KiiuUnmqem H BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. boskoop. koudekerk. nieuwkoop. zevenhoven. zwammerdam. reclame. reclame. UIT DE OMSTREKEN. haarlemmermeer, lisse. oegstgeest. sassenheim. stompwijk. veur. veur—leidschendam. voorschoten. zoeterwoude. LAND- EN TUINBOUW. LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN GEDURENDE DE MAAND APRIL. De luchthaven van Amsterdam werd gedurende de maand April aangedaan door 593 verkeersvliegtuigen der geregelde luchtlijnen, 237 vliegtuigen van leger- cn marine, terwijl 55 rondles- en proefvluch ten met vliegtuigen van de K, L. M. en andere luchtvaart-maatschappijen werden uitgevoerd Tevens hadden er vier vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Nederland- sche Vliegtuigentabriek „Fokker" en 104 vluchten met Pandervliegtulgen van de Nationale Luchtvaartschool. Het aantal pleziervliegers bedroeg 299 en het aantal bezoekers 8810. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 314 verkeersvliegtuigen, 110 vliegtuigen van leger en marine, 31 vlieg tuigen van de Nationale Luchtvaart- school, de Koolhoven-fabriek en verschil lende particulieren. Bovendien werden op Waalhaven 10T- proef-, rond- en oefenvluchten uitgevoerd door verkeersvliegtuigen der K. L. M., 143 door vliegtuigen van de Nationale Lucht vaartschool, de Koolhovenfabriek en ver schillende particulieren en 22 door op Waalhaven gestationeerde militaire vlieg tuigen. Het aantal pleziervliegers bedroeg 277 en het aantal bezoekers 8507. DE POSTVLUCHTEN. Gisterochtend te 6.25 is de P.H.A.F.O. van de K.L.M. naar Indië vertrokken. Het vliegtuig wordt bestuurd door Geysen- dorffer en Parmcntler, terwijl werktuig kundige is Walewijn. Met dit vliegtuig is verder naar Batavia vertrokken de heel de Bree van de K.N.I.L.M. Het vliegtuig heeft 199.050 K.G. post en 37 K.G. lading aan boord. Te Boedapest zal nog een passagier voor Karachi in het vliegtuig stappen. VERSPREIDE BERICHTEN. De Koningin-Moeder Is Woensdag te Arnhem aangekomen, waar zij op het per ron werd opgewacht door den commis saris der Koningin in Gelderland en door den burgemeester van Arnhem. Per auto begaf H. M zich naar hotel „Beekhuizen" te Velp, waar zij werd verwelkomd door den burgemeester van Rhenen, den heer W. T .C. Zimmerman. De Koningin-Moeder zal acht dagen op „Beekhulzen" vertoeven. Bij K. B. is aan G. Ninaber op zijn verzoek met Ingang van 16 Juni 1931 eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nieuw-Belerland. UIT NED. OOST-1ND1E. KRUISER OP RIF GELOOPEN. BATAVIA 15 Mel (Aneta). H. M. krui ser „Sumatra" is gisterochtend op een onbekend rif geloopen tusschen Keboetoe en de Witte Rots. 30 mijlen ten Zuiden van Billiton Het voorschip is geboeid. De sleepbooten „Kraus" uit Tandjong Priok en „Tata", uit Soerabaja zijn gister avond naar de plaats van het ongeval ver trokken terwijl Hr. Ms. „Soemba" en het stoomschip der gouvernementsmarine „Wega" eveneens ter assistentie derwaarts gingen. De toestand van den kruiser is niet gevaarlijk. BEZUINIGING. BATAVIA, 15 Mei (Aneta). Vernomen wordt, dat de Pluvius Amerlcain Tolocco Co. heeft besloten een ingrijpende bezui niging in te voeren in haar fabrieken op Java De fabriek in Soerabaya zal worden gesloten, waardoor 2000 inlandsche arbei ders zullen worden ontslagen, terwijl de nieuwe fabriek te Semarang zal worden stopgezet. Het distributiekantoor te Sema rang blijft ongewijzigd. PEST. BATAVIA, 13 Mei (Aneta). In het tijd vak van 22 Maart tot en met 18 April 1931 zijn in Nederl. Indié 271 personen aan pest overleden tegen 334 in hetzelfde tijd vak 1930. A. R. candidatenlijst. Wegens het bedanken van den heer C. Akerboom, die no. 3 stond op de A.R. lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, komt thans de heer C. J. v. d. Wolf op no. 3 te staan. De overige lieeren schuiven allen een nummer op, zoodat de lijst thans uit 9 personen bestaat. Verkeersongeval. Doordat een bestuurder van een met paard bespannen woonwagen, rijdende van de helling der Gouwcbrug te veel vaart had, en de man blijkbaar tijdelijk de macht over zijn gespan verloor, kwam de wagen eerst in botsing met een stoeppaai, en ver volgens met de kap in de winkeldeur-ruit te recht van den koekwinkel van den heer J. Koetsier aan de Dorpstraat. Ook de woonwagen bekwam belangrijke schade. Gebouw Salvatori. Naar aanleiding van ons bericht omtrent de plaatsing van een nieuw kerkorgel in het gebouw „Salvatori" zij nog medegedeeld dat de werkzaamheden thans'van dien aard zijn, dat Zondag 24 Mei c.k. in de morgen godsdienstoefening het orgel in gebruik zal worden genomen. De bouw van het orgel is opgedragen geweest aan de firma M. Spiering te Dordrecht. Door de vereeniging voor Boskoopsche culturen, afd. Keuringscommissie is aan den heer W. Oosterom, boomkweeker alhier, toegekend een certificaat ie klasse voor een inzending: „Juniperus hibernica pyra- midalis campacta". De mooie kaarsrechte pyramidale Zuil- vorm maakt de aanwinst zeer geschikt voor rotstuinen en kerkhoven. De Pomologische vereeniging te dezer plaatse maakt bekend, dat het thans tijd iss, om de „Pinus" na te zien op het voorkomen van den „dennenlotrups". De aangetaste scheuten moeten zorgvuldig uitgebroken en vernietigd worden, zoodat geen rupsjes kunnen ontkomen. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Gerardus Johannus Corts 28 jaar en Pieternella Catharina v. Beek, 24 j. Aanrijding. Woensdagmiddag werd de 15-jarige bak kersknecht J. A. J. Stouten op den Achtien- kavelsweg alhier door een hem achterop rijdende auto aangereden, met het gevolg, dat hij zijn enkel brak. Door den auto bestuurder is hij naar huls vervoerd, waarna hij op advies van dr. Koert naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden is gebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis' Bernardus, z. van P. U. Veenhof en E. C. Vianen. Over .eden: levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van W. van Koert en E. van Dam, Wiilemijntje Nelia Sloof, 2 weken: Jan van Veen, 75 jaar. Ondertrouwd: A Blijleven, 31 jaar en G. W. Boon, 27 jaar te Reeuwljk; C. Ver- iooij. 31 jaar en M. K de Jong, 23 jaar, te Zwammerdam. J. Immerzeel, 21 jaar en H. van Haringen, 19 jaar. Getrouwd: A. J. Kentrop, 25 jaar, te Amsterdam en G. van Zanten, 28 jaar. Geen lichamelijke oefening. De gemeente is vrij gesteld door Ged. Staten van het geven van het vak lichame lijke oefening aan de O.L. School in het dorp. Vergunningen. Door de Kroon is bepaald, dat liet getal vergunningen alhier drie zal bedragen. Loop der Bevolking. Gevestigd: Uit Alphen a. d. Rijn, Adria- nus C. Verburg en gezin, los werkman, B. 105 Uit Nleuw-Lekkerland, Hendrik D. Uiterwijk en gezin, landarbeider. D. 15 Uit Bodegraven, Arie Blanken en gezin, cementiterker, A 76 Uit Bodegraven, Arie Scheer, B. 33 Uit Lelden, Cornells J. van der Waals, monteur, A. 16 Uit Reeuwijk, Jan P. Ruitenburg, boomkwee ker, D. 26a Uit Rotterdam, Johanna Boerboom en Ernestine Boerboom, C. 46 Uit Heemstede, Rose C, M. Höfte, C. 46. Vertrokken: Naar Bodegraven, Willem straat 27, Gerdina W. de Jong, B. 49 Naar Kamerik, Johanna J. Bax, onderwij zeres, C. 41 Naar Capelle o. d. IJssel, Groenendijk 31a, Maria van Laar, dienst bode, C. 149 Naar Bodegraven, Prin- senstr. 9, Elizabeth Nobel, weduwe Anto- nius Schouten en gezin, B. 112 Naar Amsterdam, Ferdinand Bolstr. 35II, Leen- dert P. van Dam, B. 30 Naar 's-Graven- hage, Loosduinen, Loozerlaan 1, Arendje van Woerden, A, 164 Naar Maastricht, Klooster „Onder de Bogen", Johanna C. Stolwijk, B. 74 Naar Zeist, Huis ter Heide, Johannes-stichting, Johanna Maria den Oude, weduwe G. Kraan en Teuntje Kraan, D. 36 Naar Zeist, Huis ter Heide, Johannes-stichting, Marijtje van d. Helde, B 108 Naar Leiden, ;Lombokstr. 35, Cornelia A A. Pellekoorne, C. 46 Naar Alphen a. d. Rijn, Aarlanderveen, Noord einde 13, Alida Johanna Straver, C. 97 Naar Alphen a. d. Rijn, Gouwsluische-weg hoeve „Oosterbeek", Jan Verburg en ge zin. veehouder, D. 38 Naar Gouderak, Dorpstraat 83, Pieter Slappendel, D. 5 Naar Franeker, Klesterzijl 10, Nies Zon dervan, veehoudersknecht, B, 17. OP 65-JARIGEN LEEFTIJD EEN COMPLIMENT OVER HAAR TEINT. Zij vertelt alle vrouwen haar geheim. 20 jaren Kruschen 20 jaren gezondheid. Stel U voor! Reeds grootmoeder en nog te worden gecomplimenteerd over haar teint. Hoe dit komt? Haar brief zal het U zeggen. Kruschen houdt haar jong en „fit" Dat is haar heele geheim. „Toen ik dezen zomer met vacantle was werd mij gevraagd hoe ik toch aan dien frisschen teint kwam of wat ik er voor gebruikte. Ik gebruik Kruschen zooals het wordt voorgeschreven nu reeds gedurende 20 jaar en het is de beste en eenlge medicijn die ik ken. Voordien had ik steeds last van mijn lever en gal en rheumatiek in armen en schouders. Ik neem het regel matig, zooals U voorschrijft met bovenge noemd resultaat. Ik vertel het aan ieder een, ook aan mijn kinderen, die nu al volwassen zijn, want ik ben over de 65." E.B. Stel U niet tevreden met haar te benij den. Volg haar voorbeeld. Kruschen zal U jong houden net als het haar deed. De kleine dagelijksche dosis houdt U inwen dig jong: U staat eiken morgen op zoo frisch en vroolijk als een schoolmeisje en voordat de eerste maand voorbij is kan men het verbazingwekkende verschil zien in Uw uiterlijk. Kruschen spoort lever en nieren aan tot betere werking. Afval producten worden op natuurlijke wijze door die afvoerorganen verwijderd, zooals de natuur dit bedoeld heeft. Uw bloed wordt gezuiverd en vloeit als een reini gende stroom naar eiken vezel van het lichaam. Het heele organisme wordt tot nieuw leven aangespoord, Uw oogen staan helderder, Uw huid is frisscher. U voelt zich en bent dit ook een ander mensch. Duizenden ondervinden het dage lijks. Waarom U niet? Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Mmnm/ im&uwtP'jn 59 -40 827 Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina, d. van P. J. Winter en D. A. Schefferlie; Antje, d. van A. van der Zwaard en G. Spaargaren; Roza Krijntje d. van F. Spaargaren en M. F. Lumer; Hendrik z. van C. A. Zantman en G. C. Drenth; Anna Johanna, d. van G. Bredeveld en A. A. van Zanten; Johannes Christiaan» z. van C. A. Luk en E. van Kuik; Martina Cornelia Maria, d. van P. B. Zwetsloot en A. C. van Staveren; Adele, d. van H. C. Gehrig en C. Faltermann; Hendrika Cor nelia, d. van K. L. van der Veek en C. M. van Dongen; Johannes Cornelis, z. van Th. Straathof en C. M. J. Ruigrok; Gerrit, z. van G. Tates en E. van Wirdum; Jacobus z. van E. de Wit en J. Hoetmer; Jan, z. van C Plessius en A. Roos. Ondertrouwd: P. A Klinkenberg, 25 jaar en C. Verhoeve, 27 jaar; B. Molenaar, 27 jaar en M. van Duijn, 23 jaar; J. F. Hoogeveen, 28 jaar en A. M. Schoorl, 29 jaar F. Kingnaldus, 26 jaar en T. Groenewoud, 35 jaar; J. J. Heijma, 22 jaar en J. B. Lagendijk, 21 jaar; J. Wijs, 50 jaar en C. Grlekspoor, 31 jaar. Getrouwd: H. Schönhage, 31 jaar en M. G. Gortr, 26 jaar; M. Blouimstijn, 34 jaar cn G. Schönhage, 30 jaar; M. A. Dijksman, 26 jaar en J Kooij, 27 jaar; N. J. Engele, 32 jaar en C. E. Cazander, 29 jaar; D. J. Been, 25 jaar en H. C. Franzen, 19 jaar. Overleden: Maria, 19 maanden, d. van J. B. Calvelage en M. Montagne; Henrikus, 7 jaar, z. van N. van Andel en A. J. P. Taurel. Loop der bevolking. Gevestigd: H. A. Marcus en gezin, van Hillegom, Heereweg 282; M. A. Schwarz, idem; Mej. W. J. M. v. d. Eerden, van Alphen aan den Rijn, Heereweg 10; N. A. H. Knijn, van Bussum, Veldhorststraat 11; J. Hoogervorst cn egzin, van Voorhout, Rooversbroek 14, Mcj. J. Sailsdorfer, van Noordwijkerhout, Grachtweg 37. Vertrokken: A. J. Sanders, naar Hillegom; J. Bergsma, naar Tietjerksteradeel; Ch. F. Möhlmann, naar Sassenheim; M Meijer— Raaphorst, naar Hillegom; Mej. C. A. Scheerboom, naar Oudewater. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharia, d. v. M. van der Ploeg-Vallentgoed; Apolonia Johanna Maria, d. van C. van Woerkom-Ouwerkerk; Andreas Hendricus, z. van W. P. Heijmans-Pont. Overleden: Catharina van Binsbergen, wed. v. A. Roorda, 60 jaar. Gevestigd: A. A. C. Nix en gezin, Emina- laan 28, v. Ned. O. Indië; W. Croese en gezin, H. Morschweg 111, van Leiden; J. Mulder, dienstb., Emmalaan 37, van Den Haag; G. van Oosten en gezin, kantoorbed.. De Kempenaerstraat 103, van Leiden; M. M. Loué, ass. leeszaal. Geversstraat 55, van Leiden; J. Brummel en gezin, architect, Weth. Juffermansstr. 21, van Wassenaar; M. Zuilhof, Weth. Duivenvoordestr. 17, van Leiden; N. A. van der Werff, onderwijzeres, W. Juffermansstr. 27, van Leiden; A. M. D. Aken, W. de Zwijgerlaan 9, van Almelo; F. J. Hageman en gezin, stuurman koopv., Regentesselaan 15, van Voorburg. Vertrokken: M. Mul, verpl.star, van Rijng. str.w. 29, naar Amsterdam, F. van Mieris straat 83; J. van der Steen, kantoorbed., van Assendelftstr. 13, naar Arnhem. St. Antoniel. 226; dr. A. Querido, arts, van Emmalaan, naar Amsterdam, Titiaanstr. 15; L. L. Servaas, koopman, van Wilhelmina- park 20, naar Leiden, Stationsweg 2; M. Eigeman-Offers, van Jullanalaan 25, naar Wassenaar, Zijllaan 9; G. W. Brussee, dienstb., van Wilhelminapnrk 29, n. Leiden, Stationsplein 3; W. H. Dörr, kleermaker, van Valkenburgerweg 16, naar Katwijk, Sluisweg 32; C. B. Stuij, onderwijzeres, v. Deutzstr. 7, naar Noordwijk, dr. v. d. Berg stichting. De Candidatenlijst. Bij den voorzitter van het hoofdstem bureau zijn voor de ve/.dezing voor leden van den Gemeenteraad de volgende candi- datenlijsten ingediend: Chr. Hist. Partij: 1. Mr. L. Sprey. 2. A van Breda. 3. Joh. Uittenbogaard. 4. N. Zandbergen. 5. M. C. v. d. Burg. 6. K. van Ginkel. 7. D. N. den Haan. 8. G. W. Proper 9. M. Verhaar. 10. M. v. d. Heul. Ant. Rev. Partij: 1. J. den Ouden. 2. T. v. Egmond. 3. A. T. Kraan. 4. J. W. Bonda. 5. C. v. Vianen. 6. Joh. Verhoog. 7. J. v. Egmond. 8. N. Brink. 9. P. v. d. Steen. 10. H. v. d. Mey. 11 A. Colijn. 12. H. v. Wezel. R.K. Staatspartij: 1. H. W. Rubenkamp. B. J. M. Kortmann. 3. C P. J. Panrdekooper. 4. J. H. Kuyken. 5. J. Smit Sr. 6. L. v. Eisen. 7. A. H. v. d. Hulst. 8. J. W. v. d. Post. Gemeentebelang: 1. C. Bakker. 2. dr. K. Simon Thomas. 3. H. Pel. 4. M. J. de Groot. 5. W. v. Egmond. 6. Dr. H. W. Borgerhoff Mulder. 7. F. H. Sobels. 8. J. v. d. Velde. Vr. Dem.: 1. K. Weeshoff. 2. mr. C. J. Goudsmit. 3. J. A. Kneteman. 4. H. Boom. 5. H. v. d. Wijngaard. 6. M. J. Melikan- van Rooyen. S.D.A.P.: 1. K. Kruisinga. 2. C. Roodbeen. 3. P J. Kruisinga-Hyna. Vrije lijst. 1. J. Verkuylen. 2. H. v. d. Mey. Aanrijding. De wielrijder J. H. wonende te Voorhout werd door een achteruitrijdende auto van den heer M. alhier, aangereden, waardoor H. kwam te vallen en een wond aan zijn beer. bekwam. Bij de politie is H. ver bonden. Het rijwiel van H. werd beschadigd. De politie maakte proces-verbaal op. Van een bouwwerk aan de Emmalaan is ten nadeele van den aannemer M. een ladder ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in* Burgerlijke Stand. Geboren: Bernarda Antonia Maria, d van J. H. Res en L. Meester; Christiaan, z. van Ch. Vonk en Hoogervorst. Ondertrouwd: M. P. Oosterbeek, 31 jaar en J. C. M. Huiskamp, 24 jaar. Gevestigd: Mej. L. Roij, Hoofdstraat 143, van New York; Mej. H. J. Overvliet, Tij loosstraat 4, van Leiden; Mej. A. Ulijn, Floris Schoutenstraat 15, van Leiden; Th. P. Hoogervorst en gezin, Hein Baderstraat 29 van Voorhout; J. Baak Klinkenberg 13, van Voorhout; Mej. A. Tibben, Wilhelmina- laan 10, van Nieuwleusen; D. Meljwaard, Rijksstraatweg 25, van Vianen. Vertrokken: Mej. J. Gerrits, van Teijlinger- laan 65, naar Naaldwijk; R. Hoekstra, van Zuilhofstraat 10, naar Bedum; B. Beider, van Hein Baderstraat 12, naar Haarlemmermeer; Mej. A. M. Noordermeer, van Hoofdstraat 267, naar Oegstgeest; J. L. M. Bisschops, van W. Warnaarlaan 1, naar Haarlem. Gevonden voorwerpen. Een nummer plaat van een auto ,kenteeken H-62753, een grijze gleufhoed, gemerkt C. J. H., een kaarslantaarn, een "koperen melkbussleutel, een doos met auto-onderdeelen. Inlichtingen verstrekt de politie. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. P. J. Blom, geb. Blom, Z.; A. van Es, geb. van Bemmelen, Z. Overleden: R. Oosterdijk, vr. 46 jaar; H. A. Klinge, 43 jaar. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. C. Weerdenburg, geb. Hoo geveen, Z. Getrouwd: Th. G. Schutte en H. M. Wilms. Overleden: C. v. d. Meuie, vr. 72 jaar. Gemeenteraadsverkiezing. Door een vrijzinnig verkiezingscomite zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing voor Veur candidaat gesteld: 1. J. Koerts. 2. J. v. d. Dool. 3. B. Langendoen. De R.K. kiesvereeniging stelde voor de a.s. raadsverkiezing voor Veur candidaat: 1. F. van Heyningen (aftr.), weth. 2. L. C. de Koning, (aftr.). 3. C. Weerdenburg, (aftr.), weth. 4. W. Blok. (aftr.). 5. Th. Raaphorst (aftr.). 6. A. J. Schrader. 7. A. J. Zandwijk. 8. W. J. van Veen Czn. 9. F. Zuid wijk. 10. A. L. Kins. 11. H. Hout- huyse. 12. .J S. de Gier. 13. E. Janssens. o Zendingsfeest op Raaphorst. Door de Voorschotensche Ned. Herv. Zendingsvereeniging wordt 2en Pinksterdag een Zendingsfeest gehouden op het land goed van H.M. de Koningin „Raaphorst" onder Wassenaar. Als sprekers zullen liier optreden de heeren ds. H. P. Fortgens, Ned. Herv. pred. alhier; ds. A. Offeringa, Ned. Herv. Pred Schevcningen; H. Hueting, laat stelijk zendeling op liet eiland Boeroe; ds. J. G. L Brouwer, Ned. Herv. pred., Alphen a. d. Rijn, ds. G. J. Streeder, Ned. Herv. pred. Leiderdorp. Verkeersongevallen. Het knechtje van bakker van V. aan den Hoogen Rijndijk alhier werd door een per sonen auto aangereden. Het ventje bekwam cen gekneusdbeen en moest onder dokters behandeling gesteld worden. In de Weipoort zijn Woensdagmiddag de personen auto van den heer P. en de vracht-melkauto van den heer de H. van den Lage Rijndijk met elkaar in botsing gekomen. De personen auto kon na eenig buigen en trekken op eigen kracht weer verder rijden, doch de vrachtauto is weg gesleept moeten worden. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Poging tot inbraak. Door het stuksnijden van een ruit in de tuinkamer hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot de woning van dokter K. alhier. Ze hebben echter niets van hunne gading gevonden, behalve dat ze zich te goed hebben gedaan aan een flesch wijn en wat fruit. Alle kasten werden des morgens door de huisgenooten open gevonden, terwijl de sleutels op de tafel lagen. De politie stelt een onderzoek in. Dezer dagen is definitief besloten tot den bouw van een nieuwe pastorie ten behoeve van den predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier. Tuinbooncn. De tuinboon komt onder verschillende namen in den handel voor. Roomsche boon, Waalsche boon, Labboon en Tuinboon, doelen alle op hetzelfde gewas. De laatste naam is wel de meest gebruikelijke, omdat deze boon nauw verwant staat aan de paarden- en duivenboonen, die beide op den akker geteeld worden, uitsluitend in den tuin thuis benoort. Zooais reeds op gemerkt is, begint naar cultuur al zeer vroeg. Half Januari wordt liet eerste zaad reeds ter kieming gelegd. Men maakt in de tweede helft van Jan. op een gunstige plaats, een bed in orde, waarop de boonen tot ontkiemen gebiacnt worden. De grootte van zulk een kiembed hangt af van de hoeveelneid boonen, die ter kieming gelegd zullen worden. In de meeste gevallen zal hetzelfde bed ook gebruikt worden ter ontkieming van erwten. Rondom dit bed, waarvan de aarde goed fijn Is gemaakt, brengt men ter hoogte van 25 50 cM. een plank aan, om koude winden tegen te h ouden. Het zaad wordt zeer dicht uitgestrooid, de eene boon bijna tegen de andere. Daarna wordt met [|jM. 2 S c.M. onder gedekt. Door bladriet tracht men net zaaisel vol houden. Zoodra de bonnen boven dp?"' komen wordt de deklaag allen daan® genomen. Alleen des nachts wordT eenige bedekking aangebracht Benin u1 bliift die beschutting geheel acktJS. Hall Maart kunnen de boonen, yi, weer het toelaat, worden uitgepit worden daartoe niet de schop vi a zaadbed genomen en de lange mSJ wordt een weinig ingekort. Deze? boonen plant men op een gunstig, plaats 1 angs de schutting of op bedden. Den eersten tijd worden planten des nachts bij vorst gedekt spoedig kunnen ze zonder bescherm;.?! bedekking blijven. Een gewone na----1 hindert niet. Voor den volgenden puT men direct in den vollen grond on <L De rijen krijgen dan een afstand v*! a 75 c.M. en da boonen op de ril I 15 c.M. De fout wordt nog al eens tJ dat de rijen te nauw en de boonen t(j bij elkaar belegd worden. Dit is ;tï opzichte verkeerd. Tot en met Mei kagl de tuinboon bij opvolging zaaien I later men echter zaait hoe Rooier'r op luis. Tusschen de rijen kan mi worden spinazie, raapstelen, radijs, s| oogst vroege kool, andijvie, enz.. z« f men een groenten vdor den vooni Warmte en dpoogte verdragen ze ij goed en op droge gronden komen pi Mei gezaaide al niet meer tot haar J doch op natte gronden kan zij met i3 nog gezaaid worden. Bij droog en d weer komen de planten eerder u de bloemen vallen af, niet alleen dpjL inaar ook de vroegere plantingen «g3 aangetast door luis. Door de toppa1 scheuten waarin het ongedierte zich n<J af te snijden en te vernietigen wortfn soms voor een groot deel de luis me Dit afsnijden doet men, zoodra de e. vrucht gezet is. Er zijn van de tulsïj vele varieerteiten. Hiervan zijn de Vr» breede Witkiem, Driemaal wit en U. Leidsche of afhangers wel de bekeoöl De boonen, die tot het geslacht Phairi behooren, nemen als voedsel voor 4 mensch een belangrijke plaats in. Het hy ken van zaadboonen of van z.g. ïw boonen, is hoofdzakelijk in handen vu landbouwer. Men kan de boonen in twee groepen J deelen: in die waarvan het rijpe zaad] in die waarvan de peul in groenen 1 stand gegeten wordt. Naar de wijze, wat de boonen voor het gebruik worden t bereid, verdeelt men ze in snij- en eui boonen. De laatste ook wel heeren, dij spercieboonen genoemd. Naar hun f wijze verdeelt men ze in stam- en r boonen. De laatste hebber, een steunselsJ dig, waar zij haar stengel van rechts J links omheen kunnen slingeren. Verstf lende materialen kunnen als steunsel srort gebruikt. Staken van dennen, esschen, tl of wilgenhout zijn wel het meest doel® en worden daarom in die streken, waarj cultuur op uitgebreide schaal plaats I uitsluitend gebruikt. Reeds in Maart begint op het land, de boonen zullen komen, de beplanting n het voor- of tusschengewas. De staken ij hoeven evenwel pas aangebracht te veria onmiddellijk voordat de boonen beginnen! klimmen, dus in het laatst van Mei het begin van Juni. Meestal doet men i wat vroeger. Als algemeenen regel worden aangenomen, dat liet beter is de staken of liet rijshout te plaatser bij deze de boonen te zaaien of all I planten. Het gevaar om door het steil der staken de wortels van de boonenI beschadigen wordt daardoor voorkomen, (f de boonen in liet begin bij het klimta een beetje te helpen, zette men de einden van de ranken met een dun i fiatje losjes vast. Ook wordt tegelijk i zaaiing cen nest van boonen gelegd, i deze zoo noodig voor inboeting te bruiken. Ook legt men een stok bij zaaiing t paar meer bij elkaar bijv. 5 of 6, vt liet geval, dat er een paar mislukken. Va de Princessenboonen, die minder zwaard groei zijn kunnen ook meer ranken om stok opgroeien. Men legt bijv. 7 hij stok; plant van snijboonen 4 5 hij i stok van princessenboonen 5 6. Waar 4 boonen in het begin van Mei gelegd i den, daar kan men ook nog later leg; b.v. op land waar eerste erwten geste hebben en dat in het laatst van Juni wrë vrij komt. Deze boonen kunnen reeds hd vruchten geven in September en bi™ dat doen tot de vorst invalt. De boonenstaken worden 80 c.M. g'l elkander gezet. De stamboonen 40 c.M. Bekende soorten van stok-princesseboo» Enkele en dubbele stok-princessen met zonder draad. Stoksnijboonen: Broodgevers, verbeter» Vroege Veensche, Lange breede slagzwaart Pronkboonen; Witbloeien. StamsnljboonenLange breede stamstfj boonen. Stamprincessenboonen: Enkele Periec zonder draad. Enkele en dubbele sta» princessen met en zonder draad. Vragen op Tuinbouwgebied aan Redactie onder motto „Tuinbouw". EEN BIJZONDERHEID BIJ ANEMONE» Een dezer dagen zagen we bij den hes B. Imthorn te Valkenburg in zijn aneoe nen een eigenaardige bijzonderheid. E bevinden zich n.l. enkele planten tusschd met groene bloemen; een kleur, die vos een bloem nu niet dagelijks voorkomt. K nadere beschouwing konden we een drieti! variëteiten vaststellen, waarvan twee l> gewone bloemvorm der anemonen W toonden, terwijl de derde in de bloem bijna den pyramidevorm heeft, alleen de zuire? puntuitlooping ontbreekt en Is rond ai- geknot. BOONEN. Men onderscheidt twee verschillende te- slachten. De tuinboon behoort tot het te- slacht Vicia en de snij- en princessebo®® behooren tot het geslacht Phaseolus. W kweek- en groeiwijze van die twee .te- slachten loopt zeer uileen. De kuituren nj de eerste begint reeds zeer vroeg 1" voorjaar en is in Juli of Augustus geC- digd. De tweede daarentegen verlangt warmte, zoodat haar kuituur eerst e» April, begin Mei, beginnen kan. De Wjj boon kan zeer goed tegen kou, en verdnï zonder bezwaar eenige graden vorst, - snijboon en princesseboonen worden de minste nachtvorst ten gronde gej® Beide verlangen een goed doorwerK® vruchtbaren bodem, r

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10