lit den Leidschen Raad IE GEZONKEN SCHAT. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 Mei 1931 Derde Blad No. 21829 FEUILLETON. De belasting op vermakelijkheden eindelijk afgehandeld evenals de interpellatie Coster. L, (je benoemingen normaal waren _c„en werden de punten 4 tot en met ttp,.W°pb t'ot en met f behoudens enkele ■"opmerkingen z- h. st. aangenomen. fcoorstel tot onderhandsche opdracht Lt maken van de gewapend-beton- Ln roor den onderbouw van de te In nieuwe brug over het Galgewater, de N V Wernink's Beton-Maatschappij Eden. <127) J heer ZITMAN vraagt, waarom het letton niet is gevoegd bij het bestek Len onderbouw, dat ware z. i. minder laar geweest. Is het nog niet mogelijk, doen? Hij verdedigt dit met een 1 technische gegevens. neer MANDERS oordeelt het juist I dat een beton-firma het beton- I levert, Spr. meent, dat een Leidsche look met het oog op de werkloosheid knrkeur verdient. jtbouder SPLINTER kan op het tech- lüedeelte zoo niet nader ingaan. Met V» op de werkloosheid is spoed be ll met de aanbesteding en spr. is het [let den heer Manders in dezen, itépliek van den heer ZITMAN wijst HUURMAN er nog op, dat de heer technische dingen aanvoert, hier Craad niet te bezien en dat oordeelt fcsrd. fjt SCHiiLLER komt er tegen op. ische kwesties hier niet mogen Ciangevoerd. Kr WILBRINK: ja, maar u is ook fj'E (teer SCHiiLLER raadt den heer JiaS aan eerst zijn bijbel eens te lezen jij naar den raad gaat, dan zal hij Ij» insinueeren |lshl) het in dit geval met den heer n met eens, hij verdedigt toch diens ■ttiig en z. i. moet de wethouder lep ook kunnen antwoorden. [teer WILBRINK ontkent te hebben meerei. f WETHOUDER verdedigt zijn beleid, j de heer ZITMAN opkomt tegen de iïijae van den heer Huurman. Hij zit niet als marionet, doch in het ge- Jctebelang. iaiorm wordt daarop besloten. I Voorstel tot beschikbaarstelling van Jen ten behoeve van den aanleg van [toegangsweg van den Rijnsburgerweg de in aanbouw zijde Christelijke ickschool. (128) heer BOSMAN wijst er op, dat de dezer school evenals die der Chr. S. uit modern stedebouwkundig jont niet deugt met het oog op het fterkeer langs den Rijnsburgerweg. Dit |cin is voor schoolbouw glad verkeerd, rop wil hij bij dezen wijzen, al heeft :en bezwaar tegen het voorstel, léthouder SPLINTER meent, dat de 1 Bosman deze opmerking had moeten len bij den grondverkoop. Spr. wijst er )nog op, hoe de school niet aan den eersweg zelf ligt en dat de leerlingen |sar minstens oud zijn. r heer v. ES wijst nog op het belang r deze scholen juist zoo te zijn gele- I met het oog op de vele leerlingen I tuiten. e heer BOSMAN heeft zijn opmerking laakt, waar hij plannen vernam voor I meer scholen. Z.i. overheerscht de ligheid alles. pnform wordt dan besloten. Verordening, op de heffing van een Istlne op tooneelvertooningen en an- I vermakelijkheden. (88) h'eer v. ECK vindt deze belasting (onder onsympathiek, daar gemist pit ieder verband met de draagkracht ingezetenen, zooals trouwens bij lie Indirecte belasting. Voorts is het 1 belasting op het genieten van kunst Ivreugde, die z.i. thans juist moeilijk te missen. Spr. zou zich nog kunnen natellen een belasting op namaak- bst om aldus de goede kunst te dienen, peen voor onze gemeente finantieel t mogelijk is. Ook daarvan is evenwel lu sprake, ook hier geen kunst-steun, gedachtig aan de toezegging bij de be- kting wil hij echter ook nu handelen. |h B. en W. komen z. i niet ver genoeg Jmoet aan wenschen en verlangens, rechtmatig ook. Hoe staat het b.v. t vermaak in intiemen kring en alleen leden van vereenigingen onderling? vreest, dat deze ook onder de belasting t en dat zou zelfs achteruitgang be- teekenen vergeleken bij 1922. Dat men vermakelijkheden met winst belast, di kan er nog mee door doch verder wil spr niet gaan. Hoe zal het gaan met de 3 October Veteen., zal deze moeten betalen voor al haar leden en hoe staat het met de vrij- biljetten? De heer BOSMAN veroordeelt eveneens de verzwaringen, die hij in enkele op zichten ziet. Waarom b.v. 20"/« te heffen op de auteursrechten, die toch al zoo bezwaarlijk zijn op zich zelf? Het tooneel zal daaronder erg lijden. Wethouder GOSLINGA is het geheel oneens met den heer v. Eek. Hij kan niet inzien, dat deze belasting onsympathiek is. Niemand wordt verplicht deze te be talen, ieder doet dit geheel vrijwillig. Er is ook verband met de draagkracht, gelet op het verschil in de prijzen, al is na tuurlijk juist, dat een arme en een rijke hetzelfde betalen bij denzelfden prijs. Het is geen belasting op kunst en vreugde, zonder meer. Iedere gemeente heeft geld noodig en is het nu zoo vreemd eenige heffing te nemen van iemand, die zich uitgaven wil getroosten voor ontspanning? Juist de heer v. Eek met zijn gemeen schapsgevoel moet daarvoor voelen, oor deelt spr. Hier wordt geen boterham weg gehaald op geld, daar waar het niet is. Is dat nu zoo laakbaar? Geld voor kunst is hier niet, waar wij het noodiger hebben voor dingen als armenzorg, ziekenzorg etc. Voor huiselijke of intieme feesten geldt de verordening niet, wel voor besloten vereenigingsfeesten: de" vorige burgemees ter heeft zich in 1922 te kras uitgelaten in dezen en daarnaar wil dit college zich niet richten. Sportbeoefening wordt ook niet getrof fen, wel wedstrijden. In de practijk zal wellicht eenige ver scherping intreden, doch art. 3 geeft z i. voldoende vrijstelling, waar dat noodig is, nader licht spr. dit toe. Wat de 3-October-vereeniging betreft, belasting op ieder lid kan vervallen, als de vereeniging dit wil, door te betalen voor iedere uitvoering of vermakelijkheid. Voor de gemeente zal dit ook voordeeliger zijn, dat erkent hij gaanie, doch dat is ook de bedoeling. Voor vrijkaarten veran dert er niets. Getracht is de mazen der vorige veror dening te dichten en bij het vinden van zulke mazen waren de Leidenaars slim! Deze verordening is geschoeid op Haag- schen leest waarbij betaald wordt alleen voor vermaak en genot, dat inderdaad gesmaakt is. Waarom ook niet de auteursrechten te belasten? Ook gas etc. laat men toch niet vrij? Z.i. zal deze verordening veel zui verder werken dan de oude. zonder de amusementen te zwaar te treffen en aldus te bedreigen. In 1920 is dit echter reeds erkend.. De heer v. ECK heeft zijn algemeene bezwaren niet weerlegd gezien. Dat nie mand behoeft te betalen, geldt vrijwel voor iedere indirecte belasting, doch kan men suiker, azijn etc. missen' Zoo moet men ook hier oordeelen en dan is de con clusie, dat het overgroote deel der be volking getroffen wordt. In zekeren zin is er eenige progressie, doch in tal van gevallen, bijna bij alle vereenigingsfeesten niet! Spr. voelt meer voor gemeenschapsge voel aan den anderen kant. Nu moet het geld op deze wijze worden weggehaald, daar het niet wordt genomen van de kapitalisten, die zelf desnoods 'over de grenzen gaan. Spr. wil het niet halen van hen. die eens een paar dubbeltjes uitgeven voor vermaak en die in doorsnee al te veel betalen. Helaas zijn zulke middelen als deze hef fing echter nog noodig en hij erkent, dat de verordening voor hem aannemelijker ls geworden. De heer BOSMAN wijst nog eens op het onbillijke der auteursrechten en vreest daarvan noodlottige gevolgen voor het schouwburgbezoek Het schouwburgbestuur is zelfs bang. dat zoo de schouwburg straks zal moeten worden gesloten, het geen spr. een schade voor de gemeente zou oordeelen. Hij raadt aan deze hef fing nog te doen vervallen De heer GROENEVELD vraagt nadere inlichtingen betreffende vereenigingen als de 3-October vereen., zullen deze ook voortaan slechts voor een deel der contri butie kunnen betalen? De heer v. ROSMALEN dankt B. en W. voor hun tegemoetkomende houding in zake zijn opmerkingen, vroeger door hem gemaakt. Wethouder GOSLINGA meent, dat een vergelijking met eerste levensmiddelen toch niet opgaat. Een levensbehoefte is ontspanning toch niet. De heer GROENEVELD: natuurlijk wel. De WETHOUDER kan dit standpunt niet deelen. Aan meer offervaardigheid der armen jegens de gemeenschap gelooft spr. ook niet. Laat deze heffing desnoods maar eens in hoofdzaak niet progressief zijn. Om de verordening niet te doen ontdui ken moeten ook de auteursrechten er onder vallen en hij gelooft niet aan een val van den schouwburg met dit kleine percentage, anders giet t' er met 't too neel toch al hopeloos uit, meent spr. Den heer Groeneveld zegt spr dat deze verordening naar de letter zal worden toe gepast. Dientengevolge zal de oude tac tiek der 3-Oct vereen, en van anderen (slechts betalen voor een deel der con tributie) niet meer mogelijk zijn. DE ARTIKELEN. Bh art. 2 sub b, bepleit dc heer v. ECK het hebben van radiotoestellen niet be lastbaar te stellen en dient een amende ment daartoe in. De WETHOUDER ontraadt dit, waar het alleen geldt voor cafe's etc. en mede in het belang der werklooze musici is. De heer ROMIJN vraagt of dan ook geen rekening moet worden gehouden met aansluiting van café's op het gemeente lijk distributienet. De WETHOUDER zegt. dat dit niet behoeft, daar café's etc niet aangesloten mogen worden. De heer COSTER vraagt hoe het dan staat met kappers. De WETHOUDER meent, dat die ook onder het verbod kunnen worden gebracht. Het amendement-v. Eek wordt verwor pen met 2111 stemmen. Vóór de S.D.A P. en de heer Zitman Verder vraagt de heer v. ECK hoe in art. 3 sub e, de uitdrukking „vereenigin gen. werkzaam ten algemeenen nutte" zal worden toegepast. De WETHOUDER geeft als uitlegging, dat bedoeld wordt: een muziekgezelschap moet de muziek dienen, etc. los van richting. De heer v. ECK is bevredigd, doch de heer MAN DERS juist niet. Hoe dan b.v. met een vereen, als de Vrouwenbond? De heer WILMER steunt den heer Manders. De WETHOUDER zegt, dat deze alinea ook is overgenomen uit de Haagsche ver ordening en daar in den geest van den heer Manders wordt toegepast. Bij art. 3 sub g, verdedigt de heer v. ECK een amendement niet eenmaal, doch twee maal per jaar aan vereenigingen vrijstel ling te geven. Dit, waar twee feestavonden usance is. Zoo is het ook in Den Haag. De WET HOUDER verzet zich tegen deze uitbrei ding. Het amendcment-v.Eck wordt verwor pen met 20—12 stemmen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren v. d. Reyden en Manders. Bij art. 4 oordeelt de heer MANDERS het percentage 50,%, te hoog. voor afdracht van de totale opbrengst voor een wel dadig doel om voor terugbetaling ln aan merking te komen. De WETHOUDER zegt, dat het percentage elders overal hooger is. Laat men de werking in de practijk eens afwachten. Bij art. 6 heeft de heer v. ECK een amendement ingediend om ook tooneel te doen vallen onder de rubriek zang en mu ziek. waarvan 10"/» wordt genomen, niet 20°/o- te heffen. De heer BOSMAN steunt dit amendement. De WETHOUDER wijst er op, dat de cultureele waarde van mu ziek en zang algemeen is erkend, gelet ook op het totstandkomen van de vroegere verordening, hetgeen niet het geval is bij tooneel, waar slecht tooneel staat naast tooneel met opvoedende kracht. De heer v. ECK zegt dat dit ook geldt voor muziek en zang. zie b.v. jazz. De WETHOUDER wijst er nog op, dat dit prijsgeven van 10°/» op tooneel f. 4000 zou kosten De heer WILMER is op practische gronden het met den wethouder eens. De heer v. ECK wijst er nog op hoe het spel van het tooneel juist daalt door de hooge heffing. Het amendement-v.Eek wordt verworpen met 1715 stemmen. Vóór de S.D.A P. en de heeren Zitman, Donders, Manders, Ro- mijn en Bosman. Bij art. 7 verdedigt de heer ROMIJN zijn amendement, luidende: Ten aanzien van sportvereeniglngen, die de lichamelijke opvoeding beoogen, worden de contributies van werkende leden, voor de heffing dezer belasting niet ln aan merking genomen, ook al heeft het zijn van werkend lid recht van toegang tot de door die vereeniging georganiseerde wed strijden en spelen. Hij deed dit voorstel, gehoord den Bond voor L.O. en de R.K. commissie daarvoor. Daarnevens stelt hij nog een redactie wijziging voor. De WETHOUDER ontraadt het amen dement, daar dan de sportvereenigingen geen keuze van betaling meer zouden heb ben en bovendien waarom sportvereeni gingen wel uit te zonderen, andere niet? Bovendien, zoo zou z.i. het het voor ont duiking weer worden geopend. De heer ROMIJN acht lichamelijke opvoeding een algemeen belang, dat aller steun verdient. Zijn redactie-wijziging neemt hij terug De VOORZITTER wijst nog op de groote kosten van sportvelden, door den heer Bosman gevraagd. Hij hoopt spoedig voor stellen te kunnen doen. Maar laat de sport door deze belasting dan ook wat bij dragen. De heer ROMIJN meent, dat de bezoekers deze belasting moeten opbren gen en dit ook wel zullen doen, niet degenen, die de sport beoefenen Het amendement Romijn wordt aange nomen met 2012 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren de Reede, Wilmer, Donders, Coster, Zitman. Bergers, Manders, Romijn, Bosman en v Tol De gansche verordening wordt z. h st. goedgekeurd, nadat de heer v ECK nog heeft verklaard zijn algemeene bezwaren te handhaven doch door den wethouder gedeeltelijk tevreden te zijn gesteld. Bovendien wil hij de gemeente deze gelden niet onthouden, gezien de omstandig heden. 17o. Verordening, op de invordering van de belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden 88 Z. h. st. goedgekeurd. DE INTERPELLATIE COSTER. 18o Beantwoording van de interpellatie van den heer Coster, in zake de stroom spanning van het electrische net. Wethouder GOSLINGA geeft volgend antwoord: In 1927 werd aangevangen met het uit werken der plannen voor de vergrooting van het electrische vermogen der Centrale tot c.a 50000 Kw. Dit bracht o.a mede een wijziging in de generator-spanning van 3 KiloVolt op 10 KiloVolt en met het oog op het vergroote kortsluitvermogen een verhooging van de mechanische sterk te van de verzamelrail-systemen. de ther mische en dynamische sterkte der stroom- transformatoren. olieschakelaars en bijbe- hoorende apparaten, het bouwen van een nieuw schakelhuis 10 KiloVolt, het aan zienlijk verzwaren van de uit de centrale gaande kabels, welke het stadsnet voeden, het oprichten van een nieuw voedings station in het Z.-O.gedeelte der stad. Deze werkzaamheden waren vóór den winter van 1930/1931 geëindigd, met uitzondering van het laatste. Door omstandigheden is de bouw van het onderstation Oost wat vertraagd geworden, waardoor dit onder station niet vóór den winter 1930/1931 in bedrijf kon komen; dit zal eerst dezer dagen het geval zijn. Het leggen der zware kabels bracht mede, dat het spanningsverlies tot aan verschillende groepen van verbruikers minder werd dan voordien, zoodat deze verbruikers inderdaad een iets hoogere spanning hebben gekregen. Dit laatste moet evenwel zoodanig worden opgevat, dat op deze spanning zeer vele en verschil lende omstandigheden invloed hebben, zoodat o.a. spanningsmetingen in een bepaald perceel, twee jaar geleden ge leden gedaan en dezen winter, een volko men gelijke spanningsaanwijzing geven Niettemin schijnt op eenige plaatsen de spanning inderdaad wat hooger te zijn ge weest. Wanneer het onderstation Oost gereed had kunnen zijn en van daar uit het des betreffende gedeelte der stad gevoed had kunnen worden, zou voor alle aangeslote nen in meer gelijke mate het spannings verlies zijn verminderd, m.a.w het ware dan veel eenvoudiger geweest door een iets lagere spanning in de Centrale af te geven, de spanning in het net geheel zoo als vroeger te houden. Thans ontstond door de zware kabels en het niet gereed zijn van het onderstation een spanningsongelijkheid, welke geduren de den winter 1930/1931 door bijzondere maatregelen moest worden opgeheven Daartoe werd, behalve overschakeling in het stadsnet in verband met de voeding vanuit de Centrale bovendien de railspan ning aan de 3 KV-zijde met een afzon derlijke machine gedurende de uren van zwaarste belasting geregeld. Dit laatste was noodig, omdat de secundaire wikke lingen der hoofdtransformatoren zoodani- RECLAME. Unrtkaüa»" ta. vorken TvQCIHCFABfisAJ-PVlAK* SPON/HCn) 6374 ge trappen hebben, dat gedurende de spitsuren op een anderen spanningtrap zou moeten worden overgegaan (zulks in verband met het niet gereed zijn van het onderstation in de Cobetstraat). De ma chine werd door onderbekrachtiging in staat gesteld wattlooze stroomen op te ne men, welke in sommeering met de watt looze stroomen van het stadsnet een zoo danige kunstmatige vergrooting van het spanningsverlies ln den hoofdtransforma tor gaven, dat daardoor de te groote in vloed van de spanningstrappen eeniger- mate werd gecompenseerd. Elke wijziging in de cosinus phi (ar beidsfactor i van de stadsbelasting geeft derhalve wijzigingen van de spanning, die men in de Centrale steeds zoo goed mogelijk moet bijregelen met de machine. In het algemeen was de span ning volgens eenige controle-metingen in de stad goed, doch op sommige punten van verschillende netgedeelten ontstond noodzakelijkerwijze een eenigszins hoo gere. op andere een wat lagere spanning. Klachten omtrent de hooge spanning in enkele buitengemeenten waren van plaat selijken aard en niet het gevolg van vo rengenoemde omstandigheden. Deze zoogenaamde spanningsongelijk heid mag evenwel niet te hoog worden aangeslagen; altijd in elk net zal een zekere spanningsongelijkheid bestaan. Te Leiden Is de nominale spanning 127 V en fluctuaties van eenige procenten naar boven en naar beneden moeten worden gerekend te behooren bij een normaal electriciteitsbedrijf. De moeilijkheden van een zoo gelijk mo gelijke spanning nemen toe naar mate het bedrijf zwaarder wordt, de afstanden waar over de energie wordt vervoerd grooter, de groepen van afnemers van meer uiteen loopenden aard en de eischen van het pu bliek hooger. Bovendien ls de gloeilamp door haar onvolmaaktheid zeer gevoelig voor span ningsschommelingen, hetgeen al spoedig voor het publiek eenigen hinder kan ople veren. Zoo is bijvoorbeeld gebruikelijk, dat door de gloeilampenfabrieken een tole rantie van plus 8 #/o en minus 8*/o wordt aangehouden voor het wattverbruik bij de nominale spanning De aflezing ln de Raadszaal van 145 V kan onmogelijk juist zijn geweest. Hierbij moet ongetwijfeld een vergissing in het spel zijn. Teneinde te voorkomen, dat men van de tijdelijk hoogere spanning op minder ge- wenschte wijze zou gebruik maken om voor eventueel stuk gegane lampen scha devergoeding te gaan reclameeren, is ge tracht verbetering te zoeken door een spanningsverlaging in de Centrale; al ras bleek evenwel, dat de oorspronkelijke waarden nog de beste resultaten gaven. Intusschen waren uit de stad zoo goed als geen klachten bij de fabrieken binnenge komen. Uit het bovenstaande zal het u duidelijk zijn, dat, naar ik vertrouw, de bezwaren zullen zijn opgeheven, zoodra het onder- het Engelsch van LEO WALMSLEY. arna gingen Patricia en ik. uitgehon- fd als we waren na onze vier-en-twin- iiur vasten, op jacht naar wat eet- >rs. Wachten tot het maal, dat Howard Pi het klaarmaken was, opgedischt werd. Inden we niet. En dus wrikten we een p geperst vleesch open en stilden onzen pn?er met den inhoud ervan en gewone J°?e beschuit. Tot groot verdriet van ■owakd bedankten we daarna voor de pJa en het geroosterde brood, het resul- fat van zijn kokkerellen. Wat een ge- FJe mocht heeten, want een uur later Jen Howard en onze Portugeesche vriend bdziek. Ze lagen over den grond te rol- F" als 2ieke muilezels en steunden en pilden alsof het elk oogenblik met hen F°n afloopen. I Of het werkelijk zoo erg was, weet' ik pt Dr. Flint, numero drie die zoo ver- "fldig geweest was niet van de zalm te voelde hun pols, vroeg hen uit, "k de diagnose: vischvergiftiging en preef meteen het remedie, dat volgens hjders nog erger was dan de kwaal, ®r- We heschen hen ieder op een bed ln hut en Patricia en ik bleven waken her uur. Toen leek het of het ergste FMen was. Dus in plaats van met zons- Lrgag naar het strand te gaan om de lü?®achine in orde te maken, zaten we he zon boven den horizon verscheen, hs het verplegend personeel betaamt, *j met een kop heete koffie naast de li»van onze patiënten. Howard zag liét! ')'ee'c a<s een doek en de Portu- Sas Wauw-grijs in plaats van bruin, maar volgens den dokter was het gevaar geweken. We konden dus gerust zijn. Voor de eerste paar uur was het consigne ech ter nog: rust houden. Mijn avonturen die tot dusver nog niet veel anders dan een ristje wanhopige situaties geweest waren, hadden met dit laatste wel hun irriteerend hoogtepunt bereikt. De vier duikers van onzen con current waren al meer dan een half uur aan het werk op een afstand van een kwart mijl van de M. L. Van mijn plaats aan het bed van mijn patiënt af. kon ik Dusi zelf door mijn verrekijker op het voorsteven-bankje van de sloep zien zitten gesticuleeren en bevelen geven. Alle omstandigheden waren ideaal om den coup te doen slagen, maar de man die het opperbevel had moeten voeren, lag „bleek als een waterroos" en niet in staat zich te verroeren, voor me uitgestrekt. „Wat gaat u doen? vroeg Patricia, toen ze mij opeens zag opstaan. ..Het eenige. wat de zaak nog redden kan", gaf ik ten antwoordMaar ik vind het een lam karweitje, 't Is niet be paald sportief om er met iemands vlieg tuig vandoor te gaan, als die iemand in quaestie ziek is." „Wat! Gaat u vliegen?" vroeg ze nu op gewonden „Sportief of niet sportief ik heb er veel zin in, maar „Moet u dan niet iemand mee hebben?" „Ja, eigenlijk wel. Mijn plan is, om Dusi de M. L. afhandig te maken. Als het me lukt om zoo dichtbij mogelijk te landen en de laatste acht a tien meter te taxiën, vóórdat hij terug kan roeien, heb je kans „Dan ga ik mee," stelde ze kalm weg vast. Ik begon tegen te stribbelen. „Veel te gevaarlijk voor een vrouw." „Niets gevaarlijker dan de dingen, die we de laatste dagen meegemaakt hebben. En dat „voor een vrouw" is natuurlijk onzin Ik weet, dat u als vlieger uitste kend bent." Ik voelde me als een schooljongen, die van ,,'t hoofd" een pluimpje krijgt. „Bij mijn laatste vlucht heeft uw vriend zijn armen gebroken", trachtte ik het compliment te verkleinen. „Die dingen moet ik riskeeren. En waar om zouden we niet gaan! Charley en....- die... Portugeesche man zijn buiten ge vaar. Die kunnen we gerust alleen laten... Toe. zeg ja!" Met gefronste wenkbrauwen dacht lk na. Alleen ken ik het zaakje niet opknap pen, dat was ongetwijfeld waar. Je kon een schip niet heroveren zonder aan boord te gaan, dat was zonder iemand, die de heeren van de bemanning met een revol ver in bedwang hield, riskant. En dit was onze laatste kans. Ik ging de tent van den dokter binnen en legde hem het plan voor. Den naam van mijn „partner" verzweeg ik veilig heidshalve. „De grootste moeilijkheid is eigenlijk het vliegtuig", besloot ik mijn verhaal. „Als het beschadigd wordt, krijgen we herrie of we moeten betalen." ,Ja, natuurlijk", zei hij opgewonden. „Maar.... laat je dat niet tegenhouden, beste kerel. Als je denkt, dat je het klaar spelen kunt, doe het dan. Alleen moet je niet te veel wagen. Zorg, dat je er zelf heelhuids afkomt. Ik verlies liever alles, zelfs de schedels, dan dat jou iets zou overkomen." Zijn toestemming gaf den doorslag. Ik bedacht me niet langer, maar liep naar de hut terug, haalde de revolver uit den heupzak van het vliegtenue van onzen Portugees en wenkte Patricia mee te gaan. Een minuut of twintig later trokken we het bovenste plateau van Lighthouse Hill over en drie kwartier daarna waren we op het strand. Het vliegtuig lag nog op dezelfde plaats, alleen was het met den vloed nog Iets omgedraaid. Ik klom erin en controleerde de besturing. Alles was perfect ln orde. Ik probeerde de drukpomp, een inrichting om de benzine van uit de lagen tank onder de zitplaats van den piloot naar de valtank boven den motor, die oogen- schijnlijk leeg was, te persen. Ah! daar had ik de fout. Die pomp was defect. Ik nam het instrument uit elkaar, schroefde een opsluitplaatje wat vaster, maakte de klep schoon en monteerde alles opnieuw. De pomp werkte nu uitstekend. „Wacht jij op het strand. Ik moet eerst probeeren of alles in orde is", zei ik tegen mijn metgezellin. „Waarom? Ik ben absoluut niet bang" protesteerde ze. „En daarbij is het riskant. Als Dusi Khan je ziet, waarschuwt hij na tuurlijk de menschen op de motorboot of hij gaat zelf terug. Dan zijn ze geprepa reerd." Dat was waar. Onze kans van slagen hing in de eerste plaats van het overrom pelen van den vijand af. En na onze „ge- luidlooze" landing van den vorigen avond konden we eigenlijk voor zeker aannemen dat Dusi Khan en consorten nog niets van onze aanwezigheid wisten. Het plotselinge verschijnen van de vliegmachine zou niet bepaald een aangename verrassing voor hem zijn en het eerste wat hij bij het zien van de vreemde eend in de bijt instinct matig zou doen, had ik bijna gezegd, was zoo vlug mogelijk teruggegaan naar de M. L. en de boot in staat van verdediging brengen. En daarbijik was zelf ook niet bepaald voor een klein geruchtje ver vaard en als er iets mis mocht gaan, zou ik overal in de lagune kunnen landen, een groot verschil met een noodlanding op het vaste gedeelte van moeder aarde met haar huizen en boomen en telegraaf draden! „Goed!" zei ik. „Klim er dan maar in." Toen ze naast me zat, gaf ik haar de kleine revolver en legde haar uit, hoe het mechanisme werkte. De „groote", waar over onze Portugees het den vorigen avond gehad had, had ik al gevonden, een automatische Mauser met een dracht van bijna een kilometer! Een forminabel wapen! „Ik weet nog niet precies hoe ik te werk zal gaan", zei ik toenMaar één ding moet ik je vooruit zeggen: schiet niet vóór we geland zijn. Doe je het wel, dan heb je groote kans dat je de luchtschroef raakt en dan is het heelemaal mis. Wacht dus af tot ik Je zeg: nu!" Ik klom uit de machine, groef het anker op, trok het aan boord en draaide het vliegtuig daarna om, tot het met zijn neus naar den zeekant lag. Dan sloeg ik de schroef een paar maal om en om en klom vlug op mijn plaats naast die van PciLricicL „Ik vind hetZalig, gewoonweg", zei ze enthousiast. „Nog prettiger dan gisteravond?" polste ik. „Jaik geloof van wel. In de eerste plaats omdat ik voel dat we succes zullen hebben. En dat alleen is al genoeg „Je bent dus heelemaal niet bang?" vroeg ik. „Absoluut niet! Waarom zou ik!" gaf ze opeens met iets heel liefs in haar manier van kijken ten antwoord. Ik kreeg een prop in mijn keel. Ik wilde iets zeggen, maar ik kon het niet. Ik bracht het niet verder dan tot een paar gestamelde woorden. „Als weals we Gelukkig vond mijn hand op dat oogen blik den starter. Mijn vingers omgrepen het instrument alsof het een boei was die me op net oogenblik, dat ik op het punt stond te verdrinken toegegooid werd. Ik draaide er aan en opeens sloeg de ma chine met geweld aan. (Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9