H. M. PIERROT reden waarom Chief Whip de beste Uw gezondheid is voor IDEALE ZUI verheidI GERO-ARTIKELEN AGENDA. FAILUSSPmTFN. BUITENLAND. Geen wonder dat de zuivel heid van Chief Whip Zo| beroemd is Elk Kilo tabaj wo rdt volgens speciale thodes gezuiverd, teneindtl alle stof en zanddeeltjest verwijderen. Kortom geen middel wordt onbe proefd gelaten om zeker te zijn van de zuiverheid der tabak die gebruikt wordt voor Uw VIRGINIA HEDEN: Jeruël: le Groenesteeg 16. Samenkomst, halfnegen uur. Nederl. Leger des Heils, Lammermarkt 33: Samenkomst. 8 uur. Zondag. Jeruël: le Groenesteeg 16. Samenkom sten 10 en 8 uur. Leger des Heils: Hooigracht 30. Samen komsten te 8, 10, 37: en 8 uur. Nederl. Leger des Hells: Levendaal. Sa menkomsten te 10 en 8 uur. Stadsevangelisatie: Morschweg 59. Sa menkomst 8 uur. Vrije Ev. Gem.. Middelstegracht 3. Sa menkomsten te 10 en 7 uur. Maandag. Den Burcht: Openbare bijeenkomst Ver. v. Volkenbond en Vrede Oud-Hortuszicht: Leidsche Radio-Ver. Clubavond. 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen van Vrij dag 15 tot en met Zondag 17 Mei door apotheek: P, du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Graaft, de Jager, Janssens en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz. tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kempe- naerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht ge opend. die onverwachts in zijn woning dringt, weet hem te overtroeven en een oogen- blik zijn overtuiging aan het wankelen te brengen. Het is ook deze man, die als klap op de vuurpijl, de geheele behandeling in de rechtzaal in de war stuurt, het „schul- - dig" der jury nog juist voorkomt en zich als den dader aanmeldt, rustig, beheerscht en vol zelfvertrouwen, als ging het om een doodgewone zaakl Maar dan rijst toen ook bij het publiek de twijfel, en de vraag: „wie vermoordde den schilder Kel- lerman?" treedt weer scherper dan voor heen op den voorgrond Het raadsel blijve hier onopgelost om voor den toeschouwer op volgende avon den de spanning te bewaren! Genoeg zij te zeggen dat deze film met zijn vele scènes van opwinding en boeiend spel, met z'n stijgende climax en bevredigende oplossing een bezoek aan het Luxor- theater alleszins rechtvaardigt. Lilian Harvey en Willy Fritsch vervullen de hoofdrollen en hun namen waarborgen reeds de kwaliteit van dit welverzorgde filmproduct der Ufa. Casino-theater. De directie van ge noemd theater vertoont deze week een afwisselend en tevens interessant pro gramma. Vooral de film „De Geheimzin nige Pop", welke wordt geëxpliceerd dooi den heer Henrl Oostra. verdient de aan dacht. Het ls of de heer H. O. met de beel den spreekt. HIJ laat eenige bezoekers een nummer trekken, welke hij door een pier rotpop laat opschrijven en het klept vol komen. Ook een woord wordt opgegeven door een der bezoekers en in 't Hollandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch opgeschre ven Een geheimzinnige film. Wie kan ver tellen hoe de zaak zich toedraagt ont vangt van den heer H. O. f. 100.en van de directie, voor een heel jaar, een vrije logeplaats. De eerste hoofdfilm is „Ver loren Liefde" een amusante film met goede hoofdvertolkers. Verloren liefde, die tenslotte toch weer terugkomt. De film laat U dit op aardige wijze zien. De tweede hoofdfilm „De raadselachtige Moord" is sensationeel en spannend van het begin tot het einde. Een programma dat zeker weer deze week vele bezoekers zal trekken en volkomen een bezoek waard is. RECLAME. RECLAME. Met ingang van 1 Juni is voor den tijd van 6 Jaren herbenoemd als voorzit ter van den Raad van Arbeid, alhier, de heer T. S. Goslinga. Geslaagd zijn voor het alhier afge nomen examen voor apothekers-assistent de dames J. H. H. Nijssen (Woensel) en E. J. A. G. Bakker (Zijpel. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen machinist ter Koopvaardij, voor- looplg diploma de heer P. Kooyman te Alphen a. d. Rijn, leerling van de Machi- nistenschool, verbonden aan de Ambachts school alhier. Onze stadgenoot, de heer J. J Bauer behaalde met „Caesar" op de op Hemel vaartsdag te Dordrecht gehouden ten toonstelling in de afdeeling Duitsche staande honden een eersten prijs en de kwalificatie zeer goed. De heer J. Baart heeft heden ln het perceel Hoogewoerd 118a onder den naam W.l.r.a. een electro-radtotechnisch bureau geopend. De heer Baart, die reeds 20 jaar lang in de praktijk van het vak werkzaam is, belast zich zoowel met de levering als met de reparatie van alle mogelijke toestellen op dit gebied: electro- motoren. stofzuigers en niet te vergeten de Wtra-phones, radiotoestellen van eigen constructie, welke vanaf f. 175 reeds ver krijgbaar zijn (ingebouwde dynamische luidspreker inbegrepen). Behoudens enkele wijzigingen van intern-juridischen aard in de verordenin gen op de heffing en invordering van een belasting op tooneeluitvoeringen en andere vermakelijkheden, stellen B. en W. voor ook nog ontheffing volgens art 3 sub e te verleenen voor gymnastiek-uit- voerlngen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, betreffende een Europa-tocht „Naar Ford aan den Rijn". Uitgesproken: K. Sterk, koopman. Bodegraven. R.-c mr. T. J. Dorhout Mees. Cur. mr. A. N. N. Thomson, Bodegraven. B. Wassink aannemer Woerden. R.-c. mr. T. J Dorhout Mees. Cur. mr. A. Ph. W. Alta, Zeist. Aanleg van sport- en speelterreinen; een gezonde bevolking is tevreden 6195 DE ALGEMEENF TOESTAND. Het werk te Genève. Briand heeft gisteren bij de opening der tweede bijeenkomst, van de Europeesche Commissie een openingsrede voorgelezen, waarin hij wees op de groote gevaren en het dreigend karakter van de huidige eco nomische crisis. Hij wees op de noodzake lijkheid om direct practische maatregelen I te nemen en deed vervolgens mededeeling van de talrijke commissiebesprekingen te I Parijs en te Genève, waarbij hij o.a mel- I ding maakte van de regeling tok oplossing der agrarische vraagstukken en de nood- I zakelijkheid om afzetgebied te vinden voor de producten van de landbouwstaten van Oost-Europa, o.a. door de stichting j van een internationale hypotheekbank. Tenslotte wees Briand op het verband tusschen de Europeesche commissie en den Volkenbondsraad en hij sprak den wensch I uit. dat de raad richting zou geven aan - de werkzaamheden der Europeesche com missie. Nieuwe gezichtspunten ontwikkelde j Briand niet. Ziin rede kreeg het gebrul- I keiijke applaus. Namens de leden der commissie sprak de Brifschc minister van bultenlandsche za ken. Henderson, de hoop uit, dat Briand ook in de toekomst de leider der Fransehe bultenlandsche politiek zou mogen blijven. Briand was niet alleen 'n groot Fransch- man. doch meer dan dat, een groot inter nationaal staatsman, die zich groote ver diensten had verworven door zijn werk voor den vrede en voor de samenwerking tusschen de volken. Henderson verklaarde, dat hij zich verse wilde houden van een Inmenging in de binnenlandsche verhoudingen in de Fran sehe politiek. Toch was Henderson van meening, dat Briand ook thans nog zonder twijfel het allergrootste vertrouwen geniet. Briand bankte Henderson voor het hier gegeven blijk van vertrouwen, dat mis schien niet door alle commissieleden in dezelfde mate gedeeld werd. Zijn leven lang heeft hij getracht f.e werken voor den vrede en hij achtte zichzelf gelukkig dat hij in de atmosfeer van Genève en bij de vreedzame samenwerking tusschen de vol ken een leidende positie heeft kunnen innemen. Onafhankelijk van alle lncidenteele ge beurtenissen in het openbare leven zou hij steeds in dien zin voor den vrede blijven werken. Of hij leider zou blijven der Fransehe buitenlandsjhe politiek of als ouder wor dend pelgrim met den staf in de hand zijn tocht zetu moeten voortzetten, met alle kracht zou hij voor de vredesgedachte blijven ijveren. Zonder discussie is een voorstel aange nomen van den Poolschen minister van bultenlandsche zaken Zaleski om de vrije stad Dantzig op dezelfde basis als sovjet- Rusland, Turkije en IJsland uit te noo- digen tot bijwoning der economische be sprekingen van de commissie. Goedgekeurd werd het door den Zwit- serschen bondsraad Motta uitgebrachte rapport over de organisatie en werkwijze van de Eurooeesche commissie, welk rap port door de komende September-assem blee van den Volkenbond goedgekeurd zal moeten worden. Besloten werd elk jaar een nieuwen pre sident te kiezen, terwijl een klein bureau werd samengesteld. Door den secretaris-generaal van den Volkenbond sir Eric Drummond, tevens te benoemen tot secretaris-generaal van de Europeesche commissie, werd een vast ver band gelegd tusschen deze commissie en den Volkenbond. Heden heeft een nieuwe zitting plaats, waaraan ook de Russische, Turkschc en IJslandsche gedelegeerden zullen deel nemen. Curtlus, Briand, Henderson en Grandl hebben een bespreking gehad, welke 27» uur duurde. Onmiddellijk na dit onderhoud volgde een bespreking tusschen Curtlus en dr. Schober. Omtrent het resultaat der besprekingen der vier ministers van Buitenlandsehe Zaken wordt een streng stilzwijgen in acht genomen. Van Duitsche zijde wordt slechts mede gedeeld, dat een debat over de tactische behandeling der economische politieke vraagstukken en de Duitseh-Oostenriik- sche tariefunie tijdens de beraadslagingen der Europa-Commissie en van den Bol- lcnbondsraad heeft plaats gehad en dat Henderson. Grandi en Briand getracht hebben met Curtlus overeenstemming te bereiken nopens het Raadspresldlum Gistermiddag kwam de controlecommis sie voor de Oostenrijksche herstelleening van 1922 bijeen. De commissie is eenstemmig van oor deel geweest, dat, Indien een Duitsch- Oostenrijksche tol-unie tot stand mocht komen, zij dan bevoegd zal zpn. na te gaan, of de bepalingen der unie wellicht de rechten van de geldschieters der Oos tenrijksche volkenbondsleenlng, in gevaar brengen, die gewaarborgd zijn door de opbrengst van zekere Oostenrijksche in komsten De Oostenrijksche vertegenwoordiger in de commissie was het volkomen met de andere leden eens. Intusschen meende men in den kring der commissie, dat er geen groot gevaar ls, dat de rechten der geldschieters door een tol-unie zullen benadeeld worden, daar de verpande inkomsten van Oostenrijk een jaarlijksche opbrengst hebben van ongev. 490 mlllioen Oostenrijksche kronen, terwijl slechts 100 millioen kronen voor jaarlijk sche aflossing der schuld noodig is. De „Lavoro Fascista" publiceert de juiste bijzonderheden van het plan van Briand. De Fransehe regeering ls van meening, dat een opbouwend Dlan moet worden uit gewerkt dat geschikt is om onmiddellijke en practische oplossingen te brengen voor de actueele economische problemen, ten einde Duitschland en Oostenrijk voldoende verlichting te geven Dit plan zou van 4 punten kunnen uitgaan: n.l. de graanafzet van de agrarische landen van midden- en Oost-Europa, de afzetcrlsis van de Indus trielanden. het gebrek aan kapitaal en de moeilijkheden, die voor de meeste middel- Europeesche staten bij het verschaffen van «ml F WHIP credieten bestaan elf ten slotte de bijzon dere positie van Oostenrijk. Inzake de financiering der oogstcredie- ten en de organisatie van landbouwcredie- ten op korten en middelmatig langen ter mijn. worden practische maatregelen voor bereid. Vooropgesteld, dat In Europa vrede vertrouwen blijven duren, zou Frankrijk gaarne financleele medewerking verleenen hetzij bij staatsleeningen. hetzij bij afzon derlijke operaties. Frankrijk zou de Instel ling begroeten van een bijzondere organi satie van den Volkenbond, waardoor der gelijke leeningen zouden kunnen worden voorbereid en gecontroleerd. Het laatste hoofdstuk behandelt de afzonderlijke overeenkomst met Oosten rijk. Deze zou een verdere ontwikkeling bevatten van de in artikel 28 van het ver drag van St. Germain vervatte bepalingen. Als tegenprestatie voor zijn geprivile gieerde positie zou Oostenrijk de hand having van den status quo garandeeren en nieuwe handelspolitieke voordeelen geven, welke echter natuurlijk terzelfdertijd voor alle staten zouden moeten gelden, die met Oostenrijk in relatie staan. DUITSCHLAND. Loonovereenkomst opgezegd. Het verbond van de Roermijnen heeft de loonovereenkomst voor deze mijnen tegen 30 Juni opgezegd. FRANKRIJK Meer bezonnenheid. Langzamerhand komi er rust na den spannenden strijd om het presidentschap. Het treft daarbij in het bijzonder, hoe de rechtsche bladen, die eerst Briand als verloren beschouwen, thans terugkomen van deze meening on zelfs zachtjes mee gaan doen ln het koor dergenen, die van oordeel zijn, dat Briand's leiderschap aan buitenl. zaken niet zoozeer is geschokt, dat een heengaan wenschelijk en ge rechtvaardigd zou zijn. o ENGELAND. Rede van lord Irwin - Lloyd George's politiek goedgekeurd. Lord trwin, de voormalige onder-koning var. Indiö, heeft aangezeten aan een noen maal, aangeboden door de Britsch-Indische vereeniping, waarbij Lord Reading als tafelpresident fungeerde. De op hein uitgebrachte toast beantwoor dende zeide Lord Irwin dat Indiö en de Indische aangelegenheden in de komende jaren waarschijnlijk een belangrijke plaats in het politieke leven zullen innemen. Spr. bracht hulde aan de loyaliteit en het plichtsgevoel van de diensten in Indiö in aeze zo-o moeilijke tijden. Een ander eere-saluut dient gebracht te worden aan de regeering in Engeland voor de loyale wijze waarop zij haar organen in Indiö in deze moeilijke maanden en jaren gesteund heeft. Spr. weet, dat de opvatting bestaat, dat indien de regeering geweest was wat mer. noemt een sterke règeering, de onlusten een einde zouden hebben genomen en alles op gelukkige wijze zou zijn terecht gekomen Dit was volgens hem een ernstige misvatting. Zelfs wanneer men veronderstelt dat de regeering in Indiö in staat zou zijn ge weest den steun te verwerven der publieke opini? voor een politiek welke voldoende mcedoogenloos was en zich uitstrekte over een voldoend onb:paalden tijd ten einde haai politiek te kunnen doorzetten, zelfs dan twijfelde spreker er niet aan, dat de oppervlakkige rust, die van een derge lijke politiek het gevolg zou éfijn, eerder een rust van norsch toegeven zou zijn dan de rust welke zou voortkomen uit een overeenstemming. Wij zijn thans, aldus spr., gegroeid tot een familie met nieuwe gedachten in zake onze zelfbeslurende dominions. De ontwik keling der Indische gedachten is volstrekt natuurlijk en onvermijdelijk. Betreffende het onderscheid, gemaakt jegens Britsche goe deren als zoodanig, zeide Irwin, dat dit een der zaken was, die hij met Ghandi had besproken toen hij uit Bombay vertrok en waarover Ghandi hem de meest bepaalde en omlijnde verzekeringen had gegeven. Men moet aan drie dingen denken. Aller eerst moet de economische ontwikkeling van Indiö gedurende een langen tijd de tegen woordige koopkrachten op nile terreinen versterken. Tei. tweede zal er voor zoover men thans reeds kan bepalen, wanneer de politieke spanning voorbij is, gedurende vole jaren een niet gevuld vacuum ontstaan, dat Indiö zelf niet kan opvullen en waarin rie Britsche fabrikanten eerlijk hun deel zouden krijgen Het derde en belangrijkste punt is, dat handel alleen leeft en alleen kan leven op een basis en op een bodem van goeden wil en de Britsche handel heeft een vitaal belang bij bet bereiken van een zoodanige politieke regeling der betrekkingen met Indiö, dat de lianael hierdoor langs natuur lijke wegen kan gaan, ongehinderd door politieke beroeringen. Met betrekking tot Ghandi zeide Lord Irwin nog dat hij als deze naar Londen komt, geloofde dat hij alle krachten zou inspannen ten einde een overeenkomst te verzekeren. In oen krachtige verdediging van de liberale parlementaire politiek, uitgesproken op de nationale liberale conferentie te Buxton, zeide Lloyd George, dat de minis ters thans inzien, dat de liberalen werkelijk bereid zijn om hen te helpen, door een doelmatig program van nationalen weder opbouw uit 'te voeren. Sprekend over het plan voor den bouw van woningen, zeide hij, dat er een over eenkomst getroffen is met de regeering op alle essentieele punten. Lloyd George kondigde een campagne aan. om de natie te redden van de slavernij der tarieven. Met overgroote meerderheid is de politiek van Lloyd George goedgekeurd. LONDON DE VATICAANSCHE STAJl De herdenking der Rerum Norana| encycliek. Nadat Paus Pius gisteren in de S: I terskerk had bijgewoond, ontving hl] pelgrims in audiëntie. De Paus hiel] hen zijn groote aangekondigde waarin hij wees op de nieuwe ent] over sociale en arbeidskwesties. Z. H. sprak in de Italiaansche, 1 sche en Duitsche taal. De Paus constateerde, dat een a organisatie van het economische I onvermijdelijk ls. Het gemeenschap) product van kapitaal en arbeid dis overeenstemming met de billijkheid deeld te worden. De bezitlooze loocï ders dienden geleidelijk tot een ovs komstlgen welstand te geraken. Dit is slechts bereikbaar door rechtvar loonen. Een heilzaam middel tegen wrlchting der orde is gelegen in terg tot de gedegen Christelijke schapsleer. In het tweede deel van zijn rede sprak de Paus het socialisme, dat s Leo XIII ingrijpende veranderingeni ondergaan. De procedure, die 't social tot in de uiterste consequenties doon en dan den naam communisme aaras is volkomen onvereenlgbaar met df van de H. Kerk. De andere leer, dé naam socialisme verklaart, komt in opzichten het Katholieke sociaal l zeer na. In weerwil hiervan en i het feit, dat vele dier elschen in hara zijn met de rechtvaardigheid, lid het socialisme een maatschappelijk vatting ten grondslag, die volkOM tegenstelling is met de ware opvat-» omtrent menschelljken gemeenscha? Een principleele overeenstemming mede is uitgesloten. Het ls onmogeltl gelijkertijd katholiek en socialist te Economie en socialisme richten hut- ken slechts op deze zijde en vergeter en eeuwigheid. Een wezenlijke hen wing van de heerschappij der gered held is onder deze omstandigheden a zakelijk. Een ieder moet ten deze f drachtig tot het algemeen welzijn werken. RECLAME. HORLOGEMAKER - NIAARSMANSSTEEG 14-21 TELEFOON 1293 HUGA-VERKOOPER Speciaal geëtaleerd: IN ONGEËVENAARDE VERSCHEIDENHEID Belangrijk© uitbreiding onzer collectie Modellen en Cnsselk; GERO-ZILVER het sierraad van uw tafel GROMALCA behoeft nooit gepoetst Tafel-, dessert- en iraltmezsen van H. Herder, de fabriek met de 100 jarige repuk' j

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2