Waarom Sproeten komen vroeg SprutoB Rij alle Drogisten LINOLEUM KROMMENIE Groot Chr. Zangconcours te Bennebroek. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 Mei 1931 Zesde Blad No. 21826 33 ZANGVEREENIGINGEN IN ACTIE. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 13-20 MEI, 20 UUR M. T. OEERSTE KW. ©VOUE MAAK CA LAATSTE KWARTIER ©NIEUWE MAAN ite Jaargang Uitstekende organisatie - Matige prestaties. I. .inartsdag! Winderig maar vol f.Shi?n en vroolijk lenteleven! Van kanten toog een deel der zangers- h Tilt Leiden en omstreken, doch ook daarbuiten op naar het buitengoed ei Willink te Bennebroek, v/aar dit- het zangconcours van den „Ring n omstreken" van den Bond van ifliike Zangverenigingen kon wor- ■Suden Dankbaar mag men aller- a8 -lin voor de gelegenheid door de rouwe geboden, op deze prachtige r .aarlljksche wedstrijd te houden: Lm jaar was „Poelgeest" uitverkoren. (Smnebroek.Een schooner omge- Tr nauwelijks denkbaar; het trotsche, houtgewas pronkt er in weelderige aarstooi deze heerlijke omgeving jjordde aan de hoogst gestelde ver leen! ste 10 uur in den morgen waren «van het uitvoerend comité, het rité de regelingscommissie, de L-iffiU en de voorzitters der deel- ,./jvereenigingen verzameld voor de t'viontvangst. Tevens de jury-leden. rouwd en bekend zijn als kundige njfflaars, de heeren Arnold Spoel, j Diamant en de Ronde, een drie- srhap dat ook op de concoursen te —znheim en Oegstgeest alleszins voor- Islijke critiek gegeven heeft. T li voorzitter van den Ring Leiden ging jeerst voor in gebed, waarna hij een lomstwoord sprak tot de aanwezigen ich in een dankwoord richtte tot mej. luk voor haar gastvrijheid. Hij sprak Jts een opwekkend woord. Vervolgens ïtiil het woord aan den burgemeester 1 Bennebroek, mr. K. J. G. baron van tcenbroek, die een openingswoord uit- Als burgemeester van Bennebroek. s spr, heet ik u van harte welkom in J landelijk dorp, dat aantrekkelijk is Y zijn ligging te midden van bloemen, jien en vogels. Spr. richtte zich tot de I-leden en wenschte hun tact en wijs- K toe om een juist oordeel te vellen. Iarbeid zal u dezen dag geen gelegen- 1 laten om u te kunnen overgeven aan sche bespiegelingen. _h tot de Zangvereenigingen wendend, tte spr. dat deze dag de kroon mocht In op maandenlange arbeid en voor- Iding, naast een dag van kunstgenot It u hier in de der natuur schoonheid leboden, mens den Ring Leiden van Chr. jrereenigingen en de burgerij van lebroek bood de burgemeester mej. t een buitengewoon mooie bloemen- J aan, waarvoor zij zich zeer erken- j betoonde. Na de regelingscommissie [haar arbeid dank gebracht te heb- verklaarde spr. het concours voor bend. a i leiding berustte in handen van het loerend Comité, onder voorzitterschap Iden geroutineerden, en voor de orga- |tie uiterst geschikten, heer C. B. v. d. v. Ook dit jaar hebben wij voor de ng niets dan woorden van lof. In vlot j werd alles afgewerkt, zoodat tegen 's avonds'het programma uitge- Iderd de eerewedstrijd volledig was pdigd. 't Wil wat zeggen: 33 zangver- ngen, ieder met een verplicht en een I nummer in de gelegenheid te stellen 1 te laten hoorenEen zware taak voor iury, maar niet minder voor de organi- iren, wiens voorbereidende arbeid niet mderschatten is! ooals gezegd: de regeling was volkomen ïrde! Helaas kunnen wij over de pres es deze keer niet al te gunstig be lten. Men weet het, er is ook al ..ma- in de koorzang, maar tot nu toe Iden wij daarover bij de concoursen van Ring nog niet zoo zeer te klagen. Gis- n zijn de uitvoeringen ons echter over ilgemeen niet meegevallen, doch zulks oeft men nog niet te zwaar op te vat- Immers: het kan slechts een tijdelijke biking zijn. Elk koor lijdt op zijn tijd mutatie van leden, daarbij kunnen andere factoren minder gunstig in- ken. Zenuwen spelen wel eens parten, is soms wat minder geluk dan anders, Wanneer wij echter de puntenlijst laan en rekening gehouden met 't feit ieder koor in zijn aAeeling uitge- 'derd het kinderkoor het aantal 420 en kan, dan is er geen reden tot then. Het komt ons voor, dat er minder ste prijzen uitgereikt zijn dan vorige 'en, voorts is men over het algemeen t hoog boven het bereikte aantal van waarmee een eersten prijs behaald rat uitgekomen. Nog heeft zich daar- het merkwaardige verschijnsel voorge- an, dat meermalen in de tweede en tste afdeeling Gem. koren, beter werd zongen dan in afdeeling Uitmuntend- 'd, eere- en superieure afdeeling. Bij :e laatste categorieën waren koren, die ar zeker niet in hoorden, zooals „Excel- ir uit Vlaardingen. Daarvan waren de «ties hoogst matig. Een eerste prijs J1 daarin dan ook niet worden behaald, Xuu^td d°or „Harpe Davids" uit Koog dijk. Overigens zij hier opgemerkt louw 11001 dikwijls op een zeker poem niet in de afdeehng. waarin zij atst is, thuisbehoort. In een jaar kan veranderen en de mogelijkheid, om rt ~LDen nateren op de roem van een '~oio oering leidt veelal tot verkeerde gen. Omgekeerd komt het voor u zoo was 't ook gisteren dat een for te 1 ie geplaatst is, in verhouding .concurrenten," bthjiri"i"en niet ieder koor gedetailleerd lei bui tlat 20U ver voeren. Doch tennpiu Vv'l enkele uit de serie speciaal hami»„ln' En dan in de eerste plaats het usoor ..Adema van Scheltema" uit Amsterdam, dat onder leiding van den heer Theo van Zutphen met „Tehuis" van Jac. Bonset en Roeske's „Gebed voor den Tempel" ver boven de anderen uitstak. Nog een ander koor uit Amsterdam „Kunst na Arbeid" (dir. de heer J. Keman Jr) heeft een uitstekend figuur in de vierde afdeeling gemaakt. Daarvoor alle hulde! Dan willen wij twee koortjes memoree- ren, wier zang ons eveneens sterk getrof fen heeft. Het zijn „De Lofstem" uit Voor schoten en „Excelsior" uit Leimuiden. Deze beiden worden aangevoerd door den heer Willem Mizée, en hij weet uit het goede materiaal reeds zeer veel te halen. De sopranen uit Voorschoten bezit ten een fluweelingen klank, de zang is mooi gedragen en genuanceerd. Ook de Leimuidenaars die ons verleden jaar te Oegstgeest eveneens opvielen gaven veel schoons te hooren. Mej. Tilly Leening heeft met „Halle lujah" uit Leiden en „Zang zij onze Leus" uit Voorschoten eveneens mooie dingen gedaan. De heer S P Visser muzikaal en begiftigd met groot gevoel voor smaak wist vooral met zijn meisjeskoor „Irene" succes te behalen, hoewel ook „Zingt den Heer" uit Hillegom 'met waardeering ge noemd mag worden. Met „Soli Deo Gloria" uit Bennebroek ging 't wat minder goed, hoewel de sopranen mooi van klank zijn. Theo v. Zutphen's „Harpe Davids" uit Koog Zaandijk zij hier tevens met eere genoemd. De klank van „Excelsior" uit Rijnsburg (di. de heer De Rook), leek ons ditmaal wat ruw, vooral die van de teno ren was niet aangenaam. „Hallelujah" uit IJmuiden heeft zeker het hoogste aantal punten in haar afdeeling verdiend; toch werd o.i. iets te forsch gezongen. De heer v. Wouw kwam met diverse koortjes uit: met het Chr. Wassenaarsch Mannenkoor heeft hij zijn beste troeven uitgespeeld. „Eltheto" uit Schiedam tenslotte (dir. de lieer v. d. Beek) stond veel hooger dan haar bondgenoote in de Superieure afdee ling; lichte, bekoorlijke en fijne zang, waarnaar het prettig was te luisteren, hoewel bij 't betreuren, dat in deze af deeling een eersten prijs nog niet behaald kon worden. Dat kan en moet veranderen! Zoo behoort ook dit concours weer tot het verleden. Wij betreuren het, ditmaal niet royaal te kunnen zijn met loftuitin gen. Men heeft zelf wel gevoeld, dat er wat aan haperde. Vooral des morgens is er mat en onbevredigend gezongen, 's mid dags werd 't stellig veel beter, de hoogste afdeelingen stelden helaas weer teleur. Wij hopen, dat het volgende concours weer de successen van Sassenheim en Oegstgeest mag brengen: de animo en het uitsteken de, frissche peil van toen was er nu helaas niet altijd. Daarbij liet ook de keuze der nummers wel eens te wenschen: dikwijls te veel coupletten! Het zingen op concoursen is echter zóó wisselend, dat wij met ver vertrouwen naar de eerstkomende „krachtproef" uit zien! Wellicht gaat het na deze kleine reactie toch weer „Excelsior"! Na een zeer geanimeerd diner, waar har telijke woorden gesproken zijn door voor zitter v. d. Zeeuw en den heer Arnold Spoel, volgde des avonds nog een eere- wedstrijd voor die koren, welke in hun afdeeling den eersten prijs veroverd had den. Hiermede was het lange, in zekeren zin veel te lange en wat overvoerde, doch niettemin geslaagde concours, ten einde. O.i. ware het beter geweest, de avondlijke eere-wedstrijd te laten vervallen. Nu met energie en enthousiasme het komende concours tegemoet Hulde aan allen, die die hun beste krachten aan dezen zang wedstrijd gegeven hebben! De uitslag luidt als volgt: Afdeeling Kinderkoren: 1. .Irene", Ben nebroek, 300 punten, le prijs; 2. „Looft den Heer", Amsterdam, 233 punten. 3e pr. Vierde afdeeling Gem. koren: 3. „Halle luja", Oude Wetering. 213 punten: 4. Hart en Stem", Leiderdorp, 260 punten, 2e prijs; 5. „Advendo". Leimuiderdijk 266 punten. 2e prijs; 6. „Hozanna". Schiedam, 304 punten le prijs; 7 „Kunst na Oefening". Am sterdam", 321 punten, le prijs en extra prijs; 8. „Voorhouts Gem. Koor", Voor hout, 268 punten. 2e prijs. Vierde afdeeling Mannenkoren: 9. Soli Deo Gloria", Oegstgeest, 244 punten; 3e prijs; 10. niet opgekomen; 11. „Wasse- r.aar's Mannenkoor". Wassenaar, 316 p„ le prijs. Vierde afdeeling Dameskoren: „Zang zij onze Leus", Leimuiderdijk. 269 punten. 2e prijs. Derde afdeeling Gem. Koren: 13. „Soli Deo Gloria". Katwijk aan den Rijn. 248 punten, 3e prijs: 14 „Excelsior". Nieuw- Vennep, 273 punten, 2e prijs; 15. „De Lof- stem", Voorschoten, 325 punten, le prijs; 16. „Zang zij onze Leus", Voorschoten. 313 punten, le prijs; 17. „Excelsior", Leider dorp, 224 punten, 3e prijs; 18. „Soli Deo Gloria", Rotterdam, 296 punten, 2e prijs. Tweede afdeeling gem. Koren: 19. „Ex celsior", Warmond, 294 punten. 2e prijs; 20. „Advendo", Dordrecht, 280 punten, 2e prijs; 21. „Halleluja", Oegstgeest, 240 pnt 3e prijs; 22. „Soli Deo in Exceisis". Sloten. A'dam, 269 punten, 2e prijs; 23. „Excelsior" Leimuiden, 338 punten, le prijs. Eerste afdeeling Gem. Koren: 24. „Halle luja", Leiden, 342, le prijs; 25. „Halleluja" IJmuiden, 356 punten, le prijs; 26. „Zingt den Heer", Hillegom, 320 punten, le prijs; 27 „Excelsior", Rijnsburg, 322 punten, le prijs. Eerste afdeeling Mannenkoren: 28. „Adema van Scheltema". Amsterdam. 374 punten, le prijs. Afdeeling uitmuntendheid Gem. Koren: 29. „Soli Deó Gloria", Bennebroek, 290 punten, le prijs; 30. „Harpe Davids", Koog Zaandijk, 325 punten, le prijs. Eere afdeeling Gem. Koren: 31. „Koude- kerk's Gem. Koor", Koudekerk, 293 punten, 2e prijs. Superieure afdeeling Gem. Koren: 32. „Eltheto", Schiedam, 279 punten, 2e prijs; 33. „Excelsior", Vlaardingen, 267 punten, 2e prijs. Directeursprijzen werden toegekend aan 1. Theo v. Zutphen; 2. J Kreman Jr.; 3. P. de Rook. Mej. Tilly Leening ontving een extra- medaille voor het hoogst aantal punten behaald door een vereeniging bij den Ring Leiden aangesloten. Voorts werd aan iedere vereeniging die in haar afdeeling het hoogst aantal pun ten verwierf, een extraprijs toegekend. De uitslag der 's avonds gehouden eere wedstrijd luidde als volgt: lste prijs hoogst aantal punten (166) Chr. Zangvereeniging Leiden, directrice mej. Tilly Leening; 2de prijs 162 punten Chr. Zangv. „De Lofstem", Voorschoten, directeur de heer W. Mizee; 3de prijs 162 punten Chr. Zangv. „Excelsior", Rijns burg, directeur de heer P. de Rook; 4de prijs 132 punten Chr. Zangv „Zingt den Heer". Hillegom. directeur de heer S. P. Visser. Met genoegen zien wij hieruit, dat de Chr. Zangvereeniging ..Hallelujah" de Leidsche naam heeft, hoog gehouden! Mej. Leening komt voor haar leiding wel een speciaal woord van lof toe! RECLAME. in het voorjaar, koopt tijdig een pot Pot 00 cent, Tube 50 ct. Zeep 60 et. 6079 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. RECLAME. 6056 is het in uw voordeel om voor de vloeren in atv huis Inlaid-Linoleum te kiezen? Omdat Inlaid-Linoleum nooit kaal geloo pen kan worden, dus een practisch on- verslijtbare en bovendien een bij uitstek smaakvolle vloerbedekking is. hier hoopte hij ter ruste gelegd te worden in 't zelfde graf als een vroeggestorven zoontje Alexis Izaak (1806), in onze Pieterskerk. Maar die wensch mag niet vervuld worden; zijn graf zal elders zijn. Hij is, hoe diep hem dat smart, des ge troost, maar bidt dat Leiden, als men er hem herdenkt.die zielsbegeerte niet ver geten zal: Herdenkt gy me, o herdenkt dit heden! „Vaarwel" zoo eindigt hij „en blijft er" (nu ik van u scheid), blijft er van mijn zangen Nog iets in uwen luchtkring hangen. Zeg dan; HY LIET ZIJN HART BY ONS. Bilderdijk is in Leiden herdacht, op een wijze zoogls hij zeker zich niet voorgesteld, en ook niet bedoeld heeft toen hij dit Afscheid schreef. Er is bij die herdenking aan dit „Vaarwel" niet herinnerd. Maar het mocht, en moest, vond ik, onder den indruk van die herdenking, wel even na drukkelijk in gedachtenis worden gebracht. A. BEETS. Leiden, 10 Mei 1931. BILDERDIJK EN LEIDEN. De Bilderdijk-herdenking hier ter stede. Donderdag 7 Mei, des avonds, in het Groot Auditorium der Universiteit, was ontegenzeglijk welgeslaagd en ik ben allerminst ondankbaar of onvoldaan. In tegendeel. Maar ik lieb toch iets gemist. Iets, dat aan de algemeene. vaderlandsche herdenking van Bilderdijk niet zou hebben geschaad of tekort gedaan, maar dat daaraan, in Leiden, iets bijzonder eigen- Leidsch zou hebben toegevoegd, waar Bilderdijk met zijn Innige en hartstoch telijke liefde gerust mag men zeggen: vóórliefde - - voor Leiden, als men hem daar ter ïrlaatse herdenkt, wel aanspraak op heeft. Wij hebben met dankbaren eerbied hoo ren herinneren aan het edelmoedig door Bilderdijk afstaan van het honorarium voor zijn Ziekte der Geleerden, ten be hoeve van de slachtoffers van de ramp van Leiden in 1807. Maar, hoe vaak, hoe vurig, hoe hartstochtelijk Bilderdijk Leiden heeft bezongen en verheeilijkt, zijn „dier baar Leyden". zijn „teêrbehartigd Leyden", het „zalig het „gezaligd Leyden". ja. ik had niet verwacht misschien maar wel gehoopt daarvan, dien avond, en in deze omgeving, iets te hooren. Herinnering aan Lcydens Ontzet; Ley- dens Ramp; Leyden in Verwoesting; Aan Leyden: Afscheid aan Leyden; ik noem slechts titels waar de naam Leyden in voorkomt; ik zou er nog vele andere kun nen uitschrijven, alle op Leiden betrek kelijk Hartstochtelijke gedichten. Van een hartstochten.)ken gloed, en vloed, en over vloed, die niet meer naar onzen smaak, niet meer van onzen tijd. niet meer in overeenstemming met onze „mentaliteit" zijn. Maar, in dien vloed, en overvloed, overal verrassend-schilderende regels, als (De Geuzenvloot) nadert. Ja de velden zinken, De plasschen klimmen voor elks oog. Aan Leyden. een kernige sententie' Hy heeft geen hart, die hier geen hart verliest! Leydens Ramp. en voor Leiden, altijd weer, in namen, epitheta, beden, profetieën, bewogen en bewegende hartelijkheid. Bilderdijk noemt zich Leidens teérste vriend. Hij hield van de stad, „oog van Hollands steden", van haar straten, grach ten, gebouwen. Van haar singels: uw wal-omvademing, My meer dan eens tot zielsverademing Van uit den knellingneep der smart. Afscheid aan Leyden. Hij hield van 't omliggend landschap, ,,'t beemdrijk oord" langs de oevers van den Ouden Rijn. Leidens beleg en ontzet bezielen en ontvlammen hem telkens weer. Leidens geduldige, volhoudende burger trouw onder het uitmergelend honger - beleg, stelt hij boven Alkmaar en Haar lem's handelend-strijdbaren burger moed: Leyden! de overmacht bekampen Der op uw hoofd gegoten rampen. Is meer dan 't woord bevat van Held. Aan Leyden. Voor Leiden als „Geleerdheids zetel", voor Leidens Hoogeschool, is Bilderdijks vereeringBilderdijkiaansch-overstel- pend, maar, in den woordenvloed voelt men onmiskenbaar hartegloed. Als „Hol lands roem", maar óók als zijn eigen Alma Mater „gloeit" hij voor haar; hij betuigt het in woorden, die ons te druk, te over spannen zijn, maar tegelijk van Inhoud te zinrijk en te kernachtig om niet oprecht te wezen. Bilderdijk zou Leiden als Vaderlander en als historicus zeker even lief gehad hebben, even vurig hebben vereerd en bezongen, ook indien geen persoonlijke banden hem er aan hadden verknocht. Het vader- landsch, het Nederlandsch, het „Hol- landsch" gevoel en de persoonlijke liefde gaan gepaard of wisselen elkander af In I Bilderdijks Leidsche lof- en rouw- en I gloriezangen. Maar in zijn Afscheid aan Leyden (1827) trilt overheerschend de I persoonlijke snaar. Hier zegt Bilderdijk hoopte ik. zou ik 't rustbed vinden Des zwervers op de wareldzee Hier,.In uwen zuivren, zachten hemel, En van uw Egis overschaauwdi NIEUWE UITGAVEN. Hel Genootschap Nederland—Siam, dat zich ten doel stelt de goede betrekkingen op alle mogelijke gebied tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië eenerzijds en Siam anderzijds te bevorderen en dit doel tracht te bereiken door a. in Nederland en Nederlandsch-Indië. le een onderlingen band te vormen tus schen hen, die uit welken hoofde ook voor Siam belang koesteren *en 2e de kennis omtrent Siam in den ruimsten zin des woords te vergrooten vergrooten'ondermeer door het houden van voordrachten, het uitgeven van geschriften en het doen plaatsen van artikelen in dagbladen en tijdschriften. b. in Siam de kennis omtrent Nederland en Nederlandsch-Iudië te vergrooten en daartoe zoo mogelijk een gelijk doel na strevende organisatie in Siam in het leven le roepen. heeft onder den titel Siam „Muang-Thaï" een keurig verzorgde, met talrijke fraaie foto's vérluchte publicatie uitgegeven, waarin we over alles wat betreft Siam kunnen lezen. Bij J. B. Wolters Uitg. Mij. N.V. Gro ningen verscheen: ..Neerland's Nieuwe Gewest", leer-leesboek voor de hoogste klasse der lagere school, vervolg- en meer uitgebreid lager onderwijs door Gilles van Hees en Er. C. Witschey. DE VERDWENEN f. 13.000. Op 7 October 1930 is een 15-jarige loop jongen te Amsterdam op zeer geheimzin nige wijze van f. 13.000 beroofd. Hij was in dienst van een effectenfirma en had dien dag bij twee banken f. 13.000 geïnd. Toen hij bij zijn firma terugkwam, bleken de f. 13.000 spoorloos uit zijn actetasch te zijn verdwenen. Het jongemensch vermoedde, dat hem het geld in een fietsenstalling afhandig was gemaakt; hij had daar zijn fiets n.l. een oogenbiik gestald, en toen nij de fiets er bracht, had de eigenaar hem verzocht even een fleschje melk voor hem te halen: gedurende eenigen tijd liet hij zijn tasch onbeheerd aan zijn fiets han gen De rijwielhandelaar verklaarde, dat gedurende de afwezigheid van den jongen niemand in zijn zaak was geweest. Na eenigen tijd werden de fietsenhan delaar en twee vermoedelijke medeplich tigen in verband met het verdwenen geld gearresteerd Op een van de verdachten werd een prospectus van een provinciale leening gevonden, met calculaties, die er op wezen, dat diegene, die de calculaties had gemaakt, van plan was voor f. 2000 effecten te koopen. Bij onderzoek bleek, dat een bediende van een effectenfirma voor een der verdachten effecten had ge kocht. De betaling had plaats gehad met twee briefjes van duizend: het gestolen geld bestond eveneens uit briefjes van duizend. Thans hebben, de drie verdachten A. A. H. S„ F. K. en H. v. d. B.. allen rijwiel herstellers, zich voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank te verantwoor den gehad. De Officier van Justitie achtte verdach ten schuldig aan diefstal van effecten en verdachte K. aan verduistering en heling, verdachte S. aan mededaderschap van verduistering. Verdachte v. d. B. heeft zich schuldig ge maakt aan opzettelijke heling. Spr. vroeg tegen verdachten S. en K. twee jaar gevangenisstraf, tegen v. d. B. l'/i jaar gevangenisstraf. Ook vroeg spr. verbeurdverklaring der in beslag genomen effecten of teruggave aan de benadeelde firma. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Slechts den 19den vindt men op het tijdstip, waarvoor dit kaartje geteekend werd, de nieuwe Maan laag in het N.W. boven den horizont. A n t a r e s van de Schorpioen staat hier nu net in het Z.O. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer is, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterreka arten dit om te fceeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu VENUS MARS JUPITER SATURNUS b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon, waar OOST staat, voor zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer ls afgewend: men zal dan voor het NO-Iijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als zij aan den hemel staan. De sterren Ln bovenstaand kaartje, dio een gekartelden rand hebben, zijn van de 1c grootte of hélderder: de dikke ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 19