UIT DE RIJNSTREEK. ALPHEN. Arbeidsbemiddeling. Bij de arbeidsbemiddeling alhier staan •ls werkzoekenden ingeschreven 1 auto- genelasscher, 10 betonwerkers, 1 electriclen 35 fabrieksarbeiders, 2 grondwerkers, 3 klinkers, 1 koetsier, 59 losse arbeiders, 2 machinebankwerkers, 1 monteur, 8 opper lieden, 24 scheepmakers, 8 schippers, 2 sigarenmakers, 2 tegenhouders, 9 timmer lieden, 1 tuinder en 5 ijzerwerkers, totaal 174 personen tegenover 187 personen op 15 Mei J.I. Beroepen. Ds. P. Zwier alhier, die op het tweetal was geplaatst als predikant bij de Chr Geref. Kerk te Schiedam, ontving thans een beroep van deze kerkelijke gemeente. A.E. Kiesvereeniging. In verband met de a.s. gemeenteraads verkiezing werd door de Hervormde Anti Revolutionairen in de Chr. bewaarschool aan de Hooftstraat een vergadering be legd onder voorzitterschap van den heer G. de Jeu met als resultaat, dat zich ver schillende personen opgaven als lid der AR. kiesverg. Op het tweetal. Ds. H. W H. v. Andel, predikant bij de Geref. Kerk Oudshoorn alhier komt voor op het 2-tal voor predikant bij de Geref. kerk te RotterdamKatendrecht. Chr. Landbouwonderwijs. In de door de verg. tot bevordering van het landbouwonderwijs voor Alphen a. d. Rijn en Omstreken op Chr. grondslag ge houden jaarvergadering werden tot be stuursleden herkozen de heeren W. Dom burg en C. v. Gaaien. Jaarverg. Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Alphen a. d. Rijn. Door de afd. Alphen a. d. Rijn van bovengenoemden Bond werd gisteravond in de Opperzaal van de Martha-Stichting de gebruikelijke jaarvergadering gehouden welke zich wederom kenmerkte in een zeer bijzonder geanimeerde bijeenkomst. Na de opening door mevr. Welvaars als vlce-presidente, bracht mej. Van Drunen als secretaresse het jaarverslag uit. dat o.a. een gestadigen groei der afdeeling vermeldde. De vereeniging telt thans ruim 100 leden. Ook het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse, mevr. Belgrager, vermeld de den goeden gang van zaken, zoodat het afgeloopen Jaar met een batig saldo kon worden gesloten. Na de hierop volgende pauze las mevr Sprey over de grondleg ster der ziekenverpleging „Florence Nigh tingale" en reciteerde mevr. Van Haselen „Christophorus" van P. Oosterlee en „Naampie", van Charivarius. Het geheel werd bovendien afgewisseld door zang van een dameskoortje en solozang van mej Van Drunen. Bij de rondvraag kwam ter sprake het a.s. zomeruitstapje, waarna de vergade ring door de vice-presldente met gebed werd gesloten. De R.-K Harmoniever. „Leo XIII" zal 2en Pinksterdag deelnemen aan het nationaal muziekconcours te Lisse, wat betreft de marsch- en concertwedstrijden. Toen de verkeersagent D. op den hoek BruggestraatRaadhuisstraat stond voor de regeling van het ver keer en een wielrijder komende vanuit de Bruggestraat het stopteeken gaf, reed deze toch door met het gevolg dat hij den ver keersagent, ware deze niet uitgeweken, zou hebben aangereden. Toen de agent hierop den wielrijder wilde verballseeren, weigerde deze zijn naam op te geven en koos het hazenpad De agent wist de man echter te achterhalen en nam hem mee naar het politiebureau waar vanzelfspre kend proces-verbaal tegen hem werd op gemaakt. o BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk, z. van A. Gelderblom en A. van Dam Lieuwe, z. van P. K. Koop- mans en H. Bijl. Overleden: Marrigje de Jong, 48 j„ ge huwd met H. E. Molenaar. Ondertrouwd: J. E. Visser 31 j. en M. Koning 22 j. C. van Muiswinkel 24 j. en J. de Jongh 23 j. J. van Vliet 64 j. en W. Steenvoort 53 j. Getrouwd: J. van Diemen 40 j. en J C. Zwanenburg 36 j. Gevestigd: P. Bongers en gezin, vee houder van Berkenwoude G. C. Wöls- wijk, zonder beroep van Heerlen N. Schouten, zonder beroep van Soest. Vertrokken: J. Huzen en gezin, land arbeider naar Waddinxveen D. Kooi- stra, huisknecht naar Den Haag C. de Bruin, slagersknecht naar Delft J. Jeensma, boerenknecht naar Opsterland Gevonden voorwerpen: een auto slinger; een konijn; een portemonnaie; een doublé damesarmbandje; een bos sleutels, en een taschje met inhoud. Een onder de leden der Gereformeer de Kerk gehouden collecte voor het aan schaffen van nieuwe loopers en gordijnen heeft opgebracht f. 411.33. HAZERSWOUDE. De schietwedstrijden der burgerwachten. In het gymnastieklokaal der R.K. School op het dorp had de prijsuitdeeling plaats van den schietwedstrijd der Burgerwacht De burgemester was hiertoe door het bestuur der Burgerwacht, waarvan deze eere-voorzitter is uitgenoodigd de prijsuitdeeling te houden, en gaarne was door hem aan dat verzoek gevolg gegeven. Alvorens tot de prijsuitdeeling over te gaan sprak de eere-voorzitter er zijn vreugde over uit. dat in het afgeloopen seizoen zoo velen deze schietwedstrijden hadden gevolgd. Op het dorp namen wekelijks 80 4 90 personen aan de oefening deel. hetgeen voor spreker een waar genoegen was. Overgaande tot de prijsuitdeeling, werd de voor de klasse A de eerste prijs toege kend aan W. J. Dekker, de tweede aan J. H Pels, de derde aan J. Koetsier en de vierde aan W Hoogendoorn. In klasse B ontvingen de ste prijs W. Vroegrljk de 2e L. C. van Vliet, de 3e aan D. van Staveren, de 4e aan A. C. A. van der Togt, de 5e aanD. J. van Daalen, de 6e aan H. Verheul, de 7e aan T. Gordijn, de 8e aan D. Lievaart en de 9e aan D. Compier. In klasse C werden prijzen toegekend aan 1. Rijkaart. 2. A. Rijkaart, 3. J. Rij kaart, 4. T. van Elswijk. Voor de prijswlnners aan den Rijndijk, kwamen in aanmerking voor klasse A: le prijs M. P. den Hollander, 2e prijs N. J. Verkley, 3e prijs Chr. de Groot, 4e prijs Th. J. Verkley. Voor klasse B: le prijs W. van Wetten, 2e prijs F. v. d. Meer, 3e prijs N. J. Kap- tein, 4e prijs J. Mens. Voor klasse C: 1ste prijs B. Spierenburg. De prijzen bestonden uit doelmatige kunstvoorwerpen. Gemeenteraadsverkiezing. Door het hoofd-stembureau zijj de a.s. gemeenteraadsverkiezing de .„ten genummerd en vastgesteld. Lijst 1: Chr. Historische. Lijst 2: Vrije lijst. Lijst 3: Gemeentebelang. Lijst 4. R.K. partij. Lijst 5: Ant. Rev. partij. Aanbesteding. De uitslag der alhier plaats gehad heb bende pub'ieke aanbesteding tot liet bouwen van 15 woningen in de Zonneveldstraat aan den Rijndijk voor rekening van de Bouw- vereeniging „Volksbelang" is als volgt: Gebr de Graaf, Voorschoten, f. 43.875; J. v. Wijk, Alphen a d. Rijn, f.40125-, Deuer- lierg, Alphen a. d. Rijn, f. 40.000; C. v. d. Wiel. Rijnsburg, f. 39.979; C. J. v. Vliet, Waddinxveen, f.38.740; Groeneweg en van Kampen, Rotterdam f.38.1C0; Wed. Boers, Hazerswoude (Rijndijk), f.37.255; K. de Jong Alpher. a. d. Rijn f. 37.125: J. W. v. d. Sterre, Koudekerk, f. 37.030; H. A. Wiersina, Voor schoten, f. 36.177; v. d. Lelie en Kantebeen, Leiden, f. 36.000; Barends en Schreuder, Lei den, f. 35.770; D. Leenheer, Koudekerk f. 35.760. Vollenberg, Zoeterwoude, f.35 636: W. J. Jongeneel, Koudekerk, f.34.300; Wed. H. van Driel, Koudekerk, f. 34.200; C. Opdam Haarlem, f. 34.100; IJ Hortensius, Hazers woude (Dorp), f. 34.000; J. van Noort, Bent huizen, f.34 0 0; J. Buitenhuis, Hazerswoude, f. 33.995; C. A. v. d. Wiel, Hazerswoude, f.33.974: Gebr. Batelaan, Hazerswoude (Rijn dijk), f. 33.888; Groen en Bregman, Bent huizen f.33.770. van der Lek, Bleiswijk, f.32 938; J. Bontebal, Zevenhoven f. 32.862; W. Houtman, Alphen a. d. Rijn, f. 32.000; N. van Diggelen. Koudekerk, f. 31.967. De gunning is aangehouden. GEMEENTERAAD. Herziening Schoolgeldregeling De verordening vastgesteld. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Tegenwoor dig alle leden behoudens de heer P. F. Veelenturf die wegens ernstige ziekte af wezig is. Voorzitter is de Burgemeester. Na opening der vergadering en gebed worden de notulen der voorgaande ver gadering gelezen en vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van verschillende Ingekomen stukken als de goedkeuring der verordening tot heffing van 25 opcenten op de gemeentefondsbe lasting, dito van de verordening tot wij ziging van de Leges-verordening, goed keuring van comptabillteitsbesluiten, goedkeuring van de gemeenterekening dienst 1928, goedkeuring van het raads besluit waarbij een voorschot is verleend voor den bouw van woningen, vaststel ling van de bijdrage groot f. 515.41 inzake de keuringsdienst van waren te Leiden, een circulaire betreffende intercommu nale samenwerking van gemeenten, vast stelling van de Rijksbijdrage in de jaar wedden van den Burgemeester en den Secretaris op f. 3000.beschikking hou dende mededeeling dat de voorloopige uitkeerlng uit het gemeentefonds f 29286.77 zal bedragen, eenige opgaven van ramingen op 't gebied der belastin gen, bericht van Mej. Mollema dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aan neemt, opneming van een patiënt in het gesticht „Bloemendaal" te Loosduinen en het verslag van den Keuringsdienst van waren te Leiden. Alle deze stukken worden achtereen volgens voor kennisgeving aangevimen. Van den Bond van Vereemgingen en Stichtingen ingevolge de Landarbeiders- wet is een verzoek ingekomen om adhaesie te betuigen aan zijn verzoek aan den Minister tot verlaging van de rente waar tegen de voorschotten ingevolge het be paalde bij de Landarbeiderswet worden verleend. De voorzitter deelt mede dat in deze gemeente ook enkele voorschoten loopen. De heeren D. Buitenhuis en J. Brugman verdedigen de verlaging der rente en daarmede het betuigen van adhaesie, waartoe met alg. st. besloten wordt. Van eenige bewoners van het Rietveld is een verzoek ingekomen om vergoeding omdat hun kinderen meer dan 4 K.M. van de school wonen. Dit verzoek wordt in handen van B en W. gesteld om advies. Aan de orde is nu de schoolgeldveror dening. Deze is het voorgaande jaar voor één jaar goedgekeurd. Ged. Staten deelen eenige bezwaren mede die de betrokken Minister tegen de bestaande verordening heeft. B. en W. stellen voor aan die be zwaren tegemoet te komen en tevens het tarief van het schoolgeld voor het uitge breid lager onderwijs te herzien. Dit is ongetwijfeld te hoog hetgeen de Voorzit ter nader aantoont. B. en W. stellen voor dit tarief als volgt vast te stellen: Bij een belastbaar inkomen, dat is dus na de kin deraftrek. van f. 700 tot f. 800 f. 3.90; van f 800 tot f. 900 f. 4.80: van f. 900 tot f 1000 f. 5.70; van f. 1000 tot f. 1100 f. 6,60: van f. 1100 tot f. 1200 f. 7.50: van f. 1200 tot f.1300 f. 8.40; van 1300 tot f. 1400 f 9.30; van f. 1400 tot f. 1500 f. 10.20: van f. 1500 tot f. 1600 f. 11.10; van f. 1600 tot f. 1800 f. 12.—; van f. 1800 tot f. 2000 f 14.70; van f. 2000 tot f. 2200 f. 17.40: van f. 2200 tot f. 2400 f. 20.10; van f. 2400 tot f. 2700 f. 22.80; van f. 2700 tot f. 3000 f 25.50; van f. 3000 tot f. 3300 f. 30.—; van f. 3300 tot f. 3600 f. 34.50; van f. 3600 tot f. 4000 f. 39.van f. 4000 tot f. 4400 f 43.50; van f. 4400 tot f. 4800 f. 48. van f. 4800 tot f. 5200 f. 52.50; van f 5200 en meer f. 57.—. Bij de bespreking die volgt merkt de heer C. A. van Dam op dat veel zaken het onderlijs betreffende goed gevonden moeten worden omdat de wet het zoo wil. Met dit schoolgeld is het anders. Dit kan de Raad verlagen doch ook handhaven op het bestaande tarief. Het lager onderwijs moeten de kinderen volgen, het uitge breid la"»r onderwijs is vrijwillig, is een privézaak van de ouders, en wel van ouders die behooren tot de groep der beter gesitueerden. De voorzitter is van oordeel dat uitge breid lager onderwijs in deze gemeente in RECLAME. 6299 hoofdzaak voor de boomkweekers van veel belang is. Zij kunnen daardoor hun kinderen meer paraat maken voor hun vak. De toekomstmogelijkheden worden vergroot Het zou van de zijde van den Raad niet juist gezien zijn daarop rem mend te werken door een extra hoog schoolgeld. De heer D. de Bruyn IJzn. deelt mede dat de kinderen die op de lagere school van het zesde in het zevende leerjaar zouden komen direct overgaan naar de eerste klasse van de U.L.O, school Deze zouden bij een extra hoog schoolgeld on billijk getroffen worden. Overigens verde digt hij het belang van U. L. Onderwijs. Hij heeft op kunnen merken dat jongens die uitgebreid lager onderwijs hebben ge noten in verschillende gevallen hun maatschappelijke positie op een hooger plan wisten te brengen. Vroeger was na melijk aan de Chr. school Dorp ook een Uitgebr. lager Onderwijsschool verbonden In de oorlogsjaren en door de nieuwe onderwijswet is die opgeheven tot deze het vorig jaar weer is begonnen. Hij ver dedigt als zijnde ook in het belang dei- gemeente een uitgebr. lager onderwijs school waar men z'n kinderen tegen een billijk schoolgeld heen kan zenden. De heer A. J. de Jong vraagt hoeveel klasssen de U.L.O. school telt. De Voor zitter antwoordt van drie. De heer C. Patijn pleit voor de ontwik keling van het kind. Het schoolgeld mag zulks niet belemmeren. Daarbij komt, wat aan den eenen kant wordt gegeven komt aan den anderen kant terug. De heer D. Buitenhuis merkt op dat het de gemeente heel wat zou kosten als aan al de lagere scholen U. L. O. ver bonden werd. Overigens is hij er voor het gaan naar de bestaande U. L. O.-school niet moeilijk te maken door een hoog schoolgeld.' De heer C. A. van Dam een en ander gehoord hebbende verklaart zich wel met het door B. en W. voorgestelde tarief te kunnen vereenigen. Met alg. st. wordt hierna de schoolgeld- verordening en de verordening op de in vordering daarvan vastgesteld. Hierna wordt een verordening vastge steld tot geldig verklaring der bestaande strafverordeningen. De rekenng der Vereeniging „Werkver schaffing" wordt goedgekeurd. Hierbij verdedigt de heer C. Patijn bij werken zooals de beschoeiing van de Oost- brugsloot waarbij een aannemer optreedt het daarvoor geldende dagloon te laten uitbetalen en niet te bevorderen een loon daar beneden bij wijze van werkverschaf fing. Na eenige bespreking zegt de Voorzitter dat met de ervaringen met dit werk opge daan rekening zal worden gehouden. De balans en Verlies- en winstrekening van de Bouwvereen. „Volksbelang" wordt goedgekeurd. Hierbij wordt medegedeeld de uitslag van de besteding van de 15 woningen aan den Rijndijk. Rondvraag De heer J. W. van Vliet zegt dat hij de stukken betreffende de wijziging van de schoolgeldverordening die hij eerst ter vergadering voör hem heeft gekregen gaarne een paar dagen van te voren thuis had gehad. De voorzitter antwoordt dat dit ook anders geschiedt doch dit deze keer niet ging. Hierna sluiting der vergadering. In de door ons medegedeelde opgave van candidatenlijsten voor de gemeente raad moet de lijst „Vrijheidsbond" ge noemd worden „Gemeentebelang". Als no. 8. 9 en 10 staan op deze lijst resp. vermeld de heeren A. N. van Exter, L. v. Gorkum Pzn. en L. van Veen Pzn. Tot lsten ambtenaar ter gemeente secretarie is benoemd de heer W. Kuiper van St. Pancras. f. 622,33. Schuld in rekening-courant f. 277.885.00, met inbegrip van het saldo ad f. 99.686,49 van de Centrale Bank. Met ruim 9000 dagboekpsten en f 4477,59 winst, is het boekjaar 1930 afgesloten. Hierna werd door den heer J. F. de Ren, namens de financleele commissie verslag uitgebracht. De commissie stelde aan de vergadering voor de rekening en balans, benevens het voorstel van het bestuur in zake de winst, goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming is hiertoe besloten. Bij de verkiezing werden de periodiek aftredende heeren Joh. Rietbroek Jr. te Roelofarendsveen als bestuurslid, en P. Roos te Haarlemmermeer als lid van den raad van toezicht met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot lid der financieele commissie werd gekozen de heer R. Kroon te Haarlemmer meer. Een kleine wijziging in het huis houdelijk reglement werd zonder hoofde lijke stemming .overeenkomstig het be stuursvoorstel, goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat zullen worden uitgeloot 43 aandeelen en dat een aandeel, ten name van een overleden lid, is afgeschreven. Van de rondvraag ls geen gebruik ge maakt, hetgeen in de geschiedenis der Bank nog nimmer is voorgekomen. Vervolgens sloot de voorzitter der ver gadering. o WOUBRUGGE. Verkooping. Ten overstaan van notaris R. van d-.n Berg werd in het openbaar verkocht een woning in de Kerkstraat en twee perceelen weiland, gelegen in den Vrouwgeestpolder. Kooper van de woning werd de heer L. Verweij Jr. voor f. 2700 en van het weiland de heer H. Stoof voor f.3110. klommen, verdeeld over 7 leerjaren gebracht in één lokaal, waarvoor'^ krachten zijn aangesteld, wat een baren toestand ls. Het bestuur van „Volksonderr.r I dan ook, dat geen onbillijk verrÏÏiT gedaan, temeer waar alle andere ,1 in de gemeente over een goede vm der klassen in lokalen beschikken Thn unnrvlttar oorrf /Inf «4(4i De voorzitter zegt, dat dit adres bij B. en W. in behandeling js daar het nog te kort geleden fc OUDE-WETERING. Vergadering Boerenleenbank. In het hotel van den heer H. P. Klein alhier werd een drukbezochte ledenverga dering gehouden der Coöperatieve Boeren leenbank. De voorzitter van den raad van toezicht, de heer J. W. Rodewijk, opende de vergadering en benoemde den heer Jos. Penning de Vries tot secretaris. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Vervol gens kwam het jaarverslag van den kas sier aan de orde. Hieruit stippen wij de volgende gegevens aan. Het ledental is ge stegen tot 280. Geconstateerd werd, dat de laatste jaren veel personen als lid toe treden, die geen direct belang bij de Bank hebben ter bekoming van voorschot of crediet. Zij worden alleen lid om de Ver eeniging met hun naam te steunen. De in omloop zijnde spaarbankboekjes zijn ge stegen tot 1080, de uitstaande voorschotten tot 230 en de loopende rekeningen tot 172. alles per ultimo December j.l. Herdacht werd in het jaarverslag het 30-jarig be staan der Bank. Gememoreerd werd, dat de Bank gedurende haar bestaan nimmer een verlies heeft geleden, doordat de uit staande gelden goed waren gedekt. Hier voor werd een woord van waardeering uitgesproken tot bestuur en raad van toe zicht voor hun voorzichtig en wijs beheer. De directeur, de heer P. Roeloffs. sprak namens het bestuur en herdacht in zijn rede vooral den onlangs overleden oud- en eere-voorzitter. wijlen den heer N. L. Rodewijk. in leven wonende te Roelof arendsveen. een der oprichters van de Bank. Aan de rekening en balans ontleenen wij het volgende: Aan rente is ontvangen van de uitstaan de voorschotten en hypotheken f 20.403,28; in rekening-courant f. 20.919,91; van cou pons f. 1371,90; aan provisie en diversen f. 3083.05. Aan rente is uitgegeven, aan de spaar bank f. 29.976 33; in rekening-courant f. 4638,47 en aan diversen, zooals afschrij vingen, salaris, bijdrage Centrale Bank en waarborgfonds f 9181,76. Aan uitstaande voorschotten en hypo theken was te vorderen f. 449.534,62; in rekening-courant met inbegrip van het effecten-bezit der Bank f. 589510.40. Saldo der spaargelden f. 779.118,27. Nog verschuldigde rente aan de spaarbank ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Kinderspeelplaats - Verzoek van „Volksonderwijs". De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen, welke onver anderd werden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken: a. Missive, houdende mededeeling dat de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelas- ting bij Kon. Besluit van 12 Febr. 1931 is goedgekeurd. b. Idem van Ged. Staten, dat de beslis sing omtrent het raadsbesluit tot verkoop van bouwgrond aan den heer J. J. Koning is verdaagd. c. Idem, waarin 'sRaads oordeel wordt gevraagd omtrent een voorgestelde herzie ning en aanvulling van eenige bepalingen der algemeene regeling voor de jaarwedden van de burgemeesters, de secretarissen en de ontvangers van de gemeenten met 15.000 inwoners en minder in deze pro vincie. Bedoelde herziening brengt voor deze gemeente geen veranderingen. B. en W. stellen voor te besluiten aan Ged. Staten te berichten, dat tegen deze herziening geen bezwaren bestaan. Aldus besloten. d. Adres van den Bond van Mobilisatie- Invaliden en van hun nabestaanden, om adhaesie te betuigen aan een adres der gemeente Smalllngerland, waarin verzocht wordt om een wettelijke regeling, welke aan mobilisatie-slachtoffers een algeheele schadeloosstelling waarborgt. Bij de bespreking van dit adres blijkt dat het algemeen gevoelen van den raad ls. dat een dergelijke zaak meer op den weg van de volksvertegenwoordigers of orga nisaties dan wel van den raad ligt, zoodat besloten wordt dit adres voor kennisge ving aan te nemen. 2. Voorstel tot verkoop van een stuk bouwgrond aan de Dwarsstraat op „Bui tendorp" naast den heer Le Blansch, aan den heer D. Dijkema, te Alphen a. d. Rijn. B. en W. stellen voor bedoelde strook grond, groot pl.m. 369 vlerk. M„ voor de som van f. 850 aan genoemden aanvrager te verkoopen. Aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. om tot weder opzegging een stukje grond aan de Dwars straat op ..Buitendorp" beschikbaar te stellen voor speelplaats van de kinderen der Nutsbewaarschool. Het voorstel van B. en W. wordt na discussie aangenomen. 4. Vaststelling Kohier Hondenbelasting. Het kohier voor het loopende dienstjaar wordt vastgesteld met een totaal van 95 honden 1ste klasse en 48 honden 2e klasse tot een gezamenlijk bedrag van f.214. 5. Verzoek om verlichting van den Goud- schenstraatweg. Ingekomen is een adres van T .Zaal Pzn. en 10 andere bewoners van perceelen langs den Goudschen- straatweg om. nu de gelegenheid komt om aan te sluiten aan een nog te leggen electrischen kabel, medewerking te willen verleenen, dat tegelijk de aanleg van een behoorlijke straatverlichting aldaar worde ter hand genomen, in het bijzonder omdat de daar ter plaatse liggende voetbrug over de Goudsche-vaart bij duisternis groot gevaar oplevert. De voorzitter acht dat voor inwilliging van het verzoek wel motieven aanwezig zijn en stelt dan ook voor bij genoemde brug een electrische straatlantaarn te doen aanbrengen. De heer Linschoten wijst er op, dat de kosten voor straatverlichting in deze ge meente reeds buitengewoon hoog zijn; waar is ten slotte de grens wanneer tel kens aan nieuwe aanvragen maar wordt voldaan. Na nog eenige bespreking wordt op het verzoek met 6 tegen 1 stem, die van den heer Linschoten, gunstig beschikt. 6. Verzoek van de afdeeling „Volksonder wijs" om op de openbare lagere school No. 1 in het Dorp met één lokaal uit te breiden en de speelplaats te vergrooten. Het motief voor bovenstaand adres aan den raad vindt zijn grond in het feit, dat de openbare school in het dorp gedurende de laatste jaren in leerlingenaantal st°eds vooruit is gegaan. Er ls nu een aantal "an 46 leerlingen bereikt, welk getal na het ingekomen adres inmiddels tot 49 is ge komen. Het is echter ook bij E en»l kend, dat het leerllngental aan j, T bare school in den laatsten tijd Jij woon groeiende is, zoodat de toestand niet te bestendigen is yj noemde school wordt ook door w?| deren uit Alphen a. d. Rijn gebml maakt, omdat met deze gemeenïl regeling is getroffen voor toelath» I kinderen uit die gemeente op d,'T school alhier. Met Alphen zou dan» trent deze zaak overleg kunnen v. gepleegd. Thans is deze zaak echt»! niet voor behandeling rijp, omdial geen plannen zijn besproken f Wethouder van Muiswinkel wu| wijzen, dat de zorg voor het opent; derwijs berust bij den raad en spetj B. en W. Op het adres behoeven wed lijk als zoodanig niet in te gaan o het eenmaal tot de plicht van B i behoort te zorgen voor goed o» onderwijs. Iets anders zou dit zijn s een vereeniging tot oprichting of li houding van een bijzondere bk, school met een dergelijk verzoek toil raad kwam, omdat zulk een vereen! dan langs den weg van art. 72 der ij wet zou kunnen komen. „VolksondfS vertegenwoordigt echter zulk een tm ging niet. Spr. neemt het echter 1 kwalijk, dat deze vereeniging met I herinnering komt. Echter kan men J W. niet in gebreke stellen, aangezien] aangetoond is, dat zij de belangen m openbaar onderwijs niet willen beh_ gen. De bestaande toestand aan del noemde school is dan ook nog maarl kort; met April j.l. hebben maar ei leerlingen de school verlaten, terwijll vele nieuwe leerlingen zijn toegelaten I is voorstander van goed onderwijs pj is dan ook geheel overtuigd, dat 1 toestand noodwendig moet worden tl derd. Als wij nalatig bleven zou de vel nog wel verplichten, dus de belangen! openbare school zijn geheel safe. De heer Edelman vraagt of aan del staande school geen uitbreiding mol is. De voorzitter deelt in dit verband! mede, dat ook van de zijde van het f vormd Schoolbestuur aandrang ls geko om voor deze school 'n nieuw gymnas lokaal te bouwen. Wanneer maatreg, voor uitbreiding der openbare school den getroffen zou het wenschelijk tevens voor een goed gymnastleklokai zorgen, waarvan de 3 scholen in het q gebruik zouden kunnen maken. Wethouder Hoogendljk is het ten i met den heer Van Muiswinkel eens.l wil opmerken dat „Volksonderwijs" all maar een verzoek tot den raad heeitl richt, tot het doen waarvan ieder tail is. Waar een dergelijke toestand, f waarin nu de O. L. school in het f verkeert, destijds bij de openbare schol den Tempel als onhoudbaar, is verbei kan zulk een toestand hier toch ookl blijven voortbestaan. Spr. is blij, dat zulk een toename van leerlingen, zich geval voordoet, dat aan minder gewenr toestanden op onderwijsgebied eens einde moet worden gemaakt. Spr. It van overtuigd, dat het moeilijk zal om deze kwestie op de meest gesel wijze op te lossen, doch we moeten naar een goede regeling uitzien. De heer Linschoten zegt, dat toen openbare en de Herv. School in één geb werden ondergebracht, hij reeds voois heeft, dat dit in de toekomst mis loopen. Nu komt ook de kwestie voor gymnastieklokaal er nog bij. Spr. zot beste oplossing achten, dat de openl school de beschikking weer krijgt ose geheele vroegere school, waarvan tl een deel aan de Herv. School is afgest Twee lokalen zouden dan voor het on wijs kunnen worden bestendigd en t lokalen tot gymnastieklokaal voor scholen worden omgebouwd. Voor de I vormde school zou dan een nieuwe sc met 3 lokalen moeten worden gebot De voorzitter merkt op, dat met oog op de financiën verschillende plan zullen moeten worden begroot, omdat de mogelijkheid tot bijbouw aan de staande school overblijft. De heer Van Wijngaarden is het geheel met den heer Linschoten eens.l wel spr. een plan in ongeveer gelijken had. Hij zou echter de Herv. School beschikking willen laten over haar tei woordige school en daarbij van het komende lokaal der openbare school geschikt gymnastieklokaal maken. V het cpenbaar onderwijs zou hij dan nieuwe school met 2 lokalen aan de I tendorpstraat willen bouwen, waar de meente aldaar zelf nog grond gen heeft. Na nog verdere bespreking wordt slotte besloten tot een beslissing te «a ten tot B. en W. met nadere plannen begrootingen zullen komen. 7. Indeeling begraafplaats. In verband met de toezegging in vorige vergadering gedaan brengt de ro zitter thans ter tafel een teekening t de nieuwe algemeene begraafplaats i een indeeling der grafruimten en klas» Aan het voorgestelde plan wordt 6» keuring gehecht. 8. Aanvraag crediet schrijfmachine. De voorzitter deelt mede, dat de bestaat schrijfmachine ter Secretarie noodzake. door een nieuwe moet worden vervang en vraagt daarvoor het noodige eren aan, hetgeen wordt toegestaan. Het laatste punt der agenda: Besprek verkoop grond aan het Rijk voor aaa van den nieuwen Rijksweg, zal in besk' zitting worden behandeld. Rondvraag. Wethouder Hoogendljk vraagt of cr ge verandering is te krijgen voor betere ow spuiing of reiniging van de Kerklaansi» aangezien deze bij tijden veel stank ra spreidt. De heer Linschoten vraagt om rijkswegbeheer eens attent te maken beter onderhoud van het voetpad law den Rijksstraatweg, dat geheel met gn is begroeid. De heer Van Wijngaarden zou gal een nieuwe vlag zien aangeschaft voor toren en vraagt voorziening voor goede afrit bij het brugje in de DW»1 op „Buitendorp". De voorzitter zal van een en ander nemen en sluit hierna de vergadering- Gevonden voorwerpen, waaromtK"'! lichtingen zijn te bekomen ter Ge®\L Secretarie: 1 paar vetleeren water!»!™" lA

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10