VRIJDAG 22 MEI 1931 No. 21832 jlCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN DE ANNA-KLINIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERU-BERICHTEN. iat Jaargang EIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENT1EN i cts. Per regel T00r advertentlën uit Leiden en plaatsen Lf agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle fdere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Iislultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Been maximum aantal woorden van 30 volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week t. 0.1# Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. ggmrner bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. meester en Wethouders van Leiden (ter algemeene kennis, dat door t de lirma A. Dieben en Zn. en jijgenden vergunning is verleend Lprichten van een waschinrich- f:et perceel Witte Singel No. 3. No. 1939. 6739 I A. VAN DE SANDE BA' HUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Mei 1931. ROBERT JONES GEHULDIGD. On eenvoudige, doch hartelijke Ifltchtigheid in de Anna-kliniek. „«tegenwoordigheid van een klein aan- IBanoodigden, wier namen wij reeds len en van het geheele personeel, «>verre de werkzaamheden zulks '™5en is gistermiddag in de Anna- 1 voor Orthopaedie een plaquette Id van Sir Rober Jones, een der vooraanstaande orthopaedisten ter gezelschap werd door een zuster- ;je met het zingen van het Engelsche ied verwelkomd en daarop toege en door den directeur der kliniek, dr. Jansen, die, nadat hij het vlagge- voor de plaquette had verwijderd, in de Engelsche en vervolgens in de idsche taal als volgt sprak: plaquette geelt de beeltenis van r grootste orthopaedisten indien :n allergrootsten. Zijn krachtig en lichaam, de vlugheid en nauwkeu- fid, waarmede hij waarneemt en be- sn vormt, zijn weergalooze handig- in operatieve maatregelen hebben instaat gesteld meer dan 40.000 itles te verrichten en van honderd- inden gebrekkigen op andere wijzen leed te verzachten. Gedurende den jen oorlog werden door zijn tactvol in Engeland 25.000 bedden Ingericht in den oorlog gewonden. Hij organi- de behandeling van die allen. Bo ten ging zijn wakend oog langs de Ito der geallieerde legers en droegen lianwijzingen er toe bij. de gevolgen nerwondingen tot een minimum terug jtengen Door zijn bezielenden invloed de Britsche Eilanden een groot il inrichtingen voor lichamelijk ge- igen verrezen, waarin duizenden (lukkigen behandeling en onderwijs ea. en is een organisatie voor opspo- van gebrekkigen en voor nazorg tot gekomen. M plaquette is aangebracht op een Is in onze Kliniek, waar wij allen da te langs gaan naar en van ons werk, lt wij zullen worden herinnerd aan van onvermoeide werkzaamheid wij zullen worden aangespoord chten ons leven even rijk te maken nuttigheid voor de lichamelijk ge- 'Igen. Deze plaquette geeft de beeltenis van den grootsten leeraar der orthopaedie, dien de wereld ooit zag. In Engeland is een corps van bekwame orthopaedisten door hem gevormd. Gedurende tientallen jaren zijn uit alle werelddeelen doctoren tot hem gekomen, om door hem te worden onderricht. En velen hunner hebben hun werk zien groeien door wat zij van hem hoorden en zagen. Ziin geschriften han delen over welhaast alle gebieden der practische orthopaedie. Zij munten uit door klaarheid en kortheid. Zij zijn over de geheele wereld verspreid. Deze plaquette is aangebracht op een plaats in onze Kliniek, waar wij allen langs gaan naar en van ons werk, opdat wij worden herinnerd aan dezen grooten meester en door zijn voorbeeld worden aangespoord, ook rondom ons een groep van werkers te vormen, vervuld van de behoefte het leed der gebrekkigen te lenigen. Deze plaquette geeft de beeltenis van een man, wiens bijzondere lichamelijke en verstandelijke gaven zoo mogelijk wor den overtroffen door die van goedheid en edelmoedigheid des harten. Naijverig op niemand, hulpvaardig voor ieder, zacht ln zijn oordeel heeft hij een warmte van hart, die gevoeld wordt door ieder die hem ontmoet, door het kind zoowel als door den volwassene. Ieder, die met hem in aanraking komt. wordt opgeheven door de behoefte hem nabij te komen in het geven van goedheid en vriendschap. Deze plaquette is aangebracht op een plaats in onze Kliniek, waar wij allen dagelijks langs gaan naar en van ons werk, opdat wij worden herinnerd aan een ideaal van goedheid des harten en van liefde tot den naaste. Groote Meester en Vriend, er is nog een reden waarom deze plaquette is aange bracht. Het is niet, dat wij meenen, U daarmee te kunnen eeren: Tegenover de talrijke hooge onderscheidingen die U zijn geworden van Uw eigen Regeering, van verschillende universiteiten en weten schappelijke genootschappen zou onze hulde in het niet verdwijnen Maar door uw voorbeeldigen arbeid, door Uw prak tische lessen en door Uw aanmoedigende vriendschap hebt gij deel gehad aan den groei der orthopaedie in Leiden, en daar mee aan het tot stand komen van dit ge bouw, meer dan gijzelf zult willen toe geven Het aanbrengen van deze plaquette is de erkenning van een schuld, die ech ter daarmee niet is betaald, de uitdruk king dei dankbaarheid van het Bestuur en de leden der Vereeniging voor Mis vormden, in wier naam ik thans tot U spreek. Ik dank U namens dit Bestuur en de Leden, dat gij hierheen hebt willen komen om de uitdrukking onzer dank baarheid te aanvaarden. Al deze woorden zullen op perkament geschreven aan deze plaquette worden bevestigd, opdat in geslachten na ons, 'wanneer de jongeren zullen vragen: „Wie was hij?", de ouderen zullen antwoor den: „Hij was een man groot door zijn arbeid voor de gebrekkigen. grooter door zijn lessen, en. zoo mogelijk, grooter nog door de goedheid des harten die van hem uitging! Laat ons zijn voorbeeld navolgen! Zooals wij gisteren al berichtten, is de plaquette ontworpen en gemodelleerd door den graveur R. Lubach te Zeist en in brons gegoten door de Rijnlandsche Kunstgieterij van H. W. Stöxen en Zn. alhier. Sir Jones antwoordde daarna als volgt: Ik voel me diep bewogen en zeer dankbaar op dezen gewichtigen dag. waarop ik nooit heb durven hopen. Gehuldigd te worden door eigen volk in eigen land ver rijkt het leven en geelt onuitsprekelijke vreugde, maar de gedachte de eer waardig gekeurd te worden om in Holland te wor den gehuldigd door mijn vakgenooten op een zoo unieke wijze ontroert mij. Door mijn beeltenis hier aan den wand zal het zijn alsof ik gedurende vele geslachten bekwame orthopaedisten gadesla bij de beoefening van een zich steeds perfec- tioneerende wetenschap en aldus bijdraag in de toekomstige overwinningen over mismaaktheid en gebrekkigheid. De eer wordt te meer op prijs gesteld, daar zij wordt gebracht door een meester- chirurg en goeden vriend, die meer dan wie ook heeft gedaan om tusschen beide lan den hechte vriendschapsbanden te vlech ten Inderdaad, dr. Murk Jansen, kan wor den beschouwd als een voorvechter van den Vrede en de goede verstandhouding tusschen alle naties, want hij wordt geeerd en bemind door allen. Waar ter wereld de orthopaedie wordt uitgeoefend, dringt zijn invloed door. Hij is in den waren zin een pionier, een nede rig volgeling van de waarheid en zijn streven is de oorzaken te doorgronden. Door een zoo voortreffelijken geest te wor den gehuldigd, verhoogt de waarde van de mij bewezen eer Wanneer ik dit zieken huis, de schepping van dr Murk Jansen, bestudeer, ben ik vervuld van bewondering. Het is ideaal en zal een bron van afgunst zijn voor de orthopaedisten van alle lan den. Het is bewonderenswaardig toege rust voor het grootsche werk, waarvoor het dient. Verleden jaar nam ik met groote belangstelling kennis van het werk, dat juist gereed gekomen was en werd getrof fen door de vriendschappelijke, haast broederlijke verhoudingen onder het per soneel van hoog tot laag. De orthopae- dische wetenschap doet een beroep op het openbare voelen en denken. Zij leert de wereld door organisatie en propaganda hoe de kreupelen te helpen; zij brengt den gebrekkige tot nuttige functies Zij neemt het kreupele kind onder haar bescherming en de Staat is verplicht den grootst moge lijken steun te verleenen, niet alleen uit menschelijke overwegingen, maar omdat de orthopaedie gebaseerd is op ware economie Tenslotte zong het zusterkoor Psalm 134: 1 „Dat 'sHeeren Zegen op u daal!" BEROEPEN. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft voor de tweede maal een beroep uitgebracht op ds. A. de Bondt te Pijnacker-Nootdorp. HORTUS BOTANICUS. Ook de kassen zonder geleide toegankelijk gesteld. Men bericht ons. dat vanaf 26 Mei a.s. het meerendeel der kassen in de Hortus Botanicus zonder geleide voor het publiek toegankelijk zal worden gesteld op werk dagen en de gewone bezoekuren. Tevens ligt het in de bedoeling om. wanneer deze proefneming slaagt, voortaan des zomers vanaf Pinksteren tot half September de kassen open te stellen. DERDE WERNLOOZENONTSPANNINGSAVOND. Op Maandag 1 Juni a.s. zal de Leidsche Bestuurdersbond den derden ontspan ningsavond geven voor alle werkloozen en hun gezinnen, waarvoor de Stadszaal we derom door het gemeentebestuur is be schikbaar gesteld. Medewerking zal worden verleend door de muziekvereeniging „Nieuw Leven", ter wijl verder zullen optreden Billy Pour, de man met de 1000 vesten). Mr. Santo, buik spreker en Brandon, het accordeon-won der. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer de programma's verkrijgbaar zijn. Foto Bleuzé. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Leert zwemmen. Voor de Lèidsche Reddingsbrigade heeft de heer A. J. Meyerink, uit Haarlem, gis teravond in de goed bezette zaal van het Nutsgebouw aan de Steenschuur een cau serie met lichtbeelden gehouden over het zwemmend redden en de gevaren der zee. Na ingeleid te zijn door den brigade-voor zitter, den heer W. F. van Ingen Schenau, heeft de spreker herinnerd aan de oprich ting der Leidsche Brigade in 1917 naar aanleiding van de redding van twee kin deren uit een Singelgracht, waarbij de redder, de student Rijkers, om het leven kwam. De heer Meyerink schetste in het kort de ontwikkeling van het reddings wezen hier ter stede, zoowel als over ons geheele land en wees daarbij met nadruk op de groote noodzaak daarvan. Een statistiek heeft uitgewezen dat in de jaren 19031910 gemiddeld per jaar 939 men- schen ln ons land zijn verdronken Thans bedraagt dit aantal nog ongeveer 713, en al is dit dan 226 minder, het is in ieder geval nog ontstellend hoog. Het deed spreker, in verband hiermede, groot ge noegen, dat te Leiden een proef met schoolzwemmen zal worden genomen, omdat dit een der beste manieren is om verdrinkingsongevallen te voorkomen. Met een aantal lantaarnplaatjes heeft spreker vervolgens zijn pleidooi over het zwemmend redden op duidelijke wijze toe gelicht. Na een korte pauze besprak hij de ge varen der zee. er daarbij dringend voor waarschuwende alleen daar te gaan baden waar goed toezicht is. Want de zee is ver raderlijk. Bij Westenwind en hoog opge- stuwden golfslag gaat menigeen met het gezicht naar de kust staan, maar juist dan loopt men de kans omgeslagen en door den onderstroom naar zee gesleurd te worden. Is er Oostenwind en staan de vlaggen naar zee dan ga men niet te water; de zee is dan dik en vuil en vies van kwallen, enz.! Na nog gewezen te hebben op het ge vaar der muien (stroomingen naar zee tusschen de banken), die vooral bij Noor- derwind gevormd worden, heeft de heer Meyerink als slot van zijn betoog een aantal lichtbeelden laten zien. alle betrek king hebbende op het reddingswerk aan onze kust. Met 'n woord van dank aan den spreker voor zijn leerzaam en nuttig betoog, sloot de voorzitter daarna deze bijeenkomst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: A. J. Verberg, Heerenstraat 43, Leiden. Caféhouder. Overleden Eigenaar: A. J. Verberg, Leiden, dd. 13 Mei 1931. BINNENLAND. Mcdedeelingen van den minister over de met ingang van 1 Juni verhoogde tabak accijns op sigaretten. (Binnenland, 3e Blad.) De raming der kosten voor den bouw van het nieuwe raadhuis te Hilversum met f. 208.000 overschreden. (Binnenland, 3e Blad Ons parlementair overzicht. (Ie Blad.) Een voorloopig Nederlandsch voetbal elftal samengesteld. (Sport, 3e Blad.) BUITENLAND. Naar het einde der Volkenbondswerk zaamheden te Genève. De Europeeschc Commissie reeds geëindigd. (Buitenland, le Blad.) Het Belgische kabinet-Jaspar is afge treden. (Buitenland, le Blad.) Opstand bij Cuba. (Buitenland, le Blad) bovenstaande lolo werd genomen onmiddellijk na alloop van de huldiging van Sir Robert Jones in de Anna-kliniek. Men He'o.a. op de eerste rij v. 1. n. r.: mevr. Bosman, mej. Groll, Sir Jones, dr. Murk Jansen (half achter meisje verscholen) en de heeren Mees en Lubach. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het schriftelijk ge deelte van het in 1931 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 77b van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878, zal plaats hebben op Don derdag 2 Juli a.s., terwijl de mondelinge examens zullen aanvangen op Donderdag 16 Juli a.s. De examinandi uit de inspectie Leiden zullen worden geëxamineerd in Den Haag. Gisteravond te circa 8 uur is de 14-jarige Catha. R„ wonende aan de Oude Vest door eigen onvoorzichtigheid op de Haagbrug aangereden door een auto. be stuurd door S. L. M. A. v. d. M. alhier, waardoor het kind viel en haar rechterarm uit de kom schoot. De Eerste Hulpdienst vevoerde haar naar het Academisch Zie kenhuis. In den afgeloopen nacht is de 38- Jarige J. W. H., die in beschonken toestand verkeerde, op de Princessekade gevallen en daarbij bloedend aan het achterhoofd verwond. De E. H. D. verbond de wonde en bracht hem vervolgens naar zijn woning. TWEEDE KAMER. DE BESPREKINGEN OVER DE DRANKWET. De Kamer heeft de behandeling voort gezet van de op het ontwerp tot wijziging der Drankwet ingediende amendementen. Het amendement-Suring, voorschrijvend dat op flesschen enz. met zwak-alcoholi- schen drank, die verkocht worden in win kels zonder verlof, het alcohol-percentage dient te worden vermeld, werd met 46 tegen 20 stemmen aangenomen. Het amendement-Van Hellenberg, bepa lend dat de vergunning ook kan worden overgeschreven op één der kinderen, werd eveneens aangenomen, zij het precies op het nippertje: 3534. Hierna verdedigde de heer Boon drie amendementen: het eerste wilde bepalen, dat de Kroon, op voorstel van den ge meenteraad, slechts om de 5 jaar (evenals bij de vergunningen) het maximum-aantal verloven zal kunnen regelen; het tweede wilde, dat aan vereeniginger, tot bestrij ding van drankmisbruik (zooals de Volks bond) extra-verloven kunnen worden ver leend, die niet meetellen bij 't maximum; het derde wilde het aantal bestaande ver loven niet beschouwen als het geldend maximum, wanneer dit hooger zou zijn. De heer Oud had een amendement, dat de nadere vaststelling door de Kroon van het verloven-maximum geheel wilde doen vervallen en de heer Van Poll, tenslotte, lichtte een voorstel toe, om de bevoegdheid van Kroon en Raad tot vermindering van het aantal verloven eenigszlns in te per ken: als gevolg hiervan zou gedurende de eerste 10 jaar het aantal niet mogen wor den verminderd als het kleiner is dan het maximum en met niet meer dan 10 pCt. mogen worden verminderd, waar het aan het maximum gelijk was. Van deze amendementen werd alleen dat van den heer Oud door den Minister ont raden; tegen de overige had hij geen be zwaar. Het amendement-Oud werd met 39 tegen 29 stemmen verworpen; het eerste amen dement-Boon aangenomen zonder hoofde lijke stemming, het tweede met 66 tegen 2 en liet derde met 47 tegen 22. Tenslotte werd het amendement-Van Poll met 4821 aangenomen. Vervolgens heeft de heer Gerhard een amendement-Van der Heide verdedigd, om aan personen beneden 16 jaar het verstrek ken van zwak-alcoholische dranken (bier enz.) te verbieden. Hij wees er op, dat door het gebruik van zulke dranken de jeugd tot den sterken drank komt. De Minister verklaarde, dat dit amen dement eigenlijk een sluitstuk vormde, dat aan het geheel ontbrak en nam het over. Mej. Meyer heeft hierna haar amende ment verdedigd, om 't mogelijk te maken, dat bij bestuursmaatregel voorwaarden zouden worden gesteld inzake het geven van toestemming door een burgemeester tot het mogen laten dansen in een café. Zij meende dat dit dansen zóó is toege nomen, dat de Regeering er iets tegen dient te doen. Dit amendement is echter weer spoedig verdwenen. De heeren v. d. Bergh en Goseling, en daarna ook de Minister, wezen er op. dat een Staatscommissie het dans- vraagstuk in onderzoek heeft en het dus niet aanging, thans incidenteel een be paalde beslissing te nemen. Na welke ver maning mej. Meyer haar amendement in trok. De Minister nam over een amendement- Boon bepalende, dat op het zeestrand, waar voor 1 Januari 1931 tentjes waren die zwak-alcoholischen drank verkochten, dit zoo zal mogen blijven onder door den Commissaris der Koningin te stellen voor waarden. Op het eind van den dag kwam nog even aan de orde een amendement-Lockefeer, om de mogelijkheid te openen, dat tot Mei 1952 boven het maximum der wet ver loven worden toegelaten voor localiteiten, waarin op 1 Mei 1931 met verlof zwak- alcoholische drank werd verkocht. De hee ren Smeenk en Suring bestreden dit amendement, maar de Minister stond er niet zoo afwijzend tegenover, mits 1952 werd veranderd in 1940 Aldus geschiedde. Vrijdag wordt hierover gestemd. HAGENAAR. IJMUIDEN. 22 Mei 1931. VISCHPRIJZEN Tarbot per KG. f. 1.75—1.55. Tongen per K.G. i. 1 851.30 Zetschol per kist van 50 K.G. f. 18.50. Kleine Schol f. 21— 5.80; Schar per kist van 50 K.G f. 7 50 5.10: Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 7.506.50: Wijting per kist van 50 KG. f. 7.50—5 80. Aangekomen 14 loggers SCH 97 met f 629 SCII. 73 met f. 644; SCH 35 met f. 477 K.W 42 met f 750; K.W 147 met f. 136 K.W 8 met f !94; K.W a met f. 196: K.W. 138 met f 257; KW 161 met f. 559; KW. 56 met f 292; K.W. 48 met f. 347; K.W. 70 met f, 350; K.W. 69 met f. 677: K.W. 130 met f. 322; en de Deensche kotter E. 157 met f. 762.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1