72«i« Jaargang DINSDAG 19 MEI 1931 No. 21829 fflCIEELE KENNISGEVING VISSCHERIJ-BERICHTEN. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: u. cts per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen iLr agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle indere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën ütsliiltend bt) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. eeii maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35. per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ^CITING PASSAGE MARESINGEL. «emeester en Wethouders van Lei- jtngen ter algemeene kennis, dat in fi met de uitvoering van rioleerings- £.het gedeelte van den Maresingel ^aisschen de Pasteurstraat en den ^cmerweg, vanaf Donderdag 21 Mei K nader aankondiging voor het door- rijverkeer zal zijn afgesloten en Ja verkeer zal worden geleid langs penstraat. Hansenstraat en Groen- Klraat over den Haarlemmerweg. 4. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 19 Mei 1931. 6416 IEBEEN1GING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Ite. pcrdenking van den Internationalen Volkenbondsdag. Ir gelegenheid van den Internatio- m Volkenbondsdag belegde de afdee- Leiden van de Vereeniging voor Vol lend en Vrede gisteravond een ver ering in de Graanbeurs. Nadat de rritter met een enkel woord de sprekers de aanwezigen had welkom geheeten, ad als eerste spreker, mr. H. Bijleveld, I-minister van marine het spreekge- Rede van mr. H. Bijleveld. ireker wees er allereerste op hoe van den geheelen dag door, doch vooral ronds in tal van landen duizenden bangers van den vrede bijeenkomen nering van den Internationalen Vol- bondsdag. Tegenover deze aanhangers n echter ook vele tegenstanders, zoo er b.v. menschen, die den Volkenbond ouwen als een zeepbel, waarvan men schoons en moois verwacht, doch ;e ls voorbestemd uiteen te spatten en s anders na te laten als een herinne- Ook zijn er menschen, die zich in n tegenslag, welke de Volkenbond rrvindt verheugen en het instituut touwen als een voortbestaan van de de elkaar bedriegende internationale Jek. Weer anderen zijn van meening met de stichting van den Volkenbond nieuwe aera in de geschiedenis is luid en die derhalve hun brieven eren met het zooveelste jaar van den enbond. Een volgende groep, waartoe en zijn geestverwanten behoort, be rt! de openbaarheid volgens God's ird en beschouwt ook als zoodanig den tenbond. e groote beteekenis van den Volken- d vindt spr. het bewustzijn, dat na tenlange heerschappij van het eigen- ng in de landen is opgekomen van eerbiediging van elkanders belangen iet moderne samenhoorigheid voelende m. In de reeds jaren bestaande oogen- Cnlijke wankelbaarheid van den Vol- bond ziet spr. de groote gave God's, den in het voorwoord van het stich- isprotocol drie factoren naar voren d samenhoorigheid. gerechtigheid en ie, anderzijds dient de aandacht te tien gevestigd op het na het afloopen i den tfereldkrijg tot standgekomen tuut ..Europa" met de vaststelling diverse grenzen. Door de over men landen wordt het statuut "opa" in meer dan een opzicht ehouwd als te zijn in strijd met de ge- (itigheid (de Poolsche corridor, de Hon- irsche grenzenkwestie). hierdoor ont- it reeds de factor „spanning". Be bouwd in de nuchtere realiteit dient ook erkend, dat de Volkenbond !'dt onder moeilijke omstandigheden, "dlottig zou het echter voor de Instel- zelf worden, wanneer zij was een 'Wematie over de natiën. 8 den laatsten tijd is en vooral in utschland een nieuwe leus naar voren "omen met betrekking tot de ontwape- Gelijk bekend, wordt hieronder in de 'wnbondstaal slechts verstaan beperkte ripening, n.m.l. dat alle landen recht "Oen op de zelfde veiligheid. Gezien uit |"worteld in de realiteit van het leven ontwapeningskwestie een zeer be- 'bijke vraag, daar hiervan het voort- taan der vredesverdragen en de hand- "iog van den Vrede afhangt. Alles wat ;J™ode samenhangt en soms ten on- -,e w mede in verband wordt gebracht, Duitsche minderheden in Opper- m' rechten der Hongaarsche ?e'5cnaren in Roemenië en de «»cn—Oostenrijksche Tolunie, doen de P "Spanning" toenemen. Uit het dat dit alles in het openbaar voor f lotum der volkeren wordt behandeld I volkenbond door menschen. die bij fcebhc seen rechtstreeksch belang Lp,?'springt de groote beteekenis van Lti'd'senbond naar voren. Uit concur- T°lgt afgunst, nijd en tenslotte Iktm bit de beleiding van God's L o ontstaat echter samenvoelen, ver- 31 e» samengaan. Rede van ir. L. J. M. Feber. Als volgende spreker betrad hierna ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het podium. Wanneer wij, aldus ir. Feber ons de vraag stellen, waartoe zijn wij samengekomen, dan zijn hiervoor verschillende antwoorden moge lijk. De 18de Mei kan beschouwd worden als de verjaardag van den Volkenbond, zijnde de kiem van iets hoogers en mach- tigers dan hij momenteel is en daarom een gunstige gelegenheid om te propa- geeren voor de cultureele en intellectueele samenwerking tusschen de volkeren. Niet goed is het natuurlijk ook de eerste spr. wees hier reeds op om uit dankbaar heid voor het tot stand gekomene van den Volkenbond een geloof en bijgeloof te maken, daar hiermede de tegenstanders in de hand worden gewerkt Na alle mis lukkingen mogen wij niet uit bet oog ver liezen. dat in en door den Volkenbond conflicten zijn bijgelegd en voorkomen: conflicten van localen aard. die in den voor-oorlogschen tijd de geschiedenis van den laatsten wereldoorlog leert ons dit zouden zijn uitgegroeid tot een wereldbrand. Wat de Volkenbond minstens bereikt heeft, is dat de wrijfvlakken van de tegengestelde belangen der verschil lende staten openbaar zijn geworden en thans vanuit de volkeren zelf pogineen in het werk kunnen worden gesteld om deze tegenstellingen te nivelleeren. Hoewel de geheime diplomatie nog steeds bestaat, is de behartiging van 's lands be langen niet meer aan haar toevertrouwd. Dat de Volkenbond in de vervulling van veler verwachtingen is tekortgeschoten moet haar niet aangerekend worden als een falen, doch vindt volgens spr. haar oorzaak in de te hoog gestelde verwach tingen. Vervolgens citeerde spr. eenige uit spraken van prof. Steinmetz, prof. Heringa en oud-minister van Karnebeek. Dat men bij de gevierde ontwapenings conferenties met wantrouwen voor elkaar bijeenkwam, dwong deze conferentie tot mislukken en werkte de tegenstanders in de hand. Niet zij, die trachten door het omlaaghalen van tariefmuren en het in stellen van tolunies den economischen toestand te verbeteren zijn dpfaitisten, doch de z g. nationalisten, die gebukt gaan onder een tekort aan geloof in de kracht van den Volkenbond. In den oorlog zijn door beide partijen gruwelen gepleegd, hierover past het zwijgen; doch bij een beschouwing der wereldgeschiedenis merkt men op dat vanaf de oude Egyptenaren en Grieken in paleizen en kunstwerken deze gruwelen werden verheerlijkt: thans ech ter doet geen enkel individu dit. Dit is een bewijs van den invloed het principe van den Volkenbond. Bij de beschouwing der wereldgeschiedenis treedt echter nog een ander punt naar voren n.m.l. dat in den loop der tijden het gebied, waartus- schen de menschen zich samengebonden voelden door dezelfde belangen, steeds grooter is geworden, hetgeen zeer zeker vertrouwen geeft voor de toekomst- God heeft de menschen niet geschapen met een gevoel van nationaliteit, berus tend op tegenstelling met anderen en daarom komen door samenwerking met andere volkeren deze nationaüteitsgevoe- lens het best tot ontwikkeling. Was de geest van samenwerking niet in de men schen aanwezig, dan zouden protocollen en vredesverdragen geen nut hebben, daar de menschheid zich er dan toch niet aan gebonden zou gevoelen. De door den heer Bijleveld genoemde conflicten spruiten volgens ir. Feber voort uit een ongebrei delde lust tot macht en bezit, welke de zedelijke beperking te buiten gaat. Daarom j is het noodzakelijk het huidige jonge ge- 1 slacht op te voeden in zelfbeheersehing en soberheid met behulp van kerken en scholen, waarbij evenwel niet uit het oog verloren mag worden, dat de grondslag voor elke opvoeding ligt in het gezin. N'pt geheel vertrouwend op de werkzaamheid van den Volkenbond, doch bezield met. den ernstigen wil in eigen kring de soberheid en zelfbeheersehing te pronageeren moet een ieder zijn; eerst dan kan een ..nooit moer oorlog" geslacht tegemoet worden gezien! Rede van den heer J. .1. de Roodc Als derde en laatste spreker trad ten slotte de heer J. J. de Roode. redacteur van het dagblad ..Het Volk" naar voren. Deze wees er allereerst op hoe er reeds thans pessimistische profeten zijn over het welslagen van de groote ontwape ningsconferentie. welke in Februari 1932 gehouden zal worden. Daar reeds sedert Caïn en Abel de mensch gewend is aan het krachtdadig beslechten van geschil len. gelooft ook spr. niet. dat een con ferentie in staat zal zi.in dit te verande ren. Vervolgens vroeg sor zich af of de wereldoorlog in 1914 uitgebroken zou zijn. indien het geheime verdrag tusschen Engeland en Frankrijk bekend was ge weest. Zeer zeker wenscht spr. niet terug te keeren tot de geheime diplomatie. De Volkenbond geboren in een tijd van vrees, angst en wraak temidden van de door den oorlog gewekte slechte denkbeelden en situaties heeft met andere door men- schenhanden gevormde instellingen ge meen, dat hij vol gebreken zit. Daarom is het de taak deze te verbeteren en aldus moet de geheele wereld over den Volken bond denken en spreken en dan zullen zeer zeker in de toekomst de verschillende volkeren beter hun wenschen kunnen behartigen in Genève dan thans Niet in de massa, doch in sommige machten, welke in elk land aanwezig zijn, met name de wapenfabricage en -handel, leeft de zin voor oorlog en door een offi- cieele Volkenbondscommissie is geconsta teerd, dat door omkooping deze machten invloed uitoefenen. De strijd hiertegen is volgens spr. de plicht van alle organisaties waarbij de techniek een sterke bondge noot is. Immers meer en meer wint het denkbeeld veld. dat zoowel overwinnaar als overwonnene gebukt zullen gaan on der de aangerichte vernieling. In een door hem geschreven boek zegt een Fransch kolonel, dat het noodig zal zijn de be staande steden geheel om te bouwen en een Duitsche generaal heeft dan ook ge zegd, dat de oorlogstechniek den oorlog zal dooden. Alleen met vertrouwen op de tech niek komt men er evenwel ook niet. De opvatting, dat de veiligheid niet ligt in bewapening, doch in ontwapening, leeft vooral in de overwonnen landen sterk op. Immers men wapent niet in het blinde weg. doch tegen een tastbaar gevaar, waardoor een strijd in bewapening ont staat, welke tenslotte tot een oorlog moet leiden Toen in 1926 de Duitsche delegatie haar intrede deed in den Volkenbond, werd zij verwelkomd door Briand, die er in zijn rede op wees. dat beide landen in den krijg verschillende successen hadden ge boekt, doch dat een land niet langer zijn belangrijkheid bewijst door bloedige da den. doch door het zich in moeilijke tij den neerleggen bij een arbitrale uitspraak. En is de huidige stand van zaken in den Volkenbond niet de practische toepassing- van deze woorden? Is Briand er niet in geslaagd de tot een oorlogsstemming op gezweepte hartstochten naar aanleiding van de Duitseh-Oostenrijksche tolunie te bedwingen? Daarom moeten wij gelijk Anatole France gezegd heeft, „Goede Eu ropeanen" worden om tenslotte over te gaan tot goede Internationalisten. Nadat de voorzitter de sprekers had be dankt voor hun enthousiaste woorden, werd tenslotte de anti-oorlogsfilm „De grootste Vijand" vertoond. PROCEDURE CONTRA RIJNLAND. Donderdag 21 Mei zal de Rechtskundige van den Polder, Nieuwkoop en Noorden, Mr. A. H. J. van den Biesen te Amsterdam bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage de Memorie van Grieven indienen inzake de procedure van dien Polder tegen het Hoogheemraadschap Rijnland betreffende de heffing van Rijnlands bundergeld. Hierop moet de tegenpartij schriftelijk van antwoord dienen, waarna het open baar pleidooi voor het Hof kan plaats vinden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen J. A. Ie Poole, Garen- markt 10, Leiden. Wollenstoffenfabriek. Overleden eigenaar: S. J. Ie Poole L.Gzn., Leiden, dd 4 Mei 1931. Nieuwe eigenaars: mevr. wed. O. A. Ie Poole—Van Beek, Leiden; J. Ie Poole. Leiden, en A. Ie Poole, Leiden. Nieuwe procuratiehouder F. A. Ie Poole. Leiden (Beperkende Bepalingen). Procuratie van den heer W. C. van der Wal. vernieuwd (Beperkende Bepalingen). H. J. de Jong v/h. H. P. Jansen, Fokke- straat 2B. Leiden, Verffabriek. Wijziging handelsnaam thans: H. J de Jong. De Geldersche Winkel. Haarlemmerstr. 24. Leiden. Winkel in boter, kaas, eieren, comestibles Uittredend eigenaar: P van Rosse, Leiden, dd. 11 Mei 1931 H. H. Noordeloos. Zonneveldstraat 3, Leiden. Tabak- en sigarenwinkelier. Uit tredende eigenaar: H. H. Noordeioos. Lei den, dd. 18 Mei 1931. Wijziging handels naam thans: J. A. Vreeburg. Timmerfabriek „De Twee Sleutels", Vestestraat. 84, Leiden. Nieuwe eigenaars: Chr. v. d. Ende, Leiden, en A G v d. Ende. Leiden. J. Kamsteeg, v.h. Rooyakkers en Kam steeg, Geverstraat 30 Oegstgeest Auto mobielhandel en garagebedrijf Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: afdeeling handel in rijwielen en reparatie-inrichting. IJMUIDEN 19 Mei 1931 VISCHPRIJZEN Tarbot per K G. f 1.251; Griet per kist van 50 KG f. 5517; Tongen per KG. f. 1.601.10; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 31, Middelschol i. 41—33; Zet- schol f. 39—20; Kleine Schol f. 375.40: Bot f. 1.10; Schar f 87.50; Tongschar f. 4023: Vleeten per stuk f 3.35. Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f 8'2.10. Groote Schelvisch f 3320; Kleinmiddei Schelvisch f. 21—12; Kleine Schelvisch f. 143.70: Kabeljauw per kist van 125 K.G f. 5630: Gullen per kist van 50 K.G. f. 156.50; Lengen pei stuk f. 1.30—0.80; Heilbot per K.G f. 1.40—1.20; Wijting per kist van 50 K.G. f. 8.505.10: Koolvisch per stuk f. 0.350.23; Makreel per kist van 50 K.G. f. 11.504.70. Aangekomen 8 Stoomtrawlers, IJM. 405 met f. 2014; IJM. 490 met f. 2012; IJM. 10 met f. 2997; IJM. 190 met f. 4091; IJM. 112 met f. 3199; IJM. 65 met f. 1766; IJM. 201 met f. 3066; IJM. 147 met f. 2413; 4 kotters H. F. 305 met f. 873; E. 399 met f. 853; E. 542 met f. 778; E. 365 met f. 489. 5 loggers: SCH. 103 met f. 770; SCH. 170 met f. 552; K.W. 36 met f. 653; K.W. 29 met f. 547; K.W. 41 met f. 712 besomming. o WIJZIGING DER WARENWET. De voorgestelde veranderingen hebben het doel leemten aan te vullen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de warenwet. De wijzigingen, die worden voorgesteld, hebben over het algemeen slechts ten doel leemten, die in de practijk bij de uitvoe ring der warenwet aan het licht zijn geko men. aan te vullen. In het bestaande art 1 wordt bijv voor gesteld het woord „gebruiksartikelen" te vervangen door „voorwerpen" Het moet niet twijfelachtig zijn. dat voorwerpen, die bij de bereiding van voor den handel bestemde voedingsmiddelen de verdere behandeling er van worden gebruikt, aan het krachtens de warenwet uitgeoefende toezicht kunnen worden onderworpen. Zoo wordt nog al eens geklaagd, dat de berei ding van consumptie-ijs op hoogst on hygiënische wijze geschiedt Het is in een dergelijk geval gewenscht, dat aan de toe stellen en gereedschappen, waarmede con sumptie-ijs wordt gemaakt, bepaalde eischen kunnen worden gesteld. Het is voorts onzeker of het winnen b.v. van melk, honig en veldvruchten is be grepen onder „bereiding" van eet- en drinkwaren, waarvan het geldende art, 1 spreekt. Door het begrip „winnen" uit drukkelijk te noemen, wordt die onzeker heid weggenomen. Ook is het wenschelijk het begrip .behandelen" te vermelden, aangezien voorwerpen'als melkroerders en andere, welke bij de behandeling der waren gebruikt worden, onder de wet die nen te vallen. Vervolgens wordt o.m. een wijziging van art. 15 voorgesteld, waarbij aan de Kroon de bevoegdheid wordt gelaten om bij al- gemeenen maatregel van bestuur voor te schrijven dat en hoe op of aan waren en andere artikelen, bij dien maatregel aan te wijzen, op of aan de voorwerpen ol de omhulsels, waarin die waren en die andere artikelen zijn verpakt, aanduidin gen moeten voorkomen omtrent de hoe veelheden van die waren en die andere artikelen. Deze bepaling kan zoowel wor den vastgesteld in het belang van de volksgezondheid als in het belang van de eerlijkheid in den handel. Ten slotte wordt opgemerkt, dat het ge val zich heeft voorgedaan, dat bijv. ver voerders van melk op een sommatie van een keurmeester niet stopten. Daar zulks voor het uitoefenen van een goede con trole gewenscht is, wordt voorgesteld deze verplichting om te stoppen in art 19 op te nemen. BINNENLAND. De economische voorlichting; wetsont werp dienaangaande ingediend. (3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Warenwet. (Binnenland, le Blad) Bij een botsing te Halfweg tusschen een auto en een motorfiets is de motorrijder gedood. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De zitting van den Volkenbondsraad ge opend met een debat over de Duitseh- Oostenrijksche tol-unie. (Buitenl., le Blad) Voortzetting der besprekingen in de Europeesche Commissie. (Buitenl., le Blad) Aanval van Chamberlain op de Engel- sche regeering in het Lagerhuis afgesla gen. (Buitenl., le Blad). HET 50-JAEIG BESTAAN DER NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERSVEREENIGING. In een plechtige samenkomst in de Regentessekerk te 's-Gravenhage, welke o a. werd bijgewoond door den burgemees ter jhr. mr. dr. Bosch ridder van Rosen thal. den minister van Justitie mr. dr. J. Donner en verschillende predikanten, werd gisteravond het 50-jarig bestaan der Ned. Chr. Geheelonthoudersvereeniging herdacht. Het Duinoord-kerkkoor onder leiding van zijn dirëcteur den heer Ph. Bles en de heeren Willem Wegerif (cel list) en H. A. Wegerif, organist der Re gentessekerk verleenden muzikale mede werking. Prof. dr. Slotemaker de Bruine, voorzit ter van het hoofdbestuur en ds. G B. Westenburg. predikant bij de N. H, G. en voorzitter ('er Haagsche afdeeling traden als feestredenaars op EINDELIJK WEER 'N NIEUWE PARTIJ! Men schrijft uit Amersfoort aan de N. R. Crt.: In het centrum van ons land zijn eenige personen reeds geruimen tijd bezig voor bereidingen te treffen voor het voeren van een actie, waarvan het einddoel moet zijn, door middel van de Kamerverkiezingen invloed op de regeering te krijgen. De combinatie, welke tengevolge van toezeg gingen van een Amerikaan, die thans te Amersfoort woont, over enorme fondsen moet beschikken, wil zich vooral keeren tegen excessen in het openbare leven, waarbij duidelijk particulier, politiek of partijbelang bevoorrechting geniet boven algemeen belang. Reeds zijn een groot aantal industrieelen en intellectueelen toegetreden. Tot de belangrijke punten, waarvoor de actie zal gevoerd worden, behooren: eerlijke toekenning van zend tijd aan de neutrale algemeene omroep- vereeniging, goede scheepvaartverbinding AmsterdamRijn door de Geldersche Vallei, productief maken van woeste gron den op groote schaal, billijke regeling van in- en uitvoerrechten. Men wil in alle kieskringen van ons land dezelfde can- didatenlijst inleveren, waarop slechts vijf namen worden geplaatst. Met geen enkele politieke partij op groep wordt contact of samenwerking gezocht of gewenscht. WERKGEVERS IN HET BOEKDRUKKERSBEDR1JF. Het jaarverslag over 1930 van de Fede ratie der Werkgeversorganisatien m het boekdrukkersbedrijf begint met de mede- deeling dat het jaar 1930 een bekend jaar zal blijven in de geschiedenis der Fede ratie. De vernieuwing van het collectief contract heeft buitengewone moeite ge kost. Stemt het verloop van die onder handelingen niet tot vreugde, zegt het verslag, al kon tenslotte nog het ergste worden vermeden, met te meer voldoe ning word' melding gemaakt van het einde der sinds tien jaren dreigende .af scheidingsactie" Het leden-aantal, dat op 1 Januari 1930 bedroeg 1246 (n.l 784 leden N B. v. B., 298 leden R.-K. V. en 164 leden B v. Chr. Drukkerspatroons) bedroeg aan het eind van dat jaar 1236 (resp. 774. 302 en 160). De kaspositie van de Federatie ging wederom vooruit: de kasmiddelen be droegen op 31 December 1930 te zamen f 17.503. DE VLUCHT NAAR AUSTRALIë. De Abel Tasman, waarmede de eerste Nederlandsche postvlucht van Indië naar Australië is gemaakt, is behouden op haar bestemming aangekomen. De bemanning is gisteren namens de Australische regee ring officieel ontvangen door den fede ralen minister van landsverdediging. ONDERSTEUNINGSFONDS P. T. EN T. De vereeniging „Ondersteuningsfonds der Posterijen, Telegrafie en Telefonie", gevestigd te 's-Gravenhage, hield haar al gemeene vergadering in het Zuid-Hol- landsch Koffiehuis aldaar, onder presi dium van den heer A. Smit. directeur van het Rijkstelegraaf-, en telefoonkantoor te Nijmegen. Uit het jaarverslag van den secretaris- penningmeester bleek, dat het afgeloopcn jaar in meerdere opzichten gunstig was. De aftredende bestuursleden de heeren A Smit D. A. Kakebeen en J. P. Baerents werden herkozen. Als secretaris-penning meester werd opnieuw benoemd de heer C. van Hee. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Rotterdam aangewezen. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 1 Juli a.s. zal de burgemeester van Breda. mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck, twaalf en een half jaar dit ambt bekleed hebben. Dit feit zal feestelijk worden herdacht. Reeds heeft een comité plannen ontworpen om den jubileerenden burgemeester een geschenk namens de burgerij aan te biedez. Het feest zal 4 Juli worden gevierd. Bij beschikking van den minister van Onderwijs ,K. en W. is, met ingang van 1 September, benoemd tot directeur-leeraar var. het Rijksinstituut tot opleiding van Teekenleeraren, te Amsterdam. H. Ellens, thans adjunct-directeur van en leeraar aan dat instituut. Gistermiddag te drie uur heeft op de kamer van den wethouder voor Onder- wps ten Stadhuize te Amsterdam een i bijzondere gebeurtenis plaats gehad. Een leerlinge van een der openbare gymnasia, mej. M. Schippers, was telefo nisch verbonden met het House of Parlia ment te Londen, waar een leerlinge van een Londensche middelbare school een vredesboodschap van de Engelsche school jeugd overbracht, waarop de Amsterdam- sche leerlinge namens de Nederlandsche schooljeugd heeft geantwoord. In April heeft de opbrengst van de gewone bronnen van inkomsten der schat kist f. 39.072.400 bedragen, of f. 5.073.500 minder dan in dezelfde maand van 1930. Sedert 1 Januari is de opbrengst slechts 1.154.856.000 geweest, of f. 14.380.800 be neden verleden jaar. UIT NED. OOST-INDIE. DRAMA BIJ EEN HUISZOEKING. BANJOEWANG, 18 Mei. (Aneta). Bij een huiszoeking in de dessa Soemberdja- die, ten huize van den van diefstal ver dachten Moentjar viel deze de politie met een mes aan. Een agent werd doodelijk gewond terwijl een agent en een dessa- genoot zwaar gewond werden, waarna de aanvaller door de overige politle-agenten .werd doodgeschoten.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1