Le Jaarean? DONDERDAG 21 MEI 1931 No. 21831 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eerste blad. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Iris oer reSel TOOr advertentiën uit Lelden en plaatsen aeentsctiappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle i. - advertentièn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën Etend M vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts.- i maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht Voor .eventueele opzending van fcven 10 Cts. P°rt0 te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. pmer bestaat uit VIER Bladen 1(01 plechtigheid in de annakliniek. inlling van een plaquette. Jdag had in de hall van het Vj der Annakliniek voor Ortho- fj kleine plechtigheid plaats. in tegenwoordigheid van een fïdm van het bestuur en de Com- |sn Toezicht de directie en eenige idsche chirurgen o.w. dr. Platt .•hester en dr. Todd uit Londen Jar den heer Lubach uit Zeist ont- Cin vervaardigde plaquette onthuld j hulde aan dr. Robert Jones, een wit bekende persoonlijkheden op Tied der moderne orthopaedie. ■deze plechtigheid, welke een overi- liatiem karakter droeg en welke ook 1 bijgewoond door den 74-jarigen Juedist wiens groote verdiensten op fsijze werden gevierd, voerden ver- lerde sprekers het woord, ïtomen daarop morgen nog terug. ACADEMISCHE EXAMENS. voor het candidaatsexamen eerdheid de heer J. M. Gerritsen en voor het doctoraal examen (geleerdheid de heer J. J. Kips peilingen). handelsregister kamer van koophandel. e inschrijvingen: van Maerlant, Heerengracht 94, sigarenbedrijf. Eigenaar: J. Hout- Lelden (Huwelijksche voorwaarden i. P. Stoeke, Haagweg 11 en Haar- fcrstraat 199, Leiden. Stoomververij. ir A. Stoeke, Leiden, iooze Vennootschap Maatschappij eming en Uitvoering van Bouw- itonwerken „De Hooge Morsch". v Duivenvoordestraat 6, Oegstgeest. leur: J. Splinter, Oegstgeest; Procu- ïoudsterJ. SplinterBijlsma jeest. (Ned. Staatscourant van 21 1931. Bijvoegsel Nr. 1039). Maat pelijk kapitaal: f. 20.000. waarvan itst en gestort: 4.000. ligingen imlooze Vennootschap Wernink's ■maatschappij, Hooge Morschweg 114 Iflng bijkantoor: Venlo. dd. Aug. 1926 :an Tuyn v.h. B. Averdieck, Nieuw- 53a. Limonadefabriek en wijn-han- i ijsfabriek. Wijziging: handelsnaam A. van Thuin. 9SCHE COÖPERATIEVE KEUKEN. VERONTREINIGING DER STADSGRACHTEN. De jaarvergadering. iet gebouw der Leidsche Coöperatieve ;n, Rembrandtstraat 27 had gister- i 1 de jaarlijksche algemeene leden- lering plaats onder leiding van de lente, mevr. B. ReystVreeburg, die lar openingswoord haar vreugde uitsprak, dat zooveel leden waren tomen. I het jaarverslag daarna door den tnris uitgebracht ontleenen wij het Tide: 'ereeniging verheugt zicli nog in ligen bloei hetgeen blijkt uit de tg van het ledenaantal, dat dit jaar 13 kwam. aantal uitgebrachte maaltijden ver- la vooruitgang bij het vorige jaar, Mn naar aanleiding der malaise een iniitgang was verwacht. Wel toonde invloed zich op de eetzaal in een indering van het aantal verstrekté en een verschuiving naar de goed je lunches. totaal werd een bedrag van f. 7000. ontvangen dan het vorige jaar *51 tegen vorig jaar f. 101.656.14). elft van die verminderde ontvangst voor rekening der vereeniging roihndervoedhig, die dat bedrag min- ttn schoolmaaltijden afnam. Waar i wijze verlies zou worden geleden, le berekening voor die maaltijden grooter afname is geschied, is aan 'ereeniging een hoogere prijs voor de otnst opgegeven. Ooderniseering van het bedrijf heeft atgeloopen jaar haar beslag ge- door afschaffing der stookkook- ™ing zoodat nu alles op gas gedaan ■'■hetgeen veel hygiënischer is en het OU vlotter doet functionneeren. 'Ie hiernavolgende voorziening in j-dvacatures werden de aftredende ttievr. B. Reyst—Vreeburg en dr. P. "'Snoep herkozen en als nieuw be- gekozen mevr. C. Jorissen *gh. Ie rondvraag volgde nog een zeer geerde gedachtenwisseling, waarin "utende grieven en verlangens wer- 6m. §emaakt en werd aange- ve'ke wijze aan de verlangens n kon worden tegemoetgekomen. Overheidsmaatregelen ter beteugeling. Het valt vreemdelingen, die onze staa bezoeken, herhaaldelijk op, dat de Leid sche grachten, welke overigens aan het stadsbeeld een zoo karakteristieken aan blik verleenen, in ergerlijke mate worden verontreinigd door de groote hoeveel heden vuil, welke er in rond-drijven. Dergelijke klachten zijn trouwens ook meermalen door ingezetenen geuit. Het behoort helaas allerminst tot de uitzon deringen, wanneer men in het Rapen burg, den Apothekersdijk, de Mare of aen Oude-Rijn oude matrassen ziet rond dobberen, waar de proppen zeegras, naar alle kanten uitpuilen. En dan zwijgen we nog maar over Langegrachc en Levendaal, die meermalen overdekt zijn met één vieze, kwalij kriekende vuilkorst. 't Is werkelijk ontstellend om te zien, op welke schandalige wijze de stadsgrachten wor den misbruikt als vuilnisvat. Matrassen, fietsbanden en -wielen, ja heele rijwielen en kinderwagens worden bij tientallen aan de oppervlakte gehaald. We geven toe 't is een gemakkelijk systeem om oude rommel kwijt te raken; men gooit het maar in het water en wind en stroom zorgen er voor, dat niet jezelf maar an deren er de lasten van ondervindén. De nieuwe directeur van den Gemeen telijken Reinigingsdienst, de heer J. H. de Jong is tegen dit euvel van het begin van zijn optreden af, met kracht opgetreden. Verschillende overtreders zijn bij herha ling gewaarschuwd en, toen dit niet hielp geverbaliseerd. Maar zoolang het publiek niet algemeen inziet, dat men de grach ten niet mag misbruiken als vuilnisvat, brengt dit weinig verbetering in den toe stand. Drie werklieden van den Reinigings dienst trekken er lederen dag het gansche jaar op uit, teneinde het ergste vuil op te visschen. Maar ook dat is niet af doende, zoodat de heer De Jong andere middelen heeft moeten beramen om het gewenschte doel te bereiken. Het resul taat van die overpeinzingen is geweest, dat dezer dagen in verschillende grachten met een nieuw soort reiniger is gedemon streerd, welke den heer De Jong door een collega uit een onzer groote steden, wel willend in bruikleen werd afgestaan en daar ter plaatse uitnemend voldeed. Toen wij den heer De Jong dezer dagen na afloop van een proefneming even spraken, was hij weinig enthousiast over de alhier bereikte resultaten. Hoewel de motorvlet, aan welks voorkant een ijzeren schepnet is be vestigd. dat kan worden neergelaten en opgehaald, weinig diepgang heeft zijn de Leidsche grachten nog te ondiep om er met succes mee te kunnen werken. Vooral aan de kanten gebeurde het meermalen, dat het schepnet niet dan met moeite kon worden opgehaald, omdat de bagger langs de wallen of soms in het midden de te groote massa vuil het tegen hield. Ook in de smalle, bochtige gracht jes, waaraan onze stad zoo rijk is, was het vaak lastig te manoeuvreeren. Maar wèl was de heer De Jong enthousiast, over de snelheid, waarmede de vischvlet zijn werk verrichtte en over de geringe ex ploitatiekosten, welke dagelijks niet meer dan f. 2.50 bedragen. De aanschaffings- kosten beloopen circa f. 7000. Waar deze demonstratie-vlet bewezen heeft niet ge heel en al te voldoen aan de bijzondere eischen, welke daaraan in onze stad ge steld worden, zal worden getracht een zoodanige combinatie van motorvlet en schepnet te vinden, dat de thans geiden- de bezwaren komen te vervallen. Wij hopen dat men hierin zal slagen, doch spreken bovenal den wensch uit, dat een deel der ingezetenen ook zonder strafmaatregelen moge inzien, dat het niet aangaat het openbaar water zoodanig te verontreinigen, dat bijzondere voorzienin gen van overheidswege noodig zijn. PARKCONCERT. DE NEDERLANDSCHE UITVOER. Interessante cijfers over April. De maand-statistiek van den in-, uit-, en doorvoer levert over April de volgende ge gevens Radio-artikelen. Zoowel ten opzichte van de voorafgaande maanden van 1931 als ten aanzien van de gelijknamige maand van 1930 is de uitvoer van radio artikelen in April van dit jaar op een laag peil aangeland, zooals de volgende cijfers mogen leeren. ton mill, gulden April 1931628 3.6 Maart 1931948 4.9 Febr. 1931809 4.6 Jan. 19311205 6.8 April 1930797 5.1 De totale uitvoer in de eerste 4 maan den van 1931 is naar hoeveelheid iets hoo- ger, naar de waarde 10 pCt. lager dan in 1930. Jan./April 1931 3590 ton f. 20.0 mill, id. 1930 3453 ton f. 23.2 De invoer van radio-artikelen is van maand tot maand dalende; ir. Januari j.l. 369 ton f. 1.5 millioen, in April 204 ton f, 0.9 millioen. terwijl deze import in April 1930 nog 253 ton f. 1.4 millioen was. Metaaldraadgloeilampen. De uitvoer was in April 2.122.600 stuks f. 10 millioen tegen 2.484,000 stuks f. 1 2 millioen in Maart en 3.598 700 stuks f. 1.7 millioen in April 1930. Ook hier dus achteruitgang die vooral in de totaalcijfers tct uitdrukking komt: Jan./April 1931 10.560.700 stuks f.4.9 mill. Jan./April 1930 13.738.700 stuks f. 6.3 mill, naar waarde en hoeveelheid een achter- i uitgang van plm 23 pCt Kunstzijde. Naar hoeveelheid en waarde is de export van kunstzijden ga- I rens volgens de gepubliceerde handelssta tistiek in April hooger geweest dan in één der voorafgaande maanden van 1931; de gemiddelde exportprijs is evenwel op nieuw gedaald. Over het jaar 1931. April 806 ton f. 1.63 mill, f.2.03 p. K.G. Maart 761 f1.58 f. 2.08 Febr. 722 f. 1.55 f. 2.14 Jan. 605 f. 1.36 f. 2.25 Ten opzichte van 1930 heeft de hoeveel heid zich vrijwel gehandhaafd, de waarde daalde, gemiddeld per K.G. zelfs 28 pCt. Jan./April 1931 2895 ton f. 6.1 millioen f. 2.11 per K.G. Jan/April 1930 2918 ton f. 8.5 millioen f. 2.92 per K.G. Margarine. De export bedroeg in April 4888 ton tegen 5226 ton in de voorafgaan de maand en 5031 ton in April 1930; in Jan./April 1931 20 417 ton tegen 23.928 ton in Jan 'April 1930. Gisteravond werd in de muziektent in het Plantsoen, waar oens Musis Sacrum stond door het 6de R.V.A. onder leiding van» den heer Bolderdijk het eerstè van de reeks concerten gegeven, door den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare- vereenigingen aan het Gemeentebestuur aangeboden. Er bestond voor dit eerste concert, waarin dit korps in het openbaar optrad -niet zooveel belangstelling ais mocht worden verwacht, doch dit is onge twijfeld een gevolg geweest van de minder gunstige weersomstandigheden, waardoor het luisteren naar de muziek geen onver deeld genot beteekende. Een volgende maal zullen er stellig veel meer toehoor ders zijn en dan zal het speciaal ten ge rieve van de meer bejaarden onder hen, aanbeveling verdienen in de onmiddellijke omgeving van de muziektent eenige ban ken bij te plaatsen. Het aantal banken, dat in het Plantsoen staat, is voor avonden als deze ontoereikend en wanneer men den ganschen avond moet staan, vergalt dat veel van het geboden genot. Wij geven het bovenstaande den autoriteiten in welwil lende overweging. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. J. Delfos is bij tusschentijdsche verkie zing, gekozen verklaard tot lid van den Gemeenteraad te Haarlem. Het nieuwe raadslid is 46 jaar oud en behoort tot de Christelijk Historische Unie Op 20 Mei 1931 stonden 383 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 471 op 20 Mei 1930. CRISIS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Nog meer schepen stilgelegd. Tengevolge van de nog steeds onbevre digende resultaten van de Noordzee- visscherij is wederom een aantal IJmuider stoomtrawlers stilgelegd, zoodat thans slechts een derde van deze vloot in de vaart is. Bijna alle in de laatste dagen te IJmuiden binnengekomen stoomtrawlers maakten slechte besommingen, zoodat de betrokken reederijen, om nog meer ver liezen te voorkomen, genoodzaakt werden deze schepen tijdelijk uit de vaart te nemen. (Msb.) NED. CHR. GRAFISCHE BOND. In de te Putten voortgezette 22e alge meene vergadering van den Ned. Chr. Grafischen Bond werd de begrooting voor 1931 vastgesteld tot een bedrag van f89.850, met een geraamd voordeelig saldo van f. 20.550. Een voorstel-Groningen om de contri butie te verlagen werd verworpen, evenals het voorstel-Ütrecht om het lidmaatschap van 't tuberculosefonds Draagt Elkanders Lasten verplichtend te stellen. Besloten werd tot aanstelling van een vierden gesalarieerden bestuurder, die zich voornamelijk zal hebben bezig te houden met den arbeid onder de jeugd. Ook werd besloten tot instelling van een fonds voor bijzondere doeleinden, waar van het kapitaal voorloopig op f. 50.000 bepaald werd. Door jaarlijksche stortin gen uit de bondsrmddelen zal dit bedrag tot f. 100.000 worden uitgebreid. Van de rente van dit kapitaal zullen uitkeeringen gedaan worden aan leden, die door ziekte of anderszins inkomsten moeten derven. Als bestuursleden zijn herkozen de hee- ren F. Licht, P. L. Poorter en W. J. L. Ruppert Amsterdam, A. Fok Rotterdam, P. Jukes Haarlem en L. W. Caljouw Zwolle. Tot redacteur van het bondsorgaan is de heer J. Hofman, te Amsterdam, her benoemd. DE BENOEMING VAN DRIE CONTRO LEURS BIJ HET RIJKSTOEZICHT OP DE SPOORWEGEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek betreffende de benoeming van drie controleurs bij het Rijkstoezicht op de spoorwegen voor de controle op de dienst- en rusttijden van het autobusper- soneel, heeft de minister van waterstaat geantwoord Bij het toezicht op de spoorwegen zijn drie controleurs noodig voor controle op de dienst- en rusttijden van de bestuur ders van autobussen. Als zoodanig zijn benoemd twee onder- offipieren van de politietroepen. Üe derde plaats wordt niet in het bij zonder opengehouden voor een onder officier van de politietroepen, al is het niet uitgesloten, dat ook deze plaats door een onderofficier zal worden vervuld Den commandant der politietroepen is niet verzocht om sollicitaties in ontvangst te nemen, doch enkel, zooals voor de hand ligt, om zijn oordeel over de voor een be noeming in aanmerking komende onder officieren uit te spreken. De werkkring der onderofficieren van de politietroepen wordt in het algemeen een geschikte voorbereiding geacht voor het bedoelde controleursambt, aangezien zij bekend zijn met het maken van rappor ten, het opmaken van processen-verbaal, enz. Hieruit mag echter niet worden afge leid, dat zij, die een andere dan militaire opleiding hebben gehad, niet voor een benoeming in aanmerking zouden kunnen komen. In verband met de omstandigheid, dat de benoeming vooralsnog slechts tijdelijk is, n.l. telkens voor één jaar, kunnen be zwaarlijk geschikte krachten, die reeds door de practijk bekend zijn met toepas sing van dienst- en rusttijdenregelingen, werden gevonden, omdat dezen daarvoor hun vaste betrekking zouden moeten op zeggen. Voor de benoemde onderofficie ren, waarvan één wachtgelder was en de andere recht had op militair pensioen, geldt dit bezwaar in veel mindere mate. Mede in verband met de tijdelijke aan stelling kwam het plaatsen van een op roeping niet 'noodig voor, doch er bestaat geen bezwaar voor het vervolg een oproe ping te plaatsen. o INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het 18e postvliegtuig is gisteren te 5.55 uur uit Jodphur vertrokken en na een tusschenlanding te Allahabad te 16.08 te Calcutta aangekomen. Het 16e retourvliegtuig is gisteren te 4.35 uur uit Allahabad vertrokken en na een tusschenlanding te Jodphur te 15.55 te i Karachi aangekomen. ARBEIDERS IN DE BEDRIJVEN VAN VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN. Deze bond hield zijn jaarvergadering te Nijmegen. Blijkens het verslag van den secretaris steeg het ledental van 1666 tot 2253 di. met 35 pet. De afdeelingen in Z.-Holland tellen 1143 leden, dus meer dan de afdee lingen in de overige provincies tezamen. Het aantal afdeelingen en correspondent schappen steeg onderscheidenlijk tot 52 en 10. De financieele toestand is bevredigend. Bij acclamatie zijn herbenoemd tot hoofdbestuursleden de heeren A. Hane- maayer (voorz.), J. Z. Kannegieter (secr.), J. Otten (penningm.), P. Ch. Simons, A. Drop, Jac. v. Soelen, B, Star en T. Veen- stra. De heer D. M. Kuivenhoven wenschte niet meer in aanmerkng te komen. De afd. Schiedam (drankbereiders) en de afd. Utrecht (bakkers) stelden voor het hoofdbestuur niet twee leden uit te brei den; het hoofdbestuur was van de nood zakelijkheid niet overtuigd, doch had geen overwegend bezwaar tegen zijn verster king, Schiedam trok bij de gedachten- wisseling haar voorstel in, dat van Utrecht werd met 73 tegen 37 stemmen verworpen. De heer Hanemaayer werd herbenoemd tot redacteur van de Bazuin, bondsorgaan. Het hoofdbestuur stelde voor in het huishoudelijk reglement te bepalen dat voor personen, die den leeftijd van 70 jaren hebben bereikt het lidmaatschap van den bond Eindigt, en dat hun, indien zij meer dan 15 jaar bondslid zijn geweest een uitkeering worden gedaan (naar zekere tabel in het reglement), welke bij 20 en 25 jarig onafgebroken lidmaatschap m.et onderscheidenlijk 50 en 100 pet. wordt verhoogd. De afd. Leeuwarden stelde voor in het reglement te bepalen, dat zij die 60 jaar zijn en 25 jaar bondslid zijn geweest op hun verzoek aan het hoofdbestuur van contributie-betaling kunnen worden vrij gesteld. Het hoofdbestuur ontri^i de aan neming van dit voorstel. Het Voorstel van het hoofdbestuur werd na langdurige gedachtenwisseling zonder stemming in beginsel aangenomen, waar door dat van de afd Leeuwarden als ver vallen werd beschouwd. NEDERLANDSCHE CHRISTEN VROUWENBOND. Twaalfde algemeene vergadering. De Nederlandsche Christen Vrouwen bond heeft gisteren zijn twaalfde jaar lijksche vergadering in Tivoli gehouden. De ochtendvergadering was gewijd aan be sprekingen van huishoudelijken aard. Te ruim halftwee heeft de presidente, mevrouw HaveiaarVan Beeck Calkoen, de zeer druk bezochte vergadering her opend Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw RauwsDewald bleek, dat er in 1930 zijn gevormd 9 nieuwe afdeelingen; er zijn nu 49 afdeelingen. Het aantal leden steeg van 5966 tot 7279. Mevrouw AnemaGerzum gaf vervol gens een overzicht van het verhandelde in de ochtendvergadering. De Bond heeft besloten, zich aan te sluiten bij de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede. Er zijn eenige wijzigingen in het reglement gebracht. Een commissie zal zich beraden over voorstellen tot het goedkooper maken van de uitgave van het orgaan. Besloten is tot een geringe contributieverhooging. De heer D Noordam. directeur van Val- kenheide heeft vervolgens een rede ge houden over: Alcohol en de misdadige en verwaarloosde jeugd. BINNENLAND. De Nederlandsche uitvoer in April. (Bin nenland. le Blad). Toenemende crisis in het visscherijbe- drijf. (Binnenland, le Blad). Het drama in den Majella-toren te Am sterdam. (Rechtzaken, 2e Blad). Begrafenis van het stoffelijk overschot van Johan de Meester Sr. (Kunst, 3e Blad) BUITENLAND. Rondom Volkenbondsraad en Europee sche Commissie. (Buitenl. en Tel., le Blad) Communisten uit een Grieksche gevan genis ontvlucht. (Tel., le Blad). VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mr. P. Kik kert. hoofdcommies aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken, secretaris der Ne derlandsche delegatie naar de Rijnvaart commissie: zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau F. van Hootegem, direc teur van het gemeentelijk slachthuis te 's-Hertogenbosch, en J. A. H. Perey, direc teur van gemeentewerken te 's-Hertogen bosch. o UIT NED._WEST-INDIE. AFVLOEIING VAN BURGER-POLITIEPERSONEEL. WILLEMSTAD. 20 Mei (Aneta). Het gouvernement zocht een financiëele rege ling voor de afvloeiing van burger-politie personeel. De luitenants Wilschut en Blok land vertrekken in Juni naar Holland. De hoofdinspecteurs Gemmeke en Meersma worden overgeplaatst naar Aruba. DE ALGEMEENE TOESTAND. llit de Volkenbondsstad. In de Europeesche commissie kwam het bij de bespreking der kwestie van de land- bouwcredieten tot een levendig debat. Eerst bracht de Fransche onderstaatsse cretaris Poncet verslag uit over de werk zaamheden van de verschillende commis sies, die zich in de jongste maanden met de voorbereiding der Internationale Hypo- theekcredietbank hebben beziggehouden. De Turksche minister van Buitenland sche Zaken Tewfik Roesjdi bey protesteer de tegen de uitsluiting der Europeesche niet-leden van den Volkenbond van het voorgenomen stelsel van agrarische cre- dieten en eischte, met het oog op het ka rakter van Turkije als uitgesproken land- bouwland een verandering der bepalingen, die ook toetreding van Turkije en daar door voor de Turksche boeren het verkrij gen van hypothecaire credieten onder dragelijke voorwaarden mogelijk zou maken. De Russische volkscommissaris Litwinof viel de grondgedachte aan van het voor gestelde plan en verdedigde het denkbeeld volgens welke agrarische credieten slechts tegen hypotheek verleend kunnen worden. Dat is doelmatiger niet voor den tuin bouw. maar om de voor export gereed- staanden landbouwproducten credieten te verleenen. Wanneer de statuten der voor genomen bank niet in dezen zin gewijzigd worden, zullen de in uitzicht gestelde maatregelen er niet toe bijdragen om de tegenwoordige crisis op te heffen en hulp te verschaffen aan de agrarische bevol king der verschillende landen. Terwijl de Italiaansche vertegenwoordi ger het voorstel tot oprichting van het crediet-instituut steunde. verklaarde Briand ironisch, dat er een middel bestaat om den Turkschen wensch in vervulling te laten gaan en dat hij het aan de scherp zinnigheid van den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken overliet om dit middel te vinden. Briand verklaarde verder, dat de Fran sche regeering voorstelde de Internatio nale landbouwcredietbank te Genève te vestigen. Ook de Zwitsersche Bondsraad Motta verklaarde zich hiermee, namens zijn regeering accoord. Henderson juichte het nieuwe instituut toe. maar wees er op, dat er van Engelsch standpunt uit zekere moeilijkheden be staan ten aanzien der overeenkomst tot oprichting van dat instituut, die hij na zijn terugkeer te Londen, hoopte te kun nen overwinnen. Curtius sprak de verwachting uit, dat het ontworpen agrarische bankinstituut verlichting zal brengen voor den noodlij denden landbouw. Duitschland verwacht bovendien dat het instituut een alge-

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1