EUROPA-TOCHT „NAAR FORD AAN DEN RIJN'* BINNENLAND. N.V. „HET MOTORHUIS" GEMENGD NIEUWS. waarin deze zegt, dat een blik op de kaart voldoende is, om te erkennen, dat een Raadhuis op de Lammermarkt als het ware steeds op het tweede plan zal blijven, dat de tegenwoordige omgeving aldaar hoogst ongunstig, ja zelfs deprlmeerend ls en dat al is natuurlijk de mogelijkheid niet uitgesloten, dat die omgeving zich in niet te verre toekomst zou verbeteren tenge volge van de aanwezigheid van het Raad huis, toch geen mogelijkheid is te voorzien in welke periode die transformatie zich in een niet snel zich ontwikkelende stad als Leiden zou voltrekken. Tenslotte vestigde de Directeur van Gemeentewerken nog de aandacht op den z.i. minder gelukkig gekozen langgerekten vorm van het terrein en uitte hij twijfel, of de grootte van het terrein wel voldoende zou blijken te zijn. De heer Dudok meende in zijn schrijven van 26 Februari 1931 aan zijn met redenen gemotiveerd advies van 8 Maart 1930 niet veel te behoeven toe te voegen. In dat advies kwam bij de conclusie, dat ook voor het plan zonder behoud van den ouden gevel (tweede plan) de plaats van het oude Raadhuis de historische en logisch in het stadsplan passende raad huisplaats is en dat bij ter zijde stelling van het historisch argument, slechts het terrein te verkrijgen door amoveerlng van de bouwblokken tusschen Steenstraat Bees tenmarkt, Nieuwe Beestenmarkt en Rijns- burgersingel van zoodanige beteekenis is te noemen, dat het voor raadhuisbouw in aanmerking kan komen. Hij handhaafde dit advies nog ten volle en kwam dan ook op tegen den schijn, die tengevolge van onvolledige citeering van zijn advies van 8 Maart 1930 in de bij het voorstel-Schüller c.s. behoorende Memorie van Toelichting zou kunnen worden ge wekt, dat hij voorstander van de door de voorstellers aanbevolen situatie zou zijn. Overigens sloot hij zich aan bij de be zwaren, door den Directeur van Gemeente werken te berde gebracht. De voorstellers hebben vervolgens nog getracht in een door den heer Schüller aan de Commissie van Fabricage overge legde en door deze bij haar rapport ge voegde nota d.d. 30 Maart 1931 met bijbe- hoorende nieuwe teekening de tegen hun plan geopperde bedenkingen deels te ont zenuwen, deels daaraan eenlgermate tege moet te komen. Op 10 April 1931 bracht tenslotte de Commissie van Fabricage haar rapport uit. Ook ditmaal bleek de Commissie niet eenstemmig. De meerderheid der Com missie achtte het niet wenschelijk, dat zonder nader deskundig advies over de ge dachte van de heeren Schüller c.s. prae- advies aan den Raad werd uitgebracht en zij verzocht B. en W. daarom ook over het voorstel-Schüller cs.. het gevoelen van de bovengenoemde deskundige Commissie in te winnen, en haar advies te mogen op schorten, totdat zij met de zienswijze dier commissie in kennis zou zijn gesteld. Eén lid kon echter met het advies, om een zoo danige commissie over het voorstel- Schüller c.s. te hooren niet medegaan, aangezien hij tegen het samenstellen van een commissie van deskundigen ge kant was. Tegen het gevolg geven aan den wensch van de Commissie van Fabricage, om ook over het voorstel-Schüller c.s. de commis sie van deskundigen te hooren, doet zich intusschen een bezwaar voor, hetwelk zulks vrijwel onmogelijk maakt en een spoedige beslissing althans ten aanzien van één punt noodzakelijk doet zijn. BIJ schrijven van 14 Januari J.l. heeft n.l. het bestuur van de sociëteit „Amicltla" B. en W. medegedeeld, dat door de alge- meene ledenvergadering het besluit is ge nomen, om in verband met den verkoop van het sociëteitsgebouw aan de Bree- straat, een nieuw sociëteitsgebouw te stichten op het erfpachtsterrein aan de Steenstraat, op de plaats, waar zich thans de buitensociëteit bevindt. De desbetref fende teekeningen voegde het bestuur daarbij ter goedkeuring ingevolge de erf- pachtsvoorwaarden, met verzoek onze be slissing zoo spoedig mogelijk te zijner kennis te brengen, aangezien het gebouw aan de Breestraat uiterlijk op 1 Mei 1932 moet zijn ontruimd en met den bouw van de nieuwe sociëteit uit den aard der za&k nog al eenige tijd gemoeid zou zijn. Aangezien de ingezonden gevelteekenin- gen ook naar het oordeel van de Com missie van Fabricage voor goedkeuring in aanmerking komen en ook de bouwver gunning naar het zich laat aanzien niet kan worden geweigerd, zonder in strijd met recht en billijkheid te komen, is het thans zaak ten spoedigste te beslissen, of het terrein aan de Steenstraat, hetwelk ingevolge raadsbesluit van 14 Februari 1918, voor den tijd van 85 jaren, alzoo tot het jaar 2003, aan de sociëteit „Amlcitia" in erfpacht ls gegeven, al dan niet mede voor den Stadhuisbouw zal worden inge nomen. Meent men. dat dit het geval moet zijn, dan zullen voordat met den bouw van de nieuwe sociëteit een aanvang wordt ge maakt, met het bestuur van „Amicitia" onderhandelingen moeten worden geopend teneinde de voorwaarden te vernemen, waaronder de sociëteit bereid zou zijn van haar erfpachtsrecht af te zien, terwijl de gemeente bij het niet bereiken van over eenstemming tot onteigening haar toe vlucht zou moeten nemen. Met het oog op het voorstel-Schüller c.s. behoeft naar de meening van B. en W. geen beslag te worden gelegd op het erf- pachtsterrein. Uitvoering van dit plan toch lijkt B. en W. op de door den Directeur van Gemeen tewerken en den heer Dudok aangevoerde gronden absoluut verwerpelijk en zij twij felen er niet aan, of ook do rand zal na kennisneming van een en ander met het College van oordeel zijn, dat de Lammer markt niet in aanmerking komt voor den bouw van het nieuwe Raadhuis. Beschouwingen over de kosten, aan de uitvoering van dit plan verbonden, kun nen dus h.i. gevoegelijk verder achterwege blijven. Rest dan nog het z.g. plan Steenstraat. Zooals B. en W. boven schreven, vestigt de heer Dudok weliswaar op dit terrein do aandacht voor de uitvoering van het tweede plan, doch niet in de eerste plaats. Ook voor het tweede plan komt z.i. het terrein aan de Breestraat allereerst in aanmerking en slechts voor het geval men zijn keuze niet op dit terrein wil vestigen, beveelt hij het terrein Steenstraat aan. Doch afgezien van de argumenten, die volgens den heer Dudok aan het terrein aan de Breestraat de voorkeur doen geven moet met het oog op de hooge kosten, aan aankoop of onteigening van de op het ter rein Steenstraat staande woningen en ge bouwen verbonden van het terrein aan de Steenstraat worden afgezien. Ook met het oog op het plan Steenstraat behoeven dus volgens B. en W. geen stappen te worden gedaan, om over het aan „Amicitia" in erfpacht gegeven terrein de beschikking te krijgen. Summa summarum geven B. en W. alsnu in overweging: a. te besluiten, dat het aan de sociëteit „Amicitia" in erfpacht uitgegeven terrein niet voor den stadhuisbouw zal worden bestemd en dat mitsdien noch het In het voorstel van de heeren Schüller c.s. aan gegeven terrein aan de Lammermarkt, noch het terrein, te verkrijgen door amo veerlng van de bouwblokken tusschen Steenstraat, Beestenmarkt, Nieuwe Bees tenmarkt en Rijnsburgerslngel als terrein voor het maken van het plan zonder be houd van den ouden gevel zal worden aangewezen; b. uit het Stadhuisfonds een bedrag van f. 3000.— te hunner beschikking te stellen, teneinde het College in de gelegenheid te stellen het advies ln te winnen van een Commissie van eenige onpartijdige des kundigen over het door den heer Dudok in Augustus 1930 ingediende plan voor den bouw van een nieuw Raadhuis met behoud van den ouden gevel en wel over het plan op zichzelf, alsook in het bijzon der wat betreft zijn aanpassing aan de omgeving, welk deskundig advies, waarin de Commissie op haar verzoek ook de keuze van het terrein voor den bouw van het nieuwe Raadhuis mag betrekken, te zijner tijd aan den Raad zal worden over gelegd. De Commissie van Fabricage heeft, na kennisneming van de plannen van „Ami citia", althans in meerderheid, gemeend in de gegeven omstandigheden te moeten afzien van haar supra vermelden wensch, om ook over het voorstel-Schüller c.s. het gevoelen in te winnen van de sub b be doelde Commissie van deskundigen. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. HERDENKING TIENDAAGSCHE VELDTOCHT. Geen legerrevue. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Albarda in ver band met een voorgenomen plan tot het houden van een legerrevue in Augustus deelt minister Ruys de Beerenbrouck het volgende mee: Ter herdenking van de in 1830/31 geval lenen en ter opwekking tot dankbaarheid voor het feit, dat gedurende een eeuw de vrede in het Rijk van Europa heeft mogen heerschen, heeft een plan bestaan, als in de vraag bedoeld, zij het dan ook in sober der vorm, dan aldaar omschreven. Alleen reeds om de tijdsomstandigheden zal de uitvoering echter achterwege blij ven. Wat voor het plan in de plaats zal treden maakt bij de Regeering nog een punt van overweging uit. Jaarvergadering te Amsterdam. De Ned. Relsvereeniging is gisteren te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene vergadering begonnen onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer mr. W. W. Osinga. Blijkens het jaarverslag van den secre taris bedroeg het ledental op 1 Januari 1930 74,293, op 31 December 1930 70.009. Deze teruggang wordt toegeschreven aan den ongunstigen economischen toestand en aan de bijzondere moeilijkheden, welke de vereeniging heeft doorgemaakt. Deze telt thans 33 af deelingen; Twente ls ge splitst in afdeelingen Enschede, Hengelo en Almelo. Er zijn 553 reizen gemaakt met 18.877 deelnemers. Begon het jaar 1929 met een overschot van f. 3370, 1930 sluit blijkens het financieel verslag met een tekort van f. 32.520. De periodiek aftredende bestuursleden zijn herkozen. De volgende jaarvergadering zal te Alkmaar worden gehouden. BURGEMEESTERS-BENOEMINGEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot bur gemeester van Diessen A. J. L. Voets; van waalre F. T. H. Uijen. RENTEVERHOOGING RIJKSPOSTSPAARBANK. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank erkennen de ministers van waterstaat en van financiën de juist heid, voor het oogenblik, van de opmer king van sommige leden, dat aan verhoo- ■ging van de rentevergoeding niet bepaald behoefte bestaat. Dat deze leden des ondanks van oordeel zijn, dat de rente vergoeding op 3 pCt. moet worden ge bracht, is den minister niet duidelijk. Het is toch niet onmogelijk, dat bij nog verdere daling van den algemeenen rentestand op een dergelijke verhooging vrij spoedig zou moeten worden teruggekomen. De ministers meenen, dat vooralsnog niet tot renteverhooging van spaarbank- gelden moet worden overgegaan. Niette min scheen het hem dienstig, bij deze ge legenheid de mogelijkheid te openen om de rentevergoeding op 3 pet. te brengen, zoodra in het algemeen de omstandig heden dit toelaten. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Bij de K. L. M. ls bericht ingekomen dat het 16e retourvllegtuig, de P.H.-A.E.Z., gis teren óm 6.15 uit Batavia is vertrokken en te 8 55 uur in Palembang is geland. Van daar vertrok het toestel om 9.25 uur en landde om 15.05 uur ln Medan. Het toestel heeft 176.4 kg. post en 35.5 kg. lading. Het 18e postvliegtuig is gisteren om 13.20 uur te Athene aangekomen. DE RADIO-CENSUUR. Gisteravond zou mr. J. E. W. Duijs voor de V A.R.A.-microfoon spreken over „15 Mei in den Nederlandschen Radio-omroep". De radio-censuur heeft deze rede verboden, omdat er onderwerpen in worden behan deld. die verband houden met de radio politiek. Tegelijkertijd is een satiriek too- neelspel van Beversluis om dezelfde reden verboden. Mr. J. E. W. Duijs heeft namens de V.A.R.A. den Staat der Nederlanden in kort geding voor den rechter gedaagd en doorlating van deze uitzendingen geëischt. De V.A.R.A. stelt zich n.l. op het stand punt, dat de normen van de radio-cen suur zijn: veiligheid, openbare orde en goede zeden. Met de radio-politiek heeft de censuur niets te maken. De zaak zal in het begin van de volgende week voor den rechter komen. (Het Volk) DE PASSAGE NAAR INDIE. Luitenants voortaan in do tweede klasse. In het Georganiseerd Overleg zal 29 dezer besproken worden een ministericelen brief d.d. 7 Mei. waarin de minister met veel spoed advies verzoekt omtrent eene wijziging in het reglement voor den over tocht naar en uit Ned.-Indië. Deze wijziging bepaalt o.a.; Gerangschikt worden: In de eerste klasse: a. burgerlijke ambtenaren, die een be zoldiging genieten of genoten hebben van f. 775 's maands of meer. b. Leger: officieren met den rang van kapitein en hooger. Marine: officieren met den rang van luitenant ter zee 1ste kl. en hooger; In de tweede klasse: a. burgerlijke ambtenaren, die een be zoldiging genieten of genoten hebben, voor zoover 'de mannelijke betreft, van minder dan f. 775, doch niet minder dan f. 350 's maands, voor zoover de vrouwe lijke betreft van minder dan f. 775 's maands; b. Leger: luitenants, onderluitenants en dc andere onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor, zoomede de jonge lieden. bestemd K. M. A„ daaronder be grepen de voor die instelling bestemde onderofficieren der landmacht: Marine: luitenants ter zee 2e en 3e kl. en de onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor, zoomede de jongelieden, bestemd voor het Kon. Instituut voor de Marino. In de derde klasse: a. mannelijke burgerlijke ambtenaren, die een bezoldiging genieten of genoten hebben van minder dan f. 350, doch niet minder dan f. 75 's maands. b. Leger en Marine: de onderofficieren met den rang van sergeant en hooger, voor zoover niet in de tweede klasse ge rangschikt. Met den Gouverneur-Géneraal werd nader overleg gepleegd, betreffende de mogelijke verhooging van de minimum- bezoldigingsgrens voor de 3e klasse tot f. 150 en de mogelijke indeeling van de militairen van leger en vloot met den rang van adjudant-onderofficier in de 3e klasse in stede van. als tot dusver, in de 2e klasse onderofficieren boven dien rang, zooals bij het leger de onderluitenants, blijven in de 2e klasse ingedeeld.) RADIO VISSCHERIJ-OMROEP. De directeur-generaal der P.T.T. heeft het Rijks Radiostation voor den zakelijken omroep met ingang van 2 Juni a.s. ter be schikking gesteld van het hoofdbestuur der Rcedersvereeniging voor de Nederland- sche haringvisscherij. Genoemd hoofdbestuur heeft besloten den radio-visscherij-omroep met ingang van dien datum ln werking te doen treden De uitzending geschiedt alle dagen, be halve des Maandags, des ochtends 8 uur precies, over Scheveningen-Haven, met een golflengte van 1054 Meter. ELECTRIFICATIE SPOORLIJN AMSTERDAM—ALKMAAR. Gisteren, den dag waarop de zomer dienstregeling der spoorwegen begint is de electrische tractie op de lijnen Amster dam—Alkmaar en Alkmaar-Haarlem officieel in dienst gesteld. UIT NEP. OOST-INDIE. DE KRUISER „SUMATRA". BATAVIA, 16 Mei. (Aneta) De toestand van Hr. Ms. kruiser „Sumatra" is onge wijzigd gebleven. Verschillende schepen en sleepbooten zijn ter plaatse aanwezig of onderweg. RECLAME. Ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe Duitsche Fordfabrieken te Keulen, organiseert de Ford Motor Company A.G. een internationalen tocht van 12 tot 14 Juni 1931 naar Keulen, onder den naam Deze internationale tocht is uit een oog punt van auto-toerlsme georganiseerd, wil echter niet alleen gelegenheid bieden tot het opdoen van nieuwe ervaringen op het gebied der automobieltechniek, doch tevens dezen practischen opzet paren aan een tocht, die in het mooiste gedeelte van het jaar van een bijzondere bekoring beloofd te zijn. Tevens zal men in de gelegenheid gesteld worden een bezoek te brengen aan de met de modernste middelen gebouwde Ford-fabrieken. De deelname is opengesteld voor auto mobielen van alle merken. Programma's vermeldende alle bijzon derheden worden verstrekt door de 6261 MORSCHSINGEL la. Off. Ford-Dealer - Telefoon 2135/2136 HET SCHOT IN HET PARK. ONVEILIG STRAKS Het strand te Scheveningen I tot den Wassenaarscheslae o„ ,ï1 Woensdag 20, Donderdag 21 e„ Mei, telkens van 9 tot 14 35 schieten met mitrailleurs De aandacht wordt er óp I het strand, eerst dan weder ssl is wanneer de roode vlaggen"*^ onveilige strook aanduiden, z(j'n J DOOR EEN .MOTORRIJWIEL G(t Te circa één uur keerde DonrW de 13-jarige Colin Meyer en netje Maartje Kieft van Haveit ji,.! terug. Er stond een harde wiJt meisjes legen op moesten' torn? Meyer werd door een motorfiets j en tegen de straat gegooid. De. in volle vaart tegen een boom stuurder was de zoon van den Beekamp uit Meppel, de duozitte-J de Kleine. Alle vier werden ml door een passeerenden automobilijl nomen. De toestand van Beekamp'l wekkend. pullij U »rfr M MERCURIUS. Te Apeldoorn is de jaarvergadering van Mercunus, den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden gehouden. Het le dental klom tot 7708. Het Bondsbezlt vermeerderde met f. 26.000 en steeg daardoor tot f. 107.000 benevens f. 194.000 werkloozenkas. Bij de bestuursverkiezing stelde Amster dam voor het bondsbestuur met twee leden uit te preiden. Dit werd aangeno men doch met Ingang van 1932. Bij de behandeling van statuten- en reglementswijziging stelde het hoofdbe stuur voor de ingediende voorstellen niet op deze vergadering te behandelen, doch daarvoor een commissie te benoemen, samengesteld uit 2 leden van het hoofd bestuur. 2 uit groote, 2 uit middelmatige en 2 uit kleine afdeelingen. De afdeellng Rotterdam diende een motie van orde in dezen geest in. Amsterdam verklaarde zich ertegen. In stemming gebracht werd het voorstel van het hoofdbestuur aan genomen. Over verschillende punten van de be grooting ontspon zich een zeer uitvoerige discussie. Amsterdam stelde voor de be lemmering van toelating door te hooge contributie weg te nemen door een be langrijke verlaging hiervan voor de laagst bezoldigden. Van de bestuurstafel werd dit voorstel ernstig ontraden. Amsterdam nam het terug. Besloten werd de drie laagste klassen te herzien. Het bondsbestuur steunde het voorstel- Alkmaar om het bondsorgaan uit te brei den met een bijvoegsel, dat om de veer tien dagen verschijnende, moet dienen om vooral den jongeren leden lectuur te ver schaffen, die hen in de practijk van nut kan zijn. De post propaganda, op f. 5000 geraamd, gaf aanleiding tot uitvoerige bespreking. Er werd besloten, dat het bondsbestuur dit bedrag mag overschrijden. Ten slotte werd de begrooting, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f. 170.057 vastgesteld De volgende vergadering wordt te Rot terdam gehouden. BIJ de verkiezing van eenige bestuurs leden en commissieleden zijn alle aftre denden met groote meerderheid van stem men herkozen. Agent bij worsteling met een inbreker gewond. Gisterennacht omstreeks half drie hoor den eenige bewoners van de Zocherstraat te Amsterdam, wier woningen aan het Vondelpark grenzen, in dit park 'n alarm signaal van de politie weerklinken, gevolgd door een schot. Men belde dadelijk het bureau Overtoom op, waarna een inspec teur en enkele agenten een onderzoek instelden. Bij een van de boschjes vond men reeds spoedig een agent van politie met een revolverschot in den rechtervoet. De agent vertelde, dat hij een man had betrapt, die aan de achterzijde van een dei- huizen poogde in te breken. Een kleine worsteling was ontstaan waarbij de revolver van den agent was afgegaan en deze ln den voet werd gteroffen. De inbreker was ontkomen. De agent werd naar het Wilhelmina-gasthuis over gebracht, waar de kogel uit den voet is verwijderd. o DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. i Als verdediger van den verdachte K. inzake den moord op den heer Eschauzier te Den Haag zal optreden mr. F. J. M. Nederveen. advocaat-procureur te Roer- i mond. 0 i MEISJE ONDER EEN TANK-AUTO. Op den Maasbreescheweg te Blerick kwam het 18-jarige meisje v. d. S. onder een passeerenden tankwagen van een ben zinemaatschappij terecht. Ze werd zeer ernstig gewond en moest naar het zieken huis te Venlo worden overgebracht. Hier bleek, dat het meisje een pols en een been had gebroken en nog enkele ernstige kneuzingen had bekomen. Haar toestand is zorgwekkend. Heer (die oude dame de strarl oversteken): Waar wilde U naariü Oude dame: „Ik moest feitelijk! maal niet oversteken, jongeman", op dat bord stond „Hier overstet- U blieft)". :Pas&i| BUITENLANDSCH GEN ONTPLOFFING TE L0NDK| Een buitengewoon hevige heeft plaats gehad te Baysroter; Westen van Londen, in de proels een fabriek van producten om t ketels te reinigen. Een man werd 1 winkelruit geslingerd, verschillend ren werden tegen den grond ;et Honderden ruiten in een omtrek 1 geveer één K.M. werden verbrijzel voorbijgangers zagen een regen ra splinters op zich neerdalen. De van het huis, waar de ontplofte; had, stortten in. Een begin van bri spoedig gebluscht. Niemand weri 1 gewond. 0 GROOTE BRAND IN DE BREX HOUTHAVEN. Gistermiddag tegen kwart over werd brand ontdekt in de opslag van de Fa. I. H. Bachmann aan ii haven te Bremen. Het vuur, dat n staan bij het reinigen van graan, zich snel uit. De brandweer, die met veel materiaal ter plaatse 1 het vuur aan de waterzijde aan na eenige uren ingespannen arte breiding van den brand te voorkos Tegen twee uur was het gevaai ken. Twee elevatoren werden do vuur vernield. Een voorraad haver, en mais kon gered worden maar waterschade op. Het bedrijf behoeft niet te wort staakt. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Centralen Bond van spoor- en tramwegpersoneel zijn de voor zitter en de penningmeester herbenoemd; de heer W. Chr. v. d. Hoorn ls als lid van het dagelijksch bestuur herkozen. De heeren C. Cramer en A. Ketelaar werden weer als lid en plaa.tsvervangend lid van den personeelraad aangewezen De volgende jaarlijksche vergadering zal te Rotterdam woiden gehouden. Besloten werd tot de uitgifte van een weekblad. BRANDEN. Gistermorgen brak er een felle brand uit in de woning van den heer Kluytmans, koffiehuishouder in de Kromstraat, te Oss. De brand, die zich ernstig liet aanzien, werd door krachtig ingrijpen der brand weer spoedig gebluscht. De schade is nog al groot. Even later, om 4 uur, moest de brandweer weer uitrukken voor een brand op het Teugenaarspad. te Oss, bij den heer I. Pruys. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen, bijna niets kon gered worden. Donderdagavond is te Voorthuizen het woonhuis, bewoond door W. Mastenbroek, doch toebehoorende aan A. v. Maanen, totaal afgebrand. Het verbrande was niet verzekerd. Men meldt uit Weert aan de „Msb.": Circa 2 uur gistermiddag brak in de heide nabij Sluis 16 aan den linkeroever van de Zuid-Willemsvaart, brand uit in dennebosschen. Door spoedig en krachtdadig optreden van den opperbrandmeester en den in specteur van politie va^j Weert, die een 20-tal arbeiders requireerden, bleef de brand beperkt tot circa 2 hectaren zware dennen en heide. De oorzaak schijnt volgens het eerste onderzoek, te moeten gezocht worden in vuurtje stoken door kinderen. Gistermiddag werd brand ontdekt in eenige perceelen 9-jarig dennenbosch, ge legen aan den Maasbrugscheweg tusschen Blerick en Maasbree. Ongeveer vijf H.A. bosch werden een prooi der vlammen. Met hulp van militairen uit het garnizoen Venlo werd men het vuur na eenige uren met handblussching meester. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een Vonk, uit de langs de bosschen passeerende stoom tram. De bosschen waren eigendom van particulieren. OPERA-INCIDENT TE ROME Bij de opvoering van een opera te welke door Toscanini werd gedlr heeft zich een incident voorgedasa canini liet n.l., toen de Italiaanse! nister van het verkeerswezen de binnentrad niet den Italiaanse!: ningsmarsch spelen, wat hem d fascisten zoo kwalijk werd genomi men tot handtastelijkheden Toscanini werd door de fascisten i gezicht geslagen en mishandeld. 0 EEN VLIEGTOCHT MET HINDERS De Japansche vlieger Joshihai over het traject Tokio—San Fn langer tijd noodig had gehad dan kelijk is, is door een stoomboot in e op een der Koerden eilanden (la Japan en Kamtsjatska) ontdekt ea pikt. Wegens den dichten mist t Japanner in die baai zijn te moeten zoeken. 0 POSTDIEFSTAL. Uit een brandkast op het posth te Jeruzalem zijn aangeteekende tot een gezamenlijke waarde van W sterling gestolen. Twee ambtena» aangehouden als verdacht bij den betrokken te zijn geweest. 70) ONGEVAL TE FRANKFURT. Op de voorjaarsmarkt te Fiï heeft gisteren een ernstig ongeluï; gehad. De vrouw van een rondK marktkoopman goot spiritus in eeir der. Plotseling explodeerde de fle:-:- het gevolg dat negen voor deih staande personen verwondingen oa1 Vier personen werden zwaar gewon- 0 SPOORWEGONGELUK BIJ TOCM' In de nabijheid van Toulouse is k> sonentrein gederailleerd. De be/'; motieven zijn van een helling a'(' De machinist van een der machte-1 gedood. Verscheidene reizigers W deels ernstige verwondingen. ONSCHULDIGE GELYNCHT Tijdens een boerenbruiloft in Bed losten een aantal boerenjongens r* schoten uit geweren en pistolen - deze schietpartij viel plotseling c'*.;a bewusteloos. De omstanders bescte een der jongens op de vrouw ge®- hebben. Ondanks zijn betuiglK®. onschuld bonden zij hem aan een ranselden hem dood. Eerst late: bewustelooze vrouw onderzocht bleek, dat z!1 absoluut geen ver*®» had. De politie arresteerde 28 bof-* Uit het onderzoek bleek, dat i' beschuldiging opzettelijk was g»1;, dat de ongelukkige geweigerd M®' op credlet te verkoopen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6