BERICHT. Jaargang ZATERDAG 23 MEI 1931 No. 21833 eerste blad. icieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN Iets per eegel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen soentscnappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle re "advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Eiultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. i maximum aantal woorden van 30 volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. r~rto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maai.len f. 2.35, per week f. 0.H Bulten Lelden, waar agen.m gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Hommer bestaal uit ZES bladen mdag, Tweeden Pinksterdag, Blad niet verschijnen en lonze Bureaux den geheelen [sloten zijn. DE DIRECTIE. van leerlingen voor ■gymnasium, de hoogere bur- IfHOOL met 5-jar. cursus en |tnoogere burgerschool voor meisjes. «meester en Wethouders van Lei- .i-engen ter kennis van belangheb- la, dat aan bovengenoemde inrlch- a van onderwijs tot en met 30 Mei tegenheid bestaat tot het doen in- |;«i var leerlingen, bij voorkeur des Tgs van v.m. ll'/s12'/- uur nam. ijtogs van 23 uur nam. IjG. L. REIMERINGER, Weth. L.B. VAN STR1JEN, Secretaris. 31, 23 April 1931. 6894 AFSLUITING IIOOGEWOERD. meester en Wethouders van Ler ingen ter algemeene kennis, dat in ,d met de verbetering van de be- van het gedeelte Hoogewoerd, ge- tusschen de Kjievaa: ;ti' at en <lc jrstraat, de geheele Hoogewoerd bet doorgaande rijverkeer en het te ren gedeelte voor het plaatselijk ter, met ingang van Woensdag 27 tot nadere aankondiging zal zijn fctcn en dat het doorgaande verkeer irden geleid vanaf den Hoogen Rijn- de Plantage, het Plantsoen en •vaarstraat naar de Breestraat en :eerd. AUG. L. REIMERINGER, Weth. L.B. VAN STRIJEN, Secretaris, i, 23 Mei 1931. 6892 hinderwet. meester en Wethouders van Leiden: ten het verzoek van a. A. Kolderman irgunning tot het oprichten van een «bakkerij in het perceel Maresingel kadastraal bekend Gemeente Lei- Sectie K. No. 2786; b. N. Verhoef f om iming tot het oprichten van een :rij in het perceel Moriaansteeg No. 6, draal bekend Gemeente Leiden, Sec- No. 2418; c. J. A. Dingjan om vergun- tot het oprichten van een stoom-, i- en strijkinrichting in het perceel Rijndijk No. 19. kadastraal bekend fente Leiden Sectie K. No. 4056; d. de Gunst om vergunning tot het hten van een smederij in het perceel rieeg No. 5 kadastraal bekend Ge- te Leiden, Sectie H. No. 2905, e. de Coöperatieve bakkerij en verbruiks- «üging „Eendracht" U.A. om vergun- tot het oprichten van een broodbak- op het perceel kadastraal bekend ;ente Leiden. Sectie N. No. 809, gele- tan de Marnixstraat hoek Molen- I. et op de artikelen 6 en 7 der Hin- t; ven kennis aan het publiek, dat ge- e verzoeken met de bijlagen op de etirie dezer gemeente ter visie gelegd alsmede dat op Zaterdag, den 6 Juli des voormiddags te half elf uren in perceel BreestraEft 125 (Bureau van cente werken) gelegenheid zal wor- lejeven om bezwaren tegen deze ver in in te brengen, terwijl zij er de aan- op vestigen, dat niet tot beroep ge- b?d zijn zij. die niet overeenkomstig dei Hinderwet voor het gemeente en oi een zijner leden zijn versche en einde hun bezwaren mondeling k lichten. AUG. REIMERINGER, Weth.-lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 23 Mei 1931. 6895 GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS ONDERWIJZERESSEN TE leiden, '"tors of Voogden, die hun kinderen of dien wenschen geplaatst te zien als feline (vereischte leeftijd; vóór 1 14 jaar) gelieven hen daarvoor aan en mondeling op 29 Mei, 2 Juni of des avonds tusschen 6V: en 8 uur, Vest 35 (trouwboekje meebrengen of schriftelijk voor 20 Juni. Zonder toelatingsexamen kunnen tot tweede klasse der school worden toegelaten diegenen, welke met kunstig gevolg drie klassen eéner Middelbare school doorloopen heb- 'en of in net bezit zijn van een U.L.O. «jPloma; tot de derde klasse de be tter,- van het einddiploma eener HBS met vijf- of zesjarigen cursus "'Tan een gymnasium. De Directeur, H. VAN SLOOTEN. Jr. 3 Mei 1931. 6893 IN goud gevat. Met een goede vriendin, die elders woont sprak ik onlangs over een echt paar, dat kort te voren bij ons in de stad zich had gevestigd Zij had ze lang en goed gekend. En toen ik vertelde, dat we zoo prettig met hen hadden kennis gemaakt, zong ze een hooggestemde lof zang op de twee oude vrienden, en eindigde met tot me te zeggen: Je moogt ze wel in 't goud zetten! Dit woord bleef me bij. en op de lange spoorreis naar huis raakte ik aan het mijmeren erover. Wat een aardige uitdrukking was dat! Wanneer we bij een juwelier komen met een kostbaar steentje, waarvan we iets willen laten maken voor een die ons lief is, een sieraad, om het te dragen te onzer gedachtenis dan is zoo'n edelsteen ons te veel waard om er een simpel zilveren montuur omheen te laten zetten. Nee, dan zeggen we dapper tot den goudsmid: Zet het maar in 2uiver goud. Zóó wilde mijn goede vriendin, dat wij onze gemeenschappelijke kennissen zouden gaan behandelen. Het goud van onze waardeering en van onze genegenheid moesten we zorgzaam smeden rondom de kostbare parel van hun edel hart. Ja, ja, ze kon het mooi zeggen. Maar of er niet, zoo mijmerde ik verder, alle aanleiding is om ons eens af te vragen, of wij in het algemeen wel voldoende waarde hechten aan, wel voldoende zorg zame genegenheid betoonen jegens de goede en warme harten, die dicht met ons verbonden leven? Hebben we wel vol doende aandacht, voldoende eerbied voor het toch zoo kostelijke feit, dat er dappere en trouwe harten kloppen naast het onze? Terwijl wij toch eigenlijk, sterker dan van onze eigenwaarde, er van overtuigd mogen zijn dat zij voor ons een blijvende waarde vertegenwoordigen, en hun goed heid en liefde en trouw zijn voor ons een kostbare schat, die niet vergaat Inderdaad, laat ons in het goud zetten hen, die ons dragen met hun warme aan hankelijkheid, met hun trouwe vriend schap, met hun innige genegenheid! Wij vergeten te veel, dat het bezit van deze bevriende harten eerst de gloed en glans brengt op dit anders zoo k'lle leven. Arm de mensch die geen vriendschappen, geen genegenheden kent! Rijk de mensch. die, al is het maar één, hart zich voelt ont sluiten voor het onze, en in een oogen- paar mag lezen, dat er een geestverwant schap, een levensband, een zielsgemeen schap gekomen is, die niet zal breken. Alleen vriendentrouw en liefdebanden maken het leven waarlijk levenswaard! En nu denk ik aan menige bittere blad zijde van mijn levensboek. Bitter bij het herdenken. Weet ge ook niet van vrienden, die ge hebt gehad, en die ge niet meer hebt waarom niet? enkel omdat die vriend schap door U werd verwaarloosd, en daar door is uitgesleten? En heeft er niet menige stille genegenheid gebloeid, die ge niet hebt gekoesterd en nu is ze teloor gegaan, en ge kunt ze niet meer vinden in het armer wordende leven? O, konden we de levensperioden nog eens overdoen, waarin we gedachteloos, ja misschien hoogmoedig en zelfgenoegzaam, menig kostbaar edelgesteente hebben ver onachtzaamd, in plaats van het te vatten in het zuivere goud van onze dankbare waardeering! Nu zijn ze weggeraakt, en tevergeefs zoeken we ze terug. En we beloven onszelf en elkander om van nu aan wat beter op te letten in deze wondere wereld. Want zie, opeens blinkt er voor ons weer iets open, iets koste lijks, iets van waarde. Harten neigen zich tot ons. Vriendenhanden worden gestrekt. Met nooit aflatende liefde en trouw wor den we door een aan ons verknochte ziel gedragenIk bid u: zet ze in het goud! ERNST. ARMENZORG EN WELDADIGHEID. „GEN. MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX". Eindexamen Electrotechniek E3. Het examen had plaats ten overstaan van de heeren ir. J. M. Douwes Dekker en ir J. Velds. gedelegeerden van de afdee- ling voor Electrotechniek van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Aan bovengenoemd examen werd door 21 candidaten deelgenomen, waarvan 2 afgewezen moesten worden. De namen der geslaagden zijn: A. T. de Boer van Bergum; K. Gores van Oostvoorn e; J F. Groen van Haarlem; J. W. Groenewold van Apeldoorn; P. I. Jongbloed Jr. van Deventer; A. Meutar van Deventer' C. E. Mooij van Deventer; G. A. A. Nouwens van Oegstgeest; H. G. Prummel van Voorburg; K. M. van Puf- felen van Vlissingen; W. Reyngoud van Leiden; B Rietveld van Den Haag; P. C. Setteur van Apeldoorn; J. Sival van Haar lem; C. J. Vervloet van Den Haag; N. de Vries van Den Haag; H. G. Werners van Zuidwolde (DrJ. W. van Wijk van Lel den; P. J. van der Zeeuw van Leiden. De a.s. jaarvergadering. De Ned. Vereeniglng voor Armenzorg en Weldadigheid heeft het voornemen haar jaarvergadering te Leiden te houden en wel op Donderdag 18 en Vrijdag 19 Juni. Behandeld zal worden een aan de Vereen, uitgebracht rapport over a. de opleiding van verzorgers in opvoedingsgestichten voor Jongens, b. de opleiding van verzorg sters in de opvoedingsgestichten voor meisjes. Hiermede zullen de Vrijdagoch tend en -middag bezet zijn. Op Donder dagochtend wordt de huishoudelijke ver gadering gehouden; des middags zullen de deelnemers in de gelegenheid worden gesteld een aantal Leidsche instellingen te bezoeken; het Gemeentebestuur heeft het voornemen hen aan het eind van den middag in den Lakenhal te ontvangen en hun des avonds een feestelijkheid aan te bieden. Vrijdag wordt de vergadering besloten met een gezameüjken maaltijd te Noord- wijk en op Zaterdag worden enkele excur sies georganiseerd naar instellingen in de omgeving. Op verzoek van het bestuur der Vereeni glng heeft zich te Leiden een commissie van ontvangst en aanbeveling gevormd, bestaande uit de volgende personen: T. S. Goslinga, wethouder van financiën en Soc. Zaken, voorzitter; mej. D Coebergh, pre sidente van de Ver. v. d. H. Elisabeth en van de afd. Leiden der Ver. tot Verbetering van het lot der Blinden, P. A. v. Aggelen, secretaris van het Leidsche Borgstellings fonds; mr. P. E. Briët, secretaris van den Voogdijraad; Jac. Creyghton, president van den Bijzonderen Raad der St -Vincen- tiusvereeniging; Is. Leman. regent van het Centr. Isr. Wees- en Doorgangshuis; ir. W. J. Modderman, lid van den Voogdijraad; mr P. A. Pijnacker Hordijk, voorzitter van de Leidsche Maatschappij van Weldadig heid; G. A. Smit, voorzitter van den Ar menraad; J. J. Vallentgoed. lid van de Gem.-Comm. voor Maatsch. Hulpbetoon; W Wiethoff, voorzitter van de Diakonie der Ned. Herv. Gemeente; mr. P. A. van Toorenburg, secretaris van den Armen raad. de trekvaart tusschen leiden en haarlem. 275 jaar geleden gegraven. ,Wlj lezen in de Opr. Haarl. Crt.: Giste ren was het 275 jaar geleden, dat een begin werd gemaakt met de voorberei dende werkzaamheden tot het graven van een waterverbinding tusschen Leiden en Haarlem. Volgens Allan werd op 24 Juni 1656 en daarna op 22 Januari 1657 gepubliceerd, dat ieder, die tegen het graven van de vaart bezwaren zou hebben, deze schrif telijk kon indienen bij den secretaris van Rijnland. De aanbesteding geschiedde op 29 Fe bruari 1657 en het werk werd met zooveel spoed voortgezet, dat men reeds den len November van dat jaar kon varen. Een oude kroniek in het Haarlemsche archief meldt ten deze; „Den 22 Mey 1656 heeft men de eerste baeckens gestelt voor de nieuwe Trecit- vaerdt tusschen de steden Haerlem ende Leyden. Ende op Dingsdagh den 26 Sep tember van dat Jaar daer aan volghende, 's morgens omtrent 8 uren, hebben Hugo ende Johan Steyn, byde soonen van den heeren ende Mr. Mattheus Steyn, ontfan- ger over de gemeentemiddelen te Haer lem. mitsgaders mede Commissaris voor de voorghenomene Treck-Vaerdt tusschen de Stadt-Haerlem ende Leyden, in pre sentie van den andere heeren Commissa rissen, het Eerste Spit gesteecken van den voornoemden voorghenomene Treck- Vaerdt, omtrent het Qua Laentje in de Duynen synde do voorsz. twee Soonen voorzien, yder met een Nieuw Spaedje, ende te zaemen met een Nieuw Kruy- wagentje. daertoe verordonneert. Het voorsz. Gereetschap ende sij zeiver ghestrlckt ende verciert met verscneydene Roode en Witte Syde Banden ende Snoe ren, als het Couleur ofte Levrye van beyde respective Steeden: Ende syn also bij hen de twee eerste Wagentjes zelfs gevolt ende buyten de Baekens gekrön, waer naer de verdere Arbeydts-Luyden. so van Spitters Kruyers ende Karre- Luyden het voorz Werck aenstont' hebben vervolght Tot voltreckinge van 't welke ende dienst der Ingezetenen, Godt Zijnen Zee gen geve." DE VERMOEDELIJKE OPVOLGER VAN Ds. KOUWENHOVEN. academische examens. Geslaagd is voor het doctoraal-examen klass. letteren de heer H. L. Gonin (Oegst geest), idem voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heer a. h. F. van Weelderen (Leiden). parkconcert. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 26 Mei a.s. des nam. te 8 uur luidt als volgt: No. 1 .Mit Eichenlaub". marsch. v. Blon: no. 2. Ouverture „Die Beide Husaren", Doppter no. 3. „Valse Interrompue", Montagne; nc. 4. Fantaisie „Tannhauser", Wagner, no. 5. Ungarisehe Tanze no. 5 en 6, Brahms; no. 6. „La Housarde", wals, Ganne; no. 7. Rendez-vous", marsch, (le uitv.), Geijp. Als Geref. predikant hier ter stede. Ds. A. de Bondt. Hierboven geven wij een foto van ds. A. de Bondt te Pijnacker-Nootdorp. die naar algemeen venvacht wordt, binnenkort hier ter stede zijn intrede zal doen als Gereformeerd predikant, als opvolger van ds. H. J. Kouwenhoven. A. de Bondt werd in 1901 te Zwljndrecht geboren Na de M U.L.O.-school daar ter plaatse bezocht t,e hebben studeerde hij aan de Kweekschool met den Bijbel te Dordrecht voor het onderwijzersexamen, dat hij in 1920 met goed gevolg aflegde. Ongeveer 31/* jaar heeft Ds de Bondt het Chr. onderwijs gediend en wel te Papen- drecht. Gedurende dien tijd heeft hij zich voorbereid voor de academische studiën. In September 1924 kon hij als student in de Theologie worden ingeschreven aan de V. U. te Amsterdam. In September 1928 verwierf hij aan genoemde hoogeschoo! den graad van Candidaat in de heilige God geleerdheid. Maart 1929 deed hij als pre dikant zijn intrede bij de Geref. kerk van Pijnacker-Nootdorp. DE BIOSCOPEN. Trianon-theater. Wie vergeten w!i, dat een jaar geleden zijn aandeelen 100 pCt. hooger stonden dan op het oogenblik, dat bij aanhoudende malaise een faillisse ment welhaast voor de deur staat: kort om wie zich eens heelemaal wil losmaken uit de beslommeringen van het dagelijl:- sche leven, hij bezoeke deze week het Trianon-theater, waar de koning der ko mieken. Grock zijn intrek heeft genomen. Grock verdient dien naam ten volle, hij is inderdaad iets bijzonders; hij is een evenement. Het lijkt ons volkomen onmo gelijk, dat iemand Grock zou zien en niet lachen, want zijn dwaze invallen zijn zow origineel en onverwacht, en zij volgen elkaar zóo snel op, dat men haast geen tijd heeft om adem te halen. Vanaf het oogenblik. dat Grock zijn oude beroep weer opneemt en zijn miniatuur-viool uit de enorme kist haalt vallen de bezoekers in de zaal. welke men op het witte doek ziet van de eene lachbui in de andere en hun vroolijltheid werkt zoo aanstekelijk, dat wij wel moeten lachen of we willen of niet Grock is verreweg de beste clown, dien we ooit zagen; hij is eenvoudig niet met anderen te vergelijken Met Grock heeft iedereen een vroolijke Pinkster! Het bijprogramma geeft een zeer uitgebreid Journaal, waarin o a. de Varsity-roeiwed- strijden en den voetbalwedstrijd Holland Duitschland, een hoogst vermakelijke screensong en als eerste hoofdnummer een sterke speelfilm „Het rijke huwelijk" Het geheel heeft recht op de benaming: een uitstekend programma! Luxor-theater Het rijk gevarieerde piogramma brengt twee boeiende film werken van wel zeer verschillend karakter Vóór de pauze gaat een Ufa-film, die wel musiceerend. doch niet sprekend is. „Tango der liefde" heet deze rolprent, waarin een aardig kostschoolmeisje lief desbetrekkingen aanknoopt met een in hetzelfde hotel waar zij logeert, vertoe- venden jongenman, maar al dra de min der gewaardeerde concurrentie onder vindt vanMama! Na een heel grap pig begin, waarbij vriendinnetjes de ver liefde Sybill bij alle mogelijke avontuurtjes krachtig helpen om aan het oog der strenge directrice te ontsnappen, wordt de situatie wat pijnlijk, maar de moeilijk heden worden ten laatste op bevredigende wijze opgelost. „Tango der Liefde" is een goed gespeeld, luchtig blijspelletje, dat de aandacht bij voortduring te boeien weet. Van geheel anderen aard is: de Zee-Wolf, een musieeerende en gedeeltelijk Engelsch sprekende film met den intusschen over leden Milton Sills in de rol van den ruwen kaperkapitein, die slechts het recht van den sterkste kent en zonder mededoogen optreedt tegen ieder, die het waagt met hem van opinie te verschillen. Felle vecht partijen martelingen enz. zijn er het ge volg van en dat tenslotte zijn glorie gaat BINNENLAND. Rapport der Commissie-Westerveld over de reorganisatie van het Nijverheidsonder wijs. (2e Blad.). Op 1 Januari waren er 454.600 werkloo- zen in ons land. (Binnenland, 2e Blad). Te Rotterdam zullen 60 opcenten op de gemeentebelasting worden geheven. (Bin nenland, 2e Blad). Moord te Utrecht; het lijk van een 37-jarige vrouw gevonden. (Gemengd. 2e Blad.). Het drama in de Majella-toren te Am sterdam; behandeling geschorst om een onderzoek in te stellen naar verdachte's geestvermogens. (Rechtzaken, 2e en le Blad.). BUITENLAND. Besluiten ter Volkenbondraadsvergade ring. (Buitenland, le Blad.). De crisis in België. (Buitenland, le BI.). tanen ls niet het minst de schuld van een meisje, dat van de gunsten van den kapitein niet gediend ls en den steun van eenige andere opvarenden heeft. Sensatie volgt op sensatieeen bombarde ment, een moordpartij onder de beman ningen op het stukgeschoten schip blijft alleen de kapitein; blind en half waanzinnigVooral in de slot scène is Milton Sill's spel van aangrij pende kracht. Casino-theater Na 't voorprogramma wordt vertoond „Llefdesmanoevres" met in de hoofdrollen Mea Busch en Owen Moore. Een film van goed gehalte dus. Bob, de zoon van een rijken bankier, wordt in tegenwoordigheid van zijn vader tot 2 jaar gevangenisstraf met dwang arbeid veroordeeld. Hij neemt zich dan voor. niet meer in het ouderlijk huis terug te keeren. Wanneer hij uit de ge vangenis ontslagen wordt en wat geld gespaard heeft, doet hij zich te goed aan een heerlijk diner. Maar daarna breekt de malaise pas aan. Wanneer hij tenslotte een oude kennis tegenkomt, wordt hij met veel toewijding verzorgd. Hij zoekt werk wat hem lukt, maar vrienden van zijn vader probeeren hem dit afhandig te maken. Hij trouwt dan met zijn trouwe verzorgster. Zijn vader probeert hem te laten scheiden. Dit lukt echter niet. Veie narigheden doen zich dan nog voor. maar tenslotte komen allen weer met vriend schap tot elkaar. Dan volgt: „De koning der misdadigers", een sensationeel zee- drama. met in de hoofdrol Madge Belamy. Molly Towdsen wordt door haar moeder gedwongen om in 't huwelijk te treden met den dranksmokkelaar Louis Ricarre. Doch zij houdt van een ander en wel van een kapitein, die in dienst is bij Louis Ricarre. Ricarre bemerkt dit, en probeert hem van 't leven te berooven. Hij stuurt hem weg, met de overtuiging dat hij nooit meer terug zal keeren. Molly Fowdsen vlucht met hem mee. Zij maken veel ellende mee, maar de kapitein blijkt op alles voorbedacht en de aanslag op zijn leven mislukt. Riccare krijgt natuurlijk zijn verdiende straf. Een programma dat zeker een bezoek overwaard is. City-theater Als Pinksterprogramma brengt het City-theater deze week „De ondergang van de Zeppelin" met Conway Tearle. Virginia Valli en Ricardo Cortez in de hoofdrollen. Zoodra de motoren van de Zeppelin „De Explorer" gaan ronken en het luchtschip opstijgt om de Zuidpool expeditie te ondernemen, volgen wij den tocht naar de Pool en maken daar adem loos de ondergang van het schip mede. Wij zien de groote ellende die de mannen moeten doorworstelen en tenslotte de redding van den commandant en zijn ad judant. Een film die de verschrikkingen van het Poolgebied schitterend weergeeft terwijl ook de liefdesgeschiedenis die na tuurlijk weer een groote rol speelt, goed tot haar recht komt. Ook voor de natuur liefhebber is er veel te genieten. Voor de Pauze draait „Altijd te laat", een amusante comedie, waarbij weer eens hartelijk gelachen wordt; niet minder grappig in de film „Allemaal om een kussen" Hierna nog een liefdesgeschiede nis „De mooiste sport". Ook het voor programma verdient alle lof Een bezoek met Pinksteren kunnen wij dan ook warm aanbevelen HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: G. Tijsterman. Dorpstraat 80, Oegstgeest Brood- en Icoekbakkerij. Eigenaar: G. Tijsierman, Oegstgeest. Wijziging: N.V Stoomfabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen „De Ster", v.h. N. Wou- terlood P. Jzn., Hoogewoerd 183. Leiden, uittredend Procuratiehouder: N. J. A. Wouterlood. Leiden Nieuwe Directeur: N. J. A. Wouterlood, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1