AGENDA. SPORT. HEDEN: Hooglandsche Kerk: Kerkconcert. „Con Amore". 8 uur. Stadszaal: Exper. voordracht. Fred. Marion. 8 uur nam. Zaterdag. Nederl. Leger des Heils, Lammermarkt 36: Samenkomst. 8 uur. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal. Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 10—3 u. in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 10—5 uur. in October van 104 uur. Zon dags vanat halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags 1.0.25, overige dagen 1.0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 105 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum. Garenmarkt. lederen dag van 9—12 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10—4 uur. Entrée Maandags f.0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012, 1.30—5, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 2—6 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur. 1 October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen van Vrij dag 15 tot en met Zondag 17 Mei door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. POST- EN TELEGRAAFAGENTSCHAPPEN Met ingang van morgen wordt een post agentschap annex telegraafstation geves tigd in het sigarenmagazijn van den heer W. G. J. Verburg, Heerenstraat 2. Met ingang van dienzelfden datum een postagentschap annex telegraaf- en tele foonstation in het sigarenmagazijn „Im perial" van den heer F. P. van Zijl, Sta tionsweg 21 De agentschappen zijn opengesteld op werkdagen voor den postdienst van 8 uur tot 19.30, voor het behandelen van geld zaken van 8 tot 15. Voor den telegraafdienst van 8 tot 19.30, voor den telefoondienst 8 tot 19.30; het laatste geldt alleen voor Stations weg 21. Des Zondags en op feestdagen zijn de agentschappen en stations gesloten. Prof. dr. W H. Keesom is van zijn Poolsche reis hier ter stede teruggekeerd De heer K. Robbers alhier slaagde te Den Haag voor het voorlooplg machinis ten-examen, Met ingang van morgen wordt de machinist der Ned. Spoorwegen II. Ka merman overgeplaatst van Uithoorn naar het station H. S. M. alhier. Met ingang van 1 Augustus is be noemd tot directeur bij het Institut du Frold te Parijs de heer H. H. Mooy, docto randus in de wis- en natuurkunde alhier. In de commissie voor het in Augus tus af te nemen examen voor commies der directe belastingen, Invoerrechten en accijnsen is benoemd tot lid en voorzitter J A. v. Bendegom, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, alhier. Onze stadgenoot H. Ramak behaalde met zijn hond (King Ceasar of Blacklanri New-Foundlander) op de tentoonstelling te Dordrecht een eersten en een derden prijs met kwalificatie uitmuntend en drte speciale prijzen. De heer A. Groenendijk alhier behaalde op dezelfde tentoonstelling met zijn Bou vier een tweeden prijs. Woensdagmorgen had mej. P., werk zaam in het perceel Oude Singel 204, het ongeluk dat eenige kluitjes witkalk in haar beide oogen terecht kwamen. Aan het kordate optreden van een politie agent. die geheel op eigen initiatief bij een schilder in de nabijheid lijnolie haal de en deze in de oogen van mej. P. drup pelde, had zij het te danken dat haar gezicht behouden bleef. Dr. Pieck, die de vrouw daarna in het St. Elisabethszle- kenhuis behandelde, bracht den agent hulde voor zijn kranig ingrijpen. Gistermiddag is de jeugdige H. F-, terwijl hij op een' schuit in den Oude Singel aan het spelen was, te water ge raakt, Een onbekend gebleven persoon slaagde erin den knaap, die reeds in t}e- wusteloozen toestand verkeerde, op den wal te trekken, waarna hij ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis werd overgebracht, Gisteravond omstreeks halfnegen is een begin van brand ontstaan in de bo venkamer van perceel Boerhaavestraat 11, waar het vuur van een petroleumlichtje zich mededeelde aan de vitrages en het behang. Omwonenden slaagden erin het vuurtje te blusschen, zoodat de motor spuit geen dienst behoefde te doen. De geringe schade wordt door verzekering gedekt Het dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti' onder leiding van den heer Joh. v d. Broek, behaalde gisteren op het na tionaal zangconcours te Sliedrecht, een tweeden prijs in de tweede afdeeling. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de R.-K Volkspartij afd. Leiden voor de as. gemeenteraadsverkiezingen een zelf standige lijst heeft ingediend dus niet in combinatie met de Democratische Partij. Op 13 Mei 1931 stonden 918 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 492 op 13 Mei 1930. HET ZENDINGSFEEST OP POELGEEST. Op het sciioone la.idgoed „Oud Poelgeest' is gistermiddag het 21ste Zendingsfeest ge houden van de Ver. tot bevordering der zendingszaak voor Leiden en Omstreken (Hulpver van het Ned. Zend. Genootschap). Tegen 2 uur riep de Leidsche Chr. Harmonie Ver. de talrijke feestgangers (om streeks 1300) naar de plaats van samen komst door de uitvoering van het voor programma. Velen van de oude zendings vrienden waren te zamen gekomen en had den vooraf gelegenheid elkander te be groeten. Wij merkten o.m. op de eigenaresse van liet landgoed mej. Willink uit Bennebroek, burgemeester A. J van Gerrevink én zijne cchtgenoote. Toen allen rond het spreekgestoelte waren geschaard, verzocht ds. M. J. Punselie, Ned. Herv. pred. te Leiden, den aanwezigen te zingen het voor deze gelegenheid zoo in drukwekkende lied „Lof zij den Heer" waarna hij in gebed voorging. Met groote dankbaarheid in 't hart riep spr. allen hartelijk welkom toe op dezen schoonen lentedag, speciaal aan de gast- vrouwe, daarbij zijn grooten dank uit sprekend voor de welwillende beschikbaar stelling van dit landgoed. Zich richtende tot de toehoorders, vraagt spr. is het nu wel tijd om zendingsfeest te vieren en het feestlied te zingen? ter wijl er zoo groote te korten zijn in de zending? Wij hebben daartoe echter de kracht om dit feest te vieren op dezen dag waarop wij herdenken dat Jezus is ten hemel ge varen, en leven in de verwachting dat eenmaal aller knie zich voor Hem zal buigen. Omdat God het wil, zal het gebeuren Van hem kunnen wij het feestlied leeren en daarin onze dankbaarheid uiten. Dankbaarheid ook omdat wij altijd weer zien in de natuur dc groote schatten van het leven. Met eerbied betreden wij deze plaats. Waar eens de telg der wetenschap woonde, grenzende aan onze stad, waar de weten schap in zoo hooge eere is. Maar zoo wij niet weten, dat die eer in ons leven geheele voldoening kan schenken, komen wij in de macht van den Mammon. Eén is er gekomen niet alleen om onze beurs te voorzien, maar om zelf te zijn als een offer om de wereld te overwinnen en ge kroond te worden met eer en heerlijkheid. Wie Hem die eere toekent, kan zich werpen uit de handen der verdrukking en dan op recht Zendingsfeest vieren. Laat het Ons dan een eer zijn om mede arbeiders Gods te worden en te blijven en tot een grooten zegen tot het leven terug keeren. Terwijl het zendingslied gezongen werd, betrad ds. J. Eringa, Geref. pred. te Oegst- geest den kansel om te spreken over „De wassende levensstroom". Zou, zoo begon spr. het Christelijk geloof in deze verschrikkelijke wereld blijvend kunnen worden geloofd en levensvatbaarheid behouden? In alle leven koint een tijd van zwakheid voor, zelfs bij den sterkste. Evenals ten tijde des Heeren, waar men meende dat Zijne kracht meer tot zwakheid overging, is het ook met de zending. Spr. bepaalde daarom zijn gehoor bij de profetie in Ezechiül 47, waar te vinden is dat de profeet gebracht wordt aan de deur des Tempels, vanwaar het water stroomde in oostelijke richting en in lengte, breedte diepte en sterkte zoo toenam, dat door waden niet meer mogelijk was. In deze woorden van den Bijbel wordt ons geleerd dat dit water is geworden een levende stroom waaruit en waarin een was dom kwam die zelfs door den invloed van „de Doode Zee', niet is te keeren. De wasdom van dezen stroom vergelijkt j»pr. met den Hemelvaart des Heeren waarbij Hem is gegeven alle macht in Hemel en op aarde. Zoo is ook het Evangelie ge worden. Ook dat is gewassen en brengt overal nieuw leven zooals de lente ons het nieuwe Wensgroen brengt, en het welk niet te sluiten is. En thans bezien wij de toestanden van de laatste dagen in de wereld waar oogen- schijnlijk de macht des satans hoogtij viert. Wat moeten wij nu daarvan zeggen en den moed opgeven? Neen broeders en zusters zegt spr. God is getrouw en op die belofte moeten wij ons geloof bouwen en voorttrekken als een inacht die niet te stuiten is evenals de wassende levensstroom, en zoo wij in een blijvende macht van Jezus Christus ge- looven. zoo zullen wij niet beschaamd worden Onze hulp is van den Heere, ook voor hen die in het verre Indië het Evan gelie verkondigen, en op die machtige stroom, die spr. vergelijkt als eene van een electrische centrale, kunnen wij voort bouwen De zendelingen die in het nog zoo woeste land in de vuurlinie staan, geven ons een voorbeeld. Laat Christus gemeente zijn als een bloeiende oase in de woestijn, dan zal de zendeling zich gedragen weten om zijn moeizamen arbeid te kunnen volharden én zich gesterkt ge\oelen door een wassende levensstroom. Spr. eindigde zijn indrukwekkende rede met de bekende woorden: Zouden wij ook eenmaal komen, waar de levensstroom ontspringt enz. Tijdens de collecte werd gezongen Psalm 47 1 en 4. Hierna trad op ds. P. F. van Noort, Ned. Herv. pred. te Oud-Loosdrecht mol het onderwerp „Altijd goede moed". Heden, zoo begon spr. vieren wij feest om den grooten Zendeling die eens tot ons gekomen is uit den Hemel als Gods Zoon. Wij moeten moed houden en alle tegen slag bezien als een teeken voor vernieuwing en bemoediging. Zeker, zegt spr., moet in ons hart weemoed lieerschen over de toe standen van de zending. Spr vergelijkt de onwetende natuurmen- schen met den aangeschoten adelaar die zijn nest niet meer hereiken kan Wij moeten echter evenals Paulus, in het kleine groot zijn, en liet elkander ontmoeten als zen dingsvrienden beschouwen als een groot voorrecht. Hebt goeden moed, want wij hebben reden om vroolijk te zijn als wij de overstel pende berichten hooren om hulp van mede- we kers aan de verkondiging van het Evangelie. Zijn krachtige rede beëindigde spr. met de woorden: Een Zendeling is uit den hemel nedergedaald en roept u toe: Geef mij uw zoon. geef mij uw dochter en zoo wij allen en met gebed aan dien roepstem gehoor geven, dan zal ons den Koninklij ken Kroon geschonken worden. Na het zingen van. „Onze hemelsche schat" werd een half uur gepauzeerd. Tijdens hei zingen van Gezang 43 6 beklom zendeling J. Eigendaal van Nieuw Guinea het spreekgestoelte en sprak over „Door trouw tot overwinning." Als wij wisten dat op N. Guinea de strijd voor het Evangelie overwonnen was, konden wij ons werk daar wel beeindigen Gelukkig Is dit niet zoo. De Papoea is nog lang niet onverschillig voor het Evangelie. Zij willen gaarne luisteren naar de bood schap van Hem, die ons allen liefheeft De kruisvaan is daar geplant door den grooten pionier en daarvoor zijn wij dank baar. Het met vele tranen gestrooide zaad is opgekomen en draagt nu vele vruchten. Toen wij zendelingen verleden jaar het 75-jarig bestaan aldaar herdachten, was ons harte vol van al hetgeen wij daar mochten aanschouwen Als groote pionier op dit Zendlngsveld noemde spr. den wel bekende, uit Leiden afkomstige zendeling Ger Lod. Bink God te dienen met geheel zijn leven, \vas zijn hoogste ideaal. D. groote trouw door hem aan den dag gelegd heeft spr. en allen met hem, moéd gegeven en blijk van groote toewijding tot heil van het volk. Bijna 25 jaren trouwe zcndhipsvbci I te fi broeder Bink mogen beleven en nooit is van hem weggenomen het bewijs van ver trouwen in Zijn God en Zijn wil. Wij zijn overtuigd dat de Kroon der over winning het loon is geworden \an dien arbeid. Na deze ontroerende woorden verhaalde zendeling Eigendaal een cn ander van zijn arbeid op N. Guinea, en de veie behaalde resultaten van de zending. Gezongen werd daarna „Strijd en over winning". Als 5de spreker trad op Zendeling H. J. Wesseldijk van Posso, die zijn rede aan ving met in korte trekken de mooie schil derachtige ligging te schetsen van het Zendingsterrein van Posso. De slotrede werd uitgesproken door dr. J. Riemens, Ned. Herv Pred. te Leiden. Spr. ontleende zijn slotrede aan het laatste woord van het boek der Handelingen, n.l. „onverhinderd". Met dit strijdwoord is het werk van onzen Koning gekomen en voort gegaan. Wij hebben gehoord, welk een strijd er door de Zendelingen gestreden wordt, doch deze dag heeft ons, door onze zendelingen weer moed gegeven om voort te gaan. God sterke ons en zegene dit Zen dingsfeest. opdat Zijn Koninkrijk kome. zoo eindigde spr. en ging voor in dank gebed. Tot slotzang werd gezongen het laatste vers van „Dank en Bede" Dr. Riemens besloot dit bij uitstek ge slaagde Zendingsfeest met de zegenbede: Vader dat Uw liefde ons blijf". IJMUIDEN. 15 Mei 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f 3 651; Griet per kist van 50 K.G. f. 54—18; Tongen per K.G. f. 1.501.10; Middelschol per kist van 50 K.G. f.3623; Zetschol per kist van 50 K.G. f.22—16.50; Kleine Schol pel' kist van 50 K.G. f. 18.50—3.90; Bot pei kist van 50 K.G. f. 2.20; Schar per kist van 50 K.G. f.83; Tongschar per kist van 50 K.G. f.33; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.83.50; Kleinmiddel Schelvisch per kist v. 50 K.G. f. 1716; Kleine Schel visch pel' kist van 50 K.G. f. 152.65; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.3220; Gullen per kist van 50 K.G. f.9—4.80; Lengen per stuk f. 1.200.30; Heilbot per K.G. f. 1.201.10; Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.401.60; Koolvisch per stuk f.0.180.08; Makreel per kist van 50 K.G. f. 60—3.70. Aangekomen 6 Stoomtrawlers: IJM. 481 met f.1645; IJM. 44 met f.2338; IJM. 19 met f.1786: IJM. 78 met f.1323; IJM. 95 met f.1351; IJM. 72 met f.1971. vier beu- gers VL. 190 met f.170; VL. 86 met f.628; VL. 114 met f.467; VL. 103 met f.503; 1 Deensche kotter E. 365 met f.252; en 7 loggers: SCH. 342 met f.489; SCH. 84 met f.590; SCH. 49 met f.673: SCH. 130 met f.432; IJM 68 met f.525. K.W. 112 met f.367: K.W. 161 met f.633. VOETBAL. SERIEWEDSTRIJDEN FIDES PACTA. Onder groote belangstelling zijn deze wedstrijden begonnen. De uitslagen zijn: L.F.C. IIFides Pacta I 41; Fides Pacta IIR.Ci II 22 (R.C.L. wint bij loting IS.L.F II—L.D.W.S. II 2—0; Roo- denburg IS.C.O. I 1—0; Roodenburg II —L.F.C. Ill 2—4; A.R.C IL.D W.S. I 4—1. DE ALGEMEENE TOESTAND. Briand's nederlaag en de gevolgen. - Te Geneve bijeen. De strijd om het Fransche president schap heeft een verrassing opgeleverd, die voor Europa een bittere bijsmaak heeft. Niet de keuze van Doumer op zichzelf veroorzaakt deze, doch wel de nederlaag van Briand Doumer Is, hoewel rechts hem in het Elysée heeft gebracht, zelf geen man van rechts en van hem is zeker niet te ver wachten, dat hij de rechtsche politiek zal steunen. Hoewel hij in den loop der jaren van zijn radicale neigingen grootendecls is teruggekomen, behoort de 74-jarige fei telijk toch bij links en het is slechts een speling van het noodlot, die hem even als in 1905! tot rechts eandidaat deed worden. Hoofdoorzaak daarvoor zien wij in het krachtige verzet van rechts tegen de candidatuur-Briand Om Briand te ver slaan. greep rechts naar een persoonlijk heid. die ook in het midden en zelfs bij den rechtervleugel van links, steun zou kunnen vinden. En met succes! Dank zij het geheim der stemming was deze openbaar geweest, dan zou Briand er zon der twijfel zijn gekomen is Doumer als overwinnaar te voorschijn getreden. Bij kans al bij de eerste stemming! Voor Briand is het een gevoelig echec geworden en dat is voor Europa niet zon der bedenking. Doumer zal een waardig president kun nen zijn. gelet op zijn verleden en zijn heden de 13de president na 1870 doch het politieke leven van Briand' heeft een slag gekregen, die dezen warmen voor vechter van den vrede en de vredespolitiek voorlooplg geducht zal schaden en dat is juist in de huidige omstandigheden, nu Genève voor belangrijke beslissingen staat, ten zeerste te betreuren. Nadat Briand een candidatuur had af gewezen en dit zelfs aan Doumer officieel had medegedeeld, is de leider der Fran sche buitenl. politiek tenslotte op het laatste nippertje nog gezwicht voor de aandrang van links. Of het gevoel zijn verstand daarbij misschien even overvleu gelde? Tegen zich had hij behalve rechts toch ook degenen, die van oordeel waren, dat Briand aan buitenl. zaken moest blij ven, omdat daar zijn werk niet was afge- loopen en voorts degenen, die als president nooit wnschen een krachtige figuur met vast-omüjnde politieke plannen. De nederlaag heeft Briand's prestige natuurlijk ernstig geschikt, zooals niet te vermijden was, nu hij zich in den presi- dentschapsstrijd had begeven. Zelf voelde hij dit ook dermate, dat hij zijn ontslag aanbood, hetgeen echter niet werd aan vaard. Zijn medeministers plaatsten zich daarbij op het op zichzelf juiste stand punt. dat Briand's nederlaag niet betee- kende een afkeuren van zijn beleid aan buitenl. zaken, edoch Vaststaat, dat Briand te Genêve niet dat gezag achter zich heeft, zooals wel wen- schelijk zou zijn. Hij zal daar uitermate voorzichtig moeten zijn, veel voorzichtiger dan wanneer hij buiten den strijd was ge bleven. En dat is voor Europa het bittere nasmaakje van de Fransche presidents keuze De tijd hpelt veel; laten wij hopen, dat dit ten aanzien van Briand's prestige ook het geval zal zijn! Intusschen zijn de deelnemers aan de komende zitting van den Volkenbondsraad te Geneve gearriveerd en reeds hebben enkele ontmoetingen plaats gehad. Hen derson had b.v. besprekingen met Grandi. In wélingelichte kringen verluidt, dat vergaande overeenstemming is bereikt in zake de houding ten aanzien van het Duitsch-Oostenrijksche Tolverdrag. Inzake het vlootvraagstuk zou overeen gekomen zijn, dat binnenkort nieuwe on derhandelingen gevoerd zullen worden tusschen Frankrijk. Engeland en Italië. Grandi zou, naar verluidt, in de Euro- peesche commissie voorstellen het in 1930 mislukte Douanebestand opnieuw te on derzoeken, en de mogelijkheden te over wegen dit verdrag toe te passen. Ten slotte zou van Italiaansche zijde tot uitdrukking zijn gekomen, dat een candi datuur Henderson voor het presidium van de Ontwapeningsconferentie steun zal vinden aan Italiaansche zijde. Curtius bezocht Schober en ook tusschen hen zou volledige overeenstemming heer- schen. Zeer de aandacht trekt een bijeen komst van de chefs der generale staven der Kleine Entente te Boedapest laten doorscnemeren, dat de re*«,. reid is om een stelsel te oven^,?11 quota voor Rijksgraan (daardoor ,11 de bakkerijen verplicht worden e- percentage van Rijksgraan te 1(j'J indien dit mogelijk is zonder invoerS.- op voedingsmiddelen. Twee dagvaardingen zijn ow tegen Lord Kylsant. in verbandV»"1 zaken van de Grand Royal Msij I Packet Cy. De procureur-genenjij onlangs in het Lagerhuis verklaa-d J de zaken dezer maatschappij het,"' werp waren van een enquête Belooft dit een financieel schanj-.< BELGIE. De defensie-plannen. Bij de voortzetting der besprekingen over de defensieplannen hebben de ka- tholieke staatsminister Carton de Wiart j en de liberale staatsministers Deveze zich voor de regeeringsvoorstellen verklaard. SCHAKEN. HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Om den wisselprijs van liet Leidsch Dagblad. IV. H. Bosscha heeft met 2 uit 2 de leiding De afgebroken partij P. L. J. Rasser.-; W. H. Bosscha is door laatstgenoemde ge wonnen Rassers wilde in een remisestel ling de winst forceeren en.... verloor. Hier volgt de partij: Onregelmatige ope ning wit: Rassers, zwart: Bosscha; 1. C2 c4 Pg8—f6; 2. Pgl—f3 g7—g6, 3. g2—g3 Lf8g7; 4 Lflg2 0—0; 5. 0—0 d7—dö; 6. d2d4 Pb8d7; 7 Pbl—c3 c7—e5; b2b3 Pf6h5; 9. Lel—b2 f7—f5: 10. 44xe5; 11 Pf3xPe5 döxPe5; 12. DdlxDö3 Tf8xDd8; 13. Tfl—dl Td8xTdlt; 14. TalxTdl c7c6, 15. Tdl—d8t Kg8—f7; 16.Lb2a3 Ph5—16; 17. Pc3—a4 Pf6—e8; 18. e2e4 Lg7—f6; 19. Td8—dl Ta8—b8; 20. Pa4c5 Lc8e6; 21. Pc5xLe6 Kf7xPeti; 22. Kgl—n Tf8d8; 23 TdlxTd8 LföxTdS, 24 Kfle2 Ld8e7; 25. La3 -b2 Le7—c5. 26. e4xf5 g6xf5: 27 Lb2—c3 Pe8—f6; 28. h2h3 Lc5a6; 29. b3—b4 Ld6—e7; 30. a2a4 Le7--d6; 31. a4—a5 Ld6—c7; 32 a5a6 b7b5; 3. Lg2xc6 b5x34; 34 Lc6 b5 Ke6d5; 35. f2—f3 Pf6—h5; 36 Lc3—el Lc7b6; 37 Ke2—d2 f5—f4; 38 g3—§4 Fh5g3; 39. Kd2—c3; Lb6—d4t; 40. Kc3— c2 e5e4; 41. Lb5d7 e4xf3; 42. b4b5 f3—f2! 43. Ld7c6t Kd5—c5 en wit geeft op. SPANJE. Scherper optreden der regeeriii; -L bezit van den ex-koning in btél genomen. In de provincie is de vernielJ tegen kerken en kloosters nog vootiJ zoodat vele kloosterlingen de gretu gaan In, enkele plaatsen moest de bij het herstellen der orde van de e wapenen gebruik maken. Daarbij fe: Codova 5 dooden en 25 gewond,-| Caaix 1 doode. De kardinaal-primaat van gura is de Fransche grens gep; vermoedelijk op weg naar Rome, Intusschen heeft de gang van z regeering-Zamora gedreven tot optreden. De ministerraad besloot alle betiltj van koning Alfonso, voor zoover nen haar bereik liggen, in beslag tee Alle officieele instanties, alle bsij er. bankiers zijn verplicht saldi, deposito's e.d. ter kennis te bre van den minister van financiën, l geering motiveert deze houding i feit, dat de koning zijn geprlvlta positie zou hebben misbruikt om act 3 soonhjk. ten koste van de bevolkiijl vertijken. Der Nationale Vergadens;! het recht voorbehouden worden oral definitieve bestemming der goeden: beschikken. Onder het motief van plichtven bij de recente onlusten zijn alle dis! politiecommissarissen van Madrid, mede vier kapiteins en drie luitenants^ veiligheidspolitie en de commandant! Guarda Civil van de stad Cordon den staatsdienst ontslagen. De minister-president heeft dat de regeering onder alle omsta heden de republiek wenscht te rei de gevaren, welke haar van rechts bedreigen. De regeering wet geen slachtoffers, doch wanneer deze d vermijdelijk zullen zijn, dan moetenl vallen in het belang der republiek f De Spaansche effectenbeurzen sloten tot a.s Maandag. De procureur-generaal verklaarde, terstond een aanvang zal worden gems met de sllifvervolglng tegen de geit teerde monarchisten. De monarchists beweging zou een groote samenzwerirj touw hebben gezet. Alfonso Xin was: de organisatie dezer actie verantwra lijk en had de teugels in handen. Hi) daarbij door Luca de Tena en een ar Zaterdag te Madrid aangekomen pers: lijkheid ondersteund. Ook wegens den op de militaire recht die de kapiteins Galan en Hermande; dood veroordeelden, uitgeoefenden l kon Alfonso worden vervolgd De straft volgtng zou worden ingesteld, zoodn komen vast te staan dat deze pressie i een hooger staande persoonlijkheid generaal Berenguer was uitgeoefend. J deze laatste voorloopig als eenig ver. woordelijk persoon wordt beschouwd. Tenslotte verklaarde de procureur- neraal, dat hij tegen de oud-minister-| sidentcn Berenguer en Aznar een vervolging wegens allerlei politieke s drijven had voorgesteld. De ministerraad heeft tenslotte sloten in alle gemeenten waar bedenl gen zijn gerezen tegen den uitslag gemeenteraadsverkiezingen, den 31eu 1 a.s. opnieuw verkiezingen te houden. 0 merkelijk is dat de minister van Btan landsche Zaken nog geen veertien oar geleden verklaard heeft, dat van de 3 gemeenten slechts 5% voor nieuwe vat zingen in aanmerking zou komen Deze nieuwe maatregel is derhs! slechts tegen de monarchisten bedoek BULGARIJE. Kabinetswijziging. Met den wensch de vorming van coalitie tusschen de regeeringsparti) 1 den door Smilof aangevoerden vla! der nationaal-liberale partij te ven makkelijken zijn de ministers van tl del prof. Michailof en landbouw Wad afgetreden. Tot hun opvolgers werdeal leiders der nationaal-liberale partij S3 lof en Statef benoemd. DUITSCHLAND. Hugenberg veroordeeld. De Rechtbank van Berlijn-centrum heeft den Rijksdagafgevaardigde, dr. Hugenberg, wegens openbare beleediging van den Pruisischen minister Severing, I veroordeeld tot 500 Mk. boete of 20 da gen hechtenis. De Rijksminister en de regeeringen van de landen mogen het vonnis publiceeren op kosten van den beklaagde. EGYPTE. Nieuwe botsingen. Opnieuw hebben te Kairo tal van te singen plaats gehad, waarbij treinen autobussen zijn verbrand Er moeten- dooden zijn en 60 gewonden. De verkiezingen in de provincie ha® een kalm verloop. ENGELAND. Snow'cïen moet rusten. Het Lager- en Hoogerhuis. Een financieel schandaal? I Op advies van zijn geneesheeren zal mi- nister Snowden eenigen tijd het bed moe ten houden in verband met de groote ver moeidheid. waaraan hij lijdt ten gevolge van het feit. dat hij zich te zeer heeft .ingespannen vóór hij geheel hersteld was. In het Lagerhuis heeft McDonald thans medegedeela dat Engeland voorloopig geen nieuwe luchtschepen zal bouwen na de ramp der R. 101. Het luchtschip R. 100 zal worden gerestaureerd en voor proef nemingen gebruikt. In het Hoogerhuls heeft Lord Parmoor CHINA. De verdragen opgeheven. De Volksraad heefl met algem. stent® een manifest aangenomen, waariu de - schen China en de buitenlandsche 3J gendheden bestaande verdragen en geener waarde verklaard worden." wijl voorts wordt betreurd, dat de be handelingen nopens de extra-territora- teit vruchteloos zijn gebleven. j Verder wordt in het manifest verkïj' dat de opheffing van de ongelijk' dragen noodzakelijk is voor de onWsr ling van China. De goedkeuring van het manifest den Volksraad Is geschied bij wils' mandaat, waarbij aan de regeer?.: macht wordt gegeven de bepaling® het manifest uit te voeren. lA

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2