Transpireerende 'de omstreken. land- en tuinbouw. aalsmeer. haarlemmermeer. hillegom. noordwitk-binnen. noordwitk aan zee. katwijk aan den rijn. katwijk aan zee. noordwitk. sassenheim. stomp wijk. reclame. voorschoten. veur—leidschendam. wassenaar. .„.j in erfpacht. - Subsidies. I c Woningbouw. nnïddag vergaderde de raad, onder 'frschaP van burgemeester J. Na opening deed de voorzitter van verschillende door Ged. «nomen beschikkingen op raads- Goedgekeurd werden de reke- "terantwoording en het verslag der idscommissie 1930; de gemeente- en dat der Volkshuisvesting |f «komen was een adres met memo- n toelichting der afdeeling Volkson- waarin werd verzocht, dat de ft* besluiten, om B. en W. op- te «even, te komen met plannen 1 jjLuW eener openbare lagere school nieuwe uitbreiding, met gunstig 1 der plaatselijke schoolcommissie, f te] van B. en W. werd daartoe in besloten en aan het college mach- verleend, in overleg met de com- tan gemeentewerken, plaatselijke „„missie en Volksonderwijs, te be nde plaats, waar de nieuwe school ien gebouwd en de te maken schoolgrensregeling, teneinde „et voorstellen daarover bij den komen. Aan de hockeyclub „Aals- en de voetbalvereeniging „O.N.I." „end verhuurd voor speelterrein, besloot de raad in principe, aan „binatie van sportvereenigingen, j>ang van 1 Januari 1932, in erf- llt te geven voor den tijd van 10 10 optie-jaren pl.m. 5 H.A. land, I voor sportterrein, tegen nader te [tanon per H.A .per jaar. De sta te op te richten vereeniging zullen r den raad moeten worden goed je voetbalver. „Aalsmeer" werd tot 1S32 ondershands verhuurd een ge- ijn het terrein, groot 3 H.A., tegen van f. 80 per H.A. Ingevolge brief Prov. Waterleidingbedrijf, gaf de in toelage per jaar voor niet ren- nitbreiding Heerenweg van f. 128.80 Uerdammerweg van f. 113.05. Een van f. 188 werd toegestaan aan de .ere school te Kudelstaart voor het [([en van 8 nieuwe schoolbanken, ij adres, betreffende verlaging van voor voorschotten ingevolge de Land- «rswet. te richten aan den Minister inanclën, zal adhaesie worden be- 10 subsidie werd verleend aan de Radio-commissie. Op een adres van Mijnsheerenweg, om medewer- tot het verkrijgen van verharding noemden weg, werd afwijzend be- Ingekomen was een adres met me un toelichting der woningbouw- „Goed wonen", waarbij o.m. verzocht, dat de raad in beginsel besluiten zijn medewerking te ver tot het bouwen van ongeveer 30 an. Op voorstel van B. en W. en de jheid der Commissie werd besloten lts n te houden tot het tijdstip,, woningen van voornoemde vereeni- Kbouwd aan de Cyclamenstraat en 'ïanbouw zijnde woningen van de „reniging „Volksbelang", in plan iltooid en bewoond •zijn. Voor hèt Ie houden muziek- en zangconcours 1.500 toegestaan voor deelname [fonds. Bazar geopend. werd gisteren, in de Chr. School i Oosteinderweg, de jaarlijksche geopend van de meisjesvereeniging Ook Donderdag is hij nog ge- Aan dezen bazar is verbonden een telling en verkoop van zelfgc- goederen, ten bate der in- en uit zending. o De Gemeenteraadsverkiezing. «band niet dc a.s. verkiezing van van der. Haarleminermeerschen ge baad, wier aantal wegens vermeer van het zielental der gemeente van 21 zal worden gebracht, kan worden .'deeld dat het aantal kiezers voor mesnlcraad alhier bedraagt 11416 en i kieskring I 381S; kieskring II 3652 siring III 3946. Drukke verkooping. ren heerschte te Hoofddorp een on- drukte. Langs den Westelijken re; stond een lange iile personen- veewagens en vrachtauto s, waar een groot aantal kooplieden uit ver- ade plaatsen was aangekomen om zich even naar een langs den openbaren nabij de boerderij van den heer A. an gelegen terrein, alwaar ten over- van deurwaarder Hollenberg in 't ar werd verkocht de boerderij ïnven- veestapel van den lieer E. Dooije- cn welk terrein als 't ware in een it was herschapen, hand van het grasgewas is bij uitstek en dit zal wel den doorslag hebben w dat er voor de bijna 40 koeien, "r flinke prijzen van dc hand gingen, 4 animo was. Van de varkens bleken "«en evenwel nogal gedrukt te zijn "'oor dit onderdeel van den veestapel 'Plust niet bijzonder groot was. Schoolbouw. "e aan de Burgemeester Amersïoort- C4hij Sloten in Haarlemmermeer in w zijnde bijzondere school Wappert hekleur als een teeken dat de kap- lijn geplaatst. Het is nu al duidelijk dat het een monumentaal gebouw erden en een aanwinst zal zijn voor «tving. Zeilboot omgeslagen. k Ringvaart nabij den Bennebrocker- ;'«n zeilboot omgeslagen, waarin twee raten. Een hunner wist zich zwem- ''t redden, doch de ander rankte f tuig verward, zoodat ijlings hulp 'orden geboden om de touwen los ;f«n, waarna men er in slaagde hem 1 benarde positie te bevrijden. o Meisje verdronken. "Savond is het bijna 7-jarig doch- an J. de Vries, wonende aan den ^'derdijk alhier voor de ouderlijke 'n de Ringvaart geraakt. Hoewel ®®Ük pogingen werden aangewend drenkelinge te redden, ble- J® het meisje op het droge was ge- de levensgeesten reeds geweken. Nummering eandidatenlijsten. De eandidatenlijsten voor de raadsver kiezing zijn als volgt genummerd: 1. S. D. A. P.; 2. A.-R.; 3. Chr.-Hist.; 4. Vrij zinnigen en 5 R.-K. Jaarvergadering Raiffeisenbank. De Coöperatieve Raiffeisenbank alhier heeft haar jaarvergadering gehouden on der leiding van den heer Th. Jonkheer, voorzitter. Hij herdacht de overleden leden en de opening van het nieuwe bankge bouw. Meegedeeld werd, dat de debet-rente sinds 1 Jan. 1.1. is 5i/« pCt., terwijl de credit-rente en provisie ongewijzigd bleven Op advies van de financieele commissie werden de rekening en de balans over 1930 goedgekeurd. In 1930 werd ingelegd in de spaarbank f. 1.278.316,11 en terugbetaald f. 1.121 364 75 zoodat per 31 Dec. 1930 een saldo aan spaargelden was belegd van f. 905.341 85 In rekening-courant werd gestort f. 4.845.033,88 en opgenomen f. 5.001.021.04. Aan voorschotten werd uitgegeven f. 64.725 en terugbetaald f. 67.820, terwijl per 31 Dec. 1930 uitstond aan voorschotten f. 135.227,20. De ontvangsten bedroegen volgens het dagboek f. 7 003.093,92 en de uitgaven f. 6.952.342,77. in totaal was de omzet dus f. 13.955.436,69. De heeren H. Wiedemeyer en G H. Her mans werden herkozen als bestuurslid en als lid van den raad van toezicht, en de heeren W. P. Vlotman en N. J. J. Assen delft als leden der financieele commissie, waarih als derde lid gekozen werd de heer J. M. Goemans. De zwemsport. Bij den aanvang van het zwemseizoen heeft het bestuur der Hillegomsche Zwem- vereeniging zich tot de leden gewend om hen op te wekken ook dit seizoen de zwemsport ernstig te beoefenen, in de eerste plaats voor de leden zelf en in de tweede plaats om de vereeniging zoowei naar binnen als naar buiten krachtig te maken. De oefenavonden zijn weer zooals voor heen. Het bestuur was van meening dat, indien het weer het toelaat en dus ook de tem peratuur van het water goed is, de wed strijden vroeger dan tot dusverre moesten worden gehouden, omdat in het midzomer seizoen velen in onze gemeente lang en tot laaf in den dag hun arbeid hebben en daardoor niet in de gelegenheid zijn aan die wedstrijden deel te nemen of hun belangstelling te toonen. Voor de onderlinge wedstrijden moet het programma nog worden vastgesteld. Het bestuur heeft hoop weder te mogen vertrouwen op de medewerking van mevr. Venema voor de oefenavonden voor de dames en van den heer Boeree voor de heeren. „Van bol tot bloem". De film „Van bol tot bloem" is gister avond vertoond in de groote zaal van „Flora". De afdeeling Hillegom der Algemeene Vereeniging voor. Bloembollencultuur liet leden eh niet-leden tegen een geringe entrée genieten. Ofschoon het schoon zomerweer was, was de opkomst gisteren groot, de zaal was bijna geheel bezet; dames waren aanwezig, ook burgemeester Pont en de wethouders de Vreugd en Klaver. De secretaris de heer Bijl sprak een kort welkomstwoord, waarna de film ver toond werd zonder eenige mondelinge toelichting. Herhaaldelijk bleken de tafereelen op het doek de toeschouwers te treffen zoo b.v. wanneer een bekend plekje, bekende personen, gebouwen, schuren te zien waren. Het geheel voldeed uitstekend! Aanrijding. De 3-jarige S. t. S. werd, toen deze plotseling de Voorstraat wilde oversteken door een passeerende auto aangereden en eenige meters meegevoerd. De kleine werd vrij ernstig aan het hoofd gewond en moest na geneeskundig behandeld te zijn naar het Acad. ziekenhuis te Leiden wor den vervoerd. Naar wij vernemen laat de toestand van het ventje zich gunstig aanzien. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Wijziging Postbestelling. Van 1 Juni a.s. af zal de bestelling van brief- en pakketpost voor Noordwljk aan Zee geschieden van uit het bijkantoor al hier en niet meer als voorheen uit Noord- wijk Binnen. De scheiding tusschen de be stellingen Noordwijk aan Zee—Noordwijk Binnen zal worden gevormd door de lijn Duinweg—Prins Hendrikstraat. Tot bsspoe- I diging van bestelling stelle men thans met alleen Noordwijk doch Noordwijk aan Zee op het adres, daar een brief met alleen Noordwijk aan liet Hoofdkantoor te Noord wijk Binnen aankomt en hierdoor dus ver traging van bestelling zal ontstaan. Gevaar. Het bovendek van de kanaalbrug aan de Sandtlaan is sinds eenigen tijd in minder goede doch gevaarlijke conditie. Dat bleek ook gisterenmiddag weer toen het boven dek, bestaande uit losse vierkante hout blokken voor een passeerende auto be zweek. Het geval liep ditmaal goed af. Spoedig is op bedoelde plek een „nooddek" aangebracht. De politie nam van een en ander ken nis. Dc inlevering der badlijsten. Wederom verzocht de politie er de aandacht op te vestigen, dat kamerver huurders en pensionhouders verplicht zijn de badlijsten ingevuld op het bureau in te leveren. Indien dit niet geschiedt, wordt proces-verbaal opgemaakt. De in levering der lijsten houdt niet zooals sommigen meenen verband met de belas tingen, doch dient om een goede admi nistratie der vreemdelingen en desge- wenscht een vlugge beantwoording van informaties mogelijk te maken. Slooping Groot Bad-Hotel. Met het sloopen van het Groot-Bad hotel is men gevorderd tot aan de funda menten. Het zwaarste en langdurigste werk vangt nu aan. Het grondwerk zit tot 1.20 M. in den beganen grond. Vooral de hoekpunten leveren veel bezwaar bij de opruiming op; met dommekrachten moeten daar de steenen opgevijzeld wor den en daardoor de samenhang verbro ken. Nog een drietal weken en dit be langrijke werk zal achter den rug zijn. Gevonden voorwerpen: een rijwieï- belastingmerk een portemonnaletje een gouden damesringetje een Haag- sche hondenpenning een broche. Inlichtingen over bovenstaande voor werpen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 12 u. tot 1 uur ten politiebureele te Noordwijk- Binnen. Opgedra ;cn. Het betegelen van de speelplaats der „De Visserschool" en bijkomende werken is opgedragen aan de firma M. en A. van Breda, alhier. Het bouwen van een R.K. Bewaarschool aan den Achterweg te Lisse is opgedragen aan den aannemer C. J. Kiebert, alhier. Vereeniging „De Hyacinth". Blijkens mededee'ing van het bestuur van de Ver. „de Hyacinth" was dit voorjaar de beplante oppervlakte aan Hyacinthen 373.000 R R. naar de binnengekomen opgaven van 260 aangesloten leden, terwijl nog 140 opgaven binnengewacht worden. Verleden jaar was door deze zelfde 260 firma's opgegeven 358.000 R.R., alzoo een uitplant van 15.000 R.R. In 1927, '28, '29 en '30 waren deze cijfers over alle bedrijven resp. 360.000, 380.000, 416.000 en 462.000 R..R Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Elisabeth Maria, d. van H. L. Elferink en J. P. Smit; Anna Maria, d. van J. van der Voort en G. Langeveld; Anna Helena Maria, d. van G. Hemelman en A. J. van der Peet; Thomas Maria, z. van J. Wiering en A. C. van der Poel; Maria Alida Margaretha, d. van B. G. Hendriksen en J. M. Vink. Overleden: M. W. Meiman, vr. 18 jaar, ongehuwd. Ondertrouwd: R. J. :A. Ellenkamp, 26 jaar en J Roos, 27 jaar, G. J. Huijts, 26 jaar en C. van der Plas*,' 722 jaar. Gevestigd: A. vanilbn Berk, van He?m- strastraat 28, van Eindhoven; Mej. F. Hege- mann, Hoofdstraat 157, van Bottrop (D.). Gevonden voorwerpen: een dames handschoen, een nummerplaat van auto. Nadere inlichtingen worden door de politie verstrekt. o GEMEENTERAAD. Jaarwedde Burgemeester etc. - De Meerlaan - Rioolbelasting. Ondei voorzitterschap van den burge meester kwam de raad in openbare zitting bijeen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Inge komen stukken. Goedkeuring van Ged. St. aangaande deelname in het kapitaal van de Bank van de Ver. van Ned. Gemeenten. Mededeeling van Ged. Staten dat de Kroon neeft vernietigd het raadsbesluit en d? be krachtiging daarvan betrelfende de schor sing van het lid van den raad de heer N. J. M. Willemscn. Mededeeling van Ged. Staten dat de beslissing inzake de wijziging bouwverordening (welke inmiddels is in getrokken) is verdaagd. Mededeeling van Ged. Staten aangaande intercommunale sa menwerking van de gemeenten. Prcces-ver- baal kasopname gemeente-.:nt\anger. Mede deeling van den minister van financiën dat f. 3000 zal worden bijgedragen in de jaar wedde van burgemeester, secretaris en ont vanger. Mededee'ing van den minister van arbeid dat over 1930 zal worden bijge dragen f.60 in de kosten der arbeidsbemid deling. Mededeeling van den dienst der werkeloosheidverzekering dat ten laste van de gemeente komt f. 314.03. Polis Incasso- bank voor de verzekering tegen verlies van gelden en geldswaarden. Verslag over 1930 van den keuringsdienst van waren te den Haag. Al deze worden aangenomen voor kennisgeving. Verder was nog ingekomen een verzoek om subsidie van de Politie- radio omroep te Hilversum waarop gunstig werd beschikt en een' adres van P. J. Bergman Wilsveen 53 om vergoeding op grond van art. 13 der lager onderwijswet 1920 met afwijzend pre-advies van B. en W. Hel afwijzend pre-advies wordt na dis cussie z. h. st. aangenomen. Voorstel tot herziening belooning schoon houden gemeentehuis. De heer Verheyen heeft vroeger er reeds op gewezen dat het grondloon behoorlijk moet zijn en niet moet worden aangevuld door bijbaantjes, laat men het schoonhouden opdragen aan een afzonderlijke kracht, deze verdient er dan ook wat aan. De heer Willemsen kan liet voorstel accepteeren als het gemeentehuis vergroot wordt kost het schoonhouden meer tijd en dit moet worden betaald. Spr. heeft lof voor dit schoon houden echter moet in' den toekomst hier voor komen een afzonderlijke kracht. Hierna wordt het voorstel kosten f. 2 per week z.h.st. aangenomen. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van perceei Veenestraat 68 wiens eigenaar nalatig blijft de verbeteringen aan te brengen. Aangenomen z.h.st. Wijziging gemeenschappelijke regeling in zake toelating kinderen tot de openbare lagere scholen te Voorburg. Nadat eenig debat inzake de bewoor 'ingsn van 't voorstel .tusschen de heeren Verheyen, Willemsen en de voorzitter wordt het voor stel z.h.st. aangenomen. Wijziging alg. regeling jaarwedde burge meester, secretaiis cn ontvanger. De heer Willemsen wil er bij de regeering op aan dringen zoodra de 5uOU inwoners er zijn wij hier een eigen burgemeester krijgen en niet wachten op de annexatie van Veur wat niets opschiet. De voorz. merkt tegen den heer Willemsen op dat wil men aan hoogerhand iets op dragen men moet zorgen zelf de zaken voor elkaer te hebben, niet alleen een eigen burgemeester, in den toekomst zal er ook een eigen secretaris en een eigen ont vanger moeten komen, laat de lieer Willem sen zelt in die richting aandringen. Aan genomen z.h.st. Voorstel wijziging Gem. begrooting 1939, aangenomen z.h.st. Voorstel tot het verder in orde brengen van de Meerlaan. De heer Waayer zal geen oude koeien uit den sloot halen er is indertijd aan be gonnen we moeten het afmaken, door alleen maar dicht te gooien. Weth. v. d. Bosch heelt zich de handen gewasschen en schijnt op eens geen interesse meer te hebben. Spr. is er voor niet meer te doen dan noodig is en wie meer belang er bij heeft moet het zelt maar op eigen kosten opknappen. De heer Hoogevean wil nu het zooveel geld kost de helft daarvan besteden voor de andere zijde, waarop de voorzitter op merkt dat de andere zijde er ook inbegrepen is, alles is in een post ondergebracht. De heer Verheyen vindt het niet goed om het werk niet af te maken men is cr nu eenmaal aan begonnen, vandaar dat spr. zal voorstemmen. De heer Willemsen de vorige maal is deze onverkwikkelijke zaak reeds uitvoerig be sproken, formeel had de raad toen kunnen zeggen wie er aan heeft laten beginnen betaalt. In de begrooling zijn onderschei dene posten vergeten, hij heeft dan ook geen vertrouwen in dergelijk? opzetten. De hekken welke men wil plaatsen komen op andermans grond dit is dus een zaak welke ons niet aangaat. Wethouder v. d. Bosch wenscht nu opeens de waterspoeling in eigendom te behouden, dus komen wij daar door weer voor meer kosten voor een nieuwe spoeling. Gooit de boel gelijk, ver beter den weg en laat iader verder voor zijn particuliere belangenljes zorgen. De voorzitter wil wel zeggen dat hij perplex staat van de gevoerde besprekingen. B. en W. hebben erkend dat zij hebben gefaald, daarna is gezegd maak de zaak in orde en leg vooraf een kostenberekening aan den raad over, thans praat men anders. De kostenberekening is gemaakt door den opzichter n.l. f. 909.30 plus f. 451.95 wat reeds is verwelkt, wat aanwezig was is buiten beschouwing gelaten, de hekken moeten volgers de burgerlijke wetgeving dcor ons worden geplaatst. Ged. S'aten hebben de gemeente geen ongelijk gegeven, sterker nog de advocaat van den polder, dreigde van de bespreking weg te gaan omrede het polderbestuur hem onji iste gegevens had verstrekt. De heer Mooyinan is van meening dat de toestand daar niet zoo mag blijven laat men de hekken plaatsen de boel dicht gooien alles zoo voordeelig mogelijk en dan af. De voorzitter wil nog mededea'en dat de kosten heel wat lager zouden zijn geweest als men indertijd het zand van de Veene straat voor demping had kunnen gebruiken. De heer Hoogeveen is voor alle verbetering maar voor dit kleine stukje zijn de kosten abnormaal. De heer Schmall vraagt of wij thans een riool hebben gelegd dat toch geen dienst doet, waarop de voorzitter ant woordt dat 2 bewoners er gebruik van maken Ged. Staten hebben zich hiervan overtuigd. De heer Schmall bij aansluiting op dit riool komen de kosten dus gedeeltelijk terug, wat de voorzitter beaamt, en de heer Schmall doet opmerken dat daarom de gemeente ook wel geen bezwaar zal hebben het stinkende slootje vpor zijn deur ook te rioleeren. De heer Waayer zegt dat de voorzitter hem steeds aankijkt docli hij heeft niets tegen weth. v. d. Bosch doch wat men den een toestaat mag me:i een ander niet weigeren. De voorzitter kan hierop alleen antwoor den dat het geen zaak weth. v. d. Bosch is, de raad heeft B. en W. opdracht gegeven, zelfs heeft de heer Waayer gepleit voor veibeteiing van de andere zijde. De heer Mooyman wat betalen die 2 inwoners voor die aansluiting? De voorzitter niets, maar er is een verordening in de maak. De heer Willemsen wil constateeren dat hij juist is geweest en de voorzitter niet. Iemand met gezond verstand kan direct zien dat de kostenberekening van den op zichter niet juist is, zooals gezegd de matc- rialenprijzen zijn vergeten, persoonlijk heden gaan langs spr. heen hij weet zaken van personen te scheiden. Als dat kleine ding zcoveel geld moet kosten, dan zijn er in de nabijheid urgenter zaken die voor ziening behoeven. Laat men thans het gat dichtgooien en de weg verharden dan is het minste geld weggegooid. Dc heer Verheyen is tegen een riool belasting, deze wordt verhaald op de huur ders, de kostenberekening schijnt niet ju'st te zijn, doch laat men de zaak afmaken, de R.K. fractie had in deze met een om lijnd voorstel moeten komen. Het voorstel wordt hierna aangenomen met 6 stemmen voor, 4 tegen en 1 blanco, tegenstemmen de heeren Waayer, Mooyman, Willemsen en v. d. Meer. WqIN. v. d. Bosch stemde blanco. De voorzitter deelt mede dat nog zijn ingekomen een adres van de Groot op grond van een afwijzende beschikking bouwver gunning en een adres van den politieman Poldermans, op beide adressen zal pre advies volgen, verder dat 'n vaste aanstelling is uitgereikt aan den gemeentebode Does en de commies 2e klasse ter secretarie van Herpen, verder dat voor het ijken van maten en gewichten het patronaat is ge huurd f. 12.50. De heer Schmall dringt nog eens aan op voorziening in de adressen waar men aan den Westvlietweg hulp van politie en brandweer inroepen kan. Do voorzitter antwoordt hierop dat deze zaak nog steeds de volle aandacht van B. en W. heeft. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Bevallen: W. C. van Veen geb. Borst z. Getrouwd: J. C. Slobbe en A. J. Olie hoek H. J. v. d. Post en E. J. P. Mooy man. Overleden: J. A, Verhagen m. 21 m. oksels en voeten behandele men met Parolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. 7037 Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt Maan dagavond te 8 uur bijeen ter behandeling van: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging van het regle ment van orde voor den Raad. 3. Idem tot medewerking ex. art 72 der L. O. wet 1920 voor de R. K. Jongens school. 4. Idem tot verhooêing subsidie Am- i baehtsteekenschool. j 5. Idem betreffende jaarwedden burge meesters, secretarissen en ontvangers. 6. Idem tot eervol ontslag als onderwij zeres aan mej. W. H. Meesenbroek. 7. Idem tot verkoop van grond aan da Papelaan. 8. Idem tot onderhandsche ingebruik- geving Ambachtshuis. 9. Verzoek van den heer A. Boesveld te Leiden om ontheffing van een bepaling van artikel 22b der Bouwverordening. 10. Kohier hondenbelasting. 11. Eesluiten comptabiliteit. 12. Ontheffingen schoolgeld. Wegens kwes'ie in den boezem der ver eeniging is de afdeeling van de Herv. Geref. Staatspartij ontbonden. Op het Groot Nationaal Concours, uitgeschreven door de Trampersoneel Harmonie R. E. T. en het R'damsch man nenkoor Zanglust te Rotterdam behaal de „Excelsior" alhier (dir. de heer L. C. Veerman) in de Sup.-afd. een eersten prijs met 328 p„ eersten prijs Marsch- wedstrijd en Directeursprijs. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. PLUIMVEE. Fok alleen van het beste materiaal. Fokken is iets meer dan vermenigvuldigen, Bij voorkeur vermenigvuldigt men immers geen dingen die het vermenigvuldigen niet i waard zijn. Alleen het beste loont de kosten, j het werk en ook de zorgvuldige verzor- ging. Deze algemeere wrarheid pesse men voora. ook in de pluimveehouderij toe, on verschillig of men voor het nut of louter voor de liefhebberij fokt. Beide categorien behooren dan ook al leen van hun beste materiaal de broed eieren te verzamelen. Daar door duurt het natuurlijk iets langer, maar als men de eieren op een koele plaats bewaart, b.v. in een kelder, dan is daar geen ernstig bezwaar tegen, mi's men de eieren maar niet ouder dan 10 dagen laat worden. De nutfokker gaat nog een stapje verder, daar hij met de eischen welke de markt aan het ei stelt rekening moet houden. Derhalve kiest hij alleen die eieren uit, welke een voldoend gewicht hebben, goed van model 'zijn (niet spits, kogelrond of waaróver een dikke rand loopt) terwijl de hen welke die eieren heeft gelegd cr ook een behoorlijk aantal van gegeven moet hebben, b.v. 180—200 stuks. Deze laatste cisch brengt mee, dat men alleen van overjarige dieren moet broeden, omdat alleen overjarige dieren naar hun prestaties gedurende het eerste Iegjaar zijn te beoordeelen. Zou men alleen de winter- produc'ie als maatstaf nemen, met een van het voorjaar er bij, dan zou men wel hennen krijgen welke een goeden aanvangs- leg te zien hebben gegeven, doch men heelt er toch lang niet voldoende aan, daar ook de zomer- en herfsteieren van belang zijn en de jaatste paar jaar zich zelfs lief verschijnsel heeft voorgedaan, dat de heifst- eieren beter betaald werden dan de wintcr- eleren, helgeel met de koelhuisinduslrie in verband staat. Dat is dan ook de reden, dat de werkelijke fokker alleen van over jarige dieren de broedeieren raapt. Voorts komt daar dan nog deze belang rijke^ factor bij, dat de jonge dieren sneller legrijp zijn dan dat ze zijn uitgegroeid. En het behoeft zeker wel geen betoog, dat men van volkomen uitgegroeide dieren betere fokresultaten mag verwachten dan van dieren die zelf nog in hun groei-periode verkeeren. Weer een ander en zeer belangrijke factor breng ik nu naar voren. Wij ver langen van onze dieren wintereieren en dat kan, zoover is de pluimveewetenschap reeds gevorderd. Echter oefent de winterleg een niet erg bevorderlijke invloed op de kiemkracht der eieren uit. Wel zal een prima voedersamenstelling dat gevaar in meer of mindere mate kunnen keeren, maar op dit oogenblik geschiedt dit nog niet ten volle. Dit laatste voeg ik er in voor zichtige termen aan toe, omdat ook de voedings-wetenschap sterk vooruit gaat en de mogelijkheid dus niet is uitgesloten dat hetgeen heden nog onmogelijk is, morgen werkelijkheid kan zijn geworden. Hebben we nu overjarige dieren, dan genoten die na hun ruiperiode van een zekere rust en deze rustperiode heeft ze in staat ge- steld een reservcbron te maken van die stoffen welke een kiemjtracht op gunstige wijze bevorderen. Een toedienen van jong, veisch gioen, hetgeen uitstekend door ge kiemde haver kan plaats vinden, zal een prachtige stimulans blijken te zijn. Door de va'ncstcontrole zal men gemak kelijker in staat zijn er de meest gewenschte fokdieren uit te halen. De kleine liefhebber houdt er gewoonlijk geen valneslcontrnle op na, maar hij die de kippen dagelijks verzorgt zal ongetwijfeld in staat zijn er wel de meest gewenschte broedeieren uit te kunnen halen, daar hij wel weet welke eieren door bepaalde hennen werden gelegd, i 3—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7