iRNHEM" HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN i m Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Mei 1931 Vijfde Biad No. 21327 levens verzekering 'MAATSCHAPPIJ Incieel overzicht. ZE BRIDGE-RUBRIEK. RECLAME^ Een polis der raarborgr voor Het welzijn van Uw gezin. 6200 L(l)fn van de grootste Oosten- T Bankinstelling: verliezen door shulp gedekt Ongunstige ont- VJn het Oostenrijksche bedrljfs- I Discontoverlaging der New York- Vr«l Reserve Bank Ratificatie Ljrestrictie Vooruitzichten Isomalra Tabaksoogst gunstiger. lulrillte deprimeerende factoren, nlaatsten tijd de stemming ter «erschen, is in de afgeloopen flitowe gebeurtenis van ongun- U gekomen, die in financieele •gen heel wat beroering heeft lug betreft het bericht, dat de lijjwinjksche bankinstelling, de Ljjdie kreditanstalt, zulke ge- (JSlezen heeft geleden, dat zij Mtti had moeten sluiten, wan- fde regeering, om een paniek te i, te hulp was gesneld. Ujkheden, waarin deze bank, „instelling van het Oostenrijk- jstotschild, is komen te verkeeren, frel een schril licht op de alge- Éirboudingen, zooals deze zich in ure Oostenrijk, sinds het uiteen- kr Donau-Monarchie, hebben ont- Jjfet voorspel waarin, naar wordt Ij, tevens de oorsprong van de ïian den dag getreden moeilljk- lmoet worden gevonden heeft pds aan het einde van 1929 Jcld, toen een gedwongen fusie tot ■gekomen tusschen de destijds aan |d van den afgrond geraakte Al- I oesterreichische Bodencreditan- e Oesterreichische Kreditanstalt. utste thans op haar beurt bij de om steun heeft moeten aan- naals werd de dreigende crisis in itenrijksche bankwezen bezworen, op aandrang en medewerking enrijksche regeering de Boden- or de Kreditanstalt werd overge- waardoor laatstgenoemde instel- ws In het „gelukkige" bezit kwam [iele industrieele en andere onder la), welke tot dat tijdstip door de edit waren gefinancierd, en wier |l!ge gang van zaken de directe oor haar val was geworden. Wel stijds verklaard, dat de effecten- Dille bij de overneming door de alt op zeer conservatieve wijze .aardeerd; blijkbaar is dit echter voorzichtig genoeg geschied. Voor j angrfjk deel althans schijnen de ge verliezen, die de Kreditanstalt keieden, toe te schrijven aan de ilge ontwikkeling van verschillende jlngen, die door het overnemen |Bodencredit tot haar belangensfeer an behooren. urlfjk is ook Oostenrijk in sterke Jgetroffen door de algemeene eco- |he wereldcrisis; daarnaast heeft de Khe repressie, waaronder het Oos- bche bedrijfsleven gebukt gaat, I nog een speciale oorzaak, en wel 'okkellng van de vroegere Oosten- Ie economische eenheid, waardooa, lats van het oude groote Oosten- [-Hongaarsche afzetgebied, dat door mane-grenzen gescheiden was, een I verschillende tolgebieden zijn ont- l die elk op zijn beurt den invoer ostenrijksche artikel en door sterk ionistische rechten zooveel mogelijk Iraductie der Oostenrijksche onder nemingen, die de behoeften van het eigen land verre overtrof, kon niet langer afze* vinden op de vroegere, nabijgelegen markten, en de Oostenrijksche industrie moest zich nieuwe afzetgebieden trachten te veroveren. Hierin kon zij slechts ten deele slagen, als gevolg van het feit, dat zij wat haar productiekosten betreft, niet met dezelfde bedrijfstakken in andere landen kon concurreeren. Blijkens een rapport, kort geleden uitgebracht, door een speciale Commissie, die door de Oos tenrijksche regeering was ingesteld ten einde de oorzaken van de depressie in het bedrijfsleven op te sporen zijn on danks een gestadige daling der groothan- delsprijzen, de kleinhandelsprijzen in Oostenrijk sinds 1925 met 8'/» gestegen. De loonen zijn sedert 1925, wat nijverheid en verkeer betreft, met ongeveer 25% op- g'eloopen; bij den landbouw maakt de stij ging 13% uit. Door de reusachtige ver- meerdering der openbare uitgaven moes ten de belastingen voortdurend worden verhoogd; ook de uitgaven voor sociale doeleinden door de ondernemingen zijn veel hooger dan vroeger. De algemeene voortbrengingskosten van de Oostenrijk sche productie bedragen, volgens boven bedoeld rapport, tegenwoordig per jaar meer dan een milliard schilling meer dan in 1914. Deze verhooging van de productiekosten heeft den buitenlandschen handel belem merd. het aantal stopgezette bedrijven vergroot en de uitbreiding van bestaande, alsook de oprichting van nieuwe onderne mingen tegengehouden. Ter bestrijding van de economische depressie zal der halve in de eerste plaats een radicale verlaging van de productiekosten noodig zijn, die op haar beurt zonder een ver mindering der openbare uitgaven niet zal zijn door te voeren. Sinds kort is de Oostenrijksche regee ring begonnen met de doorvoering van een bezuinigingsprogramma, door een vermin dering van den steun aan de werkloozen. verlaging van salarisssen en inkrimping van het in Oostenrijk buitengewoon groote ambtenaren-apparaat Zij ontmoet hierbij echter zooveel tegenkanting, dat het zeer de vraag is, of zij de beoogde hervorming langs den normalen parlementairen weg zal kunnen doorvoeren. De steun, welke de Oostenrijksche re geering thans noodgedwongen aan de Kreditanstalt zal gaan verleenen. zal nieuwe zware eischen aan de schatkist stellen. Het totale verlies dezer instelling bedraagt 140 miliioen Schilling (1 schil ling Is c.a. 35 cent), maar de bank zal de beschikking krijgen over 160 miliioen Sch. nieuwe middelen, waarvan 30 mil iioen zal worden verstrekt door het Huls Rothschildt, 30 miliioen door de Oosten rijksche Nationale Bank en het leeuwen deel n.l. 100 miliioen. door de Bondsregee- ring. Hiermede zouden alle loopende ver plichtingen der bank vereffend en de positie volkomen gesaneerd kunnen wor den. Voor het oogenblik is door het in grijpen der regeering een paniek in de Oostenrijksche bankwereld vermeden. Naar buiten hebben de gebeurtenissen echter een zeer onaangenamen indruk ge maakt, wat des te begrijpelijker is. wan neer men weet dat de Kreditanstalt ook in het buitenland wijdvertakte relaties heeft. Hierbij kwam nog, dat ook iu andere beurscentra geruchten betreffende han gende moeilijkheden op financieel gebied niet van de lucht zijn. Te Londen moesten zelfs eenige instellingen, welker solvabili teit nog slechts korten tijd geleden boven allen twijfel verheven werd geacht, een dementi de wereld insturen, een feit. dat op zich zelf kenteekenend is voor de ner veuze stemming, die weder in financieele en beurskringen bestaat, ook de politieke onrust in Spanje heeft een ongunstigen invloed op de tendenz ter beurze, vooral te Parijs en te Brussel, waar vrij nauwe financieele relaties met Spanje bestaan, uitgeoefend. De belangen van de Amster- damsche beurs in Spanje beperken zich tot een enkel fonds, maar toch heeft ook Amsterdam de vrees, dat de communisti- che elementen van den tegenwoordigen ongeregelden toestand in Spanje gebruik zullen maken om hun propaganda te ver sterken. een zeker gevoel van onrust te weeg gebracht, dat het zijne tot de gede primeerde stemming bijdraagt. 347 De ezel in zijn droomen gestoord. Kon dat niet erg behagen. Hij meende, dat de jongen op hem sprong, Om hem een beetje te plagen. Hij dacht daar ben ik niet van gediend. Laat mij rustig met mijn droomen. En hij stuurde den jongen met een trap, Naar van waar hij was gekomen. 348 De wachters rookten de sigaretten. En werden door de slaap bevangen. Ze knikkebolden al gauw om het hardst, En lieten hun hoofden hangen. Wacht, zei de piloot tot zijn makker, Nu is de tijd gekomen. Ze vluchtten nu snel en voor hun verweer, Werden de geweren medegenomen. omstandigheden ongetwijfeld weinig heb ben bekommerd. Thans is men echter ook te New York geneigd ongunstige gebeur tenissen zoo breed mogelijk uit te meten. De dalende koersbeweging heeft zich dan ook met korte onderbrekingen voortgezet, nadat aan het eind der vorige week op de aankondiging van een nieuwe disconto verlaging door de Federal Reserve Bank te New York een licht herstel was inge treden. Het New Yorksche disconto, dat de beurs-débacle in den herfst van 1929 acht maal werd verlaagd, is thans op 1'/;% ge bracht. een niveau, dat nog nooit eerder in de geschiedenis der Federal Reserve banken is bereikt. Op de ontwikkeling van het bedrijfsleven kan deze verdere verla ging van het rentepeil nauwelijks een dl- recten belangrijken invloed ten goede uit oefenen. Het crediet was den laatsten tijd reeds zoo goedkoop, dat een half percent meer of minder nauwelijks eenig verschil maakt. Veeleer is de disconto-verlaging te be schouwen als een symptoom van de tegen woordige depressie, waardoor geweldige kapitalen, die anders in het bedrijfsleven winstgevend kunnen worden aangewend, vlottend zijn geworden en geen rendee- rend emplooi kunnen vinden. Op den duur zal het lage peil der geldkoersen echter wellicht het gunstige gevolg hebben dat degenen die tot dusverre hun middelen geheel o£ voor een belangrijk deel op kor ten termijn hadden uitgezet, weder in toenemende mate obligatiën zullen gaan aankoopen, waardoor de stagnatie op de Amerikaansche kapitaalmarkt, die vooral op de Duitsche kapitaalvoorziening zulk een slechten Invloed heeft, geleidelijk zou kunnen worden overwonnen. De mogelijkheid, dat de Europeesche circulatiebanken spoedig het voorbeeld van de New Yorksche Reservebank zullen volgen, liikt niet groot. Het initiatief op i dit gebied zou van Engeland moeten uit gaan. en met het oog op het weinig sta biele koersverloop van het Pond Sterling zal de Engelsche Bank wel niet gemakke lijk tot zulk een stap besluiten. Onder deze omstandigheden wordt voorloopig ook geen verdere disconto-verlaging hier te lande verwacht, al zou zoowel de po sitie van de Nederlandsche Bank ten op zichte van het buitenland de stand der wisselkoersen en de toestand der geld markt zulk een maatregel wel wettigen. Geld op prolongatie noteert thans 13'4%, particulier disconto c.a. 1d.i. een per cent beneden het officieeie bankdisconto. De New Yorksche beurs zou zich om de gebeurtenissen in Europa onder normale De flauwe stemming, die op de Amster- damsche beurs heerschte. heeft zich over vrijwel alle afdeelingen uitgestrekt. Phi lips daalden verder, nu de vertraging in de publicatie van het jaarverslag vrij spel Iaat aan allerlei oncontroleerbare geruch ten omtrent dividend, behaalde winst, gang van het bedrijf enz. Andere in dustrieele aandeelen, waaronder Unilever, hebben zich bij het koersverloop van Phi lips aangesloten. Ook aandeelen Koninklijke hebben hun herstel aanvankelijk niet ten volle kunnen handhaven, in sympathie met de alge meene gedrukte stemming te New York en Amsterdam. Het slot was echter vast, op de aankondiging van het slotdividend van 7%, waardoor het totale dividend 17% wordt tegen 24% over het vorige jaar. Suikeraandeelen konden slechts voorbij gaand profiteeren van de ratificatie der Chadbourne-overeenkomst te Brussel, en de bij deze gelegenheid door leidende per sonen in de suikercultuur uitgesproken redevoeringen, waarin zij uiting gaven aan hun vertrouwen in het welslagen van het plan De ontwerper van het oorspronke lijke plan waarin intusschen in den loop der besprekingen nog al eenige wijzi ging ls gekomen de heer Chadboume, wees er op, dat het succes van de overeen komst afhangt van het feit, dat de we reld-suikerprijs nagenoeg gehandhaafd wordt, teneinde geen plaats te laten voor de meening, dat de suikerproducenten een hoogere winst nastreven Wanneer de prijzen boven een bescheiden kosten- en winstmarge zouden uitgaan, zouden de niet-exporteerende landen (die zich niet bij de overeenkomst hebben aangesloten), tot uitvoer worden aangelokt. De moge lijkheid van Russische dumping acht de heer Chadboume vrijwel uitgesloten en geenszins gevaarlijk. De toekomst zal moe ten ieeren, of deze optimistische verwach tingen zullen worden vervuld. De eenige afdeeling, die een aanmerke lijke koerswinst heeft kunnen boeken, was de tabaksafdeeling. Deze werd eener- zijds beïnvloed door de meevallende prijzen, die bij de voorverkoopen zoowel als op de inschrijvingen voor Sumatra- tabak konden worden bedongen. De Deli Mij. heeft voor de tot dusverre verkochte partijen een doorsnee-prijs kunnen maken van 257 cent per K.G.. wat weliswaar pog 10 cent lager is dan de reeds ongun stige prijs, die in 't vorige jaar voor de zelfde merken kon worden bedongen, maar wat toch de niet hoog gespannen ver wachtingen te boven gaat. De Senembah maakte een doorsnee-prijs van 275 cent tegen 236 cent v. j De doorsnee-prijs van de Deli Batavia Mij blijft echter met 126 cent belangrijk ten achter bij de opbrengst van het vo rige jaar, toen dezelfde merken gemiddeld 197 cent bedongen. In het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1930 erkent de directie dan ook volmondig, dat oogst 1930 als gevolg van de abnormale weers gesteldheid als volslagen mislukt is te be schouwen. De resultaten over het loopende boekjaar zullen dan oojc no= aanmerkelijk slechter zijn dan die over 1930, waarover reeds geen dividend wordt uitgekeerd. Voor het volgende jaar laten de vooruit zichten zich echter beter aanzien, daar de tot 1 Mei ontvangen weerberichten uit Deli gunstig luiden, en op de verwachting van betere resultaten over het boekjaar 1932 anticipieert de beurs, door reeds thans de koersen van tabaksaandeelen be langrijk hooger te waardeeren. Ook rubberaandeelen konden in koers verbeteren, nu een iets grooteren vraag op de rubbermarkt tot een verdere prijs stijging voor het artikel te Londen heeft geleid. Een overzicht van de voornaam ste koersfluctuaties in de afgeloopen week: Aku 82 1/4—70 3/4—75. Ned. Ford 289—282. Philips Gem. Bez. 172—163—158—166. Unilever 184 171%. Redjang Lebong 126 3/4119. Kon. Petroleum 223 3/4235 228'/:—237%. Amsterdam Rubber 8689—87 1/4. Serbadjadi 42—37. Kon. Paketvaart 126130125%. Voorstenlanden 80 1/484. Handelsvereen. „Amsterdam" 308—318 Javasche Cultuur 225241250. Deli Batavia Mij. 250'/:—260—251—257. Deli Mij. 278—292—291. Senembah 324335. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, en bij JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bii A. H. v. d. VOOREN H Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. VI. Jtan de dingen, waarvoor men moet ftn ls, dat men niet doubleeren I toewei men zeker is, dat de tegen- I niet aan haar contract kan vol- indien de mogelijkheid bestaat.dat [°r een ander bod uit de dubbel kan "Ten. stel de tegenpartij heeft en Schoppen geboden en het J™ is 4 Harten. Indien U zeker weet L1 die 4 Harten niet zullen kunnen doubleer dan niet. indien U bij weel wegloopen in 4 Schoppen ook od niet met dezelfde zekerheid kunt Wees vooral voorzichtig met pjubleeren van een bod van 3 Sans. indien gespeeld zeker nooit gemaakt worden. Uw dubbel geeft onmld- aan speler en partner aan dat er 1 dreigt en het zal hen niet moeilijk uit te maken in welke kleur dit Br zit Niets is teleurstellender dan 'hen zich zit te spitsen op het resul- I ian een gedoubleerde 3 Sans-atout po hoort de tegenpartij rustig weg- F, ™et een bod van 4 Klaveren. j2en men "iets kan doen. Ik wil U een voorbeeld nog illustreeren. 1 "Eenpartij biedt 1 Sans-atout en L ne hand heeft U Aas, Heer, r.' °°er, zesde Klaveren met Ruiten L"cer en slechts kleine kaarten in tprT en Harten. Zooals ik in één „beende artikelen nader zal be- wag men na 1 Sans-atout als op dit spel zelfs niet bieden. Bet minimum steun van den men in staal aan een 2 Kla- 'e voldoen, maar men maakt de kul eroP opmerkzaam, dat in j,ÏÏJ eevaar dreigt, en dit bod zal inranrf'd women. doch met eenige ik?n til PMtner van den oorspron- r w™er. zal het eindbod in Schop pen of Harten gevonden worden, waaraan U niets kunt doen. Past men, dan bestaat dit gevaar ook maar tevens de kans dat de 3e hand Sans zal steunen en het eind bod 3 Sans-atout is. Zeker U kunt dit doubleeren. de speler zal zijn contract niet maken, maar hij is gewaarschuwd en weet natuurlijk dat het gevaar van de zijde van de Klaverkleur dreigt en groot kan zijn. In 9 van de 10 gevallen zult U <ten speler naar een 4 Harten of Schop- pënbod drijven en een Manch voor de tegenpartij het gevolg zijn. Het is dwaas om een speler, zooals dik wijls gebeurt, kwalijk te nemen, dat hij niet 2 Klaver bood. Het is nog al naief om van Uw tegenpartij te eischen U te waarschuwen, dat Uw Sans-atoutbod niet deugt en dat het aanbevelenswaar dig is in Schoppen of Harten over te gaan waar wellicht het Manchebod moge lijk is. terwijl hij er zeker van ls, dat indien U en Uw partner in Sans-atout doorgaan, Uw contract onmogelijk te maken zal zijn. Indien een bod gedaan is, hetgeen hem met het oog op zijn kaar ten convenieert en hij ziet geen kans zelf een bod te doen, dat hoog genoeg is om het spel met eenige kans van slagen zelf te spelen, dan is het uit den aard der zaak aanbevelenswaardig om te passen. Een groot gevaar dreigt steeds als men de tegenpartij doubleert, nadat de partner heeft gepast. Door zijn passen heeft hij voorloopig ontkend, dat hij in het bezit is van een biedbare kleur en 2% a 3 top- kaartslagen. Hij kan toch nog wel eenige sterkte hebben doch de mogelijkheid be staat ook dat hij een uitgesproken zwak spel heeft en met die mogelijkheid moet men rekening houden en dus vereischt in een dergelijk spel Uw spel grootere sterkte. Heeft Uw partner daarentegen een zelfstandig bod gedaan dan kunt U daarmede rekening houden; hij heeft U medegedeeld dat hij over een bepaalde sterkte, over een bepaald aantal topkaart- slagen beschikt Ook kan in de kwestie doubleeren of niet doubleeren, van invloed zijn de ma nier waarop het bod van den speler en partner tot stand is gekomen. Is dit bijv. geschied als volgt: 1 Schoppen, 2 Schoppen, 3 Schoppen. 4 Schoppen, dan hebben speler en partner elkaar weinig •inlichting gegeven en moet men de over wegingen als volgt aannemen. Leider had een openingsbod en blinde een verhoo ging met 1 (een verhooging met 2 had hij dus niet, anders had hij 3 geboden). Leider had blijkbaar iets meer dan zijn openingsbod aangaf en probeert 3 Schop pen. Ook de blinde dacht nog wel over een slag extra te kunnen beschikken, buiten de door hem gegeven verhooging en bood daarom 4 om te probeeren de Manche te behalen. In een dergelijk geval bestaat er een goede kans, dat Uw dubbel (mits gemotiveerd) succes zal hebben /en kunt U veilig aannemen, dat een redub- bel niet zal volgen. Opent de Leider echter op 1 Schoppen en de partner biedt ineens 4 Schoppen, dan moet U aannemen ,dat een sterk spel zeker is en met doubleeren erg voorzich tig zijn. Niet alleen is de kans groot, dat een voor U ongunstige kaartverdeeling waarschijnlijk is (renonces), maar bovendien loopt U een groot risico dat Indien de Leider iets meer heeft dan zijn openingsbod aangaf, hij redoubleert en een groote kans heeft een zware Manche of Robber binnen te halen Ook moet men steeds bedacht zijn op de mogelijkheid van een bijzondere kaart verdeeling bij speler en blinde, het ge heel ontbreken van een kleur, waarin U gedacht had één of meer slagen te ma ken, enz. Als voorbeeld wil ik U hieronder een spel geven, dat aan de praktijk is ont leend: S. H. 8, 6, 5, 4. H. 4, 3. R KI. H. B. 10, 9, 7, 3. B S.S. A. 7, 3. H. B. 9, 8, 7, 6, 5, 2. H. A. H. V. 10. R. B. 9, 8, 6, VA R. H. V. 7, 5, KI. 8, 5. KI. 4, 2. S. V. B. 10, 9, 2. H, R A. 10, 4. 3, 2. KI. A V. 6. Het bieden verliep als volgt; L. 1 Schoppen, pas. 4 Schoppen, double, redouble. Toen L. zijn spel hoorde verhoogen van 1 op 4, droomde hij al van slem. Na de double van A. (die op het oog geheel niet ongemotiveerd was), kwam hij tot de overtuiging dat een redouble met 100 punten voor contract en 200 punten voor elke overtrek te verkiezen was boven een geriskeerd slembod. Hij kon redoubleeren omdat hij inderdaad iets meer had dan zijn openingsbod aangaf, waarbij o.a. renonce in Harten. Uit den aard der zaak werd klein slem gemaakt, aangezien al leen Schoppen Aas verloren ging. Na afloop verweet A. aan V. dat hij niet 5 Harten geboden had, aangezien hij moest voelen dat de 4 Schoppen gemaakt zou den worden en daarom zelf desnoods een paar gedoubleerd Down had moeten riskeeren. Het lijkt mij voor V. een moei lijk probleem. In dit geval was inderdaad 5 Harten gemaakt, tenzij (wat niet waar schijnlijk is) Klaveren was voorgespeeld. Vermoede) k was echter het resultaat van een 5 Harten bod van V. een klein slembod van L. en B. geweest. Een andere zijde van doubleeren is het volgende. Onder zekere omstandigheden zal het voor een speler voordeeliger zijn hooger te bieden met de vrij groote waarschijnlijkheid zijn spel gedoubleerd te verliezen dan de tegenpartij haar spel te doen spelen. Ik stel mij voor later hier aan een geheel artikel te wijden, onder vermelding van de zichtbare en onzicht bare waarden van de Manche en Robber, zooals ik die in mijn vorig artikel aan gaf, doch wil het even met een voorbeeld toelichten, hetwelk in de practijk her haaldelijk voorkomt. L. B. hebben 4 Har ten geboden en V. A. 4 Schoppen. Het is een feit ofschoon geen van de 4 spelers dit met zekerheid weten, dat L. B. 4 Harten kunnen maken, maar niet 5. Evenzoo kunnen A. V. 4 Schoppen maken maar geen 5. Het is duidelijk dat indien L B. dit met zekerheid wisten het hen voordeeliger zou uitkomen 5 Harten te bieden met de zekerheid 1 down te zijn. Wat is toch het resultaat van dit bod? In het ongunstigste geval worden zij ge doubleerd. Verlies 100 punten. In een iets gunstiger geval laat de tegenpartij het spel ongedoubleerd spelen en is het ver lies slechts 50 punten. Probeert de tegen partij een 5 Schoppenbod, dan is het resultaat 50 of gedoubleerd 100 punten voordeel. Zooals echter gezegd kom ik hierop later volledig terug. In dit en in mijn vorig artikel heb ik alleen behandeld de dubbels die de be doeling hadden de tegenpartij „down" te krijgen en zelf een aantal strafpunten te noteeren. Tegenwoordig komt hier echter bij nog een ander soort dubbels n.l. de informatie dubbels, gewoonlijk onjuist Amerikaansche dubbels genoemd. Zit bij de eerste soort dubbels de bedoeling voor de tegenpartij in de geannonceerde kleur te laten spelen, bij informatie dubbels is dit slechts bij hooge uitzondering het geval en is gewoonlijk de bedoeling zelf met den partner tot een bod te komen. Deze dubbels beslaan echter een zoo groot terrein dat ik hierop later volledig zal terugkomen, vooral omdat door zoo velen de informatie dubbel zoo weinig wordt begrepen en zoo herhaaldelijk verkeerd wordt toegepast. Voorloopig stel ik mij, na deze afdwaling, voor terug te komen op de biedingen, in aansluiting aan mijn 4e artikel. A. J. VERSTEEG.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 17