vergaderd ter bespreking van den politieken toestand en de nieuwe nood verordening. Dr. Curtlus, rijksminister van Bultenlandschc Zaken, woonde een ge deelte van de bijeenkomst bij. Dr. Dingel- dey, voorzitter van de partij, sprak over den politieken toestand, terwijl afgevaar digde Cremer in het bijzonder over de financieele vraagstukken uitweidde De fractie bleek zich niet te kunnen ver eenigen met bepaalde gedeelten van de noodverordening, in het bijzonder met het versterken van de crisisbelasting. In het algemeen sprak de fractie zich uit tegen elke verdere belasting van het bedrijfs leven. De communisten hebben opnieuw directe bijeenroeping van den Rijksdag geëlscht. o Uitbreiding: arbeidsconflicten. De syndicale organisatie van patroons in de metaalnijverheid van Roubaix-Tour- coing heeft aangekondigd, dat de loonen met 4 pCt. verlaagd zullen worden. o Vervolging van Woldemaras. De Lithauschc regeering heeft thans besloten tot vervolging over te gaan van den gewezen minister-president Wolde maras, die nog steeds verbannen is. Woldemaras wordt beschuldigd van po ging tot hoogverraad Hij zal zich over een maand voor den krijgsraad te verant woorden hebben, maar tevens zal Wolde maras een tweede maal voor de recht bank moeten verschijnen, om te verkla ren wat met de 50.000 Deensche kronen is geschied, die hem voor bijzondere doel einden uit de staatskas ter beschikking waren gesteld. De strijd tusschen Quirinaal en Vaticaan. Naar de „Osservatore Romano" mede deelt. heeft gisteren 'n bijeenkomst plaats gehad van alle kardinalen. De Paus heeft bij deze gelegenheid het college van kar dinalen ingelicht omtrent de gebeurte nissen der laatste dagen en het verband tusschen deze incidenten en de verdragen. Alle aanwezige kardinalen hebben den Paus hun ongeschokte trouw en gehoor zaamheid aan zijn aanwijzingen betuigd. Verder deelt het blad mee, dat wegens de tegenwoordige smartelijke omstandig heden door de kerkelijke overheden alle processies buiten de kerken verboden zijn. De polemiek over de katholieke actie is in een nieuw stadium getreden en voor eerst stopgezet. De „Lavoro Fascista" kon digt aan. dat zij de begonnen werkzaam heid der verantwoordelijke autoriteiten niet storen wil. Ook de „Osservatore Ro mano" zal er, wegens de houding, welke de dingen genomen hebben, van afzien verdere lijsten van klachten te publicee- ren. Uit telegrafische berichten welke in het ministerie van Binnenlandsche Zaken zijn ontvangen, biijkt, dat het bevel tot on middellijke ontbinding der Jeugdorgani saties, die niet direct de fascistische partij of het fascitische jeugdwerk steunen, zon der incidenten is uitgevoerd. o Verkiezingsuitslagen Stakingen. Naar verluidt, is de verdeeiing van de 3655 omstreden gemeentevertegenwoor digers, welker meerderheid bij de oor spronkelijke verkiezingen op 12 April mo narchistisch was, als volgt1 975 socialisten en radicaal-socialisten, 757 liberale rechts-republikeinen, 461 re- pu'olikeinsche autonomisten, 354 neutra len, 208 radicale republikeinen (partij van Lerroux), 201 monarchisten, 699 kleine en kleinste politieke plaatselijke groepen. In het steenkoolmijngebied van Asturie zijn meer dan 700 tot het syndicaat Unico behoorende mijnwerkers in staking ge gaan. Toen de socialistische arbeiders wei gerden dit voorbeeld te volgen, kwam het tot schietpartijen tusschen beide partijen, waarbij eenige gewonden vielen. De gou verneur heeft gendarmerie ontboden. Ook in Saragossa hebben de syndicalisten gepoogd de arbeiders tot staking over te halen. Tot dusverre hebben daar 300 ar beiders het werk neergelegd. o Verkiezingen. Gisteren is de verkiezing gehouden voor de Roemeensche Kamer, Donderdag volgt de Senaatsverkiezing. Voor zoover tot dus ver valt na te gaan, hebben de verkie zingen een kalm verloop. Zij waren nood zakelijk geworden na het aftreden van het ministerie-Mironescu, toen bleek, dat er geen samenwerking was te verkrijgen tus schen het kabinet-Jorga en de nationale boerenpartij, die vijfzesde van de Kamer zetels bezat. Een moeilijkheid voor de regeering was, dat zij over geen eigen partij beschikte; een overeenkomst met de libe rale partij van Duca en een paar minder heidspartijen heeft in dit gemis voorzien. Minister-president Jorga is een populaire figuur in de kringen der intellectueelen en is van den steun van een groot deel hun ner verzekerd, doch voor het doen van een beroep op de groote massa is nu eenmaal een gevestigd partijorganisatie noodig. Het programma van het minlsterie-Jorga is gegrond op de dringende noodzakelijkheid van het bestrijden van de economische crisis en het verbeteren van de financiën des lands. Zooals men weet, behoeft zij slechts 40 pCt der stemmen te behalen om volgens de Kieswet, de meerderheid te krijgen in de Kamer. Het heeft er alle schijn van, dat deze meerderheid bereikt zal worden. De deelneming aan de verkiezingen moet overigens gering zijn. Nader wordt gemeld: In politieke kringen neemt men aan, dat 60 der stemmen op de regeering zijn uitgebracht. De nationale Boerenpartij, die ir het vorige, ontbonden kabinet een groote meerderheid had. heeft vele zetels verloren. Verdere salarisverlagingen. Klaarblijkelijk aangemoedigd door de snelheid, waarmede de oppositie tegen het program der regeering tot verlaging van de traktementen der ambtenaren is ge ëindigd. heeft de regeering thans besloten met ingang van 1 Juli in de vermindering ook de salarissen der onderwijzers op te nemen, die hooger zijn dan 100 yen «on geveer f120) per maand. Meer dan 15.000 van een totaal van 30.000 onderwijzers worden door deze maatregel getroffen. o Dc verkiezingen. Gisteren heeft zich in het geheele land het laatste bedrijf afgespeeld van de ver kiezingen voor de Kamer van Afgevaar digden. De eerste minister verklaarde, dat alles bevredigend verloopen was; overal heerscht volmaakte rust. De senaatsverkiezingen zullen op 11 Juni worden gehouden. Meer dan 90 pCt, van de kiezers hebben aan de verkiezing deelgenomen. De ver kregen resultaten bewijzen, dat het tegen woordige regime door de natie goedge keurd wordt, heet het officieel. Zooals men weet, wordt dit door de op positie hardnekkig ontkend. De regeeringspartijen veroverden 114 van de 150 Kamerzetels. o GEEN HERZIENING VAN HET PROCES-FALL. Het opperste gerechtshof van de V. St. heeft de revisie geweigerd van het proces tegen den vroegeren minister van binnen landsche zaken Albert Fall, die in 1929 veroordeeld is tot een jaar gevangenis straf en een boete wegens zich te hebben laten omkoopen, wat betreft het afstaan van een petroleumgebied, dat voor de Amerikaansche marine was gereserveerd. Toen Fall het bericht ontving, dat zijn revisie-verzoek door het Hooggerechtshof was afgewezen, bleef hij kalm, maar zijn dochter viel op den grond in zwijm. Fall, die als een oud en gebroken man in een zaamheid woont te El Paso in Texas, ver klaarde, dat hij niet genoeg geld bezit om de boete van 100.000 dollar te betalen. DE VREDESVERDRAGEN. PARIJS, 2 Juni. (V.D.). In de j>.J blique" verklaart Bertram De JoJI® een broer van den bekenden SsimJ Henri, dat iedereen weet dat de ni VÏ oorlog gesloten verdragen op den niet te handhaven zijn. Men slechts te denken aan de Poolsche cóS dor en aan de verbrokkeling van garije, twee onrechtvaardigheden 1 goedgemaakt dienen te worden. in a huidige situatie dient snel gehandeld worden, waartoe Briand no'ch den mj noch de kracht heeft. Frankrijk is ve>9 woordelijk voor het ontwaken van hl fascisme in alle landen. o PERSBESCHOUWINGEN OVER I CHEQUERS. LONDEN, 2 Juni (V. D.) De diploj tieke correspondent van de „Daily 9 raid", welk blad als officieel orgaan 9 de Arbeiderspartij in nauw contact 9 de regeering staat, publiceert net 9 woord, dat de Duitsche ministers tljM hun verblijf op Chequers waarschiinM zullen krijgen op de vragen, die ui S zake de herstelkwestie zullen stellen. Ml donald en Henderson zullen hun ga9 de verzekering geven, dat zij den tojl ernst van den economischen toestanjB Duitschland erkennen en dat mee I Engeland ten volle begrijpt, met *J moeilijkheden het Duitsche volka® Duitsche regeering te worstelen hgH De herziening van het Youngplan iseöfl geen kwestie tusschen Engelani Duitschland alleen. Macdonald en H*1 derson zullen den Duitschen minut] er op wijzen, dat zij, wanneer zij een hl ziening van het Youngplan wenschl zich tevens tot andere mogendheden, a tot Amerika, moeten wenden. Wanneer! toestand in Duitschland werkelijk J ernstig is als de Dultschers beweren, dll de zaak zoo spoedig mogelijk ondenol te worden. Men neemt aan, dat Duits! land dezen raad zal opvolgen en als ,1 volg van de besprekingen op Chequers! te Londen verwacht men dan ook, dat 1 betalings-capaciteit van DuitschlJ spoedig door de deskundigen zal word! onderzocht, hetzij door de Bank voor i! ternatlonale Betalingen, hetzij door el Commissie van deskundigen. De „Daily Herald" geeft Duitschlsl den raad, zich onder overlegging t! een overzicht van de financieele moeM heden in Duitschland, van de waardes! ging der herstelbetalingen en van de v! geefsche pogingen om de begrooting] evenwicht te brengen, zich te beperk] tot een waarschuwing, waarin eenvouj gezegd wordt, dat de tijd nadert, waai] Duitschland van zijn recht gebruik rcd maken om de betalingen overeenkom! het Youngplan te staken, indien er nl iets bijzonders gebeurt. De „Daily Herald" voegt hieraan t] dat de dreigementen van Frankrijk tegj het tot stand komen der Duitsch-Oosta rijkste tolunie het Duitsche standpJ ten volle rechtvaardigen. o GAAT BRIAND TOCH HEEN? PARIJS. 2 Juni (Ned. Tel. Ag.). Opnied duiken in de pers geruchten op omtra het aftreden van Briand. Sommige blad verklaren, dat Briand, nadat het kabid Laval op 13 Juni den nieuwen presldt zijn ontslag zal hebben aangeboden, gN deel meer van het kabinet zal uitmaka De ..Petit Parisien" meldt, dat 'n ever tueel aftreden van Briand aan de posit van het kabinet Laval geen veranderli zal brengen Laval blijft in ieder gen Drcsident. Wie de portefeuille van buitel iandsche Zaken zal overnemen is nog nil bekend; in ieder geval niet Tardleu. o UIT SPANJE. MADRID. 2 Juni (Ned. Tel. Ag.). Minütd president Alcala Zamorra verklaarde ai de pers, dat de verkiezingen voor i nieuwe Cortes definitief op 28 Juni a zullen worden gehouden. De eerste zitting zal plaats hebben i 14 Juli, precies drie maanden na den it waarop de republiek in Spanje werd uil geroepen. MADRID, 2 Juni (Ned. Tel. Ag.). D ministerraad heeft tot een voorloop!! reorganisatie van het Marokko-leger W sloten. Het contingent Spaansche troep! in Marokko zal met drie generaals. II officieren, 234 onderofficieren en manschappen worden verminderd, ba geen een besparing van meer dan 14 nilj fioen peseta mogelijk maakt. Verder het de ministerraad een decreet goedgekeu waarbij wordt besloten, dat adelijke pre caten en titels van adeldom voortaan m meer in officieele stukken mogen word gebruikt. MADRID, 2 Juni. (V.D.). Na de jong gemeenteraadsverkiezingen in Spanje Burgos de eenige gemeente in Spam waar een monarchistische meerderhelo gekozen. o- DE STRIJD IN CHINA. SJANGHAI, 2 Juni (Ned. Tel. Ag.), opstandelingen in Kanton hebben Wj baar tot een gewapende actie tegen Nsn king besloten. De regeering te Kanton ter voorbereiding van het offensief militairen raad hebben ingesteld, welke u 15 generaals bestaat. o SPOORWEGONGEVAL BIJ ESSEN- ESSEN, 2 Juni. (V.D.). Hedenmorgen 7.50 uur reed een rangeer-locomofief bi) station Kupferdreh den personentre nr. 822. EssenVohwinckel—Wuppertal1 de flank aan. Twee personenrijtuigen den beschadigd, en acht personen liep* zoodanige verwondingen op, dat zij in n/ ziekenhuis te Kupferdreh moesten wow" opgenomen. Een aantal andere P»- glers liep zeer lichte kwetsuren op_ j" passagiers van den trein konden met o korten tijd later vertrekkenden sneu*; op hetzelfde traject hun reis voort:gen De spoorwegdirectie stelt een onders* naar het ongeval in. M'

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2