PARLEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN SCH00LNIEUWS. VARIA. TWEEDE KAMER. Wijziging der Drankwet. De Kamer is Woensdag voortgegaan met de behandeling der amendementen op het ontwerp tot wijziging der Drankwet. Allereerst werd het amendement-Boon dat overschrijving der vergunning moge lijk maakt op de langst-levende echtge noot, met 47 tegen 21 stemmen aange nomen Voorts werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen een amendement van den heer Oud, om, wanneer zonder ver gunning sterke drank wordt verkocht, aan B. en W. de bevoegdheid te geven aan andere personen dan hen.die wonen in het perceel, den toegang hiertoe te ont zeggen. Vervolgens heeft de heer Kortcnhorst uitvoerig zijn amendement verdedigd, om niet over te gaan (gelijk de Minister wil) tot het invoeren van een maximum ook voor de verloven. Doch Minister Verschuur stelde zich op het standpunt, dat ook voor de verloven het maximum-stelsel onmis baar is, want het biergebruik is in ons land, niet onbedenkelijk toegenomen. Over 1930 is toen 155 millioen gedistilleerd ge bruikt en voor 122 millioen bier. In vele deelen in het land is er een dreigend bier- gevaar en dit moet bijtijds worden ge keerd. De Minister verklaarde het amen dement onaannemelijk, in dien zin, dat bij aanneming er van het ontwerp zou wor den ingetrokken. In weerwil van deze verklaring hand haafde de heer Kortenhorst zijn amende ment, dat ook door den heer Boon werd gesteund: deze achtte geen biergevaar aanwezig en keurde af. dat de Minister het amendement onaannemelijk had ver klaard. Ook dc heeren Oud en Van Vuurcn ver klaarden, dat de Minister er niet in ge slaagd was de noodzakelijkheid van het maximum-stelsel voor de verloven aan te toonen en dat zij daarom wat ook de gevolgen zouden zijn voor het amende ment zouden stemmen. Doch de heer van der Heide verdedigde 's Ministers voorstel en de heer Snoeck Hcnkemans zeide het wetsontwerp niet in gevaar te willen brengen. Tenslotte werd het amendement- Kortenhorst met 37 tegen 27 stemmen verworpen. Op het eind van den middag heeft de heer Suring nog een amendement verde digd om te bepalen, dat bij winkelver koop het alcohol-percentage op de fles- schen, kruiken en vaten moet worden aangegeven. De Minister vreesde hoewel het amendement hem in beginsel sympa thiek was dat er veel administratief werk voor de ambtenaren door zou ont staan. Donderdag zal er over dit amendement worden gestemd. EERSTE KAMER. Allerlei ontwerpen. Een Senaats-bijeenkomst van enkele minuten en daarin werden zonder debat of stemming goedgekeurd: le. het wetsontwerp Inzake het aangaan van een geldleen ing ten laste van Ned.- Indlë: 2e. het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbank: 3e het wetsontwerp inzake tijdelijke vrijstelling van grondbelasting van droog gemaakte Zuiderzee-gronden. Toen was 't weer uit. HAGENAAR. RECLAME. kenning uit het Fonds voor Noodlijdende kerken en personen en uit de generale kas definitief vastgesteld. Voor kleine toe lagen aan gemeenten en personen be draagt het cijfer van het fonds f. 10.880; voor groote toelagen f. 29.625. Uit de ge nerale kas is het cijfer voor noodlijdende personen f. 15.290: voor suppletie aan het fonds „Schraalste" f. 17.089 en suppletie aan fonds „Geestelijke vehoeften" f. 2380. De overblijvende f. 39.700 uit die kas wor den bestemd voor groote toelagen. De Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst dringt bij de synode aan op instelling van een commissie van advies voor ingediende kerkbouw-plannen. Deze zaak zal bij de synode worden overge bracht, evenwel met de opmerking dat aan het instellen van zulk een commissie uit financieel en technisch oogpunt be zwaren verbonden zijn. Met den archivaris der synode, dr. L. Lasonder wordt een bespreking gehou den over het uitleenen en terugontvangen van archiefstukken. Het gewijzigd Plaatselijk reglement eener gemeente, waar het classikaal be stuur doet wat des kerkeraads is kan eerst dan worden goedgekeurd, wanneer het in behoorlijken vorm opnieuw zal zijn aangeboden. Aan een predikant die machtiging had gevraagd om te procedeeren over pastorie inkomsten zal worden bericht, dat het in dit bijzondere geval geen algemeen be lang van de kerk betreft, terwijl hij zal worden verwezen naar art. 7 van het Reglement op de pastorie-goederen. Uit door den Raad van Beheer ver strekte inlichtingen is gebleken, dat de klacht van een classikaal bestuur over verhooging van de bijdragen van verschil lende gemeente in zijn ressort ongegrond is. Hierbij moet tevens worden verwezen naar art. 13 van het Reglement op de bij dragen. Door twee theologische studenlen-ver- eenlgingen was de aandacht der synode gevestigd op de noodzakelijkheid, aan de studenten de gelegenheid te verschaffen tot het ontvangen van spraaklessen. Na het advies der kerkelijke hoogleeraren te hebben ingewonnen, besluit de algemeene synodale commissie aan de synode voor te stellen een zekere som beschikbaar te stellen voor de kerkelijke hoogleeraren. opdat zij in de gelegenheid zijn. aan die studenten voor wie zulks noodig is. spraak lessen te doen geven en voordrachten te doen houden over uitspraak en voor dracht. ■ipur //c/if/oopend HcVEA-EÖH^aiELsCl l/zersfer/c 6552 PREDIKBEURT. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Vrijdagnam. 7 uur (o.t.) ds. Lamain van Leiden. VOETBAL. HOE DE GEBROEDERS ADAM BEOORDEELD WORDEN. Het spel van den oudsten Adam is nu voldoende bekend, doch in den laatsten tijd treedt zijn jongere broer als rechts middenspeler nog meer op den voorgrond. Dat de Grasshoppers j.l. Zondag in Zürich voor de slotcompetitie om het kampioen schap van Zwitserland, met 30 van Young Boys wonnen, wordt door de Zwit- sersche pers grootendeels aan het voor treffelijke spel van de Adams toegeschre ven en leidt in Sport tot de volgende ont boezeming van den voetbal-redacteur E. Kleiner: Hoewel de Adams den besten mar. van de Young Boys, Fasson. tegen zich had den, leverden zij een buitengewoon in drukwekkend spel. Onlangs sprak een voetbaljournalist al het vermoeden uit dat Adam II weldra bij de Zwaluwen, de Ne- derlandsche ..possibles", ingedeeld zou worden. Maar misschien nog wel hooger. Een werkelijk zoo intelligent, handig en doelmatig spelende middenspeler heeft men sinds jaren in Zwitserland niet meer gezien. De Hollanders zijn te benijden, met het sterke hout dat op vreemden bodem voor hen groeit!" NED. HERV. KERK. Drietal: te Rotterdam (vac. J. C. H. Scholten) E. H. Blauwendraad te Vlissin- gen, G. J. Waardenburg te Haarlem en dr. dr. H. van Oyen te Ritthem. Beroepen: te Hornhuizen-Klooslerburen dc heer I. F. de Jong. cand. te Terheljden (N.Br.); te Hoogezand (toez.) G, Oldeman te Ureterp (Fr.); te Jaarsveld de heer J. Cuperus, cand. te Utrecht; te Ooster- haule-Scharsterbrug ds. E. A. Lazonder te Spannum; te Haren (Gr.) ds. A. Oskamp te Den Hoorn (Texel); te Eemst (Geld.) N. Warmoltz Nzn. te Wezep; te Grouw K. N. IJsbrandy, voorg. der Vrijz. Herv. Kerk te Groningen. Aangenomen: naar Schelluinen L. J. Bolkestein te 's Gravemoer; naar Ferwerd D. J. Politiek te Kolham. Bedankt: voor Opheusden D J. v. d. Graaf te Ede; voor Rhenen B. Tuinstra te Soesterberg. GEREF. KERK. Tweetal: te Watergraafsmeer (2e pred. pl.) W. M. le Cointre te Bergen op Zoom en P. Ch. v. d. Vliet te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Vlaardingen J. de Blois te Dirksland. o ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE DER NEDERL. HERVORMDE KERK. VII. Op de Waalsche gemeente te Maastricht Zou, naar het oordeel van den raad van Beheer, art. 22 van het Reglement op de Predikantstractementen moeten worden toegepast, d.w.z. dat zij behoort gecom bineerd te worden met de Waalsche ge meente te 's-Hertogenbosch. Hierover zal het advies van de betrokken kerkeraden en van de Waalsche Commissie worden ingewonnen en aan de synode worden voorgelegd. Thans worden de voordrachten voor toe OM DEN LUGDUNUM-BEKER. Een wedstrijd LeidenD.II.C. Dc door den Leidschen Voetbalbond jaarlijks uitgeschreven wedstrijd om den Lugdunum-beker, zal deze maal worden gespeeld tegen de welbekende Delftsche tweede klasse D. H. C. Voor dezen wedstrijd, waarvoor steeds veel belangstelling, ook van de zijde van het publiek bestaat, heeft de elftal-com missie het volgena elftal samengesteld: Doel: Duffels (L F, C.l. Achter: Heijmans (L. F. C.) en N. de Jong (Alphia). Midden: van Deurse (U. V. S.), J. Segaar (L. F. C.), aanv. W. Reumerman (Alphia). Voor: W. J. de Ruyter (A. S. C.), J. Zwaan, H. Binnenkamp, van Kooyk (Al phen), P. Vermond (Lugd.l. Reserve: Kramp. B. Bekkering, G. Broere, Ramacker. A. J. P. Nagtegeller, J. J. Bouthoorn. De wedstrijd wordt gespeeld op Zondag 31 Mei op het Lugdunum-terrein. OOST-NEDERLAND—W-DUITSCHLAND. Het Oostelijk elftal dat op 31 dezer te Arnhem tegen het West-Duitsche elftal zal spelen is als volgt samengesteld: Van Wee zei (Tubantia) doel; Wanders (Wage- nlngen) en Admiraal (P E. C.) achter; Bakker (Z. A. C.)„ Veldkamp Sr. (En schedé) en Entjes (Heracles) midden; Meeuwsen (Vitesse), v. d. Heiden (Wage- ningen), Kluin (A.G.O.V.VJ, Schipper Sr. (Heracles) en W. de Buyn (P.E.C.) voor. Reserves: De Bont (P.E.C.)Horsten en Tap (Vitesse)Ten Cate (Tubantia) en Landaal (A.G.O.V.V.). In verband met den wedstrijd Ajax Go Ahead op denzelfden datum kon geen gebruik worden gemaakt van Go Ahead- spelers. o WEDSTRIJD TE BOSKOOP. De te Boskoop gehouden wedstrijd tus- schen „De Boskoopsche Boys 3" en de „Rijkstuinbouwschool 2" eindigde met een overwinning voor de Boskoopsche Boys met 2—1. 0 CRICKET. LEIDSCHE CRICKETCLUB. L. C. C. komt a s. Maandag tegen Her mes II met het volgende elftal uit: Metsch, Segaar. Heemskerk. L. v. Leeuwen, Chr. Laman. W. Kaapaan. P. Kantebeen, A. v. d. Poel, F. v. Es, A. Mioch en Beerepoot. PAARDENSPORT. CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. De vereeniging „Vooruit" zal in een Zaterdag ie Hoofddorp te houden leden vergadering mededeellng doen van de ver kregen resultaten van het gevormde ga rantiefonds en mede in verband daar mede een beslissing nemen of het con- cours-hippique dit Jaar al dan niet zal worden gehouden. De van verschillende zijden toegezegde financieele steun is niet onbelangrijk te noemen. In het begin van deze week was het voor het garantiefonds benoodigde kapi taal bijna geheel vol teekend. BILJARTEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN O. G. De uitslag van den wedstrijd O. G. 1 Hollandia 2 voor de le afd. luidt: pnt. brt.h.s. gem. N. N. (Holl.) 100 32 16 3.12 H. Oudshoorn (O.G.). 74 31 15 2.38 W. Haasnoot 100 34 12 2.94 J. Slimmers 85 33 12 2.57 G. Guyt100 38 13 2.63 Fr. Verstraaten 57 37 10 1.54 D. Kleen 77 36 7 2.13 B. Boom 100' 36 20 2.80 Hollandia 37 car.; O. G. 316 car. De uitslag van D. O. S. 3De Krans 1 voor de 3e afd. luidt: N. N. (de Kr.) 100 41 10 2.43 L. Koning (D.O.S.).. 97 40 8 2.42 B. Montfoort 82 32 16 2.56 G. Nasveld 100 32 12 3.12 J. Zaalberg 100 53 12 1.88 W. Swaak93 52 13 1.78 Ouwerkerk 64 56 7 1.14 H. Nasveld 100 56 10 1.78 N. N. 79 42 13 1.88 C. P. Fasel 100 42 11 2.38 D.O.S. 490 car.; de Krans 425 car. De uitslag van D. O. S. 4T. O. G. 2 voor de 4e afd, luidt: J. Mulder (T.O.G.) 39 28 6 1.39 D. v. Tongeren (D.) 75 28 11 2.67 G. Dubbeldeman 75 27 14 2.77 S. de Water 56 26 10 2.15 G. Mieremet 75 47 7 1.59 P. Kasteelen 61 46 8 1.32 J. v d. Burg 75 44 9 1.70 A. Riethoven 58 43 10 1.34 J. Wassenburg 56 44 6 1.27 G. Nas 75 44 18 1.70 D. O. S. 325 car.; T. O. G. 320 car. AALSMEER. Voorschotten Landarbeiderswei. Bij beschikking van den Minister van Financiën van 19 Mei 1931, no. 155, Ge nerale Thesaurie, is aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f3600, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van 'n plaatsje Nieuwe Telefoonaansluitingen. 280 Wed P. van Duyvenbode, Louwestr. 5; 281 G. Tonkelaar, 2e Duinpad 7; 282 H. E. de Ruiter Zijlker, Valkenburgerweg 34, Katwijk a. d. Rijn; 283 L. Kruijt, Zanderij de Ridder; 284 C. Minnee, Voorstraat 33; 285, Vooys' Fotohandel, Z. Boulevard 54 a; 286 C. Bergman, E. A. Borgerstraat hoek Ten Brittenstr.; 287 C. van Tongeren, Sluis- weg hoek Ten Brittenstr.; 288 B. van Beelen Voorstraat 21; 289 .J S. Heutink, W. Beu- kelsz.straat 12. Het Gemeente-kampeerterrein in de Zuidduinen. Dit prachtig gelegen terrein, door de gemeente geheel naar de eischen des tijds ingericht en dat steeds onder politie-toezicht staat, heeft verleden jaar, toen het beschik baar werd gesteld, reeds een groot succes gehad, hoewel het weer toen niet mee werkte. De inspecteur van politie, de heer v. d. Wijngaart, die altijd veel belang voor deze nuttige instelling heeft betoond, deelde ons mede, dat het terrein weer in orde is gebracht met de noodige verbeteringen om met de Pinksterdagen de eerste kampeer ders te ontvangen. Dan reeds zullen er eenige geheelont houders van een gewestelijke afdeeling van Zuid Holland kampeeren; ook de Katwljk- sche padvinders zullen er dan hun bivak opslaan Den 6en en 7en Juni zal er een afdeeling van de orde der Jonge Tempe lieren met 12 tenten komen. Door den heer Verhulst van den Valfcer- burgerweg worden op het kampeerterrein een tiental vaste gebouwtjes gezet, die aan kampeerders verhuurd kunnen worden. Ook staat er op het terrein een cantine, waar allerlei levensmiddelen gekocht kun nen worden. Alles kan men daar verkrijgen tot zelfs de groenten incluis, wanneer die var.te voren besteld zijn; melk wordt daar eveneens verkocht. Dat alles is zeer ten gerieve van degenen, die in het kamp cenigen tijd zullen doorbrengen, menige wandeling naar het dorp wordt daardoor bespaard. Het terrein ligt in de Zuidduinen achter het Zeehospitium. Met Stscrt. no 94 werden verzonden afdrukken van de acten betreffende de Naamlooze Vennootschap Pension Mare Vista, alhier. W. v. W. uit de 1ste Kanaalstraat deed bij de politie aangifte van vermoedelijke verduistering van een lamp, gepleegd door een zekeren S. uit de Nieuwsteeg te Katwijk a. d. Rijn. HAARLEMMERMEER. Een derde noodbrug. In het belang van de veiligheid van het verkeer in liet centrum van Hoofddorp, alwaar de werkzaamheden zijn begonnen voor den bouw van een nieuwe brug over de Hoofdvaart, is het noodzakelijk gebleken ter plaatse een derde noodbrug te bouwen. Twee van deze noodbruggen dienen nu voor liet groote rijverkeer, terwijl de derde is b?stemd voor wielrijders en voetgangers. Voorwaar een flinke maatregel. Wraakneming? Gisteren werd langs den geniedijk een wielrijder, de arbeider V., door een man, die vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, met zijn fiets om vergeworpen en zoodanig geslagen, dat hij half bewusteloos bleef liggen. Toen V. weer tot bewustzijn kwam, weer overeind kon komen en zich rekenschap van het gebeurde kon geven, bleek de aanvaller de vlucht te hebben genomen. Hij greep no<* naar zijn fiets om te trachten hem te achterhalen, doch moest deze poging opgeven, omdat het rijwiel door den vai defect was geraakt. Met veel moeite wist V. toen te voet zijn woning''te hereiken. HILLEGOM* Met Stscrt. no. 94 werden verzonden afdrukken van de acten betreffende de Naamlooze Vennootschap v.h. Willem Dek ker, alhier. KATWITK. Het badseizoen geopend verklaard. Door B. en W. is het badseizoen tegen Maandag 25 Mei officieel geopend verklaard. Raadsverkiezing. De loting voor de volgorde van de can- didatenlijsten heeft de volgende uitslag gehad: 1. A.R. lijst te Katwijk aan Zee. 2. A.R. lijst te Katwijk a. d. Rijn. 3. Chr. Hist. Unie te Katwijk aan Zee. 4. Chr. Volkspartij. 5. R.K. Staatspartij. 6. „Recht en Plicht' 7. „Gemeentebelang". 8. Chr. Hist. Unie te Katwijk a. d. Rijn. 9. Boerenpartij. De stemming zal worden gehouden op Maandag 15 juni. KATWITK AAN ZEE. De toegang tot de duinen. Bij den Raad van State is de beslissing nog niet gevallen, wat de nieuwe keur aangaande het Hoogheemraadschap Rijnland betreft. Hoe die ook moge uitvallen, dit staat vast, dat de duinen ten Zuiden van de badplaats gelegen er geheel buiten vallen. De Zuidduinen zullen met een duinkaart van een dubbeltje steeds voor ingezetenen van deze "emeente en voor vreemdelingen toegankelijk blijven. LISSE. De nieuwe burgemeester en de Ned.-Herv. School. De nieuwe burgemeester dezer gemeente baron Van Wijnbergen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Ned.-Herv. School alhier. De burgemeester werd door het hoofd der school, den heer J. Dekker, ont vangen, waarna aan alle klassen een be zoek werd gebracht en een kort onder houd met de onderwijzeres of den onder wijzer plaats vond. De kennismaking had een aangenaam karakter. De Gemeenteraadsverkiezing. By loting zijn de candidatenlijsten als volgt genummerd' 1. Vrijheidsbond. 2. Alg. Volkspartij, 3. R.-K, Staatspartij. 4. Stk. Ger. Partij, 5. Anti-Rev. Partij, 6. Chr. Volkspartij, 7. Chr.-Hist. Unie. Een nieuwe Bewaarschool. Aan den Achterweg zal een nieuwe Be waarschool worden gebouwd, waarvoor reeds een aanbesteding werd gehouden. Steekt voorzichtig over! Een dame wilde vanaf het trottoir bij den heer v. d. Mark met een kinderwagen de straat oversteken naar het postkan toor en werd daarbij aangereden door twee wielrijders. De kinderwagen werd on derstboven gereden, het kind kwam op de straat te liggen terwijl de wagen bescha digd werd. De wielrijders waren zoo on beleefd door te rijden zonder de behulp zame hand te bieden. NOORDWITKERHOUT. Aanbesteding. Alhier bad plaats de aanbesteding van het verbouwen der Chr. Herv. School. Inschrij vers waren: H. Bouwmeester, alhier voor f. 8.855: P. Laros, alhier, voor f. 9.248; Gebr. van Breda tc Sassenheim voor f. 9.100; J. P. Bekker te Katwijk voor f. 8.900. De gun ning is aangehouden. Serenade. Dc R.K. Muziekver. „St. Jeanne d'Arc" bracht een serenade aan het echtpaar K. Broekhof, dat zijn zilveren huwelijksfeest vierde. Op katholiek gebied wist de heer B. zicli gedurende vele jaren zeer verdien stelijk te maken. De muzikanten werden rijkelijk onthaald. Tic Jeugdherberg. Nabij den Ruijgenhoek alhier, is geopend een jeugdherberg voor 60 jongelieden. Met de aanstaande Pinksterdagen zal het gebouw volledig bezet zijn door padvinders van do stichting „De Amsteloever". Auto-ongeval. Dc chauffeur J. B. alhier, huurde een auto van de firma P. voor een plezierreisje. Bij het nemen van een bocht aan de Beeklaan kwam hij echter met de auto terecht in een plansoentje en vernielde daarbij het hekwerk. Schadevergoeding wordt geéischt. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Martinus Franciscus, z. van L. J. M. Kroft en M. J. van der Salm; Johanna Cornelia, d. van P. B. Meshof en en C. J. Backx; Johannes Batholomeus, z. van M. J. Heemskerk en M. C. A. Braun; Maria Sophia Ida, d. van P. C. Th. War merdam en C. M. Duineveld; Johanna Hen- rica Maria, d. van P. C. van Haaster en A. C. Warmerdam; Elisabeth Cornelia, d. van W Heemskerk en van C. M. van Dijk; Petrus Theodoras Maria, z. v. L. P. Brama en C. A. Rooijakkers; Cornelis Theodorus, zoon van Johannes Th. van den Berg en J. M. Mens: Jacobus, zoon van P. J. Heemskerk en M. E. Heemskerk; Maria Johanna Cornelia, d. van J. F. van den Berg en C. H. Bergman; Mathilrt, d. van H. C. Duivenvoorden en J meijer; Adriaan Maria, z. van J f en A. van den Berg; Wilhelmus j z. van A. Th. van der Voet en y Overleden: Catharina Duivennvj jaar. echtegenoote van H. Agatha Wijnands. 81 jaar, echtJ" C. V. d. Klauw: Hendrik Rakk,?1® Antje Kerkvliet, 78 jaar er' Ondertrouwd: Jacobus A. Gr» Woud, 26 jaar en Anna M. RooyS jaar: Gerardus Sicco Smit, 36 jajj? Alida Breitenstein, 38 jaar. Getrouwd: Gerardus van den Ni». 39 jaar en Maria Duivenvoord» Albertus F. de Groot, 26 jaar ej' C. van der Putten, 21 jaar; n Zoetendaal. 23 jaar en Comdia Burg. o SASSENHEIM. Aanbesteding. Door het architectenbureau L_ en Ponsen is gisteren, namens he, van de vereeniging „De Visa voor Chr. M.U.L.O. alhier aanbes maken van terreinafscheidingen veren en aanbrengen van een s» betegeling en het bouwen van eet' bergplaats, een en ander ten teha het schoolgebouw aan de Beuket uitslag luidt als volgt: W. Olijslagers f 10.300; A. van koop f. 10.299; C. J. Meiman f.9575 Dijkstar en Zn. f. 9.928; Gebrs it sen f. 9.300; Th. Reeuwijk f. 9.220 van Nieuwkoop f. 9.200; K. W va en Waasdorp f. 8.980; C. J. KJebertt Gebrs. M. en A. van Breda f,8 Met Stscrt. no. 94 werden va afdrukken van de acten betreffe Naamlooze Vennootschap v.h B D teyn en Zoon, alhier. ZEVENHOVEN. Belasting. De verordening tot heffing van ten op de fondsbelasting door de te is Ingetrokken, die der opcenta personeele belasting gehandhaafd. Gunning. De levering van 230 M3. grint kening van het bestuur van hef schap Groot Wilnis-Vinkeveen, ij aan den heer N. Duikersloot Kromme Mijdrecht voor f. 3.43. Tot tijdelijk koster der R.K aangesteld de heer J. Louwerse. HET DUEL DER SPRINKHM Ambrosius, bisschop van Milaan, in de vierde eeuw de wisselzangen voerd en daarmee zijn naam onsb gemaakt in de muziekgeschiedenis hymnen worden door twee koren selend gezongen. Toch is er m oudere vorm van beurtzang en we sprinkhanen, al is deze dan ook primitief soort. Zij geven regeim beurten een geluid-alsof er een sk werk tikt. .Hun beurtzang duurt d zes seconden en in dien tijd geven op zijn beurt één geluid, samen on twintig van die geluiden. Het merkwaardigst is, dat de mal inderdaad zingen, terwijl de v/ijf alleen op reageeren, want de sprln hebben geen ooren. tenminste gei zonderlij k hoororgaan. Het is wel lijk, dat zij daarom toch kunnen op een ons nog onbekende manier, het kan ook zijn, dat de dieren al voorgebrachte trillingen door den waarnemen. Het is een feit, dat zij maken van hun eigen geluid wacht dat van het andere dier weggestor De Weensche natuuronderzoeker, sor dr. Johann Regen is nu op een neel idee gekomen, waardoor hij u maken, of de sprinkhanen het konden hooren of alleen door den de trillingen waarnemen. Hij bond twee sprinkhanen aan ballonnetjes en liet ze zoo wegvliege scheen den dieren wel te bevallen dadelijk begon de een te sjirpen ander viel zonder mankeeren In. D ren moesten dus werkelijk kunnen b dj. geluidtrillingen in de lucht nemen. Zij schijnen een soort tro vlies aan hun pooten te hebben. Vervolgens heeft Regen zelf de t( een sprinkhaan vervuld, door op ea de geluiden van het dier na te boots fluit gaf de gewone toonshoogte n geluiden weer, n.l. vijfgestreept sprinkhaan merkte niet, dat hij e schen genomen werd en blies braa partij mee. Toen de professor in h menspel met den sprinkhaan wat Bi oefend was. ging hij de grenzen va sprinkhanengehoor na en speelde steeds hooger, tot de voor ons onb« zevengestreepte a en daarna ging b laag tot de eengestreepte a. Bij alle die daartusschen lagen reageerd sprinkhaan door terug te sjirpen tonen kon hij dus nog waar nemen Voor de krekels maakte professor gebruik van een andere, niet minder neele methode om te bewijzen, d kunnen hooren. In het midden vb weide zette hij een microfoon met sjirpend mannetje en van daaruit hij eenige draden aan met gehooro zoodat telefonisch het geluid werd gebracht naar verder afgelegen d van de wei. Daar zette hij de wijfjes voor de foon en dadelijk stormden zij in® hoorbuis, omdat zij natuurlijk dat dat het mannetje daarin zat. Hij zelfs vallen voor de gehoorbuis, zog dieren het met hun vrijheid moes» koopen, maar zoo dikwijls ze vnjge werden, zoo dikwijls kwamen zij terug. Daar mee is dus duidelijk K» dat de krekels, evenals de sprint»» een orgaan bezitten, dat een groot?' eenkonist vertoont met 't menscW ONZE TELEFOONNUMMÖ DIRECTIE en ADMINISTRAl 2 400 (op 2 lijnen! REDACTIE

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10