VERKADES HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN ^een winst op grondstof fen BITTERE CHOCOLADE Rons BLOKJES LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 Mei 1931 Vierde Blad No. 21831 ËjTISCHE WENKEN OEN AUTO-TOERIST. RADIO-PROGRAMMA. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 20-27 MEI, 20 UUR M.T. zuid Jaargang bclS yAN DEN HEEK JANSEN. Inch een ander spiegelt..,. Innice bekende Engelsche avia- r»nnlangs naar Tokio vloog en het »e jjj'afbraeht, startte voor deze -i weken nadat zij haar eerste Thad genomen. L!jar was mevrouw Bruce een zeer eomobiliste. had zij diverse records naam, doch na 3 weken lessen mao vliegen achtte men onmo- Itorieuze feit scheen den heer Jan- Iffji van onze goede bekenden. Vuil we liever verzwijgen, vandaar Jansen heet geinspireerd te ten Jansen, had het plan zich met Se per aut0 naar Duitschland te leenige dagen in een bekende te vertoeven en vervolgens via «r naar huis terug te keeren. «lijnlijk is dit zeer normaal. In ^ler lag er een heel ander tintje jreisje, een kleine bijomstandig- iSakte het tot een gevaarlijk dat echter, dit moet tot Jan- 1 worden, dank zij zijn ge- f tegenwoordigheid van geest en Ujitingsvermogen zonder per- rngelukken afliep. [jfcor deze reis vond plaats, toen i-ü wagen twee maanden bezat 1? „Bewijs van Rijvaardigheid" 6 La zak had. Ijrfen het dubbele van drie. het ï'jden weg is wel tien-dubbel vi als het luchtverkeer. Mevr. jjk behoudens een paar goed e noodlandingen geen botsingen ■r,: andere vliegtuigen, boomen of lissen zou nog moeten onder- l.jis het noodlot het altijd op be ten voorzien heeft, fjlo" zeide Jansen met een ken- is wel de meest comfortabele Eenheid." - lit je achter het stuur, je voet lal, je geniet van al het bit ;'e anders slechts vluchtig door Eé-raampje ziet. Geen gesleep met falies wat je noodig hebt kun je |en. Kom je op een mooi plekje, p]e, bevalt het ]e ergens niet, dan jor. J vertrok Jansen in zijn glanzende ■auto, meesterlijk liet hij de claxon (talentvol kraakte hij met de ver- nkelijk ging alles naar. den j Mooi weer, goede wegen, Arnhem Jten oogwenk bereikt. Daar begon I regenen, hetgeen voor de Jansens baarlijk was; de auto is een Sedan liegen verhoogt de gezelligheid. Op Ipnblik evenwel, dat Jansen even r keek om de automatische ruiten- j in bedrijf te stellen, komt een [at een zijstraat aan den rechter- i noodzakelijkerwijs zijn toevlucht lansens wielen moest zoeken, vermorzeld. Fietser met gebroken ar het Ziekenhuis, ellenlange ver tegen een proces-verbaal opnra- olitie-agent, plus een verfrommeld en een koplamp, welke niet repareeren is. g: een halve dag oponthoud en getracht de grens zoo spoedig i te bereiken. taming was gedaald tot eenige onder nul, de aanrijding was, naar Jansen beweerde, te wijten aan rijden van Jansen zelf. rens werd gepasseerd. Alles scheen *d te gaan, de wagen liep uitste- rok goed en „bromde zoo mooi" msen. n klein gehucht, enkele Kilometers douane een verschrikkelijke schok, otseling de remmen aangezet wer- 1 wagen stond stil en, al trapte met alle kracht op den starter, hij ilstaan, zelfs de startmotor „ver iet, ras alweer een geluk bij een onge- luto had n.m. vlak voor een „Tank stilgehouden, en de man die bij wwtje hoorde kon goede raad ver- deze expert een beetje met de geknipperd had. kwam hij, gezien dat de motor erg warm was, tot lusie, dat deze wel eens kon zijn open, inspecteerde de radiateur en slechts een beetje stoom in aan. hij zou een monteur halen, samen te dan wel zien de wagen aan het temaken; de Jansens gingen in alge niet erg comfortabele hotel ntse, de vermoeienissen van den erisdag in slaap omzetten, agen liep den volgenden morgen k „monteur" had petroleum in de urne cylinders gegoten, vervolgens Here wagen voor de auto van Jan spannen, en net zoo lang gerukt tokken tot de zaak „los" was. olgens nieuwe olie er in en de wa as „gerepareerd" waarvoor deze 'pen een rekening hadden opge- vaarin meer schrijfloon zat, dan isloon aan den wagen. Saak was, men kon weer rijden en ■ft heldenmoed verder. Jansen, die ie dood was, dat er te weinig water radiateur zou zitten stopte iedere futen, om te zien, of er soms wat Het door de aanrijding te Arnhem gat, dat de eerste „pech", het Wi van de motor op zijn geweten door de „reparateurs" behoorlijk door een handvol aardappelmeel 'koelwater te gooien, touw die gelijk meer Hollandsehe overigens zeer beminnelijk en "dig, toch nog eenige druppels ■Simonsdochter-Hasselaars bloed in e'tt heeft vloeien en dies noch voor obi maar nog veel minder voor ""Sen man vervaard is, begon auto- -ffvaar]ijk te vinden", vooral sinds o. 'n een scherpe bocht, met des- voet het rempedaal bespelend, met wagen en vrouwlief dwars Oen weg was komen te staan. 'bok door den Eiffel. Mevrouw Jan- jJJ verschrikkelijkeangstvisioenen. teüing die men hortend, stootend en opging, was in haar oogen het •o een naderend einde. Afdalen Bet een vijf-K.M.-vaart geschie- '-ilïts ging al zou het goed afloo- ~«nsen zijn ongeluk toch tege- ®ete malen stond het koelwater te et zoo bereikte men, nadat me- nü, Brussel een beetje schade- had voor de geleden angsten door een veroveringstocht op allerlei mode-magazijnen te ondernemen, ons dierbare vaderland „mit Mühe und Not" onder Jansens handen, „Das Auto war tot" en moest hoogstnoodzakelijk door middel van een dure revisie nieuw leven worden ingeblazen. Wie zich aan een ander spiegelt Wie zich aan Jansen spiegelt, spiegelt zich zacht. Laat u niet door Jansens moei lijkheden den lust tot een buitenlandsche auto-reis benemen, laat het veeleer een prikkel zijn deze bezwaren, die toch heusch niet zoo lastig zijn, te overwinnen. Jansen beging de grove fout op reis te gaan toen hij nog niet voor zijn taak be rekend was. Als gevolg daarvan de pech onderweg. Had Jansen bovendien een ouden wagen gereden, dan was hij er, tien tegen een, niet zonder kleerscheuren af gekomen. Voorts was Jansen totaal onbekend met de constructie van de auto. Het minste of geringste brengt hem al tot staan en een ernstig geval, zooals het vastloopen van den motor, kan hij niet voorkomen. Een geroutineerd rijder had direct ont dekt dat de motor te warm liep, zou heb ben gestopt en de oorzaak hebben ge vonden. De vele fouten, die Jansen tijdens zijn reis beging, zijn niet alleen hoogst onaan genaam voor de passagiers, doch ook fnuikend voor den wagen Al is de mo derne automobiel hoogst betrouwbaar, al zal hij niet gauw zijn dienst weigeren, bij ondeskundige behandeling en vooral in heuvelig terrein, heeft hij abnormaal veel te lijden, hetgeen weer in verband staat met reparatiekosten en levensduur Wanneer men zich op reis begeeft, zal men dus goed doen om niet alleen te zor gen dat men een goed rijder is maar ook de noodige aandacht aan de voorbereiding van den tocht te besteden. Het begin van alle reizen, ontstaat in het menschelijk brein. Men gaat plannen maken, maakt men die goed, en voert men ze goed uit, dan is de reis een genot, ont breekt er iets aan de opzet of aan de uit voering, dan zal men weinig plezier van de tocht beleven. Behalve de Beadecker zijn de gidsen van den A. N. W. B. aan te bevelen, even als het handboekje, waar alle hotels, dik wijls met prijzen, in voorkomen. Bij het vaststellen van de route dient men rekening te houden met den beschik baren tijd en den daarmee verband hou denden dagelijks af te leggen afstand. Voor een normalen wagen is een gemid delde van 40 K.M. per uur al een behoor lijke snelheid. Om dus bestuurder en pas sagiers niet overmatig te vermoeien is een dagelijksch traject van 200 a 240 K.M. meer dan genoeg. Voorbereidingen. Voor alles zorge men dat de papieren gced in orde zijn, men vrage ze dus tijdig aan. Voor een buitenlandsche autoreis heeft men noodig: een triptiek, of een carnet de passage, een internationaal rijbewijs, nationaliteitsbewijs en Hollandsehe we genkaart en nummerbewijs. Triptiek, carnet de passage en inter nationaal rijbewijs kunnen door bemid deling van de A. N. W. B. of de K. N. A. C. worden verkregen tegen een zeer geringe vergoeding. Internationaal rijbewijs kan men slechts krijgen, wanneer men in het bezit is van een geldig Nederlandsch rij bewijs. Men leze vervolgens de aanwijzingen betreffende het invullen van bovenge noemde grensdocumenten nauwkeurig een kleine vergissing kan uren oponthoud veroorzaken. Aan de grens komt de douane den wa gen controleeren waarbij men naar het motor- en chassis-nummer vraagt. Alge meen eischt men dat dit op een of andere plaats op een onvervangbaar- of moeilijk te vervangen onderdeel is ingeslagen. Al leen een plaatsje, waarop deze gegevens voorkomen is dus niet voldoende. Men zorge dus dat de nummers, over eenkomstig de papieren, makkelijk toe gankelijk zijn ingeslagen Verplicht is tevens een N. L. plaat: zwarte letters op wit fond. Hoewel men de automobilisten zelden of nooit naar pas sen vraagt, is men toch verplicht deze bij zich te hebben, zie dus na of ze niet ver lengd moeten worden etc. Na de papieren komt de wagen aan de beurt. In de eerste plaats letten we op de ban den. Oude of hallversleten banden, die in het dagelijksche gebruik niet de minste last geven, zijn onvoldoende voor buiten landsche reizen. De banden loopen door het constant met behoorlijke snelheid doorrijden warm en geven, indien hier niet tegen bestand, den geest. Veel gemak zal men hebben van een tweede reserve-band. Gaat een band ka pot, dan heelt men nog een reserve, kan men met het repareeren dus wachten tot dat er ergens een geschikte gelegenheid voor te vinden is 'B.v. de garage waar men dien nacht stalt'. Hierbij nog een tip: Berg de gereed schap: crics, sleutels etc. zoo op. dat men ze makkelijk kan bereiken. Een vluchtige inspectie, of de diverse onderdeelen nog aanwezig zijn, is niet misplaatst. Onmiddellijk op de banden volgen de remmen. In het buitenland, op onbekend en vaak hellend terrein, kan op zekere oogenblikken alles van het goed functio- neeren der remmen afhangen. Vetgeworden rembekleeding behandele men met benzine ol terpentijn hiervoor zijn trouwens allerlei trucjes om ze weer stroel te krijgen versleten vervange men dcor nieuwe, terwijl alle trekstangen, of bij hydraulische systemen, olie-leidingen en flexibele verbindingen in het bijzonder, nagezien moeten worden. Wordt de remkracht versterkt door een Servo-systeem, dan moet dit ook gecon troleerd worden. In ieder geval dienen de remmen zoo afgesteld te worden, dat ze ook zonder hulp van de Servo den wagen snel en makkelijk tot staan kunnen bren gen. Nu de motor. Vanzelfsprekend moet deze in goede conditie zijn, d.w.z. hij mag niet kloppen of rooken «dit wijst op slecht sluitende zuigerveeren) of vette bougies maken (idem). Men neme versche olie om op reis te gaan, vuile onderweg hetzelfde merk en soort bij en tappe af volgens de aanwijzin gen van het instructie boekje. Om dezelf de soort te kunnen bijvullen is het raad zaam een bekend merk, dat internationaal overal in verzegelde bussen langs den weg verkrijgbaar is, te gebruiken (b.v. Shell of Mobil oil). Systematisch weigere men on verzegelde bussen! 355. Wim vluchtte tusschen de hooge tenten Van het groote circusterrein, Telkens om iedere hoek kijkend, Waar zijn vervolger wel kon zijn, Ik ben gelukkig de dans ontsprongen. Dacht de jongen, ik ben blij. De dikkert kan toch niet hard loopen. Dat wint hij niet van mij. 356. Zij kwamen eindelijk tusschen rotsen, Een dal vol rotsen, onbegroeid, De grond was enkel zand, heet-gloeiend. De voet werd er door geschroeid Alles was hier kaal, verweerd, onvruchtbaar, Geen bloem, geen plant, geen plekje gras, Pim zei, dat dit plekje, naar hij meende, Wel het somberste op aarde was. RECLAME. 6536 De ventilateurrlem moet flink strak staan, de voorontsteking kan een beetje vervroegd worden, niet te veel dan gaat de motor „pingelen" bij een iets vervroeg de ontsteking pingelt hij niet en wordt minder warm. De ontstekings- en lichtinstallatie moet worden nagezien, de carburateur schoon gemaakt en goed afgesteld, benzineleidin gen moeten goed alsluiten, hetzelfde geldt voor water- en uitlaatleidingen. Tenslotte moeten alle smeerpunten ter dege gesmeerd worden, het stuur, noodig nagesteld, en de banden op de juiste span ning gebracht worden. Iedere wagen heeft verder zijn kleine eigenaardigheden. Portieren, die plotse ling openvliegen, ruitenwisschers, die niet goed werken, enz. enz. kleinigheden, die zeer comfortabel kunnen zijn. Voorts drage men zorg, dat de cardan en versnellingsbak goed gesmeerd zijn, en de koppeling niet slipt. Een slippende kop peling geeft vooral in de bergen veel last. Bij de accessoires dient gelet te worden op het stoplicht, terwijl een thermometer, voorzoover niet aanwezig, zeer aan te ra den is. Het koelwater mag een temperatuur van 100 graden nimmer overschrijden, er be neden is beter dan erboven! Bij een wagen, die in behoorlijke staat verkeert, is het naloopen van al deze klei nigheden het werk van enkele uren, overi gens een arbeid, die zeker de moeite loont, men blijft er, mits er geen andere nadee- lige invloeden werken, door verschoond van „pech". Wij vestigen er de aandacht op. dat toeristen die van plan zijn Engeland per auto te bezoeken, verplicht zijn hun wa gen tegen wettelijke aansprakelijkheid te verzekeren. Natuurlijk verdient het ook in andere landen de voorkeur verzekerd te rijden, het is echter niet verplicht. Mocht door een of ander ongeval de wagen absoluut onbruikbaar worden door brand b.v dan mag men de overblijfselen niet verkoopen en kalmweg op den trein naar huis stappen. Men regele een der gelijk geval met den Toeristenbond, die haar bemiddeling voor de grensdocumen ten verleend heeft. We hopen echter dat het laatste geen van onze lezers overkomt. Goede reis! RECLAME. Een zeer fijne bittere Chocolade die tot dusver.voor dezen prijs niet verkrijgbaar.was- 6162 VOOR VRIJDAG 22 MEI. Hilversum. 298 M. 8.00—12.00: VARA 12.00—4 00: AVRO 4.00—8.00: VARA 8.00—11.00: VPRO 11.00—12.00 VARA 8.00: Gramofoonplaten 10.00: Morgen wijding VPRO 10.15: Voordracht door Ad. Bouwmeester 10.30: Voor de zieken 11.3012.00: Gramofoonplaten 12.00 1.30: AVRO-kwartet o.l.v. D. Groene- veld 1.301.50: Praatje door Mevr. De Leeuw van Rees 1.50: Gramofoonpla ten 2.002.30 Uitzending voor scholen 2.304.00: Omroeporkest o.l.v. N. Treep 4.00: Orgelspel Joh. Jong 4.30: Voor de Kinderen 5.15: Concert VARA-Or- kest o.l.v. Harry Wiggelaar 6.00: A. F. Muller: „Het Pinkstersportfeest van den Ned. Arbeiders Sportbond" 6.10: Ver volg Concert 6.45: Actueel Allerlei door het N.V.V. 7.008.00 Vervolg Concert 8.00: Catechisatie door ds. F. W. J. v. d. Kieboom 8.30: Concert. W. Canté— Van Amerongen (sopraan), P. Hartvelt, (viool), J. Keessen, (viool), L. Werner, (gamba), A. Adema, (piano) 9.00: Le zing door dr. J. A. de Koning 9.30: Vervolg concert 10.00: Persberichten Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05: Vaz Dias 10.15: Declamatie door Dora Wal- lant 10.45: Slot Concert 11.00—12.00: Gramofoonplaten van de VARA. Huizen. 1875 M. Algemeen Programma verzorgd door den KRO. 8.009.15: Gramofoonplaten 10.0011.30: Gramo foonplaten 11.30—12.00: Halfuurtje voor Zieken en Ouden van dagen 12.00: Po litieberichten 12.151.45: Concert KRO kwintet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.45 2.00: Gramofoonplaten 2.004.30: Con cert KRO Salonorkest o.l.v. M. van 't Woud 4.455.30: Gramofoonplaten 5.307.00: Concert KRO Kunst-Ensemble o.l.v. P. Lustenhouwer 7.00: G. J. Pau- lides: „De beteekenis van het bezoek van Peter de Groote aan ons land" 7.30: Politieberichten 7.45: Gramofoonplaten 8.0011.00: Concert KRO Salon-orkest o.l.v. M. van 't Woud. M.m.v. Hans Beu ker en Wouter Denijs (Jazz op twee vleu gels). In de pauze: Vaz Dias en P. A. M. Speet: „Zigeuners" 11.0012.00: Gra mofoonplaten. Daventry. 1554.4 M. 10.35: Morgen wijding 11.05: Lezing 11.20—12.05: Epire-Dav Programma 12.20: Concert. P. Rhodes (alt), T. Glyn (tenor) 12,50: Orgelspel door A. Farmer. M. Field Hyde (sopraan) 1.50: Gramofoonplaten 2.50: Uitzending voor scholen 4.35: Or kestconcert 5.35: Kinderuurtje 6.35: Berichten 6.55: Berichten 7 00: Zang door Mary Ogden en Herbert Heyner 7.20: Lezing 7.45: Lezing 805: Vau deville 9.20: Berichten 9.35: Be richten 9.40: Berichten 9.40: Lezing 9.55: Concert. J. Coates (tenor, Orkest 10.55: Lezing 11.20—12.20: Dans muziek. (Indien mogelijk: Uitzending van Nachtegalenzang). Parijs. „Radio Paris". 1725 M. 8.05: Gramofoonplaten 12.50: Gramofoon platen 1.25: Gramofoonplaten 6.20: Gramofoonplaten 8.20: „Le Dame Blanche" van Boieldieu. Koor, orkest en solisten. Langenberg: 473 M. 7.258.20: Gra mofoonplaten 12.20: Gramofoonplaten 1.252.50: Orkestconcert 5.206.20: Concert. Alt, viool en viola 8.208.50:' Orkestconcert 8.50: „Der Richter von Zalamea". Tooneelspel van Calderon de le Barca. Daarna: Berichten en tot 12.20: Dansmuziek. Kalnndborg. 1153 M. 12.20—2.20: Or kestconcert 3.005.00: Orkestconcert en voordracht 8.308.50: Orkestconcert 8 509.50: Bezoek aan een Deensche Brouwerij 9.5010,15Liederen-voor dracht 10.45—11.30: Orkestconcert. Brussel. 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.f 5.20: Orkestconcert 6.05: Gramofoon platen 6.50: Gramofoonplaten 8.20:' Kamermuziek. Strijkkwartet 8.45: Zang 8.55: Concert 9.20: Gramofoonplaten 338.2 M.: 5.20: Orkestconcert 6.35 Vervolg Concert 6.50: Gramofoonplaten 8.20: Orkestconcert en zang 9 05: Causerie 9.20: Vervolg Concert. Zeesen. 1635 M. 6.50: Gymnastiek en Gramofoonplaten 10.3012.20: Lezingen 12.20—1.15: Gramofoonplaten 1.15- 1.50: Berichten 2.203.20: Gramofoon platen 3.204.50: Lezingen 4 50 5.50: Concert 5.508.50: Lezingen 8.50: „Der Richter von Zalamea". Muziek van G. Kneip 10.30: Berichten. Daar na tot 12.50: Dansmuziek. ©eerste kw. ©volle maan cj laatste kwartier nieuwe maan venus mars jupiter saturnus Drie maantjes hier: het EK van 20 Mei is de Tweelingen; van 23 Mei iets benoorden Mars. in den Leeuw en den 26ën bij de Maagd. Het snelle voortschrij den van de Maan tusschen de sterre- beelden is hier mooi te zien. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer is, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorlzon, waar OOST staat, voor zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer is afgewend: men zal dan voor het NO-lij ke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als zij aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zijn van de le grootte of helderder: de dikke ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13