[ffle Jaargang DONDERDAG 28 MEI 1931 No. 21836 I incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van I bleven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN I w Cts. Per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen I «ai agentsctiappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle I andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën I ritsloitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. IS een maximum aantal woorden van 30. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. m- dommer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en Alphabetisch register. Burgemeester van Leiden maakt be- dat het inschrijvingsregister voor de ij 1932 met het daaruit opgemaakt ibetiscb register met ingang van as. gedurende tien dagen, ter itesecretarie, afdecling Militaire Breestraat No. 119, hoek Wolsteeg, voor een ieder ter inzage ligt. .li deze registers kan binnen dien bezwaar worden ingebracht bij een redenen omkleed verzoekschrift. Dit ri bij den Burgemeester, op voor- ide secretarie afdeeling, worden inge- Aan den verzoeker wordt een be- ran ontvangst afgegeven. De Burge- ster zendt het verzoekschrift aan den laris der Koningin, die beslist bij net redenen omkleed besluit. verzoekschrift kan op ongezegeld gesteld worden. 7082 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, tlden, 28 Mei 1931. DRANKWET. trgemeester en Wethouders van Lei- brengen ter algemeene kennis, dat Koet, te Leiden, een verzoek heeft diend ter bekoming van verlof voor rerkoop van alcoholhoudenden drank in dan sterken drank, voor gebruik plaatse van verkoop in het perceel (f Vest No. 97, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, den, 28 Mei 1931. 7097 Prof. Dr. S. G. DE VRIES. Eervol ontslagen als buitengewoon hoogleeraar. j Kon. besluit is aan prof. dr. S. G. de met ingang van 21 September 1931 ml ontslag verleend als buitengewoon Sleeraar in de middeleeuwsche hand- tiftkunde aan de Rijksuniversiteit al- met dankbetuiging voor de belang- in die betrekking bewezen diensten, ato Gosko de Vries is in 1861 hier ter geboren; hij studeerde aan de Leid- Universiteit in de klassieke letteren promoveerde alhier in het jaar 1885. #edig daarna werd hij benoemd tot erator der handschriften aan de rerslteitsbibliotheek, van welke in log hij in 1897 tot bibliothecaris werd *md. In 1909 volgde zijn benoeming buitengewoon hoogleeraar in de Mid- euwsche Handschriftkunde, o gezondheidsredenen moest prof. De s tegen het einde van 1923 aftreden bibliothecaris. In een bijzondere bij- toinst in het begin van Januari 1924 tol. De Vries bij monde van prof. dr. Knappert en jhr. De Gijselaar dank ■acht voor het belangrijke werk door 3 gedurende 37 jaar in deze functie scht, de rectorale oratie, door den toen- Jen rector-magnificus. prof. mr. H. bbe, den 15 September 1924 uitge ven, werd dit feit als volgt herdacht: v een man moeten wij hier vermelden, veliswaar nog tot de onzen behoort. - die een post heeft moeten verlaten. hem met ons en onze universiteit 'auwe aanraking bracht. Ik bedoel' ■to de Vries. In October van het vorige perzond hij zijn adres om ontslag als ■Mthecaris. dat hem. met benoemihg "dder in de orde van den Nederland- ra leeuw, eervol verleend werd. Begin ®ri van dat jaar (1924) stonden wij ^scheid in zijn werkkamer der biblio- Wij beseffen allen de oorzaak van beengaan. Daarover uit te wijden is ■uet de plaats. Slechts dit eene mag 'orden verzwegen, dat Scato de Vries ~™ijk gedragen heeft en voortgaat te "p de zware beproeving, die hem is Niet het minst door dit gevoel ^bewogen, stroomde men den vijfden zijn studeerkamer binnen om te dank te zeggen. Collega Knap- 'ertolkte onze gevoelens; en vanuit Plaats zij andermaal aan De Vries varme waardeering gebracht voor i -t k a's bibliothecaris der univer- '-Vibliotheek, met verheugenis dat hij ws midden blijft ais buitengewoon .vferaar in de Middeleeuwsche Hand ende. ^bibliothecaris werd prof. De Vries PPd door den huidigen functionaris ^.c Wieder, toenmaals bibliothecaris landbouwhoogeschool te Wage- De jaarvergadering. Onder presidium van den voorzitter, den heer A. D. Vijgh hield gisterenavond in een der zaaltjes van het Nutsgebouw de Maatschappij voor Toonkunst haar jaar- lijksche algemeene ledenvergadering, waarvoor, als naar gewoonte, de belang stelling van de zijde der leden niet groot was. De voorzitter opende de vergadering met een kort welkomstwoord tot de aan wezigen en stelde daarna den secretaris, den heer G. W. Groen, in de gelegenheid de notulen der vorige jaarvergadering voor te lezen, welke onder dankbetuiging on veranderd werden goedgekeurd. Aan het verslag over den toestand der Maatschappij over het 9Se maatschappe lijk jaar, eveneens uitgebracht door den heer Groen, ontleenen wij het volgende: In de vorige jaarvergadering werd in de vacature van den penningmeester (perio dieke aftreding, direct herkiesbaar) voor zien door de herbenoeming van den heer L. Driessen als zoodanig. Op 31 Dec. 1930 was het Bestuur samen gesteld als volgt: A. D. Vijgh, voorzitter; mr. G. H. E. Nord Thomson, vice-voorzitter; G. W. Groen, secretaris; L. Driessen, penningmeester mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen, bibliothecaresse; dr H. W Borgerhoff Mulder; jhr. ir. A. C. von Weiier; M. H. A_ Juta; G. R. D. Crommelin. Het bestuur vergaderde 14 maal, waar onder twee buitengewone bestuursverga deringen en de jaarlijksche algemeene leden-vergadering. Aan den heer J. G. Striening werd met ingang van 1 Januari 1931 eervol ontslag verleend als leeraar in het vioolspel, op grond van het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd. De wekelijksche piano-muziekavonden tot oefening in het A prima vista-spel, onder leiding van den heer Franco Mendes en de samenspel-klasse in het kwartetspel enz. onder leiding van den heer Jac. van den Burg hebben wederom succes gehad, er blijft belangstelling voor bestaan. Er hadden drie openbare lessen plaats onder leiding van de directrice mej. Harry van der Harst, een in de Stadsgehoorzaal en twee in het Nutsgebouw. welke veel belangstelling ondervonden, ook dit jaar bleken weer zeer gunstige resultaten te zijn bereikt. Het ledental der Maatschappij bedroeg op 31 December 1930: 284, het aantal leer lingen op dien datum 353. Aan de leden konden dit jaar drie ge wone uitvoeringen worden aangeboden, waarmede een groot succes kon worden behaald. De rekening der concerten-afdeeling sluit met een batig saldo ad f. 495.99'A, die der Muziekschool met een voordeelig saldo groot f. 803.24"/i, bestemd ter verdeeling onder het onderwijzend personeel, terwijl die der andere afdeelingen grootere of kleinere batige saldi aanwijzen, mede ten gevolge van het voorzichtig beheer van het Bestuur. Het nut van de muziek-bibliotheek bleek ook dit jaar wederom zeer groot te zijn, het aantal uitgeleende werken bedroeg 230; door aankoop vermeerderde het aan tal muziekwerken en werken over muziek met 80. door geschenken met 169. Ook niet-leden van de Maatschappij voor Toonkunst kunnen van deze Muziek bibliotheek gebruik maken. Niettegenstaande de alom heerschende malaise wordt het 97ste maatschappelijk jaar met vertrouwen ingegaan. Het jaarverslag werd, onder dankzegging van den voorzitter aan den heer Groen, door de vergadering goedgekeurd en defi nitief vastgesteld. De commissie tot nazien van de reke ning en verantwoording over het jaar 1930 heeft deze aan de hand van de diverse bescheiden van die administratie accoord bevonden; de voorzitter stelde voor. den heer L. Driessen als penningmeester der Maatschappij voor het gevoerde beheer décharge te verleenen. De voorzitter betuigde den leden dier commissie vriendelijk dank .voor de geno men moeite, den heer Driessen voor zijn accuraat gevoerd beheer over 1930, aan wien conform het advies décharge werd verleend, mej. van de Sande Bakhuijzen voor hare vele bemoeiingen als bibliothe caresse. Bij het hierna volgend agenda-punt „Bestuursverkiezing" werd de heer A. D. Vijgh als voorzitter (direct herkiesbaar) herkozen, die zich deze benoeming liet welgevallen, hetgeen door de vergadering met ingenomenheid werd begroet. Na nog eenige mededeelingen van in ternen aard sloot de voorzitter de vergade ring met een woord van dank tot de aan wezigen voor hun tegenwoordigheid. VAN R IE TER TOT STUCADOOR. EXTRA NACHTTREINEN MET DE UTRECHTSCHE LUSTRUMFEESTEN NAAR LEIDEN. Tijdens de Lustrumfeesten te Utrecht en de avondopvoeringen van „Cortez" om 22.15 door het Utrechtsche Studenten corps zal de Ned. Spoorwegen op Dinsdag 30 Juni en Donderdag 2 Juli. na afloop nachttreinen naar Leiden laten loopen. Vertrek Utrecht C.S. 1.05. aankomst te Leiden 2.12. Deze treinen zullen te Vleuten. Harmeien, Woerden, Bodegraven en Alphen aan den Rijn stoppen. Sluiting van den omvormingscursus. Zoo was dan gisteren de laatste avond aangebroken van den stucadoors-cursüs aan de Practische Ambachtsschool. Aanwezig waren: de directeur der school, de heer Kuyntjes, de onder-direc teur en teekenleeraar de heer Brilman; de directeur en onder-directeur van Sociale Zaken, de heeren Wijkmans en Oostveen; de leeraren Wempe, Kolderman en Lefeber en een aantal cursisten. Het was stil nu in het keurig afgestuca- doorde gebouw daar achter de Ambachts school. Nu geen leven meer van bijna dertig witkielen, nu geen rapen en pleisteren; geen lijsten trekken en verstekken meer, want nu was 't einde daar en ook het ge bouw juist op tijd geheel gereed Er was nu rust. Op dezen laatsten lesavond was het allereerst de heer Kuyntjes, die dank bracht aan B. en W. voor de medewerking tot het doen slagen van dezen cursus en ook aan de heeren Wijkmans en Oostveen, aan den teekenleeraar, den heer Brilman, die de mooie plafonds had ontworpen en aan de leeraren Arnoldus en Wempe van de patroons en Kolderman en Lefeber van de gezellen-organisaties Wat er vooral met dezen cursus bereikt is, zeide spreker, is het feit dat op dezen omvormingscursus een vakopleidingscursus tot stucadoor zal vol gen. Speciaal den aanwezigen gezellen werd gevraagd, hun kameraden toch vooral aan te sporen, dezen cursus te volgen. Komende tot het resultaat van het ge geven onderwijs, zeide de heer Kuyntjes, zeker te weten, dat er verscheidene bij zijn, die zich thans stucadoor kunnen noe men, dank zij vooral het practisch onder richt van het viertal bekwame leeraren, dien hij ook van deze plaats dank bracht voor hetgeen zij hebben helpen tot stand brengen. Ten slotte zich tot de gezellen richtende, sprak hij de hoop uit; dat het genoten onderwijs voor hen veel winst zal opleveren en wenschte hun in hun verder leven alles goeds Vervolgens releveerde de heer Wijkmans hoe vooral door den finantieelen steun van rijk en gemeente deze cursus is tot stand gekomen en ook dank zij het gezamenlijk overleg van patroons en gezellen-organi saties. Hij wees er op dat de geschoolde arbeiders zich alleen in tijden van buiten gewone malaise aan de beurs melden. Dat is de grootste waarde van het geschoold zijn in het vak. Hoe beter de arbeider ge schoold is, hoe minder werkloos hij is. Hulde bracht de heer Wijkmans ook aan den directeur en adjunct-directeur der Ambachtsschool en aan de leeraren, die als mannen van de praktijk zich nagenoeg belangeloos hebben gegeven en laten zien wat er in dezen cursus van tweemaal negen maanden bereikt is. Hij hoopte vurig, dat wij thans verlost zullen zijn van de speciale „rieters" en dat deze cursus die rieters zal hebben ge maakt tot „stucadoors". Ook de heer Wijk mans .wenschte den cursisten van harte succes toe als resultaat van het genoten onderricht. Daarna bracht de heer Fred. Wempe Sr. als oudste der leeraren mede namens zijn collega's Arnoldus. Kolderman en Lefeber, dank vooral aan die gezellen, die met taaie volharding trouw de lessen hadden ge volgd. Zij vooral zullen later beseffen, wat een groot voorrecht het voor hen geweest is. dezen cursus te hebben kunnen volgen, terwijl diegenen, die vaak schitterden door afwezigheid, ook later zuilen beseffen, wat zij door eigen toedoen en laksheid gemist hebben. Desalniettemin wenschte hij dezen toe, dat zij in hun toekomstig leven hier niet al te veel schade van zullen hebben. Dank bracht spreker ook aan de autoritei ten hiervoren genoemd, in het bijzonder voor de gezellige, aangename samenwer king tusschen de leeraren onderling. Ten slotte dankte de gezel J Bonte mede na mens zijn mede-cursisten voor het genoten onderwijs en keerde men huiswaarts, in de overtuiging een goed stuk werk van practische waarde naar beste weten vol bracht te hebben. DUITSCHE ARTSENCURSUS. Voor de deelnemers aan den Duitschen Artsencursus is gisteravond de film „Allergische ziekten" vertoond. Vanmorgen heeft dr. J. van Niekerk, conservator hier ter stede een voordracht gehouden over „Asthma en allergische dispositie", waar na prof. dr. W. Storm van Leeuwen ge sproken heeft over „Hooikoorts en asthma-therapie door den practischen arts". Daarna sprak prof. Storm van Leeuwen over „De sociale beteekenis van de kiimaat-allergenen in verband met tuberculose en asthmabestrijding, asthma- voorzorg en ever allergeen-vrije kamers in de woning". Tenslotte had een dis cussie over de voordrachten plaats. NED. ZENDINGSSCHOOL. Het Classicaal Bestuur van Leiden heeft de acte van Godsdienstonderwijzer uitge reikt aan alle leerlingen der Ned Zen dingsschool, die aan het examen deel namen, n.l. de heeren K. de Graaf, T. Hogerwaard, J. M. Langeveld, H. Perdok, Alb. Ploeger, W. A. Smit, H. J. Trommel en C. Zwaan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Pension Waikiki, Stationsplein 2, Noord- wijk aan Zee. Eigenaar: L. G. van der Weyden, Noordwijk a Zee. N.V. Tuindershouthandel v.h. J. van den Boogaard, Langeraar Wijk A. 60, Ter Aar. Directeur: C. v. d. Boogaard. Langeraar. Maatschappelijk kapitaal: f.5000.geheel geplaatst en gestort. (Ned. Staatscourant van Woensdag 6 Mei 1931, Bijvoegsel 1193). Pieter Hulsebosch, 's-Gravendamsche- weg 13. Voorhout. Bloembolienkweeker en handelaar. Eigenaar: P. Hulsebosch. Voor hout. (Huwelijksche Voorwaarden). Opheffing: Café „Aurora", Moriaansteeg 10/12, Leiden. Wijzigingen: J. Meiman en Zonen. Heerenstraat 7, Leiden Agentuur- en commissiehandel. Wijziging handelsnaam thans: Leidsche Levensmiddelen Centrale. MELCO. Firma W. Kaptein Co., Zeeweg 111, Noordwijkerhout. Bloembollenkweekerij en -handel. Overleden Vennoot: Th. Vergeer, Noordwijkerhout, d.d. 23 Oct. 1930. Met Ingang van 1 Januari j.I. Is de klerk 2e klasse bij de politie W. G. Ver- bruggen, bevorderd tot klerk le klasse en de hulpklerk L. N Segaar tot klerk 2e klasse. De agent van politie 2e klasse, J. B. Straathof, is met ingang van 1 Juni a.s. bevorderd tot agent le klasse. Op Donderdag 11 Juni a.s. zal hier ter stede vanwege de Ned. Herv. Gemeente een straatprediking worden gehouden. Des avonds te halfacht zal ds. D. Kuilman spreken over het onderwerp: .,Er is geen reden om in deze verwarde wereld den moed te verliezen", en zeemanszendeling J. Makkelie uit Amsterdam over 't onder werp: „Er is wel reden om ernstiger naar het Evangelie van Jezus Christus te gaan luisteren" De Christelijke Leidsche Har monie zal medewerken. Hedenmorgen omstreeks kwart voor acht is de 60-jarige mej. J P R. de B tengevolge van een duizeling in haar woning. Langegracht 51, van een plat dak gevallen en op den 3'/i meter lager gele gen beganen grond terecht gekomen. Zij bekwam een niet-ernstige hoofdwonde en vermoedelijk inwendige kneuzingen en is door den Eerste Hulpdienst naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht. Bij de politie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een reservewiel van een auto, dat op den Haagweg is gevon den. IJMUIDEN. 28 Mei 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.500.80; Griet per kist van 50 K.G. f. 7025; Tongen per K.G. f. 1.751.20; Zetschol per kist van 50 K.G. f.3623.50; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.355.80; Schar per kist van 50 K.G. f.154; Tongschar per kist van 50 K.G. f.3526; Vleeten per stuk f.5; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 10 50 3.70; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2521; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2218; Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 K.G f. 178; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f lla2.80; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.57—27; Gullen per kist van 50 K.G f 11.501 60: Lengen per stuk f. 10.50; Heilbot per K.G. f. 1.251.15; Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.20—1.80; Koolvisch per stuk f 0.20 —0.12; Makreel per kist van 50 K.G. f. 12 —11.50. Aangekomen 8 stoomtrawlers: HC. 231 met f. 4282; IJM. 374 met f2524; IJM. 2 met f.2399: IJM. 482 met f.2982; IJM. 253 met f.2556; IJM. 104 met f.1635: IM. Ill met f.1885; IJM. 35 met f.1422 (voor zoutevisch); 5 Deensche kotters: E. 365 met f.520: E. 157 met f.1220; E. 463 met f.739: E. 142 met f.766; E 399 met f. 860. BINNENLAND, De Indische begrooting door de Eerste Kamer behandeld. (Parlementair Over zicht, 3e Blad). De gevolgen van het onweer. (Gemengd, 2e Blad). Voorjaarsvergadering van de Vereenl- ging van Vrijz.-Hervormden In Zuid-Hol land. (Kerk en School, 2e Blad). BUITENLAND. Briand's besluit tot aanblijven als mi nister. (Buiten!., le Blad). In Polen een kabinet-Prystor gevormd. (Buitenl., le Blad). De tocht van prof. Piccard. De ballon is in Tirol gedaald. (3e Blad en Tel., le Blad). DE AVRO EN DE EERERAAD VAN DOORNE. Het AvTo-bestuur acht de zaak finaal beslist. Naar aanleiding van het bericht om trent de vorming van een eere-raad, die het bekende conflict mr. Van Doorne Avrobestuur zal hebben te onderzoeken (ingesteld op verzoek van „Vrij Neder land" en mr. Van Doorne) hebben wij ons tot het Avro-bestuur gewend met de vraag wat zijn standpunt In deze is. Wij ver namen dat het Avro-bestuur officieel niets afweet van de instelling van bedoel den eereraad en dat het overigens op het standpunt staat, dat de kwestie-van Doorn reeds finaal beslist ls, behoudens een eventueel beroep van mr. Van Doorne op de a.s. algemeene vergadering van de Avro. Waaruit dus geconcludeerd mag worden, dat de Avro haar medewerking aan een onderzoek van mr. Van Doorne's eereraad niet zal verleenen. Hbld. KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. De A.N.W.B. deelt mede: De Fransche douaneautoriteiten heb ben maatregelen genomen ten opzichte van industrieelen en zakenlieden die per motorrijtuig de Koloniale Tentoonstelling te Parijs willen bezoeken, ten einde aldaar handelstransacties tot stand te brengen. In afwijking van de bepalingen dat geen triptieken voor Frankrijk verstrekt mogen worden aan personen die niet uitsluitend voor toeristische doeleinden per motor rijtuig naar dit land gaan, zijn ten be hoeve van deze bezoekers speciale trip tieken beschikbaar gesteld, waarop h,un motorrijtuigen tijdelijk in Frankrijk kun nen worden ingevoerd. Deze triptieken welke aan de bureaux van den A.N.W.B. te 's Gravenhage en te Amsterdam verkrijgbaar zijn, moeten op het tentoonstellingsterrein door de Fran sche douane van een aanteekening wor den voorzien. Ze zijn slechts geldig voor den duur der tentoonstelling. Het motor rijtuig waarvoor een dergelijke triptiek is uitgegeven, moet binnen twee maanden na den sluitingsdatum der tentoonstel ling Frankrijk wederom verlaten hebben. Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekeride - nonende straatNo. wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf- tlmopgezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1