bevordert betere sabei» GEZONKEN SCHAT. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Mei 1931 Derde Blad No. 21833 NIVA TANDPA5.TA INGEZONDEN. FEUILLETON. Jaargang Buiten!. Weekoverzicht. Geneve en de eerste gevolgen. neer overzicht onder de oogen lezers komt, is het groote werk te L t-eis weer afgedaan en rust de fnModspoUtiek tot September a.s. Hetgeen op het spel stond, be- I men niet ontevreden te zijn; inte- u is alle reden tot tevredenheid, |i,tsonherstelbaars is niet voorgeval- r dat wil ongetwijfeld heel wat zeg- fjls oen bedenkt, dat de Duitsch- rjjtsche tol-unie hoofdinzet was htt gebeuren in Volkenbondsraad en -vescbe studie-commissieSteun heb- PJrtius en Schober niet ontvangen 1 plannen, noch in het eene, noch andere lichaam, waarbij men ech- tj moet bedenken, dat de vertegen- ïirs der landen in beide ongeveer ha waren en kwamen met dezelfde Ut Zij zijn geïsoleerd blijven staan, h'i delegaties meer of minder scherp ,^en zulke onderlinge verdragen j Dit heeft in Duitschland reeds jiirg gegeven tot felle aanvallen op jr Curtius, zelfs in diens eigen gezien hoe de „D. Allg Ztg." zich tegen den leider der Duitsche bui- politiek, doch het wil ons ien, dat de afkeuring in zoo'n a vorm wat voorbarig is en andere yen nastreeft! Is immers in wezen verslagen? geenszins. Op voorstel Engelshen minister Henderson is loten de tol-unie te onderwerpen oordeel van het Internationale Justitie te Den Haag voor wat etn juridische toetsing van het het sluiten van het verdrag aan ïesverdragen en het pact van Lo in daarin schuilt absoluut geen Iets anders zou het zijn, wanneer daarna het recht van politiek of sch verzet tegen het verdrag had i, doch juist het omgekeerde is 1 Briand en anderen hebben zich it wel willen voorbehouden, doch rit Curtius nadrukkelijk afgewezen! na eenige aarzeling door Curtius als door Schober beloofd is om verdere uitbreiding te geven aan de jenlijking van de tolunie, zoolang geen beslissing heeft genomen, •it is geen directe nederlaag te noe- Goed beschouwd, ligt het eenlgs- a de lijn, beziet men de kwestie van aal standpunt uit navallen op den Duitschen minister •n land en eigen boezem vinden o. i. oorsprong in binnenlandsche politieke snden! De oppositie van uiterst keert zich natuurlijk tegen den rail zaken, hoewel zij geen enkel op- aid program kan stellen tegenover slaakte beleid en deze oppositie, die steeds aan de winnende hand is, gelet tn uitslag der verkiezingen in Olden- doet in de middenpartijen en met de Duitsche Volkspartij, die steeds lerrein verliest, groote onrust ont- en het denkbeeld van een zich vol- i afscheiden van de socialisten, spe- !r. Pruisen, veld winnen. De positie .et kabinet Briining wordt er beslist verzwakt en dat is niet zonder be- ig! dezelfde mate als Curtius" positie in land in dalende lijn gaat, in dezelf- ate verkeert die van Briand in stij- lijn Zoowel in Kamer als Senaat Briand een overweldigende meerder- verwerven voor zijn beleid in Geneve. daarom aan zal blijven als minis- Zijn vrienden achten het onwaar- nlijk en verwachten, dat volgende Briand inderdaad, demissionair zal Ook gelet op de verkiezingen van het aid jaar Briand's aftreden zal de sche buitenl. politiek een kleine ruk ationalistischen geest geven, daarvan sn overtuigd en wanneer Briand dan oppositie gaat, hoopt men op een Edige linksche overwinning bij de ver- van 1932, hetgeen Briand's dek aldus mede ten goede zou komen! idag zal over Briand's ministerieel de beslissing vallen rit Briand te Geneve het Duitsch- lenrijksch verdrag voorloopig van de geschoven, daartegenover staat, dat met zijn eigen plannen tot verbetering de Euicipeesche toestanden ook geen heeft te boeken gehad; zelfs verre ran. Zijn plannen tot saneering van ons werelddeel zijn algemeen erkend als half- werk, dat geen verbetering zou kunnen brengen, al is dit natuurlijk veel beleefder gezegd. Ronduit gesproken, Briand's voor stellen, al gingen zij met alle andere naar z g. studiecommissies uit de algemeene I studiecommissie, hebben een eervolle be grafenis genoten! Hoezeer Oostenrijk overigens in de knel zit, is wel gebleken uit de verklaringen van Schober, die feitelijk alles wilde aanvaar den, mits het maar directe baten zou af- 1 werpen. Dit land heeft oogenblikkelijken steun hard noodig, doch hoe het dezen zal kunnen vindenSchober is zelfs eerder uit Genève vertrokken, omdat te Weenen een crisis dreigt over de bezuinigingen, die de regeering wilde invoeren, w.o. verlaging der tractementen der staatsambtenaren, waartegen de groot-Duitschers zich echter verzetten, zelfs hun minister in het kabinet i Ender terugnemend. Voor Oostenrijk bre ken moeilijke uren aan Evenals voor België, waar het kabinet- Jaspar nog betrekkelijk onverwachts ten val is gebracht, al stond het reeds langen tijd wankel. Juist deze onvastheid was den laatsten tijd evenwel zijn kracht, want men durfde een omverwerpen niet goed aan. Men begreep, dat het heel lastig zou zijn om een nieuw ministerie te vormen, dat een meerderheid in het parlement achter zich zou hebben. En van nieuwe verkiezingen moeten noch katholieken noch liberalen veel hebben, daar zoo goed als zeker winst mag worden verwacht voor de socialisten en Vlaamsche fronters! Langzaam maar zeker is het kabinet- Jaspar door het niet tot een eind-oplos sing brengen der taai-kwesties ondermijnd en de onverwachte en onverantwoordelijke omvorming van zijn ministerie op eigen houtje, plus een minder gelukkig en op overmoedigheid gebaseerd optreden bij de defensie-voorstellen voltooiden het dood vonnis. Jaspar schijnt vooreerst uit de politieke arena bij onze Zuiderburen. Doch keeren wij tot slot nog even terug naar de Volkenbondsraad-zitting, omdat daar nog een belangrijke beslissing is ge vallen. De Engelsche minister Henderson is toch benoemd tot voorzitter van de komende ontwapeningsconferentie, die be gin volgend jaar te Geneve zal worden ge houden. Henderson. Wij meenen de wereld geluk te kunnen wenschen met deze keuze, want Hender son heeft zich reeds genoegzaam doen kennen als een warm voorvechter voor een daadwerkelijke ontwapening en een hard nekkige tegenstander van ontwapening met woorden, die totdusver is gehuldigd. Hard zal er gevochten moeten worden voor ieder stapje in de goede richting RECLAME. BIJ DARMTRAAGHEID, lever- en gal ziekten, vetzucht en jicht, maag- en darm- catarrh, gezwellen aan den dlkkedarm- wand, ziekteverschijnselen aan den endeldarm verwijdert het natuurlijke „Franz-Josef"-bitterwater opstoppingen In de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Bij Apoth. en Drog. verkr. 6776 (Nadruk verboden). In het Kremlin. Het Kremlin is het oudste gedeelte van Moskou, de sterkste vesting van de oude hoofdstad. Daar, achter de hooge muren, die in de XVé eeuw door Italiaansche architecten waren opgericht en die ge durende een paar eeuwen weerstand kon den bieden aan de aanvallen van Tartaren en andere vijanden van Rusland, bevinden zich paleizen en kerken, waarvan de oud ste eveneens door Italianen gebouwd zijn. Het oudste gedeelte van Moskou en de muren om het Kremlin dragen dan ook een uitgesproken Renaissance-karakter. In latere eeuwen werden bij die Renaissance- gebouwen andere gevoegd en nu hebben de bolsjewiki er het hunne bijgevoegd, zoodat op dat betrekkelijk zeer kleine ge bied van het Kremlin, binnen de oude muren van de veste, voorbeelden te vin den zijn van architectuur van alle tijden en stijlen. Vóór Peter den Groote was het Kremlin de zetel van de regeering en de residentie der Russische tsaren. De tsaar leefde in het oude Italiaansche paleis. In de andere paleizen woonden zijn familieleden, gun stelingen enz., in het Kremlin bevonden zich het arsenaal van het Russische tsarendom. de regeeringsgebouwen, de kazernes van de bewakingstroepen. In ge val van opstand werden de poorten afge sloten en dan was het Kremlin een on neembare veste. Ten minste zoolang de bewakers zelf niet aan het muiten sloegen, hetgeen in de Russlsche-geschiedenis maar al te vaak geschiedde. In zijn kinderjaren zag Peter de Groote zulk een soldaten- opstand. toen het Kremlin gedurende drie dagen het tooneel was van vreeselijke moorden; voor de oogen van den kleinen tsaar verscheurde de soldaten zijn ooms en de raadgevers van zijn moeder. Maar zoolang de soldaten betrouwbaar waren, vormde het Kremlin een veilige verblijf plaats. waar de tsaren hun tijd door brachten en alleen nu en dan, omringd door hun bojaren en hovelingen, voor het volk in eigenlijk Moskou verschenen. De bolsjewiki, die in veel opzichten het voorbeeld van de oude Russische despoten navolgen, hebben eveneens het Kremlin betrokken. Maar evenals in alle andere gevallen hebben zij de bewaking van het Kremlin gemoderniseerd en tot een vol maaktheid gebracht, die zelfs bij hun ergste vijanden bewondering wekt en waarvan de l3tere dictators hun even- tueele opvolgers waarschijnlijk zullen pro- fiteeren. Wij willen nu den lezer eenige voorstelling geven van de wijze waarop de bolsjewiki hun verblijf in het Kremlin hebben ingericht. Daarbij maken wij ge bruik van de mededeelingen van de ge wezen sovjet-staatslieden, die de toestan den in het Kremlin door en door kennen, o.a. van den gewezen sovjet-diplomaat S. Dmitriejewski, en van andere Russen, die in de gelegenheid zijn geweest in het hei ligdom van de bolsjewiki door te dringen. Het Kremlin is nu een geduchte vesting geworden; ze zou natuurlijk geen weer stand kunnen bieden aan de moderne artillerie, maar voor een opstandige menigte is de veste onneembaar. Op de muren en in de torens zijn machine geweren opgesteld, hier en daar staan ook kanonnen. Dag en nacht loopen op de tinnen schildwachten rond. De bewaking van het Kremlin en de verdediging van de sovjet-regeering is toevertrouwd aan de betrouwbaarste G.P.Oe-troepen die in een kazerne binnen het Kremlin onderge bracht zijn. In het Kremlin bevindt zich ook een speciale school voor soldaten, die de machinegeweren bedienen: om tot deze sahool, en dus tot de verdediging van het Kremlin, toegelaten te worden (de bewa kingstroepen worden uitstekend gevoed, goed betaald en nemen in het algemeen een bevoorrechte positie in) moet men be kend staan als een overtuigd communist en een trouw aanhanger van het tegen woordige regime. Bovendien worden deze uitgelezen en betrouwbare manschappen voortdurend door de G.P.Oe. bespied en bij de minste verdenking wordt met den man korte metten gemaakt. De inwoners van het Kremlin komen weinig in aanraking met de bevolking I van eigenlijk Moskou. Het Kremlin heeft RECLAME. 6786 eigen bakkerijen, eigen werkplaatsen, eigen j artsen, een eigen ziekenhuis eigen kap pers, kleermakers enz. In de magazijnen zijn groote voorraden levensmiddelen op gestapeld, zoodat in geval van een opstand te Moskou en een beleg van het Kremlin I de regeering van alles voorzien is. Een draadloos station stelt de regeering in staat contact met de plaatselijke overheid te onderhouden; zij zou dus, zelfs inge sloten in het Kremlin, de beweging der troepen, die den opstand zullen moeten onderdrukken, kunnen leiden en de over heid bevelen kunnen geven. Een herhaling van het geval van de regeering van Ke- rensky, die na de bezetting van het tele graafkantoor door de bolsjewiki van de buitenwereld afgesneden was en op deze wijze makkelijk ten val kon gebracht wor den, is dus nu buitengesloten. Om de bewaking effectlever te maken hebben de bolsjewiki slechts vier poorten opengelaten: twee voor voetgangers, twee voor auto's, 's Nachts zijn slechts twee poorten open. Bij elke poor staan twee rijen schildwachten; een aan den binnen kant, de andere aan den buitenkant. Niemand mag het Kremlin betreden of verlaten, indien hij geen sauf-conduit bezit. De menschen, die in het Kremlin wonen, hebben een dergelijk bewijs, geldig voor een onbepaalden tijd (het is dus vol doende iemand zijn sauf-conduit af te nemen en hij wordt een gevangene, zonder dat hij gearresteerd wordt); een sauf- conduit met onbepaalden duur hebben bovendien alle volkscommissarissen e.d. De overige stervelingen moeten telkens wan neer zij het Kremlin willen betreden een speciaal toegangsbewijs aanvragen. Zulke bewijzen worden niet gaarne verstrekt, omdat de regeering bevreesd is voor samenzweringen, moordaanslagen e.d. Bij zonder groot is de angst van de regeering, en dus de moeilijkheid om een toelatings bewijs te krijgen, geworden na de gebeur tenissen van November 1930. toen een staatsgreep voorbereid werd en Stalin alleen door een snel ingrijpen (en het verraad van een der samenzweerders) den toestand wist te redden en zijn macht behouden. Wanneer ge het Kremlin voor een of andere zakelijke gelegenheid wilt bezoe ken, dan wordt dit bij het verleenen van een toelatingsbewijs onderzocht, er wordt met de betrokken overheid geconfereerd en alleen na haar toestemming wordt het papiertje uitgereikt. Wilt u eenvoudig iemand bezoeken, die in 't Kremlin woont, dan wordt ge bij de poort aangehouden en de wacht vraagt den betrokken persoon per telefoon of hij thuis is en u ontvangen wil. Luidt het antwoord gunstig, dan moet u uw documenten toonen om zich te kun nen legitimeeren en alleen wanneer de wacht de zekerheid heeft, dat u de persoon bent. die verwacht wordt, krijgt u verlof het Kremlin te betreden. Wie zijn de inwoners van het Kremlin? Vóór alles natuurlijk de leden van de regeering, daarna de leiding der commu- nstische partij, de bewakingstroepen en de menschen, die deze uitverkorenen be dienen (de artsen, verpleegsters, bakkers, koks, kappers enz.) Bovendien wonen in het Kremlin familieleden van de regeer ders, hun liefjes, vriendjes e. d. In Sovjet- Rusland beteekent In het Kremlin wonen hetzelfde als. deel uit te maken van de allerhoogste maatschappelijke kringen. Het is een eer, die door iederen bolsjewiek nagestreefd wordt. Daarbij komt, dat het Kremlin de eenige plaats in Rusland is, waar nooit gebrek aan iets bestaat, waar distributie-moeilijkheden onbekend zijn, waar alles in overvloed te vinden is. Er worden daarom veel intriges gevoerd om een woning in het Kremlin te bemachti gen. Komt na den dood van een bewoner of zijn ongenade zulk een woning vrij. dan ontbrandt er een felle strijd om die woning en vaak moet de dictator zelf (Stalin) beslissen, aan wie de woning toegekend zal worden. Alle gebouwen, die be woonbaar gemaakt konden worden zijn tot woningen ingericht; nog nooit heeft het Kremlin zulk een groote bevol king gehad als nu, onder de heerschappij van de communisten. Afgescheiden van de buitenwereld leidt het Kremlin een eigenaardig leven. Nie mand buiten het Kremlin weet wat er eigenlijk achter die hooge muren gaande is. Maar aangezien de inwoners van het Kremlin vele familieleden en vrienden hebben, die niet tot de uitverkorenen be- hooren en te Moskou moeten wonen, zoo bereiken de talrijke geruchten, die in het Kremlin loopen, weliswaar in verwrongen vorm, die familieleden en vrienden. Van hen gaan die geruchten verder, steeds phan- tastischer wordend, daar iedereen iets bij voegt tot hetgeen hij van een ander ge hoord heeft. Zoo ontstaan de talrijke ge ruchten, die over het onmetelijke land verspreid worden. Er is steeds een zekere kern van waarheid in die geruchten aan wezig, maar die kern te vinden is niet altijd even gemakkelijk. Behalve de gebouwen, die als woningen voor de talrijke bewoners ingericht zijn, bevinden zich in het Kremlin ook de hoog ste rijksinstellingen, o.a. de regeerings gebouwen. Voor die gebouwen staan altijd lange rijen van auto's van de duurste mer ken; de communistische heerschers van Ifcusland houden er niet van in gewone auto's te rijden. Bijzonder veel dure auto's ziet ge natuurlijk in de buurt van het be langrijkste regeeringsgebouw. Het is een groot wit gebouw met een koepel. Daar boven waait dag en nacht een roode vlag, hetgeen beteekent dat de regeering van de sovjet-republiek permanent in het Krem lin zetelt. Daar het gebouw veel hooger is dan de Kremlinmuur, zoo is de vlag duide lijk voor iedereen buiten de muren te zien. 's Nachts wordt de vlag door schijnwerpers verlicht. Dat gebouw binnenkomen is natuurlijk nog moeilijker dan het Krem lin. Opnieuw wordt ge telkens door schild wachten aangehouden en naar uw toela tingsbewijs gevraagd. Ten slotte zijn er heiligdommen, waarheen alleen de hoogst- geplaatste sovjet-ambtenaren toegelaten worden; de volkscommissarissen en hun plaatsvervangers. Daar, achter die dikke muren, bewaakt door talrijke schildwach ten, vergadert de sovjet-regeering en neemt haar besluiten, daar worden de plannen uitgebroed, die later de geheele wereld in spanning brengen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's morgens en 's-avonds met 75 ets.per '/i tube. 25ds.p. 'A tube. 6769 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al óf niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE ROMMEL IN DE STADSGRACHTEN. Wanneer men leest, hoeveel moeite en kosten de Gemeentereiniging zich getroost om de rommel uit de stadsgrachten op te ruimen, vraagt men zich onwillekeurig af, waarom de rommel niet opgeruimd wordt voordat zij in de grachten terecht kan komen. Dit zou toch veel eenvoudiger zijn. Waarom wordt zij in de gracht geworpen? Uit puur vermaak of pure baldadigheid? Stellig niet, maar stellig wèl omdat men er geen raad mede weet. Hier schuilt de oorzaak van het kwaad. De ophaaldienst der Gemeentereiniging zal uitgebreid moeten worden, want de gewone vuilniskar kan natuurlijk geen matrassen, kinderwagens, rijwielen en dergelijke medenemen. Er zal niet anders opzitten dan dat deze voorwerpen een maal per week, afzonderlijk opgehaald worden. Of het afdoende zal helpen, moet men afwachten, maar de proef ware te nemen, de kosten zullen allicht niet hooger zijn dan die van het uitdreggen der grachten en men zou stellig een groote winst boeken aan bespaarde ergenis. Blijft nog het euvel van het werpen van emmer- en blikken-vuil in de grachten. Ja, in deze zal alleen een streng toezicht van de politie, in de morgenuren, kun nen baten, liefst door agenten in burger- kleeding. En dan een beboeting op groote schaal, dat zou er den schrik wel in brengen! v. d. V. RECLAME. H, P. H. KEEREWEE BEGRAFENISSEN Tel. sei |É|V AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 het Engelsch van LEO WALMSLEY. Als ik het niet gedacht heb!" zei hij. rwijl ik net uit de klauwen des doods ■sd ben wil u alweer dat ik naar dooie (chenbeenen ga duiken. En u vergeet effetjes, dat me vrind Pharao daar k ergens rondzwemt, 't Is gewoonweg ®enschelijk, waarachtig as het niet ;&r is. Ik most in een ziekenhuis liggen, :®er warm onder de dekes in plaas van Óen bodem van den oceaan naar dooie (fflen te visschen. Maar plicht is plicht 'asu zeit; „Timms ga", dan kan ik niet anders doen als gaan, vin ik." ■Schitterend", viel de oude man hem in trede .Waar is de sloepDan gaan nu' meteen!" u maakte van de gelegenheid gebruik - Mm te vertellen, dat Patricia de M. L. ®rer beschikking gesteld had. - herinnert u misschien wel, dokter", na mijn mededeeling, „dat zij denkt. Is- het ons om iets heel anders te «ta is ,Jj beste kerel. Natuurlijk herinner ik tjat. Jammer genoeg voor haar. Want '«»Pt het op een teleurstelling uit. «tos heel sportief om ons haar motor- te laten gebruiken, heel sportief, dat ik zeggenMaar, nu moesten we ;llr gaan. Hoe ver is het naar de plaats "«tiet wrak?" keerde me om naar Hamzar, die op ^-hurken tegen het kaartenhuis zat er. hem of de motor in orde was. Hij °P in zijn onderdanigheid leek hij in niets op den oorlogzuchtigen Arabier, die een nacht geleden zijn revolver op me afgeschoten had en vertelde me, dat naar zijn beste weten alles in orde was, maar dat de machinist, de man, die ge woonlijk den motor bediende, een van de drie Swahili's was, die op het oogenblil: op Thunder Island waren. „Je schijnt het erop aan te leggen, om aan de hoogste galg in Zanzibar opgehan gen te worden", zei ik, om hem uit te lok ken. „Voel Je daar zooveel voor?" Neen, daar voelde hij niet bepaald veel voor. „Je bent een leugenaar, een intrigant en een moordenaar", ging ik in alle kalmte voort „Wat zeg je nu van je meester, Dusi Khan? Waar was zijn macht toen hij in het water viel? Nergens! Hij is verdron ken als een gewoon mensch." „Allah heeft het gewild", was het wijs- geerige antwoord. „Hij was een man van beteekenis en hij wilde, dat wij hem die nen zouden. We hadden geen keuze. Maar nu hij dood is, wenschen mijn broeders vergeven te worden. Laat ons naar de dhow teruggaan." „Je bent op het oogenblik noodig", zei ik, „Later, als we je hulp niet meer noo dig hebben, zal ik zien of ik het de moeite waard vind je armzalig leven te red den. Hij boog zoo diep dat z'n neus bijna den grond raakte. „Wij zijn uw dienaren, groote heer!" Juist toen het gesprek tusschen Hamzar en mij dit lraaie hoogtepunt bereikt had. kwam Patricia aan dek. Ze had zich be neden vlug verkleed, maar ze zag er heel moe en nerveus uit. „Kapitein Timms wil nu dadelijk gaan". i kondigde ik aan. „Vindt u goed, dat we de motorboot versieepen?" „Dat moet u mij niet vragen.Doet u maar precies, wat u noodig vindt", gaf ze me ten antwoord. „Maar ik zie den ma- I chlniit niet.... Heeft u verstand van den motor? Ik weet er, eerlijk gezegd, niets van." Ik ging naar beneden, naar de minia tuur machinekamer. Om zuinigheidrede nen was de dubbele schroef veranderd in een enkele, maar de motor was van het gewone marine type. Ik inspecteerde de machine, alles was in orde. Daarna flot- terde ik den carburator en draaide het vliegwiel met een ruk een slag om. De motor startte gemakkelijk. Ik zette hem uit de versnelling en ging weer terug naar dek. „In orde, kapitein", meldde ik, dan weer gewoonWat denk je_, Timms. zouden we haar naar die sloep daar kun nen brengen?" „Ik zou zeggen van wel. Meer dan drie voet water haalt ze niet. Vooruit maar. ik neem het stuur wel." We haalden het anker op en tjukten heel langzaam, want ze had het Portu- geesche vliegtuig ook op sleeptouw, naar het rif. Daar gingen we opnieuw voor an ker en lieten den kabel vieren tot we het touw, waarmee de omgeslagen sloep vast- gemeerd was, raakten De lijn, waaraan de twee negers hadden, staan trekken was natuurlijk gezonken, maar dat kwam er niet zoo veel op aan. Volgens mij lagen we hoogstens op een Daar meter afstand van de plek, waar het wrak lag. Timms had heel toevallig zijn eigen dui kerpak teruggevonden. Dank zij de goede zorgen van nu wijlen onzen derden concurrent lag het in een hoek bij het kaartenhuis. Hij maakte zich nu klaar om naar beneden te gaan. De pomp was bijna een duolicaat van die wij gebruikt had den: daardoor hadden we geen moeilijk heden met de verschillende buis-verbin dingen. Zijn plan was om aan bakboord zijde van het achterdek In het water te dalen en dan. dadelijk als hij het wrak gevonden had, het „terrein" ten zuiden ervan af te zoeken. We wisten Immers niet op welk oogenblik ze het aan boord halen van de kist hadden onderbroken. Als ze al een poosje bezig geweest waren, moest de kist in die richting getrokken zijn „Een allerberoerdst karweitje", beklaag de Timms zich, „duiken op een plek waar geen half uur geleden een man verdron ken is. Ik zou het voor niemand anders doen. 't Is de verzienigheid verzoeken, ge woonweg Ik zal nog maar een reserve lijn meenemen. Je ken nooit weten, watter gebeurt en dan hoef ik tenminste niet nog is naar beneje. Vooruit jongmensch. Help me derin. Hoe gauwer het achter den rug is, hoe beter voor mijn zieleheil Hij bukte zich naar z'n duikerpak. En meteen, zonder één beweging, die ons verraden zou hebben wat er bij hem broeide, trok de Arabische schipper zijn dolkmes, sprong den kapitein op den rug en stootte toe. Geen seconde later was hij weer van zijn slachtoffer afgesprongen en was langs Patricia heengerend om over boord te springen Maar nu was ik hem te vlug af. Voordat hij de verschansing be reikt had schoot ik Hij wankelde en viel dood neer. HOOFDSTUK XIX. De kist met dc veertig schedels. In de algemeene verwarring, die op die onverwachte daad volgde, was Patricia de eenige van ons allemaal,, die haar hoofd er bijhield. Terwijl de kapitein vloekte, raasde en tierde, terwijl de dokter smeekte, dat hem verteld zou worden wat er gebeurd was, terwijl ik den kapitein tot bedaren trachtte te brengen en den dok ter te gelijker tijd op zijn dringend vra gen probeerde antwoord te geven ging zij naar beneden en haalde de verbandkist „Die smerige, vuile nikker!. God zal me kraken!La-me losik zal 'em leeren1" „Is hij geraakt. Cleveland? Toe, vertel me dan toch wat!" 1 „Beweeg je asjeblieft niet, ezel die je bentjaIkde schipper van de dhow heeft Timms gestoken.en toen. schoot ik! „Daar is-ie! De lammelingde ge- meene falsaris La-me „En is onze kapitein gewond, Cleve land? ernstig gewond Goddank, daar hadden we Patricia, be laden met ontsmettingsmiddelen en ver- bandtrommel terug. Na wat zoete broodjes-bakken lukte het ons kapitein Timms zoo ver te krijgen, dat hij languit op dek ging liggen, met zijn gezicht naar beneden. Ik knielde naast hem neer en sneed zijn hemd, dat door weekt van bloed was, los. Het mes zat nog in de wond. Dr. Flint bukte zich over hem heen en betastte vlug zijn schouder en net handvat van het mes. 't Was merkwaardig zoo volkomen als hij nu weer de dokter was. Van den zenuwachtigen ouden man was niets meer te zien. „Buitengewoon gelukkig afgeloopen! Buitengewoon!" sprak de dokter. „Een centimeter verder en Je eene long was er aan gegaan. Je schouderblad heeft als schild dienst gedaan. Lig even stil Een ruk. vlug. handig, en het mes was eruit. „Wat heeft u daar?" vroeg hij daar na aan Patricia. „Peroxyde", was het antwoord. „Zal ik de wond even uitspuiten." „Ja goed.... Maak 'm goed schoon en verbind dan den heelen schouder O, Cleveland zijn houding, zijn ma nier van spreken, alles veranderde, nij werd opeens weer gewoon, even nerveus als altijd, „wat is dat jammer! Juist op het oogenblik dat ons succes verzekerd leek... 't Is een bittere teleurstelling voor me. Nu moeten we wachten." „Waarachtig niet" viel de kapitein hem moedig in de rede, „Ik ben zoo lekker als kip. Hé, juffiemaak die schouder van me in orde, dan kan ik doorgaan. (Word! vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9