TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. OVERZICHT KAASMARKTEN. INGEZONDEN. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. VISSCHER1J-BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. I LUCHTTEMPERATUUR. I voorm.: 15 gr. C. (59 gr. •'smidd.: 17'/: gr. C. (64 gr. F.) (01 OP VOOR FIETSERS c.a. dag 9.27 n.m. tot 4.25 v.m. ÜS 9.28 n.m. tot 4.23 v.m. Ddag 9.29 n.m tot 4.22 v.m. lïSTERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Zondag. l te 8.26 uur; nam. te 9.01 uur. Voor Maandag, te 9.39 uur; nam. te 10.17 uur. Voor Dinsdag. B. te 10.55 uur; nam. te 11.30 uur. WATERTEMPERATUUR, inrichting „Hooge Rijndijk". 's middags 16'/: gr. C. Zweminrichting „De Zijl." ui 's middags 15'/: gr. C. dl tri lei a ■1? let heeft kunnen bereiken. De Vol- sdsraad heeft op voorstel van Cur- lee in Colijn dank uitgesproken voor de i!c toewijding, die hij wederom heeft li Jen heeft uitdrukkelijk den wensch op Jat Colijn bereid zou zijn, zijn zoo iet nolle medewerking ook in de toe- I, lan den economischen Volkenbonds te blijven geven. De Volkenbonds heeft den secretaris-generaal ge- gd tz.t. na overleg met Colijn het isch Volkenbondscomité tot een conferentie voor de Inwerkingstel ier beginselen van de handelscon- bijeen te roepen. Erg hoopvol, dat Ij Itrgelljke conferentie reeds spoedig uien plaats vinden, is men in Vol- dskringen echter niet, terwijl uit gevaar medebrengt, dat intusschen handelsverdragen worden opgezegd lis de in de Europeesche commissie lomen aanbevelingen, (die trouwens swakke bewoordingen waren opge- san de Europeesche regeeringen om uoveel mogelijk naar de beginselen mdelsconventie te blijven gedragen, lens hadden tal van onderlinge iïingen plaats Ilaliaansche minister van buiten- :he zaken Grandi had in hotel Me lt een onderhoud met Litwinof, die nis de gelegenheid van zijn verblijf inève gebruikt heeft om met de verschillende delegaties besprekin- houden over economische kwesties, i(i hij doorgaans een positieve hou- |unnam. had Grandi een onderhoud met I. die op zijn beurt een bezoek aan sir Eric Drummond en den ler Josjizawa Duitsche delegatie weigert aan het :k van den secretaris-generaal van 'olkenbond te voldoen, om het rap- |'an de Poolsche regeering voor ken ing aan te nemen, waardoor deze voor den Raad afgehandeld zou zijn. Duitsche delegatie staat op 't stand- Jat het Poolsche rapport geheel on- «nde is en dat de door Polen in dit irt opgesomde maatregelen ter be ing der Duitsche minderheid geens- |«vereenkomen met de verplichtingen. Is Raad Polen in de Januari-zitting opgelegd Niettemin schijnt het vast an, dat de behandeling van de Op- 'lezische kwestie zal worden uitge lat September. 'ius werd bij zijn terugkeer in zijn opgewacht door den Poolschen mi- Zaleski en had tenslotte nog een oua met Schober, die daarna naar 'Su is afgereisd. Briana is weer thuis. Is lang voor de aankomst van den 'aren talrijke bewonderaars van den 'isman op het perron te Parijs aanwe- so voor het station werd een groote ''He door een sterke politiemacht in ug gehouden. Onder de menigte be- m zich verscheidene afdeelingen van '''rijders en radicale organisaties, do trein binnenkwam doqrbrak de 'fte de afsluiting en drong zij het sta tionen Ms met moeite kon voor den met tas als: Leve Briand! Leve de Vrede! "®et der. oorlog!" ontvangen minister Dg gebaand worden naar de gereed- Bde auto. het vertrek van de auto kwam het 5'identen. Leden van de Action Fran- bombardeerden uit de café's de me- '.het glazen en stoelen. Daarop kwam een vechtnarttl waarbij verschei- «toocers verwondingen opliepen, leus het .Acht Ubr Abcndblatt" zou- kringen die dr. Curtius als Riiks- van Buitenlandsche Zaken ten uiden willen brengen ook reeds een ■I voor die functie hebben name- r'piand minder dan Wilhelm Cuno, /jlkskanselier en tegenwoordig direc- '™eraal van de Hamburg-Amerika- Lijn. Het blad keert zich uiterst fel tegen hem en zegt o.a.i De meerderheid van het Duitsche volk zal niet dulden dat een man wiens politiek Duitsehland reeds in een afgrond heeft gestort op nieuw aan het bewind komt om als vertrouwensman der nationalistische kringen het Rijk te storten in buitenland- scke politieke avonturen. Onze tijdgenoo- ten hebben nog niet vergeten dat onder het graf van het kanselierschap van Cuno ook de vroegere Duitsche muntstandaard en de welvaart van millioenen Duitse'- -rs begraven liggen." juddag 3 uur: 758. tniddag 2 uur; 761. iegrafisch weerbericht i.Ned.Meteorol. Instituut, De Bildt U stand 772.2 te Haparanda. stand 750,1 te Valencia. Editing tot den avond van 24 Mei: T tot matige, Zuidelijke tot Zuid- wind, meest licht- tot halfbe- liioog 1 weer, behoudens kans op liets warmer. F.). BELGIE. De crisis. De koning heeft gisteren de personen, die wij gisteren vermelden, over de crisis gesproken en voorts nog Van Cauwelaert, Massen, Brunet en Huysmans. De Katholieke oud-minister Renkin verklaarde bij het verlaten van het ko ninklijk paleis, dat in geen geval de ont binding van het parlement onder de oogen was gezien, maar dat de crisis ongetwijfeld van langen duur zou zijn. De liberaal Devèze verklaarde, dat men zal trachten een ontbinding van het par lement te voorkomen, maar dat men iets moet stichten, dat geen voortzetting is van het verleden. De algemeene indruk van de bespre kingen was, dat de koning binnenkort den leider der Christelijk-democraten zal belasten. Doch of deze zal accepteeren, gezien zijn gezondheidstoestand? Heden ontvangt de koning Hymans, die dan uit Genève terug is en den R.-K. staatsminister Segers. DUITSCHLAND. De socialisten en de broodprijs - Botsingen te Stuttgart en Hamburg. i Het bestuur der sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft een schrijven tot den rijkskanselier gericht, waarin het ver wijst naar zijn schrijven van 22 April, waarin de aandacht der regeering op de voortdurende stijging van den broodprijs werd gevestigd en op grond van de bepa lingen van de tariefwet maatregelen van de regeering werden verlangd. Deson danks, zoo heet het in dit schrijven, zet de stijging van den broodprijs zich op vele plaatsen verder voort. Door de werkloos heid, die ook in de zomermaanden nau welijks verminderd is, en door de voortdu rende daling van de inkomsten van de groote massa der arbeidersbevolking is 'n langer uitstel van een verlaging van den broodprijs niet meer te verdragen. Het bestuur is van meening. dat een verlaging het spoedigst en het best kan werden bereikt langs den weg van een algemeene verlaging der invoerrechten op het graan en op de veevoedermiddelen, door welke laatste het roggeverbruik ge controleerd wordt. Te Stuttgart Is het tot ernstige botsin gen gekomen tusschen nationaal-soctaüs- ten en communisten. Het gevecht duurde urenlang, trots het ingrijpen der politie. Er zijn vele gewonden. Er zijn 40 personen gearresteerd. Te Hamburg veroorzaakten de commu nisten relletjes in den gemeenteraad; resultaat 50 gearresteerden. FRANKRIJK. Het arbeidsconflict in het Noorden. De minister van Arbeid heeft een eer ste bemiddelingspoging ondernomen in de textielarbeidersstaking. Hij heeft een delegatie ontvangen van de werkgevers bonden, die bereid zijn af te zien van een loonsverlaging, wanneer de arbeiders hun volle aandeel In de verzekering bijdragen, die tot nog toe gedeeltelijk door de werk gevers werden gedragen, willen betalen. Vanmiddag hebben onderhandelingen met de werknc ners plaats. ENGELAND. - usschentijdsche verkiezingen. Gandhi ondervoorzitter. De verkiezing in Rutherglen-heeft geen verandering gebracht in de samenstel ling van het Lagerhuis. Hardie, van Labour, behaalde 16.736 stemmen, de conservatief 15.853. Bij de vorige verkiezing waren er 4 can didates De conservatief behaalde toen 12.249 stemmen, Labour 17.538, de liberaal 2945 en 4e communist 842. De tusschentijdsche verkiezing te Stroud (Gloucestershire) heeft tot resul taat gehad, dat Perkins (conserv.) 17.641 stemmen op zich vereenigde, Maynard (Labour) 10.688 en Stanton (liberaal) 7 267 stemmen De conservatieve zetel Is hierdoor behouden gebleven. Lord Willingden, de nieuwe onderko ning van Br.-Indiè, heeft gisteren aan alle leden van de commissie, die de fede rale Grondwet voor Indië opstelt, tele grammen gezonden met de vraag of het hun schikt, einde Juni te Londen hun arbeid voort te zetten. Behalve aan de leden, die reeds lid waren tijdens de Britsch-Indische conferentie, heeft de onderkoning een telegram gezonden aan Gandhi, die nu ook deel van deze com missie zal uitmaken en wiens verkiezing tot ondervoorzitter, naast Lord Sankey. den Lord-Kanselier, als vaststaande wordt beschouwd. ENGELSCHMAN VERMOORD. LONDEN,23 Mei. (V.D.) De directeur van het Britsche leger- en marine-instituut te Hongkong, werd gisteren met zware steek wonden dood in zijn kamer gevonden. Men vermoedt dat hij door Chlneezen is ver moord. GEEN INVOER VAN PRODUCTEN VAN GEDWONGEN ARBEID. WASHINGTON, 23 Mei. (V.D.) De Tarief commissie heeft geadviseerd van den in voer in de Vereenigde Staten uit te slui ten rubber, rijst, en tapioca uit Britsch- Malaya, Java, Madoera, en andere Oost- Indische eilanden, en van diamant uit Z. Afrika. indien deze producten verkregen zijn door gedwongen of contractarbeid. OP 15 JUNI AANSTAANDE VLOOTBESPREKINGEN TE ROME. LONDEN, 23 Mei. (V.D.) De Geneefsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de particuliere besprekingen te Genève tusschen Briand en Grandi. die tevens werden bijgewoond door Massiglien Rosso, tot overeenstemming hebben ge leid, zoodat op 15 Juni a.s. te Rome een bijeenkomst zal worden gehouden, waar nadere besprekingen tot regeling van het vlootvraagstuk zullen plaats vinden. DE 2e RONDE-TAFEL-CONFERENTIE. LONDEN, 23 Mei. (V.D.) In zijn ant woord op de ultnoodiging van de Indische regeering om deel te nemen aan de twee de Engelsch-Indische Ronde-Tafel-Con ferentie, waarvan de constitutioneele com missie op 29 Juni a.s. te Londen bijeen komt. schrijft Gandhi, dat het hem on mogelijk is Indië te verlaten vóór de kwestie der Indische gemeenten en pro vincies geregeld is en vóór hij zich er van overtuigd heeft, dat de voorwaarvan van zijn te Delhi met den Onder-Koning ge sloten overeenkomst inderdaad zijn uitge voerd. In zijn antwoord schrijft Gandhi niet, of hij al of niet bereid is tot Juni a.s. te wachten. In antwoord op een telefonisch verzoek om informatie van den corres pondent van de „Morning Post" werd medegedeeld, dat Gandhi op 3 Juni a.s. zal beslissen of hij aan de zitting der con stitutioneele commissie zal deelnemen. Vandaag heeft de heer A. B. Kooij- man in het perceel Lange Pieterskerk- koorsteeg 24 ónder den naam „De Steeg" een sigarenmagazijn geopend. Het pand werd tevoren van boven tot beneden ver bouwd en ziet er nu keurig uit. Sigaren, sigaretten, tabak en rookartikelen, alles is er in groote verscheidenheid van kwali teit en prijs voorhanden. Hedenmorgen omstreeks halfelf is de 5-jarige Catha. van der W., wonende in de Westhavenstraat, die op een draaiorgel was - iklauterd, toen dit instrument zich in bcveging zette, gevallen. Het linkerwiel reed haar over een der armpjes, waardoor dit lichaamsdeel brak. De Eerste Hulp dienst vervoerde het kind naar het Acade misch Ziekenhuis. Bij de verloting ten bate van het Orgelfonds der Rem. Geref. Gemeente ts een prijs gevallen op no. 1813 en niet op no. 1613, zooals in de advertentie gisteren abusievelijk was gemeld. De onlangs opgerichte afdceling Lei den van „Kerkopbouw" belegt Donder dag a.s. onder leiding van ds. W. Th. Boissevain een openbare vergadering in de Nutszaal, waarin prof. Brouwer, hoog leeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk te Utrecht, als spreker zal optreden. - Hedenmorgen te 8 uur is de 33-ja- rige slager F. C. K„ terwijl hij met zijn auto vleesch vervoerde naar het Nieuw Academisch Ziekenhuis, op een groot mes gaan zitten, waardoor hij vrij ernstig ver wond werd. De Eerste Hulpdienst moest eraan te pas komen om hem naar het Oud-Academisch Ziekenhuis over te brengen. ERNSTIG ONGELUK BIJ ENSCHEDE. Gisteravond laat is op den weg van Enschedé naar Hengelo een autobus van de T. E. T„ doordat de bestuurder van de bus plotseling onwel werd, tegen een boom gereden. Een langs den weg fiet sende brandstofhandelaar, de 64-jarige heer Schipper werd door de bus gegrepen en op slag gedood. De chauffeur is met ernstige wonden naar een ziekenhuis ver voerd. De passagiers van de bus werden licht gewond. Een van hen moest in het Ziekenhuis worden opgenomen. NOORDWITK. De baden geopend. Naar wij vernemen, zijn gisteren het Zuiderbad, het Huis ter Duinbad en het Noorderbad geopend. Het z.g. goedkoope Vuurtorenbad is nog niet opengesteld. Moge het met'Pinksteren mooi weer zijn, dan zal ongetwijfeld reeds menigeen van het zilte nat gaan genieten! De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens 18 Mei Oudewater 19 Mei Bodegraven 20 Mei Woerden 21 Mei Gouda 22 Mei Leiden Goudsche Rijksmerk Leidsche 11c hte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) 97 91 130 f f f 38 f 35 f 35 f 42 f f f f f f 353 327 429 f—f— f 41 f 37 f 40 f 45 f— f— f— f— f— f 442 324 527 f 1— f38 137 f36 144 f f— f f— f— f 467 278 534 f— f— f— f38 f39 f46 f40 f— f48 f— f— f 122 103 161 f34 f33 f42 f— f— f— f— f— f— f32 f37 f34 (Builen verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. BILDERDIJK EN LEIDEN. Dezer dagen stond ik toevallig tezamen met den bekenden veteraan-journalist Haaxman, caricatuurprenten door Dau- mier te bewonderen. Het klonk mij fees telijk in de ooren, dat hij mij complimen teerde over mijn herdenkingsrede te Leiden op 7 Mei en zeide. „ge hebt Iets aange roerd, waar niemand aan dacht, n.l. de goede betrekkingen tusschen Bilderdijk en Leiden." Gisteravond echter gewerd mij het sym pathieke stukje van dr. A. Beets in het „Leidsch Dagblad" van 15 Mei, en na lezing ervan voel ik mij schuldbewust. Ik had eigenlijk nog meer over die goede betrekkingen moeten uitweiden. Inder daad, Bilderdijk heeft zich in Leiden het beste thuis gevoeld, een heele eer voor die stad. Ik ben blijde, dat dr. Beets op die sympathie van den niet gemakkelijken dichter voor de Sleutelstad nog eens in ruime mate opmerkzaam maakt. Het moge een aansporing zijn voor de Leide- naars om ook Bilderdijk in eere te hou den. Leiden mocht bijv. In het najaar ook nog wel hetzij zijn geboortedag (7 Sept. 175 jaar geleden) of zijn sterfdag (18 Dec. 100 Jaar geleden) herdenken. Voor mijn verontschuldiging moge eenigszins dienen, dat program en rede van den avond een meer algemeen karakter hadden, en dat wie een onderwerp voor het eerst aan snijdt, zich meestal schuldig eraan maakt het niet uit te putten. In 1900 had ik de eer als voorzitter der Bilderdijk-Feestcommissie naar het atelier van Charles van Wijk te Katwijk te rei zen om hem opdracht te geven tot het vervaardigen van de kloeke bronzen buste, die met een feestrede van prof. Te Winkel op 1 Oct. van dat jaar in het Rijksmuseum te Amsterdam is onthuld. Moest thans een stoffelijk monument voor Bilderdijk worden onthuld, dan zou het meer dan een buste moeten zijn, een standbeeld. Was er in 1906 reeds een groot deficit (de feestviering zelf had ook nog grootscheeps plaats), in den malaisetijd van 1931 ziet het Bilderdijk-Comité zich de gelden niet zoo toestroomen. dat het een standbeeld zou kunnen oprichten. Een fraai monument te Leiden door een begaafd kunstenaar als bijv. Mendes da Costa zou echter alleszins op zijn plaats zijn. Misschien wil de gemeente Leiden zelf er wat aan doen. Bilderdijk schonk de opbrengst van zijn vermaard leerdicht: „De Ziekte der Geleerden", een bedrag van f. 1400 (wat in huidige geldswaarde veel hooeer zou zijn), ter leniging van den kruitramp. Zou het niet op haar ,weg lig gen vroeg of laat die daad te beantwoor den met een monument voor den dichter in de stad, waar hij zich het meest thuis heeft gevoeld? waar hij zijn eerste ge dichten bekroond zag, waar hij promo veerde. en waar hij later zijn beroemde, invloedrijke colleges gaf, waar bij menig fraai gedicht heeft geschreven? Leiden mag er gerust mee pronken. Was Bilderdijk een buitenlander geweest, hij zou zijn standbeeld al lang hebben gehad. De Leidsche burgerij moge daarom het idee in overweging nemen. De voorz. v. h. Bilderdijk-Comité '31, AUGUST HEYTING. 's-Gravenhage 21 Mei. HET DRAMA IN DEN MAJELLA-TOREN TE AMSTERDAM. (1) Zijn de opgaven van de vorige week. (2) Zijn de opgaven van 19—23 Mei 1930 Schorsing van de zaak, onderzoek naar geestvermogens. Heden zette de rechtbank te Amsterdam de behandeling voort van de geruchtma kende strafzaak tegen den leidekkerspatroon J. G. M., verdacht van moord op gijn compagnon L. Arkenbout, gepleegd op 29 Maart 1929 in den toren van de Gerardus Majellakerk op het Ambonplein te A'dam. Op verzoek van den verdediger mr. F. A. Kokosky werd hedenmorgen inr. Jutte, de rechtercommissaris, die het onderzoek had geleid, gehoord. Mr. Kokosky vroeg, welke indruk ver dachte op 'den rechter-commissaris had gemaakt. De heer Jutte achtte verd. totaal onvatbaar voor feiten en omstandigheden, waaruit zeer nadeelige conclusies voor verd. kunnen worden getrokken. Hij nam steeds de houding aan: „hoe is het mogelijk, dat er menschen ziin, die iets op mij hebben aan te merken'Verd. gaf blijk van een geweldige gelddorst, niets ontzag hij om daaraan bevrediging te schenken. De in structie is daarom zoo lang geweest, omdat verd. steeds met nieuwe verhalen kwam. Wanneer ik aldus mr. Jutte dit eerder had geweten zou ik waarschijnlijk een onderzoek naar verd.'s geestvermogens hebben ingesteld. Pres. mr. Huysinga: (tot mr. Kokosky) Is U voornemens een ondervoek naar verd.'s geestvermogens te vragen? Mr. Kokosky: Het komt mij wenschelijk vcor. De Officier: Ik betreur het, dat dit ver zoek zoo laat is gekomen, doch indien mr. Kokosky het onderzoek wenschelijk acht, zal ik mij daar niet tegen verzetten. Mr. Kokosky: Ik geef toe, dat ik eerder met dit verzoek had moeten komen. Dit komt, omdat ik zeer boos op verd. ben geweest. Hij is met de beschuldiging tegen Wessendorp gekomen zonder mij er in te kennen. Zoo is dit ook met de briefjes in het Huis van bewaring geschreven aan E. Ik had eerst de verdediging neer willen leggen, doch op verzoek van verd.'s vrouw besloot ik de verdediging te blijven voeren. Plotseling werd ik overvallen met de mede- deeling, dat de zaak reeds 20 Mei zou dienen. Tijdens de zitting kwam ik meer en meer tot de overtuiging, dat ik een onderzoek naar de geestvermogens niet mocht nalaten. PI. bood zijn verontschuldi ging aan voor het zoo laat indienen van dit verzoek, doch meende hierbij te moeten persisteeren De Rechtbank ging hierop in Raadkamer en besliste na heropening dat het onder zoek zal worden geschorst en de stukken zullen worden gc: eld in handen van den rechter-commissaris, tot het doen van een onderzoek naar verd.'s geestvermogens. ABONNEMENTS VOORSTELLIN GEN 1931—1932. Hel bestuur van den Leidschen Schouw burg organiseert voor het komend seizoen wederom een serie van 8 voorstellingen in abonnement, 3 te geven door het Rott. Hofstad-Tooneel, 3 door de K.V. Het Nederl. Tooneel, 2 door het Centraal Tooneel. De prijzen zijn gelijk aan die van dit seizoen. Men zie desbetreffende advertentie voor bijzonderheden. o „SURSUM CORDA". Op Donderdag 4 Juni, des avonds om 8 uur, hoopt het Gemengd Koor „Sursum Corda' onder leiding van den heer Ant. van der Horst in de Pieterskerk zijn gewone jaarlijksche kerkconcert te geven. Het programma, dat smaakvol is samen gesteld, en mooie afwisseling biedt, zal ditmaal eenigszins bijzonder van karakter zijn, doordat, voor de eerste maal in Neder land, te Leiden zullen worden uitgevoerd een viertai religieuze werken van den modernen Russischen componist R. Tcherp- snine, welke liederen in den oorspronkelijke tekst, het Russisch, zullen worden vertolkt. Zonder twijfel zullen de toehoorders wor den getroffen door het eigenaardig Sla visch karakter dezer muziek, terwijl het tevens opvalt, dat ze herinneringen bevat aan het Psalmodiëeren der Joden, wat niet bevreemdt, als men zich herinnert, dat de Oostersche kerk nog veel meer Oud-Ooster- sche elementen bevat dan de Latijnsche. Verder geeft het programma drie „Abend- lieder" van Duitsche componisten uit de periode, die aan Bach voorafgaat. Men weet, dat de heer Van der Horst ijverig en met succes dit vóór-Bachsche tijdperk ontgint. Solistische medewerking wordt verleend door den heer Louis van Tulder, wiens kwaliteiten te bekend zijn om er nog op te wijzen, terwij! de dirigent van S. C. de heer Van der Horst nog een paar mooie orgel-solo's ten beste geeft. Er is met Ijver en toewijding gestudeerd, zoodat S. C. vurig hoopt op groote belang stelling voor dit kerkconcert. Men lette op de annonces. o WEEEBLADEN. prof. dr. H. Frijda wijdt in „de Groene Amsterdammer" een beschouwing over „Rus land en wij", waarin hij tot de volgende conclusie komt: „indien het kapitalisme zich, wat de doelmatigheid van zijn wijze van productie en de billijkheid van zijn systeem van verdeeling betreft, met den tegenstander kan meten, zal het diens aanval met gerust heid tegemoet kunnen zien. Maar op die voorwaarde ook alleen". Dr. Jan Romein wijdt aandacht aan de „Beeldenstorm in Spanje". Victor E. van Vriesland schrijft over Johan de Meester, Lou Lichtveld over de film-actrice Mariene Ditrich. „Het Leven" komt met een nieuwe prijs vraag: wat is Uw ideaal voor vrouwelijk en mannelijk schoon? Mr. Francois Pauwels schrijft over de beroemde badplaats St. Juan-les-Pins met aardige foto's. Leo Faust behandelt den schilder Adriaan Lubbers en diens merk waardige gezichten op New-York. Henri Dekking brengt in „de Haagsche Post" een „In Meinoriam" aan Johan de Meester. Voorts artikelen over „De Pers en de Misdaad". De Emancipatie der dieren; Bankiersgeheimen en den toestand der Rub- bercultuur. Ir de Wereldkroniek foto's van de na weeën der Spaansche revolutie, een be schouwing over „Vogelmetropolen". Een aardig artikel is dat betreffende Krekeltjes als gelukaanbrengers. IJMUIDEN, 23 Mei 1931. Tarbot per kilo f.21.15, Tongen per kilo f. 1.751.20, Groote Schol per kist van 50 kilo f.40, Middelschol f.3533, Zetschol f3221, Kleine Schol f265.50 Schar f. 3.603.50, Pieterman en Poontjes f. 16—5, Groote Schelvisch f. 45, Middel Schelvisch f.30—18.50, Kleinmlddel Schel visch f. 1613, Kleine Schelv. f. 1311, Kabeljauw per kist van 125 kilo f.8749 Gullen per kist van 50 kilo f. 1910. Len gen per stuk f. 3.50, Heilbot per kilo f 1.80 Wijting per kist van 50 ldlo f. 106, Ma kreel per kist van 50 kilo f. 13. Aangekomen 2 stoomtrawlers: IJM 98 met f.3436, IJM 176 met f.2423, 1 Koller E 415 f.866, 37 loggers: SCH 95 m. f.176, SCH 238 met f.294 SCH 85 met f.1125, KW 115 met f.384, KW 68 met f.465 IJM 57 met f.397, IJM 47 met f.364, IJM 134 met f. 450, IJM 79 met f. 436, IJM 14 met f.415, IJM 45 met f.432, IJM 158 met f.316, IJM 43 met f.416, IJM 89 met f. 425, IJM 31 met f. 444, IJM 162 met f 434 IJM 151 met f.307, IJM 169 met f.464, IJM 16 met f. 305, IJM 110 met f. 315, UM 97 met f.268. KW 124 met f.427, KW 33 met f.376, KW 173 met f.369, KW 167 met f. 463, KW 172 met f. 380, KW 19 met f.464, KW 163 met f.397, KW 22 met f 354, KW 23 met f.370, KW 20 met f.436. KW 144 met f.337, KW 38 metf.461, KW 49 met f.295, KW 58 met f.455, IJM 268 met f. 408 en IJM 283 met f. 302. LEIDEN, 23 Mei. Botermarkt. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (con trole) f. 1.40 per K.G.; prima boerenboter f. 1.451.55; goeden boerenboter f. 1.30 f. 1.40. Aangevoerd 85/8, 25/16 vaten wegende 1950 K.G Handel goed. Turfmarkt van 1823 Mei. Aanvoer lange turf 100.000 stuks. Prijs per 1000 stuks t 71.8. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-vereen. „Leiden en Omstreken", 22 Mei 1931. Andijvie per 100 stuks f46. Bloemkool 1 f. 1526. Bloemkool II f220. Pieter selie f.3—5. Prei 1.1—4. Radijs f. 1—2. Kropsalade f. 1—5.50. Selderie f. 12. Wor telen f. 1024. Rabarber f. 12. Snijboo- nen per 100 Kilo f.101—106. Peulen f70— 105. Postelein f. 610. Spinazie f. 612. Aardappelen f39. 81

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3