Edeomstreken. uit de rijnstreek. mwitk aan den ritn. kunst en letteren. radionieuws. rechtzaken. varia. aalsmeer. i haarlemmermeer. rijnsburg. De Bloemenhandel. hillegom. lisse. oegstgeest. wassenaar. alphbn. zevenhoven. zoeterwoude. hazerswoude. koudekerk. nieuwveen. waddinxveen. woubrugge. bodegraven. ter-aar. zwammerdam. ...jdrrins Mij. voor Tuinbouw. der Kon Ned Mij. voor Tuin- M plantkunde hield haar vergade- I hotel .J>e I11 Kolommen" Bij zijn li-woord herinnerde de voorzitter, Sr G 0u(i- aan het over'ijden van ■raursUd, den heer W. Keessen Azn llrtifdipf nagedachtenis van den stonden allen op verzoek van »niee oogenblikken van hun zetel op. i kreeg ir. Unger, directeur van de Itr-Stichting te Amersfoort gelegen- Pi-, ket houden eener causerie over Loioverbrenging. bekleeding, mate Pder buizen enz. Na beëindiging volgde «name gedachtenwisseling tusschen liorelter en verschillende bloemisten. I! de voorzitter den heer Unger dank leebracht, las de heer Augustijn de Vu welke onveranderd werden vast- ïjpe voorzitter deelde mede, dat lit D. Jongkind Mzn. voorloopig als meester fungeert (vacature-wijlen j i De samenkomst van voorzitters «tarissen der Mij. wordt den 5den f,i alhier gehouden. Hun wordt een luit op de plassen aangeboden, be- ■ua kweekerijen, veilingen enz. Voor Bjvraag en keuring was dezen avond Jjnrcollectie bloemen ingezonden en l.;et minder schoone collectie cac- Ytan de plaatselijke firma A. Spaar- pzn. en Zn., welke zeer de belang- g trok. De jury 'kende deze collectie ►>ren medaille der afdeeling toe. Na- holgens nog enkele zaken van huls- Iten aard waren besproken, sloot litter de vrij goed bezochte ver- Cursus Esperanto. Ije Gemeentelijke Middelbare Han- [oiischool alhier slaagden alle can- die aan het examen hebbeh deel- Eéi voor het diploma Esperanto A„ Jdames B. Buisma en A. J. M. Scha- iheeren A. J. Eveleens en B. Pan- Verkooping. icd^fedoor notaris H. Bax alhier in „Het t(Bg van Aalsmeer" gehouden verkoo- (flijn een woonhuis, erf, teelland en (flut rozenkas, groot 30.80 Aren, eig. wed. P Vreeken Wzn.. werd een for gekocht door C. L. Alderden q.q _|l 6200 da Vroege hooioogst. gras is zoo welig gegroeid, dat met uien aan den Geniedijk reeds een s gemaakt en ook op andere plaat- .oedig zal worden begonnen. De op at van de le snede, waarvan de oogst vis te verwachten dan verleden ■belooft zeer bevredigend te zijn. Steunregeling. alle op de arbeidsbeurs ingeschre- terkzoekende landarbeiders aan den konden gaan en overigens ook het werklooze grondwerkers en andere ukarbeiders belangrijk is vermin- het te verwachten dat over enkele de werkloosheid in Haarlema-ve: - W het verleden zal behooren en de mtelljke steunregeling zal worden eet In bijzondere gevallen zal dan hrgerhjk Armbestuur nog hulp in 'orm van onderstand kunnen ver- geslingerd. Hij werd daarbij in- en uit wendig zeer ernstig gewond. Hij is naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De variëteit der snijbloemen wordt ïederen dag grooter. Met tulpen en Narcissen is het aigeloopen. De prijzen der snijbloemen zijn redelijk. Betaald werd: Rozen per bos van 20 stuks Headley f. 0.60—0.70 Miss Edith Helen f.0 8J—1.10, Landia f. Ü.4Ó0 45, Butterfly f. 0.40—0,65 Columbia f 0.45—0.6(1 Snijbloemen: Anjers f. 0.4')—0.45 Bruidsan jers f.0.30—0.35. Pyretherum f. 3-3.20, ld. van de koude grqnd f. 0.70—0.90, Ranon kels f.0 31—0.40 Anneinonen per 100 f. 0.70 —0.90. Iris Imperator f. 0.60—0.75 per 100, Iris Haring f. 0.45—0.52 per 100, Lathyrus f. 0.600.70 per 100, Papavert^s f. 0.40 0.50. Groote papavers f. 2.10—2.30, Gele Fletten per bos 3—4 ct., Trolius f. 0.45— 0 69 Gladiolen t. 45.50, Campernel'a f, 2 2.50. Centaurca f.0.40—0.50, Damast 4—6 ct.. Pioenen rose f.2 80—3.20, idem rood f. 2.30 —2.80, Margrieten wit f. 0.60—0.80, idem klein f.0 20—0 30. Korenbloemen f 0.9"1.10. Door den penningmeester van de Gr-ref. Kerk werden giften ontvangen groot f.125, f.100 en f.30. Gemeenteraadsmutatie. In de plaats van dan heer E J. Los. di» de gemeente hcett verlaten, is benoemd tot lid van den gemeenteraad de heer Goedhart te Hazersvvoude. Daar deze persoon echter geen zitting kan nemen zal eene nieuwe benoeming moeten plaats heb ben. Als zijn opvolger komt op de lijst voor de heer W Wessel, Vlietweg alhier. Zilveren jubileum. Maandag 1 Juni a s zal dc heer J. Schouten, hoofd der .RK. Jongens-choo! aan den Schenkohveg alhier, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren werd benoemd tot onderwijzer aan genoemde school. Er heeft zich een huldi'ingscomitê gevormd, waaraan is toegevoegd een eere-comitó, be staande uit liet bestuur dier school, dat zich ten doel heeft gesteld dezen dag voor den jubilaris onvergeeflijk te maken. Ruit vernield. Iftmorgen reed een personenauto op raesteinstraat. Bij de Van Tetsstraat (en der achterwielen er af. de band een paar honderd meter door. maar l| vloog dwars over de breede straat een tuinhekje heen tegen een ruit perceel nr. 79. De ruit werd geheel Sd, terwijl de gordijnen door" glas- 'en werden beschadigd. Op datoogen vu er gelukkig niemand in de voor- De politie onderzocht het geval, hade wordt vergoed. 5e Chr. Zangvereeniging „Zingt den heeft het koorwerk „Najaarspracht" «die eenomen. Dit is een compositie G. van Herwaarden. De Tuinbouw. tegenstaande het late voorjaar zaï "aar alle waarschijnlijkheid nog wel allen met het oogsten. Het mooie weer ten' laatsten tijd bevordert den groei nmate en er behoeft weinig vrees meer fjtaan voor nachtvorsten. Minder goed J met de tul pen gewassen. Deze zijn ft algemeen middelmatig en daar be- De verwachting van den oogst zijn niet hoog gespannen. gehouden Pinkstercollecte ten bate Zending heeft in de Geref. Kerk opgebracht. L. Algera t steravond om 9 uurr is in het Zieken- te Leiden overleden de heer L. 'ra De overledene was in Gereformeerde een bekende persoonlijkheid. Sinds jftitueering der Geref. Kerk alhier heeft cezejaren lang in het ouderlingenambt ec menen en hij verwierf in zijn ambte- veler sympathie. In de zittings- we 1923—1927 was hij vertegenwoorcii- -*r A. R. Partij in den gemeenteraad, dat een zeer zwaar vcr- •eekent voor zijn groot gezin, wordt betreurd. God sterke en trooste ^terblijvenden f Ernstig motorongeluk. ?D>VD-nd reed de 3(Hari&e G. v. d IW ?Ünsburg op zijn motorfiets over .^haat alhier, in de richting Sas- terwijl de heer H. v. Iterson. ft deze gemeente op de duo -20edeli* do°r de zeer groote snel- a e hietovfiets tegen de tram- !(<nri uoz'tter wist er nog tijdig van 1 fv - maar de v. d. E. werd over '"and van 10 meter over den weg Aanrijdingen. Op den hoek Araweg en den Schouw- weg vond een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door G. uit Wassenaar en den wielrijder H. uit Katwijk. Vermoe delijk door het verkeerd uitwijken van den fietser ontstond dit verkeersongeval. De wielrijder moest dit zondigen tegen de verkeersregels boeten met een gebroken sleutelbeen. Door de politie werd hij ter plaatse voorloopig verbonden, waarna hem op het politiebureau door Dr. Baart de la Faille verdere medische hulp werd verleend. Tenslotte werd de patiënt per ziekenauto naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. Ontslag Commandant Brandweer. Door B. en W. is thans aan den heer J M Enger definitief ontslag verleend als Commandant van de Vrijwillige Brand weer alhier. De Leidsche Lijdensweg. Gisteravond omstreeks kwart over negen had op den Rijksstraatweg nabij de van Bommellaan een ernstige botsing plaats tusschen de motorrijder J. H. B. en den Fordbestuurder S. P. B. beiden uit Den Haag. De motorrijder kwam ter plaatse de van Bommellaan uitrijden en wilde zich in de richting Den Haag begeven zonder vol doende rekening te houden met het overige verkeer met het gevolg dat hij door een aankomende Fordauto komende vanuil Den Haag, die ondanks sterk uitwijken niet kon verhinderen dat hij de motor rijder in den flank schepte met het ge volg dat de motorrijder aan den over kant op het fietspad werd geworpen, al waar hij met een gebroken been bleef liggen. De telefonisch gewaarschuwde politie was bijna oogenblikkelijk ter plaatse en regelde het op dat punt juist buitenge woon drukke verkeer terwijl Dr. Baart de la Faille den patiënt verbond met ver bandmiddelen uit het hulpstation van het Roode Kruis van Garage Jansen. De patiënt werd vervolgens naar het Roode Krulsziekenhuis te Den Haag overge bracht. Proces-verbaal werd opgemaakt. De vernielde motor werd in beslag ge nomen. Door de politic werd tegen eenigc personen proces-verbaal opgemaakt die midden in den nacht seringen van het landgoed van H.M. de Koningin wilden stelen. Gevonden voorwerpen: 1 damesrij wiel. 1 schop, 1 handschoen, 1 manteltje. 1 fototoestel. 1 sleutel. 1 stofbril. 1 porte- monaie met inh„ 1 muts. 1 hoed. 1 porte feuille. 1 muts 1 regenjas. 1 paar hand schoenen. 1 fototoestel, 1 autokleed, 1 plank met opschrift, 1 vulpenhouder. Voorts werd bij het sorteeren van het Wassenaarsche huisvuil te Voorschoten een gouden dames-armband van waarde gevonden. Burgerlijke Stand. Geboren: S lijntje, d. van J. Pastoor en J. E. A. Addens: Ida Clasina Gcrritje, d. van C. Barnhoorn en M. W. Parlevliet. Overleden. Frouwke Freerktje Wiersnm, 56 jaar, echtgenoote van K. Versleeg; Wil lem Goswijn Voltelen, 60 jaar, echtgenoot van H. C. van Vollenhoven. Ondertrouwd: J. W. Wolters en N. van der Kooij.; A. W. van Veen en C. J. van d. Boog: N. Zonneveld en H. J. de Ruijter. Gemeenteraadsverkiezing. Door het centraal stembureau zijn dc lijsten van candidaten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad als volgt genummerd. 1. Chr. Hist, en Anti Rev. 2. Chr. Volks partij. 3. R.K. Staatspartij. 4. Gecotnb. Vrijz. Partijen. 5. S.D.A.P. De stemming wordt gehouden 23 Juni a.s. Tot hulp in de ijkkamer der bedrijven is benoemd de heer Th. van der Kleij alhier. Te water. Toen de slager S. zich gisteren aan 's Molenaars over zou laten zetten had hij het ongeval te water te geraken door overbelasting van de roeiboot. Door om standers werd de heer S. echter weer spoedig op het droge gebracht. De in de Ned.-Herv. Kerk Juliana- straat gehouden zendingscollecte heeft f. 156 opgebracht. De dienst der kinderkerk in het Wijk- gebouw „Bethel" zal nu het gebouw weer is ontruimd en niet meer als schoollokaal wordt gebruikt Zondag 7 Juni a.s. weder om worden hervat. Gevonden voorwerpen: 1 portefeuille met inhoud, als rijbewijs etc.: 2 belasting plaatjes; 1 zilv. damesarmbandhorloge; 1 zilv. heerenhorloge. Inlichtingen politiebu reau Julianastraat. Tot lid van het uitbouw-comité der Ned.-Herv. Kerk benoemd de heer L. H. Kok alhier. Het programma van 't concert te ge ven door het harmoniegezelschap „Cres cendo" op Maandagavond 1 Juni a s. in de muziektent aan de Stationsstraat luidt als volgt: 1. „Sympathie", marsch, D. F. Bandel; 2. „Lustspiel", ouverture. Keler Bela 3. „Suspinul". walzer. Zvannovici; 4. „La fille du Tambour Major", fantasie, Offen bach; 5. „Haute Loire", marsch, G. Ga- denne; 6. „Uber Wellen", walzer, J. Bo- sas; 7. „La fille du Regiment", fantasie, Donnizelti; 8. Finale. Kerkelijke grensregeling. Het buurtschap Blokland, Burgerlijk behoorend tot de gemeente Mijdrecht en Nieuwveen, doch Kerkelijk tot Zevenhoven zooveel wat R.K. de Herv. als de Geref. betreft. Laatstgenoemde hebben hierin verandering gebracht, zoodat deze nu te Nieuwveen zijn ingedeeld. De collecte in de Geref. Kerk voor de zending bracht op de somma van f. 33. De bevolking. Op grond van de j.l. gehouden volks telling is de werkelijke bevolking dezer gemeente door het Centraal Bureau voor de Statistiek per 1 Januari 1931 vastgesteld op 4035, te weten 1918 m. en 2117 vr. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden aanbeste ding van krooswerken ten behoeve van de gemeente is als volgt: Perceel 1 J. Matze f.25: perc. 2 niet aanbesteed; perc. 3 J v. d. Haven f.40. perc. 4 P. den Hertog f 30; perc. 5 G. van Tol f 30: pere 6 G. van Tol f.7: perc. 7 J. Zonderop f. 62: perc. 8 J. Zonderop f.46; perc. 9 J. Zonderop f.30; perc. 10 J. v. d. Haven f. 26: perc. 11 J. v. d. Haven f.31; perc. 12 J. v. d. Haven f.17; perc. 13 J. v d. Haven f. 14. De Pinkstercollecte die in de Ned. Herv. Kerk voor de samenwerkende zen- dingeorporatie te Oegstgeest gehouden werd. heeft opgebracht de som van f. 172.94'/!. Burgerlijke Stand. 'Geboren: Aris z. van, Jochem Johannes van Doorn c„n van Cornelia Binnekade. Getrouwd: Meindert van der Haven, 23 jaar en Jansje Klaver, 22 jaar. Nummering candidatenlijst. Door het Centraal Stembureau Is ten gemeentehuize bij loting de volgorde vastgesteld van de candiuatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, die als volgt luidt: 1. R.K lijst (Zoethoutmaar); 2. V. B. en Plattelanders (Heijkoop); 3. Gemeentebelangen (van Lange): 4. A. R. (van Tol); 5. Herv. groep 'van der Hee) 6. Chr. Hist. (Herfst); 7. Staatk. Gerei, (van der Berg); 8. Soe. Dem. Arb. Partij (Fafianie). Ongevallen. B. huurde een auto van v. d. O. Hij raakte zijn stuur kwijt en reed in den Zuidplaspolder tegen een boom. Een in zittende juffrouw bekwam daarbij een diepe wond aan het voorhoofd. De bestuurder kwam er met een paar lichte verwondingen af terwijl de auto ernstige schade bekwam. V. slipte met zijn rijwiel, een hout wagen van de tirma Alblas passeerde juist en reed over zijn arm. Deze brak natuurlijk! Hand gekwetst. De werkman F had het ongeluk aan de in aanbouw zijnde meubelfabriek van de firma K. aan de Zuidkade alhier met zijn hand bekneld te raken tusschen twee ijzeren binten. De drie voorste vinggrs van die hand werden zoodanig gekwetst dat hij zich onder medische behandeling moest stelien. Voorloopig zal hij zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Bij de gehouden inschrijving voor het bouwen van een woonhuis voor reke ning van den heer A. Moons is het werk gegund aan den laagsten inschrijver den heer A. de Vos voor de som van f. 7269. Onder de veestapel van den land bouwer M. aan den Bloemendaalschen- weg is de besmettelijke ziekte mond- en klauwzeer uitgebroken. Maatregelen te gen uitbreiding zijn reeds getroffen. Tegen zekeren C. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling van zijn vroegeren knecht van B. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Apolonin, d. van J. J. van der Geest en P. M Bisschop; Cornells Leonardus Maria, z. van C. Ruygrok van der Werven en G M. Dobben Johanna Maria, d. van J Jansen en M. J. Otte. Overleden: Mnurils van Soest, wedr. van T. de Rijk, 87 jaar. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de statistiek is de uitslag van de j.l gehouden volkstelling voor deze gemeente 1262 mannen en 1262 vrouwen. RICHARD TAUBER. Richard Tauber. die in Zwitserland wat rust gaat nemen wegens overspanning zijn keel is geheel in orde! zal 15 Juni a.s. zijn serie gastvoorstellingen voortzetten tot pl.m. 20 Juli. Dan zal hij trachten drie concerten in ons land te arrangeeren Daarna draait Tauber in Duitschland. in Berlijn of Munchen. twee nieuwe films en op 17 October vertrekt hij naar Amerika., waar zijn broer twintig gastvoorstellingen geeft. In December kee- ren ze in Duitschland terug en tegen Kerstmis komt in het Metropole-Theater te Berlijn de gebruikelijke Kerst-première, waarschijnlijk van een nieuwe operette van Franz Lehar. Aldus vertelde Tauber te Amsterdam, waar hij een bezoek bracht. WEEKBLADEN. Het Leven Naast tal van actueele foto's o.a. der communistische onlusten te Stockholm, de Engeland-Indië postvlucht enz. biedt 't blad allereerst den lezers 'n nieuwe puzzle benevens de vervolgen op loopende verhalen enz. De Groene Amsterdammer In de Groene Amsterdammer schrijft prof. mr F. G. Scheltema over de medezeggenschap van Gemeentepersoneel, de heer J. P. Duyverman geeft vervolgens de opvattin gen weer van jongelui van 1417 jaar over den Volkenbond. De heer C. A. Klaasse bespreekt nog het vraagstuk van I bank en super-bank, terwijl onder de I radio-rubriek dr. L. J. van Looi de vraag bespreekt of antennes moeten worden ge- I aard. De Wereldkroniek De te waterlating van den kruiser .JDeutschland". de Ame- rikaansche legermanoeuvres en de aan komst van Douglas Fairbanks en Mary Pickford in Londen zijn door foto's ver eeuwigd in dit tijdschrift. In een uit voerig met tal van foto's verlucht artikel wordt een in Berlijn geopend sanatorium besproken. De Haagsche Post Allereerst bespreekt de heer S. F. van Oss. „de les der beurs- daling". vervolgens wordt het vraagstuk behandeld of België zch naar het Noorden oriënteert, terwijl een interview van den bekenden Hollandschen musicus Albert van Raalte en een artikel over Jeanne d'Arc de rij der groote verhalen sluiten. Burgerlijke Stand. Geboren: Sietske Gerrilje, d. yr:i C. Ver- beul en van R. Arends: Josijntje Elisabeth dochter van G. Lammere en P. Achterberg: Heinkje Willemke, d. van A. Verweij en T. M van Tuijl. Ondertrouwd: W. Peek, 31 jaar en M. J. Moons, 26 jaar. Gevestigd: R. Kisteman, dienstb., van Dalfsen; G. Terpstra, onderwijzer, van Hcnnaarderadeel: J. Binnendijk en gezin, grnentenkoopman, van Alphen a d. Rijn; A. J. Kolkcrl. apothekérsassist., van Har derwijk: H. Hartman, schiidersknecht van j Dodewaard. A. I. Reijers?, timmerman, van Geerlruidenberg; J. Th. de Lange, grond- werker van Wassenaar S. W. v. d. Voorn, j zonder beroep, van Wassenaar. Vertrokken: M. Natrop. zonder beroep, I naar Zwammcrdam: A Parmcnlrir, dienstb., j naar Neuss (D De collecte gehouden op den len Pinksterdag in de Ned. Herv. Kerk voor de zending bedraagt U 15.50. Bij loting is de volgorde van de can- didatenlijsten voor de a.s. gemeeenteraad als volgt: 1. Ant. Rev.: 2. R.K.: 3. Vrijh. Bond: 4. Christ. Hist.; 5. S. D. A P. Dc nieuwe begraafplaats. De werkzaamheden aan het langs het Aarkanaal aangelegde kerkhof zijn thans vrijwel voltooid. Er wordt nog slechts door enkele werkloozen aan de afwerking gearbeid; de rest van het personeel is overgegaan naar de waterleiding of par ticuliere werkgevers. Enkel gebroken. Een dochter van den slager B. te Langeraar zou per fiets even broedeieren gaan halen, doch kwam door onbekende oorzaak te vallen Dr P. vervoerde haar naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden waar men een enkelbreuk constateerde. Buargerlijkc Stand. Getrouwd: Cornells Verlooij, jm. 32 j., te Niewkoop en Maria Klaziria de Jong, jd. 23 j. Aanrijding. De motorrijder J. M„ die met groote snelheid op den straatweg nabij de R.-K. Kerk alhier reed, zwekte bij het nemen van een bocht met zijn motor tegen het trottoir en kwam daardoor in botsing met iemand die op het trottoir met de fiets in de hand voor de winkelruit van het sigarenmagazijn van wed. v. d. H. stond te kijken. De aangeredene werd een eind meegesleept en bekwam evenals de mo torrijder enkele lichte verwondingen, ter wijl fiets en motor nogal schade opliepen. Ledenverg. A.-R. Kiesvereeniging. De Anti-Rev. Kiesver alhier hield een ledenvergadering, met het oog op de ko mende gemeenteraadsverkiezing. De voorz. de heer C. van Muiswinkel Mzn opende met gebed, waarna de secretaris, de heer A. R. Koster, de notulen voorlas welke werden goedgekeurd. Aan de orde kwam nu het eenige punt der agenda: Bespre king inzake te voeren propaganda voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Besproken werd de wijze waarop het beste de noodige propaganda kan worden gevoerd; o.m. werd besloten een propaganda-blaadje uit te geven. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de heer A van Doorn de vergadering met dankzegging. De candidatcnlijstcn. In dc gehouden zitting van het lioofd- steinbureau had de nummering plaats van de ingediende candidaten-ltjsten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag daarvan is als volgt- No. 1. (Vrijzinnigen, lijst aanvangende met J. A. Hoogendijkb; 2. (Staatk. Geref., lijst aanvangende met A. v. d. Smit); 3. (Anti-Rev., lijst aanvangende met C. van Muiswinkel Mzn.): 4. (Chr. Hist., lijst aan vangende met J. H. Linschoten); 5. (R.K., lijst aanvangende met J. Hoeks. De heer N. J. van Niekerk alhier, leerling van het St. Jozef instituut aan den Overtocht, slaagde bij het te Utrecht gehouden examen voor kantoorstenograaf, systeem Pont (130 lettergrepen per minuut). VERDRINGING VAN DAVENTRY. Naar verwacht wordt zal Koenigswuster- hausen binnenkort met grooter vermogen n.l. 75 Kilowatt uitzendingen doen. Mo menteel gebruikt deze zender hetzelfde vermogen als Daventry 5XX, n.l. 35 Kilo watt. Men is thans bang dat de nieuwe Duitsche krachtzender het Engelsche sta tion uit den aether zal verdringen. GEEN GRATIE VERLEEND. Huisvredebreuk in het Kon. Paleis. Zooals men zich herinnert, waren op 11 Mei verleden jaar, na afloop der Uni- versiteitsroeiwedstrijden op het Noordzee kanaal twee Delftsche studenten, de 23-ja- rige A. A. M. de B. en de 24-jarige A. H. B. het Koninklijk Paleis op den Dam te Am sterdam binnengedrongen, waarin zij eenigszins baldadig optraden. Het ge- !- rechtshof veroordeelde hen in hooger be- t roep ieder tot een onvoorwaardelijke ge- j vangcnlsstraf van één week. Er werd na het arrest een verzoek om gratie inge- j diend. 1 Naar wij thans vernemen, is daarop af wijzend beschikt, zoodat de beide studen ten hun straf moeten ondergaan. „Tel." VERGROOTEXDE BRIL. Lodewijk XV bezocht eens de bureaux van het departement van oorlog. Op de tafel - zag hij een bril liggen, die hij opzette, zeggende: „Laat ik eens zien, of die glazen goed voor mij zijn?" Tegelijkertijd nam hij een stuk papier op dat daar schijnbaar toevallig lag, doch dat in werkelijkheid een hoogdravende lofrede op den monarch bevatte. De koning had nauwelijks de eerste regels gelezen of hij i wierp het geschrift en den bril op de tafel neer, terwijl hij glimlachend zeide: „Die bril is niets beter dan de mijne, hij vcr- j groot ook te veel". I PROVINCIAAL STATION MET PARIJSCHE STUDIO. Een interessante nieuwigheid is de ope ning van een speciale Parijsche studio door het Omroepstation P. T. T te Lille. Eer. en ander stelt provinciale luisteraars in staat, te genieten van exclusieve con certen en berichten uit de Fransche hoofdstad. DAKBEDEKKINGEN VAN VROEGER. De oude Germanen kenden steden noch dorpen, geen cement of dakpannen, zij woonden in hofsteden bij elkaar, die zij van leem en balken bouwden en met stroo en bladeren bedekten. Eerst na het jaar duizend begonnen zich in Midden-Europa steden te ontwikkelen, die eerst slechts uit houten huizen waren samengesteld. Het dak moest door den timmerman worden gemaakt, d.w.z. zoo lang men bet van stukjes hout samenstelde. De timmerman, die in het bouwbedrijf werkzaam was. Eerst later kwam uit dit vak de specialist, die houten daken maakte, voort. Tot diep in de Middeleeuwen bestond de dakbedekking overal uit ruitvormige plankjes, zelfs bij de voorname huizen. Van een steenen dakmateriaal, dat men als hout kon zagen en voor daken kon gebruiken, hooren we iets van den Romein- schen geleerden Plinius. Maar slechts in zeer kleinen kring werd dit gebruik toe gepast. Tegen het einde der vijftiende eeuw begon men de huizen langzamerhand van steen te bouwen en aan het begin der zestiende eeuw werden de eerste dakpannen toegepast. Eerst van dezen tijd af kan men van een zelfstandig dakdekkershandwerk spreken. Er ontstonden hooge huizen met ongewoon steile daken. Ook aan den bouw van kerken werd hard gewerkt. Er is niet veel bekend over het handwerk der bouw vakarbeiders uit het begin der Middel eeuwen. Eerst aan het einde daarvan zijn enkele berichten daarover bekend. Aan het einde der Middeleeuwen kwam met een nieuwen tijd ook een nieuwe bouw wijze in de wereld, die*van grootcn in vloed was op het dakdekkershandwerk. De steenen gebouwer. werden algemeener en bij de voortdurend groeiende bevolking werd al maar meer gebouwd. De straten werden breeder en in de plaats van dc oude hooge, steile daken kwamen huizen met lagere dakbedekkingen. Het dakdekkers- bedrijf is tegenwoordig nog vrij uitgebreid, ofschoon met de platte daken en het ge bruik van asphalt met grint het hier en daar moest inkrimpen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7